HUISROBOT D mijn naam is topo en ik ga nu afwassen ~iro JO 3 Over enkele maanden zullen ze in ons land te koop zijn: robots voor huishoudelijk gebruik. Daartoe gepro grammeerd doen ze de afwas, lappen de ramen, laten de hond uit of schenken drankjes in. Robots zullen net zo gewoon worden als radio en televisie, zeggen ingewijden nu al. Maar daarin schuilt ook een gevaar: want hoe houden we de robot menslievend? Kennismaking met een nieuw fenomeen. In stripverhalen heeft ze een schort voor, heet ze Rosie en zegt ze bliep-bliep. Maar in de wereld van nu oogt ze mondain, heet ze Topo en roept ze hallo, hoe is het, of hoepel op. Topo is nieuw, een robot. Een perso nal robot die nooit te be roerd is om de vaat te was sen. Nimmer te lamlendig om de ramen te zemen en altijd bereid om de hond uit te laten. „Topo is your friend", tipt de fabrikant. „Ontmoet haar en u zult zich afvragen hoe u ooit zonder haar hebt gekund". En daar staat ze dan, in ivoorkleurig plastic, nauwelijks een meter hoog. Een bijna menselijke gestalte, met een hoofd, een romp en zelfs een boezem. Benen heeft ze niet. wel twee afzonderlijk aangedreven wie len. Op het eerste gezicht recht streeks uit Star Wars weggelopen, maar in werkelijkheid een stukje techniek van de jaren tachtig, af komstig uit Californie. Van daaruit hoopt de firma Andro bot binnen nu en tien jaar de markt voor huis-, tuin- en keukenrobots compleet te veroveren. Met Topo. Met BOB (afkorting van Breins On Board) en met kleine FRED (Friend ly Robotic Educational Device). Drie Androbots: te allen tijde paraat om de helpende hand te bieden. En Topo is nog sociaal ook, zo stelt de fabri kant. „She's one of the family"; ze serveert drankjes en onderhoudt de gasten met een liedje. Nog even, en men kan zich daar zelf van overtuigen. Topo en BOB staan op het punt in Nederland te worden geintroduceerd; FRED zal in februa- n in de betere elektronicawinkel te koop zijn, voor nog geen duizend gulden. Geld waarmee men eigenlijk een soort tweedimensionale tekenta fel koopt, want dat is FRED. tiende millimeter nauwkeurig en honderd procent foutloos, zo propa geren de fabrikanten. Robots die de taal spreken van hun operator en desgewenst met behulp van de com puter kunnen 'zien' welk onderdeel over een lopende band passeert. koelkastje Zover zal het met Topo, die veel simpeler doeleinden dient, niet ko men. Wel wordt het mogelijk haar te voorzien ven een koelkastje en een kleine kar waarop zij lichte vracht jes kan vervoeren. De fabrikant gokt erop dat scholen Topo zullen gebruiken ter verlevendiging van computerkundelessen. Leraren zijn daartoe al aangeschreven. Nina Aka van MCA-tronics. de in Rijswijk gevestigde Nederlandse im porteur van Androbots, vertelt er met het nodige enthousiasme over. Ze geeft toe dat Topo iets ridicuuls over zich heeft. Zo kan men haar - als ze te hard van stapel loopt - letterlyk op haar kop geven; daar zit in plaats van het gebruikelijke zwaailicht een grote knop waarmee men de power uitschakelt. Niettemin is ,de gedachte achter de huisrobot volgens Nina Aka vol strekt serieus. En ze noemt Nolan Bushnell, de man die hét (inmiddels ingezakte) wereldwijde succes van Atari-videospellen bewerkstelligde en in Amerika een gat in de markt opvulde met de keten Pizza Time Theatres: goed lopende toko's waar behalve pizza's ook een robotshow en videospellen zijn te consumeren. Deze Bushnell heeft zich tot taak gesteld de huisrobot tot volle ont wikkeling te brengen; in Topo. BOB en FRED ziet hij een nieuwe uitda ging. En niet alleen hij. Concurren ten dienen zich al aan in de overtui ging een markt te hebben aange boord. waarin miljarden dollars zijn te verdienen. Omzetcijfers die volgens prof. dr J. Verhoeff. hoogleraar informatica aan de Rotterdamse Erasmusuniversi- teit, best eens realiteit zouden kun nen worden. herkenning „Robots zullen net zo gewoon wor den als radio en tv", luidt Vcrhoeffs stelling. Experts betwisten dat. Vol gens hen is het onmogelijk in een robot die hoeveelheid intelligentie te stoppen, die nodig is om hem huishoudelijk werk te kunnen laten verrichten. Teneinde niet tegen kinderen en meubels op te botsen, zal hij die moeten kunnen herkennen. Dat ver eist van een robot meer intelligentie dan het monteren van een carbura teur of soortgelijk fabriekswerk. Te meer omdat produktieruimten ge stroomlijnder zijn dan woonruimten Verhoeff wil dit niet ontkennen Maar de vindingrijkheid van robot ontwerpers boezemt hem zoveel ver trouwen in, dat hij het volgende durft te voorspellen: „Binnen tien jaar zal de intelligentie van een kind van vijf jaar programmeerbaar zijn". Wie dat niet wil geloven, moet vol gens Verhoeff - en Nina Aka knikt - maar in gedachten houden dat tien jaar geleden evenmin iemand wilde aannemen dat de computer zo'n vooraanstaande plaats in ons leven zou innemen. „Experts", concludeert Verhoeff, „zijn. mogelijk op econo men na, de slechtste voorspellers. Zij kennen het onopgeloste probleem te goed". Wie Verhoeffs optimisme deelt, maar zich desondanks afvraagt wat we met zo'n robot aanmoeten, heeft volgens de wetenschapper een ge brek aan fantasie. „Bij de komst van burgerradio zei men ook: hoe moeten we die in vredesnaam benutten. Men dacht toen aan kerkdiensten en aan de troonrede Totdat er jaren later iemand op het idee van de omroepen kwam" waakhond Nee, mogelijkheden kent Verhoeff te over: „Wat zou u zeggen van een robotballet of van robotgevechten in plaats van hanengevechten? Wat denkt u van peultjes doppen en zo, lekker vers. zonder gevaar voor ni- trietvergiftiging? En wat denkt u van vloeren boenen, de kanarie voe ren en zijn kooi verschonen?" Daarnaast kan de huisrobot volgens Verhoeff vooral een uitkomst beteke nen voor visueel en lichamelijk ge handicapten. Hij kan immers dingen van de grond oprapen en bijvoor beeld de was ophangen. De spreken de robot kan bovendien een blinde de weg wijzen. Robots als BOB en Topo zijn voorts geschikt als waakhond, attendeert Nina Aka. Zodra Androbots met be hulp van bepaalde sensoren de li chaamswarmte van indringers of brand bespeuren, bellen zij de politie of slaan anderszins alarm. De sensoren kunnen worden inge bouwd achter de strips die bij Andro bots de aanwezigheid van ogen en mond suggereren Doel daarvan is de robot niet al te eng te laten overko men. „Want de computer vonden de mensen in het begin ook eng", ver klaart Nina Aka. ..Veel mensen heb ben het niet zo op dingen die nieuw zijn. Je laat het er dus vriendelijk uitzien". Haar huisrobots noemt ze „een uniek produkt". De orderportefeuille groeit. Menigeen is geïnteresseerd. Nina Aka knikt. ..Computerdealers bijvoorbeeld. Die willen robots in hun showroom demonstreren of ze gebruiken als receptionist, als een leuke noviteit. Er zijn laboratoria die met robots proeven willen nemen En onder particulieren heb je na tuurlijk de trendsetters met geld die een robot willen hebben, ook al kost die nu veel duurder dan over enkele jaren als de produktie grootschaliger zal zijn". begeerte li- foutloos Met een pen vertaalt hij patronen van de computer op het papier. Hij heeft een vocabulaire van 45 woor- f den en sensoren die hem behoeden "voor een val van de tafel of trap. Trappen beklimmen kan hij niet, een drempel passeren wel. Dat geldt voor alle Androbots, inclusief BOB: de intelligentste van het stel. BOB is zelfstandig, dus ook bruik baar voor mensen zonder computer Hij kost nu ongeveer 5000 gulden, maar straks wordt dat ongetwijfeld meer. BOB zal dan zichzelf kunnen opladen door op tijd naar het stop contact te snellen. Nu kan hij alleen nog maar onthouden waar alles staat. Net als Topo, die weliszaai minder pienter is maar door de toevoeging van hard- en software BOB's gelijke kan worden en dan duurder zal zijn dan de 3000 gulden die ze nu kost. Bijna onvergelijkbaar met de indus triële robot, wiens prijs gauw de 200.000 gulden benadert. Het begrip robot is afgeleid van 'robota', het Tjechische woord voor arbeid. Zijn wankele schreden zette de eerste echte robot in Pittsburg. Japan is thans 's werelds grootste robotfabrikant en Zweden heeft de grootste robotdichtheid. Over de he le wereld zijn op dit ogenblik onge veer 40.000 robots in gebruik Onverstoorbaar elektronisch neu riënd knappen zij gevaarlijk of eento nig werk op. In hoog tempo, tot op de Tegen die tijd hoeft een huisrobot volgens professor Verhoeff niet meer te kosten „dan een auto of misschien zelfs een fiets, daar de benodigde elektronica naar verhou ding vrijwel niets kost". De robot verkeert nog in een kleuter stadium, zegt hij. „Zodoende ont trekt het zich nog grotendeels aan de publieke waarneming. Pas als de puberteit begint krijgt het fenomeen belangstelling Daarna komt de be geerte ik wal ook een auto. En dan komt de kater wat is het druk op de weg" De hoogleraar wil maar zeggen: als de huisrobot straks gemeengoed gaat worden, komt dat hoogstwaar schijnlijk niet doordat de maat schappij er zo'n behoefte aan zou hebben. „Het is een soort geheim bondgenootschap van de consumen ten en de producenten. Je kunt de techniek dan ook niet de schuld geven van onze met techniek over voerde maatschappij, de mens is net zo schuldig". Prof. dr. J. Dirken, hoogleraar indus trieel ontwerpen en produkt-ergono- mie aan de Technische Hogeschool in Delft, zegt hierover: „In Europa worden miljarden uitgegeven aan programmeertechnieken, dat wil zeggen: de technische kant van het gebeuren Er is hevige concurrentie, men heeft het gevoel met de rug tegen de muur te staan, maar de bruikbaarheid - voor wie en wanneer - wordt uit het oog verloren" diagnose Ook in de medische wereld zou de robot kunnen functioneren. Gewe zen w ordt dan op zijn geheugen, dat veel beter is dan dat van menig arts. Daardoor zou hij doeltreffender diagnose kunnen stellen. Systema tisch gaat hij alle gegevens af totdat hij bij de ziekte van Pfeiffer of een andere kwaal kortsluit. Weer een stukje menselijk verkeer zal dan zijn verdrongen door de machine, zoals dat in het verleden al zo vaak gebeurde met bijvoorbeeld de koffiezetautomaat en de afwas machine. .Toch wel handig meent professor Verhoeff. Volgens hem lijdt het geen twijfel dat de mens in een gerobottiseerde maatschappij zich zal gaan afvragen of het allemaal wel zo leuk is „Net zoals wij nu bij onszelf te rade gaan of de huidige samenleving met alle auto's en tv's wel zo leuk is". Hij gelooft dat er enorme psychologi sche problemen zullen rijzen in een maatschappij waarin de mens zich telkens weer afvraagt, hoor ik hier als met-robot wel thuis? „Te meer omdat de huisrobot niet de enige grote verandering zal zijn De tv in combinatie met computers en de nieuwe communicatiemogelijkhe den zullen ook hun invloed hebben" De werkelijkheidsvervreemding zal. zo schat hij. groter worden „De flipperkastjeugd zal zich evolueren tot een computergamejeugd Maar ik geloof niet dat de mensheid verstan dig genoeg is om tijdig in te zien dat men het gebruik van bepaalde din gen zou moeten beperken Men mist meestal de fantasie om zich een voorstelling te maken van de wereld na een verandering. Men maakt een fraaie brug en verbaast zich later dat die brug zoveel verkeer trekt dat die niet meer goed kan functioneren" krijgsmacht Robots in de krijgsmacht. Ook dat past in Verhoeffs visie. Hij voor spelt een ware ontmenselijking van de ordediensten; dat lijkt hem nogal voor de hand liggen. „Men krijgt immers steeds moeilijker mensen voor politietaken. En zij die er wel voor voelen, onderscheiden zich qua gedrag hoe langer hoe minder van robots". Al evenzeer is het volgens de hoogle raar informatica waarschijnlijk dat het houden van strijdbare robots aan banden zal worden gelegd. „Voor robots met een welwillendheidscerti ficaat zal men wel ingewikkelde ver- gunnings- en belastingstelsels ver zinnen. Wat ongetwijfeld goed voor de werkgelegenheid is!" „Maar het is natuurlijk zeer de vraag of het mogelijk wordt om robots zo te maken dat er geen kwaad mee kan worden gedaan. Het is zoiets als een taal waarmee men niet kan liegen. Men kan het houden van robots verbieden. Maar dat zal robotmisda den niet kunnen verhinderen. Het verbod op vuurwapens heeft immers ook niet kunnen verhoeden dat et onbevoegd geweld mee wordt ge pleegd Daarom zal controle op zelf gebouwde robots zeker aandacht gaan of moeten krijgen Als het niet lukt om de robot grote intelligentie te geven, iets waar Ver hoeff persoonlijk op hoopt, hoeft dat volgens hem geen afbreuk te doen aan de algemene toepassing van het ding. „Want het houden van gewilli ge slaven of bediendes ligt de mens zeer goed. Tenzij die slaaf slimmer wordt en zijn baas overtroeft. Dat vindt niemand leuk Daarom zou ik bijna zeggen hoe dommer de robot hoe beter, als hij maar sterk en gewillig is". science fiction Voor de komende generaties kinde ren. die opgevoed worden door of ten minste met een robot, hoeft men zich - voor zover Verhoeff het kan bekijken - geen zorgen te maken, „Zij zullen daar geen enkel pro bleem mee hebben. Kijk maar naar de telefoon, radio, tv en auto's, om van spaceshuttles maar even niet te spreken. Die worden met een soms beangstigende vanzelfsprekendheid aanvaard" „Ik geloof heus niet dat het gauw zal gebeuren dat een jongen na een leuke avond met eer. meisje zijn voorstel om samen naar bed te gaan afgewezen zal krijgen met een „Sor ry. maar ik ben een robot, ik slaap nooit, ik heb ook geen andere behoef ten en ik geloof evenmin dat jij echt bent!" Verhoeff kan zich indenken dat zijn betoog naar de mening van sommige lezers hier en daar te veel op science fiction lijkt In dat geval wil hij in alle bescheidenheid nog wel opmerken dat auteurs in dat genre het tot op heden dikwijls bij het rechte eind hebben gehad Hetgeen BOB en Topo kunnen bevestigen Als men ze goed progremmeert tenminste

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 37