steeds opnieuw zijn er winston smiths O nieuwspraak P O m oo r ai TV Tog et-en - dan is het èo ver XV en begint het jaar dat een bijna magische klank heeft ge kregen 1984. Dat is gekomen door een boek van de Brit George Onveil met die titel, dat in 1948 verscheen. Op deze pagina een beschouwing van drs. Max L. Snijders die zich afvraagt welke invloed hel boek heeft gehad op de tijdge noot en wal ervan is blijven hangen. Destijds hebben we, geloof ik, nooit het idee gehad dat Orwell echt dacht dat de wereld er in 1984 zo zou uitzien als hij hem in zijn boek be schreef. Het was voor ons een parabel, een waarschuwing: zo zouden bepaalde dingen er kunnen gaan uitzien als ont wikkelingen die nu aan de gang zijn de kans krijgen door te zetten. En op sommige van die ontwikkelingen zijn we, door zijn boek. heel alert ge worden. Niet zozeer de dingen die er toen al in een of andere vorm waren, zoals de persoonsverheerlijking van Big Brother, duidelijk gete kend naar Stalins model. Niet zozeer de martelpraktijken van de Denkpolitie, want door de nazitijd en wat er bekend was over de KGB. kon Orwell ons op dat punt met meer schokken: erger was echt gebeurd. En er zou, al wisten we dat toen nog niet. ver voor 1984 erger echt gebeuren in Algerije cfoor de Fransen, in Argenti nië en Turkije, in Noord-Vietnam en Griekenland aan de randen Maar waar we nog niet zo aan hadden gedacht, wat we nog niet kenden, waren die voortdurende oorlogen aan de randen van de drie mammoetrij ken die Orwell beschrijft. Daarvan zijn we ons met een schok, later gaan realiseren dat we inderdaad de ver werkelijking van die voorspelling meemaakten. Voor het eerst met Ko rea in 1950, later van omstreeks 1955 af. in Zuid-Vietnam. in zekere zin ook in Israel, op Quemoy en Katsoe, die beroemd-geworden eilandjes tussen Taiwan en China, nu in Afghanistan en Libanon Daardoor, vreemd als het mag klin ken. werden die oorlogen minder be dreigend: uit '1984' wisten we immers dat het „er bij hoorde", deel was van de verschijnselen en gebeurtenissen die de tweede helft van de eeuw zouden kenmerken privacy In latere jaren is het boek natuurlijk menigmaal aangehaald als het ging over bescherming van de privacy Zoals in de wereld van Winston Smith iedereen tot zelfs in zijn woning kon worden bespied door manshoge tele- schermen, zo ontstond in de jaren zeventig de vrees dat combinaties van computerbestanden zouden kunnen doordringen in de meest intieme ver houdingen. Banken zouden daarvan gebruik kunnen maken bij hun be sluitvorming over kredietverlening, werkgevers bij de keuze uit sollicitan ten. En onuitgesproken ligt aan het eind van die gedachtenreeks de vrees dat de staat, met kennis van wat iemand leest, waar hij lid van is. met wie hij omgaat, kan zien hoe die persoon denkt. Maar sterker nog dan die vrees voor aantasting van de privacy, spreekt mij de voorspellende waarde aan van Orwclls 'doublethink' als onderdeel van de taal die hij in 1984 voorziet, 'Newspeak', Nieuwpraat of Nieuw spraak van het gebruik van haat als onderdeel van het regeerproces en van het herschrijven van de geschie denis. nieuwpraat In Nieuwpraat krijgen woorden an dere betekenissen. Het woord 'gelijk' bijvoorbeeld, is in Orwells Oceania ontdaan van zijn betekenis in de term 'gelijke rechten'. Er zijn immers geen rechten meer. Gelijk slaat dus alleen nog op meetbaarheden, niet op geestelijke waarden. De manier waarop de betekenis van woorden kan worden verdraaid, bijge steld, verarmd, leidt tenslotte tot de drie leuzen van Oceania die aan el kaar gelijk maken, wat in Oudpraat eikaars tegengestelden zijn. oorlog in vrede - vrijheid is slavernij - onwe tendheid is kracht. Dat is niet iets om absurd te vinden, want het gebeurt nu elke dag. De Deutsche Demokratische Republik is de minst democratische van de twee. Het socialisme van de Sowjets verschilt, misschien niet zozeer in theorie, maar wel in de praktijk, fun damenteel van wat socialisme wordt genoemd door Schmidt, Den Uyl of Mitterrand. max I. snijders Buiten de Sowjet-Unie is dat vermo gen om woorden hun inhoud te ontne men of ze een geheel andere betekenis te verlenen, het sterkst ontwikkeld in Unesco, de VN-organisatie voor op voedkundige. sociale en culturele aangelegenheden. Met enige regelmaat hoor ik direc teur-generaal Amadoe Mochtar M'Bow uit Senegal in prachtig Frans redevoeringen afsteken die een uur, soms anderhalf uur duren. En na een tijdje vraag ik me af waar heeft hij het over. Ligt het aan mijn Frans-' De Engelse vertaling aanzetten: maar daar wordt het niet beter van. En later nalezen van de tekst helpt ook al niet. Het blijft een brij van hoogdravende en vage woorden waarin cultuur en communicatie veelvuldig voorkomen, maar waarvan het uren studie kost om te bepalen wat de zo toegejuichte functionaris wil beweren en bewerk stelligen. dubbeldenk En het vereist jarenlange training om te onderkennen wat Unesco's Newspeak gedaan heeft met zulke woorden als „het recht om te commu niceren" en wat de werkelijke bedoe ling is van zinnen als deze. ontleend aan de inmiddels goedgekeurde be groting voor. jawel. 1984: ..De vestiging van een Nieuwe Wereld Informatie en Communicatie Orde gezien als een evolutionair proces, hangt grotendeels af van de verwijde ring van obstakels, zowel interne als externe, die de vrye stroom en de wijdère en meer evenwichtige ver spreiding van informatie, kennis en ideeën belemmeren". De invloed van deze Newspeak blijft niet tot de vergaderzaal aan de Place de Fontenoy in Parijs beperkt. Want wat zei premier Soen Joean-Soean van Taiwan op 14 oktober jongstleden toen hij het beleid van de regering bevestigde om vrijheid van menings uiting en van de pers te handhaven? Hij zei. ..Deze vrijheid kan echter niet de grenzen van de wet overschrijden om nationale veiligheid, maatschap pelijke orde en publieke moraal in stand te houden" Dat is Dubbeldenk, niet uit een boekje, maar uit de dage lijkse praktijk. Dan is het al niet eens meer verwon derlijk dat in het Iran van Ayatollah Chomeiny. de Evin-gevangenis waar volgens de officiële cijfers zeker vijf duizend mensen zijn terechtgesteld sinds de revolutie (en volgens een Britse journalist die er net binnen is geweest, soms 490 in één nacht) is omgedoopt tot 'Islamitisch Heropvoe- dingscentrum' Vrijheid in Slavernij. Moord in Heropvoeding. haat Aan dc andere kant van de zeestraat die Taiwan en China scheidt, wordt een andere scène uit '1984' opge voerd: de haatscssie. Dat is een zich gezamenlijk overgeven aan haat te gen een tot vijand van het volk verklaarde ex-leider of een groepje van hen. Want wat was het massale ge schreeuw op grote pleinen, met Mao's Rode Boekje in de hand. anders dan dat-3 En is er enig wezenlijk verschil in de twee minuten haat waaraan Winston Smith moet meedoen tegen Jones. Aaronson en Rutherford, en de haat campagnes in China tegen 'de bende van vier'? Er bestaat in de mens een diepe behoefte aan een vijand-beeld. Een behoefte die groter wordt naarmate de eigen problemen groter zijn of de eigen onzekerheid klemmender. De haatcampagne tegen de bende van vier horen net zo in dat beeld als de massale demonstraties tegen de tot Het Schrikbeeld gemaakte Cruisemis- siles. ..Wat ze 's zondags in hun kerk moeten missen, vinden ze die zater dag m Den Haag, zomaar op straat", zegt dominee Hans Rouma in Her vormd Nederland over de demonstra tie van 29 oktober ■ft de proles Het kritisch denkproces van dc mens kan niet alleen worden ontkracht door woorden andere betekenissen te geven, maar ook. heel simpel, door mensen dom te houden. Die waarheid is zo oud. dat Orwells gebruik ervan geen opzien baren kon in 1918. Maar Winston Smith, zijn hoofdpersoon, haalt daar toch een wijsheid uit die beklijft. In zijn geheim dagboek schrijft hij al heel gauw: „Als er hoop is. ligt die bij de proles". De proles zijn de domgehouden proletariërs, niet opgenomen in de elitaire, maar strikt geprogrammeerde, samenle ving die de dienst uitmaakt. Voor wie dezelfde machteloosheid te genover een gewetenloos bestuursap paraat heeft meegemaakt als waarte gen Winston Smith zich verzet, is dit een Woord om te onthouden ,,Tf t here is hope it lies in the proles". Want de elite laat zich inpalmen, gebruiken. Maar het proletariaat kan de zuiver heid van gevoelens bewaren die nodig is om het verzet te laten opvlammen. Toen Solidamosc opstond heb ik aan die zin van Orwell moeten denken Het is ook een reden om het bestaan van een sterke vakbeweging hoog te houden - hoezeer je het met bepaalde noties oneens kunt zijn. Want op een dag kan die spoorwegstaking echt nodig zijn. kan die eenheid van de werkers het laatste bolwerk zijn waar uit een usurpator kan worden bestre den en. misschien ooit eens. versla gen. Alleen daarom al mag de regering van een democratisch land nooit zo han delen dat ze de vakbeweging passeert en daardoor dreigt die van haar func tie te beroven. wat nog geldt Uiteindelijk verliest Winston Smith. Zijn persoonlijkheid wordt verplet terd. doordat hij wordt gedwongen afstand te doen van zijn zelfrespect: Hij pleegt verraad aan wie hij lief heeft. Zo machtig is het autoritaire appa raat Niet alleen in boeken. Maar er is niet alleen hoop in de proles'. Er is ook hoop in het individu. Dat zijn opstandige dagboek begint te schrijven in de alkoof van zijn kamer tje waar het telescherm hem niet kan zien. Waar hij zijn gedachten kan verzame len en de vrije loop laten. De poort naar vrijheid en menselijke waardigheid blijft open staan zolang we het denken aan vrijheid nog maar in stand houden Er moeten mogelijkheden zijn om dat door te geven, zelfs als het. deze gene ratie niet lukt er werkelijkheid van te maken. Uiteindelijk zijn Spanje en Portugal toch democratieén geyorden. Uitein delijk zijn de kolonels 4n Griekenland verdwenen. Steeds opnieuw zijn er Winston Smiths, die in de afzondering van hun alkoof de wezenstrekken van hun menselijke identiteit herkennen. Die de moed opbrengen daaraan uiting te geven. Want hi) is nog maar nauwe lijks begonnen met. z'n geheime dag boek. of hij schrijft al een halve pagina vol met de conclusie down with big brother, down with big brother, down with big brother Er is verzet gepleegd, ook tegen de overheerser waarvan we in 1948 nog maar drie jaar waren bevrijd En er wordt iedere keer opnieuw verzet ge pleegd. heel dikwijls door moedige enkelingen, soms spontaan door grote massa's. De dissidenten in de Sowjet- Unie, de dwaze moeders van het Plaza dc Mayo. ze houden die essentiële rechten levend, van de mens om zijn eigen denken te besturen en zijn eigen beslaan te bepalen. Ook dat is een element uit Orwells '1984' dat toen moed gaf en nu nog altijd geldt Als in de samenleving die George Orwell ons beschreef voor 1984 de zon onderging, zeiden de mensen niet 'het wordt donker' maar 'het w ordt onlicht'. Dat laatste is een woord uit de Nieuwspraak, de nieuwe taal die Grote Broer zijn onderdanen liet Ieren. Grote Broer wilde het denken van zijn onder danen zo volledig mogelijk beheersen en be greep dat je dat heel goed kunt doen door hun taal te beheersen. Met een nauwgezetheid en een onverbiddelijkheid die waarschijnlijk al leen in dictaturen is te vinden werd daarom de oude taal met al zijn woorden en begrippen systematisch vervangen door de New speak, de Nieuwspraak. De term is. net als Grote Broer, een begrip geworden Allerlei nieuwe woorden of zegswij zen of vreemde uitingen van vakjargon worden er mee aangeduid. De meest gave vorm van nieuwspraak is een uitdrukking die precies het tegenovergestelde suggereert dan de werkelijkheid. In Orwells samenleving heet het grote propaganda-minis- terie. waar de geschiedenis voordurend wordt herschreven om elke schijn van falen van de machthebbers te vermijden het Ministerie van de Waarheid, in afkorting i kenmerkend voor meuwspraak: Niniwa). Het ministerie dat over de permanent gevoerde oorlog gaat heet Minis terie van Vrede Zulke sterke staaltjes zijn in onze wereld zel- daam al komen de Sowjet-autoriteiten een heel rimmer mulder eind als ze de invasietroepen die in Afghanistan een bloedige oorlog voeren een bevrijdingsleger noemen. Dichterbij huis heeft Josef Luns er gevoel voor hoe je bepaalde begrippén beter aanvaard krijgt door ze een wat zachtere naam te geven. Zo noemde hij dat nteuwe wapen dat door een zeer hoge straling zoveel mensen kan doden zonder al teveel gebouwen kapot te maken altijd nadrukkelijk 'neutronèng r a- n a a tEn het van oorsprong militaire bondge nootschap NAVO was voor hem 'de grootste vredesorganisatie ter wereld' President Rea gan ging op dezelfde lijn verder door de MX- raket (jawel, met atoomkoppen) 'Vredeswach- ter' (peacekeeper) te dopen Stel je de medede ling in het radio-nieuws eens voor: 'De presi dent van de VS heeft vanmorgen enkele vredes- wachters naar de Sowjet-Unie verzonden.' Dat zou heel wat spektakel geven in het 'Europese nucleaire theater' (militair jargon voor slag veld). Het gevaar is duidelijk: door bevrijding' te koppelen aan een onderdrukkend leger en 'vrede' aan een in wezen afschuwelijk wapen verliezen deze woorden iets van hun oorspron kelijke kracht, de begrippen vervagen In het dieventaaltje van politici die aan economie doen komen ze ook voor stilstand heet nulgroei en achteruitgang mingroei Vroeger stond groei to.ch voor groter worden? Dat is de ware 'nieuwspraak'. Wat anders is het verzachtende woorden of omschrijvingen te gebruiken voor onaangena me feitelijkheden De diplomatie ontleent daar zo ongeveer haar bestaansrecht aan. Als twee staatshoofden behoorlijke ruzie kregen dan 'openbaarden zich tijdens het gesprek enige verschillen van inzicht' en zaten ze met verhitte koppen tegenover elkaar dan hadden zij 'eer. openhartige uitwisseling van standpunten Ook in het dagelijkse spraakgebruik is dit zo langzamerhand een wijd verspreid verschijn sel. De regering bezuinigt niet maar 'buigt de uitgaven om' Een bedrijf waar het dit jaar al even beroerd gaat als het vorige kan in het verslag trots melden: „De neergang stabili seert zich." En als het in feite nog beroerder gaat: „De neergang vertoonde een lichte groei". Verlies wordt er natuurlijk niet gele den; alleen maar een 'negatief resultaat', ol mooier nog: 'negatieve groei'. Als er afdelingen moeten worden gesloten en mensen ontslagen dan zal in het jaarverslag staan dat er bedrijfsonderdelen zijn 'afge bouwd' i uit het Duits gepikt omdat het zoveel aardiger klinkt dan afbreken) of 'afgeslankt' en dat er enige werknemers zijn 'afgevloeid. Dat laatste wordt ook wel eens omgedraaid ..Dank zij deze ingrijpende maatregelen konden enkele honderden arbeidsplaatsen behouden blijven". Voor de buitenstaander was nu juist het meest zichtbare dat er zoveel arbeidsplaatsen verló ren gingen. Verlies van werkgelegenheid is toch een teer punt. De directeur die er door de automatise ring wat mensen uit kan gooien, schrijft dat hij 'een aanzienlijke besparing op de arbeidskos ten" wist te bereiken En als er nog meer uit moeten. ..Door de automatisering zal de werk gelegenheid niet meer groeien" Achter sommige van die versluierende om schrijvingen zit een nobele gedachte Zo is het natuurlijk aardig bedoeld een dienstmeisje 'assistente in de huishouding' te noemen en van een landarbeider een 'agrarisch medewerker' te maken En 'buitenlandse werknemer' klinkt wat netter dan 'gastarbeider' Of dat de kans op discriminatie vermindert? De zwarte Zuidafri kanen zijn er in elk geval niet op vooruit gegaan nadat de blanke machthebbers het zo zwaar belaste 'Apartheid' (op zichzelf een mooie nieuwspraakterm voor rassendiscriminatie) gingen vervangen door gescheiden ontwikke ling'. Een wat onschuldiger kenmerk van Orwells nieuwspraak is het vele gebruik van afkortin gen of acroniemen (afkortingen die een nieuw woord vormen) Als Orwell toch iets voorspel- lends moet worden toegeschreven: de opkomst van die afkortingen heeft hij goed gezien want onze huidige taal wemelt ervan. Sommige zijn zo ingeburgerd dat de oorspronkelijke beteke nis kan worden vergeten CAO (collectieve arbeidsovereenkomst) en VUT (vervroegde uit treding) zijn daar gave voorbeelden van naslagwerk Voor de onderwijswereld is er een naslagwerk verschenen met alle (nou ja) afkortingen voor die sector Het zijn er een kleine vierduizend. Soms gaat er een hele wereld schuil achter vier letters Neem DPUO Dat is een aanduiding van een model voor handelingsstrategie De vier letters staan voor Doelen vaststellen, Plannen maken en Uitvoeren en de verworven ervaring gebruiken om nieuwe plannen te Ontwikkelen Met die afkortingen zijn leuke spelletjes te spelen. Zo vragen we bij het ATOOM meer aandacht voor HOT HOP en HOLA (Atoom is ambtelijke technisch overleg voor middelenver deling. Hot is: hoger onderwijs in de toekomst. Hola is hoger onderwijs op langere termijn en Hop zyn hogere opleidingen voor personeels- func t ïonarissen. Functioneel natuurlijk, al die afkortingen. Maar wel oerlelijk. En ook dat is nieuwspraak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 33