(Politieman schiet bij ntruiming Capelle fePZC PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Advocaat wil beklag doen na Sowjet-beschuldiging Sowjet-Unie keert niet terug rakettenonderhandelingen in naar Genève MOLUKKER IN BEEN GETROFFEN Er wordt op u gelet Vrijgevige president Ex-vriendin Parkinson heeft baby vandaag Kabinet polst sociale partners PELLE AAN DEN IJSSEL ME-ers beschermen een gewonde collega. rk{;APELLE AAN DEN IJSSEL (GPD) - Tijdens de ongeregeldheden met Molukkers in Capelle den IJssel is gisteren met scherp geschoten omdat het leven van enige politiemensen in aar kwam. Dat verklaarde burgemeester Van Leeuwen na afloop van de grimmige urtenissen rond de ontruiming van zes huurwoningen in de Molukse woonwijk itgaarde. De kogel raakte een 32-jarige Molukker in het been, waardoor deze met een tige vleeswond naar het ziekenhuis moest worden gebracht, an Leeuwen zei dat de Mobiele Eenheid tevoren was gemachtigd om het pistool te trekken. ,.Die garantie kunnen wij ook nooit geven", zei woordvoerster Frieda To- masoa. ,,Wij hebben de burgemeester gezegd dat wij de emoties van mensen in nood niet in bedwang kunnen hou den. Pas laat vandaag is het ons gelukkig gelukt". Mevrouw Tomasoa hoopte dat de burgemeester een les heeft geleerd. ,Over veertien dagen volgen weer pif£en tiental ME'ers maakte van die machtiging gebruik door hun vuurwapen te richten op zeven ontruimingen. En het vonnis _jIolukse jongeren die hen met palen, pijpen, lansen, hamers en andere slagwapens te lijf h" wilden. zal toch moeten nadenken alvorens Er werd éénmaal gevuurd De getrof- had willen wachten met de ontruimin- moeten gerechtelijke vonnissen uit- weer de ME op ons af te sturen", fen Molukker stond afzijdig en was gen, ondanks dat de spanningen on- voeren". Bovendien wilde de burge- Volgens de woordvoerster had de jngewapend. De wijkraad van Oost- der de Molukkers door de slechte meester geen kort geding van de borgstelling voor de lening bij de jaarde stelt dat de ME'er in paniek toestand van de woningen en de zwa- woningbouwvereniging. Gemeentelijke Kredietbank alle el- choot omdat op dat moment een re woonlasten zeer groot waren. „Wij Volgens Van Leeuwen moest na de lende voorkomen. „Het gemeentebe- mislukte ontruiming van dinsdag, stuur had dit anders moeten aanpak- DUSSELDORF Het jaar is nauwelijks begonnen of de 'Big Brotheruit Orwells beroemde boek '1984' houdt de mensen in deze Düsseldorfse straat al in de gaten middels een enorme muurschildering. Van Wessem verwacht dat de behan deling van het beroep op z'n vroegst pas over twee maanden zal plaatsvin den. Directie en bewindvoerders van Wilton Fijenoord hebben de Neder landse regering tegelijkertijd verzocht dit beroep ook mee te delen aan de Volksrepubliek China en zich. in af wachting van de beslissing in beroep, te onthouden van stappen als of de weigering van de exportvergunning reeds onherroepelijk zou zijn. Van Wessem zegt hiermee te doelen op het opnieuw aanknopen van diplomatie ke betrekkingen met China op ambas sadeursniveau. Dat bij het college van beroep voor het bedrijfsleven een kabinetsbesluit wordt aangevochten, is uniek in de Nederlandse geschiedenis. De werk zaamheden van dit college bestrijken een groot aantal wetten. De bevoegd heden van het college verschillen naar gelang de toegepaste wet. Wilton Fijenoord vecht een beslissing aan die genomen is op basis van het uitvoerbesluit strategische goederen. Dit besluit is een onderdeel van de irn en uitvoerwet. De in- en uitvoerwet geeft het college van beroep de be voegdheid het besluit tot weigering van de exportvergunning te vernieti gen en een termijn te bepalen waar binnen een nieuw besluit genomen moet worden. Dolitieman door zijn eigen hond werd tebeten en tegelijkertijd een rotje pntplofte. Van een levensgevaarlijke Situatie was geen sprake, aldus de [rijkraad die een justitieel onderzoek IN ARTIKEL CIA-AGENT GENOEMD -Burgemeester Van Leeuwen zei niet te verdrijven. Dat was op een lager niveau beslist. Van traangas was geen gebruik gemaakt, omdat de fleurwaarder zijn werk anders niet kon doen, aldus de burgemeester. Zuid-Afrika: geen bestand met Angola waarbij zich schermutselingen tussen ken. Het is jammer dat onze bemidde- gewone politiemensen en Molukkers lingspogingen hebben gefaald. Maar voordeden, worden doorgezet. In ver- ik heb het gevoel dat het gaat om een der overleg zag hij geen heil meer. De prestigezaak. Nu is er aan de wezenlij burgemeester van Capelle zei zich ook ke problemen niets veranderd", genomen te voelen door de wijkraad Vijbvan de zes uit hun huizen gezette weten waarom de politie geen wa- NPW vork irtri 7,,ia Afrika die naar zijn zeggen een rustige ont- gezinnen zijn in de wijk opgenomen, terkanon had ingezet om de Moluk- Aneolesp VOOrwaarden voor ruiming had gegarandeerd. Het zesde gezin heeft door een beroep tore to „orHriiwor, tw m oor. «ngoiese vowwadracu voor de gemeente een vervangende wo- een bestand af en houdt vast aan zijn ning toegewezen gekregen. Mevrouw condities voor een vredesregeling eHr O UW eil Tomasoa heeft geen idee wat de ge- erimr varTde''runrHlk^arties "vanuit De burgemeester geloofde niet dat meente wil doen met de Molukkers p^N HAAG (ANP) - De Amsterdamse In de editie van 23 december 1983 ge kennisgeving, zodat de zaak voor Anirjiin en iprupïrpkkiiur van dp To bet politie-optreden het vertrouwen die binnenkort hun huizen moeten a(jVocaat mr. J. W. van Bennekom wil beschuldigde de hoofdredacteur van Van Bennekom daarmee was geslo- iok de veiligheid van de deurwaarder baaijgg troepen uit Angcda van de wijkraad in de gemeente heeft ontruimen. - - '85 reden geweest het vuurwapen te Dit de zuidafrikaanse verteeen- geschaad. Daarbij heeft hij veel ver- woordiger bij de Verenigde Naties. 'rouwen in het kort geledeni ontw Kurt von Schirnding, woensdag ge- pen minderheden beleid dat de rela- zegd in een toespraak tot de Veilig- \}e ka" verbeteren, heidsraad De wijkraad sprak de woorden van de burgemeester tegen. Er is geen ver- trouwen meer en nooit is een garantie gegeven voor een rustige ontruiming. voor het opknappen van dit kamp". gebruiken, aldus de burgemeester. Vier gewonden Het felle verzet van Molukse jonge- 1 tegen de ontruiming leidde bij de ME tot vier gewonden. Eén van hen liep een zware hersenschudding op en een ander kreeg ernstige brand blaren toen accuzuur op hem werd gegooid. De overigen hadden kneu- I 0& ÏFI ïingen of beten van politiehonden. D HC.| l i I De zware confrontatie tussen de 50 I'1 j f;. 1 i*r I olukkers en de 100 man sterke poli- - Ji slj, -vM ïh 4B -jSL. 1 i duurde niet lang. Nadat een ME'er A W"fffca U'WfBWBÊKI 1' •wusteloos was geraakt en de Mo- 4 ifc WtéÈmd gr fj&BS «i kunnen worden^als' de .."V (emeente financieel garant had willen CAPELLE AAN DEN IJSSEL De Banda Neirastraat woensdagmorgen tijdens de confrontatie tussen Molukse J. W. van Bennekom v stappen ondernemen tegen de publi- Sowjetskaja Rossija, Michail Ozerov, ten. Toch meent Van Bennekom dat Zelf geeft ze als suggestie het barak- katie. eind vorig jaar, van een artikel de Nederlandse advocaat ervan een de aantijgingen ernstig genoeg zijn kenkamp IJsseloord, dat tien jaar in het RUSSischè blad Sowjetskaja „hooggeplaatste CIA-agerit" te zijn. om actie te ondernemen. „Wie lastert geleden ook met geweld werd ont- Rossija, waarin hij een CIA-agent Verder heet het in het artikel dat Van moet ter verantwoording worden ge ruimd. „We hebben deze woningen WOrdt genoemd. Van Bennekom ver- Bennekom te zamen met de bibliothe- roepen", zo meent hij nooit gewild. Laat de gemeente die kiaar(ie woensdag desgevraagd dat caris van het Vredespaleis in Den Garnefski toonde zich tegenover het vijf miljoen voor het ophogen van hij onder meer een klacht wil indie- Haag, dr A. Garnefski, de Bulgaar ANP ten hoogste verbaasd over het onze verzakte wijk maar gebruiken nen bi j de Russjsche ambassade in Anton Kristev heeft opgeleid tot CIA- artikel in de Sowjet-pers. „Ik heb me Den Haag. Daarnaast wil hij probe- agent nooit ingelaten met spionage voor ren een ingezonden brief geplaatst te Kristev werd lid van de Bulgaarse liga welk land dan ook", was zijn reactie, krijgen in de betrokken Russische voor de rechten van de mens, een ABIDJAN IRTRi President Felix Houphouet-Boigny van Ivoorkust heeft woensdag in het centrum van de hoofdstad Abidjan geld uitgedeeld aan voorbijgangers en hen-een ge lukkig nieuwjaar gewenst. Terwijl hij door de stad wan delde haalde hij bankbiljetten uit zijn jaszakken en verdeel de ze onder een snel groeiende menigte. 'De oude baas', zoals de 78- jange president wel door zijn acht miljoen landgenoten wordt genoemdliet zich vorig jaar ontvallen dat hij 'miljar den' bezat. staan voor een lening bij de Gemeen telijke Kredietbank om de huur schuld af te lossen. Burgemeester Van Leeuwen had die garantie geweigerd. „We hebben meer mensen in Capelle ;dan Molukkers", zei hij gisteren, „We zitten nu al met grote problemen vanwege de garanties voor hypothe ken. In een groeigemeente als de onze is het niet mogelijk om ook garanties te geven voor de aflossing van huren" Van Leeuwen zei verder dat. hij niet LONDEN (AFP) Sara Keays, de secretaresse die een kind verwachtte van de Britse, oud-minister van han en industrie Cecil Parkinson, heeft het leven geschonken aan een dochtertje. Dit heeft haar advocaat Alan Hughes woensdag bekendge maakt. Het meisje, Flora Elizabeth, is gebo ren in het laatste uur van 1983, aldus de advocaat, die eraan toevoegde dat tnoeder en kind het goed maken. Wijkbewoners en de politie. organisatie die volgens het Russische blad wordt gefinancierd door de CIA. De voorzitter van deze organisatie was de uit Bulgarije afkomstige dr. A. Garnefski. Na zijn opleiding werd Kristev. aldus het artikel, in 1978 naar Bulgarije gestuurd waar hij een on dergrondse politieke beweging moest vormen. De Bulgaar werd na aan komst in Sofia gearresteerd. Hij was 111 het bezit van een Engels paspoort, dat hij in Amsterdam op de zwarte markt had gekocht. De Bulgaar werd veroordeeld tot vijfjaar en acht maan den gevangenisstraf. Van Bennekom zou. nog steeds vol gens het artikel, zelf ook in het bezit zijn van twee valse paspoorten, een j Amerikaans paspoort op naam van Leonard Hovens en een met de Chine- j se naam Tjoa Ho At. I De advocaat verklaarde tegenover I het ANP deze aantijgingen als grote I onzin te beschouwen. Hij heeft zich in j het. verleden wel met de Bulgaar I beziggehouden in verband met een I mogelijk verzoek tot toekenning van de A-vluchtelingenstatus, maar de I Bulgaar verliet Nederland zonder eni- GROMYKO IN AANVAL OP WASHINGTON: MOSKOU (RTR DPA/TASS) Wes terse leiders die voorspeld hebben dat de Sowjet-Unie terug zal keren naar het rakcttenoverleg in Genève, zijn onoprecht. Dit heeft de minister van buitenlandse zaken van de Sov jet-Unie, Andrei Gromyko, woensdag in Moskou verklaard. In een toespraak ter gelegenheid van het bezoek aan Moskou van de minis ter van buitenlandse zaken van de DDR, Oskar Fischer, zei Gromyko dat het Sowjet-standpunt over de raketten niet veranderd is sinds Mos kou in november het overleg over Gromyko raketten voor de middellange afstand (inf) en over de inierconlitu ittatp ra ketten (start) verliet. Hij verklaarde dat zowel de Verenigde Staten als de Navo-ianden die op hun grondgebied Amerikaanse raketten hebben toegelaten (West-Duitsland. Groot-Brittannië en Italië), proberen de volken van West-Europa gerust te stellen. Zij proberen de indruk te wekken dat er niets speciaals is ge beurd en dringen er bij de Sowjet- Unie op aan de besprekingen in Genè ve te hervatten. „Het is moeilijk te zeggen wat er meer in dergelijke ver klaringen steekt: dubbelzinnigheid of pogingen de mensen te misleiden door middel van propaganda. Van beide elementen zit er heel wat in die verklaringen", aldus de Sowjet-minis- ter Gromyko herhaalde dat de Sowjet- Unie alleen naar de onderhandelings tafel in Genève terugkeert als het westen de bereidheid toont 'terug te keren naar de situatie die bestond voor de stationering van de Ameri kaanse raketten". Hij deed een felle aanval op de Amerikaanse, regering, die hij beschuldigde van het bedrijven van 'staatsterrorisme'. Als voorbeel den hiervan noemde hij de door de Verenigde Staten geleide invasie op Grenada, de Amerikaanse 'agressie' in Libanon en de 'niet-verklaarde oor log' van Washington met Nicaragua. Hij verklaarde dat Moskou zijn bui tenlandse politiek krachtig zal ver dedigen op de ontwapeningsconfe rentie, die later deze maand in Stock holm begint. Tot deze confrontatie is besloten op de conferentie over vei ligheid en samenwerking in Europa, die in september in Madrid is geëin digd. Op de conferentie waar Gro myko volgens westerse diplomaten zal spreken met zijn Amerikaanse en Franse ambtgenoot. Shultz en Cheys- son zal de Sowjet-Unie zich inspan nen voor overeenkomsten die 'het bekrachtigen van de grondslagen voor vrede in Europa werkelijk die- Onkerkelijk Óp dit moment beschouwt 44,5 procent van de Nederlandse bevolking zich als onkerkelijk. Als de trend zich zo voortzet zal dit percentage in het jaar 2000 tot ruim 65 zijn opgelo pen. (PAGINA 5) Witte vlek Er verdwijnt een witte vlek op de onderwijskaart van Zee land volgend schooljaar gaai in Middelburg een school voor Zeer Moeilijk Opvoedbare Kinderen van start (PAGINA 91 Voorwaarden 'Gezien de voorgeschiedenis is de subsidiering van de nieu we Stichting Nieuwe Muziek aan een aantal stringente voorwaarden verbonden. (PAGINA II) Afzien Marathonloopster Trijnie Smeenge wil best 'afzien maar het moet niet te gek worden: 'Een goede atleet komt niet uitgeput over de streep.' (PAGINA 15) Radio en tv, kunst: 2. Binnen- en buiten!.: 3 en 5. Financiën, economie: 4. Varia: 6 en 7. Provincie: S, 11 en 13. Sport: 15. Veel wind Veel bewolking en enige tijd regen. Middagtemperatuur ongeveer 'vijf graden. Tot krachtig, 6. aan de kust en op het IJsselmeer mogelijk tot stormachtig, 8. toenemende zuid westelijke wind. $27e jaargang no. 4 ponderdag 5 januari 1984 Vandaag.... op pagina 8 De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren 01184-15144, heer v. d. Bulck. Wilton Fijenoord DEN HAAG (GPD) Een kabinetsdelegatie onder leiding van pre mier Lubbers zal van avond een informeel en oriënterend gesprek hebben met de werkge versorganisaties. Volgende week dins dagmorgen zal het kabi net praten met de vak beweging. De bedoeling van dit afzonderlijke overleg is na te gaan of er mogelijkheden zijn om op korte termijn te komen tot een breder overleg tussen kabinet en Stichting van de Ar beid over de arbeids voorwaarden voor 1984 en volgende jaren. Een van de belangrijk ste zaken waarover het kabinet met de sociale partners wil praten, is de per 1 juli van dit jaar te nemen maatregelen in de sociale zekerheid. Volgende week donder dag zullen de voorzitters van alle werkgevers- en werknemersorganisa- tyies zich gezamenlijk beraden over de afzon derlijk met het kabinet besproken zaken. Worden die voorzitters het eens, dat is een ge sprek tussen kabinet en Stichting van de Arbeid voorzien op dinsdag 17 januari. besluit regering SCHIEDAM (ANP) De directie en bewindvoerders van Wilton Fij enoord in Schiedam hebben woens dag formeel beroep aangetekend bij het college van beroep voor het be drijfsleven tegen de weigering van de minister van economische zaken het bedrijf een exportvergunning te ver lenen voor de levering van verdere onderzeeërs aan Taiwan. Dit heeft mr J. J. van Wessem, een van de bewind voerders, woensdag meegedeeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1