PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nieuw bewind Nigeria wil economie redden Doden en gewonden bij aanslagen in Frankrijk Rustige jaarwisseling door stormachtig weer UIVER IN INDIA Leiden krijgt Van der Lubbehof Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? de PZC vandaag Melk en brood vandaag duurder Nieuwjaarskus PZC/ sport VEILIGHEID BUITENLANDERS GEGARANDEERD Wisselvallig Half lot zwaar bewolkt en later op de dag af en toe regen. Middagtempera- tuur ongeveer 7 graden. Vrij krachti ge en in de kustgebieden harde zuid westelijke wind 227e jaargang no. 1 Maandag 2 januari 1984 Een onbekende brigade-generaal maakte namens de strijdkrachten be kend dat er een federale militaire regering was gevormd. De staatsgreep zou zonder bloedvergieten plaats heb ben gehad. De afgezette president Shagari, het merendeel van zijn mi nisters en een aantal parlementsleden zouden onder arrest zijn In een latere radio-uitzending volgden nadere mededelingen over het nieuwe bewind in Nigeria De politieke partij en werden verboden en er werd een uitgaansverbod afgekondigd Politici en hoge niet-gekozen functionarissen kregen de opdracht binnen een week hun bureau s te ontruimen en zich onmiddellijk bij de politie te melden. De brigade-generaal die de radio-uit zendingen deed, leverde felle kritiek op de economische politiek van de regering Shagari In de toespraak werd het bewind beschuldigd van corruptie en wanbeheer. De 58-jarige Shagari, die internationaal veel res pect geniet en als zeer integer bekend staat, is vanaf 1979 aan het bewind in Nigeria. In augustus van dit jaar werd hij bij landelijke verkiezingen met grote meerderheid voor een nieuwe ambtstermijn van vier jaar gekozen. mee dat de veiligheid van alle bui- „naar behoren worden beschermd", tenlanders in* Nigeria gegarandeerd F,r verblijven ongeveer 2000 Neder- is. „Zij zullen", aldus de officier, landers in Nigeria. Als gevolg van de Begroting Afgelopen donderdag diende Shagari de begroting voor 1984 bij het parle ment in. Het begrotingstekort van het afgelopen jaar bleek tweemaal zo groot te zijn als voorzien emopgelopen tot bijna 25 miljard gulden. De nieuwe begroting gaf dan ook een programma van zeer strenge bezuinigingen te zien. Brigade-generaal Abachi, die namens de strijdkrachten via de radio het woord voerde, sprak van „de ernstige economische toestand en onzekerheid waarin een dwaze en corrupte rege ring ons geliefde land heeft gebracht" Met een beroep op „de nationale rol als promotors en beschermers van de nationale belangen" die de strijd krachten heeft, deelde Abachi mee dat er een verandenng in het leider schap van het land is doorgevoerd. De nieuwe machthebbers deelden NEW DELHI (AP) De 'nieuwe' Uiver die bezig is aan een herhaling van de historische vlucht van Londen naar Melbourne in 1934 is gevorderd tot India. De 50 jaar oude DC-2 kwam daar zondag aan in de stad Jodhpur in het noord-westen. De vier koppige bemanning en de zeven passagiers van de Uiver werden verwel komd door de gouver neur van de staat Rajas- than en de Nederlandse ambassadeur in India mr A van der Willigen Woensdag wordt het toestel, dat op 18 decem ber in het Engelse Mil- denhall aan zijn wereld reis begon, in New Delhi verwacht waar de be manning zal worden be groet door Rajiv Gand hi, de zoon van de India se premier. ONGEREGELDHEDEN DEN HAAG EN LEEUWARDEN Wapenbeperking De Soujet-Unie blijfl harde voorwaarden stellen aan het hervatten van de wapenbeper- kingsonderhandeüngen in Ge- nève. Van de aanstaande ont moeting tussen Shullz en Gro- myko mag niet al te veel wor den verwacht, aldus Moskou. (PAGINA 3) Plan Libanon Een Arabisch weekblad maakt melding van een Amerikaans plan voor deling van Libanon. Het plan zou uitgaan van handhaving van de status quo van de strijdende partijen. (PAGINA 3) Cas Hubregtse Rond de jaanvisseling werd in de Zeeuwse voetbalwereld een opzienbarende trainerswisse ling bekend Andre Wurth, die aan het eind van het huidige seizoen opstapt bij Middel burg. zal worden opgevolgd door Cas Hubregtse (PAGINA 9) Van Hanegem Tegen ieders verwachting in kwam Willem van Hanegem niet opdagen voor de tradition nele wedstrijd van de oud- intemationals tegen KHFC in Haarlem Maar andere vetera nen Rep. Moulijn, Rensen- brink, Schrijvers. Swart enzo voorti kwamen wel en wonnen met 2-01. (PAGINA 9) Radio, t.v. en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 Provincie: 5 en 7 i Sport: 9, 10, 11, 12 en 13 LEIDEN (ANP) Leiden krijgt 10 januari een Van der Lubbehof. De sleutelstad komt met het omdopen van het binnenterrein van het voormalige Sjardincomplcx, waar Van der Lubbe heeft gewoond, tegemoet aan het verzoek een straat te noemen naar de bekende Leidenaar die 10 januari 1934 door de nazi's is geëxecuteerd. De gemeente Leiden heeft dit zaterdag meegedeeld. Van der Lubbe is de nog altijd omstreden verdachte van de brand in februari 1933 in het rijksdaggebouw in Berlijn (de toenmalige vergaderplaats van de Duitse parlementariërs). Die daad, met het verstrekkende gevolg bij de verkiezingen kort daarna dat Hitler met zijn nationaal-socialisten in de kaart speelde, mondde uit in een proces dat wereldwijde belangstelling kreeg. Van der Lubbe werd in december 1933 ter dood veroordeeld Vuurwerk iverd tijdens de nieuwjaarsnacht op ae Amsterdamse Overtoom van de ene kant van de straat naar de andere kant geschoten. STA TION EN IN SNELTREIN DOEL WIT IVan onze correspondente PARIJS (GPD) Vier doden, dertien ernstig en veertig lichtgewonden: dat is de balans van twee bomaansla gen die zaterdagavond werden ge pleegd in het station Saint-Charles in Marseille en in een super-sneltrein in de buurt van Valence. De bommen ontploften rond het uur waarop de Franse president Fraijois Mitterrand over de drie nationale tele visiezenders zijn nieuwjaarstoespraak hield De eerste bom explodeerde rond half acht (in de supersnelle TGV Tram a Grande Vitesse) Marseille-Parijs, even voor het station Tain-l'Hermitage ten noorden van Valence. De trein, die een kruissnelheid heeft van 260 kilo meter reed op dat moment oO've helft van die snelheid Vijf en dertig secon den voor de ontploffing was de TGV de sneltrein Parijs-Marseille gepas seerd TWee meisjes in de trein werden op slag gedood, vier andere passagiers werden ernstig gewond, tien passa giers liepen licht letsel op. De trein bleef evenwel in de rails Onder de gewonden bevond zich een gepensio neerde baanwachter, die in de keuken van zijn huisje langs de spoorlijn door rondvliegende brokstukken werd ge raakt. Tien kilo De ontploffing in het station van Marseille deed zich twintig minuten later voor. Toen explodeerde in een bagagekluis een lading, die de des kundigen schatten op minstens tien kilo explosieven. Evenals in de trein bevonden zich in Saint-Charles op deze oudejaarsavond veel minder rei zigers dan gebruikelijk. Toch vielen ook in en rond de bagagekluizen twee doden en veertig gewonden, van wie er negen zeer ernstig aan toe zijn. De meeste slachtoffers waren hier Noordafrikanen. Onmiddellijk na de aanslagen werd in heel Frankrijk de bewaking op sta tions en bij openbare bijeenkomsten versterkt. Tot nu toe is de aanslag op Saint-Charles opgeëist door een groep, die zich Occident noemt, een extreem-rechtse splintergroep, waar van al jaren niets meer was vernomen De politie neemt dit spoor dan ook niet al te serieus Veel eerder gaat de verdenking uit naar de groep Jihad Islamique (de „Islamitische Heilige Oorlog"), die zich ook verantwoordelijke heeft ge steld voor de aanslag op het hoofd kwartier van de Franse troepen in Beiroet waarbij 58 Franse para's eind oktober om het leven kwamen. Jihad Islamique stelde twee weken geleden de eis dat Frankrijk binnen tien dagen zijn troepen uit Libanon zou terugtrekken. Zo niet, dan dreig de de groep met vergeldingsmaatre gelen in en buiten Libanon. Zondag morgen werd in het Noordlibanese Tripoli het Frans cultureel centrum door een bomexplosie verwoest. Hierbij vielen geen slachtoffers. Gewonden krijgen in de hal van het station St.-Charles eerste hulp. nadat onbekenden een bom hadden laten ontploffen. DEN HAAG (ANP) Brood en melk worden met ingang van vandaag duurder. De minimumprijs van een brood van 800 gram wordt dan 1,83 gulden (was 1,81). De minimumprijs van een liter volle melk komt op L18 gulden en die van een liter halfvolle melk op 0,97 gulden, prijsverhogingen van één cent. De verhoging van de minimumprijzen is een gevolg van de stijging van het btw-tarief van 4 naar 5 procent per 1 januari 1984. Staatssecretaris Van Zeil heeft met de verhoging ingestemd, zo deelt zijn ministerie mee. staatsgreep zal de KLM maandag niet op Kano en Lagos vliegen. Dat betekent dat de ongeveer 200 passa giers voor deze bestemmingen niet naar Schiphol hoeven te komen. Zondag deelde de nieuwe machtheb ber generaal-majoor Bohari mee dat zijn land alle verplichtingen, die door het oude regiem zijn aangegaan, zal nakomen. De bestaande diplomatieke betrekkingen zullen gehandhaafd en versterkt worden. Bohari herhaalde de economische motieven van zijn coup en verschafte geen duidelijkheid over het lot van de afgezette regering Buhari. die behalve staatshoofd ook opperbevelhebber van het leger is geworden, verklaarde dat zijn militai re regering de banden met de Organi satie voor Afrikaanse Eenheid, de Verenigde Naties, de Organisatie van Olie Producerende Landen (OPEC) en het Gemenebest wil verstevigen. Vooral de mededeling dat het nieuwe bewind de banden met de OPEC zou handhaven is met opluchting begroet De olieproductie van Nigeria, waar van de economie in grote mate afhan kelijk is van de olie-export, ligt op 13 miljoen vaten per dag. De Senaat van Nigeria had er bij het vorige bewind op aangedrongen de olie-productie op te jagen tot 2 miljoen vaten per dag om het land aan de broodnodige gelden te helpen. Deskundigen hadden de vrees uitge sproken dat het nieuwe bewind de prijs van de olie zou verlagen en de export fors zou verhogen. Daar is echter vooralsnog niets van geble ken. Een vorige prijsverlaging van de olie in Nigeria leidde in maart j.l. tot een grote prijsverlaging van de OPEC. Een nieuwe prijsverlaging zou volgens deskundigen kunnen lei den tot een olieprijsoorlog. DEN HAAG (GPD) De jaarwisseling is vrij rustig verlopen. Het stormachtige weer heeft er volgens de politie voor gezorgd dat veel mensen na het afsteken van vuurwerk weer snel het vertier binnenshuis opzochten. Alleen in Den Haag en in Leeuwarden kwam het tot ongeregeldheden. Grote groepen jongeren richtten vernielingen aan: veel etalages van winkels werden geplunderd. In Leeuwardeq werden 30 mensen gearresteerd; in Den Haag 7. Vermoedelijk als gevolg van vuur- Drie jongens uit Tilburg zijn zon- werk vloog een aantal boerderijen dag ernstig gewond geraakt toen ze in brand Een 52-jarige brandweer- restanten vuurwerk in brand wil man uit het Zuidhollandse Nieuw- den steken. Een vierde jongen kon koop kwam daarbij om het leven In na behandeling in het ziekenhuis Emmen staken jongelui brand in naar huis. Het vuurwerk dat het een school De totale schade loopt viertal op een hoop had gegooid, in de miljoenen guldens. bleek nog zoveel explosief matc- In Hilversum is een 34-jarige Alge- riaal te bevatten dat bij ontsteking ryn doodgeschoten bij een ruzie een explosie en een steekvlam ont- over het afsteken van vuurwerk De stond. politie heeft drie broers aangehou- In tegenstelling tot vorig Jaar, toen den. De omgekomen man had zater- m Den Haag elf politiemensen bij dagavond aanmerkingen gemaakt rellen gewond raakten, liep het af- over het afschieten van vuurwerk gelopen weekeinde niemand letsel bij zijn huis Daarbij had hij de drie op De Haagse politie stelde vorige broers met een vuurwapen be- week een speciaal rechercheteam dreigd. Later op de avond kwam het samen ter bestrijding van vandalis- trio terug en reed met een auto de me tijdens Oud- en Nieuw Voor voorgevel uit de woning van de zaterdagavond twaalf uur waren al Algerijn Tijdens een daarop vol- vijftig voor het merendeel jeugdige gende vechtpartij moet een van de raddraaiers langehouden De mo- mannen het pistool van het slacht- biele eenheid moest tweemaal in offer te pakken hebben gekregen actie komen, waarna het fatale schot viel. Ook in Groningen en Assen was het vrij onrustig In het zuidelijke stad- deel van Groningen kwam het enige malen tot een confrontatie tussen mobiele eenheid en groepjes jonge ren De politie nam drie mensen mee naar het bureau. De aangehou den jongeren zullen in een snel-, recht-procedure moeten voorko men. In Assen gingen drie sloop- panden in vlammen op en werd de brandweer verhinderd het vuur te blussen. B;j de schermutselingen tussen politie en jongeren raakte een agent licht gewond In Utrecht kwam de politie in actie toen circa veertig relschoppers au to's met stenen begonnen te beko gelen. Veel autoruiten sneuvelden In Rotterdam en Amsterdam ver liep de jaarwisseling vrij rustig. „Het gebruikelijke beeld van vecht partijtjes. containerbrandjes en om vergegooide auto's" zegt de politie in beide steden. Elders in hei land bleef de schade veelal beperkt tol brandjes in slooppanden en autowrakken en vernielingen aan telefooncellen en bloembakken, terwijl ook ver keersborden en ruiten het moesten ontgelden. <Zie ook pag. 5) IVan onze redactie buitenland) LONDEN/NAIROBI In Nigeria hebben de strijdkrachten zaterdag voor de vijfde keer sinds de onafhankelijkheid van dit West-Afrikaanse land een staatsgreep gepleegd. Onder leiding van generaal-majoor Mohammad Buhari werd een nieuwe regering gevormd, de grondwet buiten werking verklaard en de in augustus van dit jaar met grote meerderheid gekozen burger-president Shehu Shagari afgezet. Via de radio maakten de militairen bekend dat zij het land willen redden van de economische ondergang. Levenslang voor Zuidafrikaanse marineofficier KAAPSTAD (REUTÉR) Een hoge voormalige officier van de Zuidafri kaanse marine Dieter Felix Gerhardt is zaterdag veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf wegens spio nage voor de Sowjet-Unie. Het hoog gerechtshof had hem en zijn echtge note, die tien jaar kreeg, donderdag schuldig bevonden aan verraad. De 46-jarige Gerhardt was ervan be schuldigd 21 jaar lang te hebben gewerkt met agenten van de Sowjet- Ume Zijn echtgenote Ruth zou haar man dertien jaar hebben geholpen het splonagenetwerk in stand te houden. Gerhardt was hoofd van de belangrij ke Zuidafrikaanse marinebasis Si- monstown tot zijn arrestatie in janua ri. De marine-officier heeft tijdens het proces, dat 45 dagen heeft geduurd en achter gesloten deuren plaatsvond, de aanklacht ontkend en volgens rechter George Munnik voerde Gerhardt ter verdediging aan dat hij had gewerkt op instructie van een niet nader ge noemd maar bevriend land om de Sowjets 'verkeerde informatie' toe te spelen. LONDEN <APi De traditionele nieuwjaarsviering op het Londense Trafalgar Square had gisteren een heel wat vreedzamer verloop dan een jaar geleden toen tijdens rellen op het befaamde plein twee personen om het leven kwamen en tientallen werden gewond. Deze 'bobbie' kreeg zijn aandeel in de vreedzame viering Nadat eerder al helm en uniform 'feestelijk' met schuim waren bespoten kreeg hij als nieuwjaarswens bovendien een kus op de wang gedrukt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1