ATLETES PRESTATIEMOLEN JAN RAAS Zeeuwsen werken naar los angeles toe PZC/ ZATERDAG 31 DECEMBER HOUDJAAR '83 dramatisch de mensen proberen je dat aan te praten Zeeuwse hoop groeit in West-Brabant. Daar zitten Els Vader (Roosendaal) en Marjan Olyslager (Breda) nu al midden in de voorberei ding op 1984: het olympisch jaar. Twee topatletes die er op rekenen Los Angeles te zullen halen. „Het zou me zwaar tegenvallen als ik de limiet niet zou lopen", zegt hordenloopster Marjan Oly slager. Els Vader twijfelt daar voor zichzelf niet aan: „De limiet voor de 100 meter heb ik trouwens dit jaar al een keer gehaald. Dus dat moet volgend jaar ook luk ken". Voor de 24-jarige sprintster, natio naal recordhoudster op de 100 en 200 meter, moeten die Spelen het eerste grote evenement worden waar ze op niveau presteert, want dat is haar tot nu toe niet gelukt. Aan de Olym pische Spelen van 1980 in Moskou was ze eigenlijk nog niet toe „Ik had de limiet niet eens gehaald"), de Atletiek Unie verbood haar af te reizen naar de Europese kampioen schappen in Athene en de wereldti telstrijd in Helsinki liep in het hon- der omdat de Zeeuwse dit seizoen werd getroffen door een hardnekkig longvirus. Begrijpelijk dus dat ze in Finland geen grootse prestatie neerzette, maar vreemd dat ze er toch naar toe ging. Immers, toen de Atletiek Unie haar in 1982 niet opstelde voor het EK beet ze van zich af met de opmerking dat ze best zelf in staat was om te beslissen of ze al dan niet goed genoeg zou zijn voor zo'n optre den. Maar toen ze de kans had om daarvan het bewijs te leveren door al te zeggen voor Helsinki, deed ze dat niet „Revanche op de KNAU", heet te het in de kranten, maar Els Vader kwam niet verder dan ,,geen com mentaar". reden Het liet de Zeeuwse atlete, halver wege dit jaar verhuisd naar Roo sendaal waar ze lid werd van de vereniging THOR. Siberisch. „Het kan me echt niet meer schelen wat ze over me zeggen of hoe ze over mij denken", beweert ze. „Ik denkt al leen nog maar aan mezelf. Het maakt bij de KNAU namelijk toch geen verschil. Wat je ook doet of zegt, zij maken het toch uit", stelt de fysiotherapeute. Bovendien, voegt ze daar aan toe. was er naast die revanchegedachte („Dat speelde misschien wel een beetje mee") ook een hele duidelijke reden om on danks de mindere vorm toch naar Helsinki te gaan. „Ze doen bij de KNAU wel of ik zo'n enorm ervaren atlete ben, maar dat valt best mee. Zoveel grote wedstrij den heb ik nog niet meegemaakt. Na de Olympische Spelen van 1980 was het wereldkampioenschap het eer ste grote evenement waar ik aan de start kwam. En omdat ik van plan ben om naar Los Angeles te gaan was het dus best belangrijk om weer eens aan zo'n topwedstrijd mee te doen Ik vind dat je dan met moet kijken naar wat je gekund hebt in het verleden, maar gewoon waartoe je op zo'n moment in staat bent Ik wist dat ik een redelijke tijd zou lopen. Kijk. Marjan Olyslager ves tigde een nieuw Nederlands record in Helsinki, maar internationaal ge zien was dat qua prestatiepeil toch altijd nog minder dan wat ik daar deed", aldus Els Vader Daarom ook twijfelt ze er geen mi nuut aan of ze de Olympische Spe- Marjan Olyslager len zal halen „Als ik tenminste de hele winter gewoon door kan trainen en van de zomer eens een keer niet ziek word" Voor de toelatingseisen heeft ze in elk geval geen schrik De 11.33 voor de 100 meter en de 23.00 voor de 200 meter moeten haalbaar zijn. Onder leiding van privé-tlainer Haico Scharn, want met de Atletiek Unie wil Els Vader zo weinig moge lijk te maken hebben. „De proble men rond het Europees kampioen schap zijn nooit uitgepraat. Ik vond toen dat men best met mij had kunnen praten. Maar ook achteraf is die zaak nooit behoorlijk afgehan deld". Wat het contact met de KNAU betreft huldigt zij dan ook het principe. „Ik loop de komende zomer gewoon die limieten en verder niks". Marjan Olyslager werkt onder de Belgische hordentrainer Wilfried Geeroms hard om volgend jaar haar nationaal record van 13.26 op de 100 meter horden te verbeteren en de olympische limiet (13.18) te halen „Bij Wilfried Geeroms train ik op de hordentechnische zaken en met Ad Hendriks uit Terneuzen doe ik de rest" Samen met de Terneuzenaar is ze bezig een wedstrijdschema op te stellen dat helemaal is gericht op het bereiken van het topniveau tij dens de Olympische Spelen geen wereldtopper „Maar", zegt ze van dat gebeuren, „het enige doel dat ik heb is om er naar toe te gaan. Ik weet dat ik nog lang niet het niveau heb om daar iets te doen. Ik ben nog lang geen wereldtopper, dus ik moet al blij zijn dat ik er naar toe mag. Moskou heb ik als toeschouwer meege maakt en nu wil ik het eens als deelnemer beleven". Een realisti sche opvatting vindt ze zelf, maar trainer Wilfried Geeroms is aan zienlijk optimistischer. „Als je hem hoort praten... Hij zegt dat ik daar niet alleen naar toe moet om mee te doen. maar een halve finaleplaats moet ook wel te doen zijn". Somber zijn ze niet, voetbaltrai ner Jo Jansen en speler Jan Poortvliet. Want hoe vervelend hun ervaringen dit seizoen ook zijn ge weest, de hoop dat het in 1984 allemaal wel weer goed zal komen is levensgroot aanwezig. Voor cén seizoen vielen ze uit de prestatie molen van het Nederlandse top- Mi voetbal, maar omdat die molen door blijft draaien weten ze dat er volgend jaar toch anderen uit ge- slingerd worden. En nu al staan zij I klaar om die gaten weer vrolijk op te vullen, "Een jaar niets doen is voor een voetbaltrainer echt niet dramatisch. De mensen proberen je dat wel aan te praten, maar ik heb er ook duidelijke voordelen van gezien", zegt Jo Jansen. Jan Poort vliet, bij PSV naar de reservebank verwezen en vervolgens verhuurd aan het Limburgse Roda JC, maakt evenmin een aangeslagen indruk. Hij rekent er domweg op dat trai ner Jan Reker, bij wie hij in ongena de is gevallen, aan het eind van het seizoen wel bij de Eindhovenaren op zal moeten hoepelen. En dan staat niets de terugkeer van Poort vliet meer in de weg. Maar zolang Reker de scepter zwaait zit dat er niet in, want de verhoudingen zijn danig verpest, "Ik ken m'n eigen karakter en zijn ka rakter en dat botst Ik ben puur eigenwijs en hij ook met dat verschil dat hij daarmee ook nog baas is' aldus Poortvliet. Dat ondervond hij toen de oefenmeester hem en nieuw komer Ton Lokhoff regelmatig te gen elkaar uitspeelde. In dat spel letje belandde de routinier op de bank en hoe goed hij ook speelde, wanneer hij eens in moest vallen, hij bleef reserve. "Dat was me in al die jaren bij PSV nog nooit, overkomen Wat hij me heeft geflikt, zal ik nooit vergeten. Dat kunnen ze één keer doen. maar nooit twee keer. Dat is een Zeeuw eigen, denk ik" geen optie Bij Roda kan hij nu in ieder geval spelen. Hoe lang? "Ik weet het niet. In elk geval vond PSV het niet goed dat er In de overeenkomst een optie werd opgenomen voor nog een jaar. Dat wil zeggen dat ze me toch niet helemaal willen laten gaan, want ik heb ook in '84 nog een contract", weet hij Maar de enige hoop dat hij het laatste jaar van zijn verbintenis met PSV ook werkelijk in de licht stad kan volmaken is het vertrek van Reker. Over de kansen daarop stelt hij vast "Philips wil van PSV weer een echte topclub maken. Dat wal zeggen: kampioen worden of de beker winnen Maar vooral kam pioen worden. Daar zijn ze nu extra op gebrand omdat het contract met de KNVB niet is doorgegaan. Dus willen ze als club zeker op hoog niveau meedraaien. En als Reker daar niet in slaagt..." Mocht die postitie wel worden ge haald waardoor Reker blijft, dan hoopt Poortvliet toch ergens anders onder dak te kunnen komen. Want twijfelen aan zijn eigen capaciteiten doet hij met "Je weet als voetballer dat het ooit afgelopen zal zijn Je bent een artiest. Als de zaal niet meer lacht ben je afgeschreven. Maar in mijn geval telden de emo ties van een trainer mee. Toen ik liet weten dat Ik weg wilde bij PSV was er gelijk een aantal clubs geïnteres seerd Daarom wil ik volgend jaar terug op hoog niveau. Je weet datje niet altijd op dat peil kunt blijven, maar op je 28e hoef je toch nog geen stap terug te doen", aldus Poort vliet Sinds zijn huurcontract bij Roda is het tobben "Ik kon er helemaal niet meer van slapen", vertelde hij in de PZC van 12 november) voorbij. Ver lost van het ellendige, uitzichtloze bankzitten ziet hij weer duidelijk perspectief voor de toekomst. "En dan kan het me niet schelen of het Amerika of Afrika is Ach, ik heb voor mezelf nooit echt met die toe komst in gezeten Dus nu ook met Maar wel voor m'n gezin. Ik ben getrouwd en heb twee kinderen. Dat brengt toch een bepaalde verant woordelijkheid met zich mee Dan denk je soms wel eens, als het straks afgelopen is, wat dan. Afgelopen. Dat was het vorig haar wel ineens voor Jo Jansen. Na een dienstverband van tien jaar besloot hij in overleg met de clubleiding de vereniging NAC te verlaten. Alleen kwarri er geen nieuwe werkgever opdagen en voegde hij zich bij het grote leger werklozen. Geen drama tische ontwikkeling, betoogt hij bij herhaling Jansen heeft die vrije tijd over zich heen laten komen, en het heeft natuurlijk ook voordelen. Ik ben voetbalwedstrijden bijvoor beeld anders gaan bekijken. Als clubtrainer kijk je voor tachtig pro cent naar je eigen spelers, nu zie je twee ploegen aan het werk". De voormalige NAC-trainer ging vooral veel naar wedstrijden in Bel- gie kijken "Je wordt er niet herkend en dat bevalt me best. Als je in Nederland bij een wedstrijd komt denken ze meteen datje hun stoel er wilt gaan innemen", zegt hij. Verder volgde hij een cursus Engels, vooral handig als er uit het buitenland belangstelling voor hem zou komen. Of er al contacten zijn Jansen laat er zich niet over uit. "Ik ben niet zo'n man om te zeggen dat er links en rechts wel naar me is geïnformeerd. Ik wacht liever tot er iets rond is" Een voorkeur heeft hij niet echt. maar in elk geval wil Jo Jansen als eerste trainer gaan fungeren of als jeugdtrainer bij een topclub. En net als Jan Poortvliet maakt het hem niet uit of dat, in binnen- of buiten land zal zijn. "Want wat ik voor 1984 natuurlijk vooral hoop is bij een club aan de slag te komen. Meer niet", besluit hij Jo Jansen (links) en Jan Poortvliet zien geen reden voor somberheid. Raas op de tribune tij dens de zesdaagse van Maastricht Zijn ant woord is nog met gege ven. Zijn lippen samen geperst tót een uitdrukkingsloos streepje. Er komt geen onvertogen woord uit zijn mond als het afgelopen wieler- seizoen wordt besproken. Alsof het verleden is weggepoetst en hij hele maal opnieuw begint, zo werkt Jan Raas naar het nieuwe wielerjaar toe. Een belangrijk jaar omdat er met spanning wordt uitgezien naar de confrontatie tussen zijn nieuwe wielerploeg Kwantum-hallen en de Panasonic-equipe van Peter Post, door Raas nog altijd aangeduid als 'de Ralcigh-ploeg'. Al driekwart jaar staat vast dat Post en Raas zeker in de eerste maanden van het jaar met grote verbetenheid tegen over elkaar zullen staan. Post is het gevecht om de gunst van het Neder landse publiek al begonnen door besehuldigingen te uiten aan het adres van de Zeeuw. Maar Raas blijft zwijgen als het graf, al klinkt tussen de regels van zijn vage ant woorden helder en klaar door dat zijn repliek in 1984 komt: op de fiets. Heeft Raas dit seizoen een verstan dig besluit genomen toen hij de ziel uit de equipe van Post rukte en transplanteerde naar een nieuwe na tionale formatie9 Die vraag stond dit seizoen centraal en hield de media in haar ban Deskundigen verdrongen elkaar om hun licht over die affaire te laten schijnen. Maar was de publieke opinie aanvankelijk tegen Raas' besluit, de kentering kwam toen duidelijk werd dat naast de sterke kern uit de Post-brigade ook Joop Zoetemelk, Hennie Kuiper en Adne van der Poel de nieuwe Nederlandse ploeg zouden bevolken muzikant En al is er reden voor enige reserve vanwege de keus voor het plueglei- devsduo Lomme Dnessens en Jan Gisbers, Jan Raas lijkt het voordeel van de twijfel te krijgen. Columniste Laurie Langenbach schreef in NRC- Handelsblad over de oorlog tussen de twee supermachten van het Ne derlandse wielrennenTwee heer sers. twee intriganten, twee mannen die hun vak verstaan als geen ander, die de sterkste ploeg uit de wieler- historie hebben opgebouwd: wie zal er winnen? i Zoals het er nu uitziet lijkt Post ondanks alle risico's die Raas neemt de verliezer, want hij is als een muzikant zonder instru ment. De eerzuchtige Post. wiens ongeëve naarde vakmanschap hem in zijn loopbaan als ploegleider tot nu toe alleen maar glorie heeft gebracht, voelde feilloos aan dat de poten onder zijn wielertroon al half zijn doorgezaagd voordat het seizoen nog maar moet beginnen Na lang durig stilzwijgen kwam hij deze maand ineens met 'belastend' mate riaal op de proppen. In het weekblad Vrij Nederland verwijt hij Raas het vertrouwen dat er tussen hen was te hebben beschaamd, al legt Post er de nadruk op dat Raas zich in het openbaar nooit negatief over de ploegleider heeft uitgelaten Laat ik voorop stellen dat Jan Raas me nooit heeft beschuldigd van nalatig heid bij uitbetalingen i i Je kunt wel stellen dat Raas zich in de kritiek op mij redelijk rustig heeft gehouden Dat laatste echter laat Post gepaard gaan van de mededeling dat „hij niet alleen bijna alle renners uit mijn ploeg heeft benaderd, maar ook de soigneurs en de mecaniciens. Hij heeft verdomme bijna de hele ploeg onder mijn kont vandaan willen kopen Ik had een aantal renners, en in het bijzonder Raas en Knete- mann, mijn vertrouwen gegeven Ik dacht dat ik een bepaalde band met die renners had opgebouwd Dat bleek dus niet zo te zijn..." De Am- stelvener vergeet in dat verband te vertellen dat van enige vertrouwens band tussen hem en Raas al lang geen sprake meer was Zo weigerde hij pertinent aan de grote renners, waarop zijn succesvolle equipe was gegrondvest de naam van de nieuwe sponsor mee te delen Dat namelijk was dan ook één van de grieven die Raas tegen Post had het wantrou wen. operatie ibm Hoe verziekt de verstandhouding was bewijst Post in hetzelfde vraag gesprek als hij onthult hoe hij een plan heeft opgezet om 'te kijken of hij helemaal niet te vertrouwen was' Post had met de Japanse sponsor Panasonic afgesproken dat om- peter de jonge dat de jacht op de sponsomaam zo fel was in alle correspondentie zou worden gesproken over 'Operatie IBM'. Post in VN „Wat doe ik? Ik zeg tegen hem dat ik even vijf minuten naar beneden moet. Be wust liet ik mijn koffertje met mijn papieren open op bed liggen. In dat koffertje lagen papieren waarop stond 'Operatie IBM ii En ja hoor. een paar uur later, ik geloof dat het al over twaalven was, belde een dagblad Ze moesten me dringend spreken Of IBM de nieuwe sponsor was". Welke renner dat nieuws naar buiten had gebracht? Raas. zegt Post, die kennelijk nogal ingenomen is met zijn idee van die uitgelokte overtreding. Raas reageert zoals hij tot nu toe steeds heeft gedaan Hij haalt de schouders op. Wat hem betreft zal er nooit in de openbaarheid komen waarop de verbintenis met Post nu werkelijk is stukgelopen Geld. macht trefwoorden waarop de ka lende klassiekerkomng in het gun stige geval reageert met de medede ling. „Het heeft er misschien alle maal wel een beetje mee te maken". In de toonaangevende Vlaamse krant Het Nieuwsblad ventileerde hij nog eenmaal zijn opvatting over de publiciteit rond de breuk „Hoe en waarom? Ik ben nooit in details getreden en dat wil ik ook nu met gaan doen Kijk. al bij al hebben we acht jaar samengewerkt Lang is het goedgegaan. maar dan hebben zich zaken voorgedaan die ik echt niet kon hebben Feiten die me op mijn maag zijn blijven liggen Nou, dan moet je uit elkaar gaan", luiden zijn inmiddels klassieke woorden Maar het is nu eenmaal een feit dat je elkaar in de sport toch weer tegenkomt en naar die ontmoeting wordt halsreikend en met de nodige spanning uitgezien Raas „Gespan nen? Ik zie elk jaar opnieuw tegen die eerste wedstrijden op. Dat had ik bij Raleigh ook. En dat ik nu tegen hun moet rijden Dat zal alleen maar een stimulans zijn". Even la ter. „Nou ja, die eerste confrontaties in de wedstrijden met de ploeg van Post zullen toch misschien wel iets speciaals zijn. Niemand weet wat er gaat gebeuren" juni Uitgerekend die eerste wedstrijden zijn voor Raas van enorm belang. Ten eerste natuurlijk omdat hij als klassiekerspecialist in het voorjaar uit moet blinken wat Post na tuurlijk zal proberen te verhinde ren maar vooral ook omdat de sponsor Joop Steenbergen in juni beslist of hij nog twee jaar door gaat. „Het eigenlijke werk moet nog beginnen, maar als het een paar maanden draait kunnen ze al een beetje zien wat het opbrengt aan reclame. Ik hoop dus maar dat het voorjaar goed zal zijn", zegt hij. Aan het rennersmatenaal zal het niet liggen. „Er zitten in onze ploeg drie, vier man die de capaciteiten hebben om een koers af te maken", weet Raas. Het moet wel erg raar lopen. Overigens zal het wel april zijn voordat de formaties van Raas en Post elkaar ontmoeten In voor bereiding op het seizoen rijdt Kwan tum wedstrijden in Italië (Lagueglia. Ronde van Sicilië en Sasan-Caglia- ri), terwijl Post ongetwijfeld voor een trainingskamp aan de Franse Riviè- ra zal kiezen. De eerste etappekoers is voor Raas c.s. Parijs-Nice en aan genomen moet worden dat Panaso nic zal vertrekken in Tirreno-Adria- tico. Toch lijken met die duels met de Post-ploeg het zwaarst te worden voor Raas Alom wordt namelijk gevreesd dat de Zeeuw een verkeer de keus heeft gemaakt bij het forme ren van de ploegleider. De bejaarde (70) Belg Lomme Driessens en de jonge onervaren Jan Gisbers De Belg wordt om alles geprezen behal ve om zijn organisatietalent en Gis bers moet naast die dominerende historische figuur 'zijn eigen koers rijden' en zorgen dat er niets te klagen is. Maar als het misloopt lijkt Raas de man die het recht moet zetten Te veel gevraagd voor een renner die honderd procent gecon centreerd moet zijn op het hardfiet- sen9 Raas blijft er nuchter onder. Hij laat de kritiek op de leiding van de ploeg gelaten over zich heen komen „Het staat nu allemaal goed op poten en zij moeten de dingen ver der regelen. En als blijkt dat ze dat niet kunnen, moeten er anderen komen Misschien is het wel zo dat ik iets meer met die organisatori sche dingen bezig zal zijn dan bij Raleigh, maar eenmaal in de koers zal ik daar echt met veel aan den ken winnen Als in een slalom ontwijkt Raas zo alle theoretische problemen, want het antwoord kan pas tijdens het seizoen worden gegeven. Zijn karak ter is er niet naar om te buigen Al moet hij hoogstpersoonlijk de kof fers van de hele ploeg naar boven sjouwen, het vuur onder de renners eten aansteken en bij de co-sponsor zelf reservemateriaal bestellen: de volgende ochtend zal hij er toch weer staan met die ondoorgrondelij ke blik. En in zijn hoofd spookt maar één gedachte, winnen en de beste zijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 45