tweede-kamervoorzitter dick dolman heeft een blijde boodschap O O co oo •—5 Q Dr. Dick Dolman, de waardige voorzitter van de Tweede Kamer, begint aan 1984 niet als een somber mens. Van hem geen voorspellin gen over de naderende ondergang van de we reld of ander onheil. In tegendeel, de grote lijn in de geschiedenis van de mensheid gaat vol gens hem omhoog. „De beschaving neemt toe", zo stelt hij met beslist heid vast. Dat optimisme blijkt al uit zijn eerste opmerking over het beroemde, angstaanja gende boek '1984' van George Orwell, deze dagen onder werp van zoveel beschou wingen en interviews. „Or- wells boek was een waar schuwing, vooral gericht aan de westerse vrije wereld. Op vallend is dat de wereld juist een heel andere kant is opge gaan dan hij beschreef. Hij schilderde ons een sa menleving met een dictator die alles in handen heeft, niet alleen het staatkundige maar ook het persoonlijke leven. In het westen hebben we ons juist veel meer vrij heid verschaft sinds het boek verscheen. Mensen staken meer, demonstreren meer, spreken zich uit. Ze pikken het niet meer, een uitdruk king die volgens mij dertig jaar geleden niet eens be stond". ..Zelfs in het Oostblok, dat Orwell als voorbeeld voor ogen moet hebben gehad, is sprake van enige ontspan ning, bestaat iets meer vrijheid. De tijd van de massa-arrestaties is voor bij. Men is voorzichtiger geworden. Ook daar". Echt op dreef komt Dolman als hij aan de praat komt over zijn eigen werkterrein, het parlement en de politiek. Orwells boek gaat vooral over macht waaraan de ene mens de andere medogenloos onderwerpt. In de politiek draait alles om juist die strijd om de macht. Van de huiver die dat bij sommigen teweeg brengt is bij Dolman mets te bespeuren. Over de betekenis van het parlementaire werk is hij niet kinderachtig „Regering en parle ment zijn verreweg de belangrijkste machtscentra van Nederland zegt hij zonder aarzeling „Meer dan zes tig procent van onze nationale huis houding loopt direct of indirect via Den Haag Daar ligt een enorme mogelijkheid om invloed uit te oefe- De manier waarop die invloed wordt uitgeoefend beschrijft Dolman het liefst als een spel Met enige geest drift kan hij vertellen over de span ning die daar bijhoort „van een stemming is het leukst de spanning daarvóór Niet alleen het winnen is leuk. maar de manier waarop, de taktiek. de argumenten." Op de tegenwerping dat het voor de mensen in het land allemaal niet zo speels is en dat die het gekrakeel in Oen Haag kunnen samenvatten met 'de heren regelen het onder elkaar wel' reageert Dolman met: „Er is in Nederland geen scheiding tussen parlement en regering enerzijds en de kiezers anderzijds. Er wordt door de bevolking gekozen en na die verkiezingen houdt het niet op. We worden bestookt met brieven, de monstraties, protesten, noem maar op". „Bovendien staan wij als persoon niet buiten de samenleving. Een heel simpel voorbeeld als de meerder heid van de Kamer instemt met een korting van de ambtenarensalaris sen raakt dat hun eigen positie want onze salarissen zijn daaraan gekop peld." kloof Toch is er het gevoel dat er een klooi gaapt tussen wat de mensen willen en waar de politici zich druk over maken Dat zou bijvoorbeeld een verklaring zijn voor de opkomst van de Centrumpartij. De bestaande par tijen hadden onvoldoende oog voor wat er onder de mensen, met name in de oude stadswijken broeide. Dolman: „In de eerste plaats is het een verkeerde opvatting te denken dat beslaande partijen zieh moeten handhaven door de mensen naar de mond te praten. Als er een bepaalde beweging opkomt waar de bestaan de partijen niets mee te maken willen hebben dan moet er vooral een nieuwe partij komen. Die moet zich dan met een programma aan het volk presenteren (iets wat ik van de Centrumpartij tot dusverre niet heb gezien) en dan maar zien hoeveel stemmen ze krijgen". „Zo is het ook gegaan met de Boe renpartij die al weer helemaal is verdwenen. Optimistisch van me? Ach. je moet niet overdrijven Na tuurlijk is er een hele grote afstand tussen politici en vele Nederlanders, maar ik denk wel dat het beter is dan tien. twintig jaar geleden Ook in eigentijdse verschijnselen als het grote aantal zwevende kiezers (mensen die dan weer eens zus. dan weer eens zo stemmen) en de bijna permanente demonstraties op het Binnenhof ziet de Kamer-voorzitter geen tekenen van verval Nee. daaruit blijkt juist een grotere mondigheid van mensen die niet meer automatisch 'rood' of 'rooms' stemmen. Gevaarlijker zou zijn wan neer mensen helemaal met meer stemmen en helemaal niet meer de monstreren. maar Den Haag de rug toekeren. Op de vraag of parlementariërs zich door al die demonstranten moeten laten beïnvloeden zegt Dolman „Het zou slecht zijn als demonstra ties automatisch effect hebben Par lementariërs moeten wel nadenken, moeten rekening houden met harde feiten die protesteerders misschien verwaarlozen. Als elke demonstratie effect heeft regeert de straat lage drempel Afkeer van de politiek blijkt in elk geval niet uit de wassende stroom bezoekers die het parlement jaarlijks te verwerken krijgt. De voorzitter vindt dat de Nederlandse volksverte genwoordiging er als gastheer goed af komt. „Het wordt steeds toegankelijker, de drempel wordt steeds lager, of de mensen nu alleen maar willen komen kijken of invloed willen uitoefenen De omgangsvormen binnen het par lement zijn aardig, informeel. Er kan veel meer dan in andere landen" Misbruik van macht is iets wat Dolman in zijn dertien jaren als kamerlid niet heeft meegemaakt. Hij wijst er op dat de materiele geneugten voor kamerleden nogal meevallen. Het verwijt dat ze het alleen maar doen om er beter van te worden wijst hij af. Wel constateert hij een 'zekere verslaving' aan het werk. „Voor sommigen geldt wel dat ze het spel. het sfeertje daar omheen, heel moeilijk kunnen missen Voor een beperkt aantal mensen is het toch een soort verslaving. Waaraan? Aan het keihard werken aan zaken die er toe doen. Men vindt het prettig be slissingen te nemen en noem dat dan maar macht uitoefenen die iets aan de maatschappij verande ren". „Iedereen die deelneemt aan het sociale leven en wel eens gelijk krijgt oefent macht uit. Bij iedere stem ming oefent de meerderheid macht uit over de minderheid. Het aardige van de democratie is dat elke over winning moet worden betaald met de volgende nederlaag. Macht is aan zeer enge grenzen gebonden". Toch weer die macht. Zijn er buiten Den Haag niet heel andere, grote, machtscentra waar het parlement geen greep op heeft? Dolman: „Rege ring en parlement zijn verreweg het belangrijkst. Natuurlijk zijn er ande re machtscentra, bijvoorbeeld in het bedrijfsleven. Maar ik hou staande dat de invloed daarvan veel geringer is dan die van regering en parle ment". En de ambtenarij dan, ooit ontdekt als 'de Vierde Macht'. Dolman: „Hel zou raar zijn als honderdduizenden ambtenaren in het geheel geen in vloed zouden hebben. Dan zouden het robots zijn. stcmpelkussens. Die mensen hebben ook gestudeerd, hebben ook ervaring en eigen idceen. Ze proberen natuurlijk die ideecn ingang te doen vinden bij hun politieke chefs. Maar de hoofd zaken worden, zeker in Nederland, door de politiek bepaald en de amb tenaren houden zich daaraan. De ambtenaar is dienstbaar". huwelijk Er is volgens Dolman wel degelijk ongecontroleerde macht in Neder land. maar die moeten we dan met rimmer mulder en hans de bruijn zoeken in de grote verbanden van de staat, de overheid of de kerk. „Als we in Nederland spreken over autoritai re. zeer onaangename machtsuitoe fening, over onderdrukking, dan moeten we denken aan relaties in de zeer kleine groep. Het huwelijk bij voorbeeld". „De feministische beweging heeft zeer terecht de aandacht gevestigd op de helse situatie die een huwelijk kan zijn. Juist in die dagelijkse, persoonlijke relaties kunnen de machtsverhoudingen zeer bedrei gend. gewelddadig zijn De man te gen de vrouw, de baas tegenover zijn secretaresse, de sterke jongen die de kleine koeionneert Ook daar moet de politiek oog voor hebben". Kan de politiek daar dan veel aan doen"' Het willen heersen over de ander in zo'n relatie zit kennelijk in de aard van de mensen. Dolman „De politiek kan maatschappelijke om standigheden scheppen waarin ook dit soort geweld minder kans krijgt We kunnen voorwaarden scheppen waardoor bijvoorbeeld in een huwe lijk beide partners kansen hebben zich te ontwikkelen. Afschuwelijke situaties worden vaak geaccepteerd omdat de één zo afhankelijk is van de ander. Je wilt misschien wel weg lopen. maar je moet ook maar kun- „Het verhaal dat de mensen nu een maal slecht zijn en dat je daar met zoveel aan kan doen aanvaard ik niet. Dat is het rechtse, gemakkelij ke verhaal, het wordt toch nooit beter. Het hangt er maar vanaf hoe sterk de tegenkrachten zijn". Anti-semitisme bijvoorbeeld wordt nu algemeen herkend en veraf schuwd Vroeger was het normaal Kijk maar eens naar termen als jodenstreek, jodenfooi: negatieve kwalificaties die nog in de Van Dale staan. Dat was vroeger normaal spraakgebruik Ik denk dat ze nu geschrapt moeten worden want het is geen beschaafd taalgebruik meer Nu is er zo'n golf tegen Turken en Marokkanen. Daar kan de samenle ving. dus ook de politiek iets tegen doen Bijvoorbeeld met het onder wijs of via de media kunnen we dat bestrijden vooruitgang „Nee, het is niet waar dat er nooit iets verandert. Er zit onmiskenbaar vooruitgang in de menselijke ge schiedenis. Doodstraf, lijfstraffen waren vroeger heel normaal. Die hebben wc afgeschaft. De zorg voor zieken, voor bejaarden, het is alle maal enorm toegenomen. Echt, de beschaving neemt toe". - In deze economisch icat moeilijker tijd zien mensen juist een gevaar voor een terugslag. De democratie kan wel wat minder, een sterke man zou nodig zijn. Het fascisme zou weer de kop opsteken. Is de parlementaire democratie opgewassen tegen een economische crisis „Van die trend zie ik in Nederland weinig. Ook van die roep om een sterke man met. De Centrumpartij weiger ik fascistisch te noemen om dat allerlei wezenlijke kenmerken van fascisme ontbreken. Gebruik van straatgeweld, sterk anti-parle- mentarisme en het hebben van een echte leidersfiguur zijn kenmerken waaraan de Centrumpartij niet vol doet". „De Volksunie is wat anders, maar die is niet groeiende. Er zijn wel elementen die zich bij de CP binnen willen dnngen. maar ik heb niet de indruk dat ze daar zelf zo van ge diend is. Het is een heel andere partij dan de NSB destijds. Vooral de lei dersfiguur is in Nederland met ge liefd. Wel de populaire figuur. Van Agt was daar een sterk voorbeeld van. Maar zo'n figuur moet wel dicht bij de mensen blijven Hij moet niet teveel vertoon hebben Dan krijgt hij al snel toegevoegd: doe jij nu maar gewoon" - onder invloed van de economie lijkt er wel een trend naar rechts te zijn. Het CDA verrechtst. de VVD groeit, de sociaal-democraten, voor zover ze zelf niet verrechtst zijn, staan in veel landen buiten de rege ring. „Dat valt nogal mee. De WD heeft ook elementen die linkser zijn dan het CDA. dus de groei van die partij kun je niet eenduidig als verrecht- sing zien. Het allerbelangrijkste is trouwens dat de coalitie van WD en- CDA op dit moment haar meerder heid kwijt is. Bij de laatste parle mentsverkiezingen was er inderdaad en rukje naar rechts, net groot ge noeg om deze coalitie aan een meer derheid te helpen. Maar volgens de. opiniepeilingen is dat al weer recht getrokken". wereldwonder „Internationaal gezien kun je ook niet volhouden dat er een ruk naar rechts is. In Frankrijk is voor het eerst sinds 1936 een linkse regering; in Spanje hebben we het wereld wonder beleefd van een bloedeloze revolutie en nu een zeer redelijk marcherende sociaal-democratische regering. In Portugal, Griekenland en Zweden zijn sociaal-democraten- aan de macht. In Duitsland en Bel gië niet. Het houdt elkaar in even wicht". ..En als ik het land mag noemen dat op dit moment het meest als het symbool van de harde, rechtse door- drammende regering geldt: Enge land. daar heeft mevrouw Thatcher de verkiezingen eigenlijk verloren Ze heeft anderhalf procent verloren en is slechts aan de macht gebleven omdat de oppositie hopeloos ver deeld was" - Is de PvdA. uw eigen partij, dan verrechtst? „Ach. dat zijn van die thema's. Ik vind niet dat de PvdA wezenlijk is veranderd. Er zijn natuurlijk wel andere onderwerpen belangrijk ge worden Tien jaar geleden was er geen werkloosheid, nu wel Dat is wél even een verandering Vanzelfspre kend staat dat nu in het centrum van de belangstelling' Kun je nu zeggen dat allerlei linkse issues zijn weggepoetst1 Ik vind van met. Neem nu de wet op de belasting voor tweeverdieners, dat wil zeggen: de gelijkstelling van verschillende samenlevingsvormen Dat is in we zen toch heel links. Tien jaar geleden was dat echt ondenkbaar. Als je daar toen mee aankwam was of ze het in Keulen hoorden donderen - U ziet dus het parlement en de sociaal-democraten met ten onder gaan nu het economisch wat slechter gaaf Oh nee. Ik begrijp wel dat die redenering nu terugkomt omdat het in de jaren dertig wel zo is gegaan. Toen verloor de democratie het wel van fascisme en verrechtsing Niet alleen in Duitsland, maar in tal van andere landen. Ik kan me voorstellen dat mensen op grond van die erva ring bezorgd zijn Maar sindsdien is de westerse wereld een stuk volwas- sener geworden. In dat opzicht zijn we zoveel vooruit gegaan"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 31