ZEELAND" Verkeer op Zeeuwse wegen eiste dit jaar 50 doden Steeds meer vogels dupe van olieverontreiniging L Op handen gedragen aimanak PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Zeehond dierenarts te vlug af Sneltrein grijpt autobestuurder lichtgewond JIJNA HELFT IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN PAGINA 9 ZATERDAG 31 DECEMBER 1983 (LISSINGEN - In het verkeer op de Zeeuwse wegen zijn dit jaar meer mensen om het leven jekomen dan in de twee voorbije jaren. Voor zover nu bekend kwamen dit jaar 50 mensen om lij ongelukken op de weg in de provincie; vorig jaar verongelukten op de Zeeuwse wegen 45 lensen dodelijk, in 1981 waren dat er 46, in 1980 waren er 52 verkeersdoden. Die aantallen ifgen echter aanzienlijk beneden de cijfers van de jaren zeventig. lijna de helft - 23 - van het aantal Belgische automobilist bij het over- Zeelandbrug: een automobilist reed. ?ree verkeers slachtoffers viel in steken van de kruising Tractaatweg- op de hellende weg. uit de bocht Secuwsch Vlaanderen Daarmee blijft Molenweg geen voorrang verleende De ongelukken-statistieken van de iet aandeel van deze regio in het aan een op de Tractaatweg rijdende gemeentelijke politiekorpsen in Zee- antal ongelukken met dodelijke af- wagen. Drie doden vielen op vrijdag land (Middelburg, Vlissingen, Goes lop opvallend hoog. evenals in vorige 16 december bij een eenzijdig ongeluk en Terneuzen) geven over 1!)83 in iren. Evenals in 1982 kwamen ook op bij De Val te Zierikzee. kort na de totaliteit een lichte daling van het - Ichouwen-Duiveland veel mensen in iet verkeer om, namelijk dertien, te en twaalf vorig jaar. Op Zuid-Beve- ind verongelukten zes mensen dode- jk, evenals op de Walcherse wegen, ip Noord-Beveland verongelukte één ■rkeersdeelnemer. op Tholen twee. n groot aantal dodelijke onge- CADZAND Op het strand van Cadzand. ter hoogte van restaurant 'De llen waren voetgangers of langzaam Blanke Top is vrijdagochtend een levende jonge zeehond aangespoeld Het rkeer (fietsers, bromfietsers, tracto- dier werd ontdekt door de dames B. Huigh en T van de Lijcke uit Cadzand ni betrokken, in 11 gevallen ging het tijdens hun dagelijkse ochtendwandeling. overstekende voetgangers, die Ze waarschuwden de IJzendijkse dierenarts Pol van de Vijver, die op zijn erden gegrepen door auto's. Voorts beurt het zeehondencentrum in het Groningse Pieterburen van de vondst in raren er veel eenzijdige ongelukken kennis stelde. Kort na de ontdekking koos de zeehond echter het ruime sop. iet dodelijke afloop (negen stuks), De IJzendijkse dierenarts moest, onverrichterzake naar huis terugkeren De aarbij mensen van de weg waren beheerster van het Groningse zeehondencentrum, Lenie 't Hart, vermoedt dat «raakt en tegen bomen of in sloten de jonge zeehond van de Engelse rotsen in zee is gevallen en de weg is «recht kwamen. Frontale botsingen kwijtgeraakt. gevolg van inhaalmanoeuvres ormden eveneens een belangrijke orzaak van botsingen met doden, i'an de vier verkeersongelukken met teerdere doden op de Zeeuwse wegen raren er twee het gevolg van frontale «tsingen. Bij een tijdelijke wegom- igging ter hoogte van de Schelde- iijnverbinding bij Rilland-Bath raak- op 8 juni een automobilist op de «rkeerde rijbaan en botste als spookrijder' tegen een tegemoetko- nende auto; twee mensen kwamen Een frontale botsing - 2 doden - mtstond ook op 29 juni op de rijksweg bij Bruinisse, toen een automobilist ip de linkerweghelft raakte en op een egemoetkomende truck met opleg ier reed. In Westdorpe kwamen op 19 ugustus 2 mensen om, toen een aantal ongevallen te zien. In Terneu zen was er in het aantal gemelde ongelukken tot en met oktober spra ke van een duidelijke daling: 440 ongelukken tegen 486 in dezelfde pe riode van 1982. In Vlissingen regi streerde de politie daarentegen een aanzienlijke stijging van hel aantal botsingen tot en met november: 7 tegen 695 vorig jaar. In Goes (544 tot en met woensdag tegen 546 over heel 1982) en Middel burg (478 tot de kerst en 485 over heel 1982) bleef het aantal verkeersonge lukken stabiel. In Terneuzen vielen in het verkeer tot en met oktober veel minder gewonden dan vorig jaar: 68 tegen 101; in Mid delburg steeg het aantal gewonden van 65 in 1982 tot 84 Lot de kerst in 1983; in Vlissingen bleef het aantal licht gewonden met 109 stabiel op het niveau van 1982. maar daalde het aantal ernstig gewonden bij ongeluk ken van 14 naar 4 tot en met nove; ber. In Goes registreerde men tot halverwege deze week 91 gewonden (14 ernstig) tegen 100 in 1982. Spreiding Het aantal verkeersongevallen met dode lijke afloop op de Zeeuwse wegen was dit jaar als volgt gespreid: Zeeuwsch-Vlaanderen (23 doden) Terneu zen 4. Zaamslag 2. Sluiskil 2 Hulst 3. Sas van Gent. 1; Westdorpe 2. Axel 3 Hontenis- se (Kuitaarti 1 Aardenburg lEcde. Draai brug) 2. Oostburg (Breskensi 1. Sluis (Re- tranchementi 2. Walcheren (6 dodeni Middelburg 3. Bigge- kerke 1. Koudekerke 1. Zoutelande 1. Zuid-Beveland (6 dodem Rilland-Bath 2 Yerseke 1 Goes 1. Nisse 1 Borssele 1, Noord-Beveland (Colijnsplaati 1 Tholen (St Maartensdijk) 2. Schouwen-Dulveland 13 doden Zierikzee 4, Brouwershaven 1; Dreischor 1, Schudde- beurs 1, Kerkwerve 1. Scharendijke (Brou- wersdami 1, Haamstede 1. Westerschouwen (Neeltje Jans) 1, Bruinisse 2. 'Ploeg zeven' draagt de scheidende loods Moraal naar de soos VLISSINGEN - „Wij dragen hem op handen" zeggen de loodsen van 'ploeg zeven' over hun collega J. Moraal uit Vlissingen. Vrijdag voegden zij de daad bij het woord en brachten de heer Moraal in een draag stoel naar de loodsensocièteit. Daar werd op informe le wijze afscheid genomen van de heer Moraal die in het kader van de functioneel leeflijds ontslagregeling (FLO) de loodsdienst vanDGSM in Vlissingen verlaat. Vrijdagmiddag werd de scheidende loods bij de Koop manshaven in Vlissingen opgewacht door de twaalf collega's uit zijn ploeg De heer Moraal had zojuist zijn laatste schip, de Duitse 'Coral Essberger'. binnenge loodst en werd met de tender aan wal gebracht. Eenmaal op de kade werd hij in een draagstoel - voorzien van baldakijn, zwaailicht, rode en groene vlaggen en een loodsenpet - gezet, waarna loodsen en familie hem in optocht naar de loodsensocièteit brach ten De stoet, die werd voorafgegaan door een trommel slager, trok de belangstelling van tientallen voorbij gangers. De heer Moraal is ruim 27 jaar werkzaam geweest als loods. Daarvoor voer hij geruime tijd bij de KNSM. Volgens zijn collega's is het met name aan de heer Moraal te danken dat 'ploeg zeven' binnen het loodsen- korps bekend staat als eén van de meest hechte ploegen Overigens was er nog een tweede reden om de laatste reis van de scheidende loods een feestelijk tintje te geven De heer Moraal vierde vrijdag tevens zijn 55-ste verjaardag. Ter gelegenheid van het afscheid was er aan het einde van de middag een receptie in de loodsensocièteit. In januari volgt het officiële afscheid Het afhalen met de draagstoel was overigens niet geheel van eigenbelang ontbloot, zo verklaarde een van de loodsen- „Zo weten we tenminste zeker dat hij zijn afscheid in de sociëteit viert". Jacht op zandbank rHOLEN Dc sleepboot Zephyrus, lie in charter voor Willem Muller in [erneuzen vaart, heeft vrijdagmid- lag in het Tholense Gat een acht ncter lang motorjacht vlot getrok- ken. Het jacht met drie opvarenden in afkomstig uit Goirle, was om- itrecks half vier op een zandbank evaren. Met een zodiac werd een ros overgebracht, waarna de Zephy- bs het jacht vlot trok. ZEEUWSE kap en een voorwiel wer den ongeveer veertig meter weggeslingerd en belandden tegen de ge vels van enkele wonin gen. De locomotief van de intercitytrein werd eveneens beschadigd en kon zijn reis niet meer vervolgen. Voor het ver voer van de treinpassa- giers zette de NS bussen in Veel passagiers had den hun reis toen echter al op eigen initiatief, on der meer door het in schakelen van een aan tal taxi's, weten te ver volgen Tot omstreeks vier uur bleef het trein verkeer op belde sporen gestremd Een uit Roo sendaal opgeroepen lo comotief heeft de trein wagons toen naar Vlis singen geduwd ARNEMUIDEN - Een in- werd uit de auto geslin- woner van Arnemuiden gerd en kwam volgens is op vrijdagmiddag op een woordvoerster van wonderbaarlijke wijze de politie vijftien meter aan de dood ontsnapt verder in een preiveld toen zijn auto werd ge- terecht Hij liep slechts grepen door een snel- een verwonding aan zijn trein. Om vijf minuten schouder op Hetslachl- voor half drie reed de offer is opgenomen in 29-jarige J. de R. uit het Bethesda-Smt Jo- Arnemuiden dwars sephziekenhuis in Vlis- door de gesloten over- singen Als oorzaak wegbomen van de voert de politie het feit spoorwegovergang tus- aan dat De R door de sen het Schuttershof en laagstaande zon was de Van Cittersweg in verblind en dat de rui- Arnemuiden. De aan- ten van zijn auto moge- stormende intercity- lijk waren beslagen, trein Roosendaal-Vlis- singen, die op dat mo- Van de auto van de Ar- ment een snelheid van nemuidenaar bleef niets 125 kilometer per uur over. Door de botsing had. boorde zich in de kwam het autowrak linkerzijkant van De eveneens ln het vijf me- |e auto van de Amemuidenaar kwam na de botsing met de trein totaal R.'s wagen. ter lager gelegen prei- in een vijf meter lager gelegen preiveld terecht. De Amemuidenaar veld terecht. De motor- VLISSINGEN - Het aantal vogels dat de dupe wordt van olieverontreiniging aan de Zeeuwse kust neemt snel toe. Met name op het strand bij Valkenisse en aan de Brouwersdam, de buitenste afsluiting van het Grevelin- genmeer, zijn de afgelopen dagen tientallen levende en dode vogels aangetroffen, die onder de kleverige olie zaten. De Vogelwacht Wal cheren kreeg alleen al don derdag en vrijdag vijftien exemplaren ter opvang aan geboden. De elf vogels die de Vogelwacht in de afgelopen maand trachtte te redden, zijn allemaal bezweken. Aan de Brouwersdam vonden wandelaars zeker veertig kadavers, die inmiddels zijn gedeponeerd in het destruc- tiedepot van de reinigings dienst. De olieslachtoffers bij Valkenisse zijn futen, alken, rooclkeeldüikers en eidereenden Ze zijn door particulie ren naar het opvangcentrum van de Vogelwacht in Middelburg gebracht. Ook zijn verschillende vogels door tussenkomst van de politie en de asiels bij de Vogelwacht terechtge komen Verder houden medewer kers van de Vogelwacht zelf regel matig tochten over het strand om olie vogels op te sporen. De Zierikzeese dierenarts S. J. Berg- sma ondernam tot gisteren pogin gen om meer dan twintig door strandbezoekers en vogelvrienden bij hem aangeboden, door olie be zwadderde futen te redden, wat slechts in een enkel geval succes had Want de meeste vogels waren er te ernstig aan toe en sommige had den ook olie binnen gekregen. Regionaal coördinator Simon Hart Liesbeth Baukema toont de met olie besmeurde futen. van het Nederlands Stookolie slachtoffer Onderzoek iNSOi telde vrijdag opnieuw dode. dan wel ster vende futen aan de Brouwersdam Ook signaleerde hij een dertigtal met olie besmeurde futen op enige afstand van de kust Volgens Hart dreigen ook een tiental eidereenden en twee in dezelfde om geving waargenomen zwarte zee eenden slachtoffer van de olievervui- ling 'ergens op zee' te worden. Gewassen In een schuur bij kasteel Ter Hooge in Middelburg, waar de Vogelwacht Walcheren haar opvangcentrum heeft, worden de met olie vervuilde dieren gewassen met een speciaal afwasmiddel, dat de vetlaag van de vogels niet aantast. Daarom roept de Oostsouburgse Liesbeth Bauke ma van de Vogelwacht, inders van slachtoffers op om toch vooral niet zelf met een willekeurig sopje in de weer te gaan. De Vogelwacht-mensen gebruiken ook talkpoeder. Dit hecht zich aan de olie zodat het er eenvoudig kan worden uitgeborsteld Vogels die met olie zijn besmeurd verliezen hun waterdichtheid. In het ijskoude zee water lopen ze dan gemakkelijk een longontsteking op. Ook sterven de vogels doordat ze olie hebben bin nengekregen. Op die manier ver branden namelijk de ingewanden van de beesten, hetgeen een zekere dood betekent. De Vogelwacht is om de vogels te redden dringend op zoek naar meer medewerkers en financiële middelen Bemoediging J Na u een jaar lang te hebben T gehinderd met harde grappen I uit het dagelijks leven, zouden wij u vandaag in dit hoekje wat willen ontzien. Aan het einde van dat roze laatste iveekje van het jaar, vlak voor gillend en knallend vuurwerk en daarvoor rillend wegkruipend huisvee. past nog een moment van inkeer. En enige bemoediging, om het kille klimaat van 1984 zonder aarzeling in te gaan. Uit de tijd, dat bijna alle nieu we jaaragenda's hun lezers nog geriefden met een dage lijks, opbeurend tekstje, herin neren we ons déze: „Tevredenheid is relatief en berust op een verhouding tus sen wens en werkelijkheid Dat is wat wij u, op de grens, gaarne gunnen: dat uw wen sen en uw werkelijkheid in een redelijke verhouding tot el kaar mogen staan. Een tevreden 1984 toegewenst, derhalve. CADZAND „De na tuur is van slag", meent de heer J. van de Plasse uit Cadzand. Een ande re verklaring kan hij niet bedenken voor het feit dat op zijn boerde rij een krielkip zes kui kens heeft uitgebroed. „Een zeer uitzonderlijk geval. Het broedseizoen begint normaal in mei en eindigt in augustus, september", aldus Van dc Plasse. De Cadzandse landbou wer vermoedt dat het uiterst zachte winter weer er de oorzaak van is dat de krielkip nu al is gaan broeden. „Het ge beurt wel eens meer dat een krielkip eieren legt in de winter alleen ze worden nooit uitge broed" De krielkip leg de haar eieren in de koeienstal. Drie weken had ze nodig om haar jongen uit te broeden. De 'winter -kuikens ma ken het goed. Michel en Rita van de Plasse met de kloek en haar zes kuikens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 9