PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Oproer in Tunesië na iverhoging van prijzen Ambtenarenacties kosten 400 banen bij de PTT Bedrijven ETA-aanslag in Madrid 5Marine-order voor Wilton-Fijenoord' o BROOD HONDERD PROCENT DUURDER Bonn dreigt met tol op snelwegen TEGENVALLENDE RESULTATEN OVER 1983 Stormachtig Wisselend bewolkt en enkele buien. Zuidwestenwind, hard of stormachtig, I kracht 7 a 8, aan de kust en op het IJsselmeer eerst nog zware storm, kracht 10, later op de dag iets afne mend. iL !27e jaargang no. 2 )insdag 3 januari 1984 zie pagina 16 i DEN HAAG (ANP) - Het is 1999. In n het zwarte vacuüm van de ruimte Ij zweeft een eenzame figuur weg van t| een ruimteschip en beweegt zich in j de richting van een kunstmaan die t defect is geraakt. Wanneer hij daar 1 is gearriveerd draait zijn hand aan 1 een knop, waardoor een metalen beschermingsplaat loskomt. Met zijn andere hand verwijdert hij de plaat j en de elektronische ingewanden worden zichtbaar, terwijl zijn derde i| hand de waggelende satelliet tot >1 rust brengt, zodat hij met de repara- ij tie kan beginnen. Een mens met een derde hand? Ja en neen. In feite zitten deze enorm sterke en flexibele handen vast aan een uiterst gecompliceerde robot, maar ze kunnen van moment tot moment opdrachten uitvoeren van een mens die zich op aarde bevindt, duizenden kilometers van de robot venoijderd. Het is 1999 en robot monteurs zijn gemeengoed in de ruimte geworden. Een dergelijk scenario is nu, in 1984, geen science fiction. Kort geleden deed het technologisch instituut van Massachusetts zijn eindrapport het licht zien over een in opdracht van het Amerikaans bureau voor lucht en ruimtevaart (NASA) verricht on derzoek naar de mogelijkheden van 'telepresentie' in hel buitenaardse. Telepresenlie is een begrip waarbij een mens, uitgerust met aan zijn lichaam bevestigde 'sensors', ofwel elektronische zintuigen, een op hem afgestemde robot de bewegingen die hij maakt kan laten nadoen. Georg von Tiesenhausen, leider van NAS A-studiecentrum voor robotica stelt „met telepresentie kan men dingen in de ruimte doen alsof men daar werkelijk aanwezig is Tot het zover is zal men het nog met astro nauten moeten doen. „Maar", zegt Von Tiesenhausen, „als een astro naut zich buiten een ruimteschip lüil begeven moet hij een ruimtepak aantrekken en andere noodzakelij ke handelingen verrichtenDat kost tijd. En dan is er nog de factor dat astronauten vermoeid kunnen ra ken en een robot nooit. Tenslotte is telepresentie ook nog veel veiliger". Naar zijn mening zal de zich buiten een ruimteschip begevende astro naut in de jaren negentig verleden tijd zijn omdat dan het tijdperk van de ruimterobots is begonnen. en m it* mTUNIS (AFP) De Tunesische autoriteiten hebben maandagmiddag officieel bevestigd dat j^)ij ongeregeldheden in het zuiden van het land vier doden zijn gevallen en een onbekend e$antal mensen is gewond. Een communiqué van het ministerie van binnenlandse zaken met nileze gegevens werd gepubliceerd na afloop van een vergadering maandagochtend van premier Mzali, president Bourguiba en de ministers van binnenlandse zaken, defensie en het 3:(ioofd van de nationale veiligheidsdienst, in Onlusten en manifestaties hebben het rampzalige tekort van de algeme- 150 miljoen gulden. Eind december :nüch voorgedaan sinds 29 december in ne compensatiekas. In 1983 bereikte kondigden de autoriteiten een aan- ir&ebili, El-Hamma, Kasserine en Gaf- dit tekort 34 miljoen dinars, ongeveer zienlijke prijsverhoging van graaripro- |a" aldus het communiqué. Aanlei- jing van de onlusten was de verdub- e-beling van de broodprijzen per 1 ja- njiuari Maandag was de situatie weer 1-rustig. lejn Kasserine. een belangrijk mdus- nlrieel centrum 250 km ten zuiden van Tunis, werden zondag vier mensen ï-gedood en verschillenden gewond, i: Boze betogers plunderden winkels en :en gebouwen in brand. Volgens uit verschillende delen in het van Tunesië hebben zich on- ;ten voorgedaan tussen de bevol- de politie in Nefzaoua, een woestijnachtig gebied ten jidwesten van de Chott Djerid. Ook Kebili, Douz en Souk el-Ahad n het tot ongeregeldheden en zijn inden gezien die naar ziekenhui- i werden overgebracht. Couscous etogingen begonnen daar volgens deze bronnen zaterdagmiddag tegen de nieuwe broodprijzen en een aan zienlijke prijsverhoging van graan- produkten waaronder griesmeel dat e nodig is voor de bereiding van cous- icous, het basisvoedsel in deze gebie den. Ook in Gafsa, een van de groot ste Zuidtunesische steden, is het lan ge tijd onrustig geweest en in El- J'Hamma een belangrijke oase op 30 "km van de grote havenstad Gabes "zouden twee politieagenten gewond ''zijn geraakt. Het autoverkeer in het "fcuidelijke deel van het land is ont- iwricht. jtn oktober vorig jaar maakte de rege ring haar besluit bekend niet langer 1de prijzen van brood en graanproduk- ten te subsidiëren om ,.de verspilling l jte bestrijden," de import van granen Jie beperken en een eind te maken aan dukten aan en maakten 31 december, toen de bevolking zich opmaakte voor de jaarwisseling, de nieuwe broodprij zen bekend, een verhoging van 100 procent. Premier Mohamed Mzali liet daarbij weten dat maatregelen zijn genomen om te voorkomen dat de kwetsbaar ste lagen van de bevolking te lijden hebben van deze drastische verho ging van de kosten van het levenson derhoud. Politiemensen op de plaats van de aanslag. MADRID (RTR) Twee politieman nen zijn maandagochtend omgeko men nadat hun patrouillewagen in een buitenwijk van Madrid werd beschoten. Een van de slachtoffers was op slag dood. De tweede politie man stierf in een ziekenhuis. Een jongeman, vermoedelijk een gue- rillastrijder van de Baskische afschei dingsbeweging ETA, schoot van korte afstand toen de politiewagen bij een verkeerslicht stopte. De dader ont kwam. Baskische politici hadden gewaar schuwd voor een mogelijke escalatie van het ET A-geweld, waardoor afgelo pen jaar 43 mensen omkwamen, na dat verscheidene aanvallen waren uit gevoerd op separatisten die naar Frans-Baskenland vluchtten. Een van die vluchtelingen. Miguel Goikoetxea Elorriaga (26), stierf in de nacht van zondag op maandag in een ziekenhuis in Bordeaux nadat twee schutters woensdag het vuur op hem hadden geopend in de Franse plaats Saint Jean de Luz. Hij werd in Spanje gezocht in verband met 23 moorden en werd gezien als topman van de ETA. De verantwoordelijkheid voor die schietpartij werd opgeëist door de anti-terroristische bevrijdingsbewe ging GAL die door Baskische demon stranten een front voor extreem rechtse leden van de Spaanse politie genoemd werd: De opgeblazen Cuscatlan-brug die het westen en het oosten van El Salvador met elkaar verbond. (Van onze correspondent MEXICO-STAD De Salvadoriaan- se guerrilla heeft deze jaarwisseling voor het nodige vuurwerk gezorgd. Afgelopen vrijdag namen de rebellen voor het eerst in de vier jaar oude burgeroorlog enkele uren bezit van een kazerne van het leger. En in de eerste uren van 1984 bliezen zij een strategisch van vitaal belang zijnde brug op. De kazerne die werd bezet, bevindt zich in El Paraiso. in de noordelijke provincie Chalatenango, vlak bij de plek waar Koos Koster en zijn IKON- televisieploeg in maart 1981 de dood vonden. Het gaat om een van de belangrijkste en meest moderne ka zernes in de Salvadoriaanse provin cie, uitgerust met tal van recent ge construeerde wachttorens. Van officiële kant wordt inmiddels ontkend dat de guerrilla de kazerne enkele uren in haar macht zou hebben gehad Het Salvadoriaanse leger, dat juist in de zuidoostelijke provincie Usulutan een groot offensief was begomien, zag zich gedwongen alle mobiele eenhe den naar Chalatenango te roepen. Het nieuwe jaar was nog niet begon nen of de rebellen bliezen de bijna één kilometer lange brug Cuscatlan op, de enige nog gangbare wegverbinding over de Lemparivier, die het westen van het land, waar onder andere de hoofdstad San Salvador ligt en ook Chalatenango. van het oosten af snijdt. De guerrilla heeft door het opblazen van de brug de weg vrijge maakt om zich te kunnen hergroepe- BONN (DPA, UPI) - In West-Duits- land moeten buitenlanders wegenbe lasting gaan betalen voor het gebruik van autosnelwegen autobahnen als andere lidstaten van de EG de tolheffing niet afschaffen. Minister van verkeer Werner Dollin- ger (csu) heeft maandag in een vraag gesprek met de Westduitse radio ge zegd. wel te voelen voor een suggestie van zijn partijgenoot Dionys Jobst. belasting in te voeren voor het berij den van de autosnelwegen in de bondsrepubliek Frankrijk. Italië en Griekenland hef fen tol op hun autowegen. Minister Dollinger zei dat, als men het voor 1 juli van dit jaar met eens is over afschaffing van deze heffingen (die de minister duidelijk is strijd noemt met de Europese gedachte), een tolheffing in de bondsrepubliek onvermijdelijk kan worden. Koran De Libische leider kolonel Moeammar Gaddafi heeft het Oude en het Nieuwe Testament bedrog ge noemd en heeft, een beroep op de leiders van de christelijke wereld ge daan de koran te lezen om met alleen de islam maar oök het christendom te begrijpen. Carlos De extremist 'Carlos' zou be trokken zijn bij de anti-Franse aanslagen van dit iveekeinde die vijf mensen het leven kost ten. (PAGINA 3) Premier Mauroy beschuldigt Giscard en Barre PARIJS (AFP/DPA) - De premier van Frankrijk. Pierre Mauroy, heeft oud-president Valery Gis card d'Estaing en diens premier, Raymond Barre, ervan beschul digd „de verantwoordelijkheid ge nomen te hebben voor het verdoe zelen van feiten" en het „verbor gen houden van ernstige onregel matigheden" in de affaire van de door de slaatsoliemaatschappij Elf-Erap aangekochte „snufel- vliegtuig"-uit vinding. Op een persconferentie zei premier Mauroy maandag dat officiële re gels waren genegeerd, omzeild en overtreden. De regering van Gis card d'Estaing. die na de voor links succesrijk verlopen verkiezingen in mei 1981 plaats moest maken voor de regering van Francois Mitter rand, had „alles gedaan" om ervoor te zorgen dat de nieuwe bewindslie den de feiten niet zouden kennen, aldus Mauroy. De premier overhandigde de jour nalisten een 'witboek' met daarin onder andere een in januari 1981 door de rekenkamer opgesteld ver trouwelijk rapport over de affaire, dat uit het staatsarchief verdwenen was Het rapport bevestigd de ver antwoordelijkheid van de toenma lige Elf-Erap-directie. die in 1976 een geheim contract had gesloten met een Belgische graaf en een Italiaan Deze zeiden een methode te hebben uitgevonden om met speciaal ingerichte vliegtuigen olie- uraniumlagen en zelf atoomonder- zeeèrs op te sporen. De aankoop van de achteraf waardeloos geble ken vinding kostte de staatsolie maatschappij en derhalve de Fran se schatkist een vermogen Studeren Steeds meer lbo-leerlingen vol gen de trend van hun mavo collega's en studeren verder omdat het herstel van de ar beidsmarkt slechts traag doorzet. (PAGINA 9) Stort Gedeputeerde staten van Zee land krijgen bijval van de Raad van State: de CVI mag voorlopig geen niet-Zeeuws- Vlaams bedrijfsafval storten in de Dekkerspolder. (PAGINA 11) Radio en tv, kunst: 2. Binnen- en buitenl.: 3 en 5. Opinie, achtergrond: 4. Financiën, economie: 7. Provincie: 9, 11 en 13. Sport: 17. DEN HAAG (GPD) Dc PTT had j vorig jaar gerekend op een groei van het postverkeer met één procent, maar door de stakingsacties in no- |i vcmber is dat uitgedraaid op een teruggang met anderhalf procent en een inkomstenderving van 55 mil joen gulden. In 1984 leidt dat tot een verlies van 400 arbeidsplaatsen. „Daarbij zullen zich geen personele problemen voordoen", aldus de PTT in de maandag verspreide resultaten van 1983 en de vooruitzichten voor dit jaar. Het banenverlies bij de Post kan meevallen als het postverkeer dit jaar aantrekt. Begin december, nadat de acties wa- |j ren afgelopen, zag het daarnaar uit maar het is nog te vroeg om te zeggen of dat effect blijvend is. Banenverlies 1 staat ook te wachten bij de twee andere sectoren van de PTT, de Post- I* giro en Telecommunicatie. Bij postgiro en rijkspostspaarbank gaat het in de komende vijf tot tien jaar om circa 1500 arbeidsplaatsen, waarvan 300 tot 400 in 1984. Techni sche reorganisaties zijn de voornaam ste oorzaak. De PTT zal trachten gedwongen ontslagen te vermijden. In de sector Telecomunicatie zouden, als gevolg van de verzadiging in de aan vragen voor telefoon, 5000 tot 5500 banen moeten verdwijnen (plus 1500 tot 2000 bij aannemers), zo werd al in 1982 bekend Op grond van een „inspanningsover eenkomst" tussen de PTT en vakor ganisaties zulleft tót 1990 geen ge dwongen ontslagen vallen. Het totale aantal „taken" bij de PTT is in 1983 stabiel gebleven op 88.900. Intussen zijn Telecommunicatie en de Rijkspostspaarbank de enige secto ren geweest waarin de PTT in 1983 winst heeft gemaakt, respectievelijk 683 miljoen en 719 miljoen gulden. Op de Post werd een verlies geleden van 59 miljoen en op de Postgiro een verlies van 105 miljoen gulden Daar staat een rentevoordeel van 655 mil joen miljoen tegenover, zodat de Gelddiensten een netto-winst ople verden van 668 miljoen en het totale PTT-bedrijf een winst van 1.120 mil joen gulden. Vooruitzichten De vooruitzichten voor 1984 lijken iets gunstiger wat het verkeer be treft, maar de resultaten zien er naar verwachting minder goed uit. Gere kend wordt op verdieping van het verlies op de Post (86 miljoen) en de Postgiro (149 miljoen), op verminde ring van de uitkomsten van de Tele communicatie (winst van 657 mil joen) en de Rijkspostspaarbank (winst van 185 miljoen). Mede door hogere rente-opbrengsten (totaal 737 miljoen) schat de PTT dat 1984 het bedrijf een winst zal opleveren van 1099 miljoen gulden. Er kwamen in 1983 160.000 nieuwe telefoonaansluiti.ven, ofwel drie pro cent meer Het telefoonverkeer steeg binnenslands met vier procent, bin nen Europa met acht procent en intercontinentaal met 21 procent. De sterkste stijging zit in het telefoonver keer met Indonesië. Japan en Austra lië Op het gebied van bedrijfstelecom municatie komt de PTT dit jaar met een nieuwe, kleine iijnkiezerinstalla- tie (Televox 2100), waarop vier netlij nen en acht toestellen aangesloten kunnen worden. In het midden van dit jaar komt ook het tweede net voor autotelefoon, waarmee de huidige ca paciteit van 3500 aansluitingen (eer ste net) met 15.000 aansluitingen wordt vergroot. De PTT wal dit jaar de telegraafdienst automatiseren Vanuit één punt (Rot terdam) kunnen aangeboden tele grammen op de telex van bedrijven worden gezet, naar bestel kantoren worden overgeseind of op beeld schermstations worden gepresen teerd, zodat zij telefonisch aan gea- (Slot zie pag. 5 kol. 11 ROTTERDAM (ANP) - Directeur 15. Sluis van Wilton Fijenoord heeft maandagavond desgevraagd ver klaard, dat het kabinet bereid is zijn werf een nieuwbouwopdracht van de Nederlandse marine te verstrekken om het voortbestaan te garanderen. De ministers Van Aardenne (econo mische zaken), Ruding (financiën) en Korthals Altes (justitie) hebben dat volgens hem aan directie en bewind voerders laten weten. Om welke op dracht het gaat en welk bedrag er mee is gemoeid, is Sluis niet bekend. De bewindvoerders van het in sur seance verkerende bedrijf krijgen dit 'wisselgeld' mee voor hun gesprekken met Taiwan om te trachten de afbouw van de huidige twee onderzeeers voor u<w ïanu 1,-ilig te stellen. Taiwan zou zich in ruil daarvan bereid moeten verklaren eventueel meer te betalen dan aanvankelijk is overeengekomen voor de afbouw van de beide onder zeeërs. Het kabinet is volgens Sluis namelijk niet bereid Wilton Fijenoord finan cieel te compenseren voor het verlies van 200 miljoen gulden die het bedrijf is kwijtgeraakt aan het voormalige moederbedrijf RSV Dat bedrag is vanuit de werf overgemaakt naar RSV en gebruikt als financiering voor het omstreden kolengraafproject. On der andere Wilton Fijenoord bleek, toen RSV in financiële problemen kwam, daardoor financieel uitgehold te zijn. (Zie verder pagina 3>.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1