PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Göring liet brand in Rijksdag aansteken' Malik vraagt Van den Broek om protest tegen moorden Tekening Libanees akkoord uitgesteld Schip op werf in brand Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? Tweede man opperbevel NAVO ontslagen ONTSPOORD üwapo wil lestand met i^uid-Afrika INVLOED AANWENDEN BIJ SOEHARTO lOBERT KEMPNER ZEGT BEWIJS TE HEBBEN: Wisselend bewolkt Wisselend, bewolkt en mogelijk een bui Middaglemperatuur ongeveer 5 waden. Matige, aan de kust nu en dan krachtige westelijke wind. 27e jaargang no. 5 •ijdag 6 januari 1984 De 'schoonmaak' in Indonesië "j\/rinister Van den Broek j'VDJ lVLi buitenlandse zaken) c^> l brengt op het ogenblik een officieel bezoek van vier da- - gen aan Indonesië en de bewindsman loopt bij zijn ontmoetin gen daar toch een beetje op eieren. Sinds de soevereiniteitsoverdracht op 27 december 1949 heeft Ne.derland met de voormalige kolonie even gelei delijk aan als omzichtig een relatie opgebouwd, die aanvankelijk aan de nodige spanningen onderhevig was. maar vooral de laatste jaren van goede kwaliteit blijkt te zijn. Bij be zoeken als die van ministers van buitenlandse zaken over en weer wordt de inhoudelijke waarde van de onderlinge betrekkingen op een groot aantal terreinen getoetst. En daarbij moet dan worden vastgesteld dat Ne derland er in zijn opstelling tegenover een partner als de republiek Indone sië in de praktijk niet aan ontkomt de terreinen van samenwerking en ge meenschappelijke belangen subtiel met elkaar af te wegen. Er zijn veel traditionele banden met Indonesië, er zijn culturele betrekkingen, er zijn uitgebreide handels- en andersoortige economische relaties en er is een beduidende vorm van ontwikkelings samenwerking (financieel vertaald in de orde van grootte van 100 miljoen per jaar). Uit de aard van de zaak wordt het hele scala van de onderlin ge verhoudingen aan Nederlandse kant sterk bepaald door de inschat ting van wat het nu al weer jarenlange bewind-Soeharto heeft bereikt. Let terlijk zei minister Van den Broek daarover bij zijn aankomst in Jakar ta: „Ik heb de grootste bewondering voor de ontwikkeling en de stabiliteit die deze regering dit land heeft ge bracht Het delicate voor de Neder landse bewindsman is alleen dat hij geacht wordt deze complimenten te mengen met een stevig stuk kritiek op de manier waarop in Indonesië mis daadbestrijding op grote schaal wordt toegepast in de vorm van standrech telijke executies zonder voorafgaande berechting. De methodes die zogenaamde 'doodseskaders' overal in de In donesische archipel bezigen in hun jacht op 'misdadigers en terroristeh' (zoals deze worden omschreven) heb ben in het buitenland en in het land zelf veel schrik en verontwaardiging veroorzaakt. Mensenrechtenorganisa ties en regeringen van diverse landen (onder meer de Verenigde Staten, Engeland, West-Duitsland en Cana da) hebben de Indonesische autoritei ten laten weten dat zij ernstig bezorgd zijn over deze 'mysterieuze moorden'. Officieel heeft het bewind van Soehar- to iedere verantwoordelijkheid voor het werk van deze uit de hand gelopen campagne ontkend, maar er komen steeds meer aanwijzingen dat militai ren en politie bij de executies betrok ken zijn. De hele kwestie kwam vorig jaar zomer in een uiterst bedenkelijk daglicht te staan, toen het Indonesi sche kranten werd verboden om nog verder te schrijven over de praktijken die bij de gerichte bestrijding van de misdaad in het land werden gebezigd. Het vierdaagse bezoek van de Ne derlandse minister van buiten landse zaken aan Indonesië wordt in het land zelf en ook daarbuiten aange grepen als een bijzonder geschikte gelegenheid om het bewind-Soeharto duidelijk te confronteren met de bre de afkeer tegen wat er met standrech telijke executies aan de handhaving van de mensenrechten mis is. Juist omdat de relaties tussen Nederland en Indonesië zich bevinden in een sfeer van onderling vertrouwen en ons land het voorzitterschap heeft van de IGGI, de club van rijke landen die de opbouw van Indonesië financieel steunt, wordt minister Van den Broek beschouwd als de bewindsman die de kwestie op verschillende niveaus aan hangig kan maken. Voor zijn vertrék naar Jakarta heeft de mensenrechten kwestie prominent aandacht gekre gen in de Tweede Kamer. Van den Broek zegde bij die gelegenheid toe dat hij de zorg van de Nederlandse regering als onderdeel van alle andere te bespreken onderwerpen aan de orde zou stellen. Het is na enkele dagen van ontmoe tingen m Jakarta voor de Neder landse bewindsman kennelijk een he le opluchting dat de Indonesische regering te kennen heeft gegeven dat de 'mysterieuze moorden' niet passen in de rechtsorde van de republiek. Deze - voor zover valt te traceren - eerste erkenning dat er volstrekt on wettige methodes worden toegepast waarbij de autoriteiten niet werkeloos kunnen blijven toezien heeft, ertoe geleid dat de 'verboden protesten' plotseling weer in volle hevigheid zijn losgekomen. Gezien tegen de achter grond van de opstelling die Nederland een jaar geleden bij de executies in Suriname heeft ingenomen, is het optreden van minister Van den Broek in deze kwestie bij de Indonesische autoriteiten wel het minste waartoe hij zich verplicht achtte. Het lijkt er namelijk op dat aiieen maximale druk van buitenaf het bewind van Soeharto kan bewegen aan deze lugubere schoonmaak in Indonesië een eind te maken. vdM Radio-actieve doos De Britse autoriteiten hebben de scheepvaart gewaarschuwd voor een doos met radio-actief materiaal die is zoek ge raakt bij de oostkust van Schotland. De doos is vier dagen geleden van een tankboot geraakt buiten de haven van Aberdeen. Volgens functionaris sen bevat het pakket materiaal dat op booreilanden wordt gebruikt voor tes ten op oliehoudende rotsformaties BONN (DPA/UPI) De hoogste West- duitse militaire vertegenwoordiger hij de NAVO in Brussel, de 58-jarige generaal Gunter Kiessling, is volgens betrouwbare bronnen in Bonn ont slagen omdat hij een veiligheidsrisi co was geworden, dat met zijn homo seksualiteit samenhing. In de Weslduitse hoofdstad is donder- Kiessling dag bevestigd dat de ongehuwde Kiessling om een disciplinair onder zoek tegen zichzelf heeft gevraagd Het Weslduitse ministerie van defen sie en de NAVO wilden geen commen taar geven op berichten in Westduitse kranten dat Kiessling. die plaatsver vangend opperbevelhebber van de NAVO was. ruzie heeft gehad met NAVO-opperbevelhebber generaal Bernard Rogers en dat Rogers had verklaard dat het „onaanvaardbaar" was dat de Westduitse militair bij de NAVO in dienst bleef. Een woordvoerder van defensie in Bonn verklaarde dat Kiessling één van de maar drie vier-sterren-gene- raals in de Westduitse strijdkrachten op 31 december met stille trom met vervroegd pensioen is gegaan. Vol gens hem had Kiessling per 1 april willen vertrekken, maar had minister Manfred Wörner zijn afzwaaien ver vroegd. (Van onze correspondent! )NN (GPD) De advocaat Robert M. W. Kempner (84) probeert al jarenlang de Nederlander irinus van der Lubbe postuum te rehabiliteren. Van der Lubbe is in 1933 door de vierde iaat van het Rijksgerecht in Leipzig ter dood veroordeeld omdat hij het Rijksdaggebouw Berlijn in brand zou hebben gestoken. Dat vonnis werd 10 januari 1934, bijna vijftig jaar leden, voltrokken. Via de Nederlandse ambassade in Bonn heeft Kempner koningin :atrix opgeroepen een nieuw proces op gang te brengen. Hij zegt nu het bewijs te hebben e f^t Göring opdrachtg gaf de brand te stichten. gj mpner, die in 1935 door de nazi's nen brandmerken. Nee. dan zou hij Rijksdagbrand precies bekend is, de zijn Duits staatsburgerschap met recht verzetsheld nummer eén justitiële autoriteiten in de Bondsre- rd ontheven, is ervan overtuigd dat zijn en alleen al daarom vrijgesproken publiek vooralsnog een „moorddadig nationaal-socialisten Van der Lub- moeten worden". oordeel ook na vijftig jaar nog formeel hebben misbruikt om dictatoriale Robert N. W. Kempner is er zeer boos laten bestaan" tten af te kondigen. De „toch be- over dat zolang met alles over de De woordvoerder van de Rijks Voor- tte" Nederlander zou perfect in nazi-complot hebben gepast om «nmunisten en anarchisten verant- ordelijk te stellen voor de brand- ihting in het" toen nog min of meer rmaal functionerende gebouw van Duitse parlement. Voor de nazi's Hitier eri Göring dé gelegenheid speciale autoritaire wetten af te ndigen en de communistische par te verbieden. bert Kempner, die gedwongen ar Amerika was geemigreerd en lens de processen van Neurenberg trad als plaatsvervangend hoofd- n 'jjnklager, is altijd van mening ge est dat de nazi's de Rijksdagbrand in scène hebben gezet teneinde aruit politiek voordeel voor hun ■Jljrderfelijke doeleinden te halen. i" lichtings Dienst (RVD) zei donderdag avond geen weet te hebben van een aan koningin Beatrix gericht verzoek. Beatrix wordt maandag weer terug verwacht van een wintersportvakan tie in Lech. De RVD-woordvoerder achtte het niet waarschijnlijk dab voor die tijd nog zal worden gerea geerd. Ook een woordvoerder van het mi nisterie van justitie was onkundig van een verzoek tot een nieuw pro ces-Van der Lubbe. Als Kemper zijn verzoek inderdaad in de afgelopen week beeft gedaan, ligt het waar schijnlijk nog bij het kabinet der koningin te wachten op de terug- komst van Beatrix. rt geleden is een boek over zijn ensherinneringen in de Bondsrepu- ek gepubliceerd: „Aanklagers van 'i tijdperk". Daarin staat op bladzij- 99: „De zaak (de brand red.) was g voorbereid... En tenslotte kwam i vroegere kameraad van Göring de Eerste Wereldoorlog bij mij, die geweten wilde ontlasten. De dag de brand in de Rijksdag zat hij met w' n andere vriend van Göring in de V ro-Club, de latere luchtmachtgene- J alLoerzer. En die zei: ik begrijp niet t er allemaal aan onzin over de and in de Rijksdag wordt verteld. Ik b van mijn vriend Göring opdracht kregen om met een groep SA-leden Rijksdag in brand te steken". snpner hoorde dit van de vroegere :htmachtgeneraal Freiherr von ngijcyberg-Eisenberg. Die leeft nu nog af Ulm. Ens Robert Kempner vindt t de rechtbank uit Berlijn naar ze man moet gaan teneinde een iuw proces-Van der Lubbe moge- te maken. at beweegt Kempner om Van der Ibbe, zoals hij dat noemt, te rehabi- aren? Er zijn namelijk nogal wat schiedkundigen, waaronder prof. L. de Jong, die beweren dat Van r Lubbe wel degelijk de Rijksdag PU eft aangestoken om een gebaar te stl iken tegenover de in 1933 al te ,en orziene nazi-barbarij, ïrio impner is er weliswaar van over- dat.Van der Lubbe alleen maar ste in het misdadige concept van de tionaal-socialisten, maar in zijn irinneringen staat ook: „Zelfs als (jn theorie nipt klopt dat de Gesta- een willoos werktuig heeft benut, tniet in staat was recht en onrecht onderscheiden en daarom moest fden vrijgesproken dan zou men 24-jarige Van der Lubbe toch niet in zijn graf als brandstichter kun- ROTTERDAM (ANP) Aan boord van het Panamese vrachtschip 'Bel Clipper' heeft donderdag een zware brand gewoed. Het schip ligt voor reparatie bij de werf Niehuis en Van den Berg in Rotterdam. Volgens de politiewoordvoerder wordt er rekening mee gehouden dat de brand is ontstaan tijdens laswerk- zaamheden in de machinekamer, waardoor ook de bunkerolie in de tanks in brand raakte. Volgens een wouiuvucruer van de werf is door onbekende oorzaak een scheur ontstaan in die brandstoftanks. De mensen die bij het uitbreken van de brand aan boord waren konden het schip tijdig verlaten. De brand ging gepaard meteen enorme rookontwikkeling, die kilometers, ver in de omtrek te zien was, De Rotterdamse brandweer werd bijgestaan door de be drijfsbrandweer van de werf en blusboten van de gemeentelijke havendienst. VLISSINGEN - In Vlissingen-oost zijn donderdagmorgen drie tankwa gons bij rangeerwerkzaamheden ontspoord. Met vereende krachten zijn brandweerkorpsen, politie, mensen van NS' en van bedrijven in het Sloe in de weer geweest met het rechtzetten van de wagons, die weliswaar leeg. maar niet ontgast waren, zodat ontplof fingsgevaar allerminst was uitgesloten. IZie pagina 11) ÏRENIGDE NATIES (RTR) - De iïdwestafrikaanse Volks Organisa- (swapo) heeft VN-secretaris-gene- il Javier Perez de Cucllar donder- ïavond gevraagd door middel van recte onderhandelingen een staakt- ■vuren te regelen tussen haar troe- i en die van Zuid-Afrika. |et verzoek was afkomstig van SWA- D-voorzitter Sam Nujoma en werd Cuellar overgebracht terwijl de filigheidsraad bijeen was om de be- Jhuldiging van Angola te bespreken JtZuidafrikaanse troepen een groot- ^heepse militaire operatie uitvoeren j dat land. DRUZEN HEBBEN BEZWAREN Van onze correspondenti JERUZALEM De tekening van een alomvattend troepenscheidingsak koord in Libanon is gisteravond op het laatste moment uitgesteld nadat de druzcnleider Walid Jumblat bezwaren opperde tegen de terugkeer van christelijke burgers naar hun dorpen in het Shoefgebergte dat door de druzenmilitics wordt gecontroleerd. Volgens dat troepenscheidingsak- open voort te bouwen op een eventu- koord, dat onder Saoedische bemid- eel werkelijk succes op zo een natio- deling door zowel Syne. Libanon als nale verzoeningsconferentie, de verschillende milities was aan vaard zouden in hoofdzaak de christe- p ypp li tp 11 lijke falangisten een stap terug doen van hun huidige posities langs de I" de Noordlibanese havenstad Tri kustweg ten zuiden van Beiroet en P°l' braken donderdag weer hevige langs de weg Beiroet-Damascus in gevechten uit tussen pro- en anti- ruil voor een terugkeer van een niet Syrische strijdgroepen en dat het nader bekend aantal burgers naar het ë>"S om de hevigste strijd sinds het Shoefgebergte Ook het Liba.Yse le- vertrek van de Palestijnse guerrilla's ger zou in Zuid-Beiroet een aantal OP 20 december. Bij de gevechten vooruitgeschoven posten ontruimen, werd gebruik gemaakt van raketten. Zowel de Libanese regering, Syrië als granaten en automatische geweren. Israël juichen het akkoord toe, zij het om geheel tegenstrijdige redenen. De Syrièrs hopen dat door het akkoord het vertrek van de Amerikaanse mari niers en de rest van de internationale troepenmacht uit Beiroet versneld zal worden De Israëli's daarentegen ho pen evenals president Gemayel dat door een afnemen van de spanning en incidenten in Beiroet ook de druk van de Amerikaanse publieke opinie tot een snelle terugtrekking van de mari niers zal afnemen. VS-scenario De Amerikanen hebben hun eigen scenario: een troepenscheidingsak koord moet de inleiding zijn tot een algehele nationale verzoening, die op de Geneefse conferentie bereikt moet worden. De eerste zitting van die conferentie werd in november voor „korte tijd" geschorst, maar is sinds dien niet bijeengeweest vanwege fun damentele meningsverschillen van de oorlogvoerende partijen. Een verzoe ningsakkoord. zelfs al zou het een schijnakkoord blijken te zijn. biedt Amerika de kans om met de kreet 'triomf snel dfe mariniers naar huis te sturen. He't laat echter ook de optie Van onze speciale verslaggever) den Broek een beroep op hem gedaan zoek op uitnodiging van zijn collega vice-president werd was Malik tiental- om zijn invloed te gebruiken bij de dr. Mochlar Kusumaatmadja. len jaren lang minister van buiten- JAKARTA De vroegere vice-prcsi- autoriteiten om dc mysterieuze Malik, voorzitter van de VN-commis- landse zaken geweest en heeft hij ook dent van Indonesië Adam Malik heeft moorden die al maanden voortduren sie voor de mensenrechten is nog zijn sporen verdiend in de strijd om de tijdens een informeel overleg met de te sloppen. Minister Van den Broek is altijd een geziene figuur in de Indone- minister van buitenlandse zaken Van in Indonesië voor een tiendaags be- sisehe politieke wereld. Voordat hij Slot Zie pag. 3 kol. 6) Campagne In Den Haag is een nieuwe campagne van start gegaan om de zieke Anatoli Sjaranski uit Sowjet-gevangenschap vrij le krijgen (PAGINA 3) Gebreken En op vijf koopwoningen blijkt bf oplevering een aantal ge breken te hebben. (PAGINA 5) Drugs Soft-drugs moeten op ët'i lijn gesteld worden met alcohol en nicotine, meent een CDA-stu diegroep. (PAGINA 5)- Geheim Ex-voorzitter Wim Schuit over het 'geheim' van Arnemuiden: 'Voetbal is hier altijd nummer één gebleven. (PAGINA 19) Radio en tv, kunst: 2. Binnen- en buitenl.: 3 en 5. Opinie, achtergrond: 4. Financiën, economie: 7. Varia: 9. Provincie: 11, 13, 15 en 17. Sport: 19.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1