Goedkopere oplossingen dan .sluiting Hulster ziekenhuis' 'Onbehoorlijk bestuur Axel in kwestie rond woonwagencentrum' navals- luurfeest Uit in Borsele geeft kwartaalagenda uit Cursus vegetarisch koken in Schoondijke 'ERBITTERDE BRIEF ONDERNEMINGSRAAD agenda Quasimodo in het ziekenhuis Poëzie in 'Porgy' Veel belangstelling op afscheid Irma Willaert - tfERDAG 7 JANUARI 1984 PZÜ/provincie 11 h'LST Er zijn goedkopere oplossingen als het er werkelijk om gaat de kwaliteit van de bond hei dszorg in Zeeuwsch-Vlaanderen te verbeteren. Dat stelt de ondernemingsraad van jit Hulster Sint-Liduinaziekenhuis in een open brief aan gedeputeerde staten van Zeeland, lalen geloven dat in een centrumzie- T, kenhuis met 280 bedden meer specia als inmiddels genoegzaam bekend de staatssecretaris van volksgezondheid heeft baarheid vanuit Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen wordt veel slechterVer der vindt de OR het misleidend te viseerd het Hulster ziekenhuis te sluiten. „Onderzoek grondig de klachten, ten aanzien (nde gezondheidszorg in Zeeuwsch-Vlaanderen en geef de mogelijkheid en de opdracht ze Bverhelpen. Kwaliteit wordt in de eerste plaats door mensen bepaald, niet door gebouwen," Tflus de ondernemingsraad. lismen zullen komen dan er nu aanwe zig zijn of binnenkort zullen komen in de drie ziekenhuizen. „Integendeel, ook daar zal op worden bezuinigd." Polikliniek brief gaat de ondernemingsraad nigmgen terugvinden. ..die ook nog zeker geen kwaliteitsverbetering. Het- wat betrell het resteren van een do- ibreid in op het rapport van het zeer twijfelachtig zijn Een teruggang zelfde geldt voor het neerzetten van i-Mmiek in Hulst merkt de ondeme- KoHHon „oor _lC.fl rln no oAll.1- I;1. UI nuiül IllCllil. UC UilUClllC ;e van Ziekenhuisvoorzieningen rop het advies van gs voomame- steunt"). En dat rapport blinkt ,jns de ondernemingsraad ook al uit in grondigheid. „Het komt ons dat het advies van het College ïuisvoorzieningen te gemak- Ik concludeert dat realisatie van nieuw gebouw (een centrumzie- ihuis in Temeuzen. red i meteen de kwaliteit opkrikt." zegt de ïememingsraad. ondernemingsraad van het Hul- n 535 bedden naar 430 vindt de OR een nieuw eebouw. ..Alleen de bereik- REEKS CULTURELE EVENEMENTEN BAARLAND 'Uit in Borsele' heeft niseert soos De Klomp ook een Soos- 'komt u volgende week maar naar ziekenhuis kan in het rapport de cujturele agenda voor het eerste concert op 3 maart. Het optreden Temeuzen voor verder onderzoek' iter uitsluitend pogingen totbezui- fcwartaaj van 1984 samengesteld. De begint om 21.00 uur. De toneelvereni- merkt de OR bitter op. alende lijn in op bevolking in Aardenburg r het. eerste kwartaal van dit jaar. gen die binnen de gemeente Borsele Stenge begint om 20.15 uur Voor de podium-activiteiten en tentoonstel- Nederlandstalige popmuziek kan ie- lingen organiseren. De belangrijkste dereen terecht in soos de Klomp Op taak van 'Uit in Borsele' is het sa- vrijdag 16 maart speelt hier namelijk 1- menstellen van een driemaandelijkse 'De Dijk' (aanvang 21.00 uuri. RDENBURG - In de loop van de culturele agenda van evenementen. 'Uit in Borsele' heeft voor de filmbe- olking van Aardenburg is een da- zoekers ook een filmriremt samenee ie lijn waar te nemen Dat is Op zondag 8 januari geeft de muziek- "^circuit samenge 61 rajds te danken aan een gering vereniging Euterpe een nieuwjaars- l- rfteoverschot: 42 geboorten en 48 concert in de Stenge te Hemkens- rledenen en anderzijds een klein zand Het evenement begint om 16.00 h;; irekoverschot: 139 mensen verlie- uur. De toneelvereniging OVU speelt Aardenburg en 130 vestigden zich op 14 januari het stuk 'Ruilen is met Aardenburg telde op 31 december altijd huilen'. Ook deze activiteit id6 2 burgers. 1964 mannen en 1938 vindt plaats in de Stenge (aanvang 'ke awen. Dat is 15 minder dan op 20.15 uur». In het verenigingsgebouw n( elfde datum in 1982. In Aarden- Irene in 's-Heer Abtskerke-Nisse lru g werden 27 huwelijken voltrok- speelt de plaatselijke PJZ-afdeling het stuk'Ach vader heg niet-meer'. De avond vangt aan om 20.00 uur op donderdag 19 januari. Hetzelfde stuk wordt herhaald op vrijdag 20 januari in het dorpshuis in Nisse om 19.30 uur. Op de agenda ontbreekt de popmu ziek niet. Op vrijdag 20 januari vindt Axel Promotion wil antiekmarkt voor stadhuis at 2 AXEL - Het overlegplatform Axel Promotion wil met ingang an zaterdag 7 april regelmatig re een kunst- en antiekmarkt hou den op de Markt voor het stad huis. Voorheen was het evene ment op de Kaaiwal. let plan staat op de agenda toor een vergadering van de narktcommissie, donderdag 12 anuari, 19.45 uur in het stad- mis. De commissieleden buigen ich ook over nieuwe standplaat- mingsraad van het Sint-Liduina op dat een polikliniek alleen goed kan functioneren als ze gesteund wordt door een optimaal uitgeruste parame dische sector: degelijke apparatuur en personeel voor het laboratorium, röntgen. EEG enzovoorts ..Het is naief om te geloven dat deze voorzie ningen, die nu in Hulst aanwezig zijn, hier zullen blijven en op peil zullen worden gehouden voor enkele uurtjes polikliniek De functie van deze po likliniek zal zich kunnen beperken tot grote verscheidenheid aan activitei ten biedt voor elk wat wils. 'Uit Borsele' is een samenwerkingsver band van instellingen en verenigin- ging PJZ-afdeling 's-Heer Abtskerke- Nisse speelt op zaterdag 10 maart voor de derde keer het stuk 'Ach vader lieg niet meer'. De avond in de Wethouder Van de Wijnckel brengt een bezoek aan Quasimodo in het ziekenhuis. en 4 echtscheidingen ïngeschre- namelijk een dubbel-popconcert plaats in de Stenge. De groepen The View en Feed Back spelen vanaf 21.00 uur De toneelgroep van de KPJ-kring Zuid-Beveland speelt in de Jeugdhoe- ve in 's-Heerenhoek het stuk 'Beloofd is Beloofd'. De aanvang is om 19.00 uur op vrijdag 27 januari. Een Non-stop-Disco show staat op het programma voor vrijdag 27 januari in de Stenge. De show met medewerking van Opus 7, The Sands en Rob Meijer begint om 20.00 uur. Voor de liefheb bers van Vlaamse volksmuziek treedt de groep 't Kliekske op in de Stenge op zaterdag 4 februari (aanvang 20 15 uur). Op zaterdag 11 februari speelt een nog onbekende band in soos De Klomp in Ovezande om 21.00 uur. Als alternatief voor de carnaval orga- !NDA ZATERDAG Tiffany, 21.30 uur: Optre- btiAndré Hazes. DELBURG Hoftjlelnkerk. 15.30 Nieuwjaarsconcert door jeugd- w ÜONDA. i ISSINGEN De Piek. 21 uur: ra (eden groep 'Ex-Q's'. JNDAG ES 't Beest. 15 uur: Filmcircuit 'Radio On'. p HEERENHOEK De Geveltjes, 15 Jazzconcert door Salt Lake Jazz Liken van David Kleijne .'ink NKENSZAND De Stenge. 16 Nieuwjaarsconcert door muziek- Euterpe. )bl, IDELBURG Midgard. 20.30 uur: ncircuit met 'Radio On'. VOORSTELLINGEN RGEN OP ZOOM Roxy I. zat. 14, 15 en 21.15 uur. zon. 14. 16.15,18.45 21.15 uur Never say never again, 12 lai in sy II. zat. 14, zon. 14 en 16.30 uur: I lerman ni, a.l.; zat. en zon. 19 en iet 30 uur: Emmanuelle de pornogo- 18 jr. t wn'Actuecl I. zat. 14, 19 en 21.30. 14. 16.30, 19 en 21.30 uur: The aj Henge. 12 jr sn'Actueel II. zat. 14. 19 en 21.30, 14. 16.30, 19 en 21.30 uur: Vier ten slaan op hol, a.l. lem'Actueel III. zat. en zon. bi 1» 101 Dalmatiers. a.l.: zat. 20, Oen 20 uur: Sophie's choice. 16 jr. ES Grand, zat. en zon. 19 en uur: Never say never again, a.l.. 14 uur Pinocchio. a.l. LST De Koning van Engeland. 19 en 21.30, zon. 13.45. 16.15. 18.45 2115 uur: Never say never again, terjfat. 19. zon 16.15, 21.15 en 18.45 The greep show. 16 jr.: zat 19 -0. zon. 13.45 en 18.45 uur: L<. laging, 16 jr zat 21.30, zon. 16 en 15 uur Sophie's choice, 16 jr.: zat. 10. zon 21.15 uur: Local hero, a.l 19 en 23.30. zon 13.45. 16.15 en 15 uur: Liefdesgodinnen. 18 jr isJ 'TBURG Ledel, zat. 19.15. zon. "20 uur: The meaning of life, a.l.: 2130. zon. 16.30 uur: Zes blondjes Tiroler toer. 16 jr. jNEUZEN Luxor, zat. 14, 19 en zon. 13.45, 18 45 en 21.15 uur wsay never again, a.l.: zat. 14 en zon. 13.45, 16 en 18 45 uur: Super- >ni.a.l.; zat. 21.45,zon. 16 en 21.i: u- The beastmaster, a.l. ISSINGEN Alhambra I.z at. en 19 en 21,30 uur: Never say never In. al; zon. 14 uur: 101 Dalmatiers, tobra II, zat. en zon. 19 en 21.30 The meaning of life, a.l.: zon. 14 Never say never again, a.l. toonstellingen RGEN OP ZOOM Markiezenhof. 14-17 uui ivm 81). Stichting Etcetera. 1330-17 uur: sculptures van Gloria Pecego en Cla ra v. d. Water (t/m 15/1). BRESKENS V.m. Wit-Gelekruisge- bouw, zat. 10-12 uur: fossielen, mine ralen en curiosa-collectie van Jan Goethals. Galerie 'Raiffeisen', 14-17 uur: Kerst salon (t/m 15/1). BURGH-HAAMSTEDE De Be- waerschole, zat. 14-17 uur: 'Kijken naar landschap' (t/m 7/1). DOMBURG Biologisch Museum, 10-17 uur 'De natuur in Zeeland'. 'Bloemdijken in Zeeland' en 'Dieren in de natuur'. GOES Museum, zat. 11-17 uur: werken van George Hadeier (t/m 15/1). Lunchcafé zat. 10-17 uur: werken Mat- thy Murre. HEILLE Landbouwmuseum, 10-12 en 13-17 uur: zon. 13-17 uur: oude landbouwwerktuigen. HULST Galerie Van Geyt. 9-12 en 14-18, zon. 14-17 uur: 'Feest der kleine formaatjes' (b'm 151). KRUISPOLDERHAVEN 'Den Burtman' vanaf 12 uur. zon. vanaf 11 uur: werken van Piet Boelens <tm 30/1). MIDDELBURG Zeeuws Kunste naars Centrum, zat. 10-13 uur. werken van Henny Schrijver (t/m 11/1) Roggeveenhuis. 10-16 uur: werken amateurschilders (tm 211). St.-Janstraat 41. zat. 14-17 uur: touw- plastieken Anneke Ruimschotel Demerary, zat. 9-17 uur: diverse am bachten en exposities. TERNEUZEN Galerie arty Party zat. 10-17 uur: werken Willy de Houck. Ter Schorre werken van leerlingen Zeldenrustcollege itm 8/1). VLISSINGEN Galene 'De vrije neeringh'. zat 1030-17 uur Oude kaarten van Zeeland ium 141). Galerie Marquis, zat. 13.30-17.30 uur. zon. 14-17 uur: werken Nicolaas dings. Reptielenzoo 'Iguana', 14-17.30 uur expositie levende reptielen, amfibieën en insekten. YERSEKE Atelier Dam Twee. 10- 18 uur expositie van schaal- en schelpdieren en werken div. kunste naars HULPCENTRA Noord- en Midden-Zeeland Goes, tel 01100-14444 .ook voor milieuklachten; Zeeuwsch-Vlaanderen Alarmnummer OllaO-12200 (brandweer en ambulance' Telefonische hulpdienst Zeeland, tel. 01180-15551. dag en nacht bereikbaar Chr. hulpdienst Zeeland voor mensen in nood, tel 01180-36251 van 10.00-24 00 uur weekends van 20 00-24 00 uur Stichting Blijf van m'n lijr Zeeland, tel 01184-14645 dag en nacht bereikbaar Nederlandse Hartstichting, tel 070-614614 Te bereiken op kantoordaeen van 9-17 uur Orpheus werkgroep huw elijk en homofi lie, tel 01184-72161 Jana Beranova draagt voor uit eigen werk in Porgy and Bess TERNEUZEN - De dichters Ja- na Beranova (foto) en Bert Schierbeek lazen donderdag avond in 'Porgy and Bcss' voor uit eigen werk op een poézie- avond van de Werkgroep Poëzie Terneuzen. Julius Vischjager, hoofdredac teur van de merkwaardigste krant van Nederland. 'The Daily Invisible', speelde piano. De bijeenkomst, die na het lees- gedeelte een overwegend vrolijk karakter droeg, trok enkele tien tallen bezoekers. Onder de aan dachtige toehoorders waren ge deputeerde rar J. P. Boersma en de Terneuzense wethouders J. van Rooijen en W. van Walraven. De werkgroep poëzie haalt met enige regelmaat dichters en schrijvers naar de Scheldestad. Binnenkort wordt Edgar Cairo verwacht. Ruim 56 miljoen kilo suikerbieten via Kortgene KORTGENE - Tijdens de afgelopen suikerbietencampagne is vanuit ge heel Noord Beveland in de Kortgeen- se landbouwhaven voor de Suikerume in Breda 56.283 730 kilo aan suikerbie ten aangevoerd. OOSTBURG - Quasimodo is opgenomen in het Oost- burgse Sint Antoniusziekenhuis. De gebochelde klok kenluider, vorig jaar door de Aardenburgse carna- valsslichting N'achtulen aan de gemeente 'geschon ken', kwam onlangs lelijk ten val, waarbij hij zijn enkelbanden scheurde. Wethouder R van de Wijnckel van Aardenburg bracht vrijdagmiddag, samen met enkele leden van de cama- valsstichting een bezoek aan de klokkenluider. Of Quasimodo - m het dagelijks leven Herman Bakker - aanwezig zal zfjn op het komende schuurbal van de Nachtulen op zaterdag 28 januari, is nog twijfelachtig. Tijdens het bal. dat wordt gehouden in de verwarmde loods van Theo van Overloop, wordt het carnavalslied '84 gekozen. Tevens wordt dan de nieuwe prins van de Aardenburgse Nachtulen bekend gemaakt. Muzikale medewerking wordt verleend door de boerenkapel De Blaosuulen en het bekende streekorkest Manolito. Het schuurbal begint om 20.00 uur INWONERS KOEWACHT VRAGEN SCHORSING DEN HAAG „B en w van Axel hebben in strijd met de beginselen van behoorlijk bestuur gehandeld door een bouwvergunning af te geven voor het nieuwe woonwagencentrum aan de Emniabaan in Koewacht. Het college had met de afgifte van die vergunning moeten wachten tot het bestemmingsplan was gewijzigd. De Raad van State zou dan ook op grond daarvan de bouwvergunning moeten schorsen". De advocaat mr F. van Hasselt be toogde dat vrijdagmiddag bij de be handeling van het schorsingsverzoek voor de Raad van State in Den Haag Daar stelde hij namens een aantal inwoners van Koewacht ook vast dat de locatie van het woonwagencen trum met voldoet aan de LPG-veihg- heidsnormen in verband met de aan wezigheid in de directe omgeving van een dergelijk brandstofstation van M. Walhout, één van de appellanten. Van Hasselt achtte dan ook dat zowel b en w van Axel als gedeputeerde staten van Zeeland het bezwaar schrift van Walhout niet op juiste waarde hadden geschat Hii conclu deerde ook daaruit dat staatsraad mr F. Kapteyn niets anders overbleef dan het schorsingsverzoek van de bouw vergunning te honoreren. Laatste Dat schorsingsverzoek is het laatste middel voor de inwoners van Koe wacht om de aanleg van het woonwa gencentrum tegen te gaan. Wijst de Raad van State het verzoek af, dan kan het woonwagenschap Zeeuwsch- Vlaanderen zonder enig beletsel het kamp van twaalf standplaatsen rea- V0 Ik'sdan s m iddag Avogro Aardenburg AARDENBURG De Aardenburgse volksdansgroep Avogro houdt zondag 15 januari weer een volksdansmiddag. Dit maal staan Joegoslavische dan sen centraal. Docente is Paja Milic. Ze geeft les tussen 13 en 17 uur in de gymzaal aan de Sint Bavostraat. Ie dereen is welkom. HOOFDLEIDSTER IN CLINGE liseren. Van Hasselt wees gistermid dag overigens ook op de 450 adhesie betuigingen tegen de komst van de woonwagenbewoners. „En kamp voor twaalf betekent een ernstige verstoring van het sociale leven in Koewacht en legt een grote druk op de bevolking". Aan de hand van enkele cijfers ont krachtte de Axelse wethouder H. R. A. de Mul overigens - en daarin bijge staan door J de Voogd van de provin ciale griffie - het argument dat de locatie niet voldoet aan de LPG- normen. „Bovendien", zei hij, „vinden wij dat de normen volgens de hinder wet niet gelden voor de procedure voor dit centrum. Gelet op de levens omstandigheden van de toekomstige bewoners is het onverantwoord nog langer te wachten en eerst nog een volledige bestemmingsplanprocedure af te ronden De bewoners zijn boven dien bereid op korte termijn de nieu we standplaats in te nemen" De secretaris van het Woonwagen schap, R. Eeman, steunde hem in dat standpunt. Hij wees de staatsraad op het chronische gebrek aan stand plaatsen voor woonwagens in Zeeuwsch-Vlaanderen: in Hulst is er een overschot van tien wagens, op het kamp in Sluiskil zijn er negen woon eenheden te veel. Eeman: „Die gezin nen gebruiken stroom van elkaar, maken gezamenlijk gebruik van toilet en douche, kortom leven op eikaars lip. In zo'n situatie krijg je problemen en wordt de toestand onleefbaar" Activiteiten in De Kelder Axel AXEL - Het buurthuis De Kelder in Axel houdt in samenwerking met 't Vrouwencontact een thema-avond over de verdeling van huishoudelijke taken. Dinsdag 10 januari wordt er om 20.00 uur een film gedraaid: 'De dubbele dagtaak' en daarover kan 11a afloop worden gediscussieerd. De Kelder houdt ieder dinsdagoch tend vanaf 9.30 uur een cursus zelf kleding maken. Op donderdagen, vanaf 20.30 uur is er een cursus volks dansen. De activiteiten in De Kelder zijn voor iedereen toegankelijk en belangstellenden kunnen zich opge ven in de kelder van De Hal le. CLINGE - De hoofdleidster van de kleuterschool H. Theresia uit Clinge. mejuffrouw Irma Willaert heeft vrij dagavond tijdens een receptie offi cieel afscheid genomen. Met ingang van I januari 1984 maakt mejuffrouw Irma gebruik van de VUT-rcgcling. De afscheidsreceptie, die in de kleu terschool werd gehouden, werd be zocht door enkele honderden bezoe kers waaronder vele ouders van kleu ters en oud-leerlingen van de kleuter school. Namens het bestuur van de Stichting Katholiek Onderwijs Clinge sprak de heer L. Willaert lovende woorden aan hel adres van de afscheidnemende hoofdleidster Irma Willaert ,.U was niet alleen een uitstekende hoofdleid ster. maar tevens een bekwaam en accuraat onderhandelaar voor de Clingse kleuterschool", aldus de heer Willaert In het afgelopen jaar kreeg Irma Willaert het voor elkaar dat de Clingse kleuterschool een eigen gymnastieklokaal king kreeg. De inrichting hiervan ge beurt in de loop van deze maand, zodat de kleuters er in februari ge bruik van kunnen maken. Lovende woorden werden tevens ge sproken door de mspectrice van het onderwijs, mevrouw De Kroon uit Terneuzen Van het bestuur van de Clingse Ondenvijsstichting ontving mejuffrouw Irma een polshorloge In haar dankwoord richtte de scheiden de hoofdleidster zich vooral tot haar oud-collega's en mevrouw Henriette Raes-Kindt. Zij was twee jaar geleden leidster aan de Clingse kleuterschool, maar daarna geemigreerd naar Cana da Voor deze gelegenheid was zij speciaal overgekomen naar Neder land. Na het officiële gedeelte wissel de de afscheidnemende hoofdleidster nog vele woorden met de aanwezigen. Vanaf 1 januari is Ingeborg Willaert benoemd als leidster van de Clingse kleuterschool. Zij begint met ingang van maandag 9 januari 1984 Onwil Desondanks vond de appellant K. van den Hoven dat de Raad van State Bridgeclub Hulst HULST De bridgeclub Hulst speel de in het kader van het eerste gedeel te van een wintercompetitie de zes tiende eri laatste wedstrijd in het gemeenschapscentrum 'Den Dullaert in Hulst. De uitslag A-üjn, howell tien Bries broeck-Beuzenberg. 2 echtpaar Kint. 3 Beuzenberg-Snuvvennk. 4 Biesbroek- Goossen. 5 Den Boer-Smulders. B-lijn. ho well tier. 1 Bruvns-Van Geel. 2 Herman Van de Dries. 3. Van de Boogaert-Melchers 4 Van Esbroeck-Seydlitz 5 Gijs-Van Lae re. C-groep. tien paren 1 Stallaert-De Nijs 2 Stallaert-Van de Klooster. 3 echtpaai Van de Casteele. 4 Kalmthout-Van Acker 5. HUl'ige-Van der Velde. niet voorbij kan gaan aan de onwil van de inwoners van Koewacht het centrum te accepteren. „Het gemeen tebestuur van Axel heeft tot nu toe slechts gehandeld uit eigen belang en in het belang van de woonwagenbe woners. Met de belangen van de inwoners van Koewacht daarentegen is totaal geen rekening gehouden". De uitspraak van staatsraad mr Kap teyn zal maandagmorgen bekend worden gemaakt Veel belangstelling showavond Kloortje KLOOSTERZANDE Showband 'Kloortje' uit Kloosterzande besloot vrijdagavond de viering van haar tienjarig bestaan met een show- en revue-avond in de grote zaal van hotel Van Leuven in Kloosterzande. Naast de ruim 45 leden van hetjubile- rende majorettenpeleton en de drum band werkte een groot aantal be stuursleden mee. De zaal was tot de laatste plaats bezet Onder het pu bliek bevond zich het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Hontemsse Het publiek kreeg een gevarieerd feestprogramma voorgeschoteld, waaronder verschil lende shows van het peleton en een revue. De programma-onderdelen werden afgewisseld met cabaret, dans, zang en muziek. Voorzitter Ettienne de Cock van de jubilerende showband toonde zich na afloop bijzonder tevreden over de gro te belangstelling. De avond werd ge presenteerd door Saskia Lafeber. Tij dens de showavond kwamen tevens drie 'stellen' Driekoningen de zaal binnen. Zij hielden een collecte onder de aanwezigen waarvan de opbrengst geheel ten goede komt aan het unifor menfonds NCVB Goes bijeen GOES - De Nederlandse Christen Vrouwenbond (NCVB) afdeling Goes houdt op woensdag 11 januari een bijeenkomst in de kantine van de technische school te Goes J Goedee spreekt onder meer over simavie De bijeenkomst begint om 20.00 uur OOST BUIK. - M100 gram onbespoten rode kool. halve on bespoten cn dus ongeschilde appel, 25 gram geraspte amandelen, één theelepel komijnzaad, koudgeperste olie, appelazijn en een handje biolo gische rozijnen. Rasp de kool. snij de appel in stukjes en maak een sausje van de olie en azijn. En zie... wc hebben een ecologische rauwkostsa- lade van rode kool. Deelnemers aan de ecologische kook cursus van de Oostburgse Konsumen- tenvereniging 'De Commerswalwe ten binnenkort het fijne van dit soort oergezonde gerechten. Want op 9 ja nuari is de eerste les van een zeven avonden durende kookcursus. Als in grediënten worden alleen biologisch gekweekte produkten gebruikt. ..Het is een kookcursus met alternatieve, ecologische voeding", zegt lerares veel mogelijk produkten uit de buurt en groenten en fruit uit het seizoen. Verder nemen we alleen volwaardige produkten. dus volkorenbrood en geen wit brood". Mallie heeft haar kennis over ecolo gisch eten te danken aan een cursus die 7,e volgde aan het macro-biotische bedrijf 'De Kleine Aarde' in Boxtel De eerste les is gewijd aan een inlei ding over biologisch voedsel. Daarna, tijdens de tweede les, komen de ver trouwde aardappelen aan de beurt. Niet omdat dat zo gezond is. maar omdat veel mensen nog steeds aard appelen eten „We maken een soort omschakeling om later het eten van aardappelen te verminderen Want als je een menu kiest van aardappelen, groente en peulvruchten in plaats van vlees, krijg je een teveel aan zetmeel binnen" I)e cursus is niet alleen ecologisch maar ook vegetarisch. Er komt geen vlees in de keuken van de cursus binnen. Mattie: „We nemen geen vlees omdat je niet kunt controleren of er hormonen inzitten. En we vin den het een verspilling van eiwitten. Voor een kilo vlees heb je zes kilo eiwitten nodig. Al die eiwitten ko-. men uit de derde wereld en nemen daar grond in die voor de mens daar kan worden gebruikt om produkten te verbouwen. Hel eiwittekort dat ontstaat als je geen vlees meer eet. moet worden aangevuld. Dat kun je doen met peul vruchten. zuivel, eieren ofsojaproduk- ten. Per maaltijd heb je acht aminozu ren nodig en die zitten in vlees. In peulvruchten zitten vier aminozuren. Wat moet je er bij kiezen om toch aan die acht te komen' Dat leren we ook op de cursus Mattie besteedt in de cursus verder aandacht aan granen, njst, tahin (een pasta van sesamzaad), het maken van hapjes zoals notenkroketjes. granen- koekjes en allerlei dingen met kaas Ook wordt er alternatieve wijn ge schonken Deze wijn is zonder kunst mest en zonder bestrijdingsmiddelen bereid Het bottelen en de verwerking verloopt anders dan bij traditionele wijn. Je krijgt er geen hoofdpijn van als je teveel hebt gedronken, want er zit geen sulfiet in. Daar krijg je hoofd pijn van". Per avond worden er vier verschil lende menu's door de achttien deel nemers gemaakt. Deze maaltijden worden direct opgegeten. De cursus wordt gegeven in de lhno-school in Schoondijke. Groentenveiling Barendrechl. 6 januari 1984. Aardappelen, bintjes ken 53-85. groot 30-59 eigenheimers 7 irene 78-88 andijvie A 1 76-2 47. B 1.16 bieslook 1.06-1 21. bleekselderij 28 bli kool 40-2.00. boerenkool 38-: 03 bnmn nen 1 60-1.70. knolselderij 10 si 70 1 59-95. 15 46-84, 20 13-29 koolrapen groene kool 27-50. witte 37-83. ivd<- t- gele 52-83. kroten 7-30. pak/ooi 1 ;m peterselie 33-118. prei "9-122. i.iU; 3 40. selderij 40-1 19 spinazie 3 4i>3 so kool 36-1.46. uien bonken 75 1 20 grof 6 middel 44-56 drieling 1142 pik;.-: geschoond 85-95. wimenven grof 3 middel 23-63 fijn 21 23 wul.g' u.f, super 220-2 70. kort I A 2iV i." g. 2.00-2 20, lang IA 2 20 2 30 -g :w 2.30. kort 2 1 30-2.40 lung .V V 40-1 50. Aardappellernn iiun.ii kl Helle «stam 6 jan 84 Bintje .0 mm 76.50. bieden 70 OO V: P.V plus 27 is (toverden 24." Ouuct april: 241; hoogste puis /.'.no laagste 74.80. laatste zaken 70 00. mei 34. hoogste pnjs 74 00 longs)o 77.50. laatste zaken 14x 79.00. Anrdappcltermijnmarkt Rotterdam 6 jan. 84 Bintje 35 50 mm April laten 46.00. bieden 44.00. slot 46.00. mei: laten 48,00. bieden 46.00 slot 48.00. Stemming april en mei kalm Openstaande posities april plus is geworden 547. mei 20 Omzet april lx 46,10; 5x 46.00

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 35