zeg uw medemens dat het beter gaat INKOMEN Dat was een optimis tisch adviesje, dat die Zeeuwse deelnemer aan het onderzoek naar het inkomen van Neder landers dit najaar in zond als bijdrage om uit de crisis te raken. Het luidde: Iedereen moet z'n medemens vertellen dat het vanaf morgen economisch beter gaat". Het was slechts één van ie vele honderden op merkingen, die PZC-le- zers toevoegden aan de enquete naar het inko men, die de Gemeen schappelijke Persdienst een landelijk samen werkende kring van re- lonale kranten - orga niseerde. Er waren, uit Zeeland, ook schrijnen de reacties. „Ik ben zes envijftig jaar", noteerde iemand in zijn brief, „en ik mag voor mijn 42 jaar werken het doen met 1417 gulden per maand". En er zat, tus sen de bijna 2500 inzen dingen, hier en daar een enkele onfrisse kantte- Rlening. Zoals: „Neder- and voor de Nederlan ders. Buitenlanders er uit en harder werken". Soms boden lezers de onderzoekers een compleet t&ekomstig .inkomens- ■plaatje' aan: ..Een minister, topmen sen, chirurgen, directeuren van mul ti-nationals mogen niet meer dan 0.000 gulden bruto per jaar verdie nen Het minimum-loon optrekken tot 1750 gulden per maand, geef de massa meer geld en het komt ieder een ten goede. De bijstand op 1400 gulden netto per maand stellen voor een alleenstaande vanaf 23 jaar En i er werden af en toe In de brieven hartekreten geslaakt en gezinsver houdingen verduidelijkt: „Het volk is suf, door de grote democratie, het vele gelul en de vele meningen. De VVD neemt playboy Nijpels in dienst, en ziet: de jeugd stemt massaal op dat ventje. Ik vroeg mijn 17-jarige dochter waarom ze op hem zou heb ben gestemd, ze zei 'Alle meiden van m'n school vinden hem leuk'. Over het besef hebben van politiek gespro ken!" 1 Gesprekken over het inkomen en de bezuinigingen, brieven over de crisis, naar aanleiding van de aan de en quete toegevoegde vraag „Wat is volgens u de beste methode om uit de economische crisis te raken?" Hier een bloemlezing van de door Zeeuwse deelnemers verstrekte wen ken: ledereen 10 procent inleveren, werken en niet zeuren. Onze prijzen zijn te hoog om in het buitenland te concurreren. Die kunnen dan ook lager. Zorgen dat je baas het goed krijgt, i dan krijg je het zelf ook goed Dus met z'n allen er tegenaan. Er moeten minder subsidies worden verstrekt. Ën de vrije ondernemer moet meer kansen krijgen De socia le uitkeringen zouden moeten wor den aangepast aan het aantal werkelijk gewerkte jaren. Arbeidsbe middelingsbureau's moeten minder hokjesaclüig denken Alle inkomens naar verhouding pro centueel evenveel inleveren Minder aftrekposten voor luxe-artikelen en tweede woningen, boten enzovoort. Begrip passende arbeid soepeler hanteren. De schoolverlaters, die nooit hebben gewerkt, lagere uitke ringen geven Uitkeringen verder aanpassen aan betaalde premies en aantal dienstjaren. De lasten van ondernemingen dras tisch omlaag brengen. Als iemand al jaren werkt, laat die dan eens een jaar in de WW gaan. zodat een WW'er een jaar in zijn plaats kan werken; dan loopt die WW'er niet de kans om zijn eigen huis op te eten. Dat is solidair zijn met elkaar. 1. Beter Europees overleg tminder eng nationaal denken), 2. Betere verdeling aardgas-olicwin- sten (die komen de staat, dus de Nederlanders toe). 3. Korter werken, te beginnen met jonge werknemers en werk verdelen. 4 Geen belastingontduiking van concerns via buitenlandse vestigin gen. 5. Betere controle op sociale uitke ringen. a.j. snel k. cijsouw 6 Buitenlandse werknerr\prs (mei spijtbetuiging en flink handgeld) naar land van herkomst zenden we gens werkloosheid (niet om andere, bv rascistische, discriminerende re denen). 7. Hogere inkomens evenredig belas ten, 8. Betere aanpak zwart circuit. Regering en iedere Nederlander schidden opruimen, en geen schul den meer op zich nemen. Werk verde len en zéér werkwillig zijn Ik verdien per uur minder dan mijn personeel. Als je de statis tische gegevens bekijkt, kom ik per uur niet aan liet minimum-loon", zegt de heer G. Mix, eigenaar van de buurtwinkel „De Kroon" in de Mid delburgse wijk de Griffioen. Zijn winkel, een slagerij en een levens middelenzaak staat in een wijk met zo'n dertienhonderd woningen met circa 3.300 bewoners. „Het mini mum voor een buurtwinkel", stelt de heer Mix vast. Als je een eindje beneden dat aantal raakt, dan heb je helemaal geen buurtwinkel meer, hier niet en ergens anders ook niet". Elf jaar heeft hij de winkel nu en hij heeft dingen zien veranderen. Er was het teruglopend aantal bewoners van de wijk. „Wé zijn gestart met 3 700 tot 3.800 inwoners en nu zijn het er nog zo n 3.300. De gezmnen worden kleiner en dan is er het verschijnsel, dat makelaars hier in de buurt hele eengezinswoningen aan alleenstaanden verhuren. Dat teruglopen van het aantal bewoiiers van de wijk maakt het natuurlijk moeilijker een buurtwinkel draaiend te houden. Nou moet ik daarbij zeg gen, dat we hier in een. wat koop kracht betreft, goede wijk zitten - ik denk de mooiste wijk van Middel burg" En toch, ook in de winkel van de heer Mix is merkbaar, dat die koopkracht vermindert. „Aan de totale bestedin gen is het merkbaar, dat er bezuinigd en gekort wordt", zegt hij. „Het patroon verandert in de richting van goedkopere artikelen. Het is typisch. Oudere mensen gaan een tijdje over op goedkopere artikelen, maar die komen er dan weer op terug Maar bij jongeren met gezinnen zit dat an-" ders, die blijven voordeliger inkopen. Over de hele lijn kun je vaststellen, dat de mensen goedkoper zijn gaan eten de laatste jaren. Een jaar of vijf geleden kocht men makkelijk er een pond of anderhalf pond biefstuk. Nu is dat veel meer beperkt tot hoogtij dagen. De mensen nemen een ons schouderham m plaats van achter ham. Ze kijken echt merkbaar meer naar de prijs van artikelen" De heer Mix signaleert ook. dat mensen, vooral jongeren met kleine kinderen, de neiging hebben meer in bij voorbeeld het Trefcenter te ko pen. Als het om de prijzen gaat is dat, naar zijn oordeel, ten onrechte „Bekijk je het hele pakket, dan zijn wij m buurtwinkels niet duurder, Je moet rekeken. dat wij artikelen als koffie, thee, suiker en kratten bier tegen precies dezelfde prijs verko pen We verdienen daar dan ook werkelijk geen cent aan. Als mensen een beetje opletten op wat wij in de aanbieding hebben, dan zijn ze in de buurtwinkel niet duurder uit". Hoe dan ook, de eigenaar van de buurtwinkel heeft te maken met ver schillende, soms elkaar versterkende negatieve effecten. „Je ziet. datje nu nog vijfenzeventig gulden winst maakt op een bepaald pakket, waar je vroeger bruto honderd gulden aan verdiende", zegt de beer Mix. Zijn inkomen is dit jaar, schat hij. door de neergaande economische ontwikkeling zo'n vier procent lager dan in 1982. „Dat is de'laatste twee, drie jaar steeds zo geweest. Je merkt, dat de kortingen doorzetten" Hij noemt zijn inkomen niet, maar meldt ter illustratie, dat hij er een auto op nahoudt, die al vijfjaar oud is en die nog twee jaar mee moet En ter verklaring zegt hij: „Iedere onderne mer in onze branche is eigenlijk een beetje gek. Je doet dit als een soort hobby Ik doe mijn werk,ook al maak ik zeventig tot tachtig uur per week. graag. Je bent onder de men sen hè". De heer Mix doet zijn verhaal niet met een somber gezicht „Ik ben van mezelf een zeer optimistisch mens", verklaart hij. „En ik ben ervan over tuigd. dat we met z'n allen nog meer kunnen inleveren Als je maar luxe wilt inleveren Ik zie nu, dat de mensen eerder op levensmiddelen bezuinigen dan op luxe zoals een tweede auto Rolpens, bloedworst, dat soort dingen willen de mensen met meer. Maar er is een verschui ving van de A-merken naar B-mer ken Dat soort bezuinigingen wordt doorgezet Hij heeft, in de loop van het vong jaar. in zijn eigen zaak moeten ingrij pen. ,Ik moest maatregelen treffen. Ik heb vijf mensen vast in dienst en daarvan waren er vorig jaar twee echt te duur geworden Ik moest zien goedkoper personeel te krijgen. Ik was op een dood punt Ik kan er nu weer wat opgewekter tegenaan kij ken Stoppen0 Dat doe je pas als je kapot bent Je blijft zoeken naar mogelijkheden om de zaak draaiend te houden. Dat zit gewoon in je" kamerlid Drs. H. Bversdijk tc Heinkens- zand. Tweede kamerlid voor het CDA. Hij krijgt voor die functie een .schadeloosstelling' van ruim 94 mille bruto per jaar, die meedeelt in de komende korting op de ambtena rensalarissen van 3 procent: een reiskostenvergoeding van 9400 gul den, waar hij aan tekort komt; een vergoeding van onkosten, die in zijn geval - wonend op ongeveer 100 kilometer van Den Haag - neerkomt op 21 mille per jaar cn die "toerei kend" is om onder meer een fiat in Den Haag tc huren, telefoon, porti en andere kosten uit te betalen. Evcrsdij wordt, voor de sociale ver zekeringen, beschouwd als kleine zelfstandige. „Er hoeft", formuleert hij „geen twy- fel over te bestaan: ik heb een goed inkomen Ik weet wat het is om uit een smalle beurs te leven, toen Ali en ik vijfentwintig jaar geleden trouw den. had ik een salaris van 303 gulden Dat was goed uitkijken. Bij kamerleden werken de inhoudingen en kortingen op de ambtenarensala rissen ook door. Ik minder dus in inkomen, maar als ik geen gekke dingen doe. kan ik mijn manier van leven rustig voortzetten. Toen de inkomens jaarlijks klommen, heb ik een hypotheek van ruim 2 ton dur ven nemen. Wel moet ik er mee rekenen, dat ik vanaf volgend jaar twee studerende kinderen zal heb ben, in Leiden en Rijswijk. Maar ook dan is het onzin te zeggen, dat ik krap zit. We hebben twee pleegkin- dertjes. en naarmate je meer geld binnenkrijgt, stijgt ook je levenspa troon. Je kapt nu hier en daar wel: eén inplaats van twee weekbladen, één inplaats van drie kranten, je let op je verwarming en je zoekt een goedkopere vakantie uit" Haalt een salarisstrookje tevoor schijn. dat hij nog maandelijks krijgt als leraar-met-buitengewoon-verlo uit het onderwijs en waarvan het bedrag geheel wordt gekort Hij zou er op z'n maximum staan en bijna 85 mille per jaar verdienen. Eversdijk: „Ik wil niet flauw zijn, maar zeg het toch maar even: in m'n oude functie zou ik zo'n 9 mille minder verdienen dan nu. maar voor dat extra bedrag ben ik wel wekelijks zo'n tachtig uur bezig. Reden tot klagen heb ik na tuurlijk niet." Eversdijk krijgt, vooral sinds hij bij afwezigheid van zijn fractievoorzitter De Vries optrad in het debat over de kortingen op ambtenarensalarissen en uitkeringen, brieven en telefoon tjes van mensen „aan de onderkant van de samenleving„Dat is waar je s avonds, in je eentje op zo'n Haagse flat bijvoorbeeld, over nadenkt: hoe kun je voorkomen dat mensen die het met 1400 gulden in de maand moeten doen voor een gezin over de armoedegrens heenkomen. Je weet, vanuitje beroep ook, dat de overheid elk kwartier 1 miljoen méér uitgeeft dan ze ontvangt, 100 miljoen per dag. 36 miljard per jaar Dat kan niet doorgaan, willen we ons sociale ver zekeringsstelsel ook voor onze kinde ren overeind kunnen houden. De minima moeten ook meer huur beta len, hebben ook te maken met stij gende vaste lasten. Om armoede voor een groter wordende groep te voorkomen, zal iedereen die kan ook moeten minderen: tweeverdieners, mensen met hogere inkomens, men sen met twee of drie uitkeringen per gezin De héle samenleving zal daar voor moeten zorgen. Voor de politiek wordt dat een van de belangrijkste opgaven in de komende jaren: die mensen beschermen, die over de armoedegrens gedrukt dreigen te worden. We zullen met z'n allen door de zure appel heen moeten bijten. Er is. op het inkomensbeleid zeker kri tiek mogelijk - voor dit jaar bijvoor beeld hebben de onderkant en de middengroepen onevenredig moeten inleveren - maar iedereen is het erover eens dat er wat moet gebeu ren. Als je in de politiek zit, heb je de opdracht te proberen niet aan de overzijde voorbij te gaan". Die opdracht verloopt niet altijd zonder woelingen, wanneer het eigen inkomen in het geding is, meldt Eversdijk. Dit jaar is - vertelt hij - bij de kamerleden door een systeemfout dubbel sociale premies ingehouden; zowel als .kleine zelfstandige' als ambtenaar. Eversdijk „In feite zou den de kamerleden de .ambtenaren- premies' terug moeten krijgen. Maar we zitten, als politici, in een glazen huis. Er is in de kamer dan ook een zeer grote aarzeling om dat te vra gen. Dat zou psychologisch in de samenleving weieens fout kunnen vallen". onderwijs De heer D. N. G. de Graaff is adjunct-directeur van de Oranje Nassau-mavo in Middelburg en ac tief in de bond voor christelijk avo. De vakorganisaries vanuit het on derwijs hebben krachtig gefulmi neerd tegen kortingen, die in de afgelopen jaren zijn toegepast en dat was, vindt de heer De Graaff, terecht. „Sinds 1979 hebben mensen in het onderwijs 18,5 procent ingele verd en de andere ambtenaren 12,5 procent, dus denk ik wel dat het nu even kan", zegt hij. Overigens stelt hij voorop, dat er wat hem betreft in de verste verte niet gesproken kan worden van armoede in het onder- - wijs. „Je hebt natuurlijk bij jonge ren nogal wat salarissen die een heel eind beneden de tweeduizend gulden netto komen, maar het is natuurlijk gênant om jammerend te gaan zitten doen als je nog steeds aan de goede kant van de streep staat wat betreft je inkomen. En dat doen wij over het algemeen nog zeker als je een vergelijking maakt met de mensen met lage uitkeringen of minimale salarissen". Hij pakt er wat eigen paperassen bij en zegt „Als ik mijn salaris van 1 januari 1981 bekijk en dat van 1 juli 1983, dan ben ik er in die periode netto 141,02 op achteruitgegaan. Dat is dus het beeld. Tegenover die netto achteruitgang staan alle moge lijke prijsverhogingen. Zo ben ik in dezelfde periode een kleine honderd gulden meer huur gaan betalen. We hebben een aantal jaren geleden nog eens diep nagedacht over het kopen van een eigen huis Je had periodieke verhogingen Daar kon je op reke nen. Ook als je een eigen huis wilde. Die verhogingen heb ik de afgelopen drie jaar niet gehad. Achteraf ben ik blij, dat we geen zware hypotheek op een eigen huis hebben genomen. Dat was dan toch moeilijk geworden. Er zullen heel wat mensen zijn. die dat soort dingen wel gedaan hebben van uit een bepaalde toekomstverwach- tig. Die kunnen dan echt moeilijk komen te zitten" De heer De Graaf verwacht niet. dat het op korte termijn afgelopen zal zijn met de bezuinigingen. „Ieder mens hoopt natuurlijk, dat dat wel zo zal zijn, maar ik ben er niet zo optimistisch over. En nog eens, ik vind het met op z'n plaats om - als je nog een redelijk inkomen hebt zoals ik. te gaan zitten jammeren, maar de gevaren moeten toch onderkend worden. Om me heen zie ik, dat door die steeds opnieuw opgelegde kortin gen de motivatie verdwijnt om bin nen het ondereijs iets extra's te doen. De mensen krijgen steeds min der en ze hebben dan geen zin om zich onbetaald in te spannen voor een schoolclub of een schoolkrant Dat is vreselijk jammer. In wijder verband treedt hetzelfde op. De men sen in het onderwijs voelen er steeds minder voor allerlei misschien op zichzelf heel zinvolle onderwijsver nieuwingen door te voeren terwijl ze geconfronteerd worden met grotere klassen. Dat zijn dan bezuinigingen, die buiten de salarissen omgaan, maar die evengoed negatieve effec ten met zich brengen. Het kan, denk ik. niet te lang meer doorgaan De motivatie om zaken aan te pakken wordt minder. De spirit wordt weg genomen. het geeft een beetje een doem als je met oppast. En er is de doem van de ontslagen. Premier Lubbers zegt wel met enige regel maat. dat ambtenaren wel iets mo gen inleveren voor de zekerheid, die zij hebben wat betreft het behoud van hun baan, maar dat vind ik schrijnende opmerkingen als je ziet hoeveel ontslagen er bij voorbeeld in het onderwijs vallen". De heer De Graaff - achtendertig jaar. getrouwd en dne kinderen - over zijn persoonlijke materiële om standigheden: „Je gaat geleidelijk wat anders besteden. Je doet een krant weg en je koopt wat minder tijdschriften Je wordt je wat bewus ter en dat is niet zo slecht. Daar moet je met over klagen. Mensen met een minimum hebben dat soort bezuini gingen al lang achter de rug. Niette min. ik meen toch. dat doorgaande bezuinigingen, én op salarissen én via maatregelen als vergroting van klassen, demotiverend werken. Het kan niet te lang doorgaan

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 41