PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT aramaribo door actie takers zonder stroom Problemen rond marineorder Portugal bij Wilton Fijenoord GROOT. Geringe groei Zeeuwse bevolking 'ITUATIE SURINAME GESPANNEN Cruiserederij wil vijf schepen bestellen Beurs maakt overuren Westduitse tv: Carlos achter aanslagen - 'inigc tijd regen lerst veel bewolking en enige tijd 'tgen, 's middags van het westen uit nkele opklaringen en later mogelijk en bui. Aan de kust tot hard. 7. oenemende wind, eerst zuidwestelijk. ja de middag draaiend naar west, jternoordwest. a7e jaargang no. 6 'terdag 7 januari 1984 ®i ANJELIERSTRAAT 5-7 Telefoon 01100 16810 'tfbfar-cóeaóek' DDELBURG - De in 1982 begonnen kentering in het bevolkingsverloop van provincie Zeeland is vong jaar doorgezet: ook in 1983 verlieten méér isen de provincie dan er zich vestigden vertrekoverschot 1344 zielenwas zelfs aanzienlijk hogtr dan over 1982 afgelopen bijna twintig jaar is de bevolkingsgroei in de provincie zo gering geweest. Zeeland telde op 1 januari 355.434 inwoners, van wie 176 697 mannen en 178.737 vrouwen. In procenten uitgedrukt komt de bevolkingsgroei in 1983 uil zielem. De geringe bevolkingsgroei - een toename van nog geen 600 op 0,16 procent. In 1982 was dat nog 0.33 procent imoners - komt dan ook geheel voor rekening van het geboortenoverschot: er Een en ander blijkt uit de voorlopige opgaven van de dertig Zeeuwse rden 911 baby's meêr geboren dan er inwoners overleden. Nog nooit in de gemeenten. (zie ook pag. 7) ■i Alternatief Alternatieve landbouwmethoden bieden zowel voor de boer als voor de consument geen enkel perspec tief (PAGINA 8) Uitkeringen Staatssecretaris De Graaf wijst het werkervaringsproject op Tho- len af: de gemeente zal nu zelf de uitkeringen moeten betalen. (PAGINA 9) LRAMARIBO/DEN HAAG (ANP/GPD) Sinds vrijdagochtend elf uur (half vier Nederland- tijd) zit Paramaribo geheel zonder stroom. De stroom viel uit, toen werknemers van de Jlergiemaatschappij EBS het werk neerlegden. Werknemers van EBS zeggen dat zij niet in een onbeantwoorde telex aan de a innen doorwerken onder de huidige omstandigheden, omdat door sabotage van stakende Surinaamse regering hebben de be- 'ri luxietarbeiders bij Suralco de elektriciteitstoevoer naar Paramaribo te onregelmatig is. ^aruPin^^^mars^is^.De'ware Dg niet duidelijk is of het werk ook is neergelegd uit solidariteit met de stakers bij de revolutie met waarborgen voor de- luxietbedrijven Suralco en Billiton. lor het uitvallen van de stroom is er de deden dat stakers naar de stad k geen water meer, omdat de pom- wilden komen. Het betrekken door e niet meer werken. Verder hebben militairen van posten aan de rand van v«jterse bedrijven de poorten moeten de stad zou hiermee verband houden. aten. Ook de meeste winkels gingen oo ht en scholieren zijn naar huis P/7/0 w p- g' stuurd. Verder moest de Surinaam- 1 leu «.*«5 va staatsradio (SRSi de uitzendingen De staking bij Suralco en Billiton, die wegens stroomgebrek. is gericht tegen aangekondigde belas- Bezetting "rleiding Bouterse en de Suri- tingverhogingen. duurt inmiddels bij- centrale te weinig bewegingsvrijheid nSe regering zouden volgens goed na drie weken. Functionarissen van heeft tegenover het regime. 4 dichte kringen in een spoedzitting de overheid en de bauxietbedrijven 2 e feen zijn gekomen. Volgens zegslie- spreken van een 'patstelling'. De au- 'on n in de Surinaamse hoofdstad is de tonteiten hebben aangekondigd dat 'defer gespannen. Aan de rand van de de belastingverhogingen, die 1 januari te'i ad wordt het in- en uitgaand verkeer zouden ingaan, drie maanden zullen en herp gecontroleerd door militaire 1 Wachtposten. Van auto's worden kof- ¥7< 3" deksels opengemaakt. Volgens de H/XpCriS. HOg el11 wljdlngsraad van ex-president !g)llna Sen zouden stakende bauxiet- gggn KlISSlSCü dsfoelders naar Paramaribo zijn opge- 0 rcheerd. Dit werd echter in de 'c$rinaamse hoofdstad tegengespro- 1, Wel werd van een goed ingelichte MOSKOU AFP) Het is „in principe sman in Paramaribo vernomen onmogelijk" dat de Sowjet-Unie tvrijdagochtend geruchten de ron- reeds het eerste aardgas uit Siberië - 1 aan Frankrijk heeft ïeleverd. zoals "'f' dat het Surinaamse volk op I januari door radio-Moskou be- moet inleveren- voor wapens Het kend werd gemaakt. Dit hebben Wes- moordacl,Be reglme-Bouterse is bezig terse desk/ndigen vrijdag in Moskou legt het lit msatiede Moederbond in balling schap en de 'Vrouwengroep Kanta- mocratie, recht, persvrijheid, vrij heid van meningsuiting en respect worden uitgesteld In de tussentijd voor de mensenrechten is niet tegen zouden regering en vakbonden kun- te houden", aldus de telex aan de nen onderhandelen over een nieuw Surinaamse regering. belastingpakket Al eerder deze week werd een dergelijk aanbod gedaan De stakers achten dit echter onvoldoen de. Bovendien hebben zij geen ver trouwen in hun vakcentrale. C 47 van Fred Derby. De stakers vrezen dat de Uitzettingen Massale huisuilzettingen wegens huurschuld zijn voorlopig met 'verstandig'meent premier Lub bers (PAGINA 3) Noodplan Rustig Tunesië is weer rustig na het be sluit van president Bourguiba om de omstreden graan- en brood prijsmaatregel te schrappen. (PAGINA 3) Het 'noodplan voor het Zeeuwse wielrennendat vooral beoogt om in het voorjaar meer wedstrijden in de provincie te houden, levert heel wat positieve reacties op. (PAGINA 13) Binnen- en buitenl.: 2 en 3. Opinie, achtergrond: 4. Financiën, economie: 4. Provincie: 7, 8, 9 en 11. Sport: 13. Weekendkrant: 15, 16, 17, 19, 21, 23 en 25. gas in Frankrijk Het Surinaams consulaat in Amster dam is vrijdag tussen 12 en twee uur bezet gehouden door een groep die zich 'Verzetsstrijders in Nederland' noemt. Met deze bezetting hebben circa zestig mannen en vrouwen hun solidariteit willen betuigen met de stakende arbeiders in Suriname Een woordvoerder van de verzetsstrij ders, John Kamperveen, zei dat alle verzetsorganisaties in Nederland heb ben meegedaan aan deze voorlopig nog vreedzame bezettingsactie. „Wij volk Het AMSTERDAM (ANP) -De han delaren op de Amsterdamse effectenbeurs maken deze week overuren. Elke dag wor den zowel de kleine commis sionairskantoren als de grote banken overstroomd door te lefoontjes van het publiek dat aandelenorders opgeeft. De totale omzet bereikte donder dag dan ook een record van ruim 1,1 miljard en gistge- ren werd een omzet van 881 miljoen behaald. De totale omzet deze weck bedrag ,f 4,2 miljard. De optiebeurs kan het al met meer aan. Vrijdag sloot de optiebeurs om half twee om de gelegenheid te krijgen alle or ders af te werken Op Beurs plein 5 kon men het nog wel aan, al moest er stevig aan worden getrokken. Op de beurs noemt men de handel dan ook 'een gekken huis, een bende, waanzinnig of hectisch' Met enig meewaren 'wordt gesproken over de colle ga's van de optiebeurs die af gelopen donderdagnacht pas In de kleine uurtjes naar huis konden. De kooplust van de beleggers werd mede aangewakkerd door veelbelovende uitspra ken over de opleving van de vaderlandse economie. Presi dent Duisenberg van De Ne- derlandsche Bank. minister Van Aardenne van Economi sche Zaken en diens secreta ris-generaal prof Rutten de den uitspraken die het geloof in een oplevende economie versterkten. Ook in menige nieuwjaarsrede van topmensen uit het be drijfsleven vielen soortgelijke geluiden te beluisteren. Daar bij gevoegd een uitbundig Wall Street dat ook al de beursindex omhoog zag schie ten en het kon op het Damrak niet meer op. 'Zie ook pagina 51. verklaard. Van de 41 pompstations die het aard gas door de pijpleiding Oerengoj- Oezjgorod naar Europa moeten trans porteren „is er nog geen in bedrijf' Het is daarom technisch onmogelijk dat er al gas door de pijpleiding van Siberië naar Europa is gestroomd. Tegen het eind van 1984 kan de helft van de 41 stations klaar zijn. Het gehele systeem wordt pas eind 1985 operationeel. Dat is een jaar later dan de bedoeling was, aldus de experts. volk een belastingverhoging op van 50 procent. Een groot gedeelte daarvan zal worden gebruikt voor wapens", aldus Kamperveen die niet verwacht dat de Amerikaanse eigenaars het bedrijf nog lang open zullen laten als zij bij elke stakingsdag 15 miljoen verliezen. Er zijn in Nederland ongeveer 150 Surinaamse organisaties waarvan een deel voortkomt uit het welzijnswerk Tot de zes strijdbare organisaties die de bezetting van het consulaat heb ben georganiseerd behoren 'Actie '83', 'Herstel democratie'. 'Studenten- groep', de 'Surinaamse vrouwenorga- MAN1LLA De Philippijnse commissie die de moord op de oppositieleider Benigno Aquino in augustus 1983 onderzoekt heeft deze foto vrijgegeven, die enkele ogenblikken na de moord is gemaakt. Men is vooral geïnteresseerd in de onbekende man rechts boven die met een pistool in de hand wegrent. Op de foto zijn bij de auto ook de lichamen te zien van Aquino {geheel in het wit) en van de man 1 Rolands Galman), die volgens de regering de moord pleegde BIJ NEDERLANDSE WERE DEN HAAG (GPD) De crui- len betaald. Gezien de gunstige resul- j 1 taten die met dat schip zijn behaald se-redenj acationer Liners verwacht lk geen moeilijkheden al- in Den Haag wil in ons land dus Levoieeger 'zie ook pagina 41. vijf cruise-schepen laten bou wen. Jaarlijks zou er één moe ten worden afgeleverd. Met deze order waarvan nog niet bekend is bij welke werf die ge plaatst wordt, is een bedrag gemoeid van rond de 100 miljoen gulden. De cruise-rederij voert sinds twee jaar met succes cruises uit in het Middel landse Zeegebied Tot nu toe had het schip voornamelijk Engelsen als pas sagiers. In dit jaar wil de rederij zich ook op de Nederlandse vakantiegan gers gaan richten Directeur-eigenaar Levoieeger 46' verwacht dat voor het einde van de AMSTERDAM Een 40-tal Surinamers heeft vrijdagmiddag het Surinaamse Consulaat in Amsterdam enige tijd bezet maand de knoop wordt doorgehakt gehouden, uit solidariteit met de stakende arbeiders bij Billiton en Suralco Na een telefoongesprek met de stakers verliet men het consulaat FotoBezetters in het consulaat met de enige Surinaamse krant, die van 'De Ware Tijd' in 'Leugen Tijd' was omgedoopt De financiering levert naar zijn zeg gen geen problemen op. „Het eerste schip is bijna geheel uit eigen midde- I ADVERTENTIE) Informatie over de nieuwe belasting maatregel voor tweeverdieners vindt u op pagina 14 Belangrijk: bewaar deze informatie. (Van onze correspondent) tenaer-fregatten aan Portugal. Deze van de Portugese marineschepen. Portugese marinetop. onder leiding MADRID De toekomst voor de transactie zal op 6 februari aanstaan- goeddeels afdankertjes van de Amen van admiraal Sousa Leitao. heeft de werkgelegenheid bij de werf Wilton- de definitief zijn beslag moeten krij- kaanse vloot is iedereen overtuigd. Portugese regenr.;: geen bedrag voor Fijenoord ziet er somber uit. Na de gen, als in Lissabon het NAVO-con- Het grote probleem vormt echter de de eerste aanbetaling van de twee annulering van de order voor twee sortium, waarin naast Nederland ook financiering van de aanschaf van de fregatten in de begroting voor 1984 onderzeeboten voor Taiwan, zijn de Portugal. Wcst-Duitsland en de Ver- drie fregatten waarvan er één door opgenomen De laatste strohalm waar arbeidsplaatsen van ruim 2000 werk- enigde Staten zitting hebben, bij el- Portugal zelf gebouwd zal moeten Portugal zich momenteel aan vast- nemers van de werf goeddeels afban- kaar komt. worden kelijk van de levering van twee Kor- Van de noodzaak van modernisering Ondanks verwoede pogingen van de (Slot zie pagina 6 NOL. 4) DEN HAAG 1GPD1 - De interna tionale terrorist Carlos heeft bekend het brein te zijn achter de recente aanslagen op de Franse sneltrein TGV en een station in Marseille. Volgens het laatste Westduitse tv-joumaal van vrijdagavond heeft Carlos. Venezolaan van ge boorte. dit toegegeven in een blief aan net Westberhjnse kan toor van het Franse peYsbureau Agence France Presse Het handschrift van deze brief zou volgens Westduitse justitiële autoriteiten overeenkomen met dat van de man naar wie politie korpsen over de halve wereld al geruimte tijd zoeken. Meer dan goede voornemens nodig /"""Npmerkelijke uitkomst, "'V*Jl| v-/deze week, van een I steekproef naar politieke ■m»H voorkeuren een meerder- heid van de Nederlandse kiezers neeft geen of weinig vertrou wen in het kabinet-Lubbers. maar vindt toch dat deze ministersploeg moet aanblijven Onderzoeken naar de populariteit van een zittend kabi net of naar de actuele barometerstand van de politieke partijen zijn de laat ste jaren zo vaste prik geworden, dat ze óf door de kalender worden be paald óf onvermijdelijk verlengstuk zijn geworden van elke politiek opval lende gebeurtenis. Het Nederlands instituut voor publieke opinie iNipoi heeft de deze week gepubliceerde en quêteresultaten opgebouwd uit een onderzoek op 21 en 22 november vorig jaar. toen de bezuinigingsplannen van het kabinet met luide protesten wer den begeleid. In vergelijking met een peiling die drie kwart jaar eerder (februari 19831 werd gehouden is het vertrouwen in het kabinet iets afgenö- men Maar ondanks dat: in meerder heid vinden de kiezers dat de CDA WD-regeerploeg nog maar moet blij ven zitten. Op zichzelf lijken de twee uitkomsten met elkaar in tegen spraak. Waar de kiezer zijn of haar vertrouwen opzegt in het beleid van een kabinet, mag worden verwacht dat deze ook de voigende stap zet in het waarde-oordeel. zo'n kabinet kan maar beter verdwijnen. Merkwaardig genoeg gaal een meerderheid nog zover niet. En dat is eigenlijk alleen maar te verklaren uit een gebrek aan een wezenlijk ander beleid van een kabinet met een andere signatuur. Kennelijk gaat een meerderheid van de ondervraagde kiezers ervan uit dat kabinet met de PvdA eveneens een drastisch bezuinigingsbeleid zou moeten voeren. En de aarzeling om te zeggen 'weg met dit kabinet' wordt bij het merendeel van de ondervraagde kiezers mogelijk ook ingegeven door weinig belangstelling voor opnieuw eèn periode van onzekerheid en uit stel van beleid. Het sociaal-economisch weerbe richt voor Nederland is in deze eerste week van 1984 optimistischer dan het lange tijd heeft geklonken. Na drie jaar van tegenslag op tegenslag in de wereldeconomie heeft het jaar 1983 in ieder geval een kentering in de goede richting te zien gegeven die nu - zij het met vertraging - ook in Neder land merkbaar wordt, En juist de afgelopen dagen zijn van die ontwik keling de nodige signalen te noteren. Uit het bedrijfsleven komen berichten dat men uit het 'dal' begint op te krabbelen. Op de Amsterdamse effec tenbeurs worden records gebroken: en dat zijn doorgaans spiegelbeelden van betere perspectieven. De secreta ris-generaal van het ministerie van economische zaken, prof. dr. Rutten, heeft het deze week in een artikel in het economenblad Economisch Sta tistische Berichten (ESB) ook met zoveel woorden vastgesteld: het eco nomisch herstel zet door, met name in de industrie, en in Nederland is de inzinking voorbij. Nadat jaren achter een een minister van financiën tel kens opnieuw met een somber gezicht kwam vertellen dat er weer nieuwe tegenslagen dienden te worden ver werkt. is nu de kans op meevallers toegenomen. Volgens Rutten geldt dat de investeringen in de industrie, maar ook het financieringstekort van de overheid De grote vraag is nu hoe Nederland op deze rtchtingveranae- ring inspeelt. In een overlegeconomie als de onze is het daarom van het grootste belang dat kabinet en sociale partners (werkgevers en vakbewe ging) binnen de kortste keren weer op een redelijke manier met elkaar tot zaken weten te komen. Voorop staat daarom dat er na de troebelen van het afgelopen ^na ar weer een vertrouwensrelatie ont staat tussen de drie partijen In het overleg De eerste pogingen tot toena dering zijn inmiddels gedaan. De eer ste gesprekken van het kabinet-Lub bers met de werkgevers zijn deze week gevoerd; voor volgende week staan er met de vakcentrales op het program ma. Gesprekken die - zoals hel werd omschreven - een verkennend en in formatief karakter hebben. De bedoe ling van minister De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid) is om met werkgevers en vakbeweging rond de tafel te gaan voor wezenlijk overleg over het sociaal-economisch beleid in 1985 en andere jaren en voor de korte termijn over de aanpassingen van de sociale zakerheid per 1 juli van dit jaar. Veel is er aan gelegen dat deze nieuwe ronde niet blijft steken In de spreekwoordelijke goede voornemens van de eerste week van het nieuwe jaar Als gevolg van de moeilijkheden rondom de kortingen op de salarissen van ambtenaren, trendvolgers en op de uitkeringen is anderhalve maand geleden een diepe vertrouwenscrisis ontstaan, die zijn sporen heeft nagela ten. Alle partijen hebben daarbij deu ken opgelopen. Met verbeterende mo gelijkheden op til is het eerste voor waarde dat onderling wantrouwen verdwijnt De nieuwe gesprek- rondes zijn daarom zware proeven op de som vdM ADVERTENTIE Dansschool Stichting D.S.M. Roozenburglaan 235, Middelburg, lel 01180-38586 'Aangesloten b.j o.a F.D.O. - N.V.D - NADBI V.a. 10 jan. starten er weer 15-weekse dans- kursussen in Middelburg. U kunt nu inschrijven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1