VREDESDEMONSTRANTEN ■Pï met lood in de schoenen het nieuwe jaar in mwx 1983, r-: m oo J—s :Q -P O ApER^ETA i e Caom CM Tyzkitü 8 kuxHE? is, voor velen, Woensdrecht, 1984 zal het ook zijn. Tot halverwege 1983 was het NATO-dubbelbesluit - om het eenvoudig te zeggen: dreigen met plaatsing van kernraketten om het Oost blok tot concessies te dwin gen - wel iets verwerpelijks, maar niet erg concreet. De aanwijzing van Woensdrecht tot basis waar de 48 aan Nederland toebedeelde kruisraketten zouden wor den geplaatst bracht de rea liteit wat dichter bij huis. Woensdrecht is een plaats, een basis, bestaat, je kunt het op de kaart aanwijzen. Dat het huidige kabinet een onderscheid maakt tussen passieve en actieve voorbe reiding, ach, dat hoort tot het hoge-school-rijden in de politiek. Dat zegt niet zoveel. 1984 wordt, opnieuw, het jaar van Woensdrecht. In welke maand is niet zo relevant, maar in het komende jaar wordt de komst van de kruisra ketten daadwerkelijk, zichtbaar, aangevat. Er is weliswaar één mits mochten de NATO en de communis tische tegenhanger tot een akkoord over wapenvermindering komen, dan zal de plaatsing van kruisraket ten op Woensdrecht niet door gaan. De vliegbasis echter ligt niet in Uto pia. 1984 wordt het jaar van het beton- storten, van de aanleg van de bun kers waarin de kruisraketten zullen worden ondergebracht, het jaar ook waarin de passieve fase van voorbe reiding zal overgaan in een actieve fase. ..Ik ga met lood in de schoenen het nieuwe jaar in", zegt ds. D. E. Hiensch, voorzitter van de de ver schillende kerken overkoepelende Zeeuwse Provinciale Interkerkelijke Werkgroep Vredeswerk Hiensch was één van de deelnemers aan de zaterdag 29 oktober in Den Haag gehouden vredesdemonstratie, net zoals hij twee jaar daarvoor had meegedaan aan die van Amsterdam. Gijs Kramer (64). uit Nisse, was ook in Den Haag. „Om te laten zien dat het echt menens is", zegt hij, „zodat ze later niet kunnen zeggen: het was maar een bevlieging" Kramer raakt heel even geëmotioneerd wanneer hij zegt. „In de oorlog, bij de beschieting van Nisse, kon je nog weglopen. Als zo'n dfng gevallen was. dan had je het ook gehad. Maar nu ...Je hebt toch kinderen, kleinkinderen. Hoe kan je die kernwapens voor je ver antwoording nemen?" Pia Verstraten uit Goes is actiefin de plaatselijke groep van 'Vrouwen voor vrede' en - net als vele anderen - niet slechts voor zichzelf naar Den Haag gegaan. Voor haar dochtertje van zes bijvoorbeeld: „Een boze heks krijg je haar kamer nog wel uit", zegt zij. „Maar een kernwapen? Verzin er maar iets voor. Ze zien het op het Jeugdjournaal Je kunt het moeilijk ontkennen Kinderen voelen dat al les heel reëel, vooral pubers. Die zeggen dat ze het nog maar niet zo weten of die kernwapens wel eens niet af zouden kunnen gaan Ieder had z'n eigen motieven en motiefjes, voortkomend uit angst, misschien gevoed door hoop dat za ken die onvermijdelijk lijken deson danks kunnen worden bijgesteld. Angst, het idee dat willen we niet, bepaalde politieke partijen zit wel enige vooruitgang", vind hij. Voor Hiensch is het niet alleen be langrijk dat er tegen kruisraketten wordt geprotesteerd. „Mensen be seffen dat ze op een cruciaal mo ment in de geschiedenis zijn terecht gekomen. Gods schepping is in het geding. De raketten staan niet op West-Europa, of Rusland, maar op Gods schepping zelf gericht. Zolang ik dat kan zal ik mij daar tegen blijven verzetten". Ds Hiensch acht wat dat betreft niet angst de werkelijke drijfveer voor zijn protest maar schaamte. „Schaamte dat we het zo ver hebben laten komen". „De kardinale fout is dat we de technologie niet meer in de hand er natuurlijk ook nagedacht. Dat vijandsdenken moet verande- Die SS-20's, dat is ook maar doorge- ren. Dat is belangrijk, want dan begin je nameijjk bij jezelf Hiensch „Het is natuurlijk niet zo zonder. Onder de vorige president dat wij volstrekt eenzijdig willen lagen de standpunten heel anders Maar nu is Reagan er. en die wil de baas zijn. Ik ben niet deskundig genoeg om te beoordelen wie eigen lijk de baas is. Ik denk alleen maar dat het een illusie is dat kernwapens de vrede kunnen dienen, zoals som migen zeggen Professor Röling zegt dat toch ook Je kunt die wapens misschien twee jaar. of drie jaar. of tien jaar met gebruiken, maar op een gegeven moment worden ze ingezet. En dan geldt, net als in dat liedje, dat vluchten met meer kan Medici, doktoren, ze zeggen het toch alle- ontwapenen We willen wél eenzijdi ge stappen doen. om tot tweezijdige ontwapening te komen. Dat is de derde weg: niet de weg van overgave, met die van confrontatie, van oorlog, maar een nieuwe weg..." Hij zegt: „En belangrijk daarbij is. dat wapens niet alleen slachtoffers maken als ze gebruikt worden, maar ook nu al. Kernwapens vernietigen nu al zoveel mensen. Vrede is er niet nóóit, lijkt de voornaamste drijfveer in de gesprekken die we nu voeren, twee maanden na de demonstratie in Den Haag. „Als de mensheid nog wil voortbe staan, dan is een massale volksbewe ging nodig", citeert ds. Hiensch pro fessor Frank Barnaby, tot voor kort directeur van het internationaal in stituut voor vredesvraagstukken in Zweden. De deelnemers zien de vre desdemonstratie ook zo: als een volksbeweging, een massaal protest, niet partijgebonden. Want wie wil er immers kernwapens0 Die laatste vraag is vrij gemakkelijk te beant woorden. Niemand, nagenoeg nie mand. Daarna begint onmiddellijk de scheiding der geesten Acht je kernwapens nodig om je tegenhan ger binnen z'n grenzen te kunnen houden, of denk je wat minder mili tair-strategisch en zeg je gewoon nee? „Ik ben", zegt ds. Hiensch na enig nadenken, „een atoompacifist!' Zowel hij. als Pia Verstraten en als Gijs Kramer vinden van zichzelf dat zij niet naar Den Haag zijn getrok ken om exclusief tegen de NATO- kruisraketten te demonstreren, al zijn de nuances van hun denken niet helemaal gelijk. De kruisraketten schort. Premier Lubbers zei kort geleden dat daadwerkelijke plaat sing in Nederland steeds onvermij- del ijker lijkt te worden. Dan kan je je afvragen: heeft het allemaal geholpen? Kramer. Pia Verstraten en ds Hiensch putten vooral hoop uit de massaliteit van de demonstratie Hiensch: „Het is toch uniek dat zo ontzettend veel mensen in West- Europa de straat op zijn gegaan om in het openbaar, samen, te getuigen, om te laten zien dat de weg van de kernwapens een doodlopende, heillo ze weg is". Pia Verstraten „Soms ben ik wel eens somber. Soms denk je. je kan er niet tegen opboksen Maar toch, op de een of andere manier vinden steeds meer mensen elkaar. De ont wikkeling gaat door Dat geeft ook mij weer hoop om door te gaan.. Vooral vanuit het buitenland ont vangt zij brieven waarin het de visie van haar groep wordt ondersteund. Gijs Kramer ziet dat hetzelfde. Hij wijst naar de demonstratie van '81, en constateert dat er nu méér men sen naar Den Haag zijn gegaan, om hebben We hebben geen greep meer maal: overlevingskansen zijn er niet. hans laroes op de technologie, op het militair industriële complex De technologie Ik geloof dat het dan afgelopen i Hiensch: „Dat de vredesbeweging op dit gebied heeft niet de toetsing het Oostblok in de kaart speelt0 Het van de ethiek doorstaan. Dat is het catastrofale voor de mensheid. Poli tici zijn hun greep kwijt. Barnaby is ellendig genoeg dat je inderdaad allerlei etiquetlen krijgt opgeplakt. Ik wil wel vooropstellen dat ik de bijvoorbeeld zegt dat politici alleen communistische ideologie verwerp. nog maar achter de feiten aanlopen Dat is doodeng, en als mensen dat gaan beseffen, geloof ik inderdaad maar ik geloof er mets van dat wij, door actie te voeren, de Russen in de kaartspelen. Ik geloof inderdaad dat dat een massale volksbeweging de zij net als de Amerikanen bezig zijn enige strohalm is'! Het doet er voor Pia Verstraten Gijs Kramer eigenlijk weinig toe dat te werken aan een overbewapening die meer dan verschrikkelijk is. De Russen zijn ook niet te vertrouwen. in Rusland SS-20 wapens geplaatst hoewel het wel zo is dat het steeds de staan Althans, het doet er beter Amerikanen zyn die met nieuwe wa- gezegd véél toe ook die wapens pens komen. Dat de Russen heel willen ze weg hebben. Zij echter zien West-Europa zouden willen bezetten m de aanwezigheid van de Russische .geloof ik met. Ze zullen wel gek zijn SS-20 geen legitimatie voor de komst om 450 miljoen lastige mensen onder van de kruisraketten Het zicht op de vraag wanneer er een evenwichtssi- tuatie is bereikt, wie de overhand heeft en wie een achterstand Op een bepaald gebied, zijn zy allang kwijt geraakt. Waarom zou je steeds nieuwe kern- zich te krijgen. Ze hebben het al lastig genoeg met Polen. Wat mvloed betreft zullen ze het natuurlijk altijd proberen' maar een bezetting, daar geloof ik met in..." Hiensch: „De SS-20's, die wapens stonden er al. toen Reagan kwam. pen. zijn, zeggen zij verwerpelijk, natuur- de ernst van de situatie te onderstre- - .In bepaalde uitspraken van Av lijk Maar geldt dat niet evenzeer voor de kernwapens die al geplaatst zijn? „De Russische, de Amerikaan se. ze moeten allemaal weg zegt Gijs Kramer. Z'n vrouw vraagt zich daar bij af „wat dat voor een waanzin is... De wereld 50 of 100 keer kunnen vernietigen? en zegt. „Eén keer is toch voldoende Voor Pia Verstraten komen de kern wapens niet eens op het eerste plan. Zij. en dat geldt voor velen uit de Goese groep 'Vrouwen voor Vrede', vechten met eens zozeer tegen kern wapens. als wel voor een mentali teitsverandering, een andere samen leving, een werkelijke dialoog, iets wat zy 'nieuw denken' noemt „De gang naar Den Haag was ook een aandacht vragen voor iets wat je opgelegd wordt, macht, een protest tegen 't feit dat er beslissingen wor den genomen waarover je zelf niets te zeggen hebt Ds. Hiensch acht de kruisraketten, ook al is hij tegen iedere vorm atoombewapening, enige extra aan dacht waard. Volgens hem beteke nen de kruisraketten dat de NATO de beschikking krijgt over wapens met een agressief karakter, een nieu we dimensie, de kernwapendiscus sie. massaliteit Sinds 29 oktober is er veel veran derd, voornamelijk in het buiten land. Bij de Engelse vliegbasis Greenham Common zijn de eerste kruiswapens aangevoerd uil het Britse 'contingent'. In Italië is de volksvertegenwoordiger akkoord gegaan met plaatsing, in West- Duitsland heeft de Bondsdag er mee ingestemd. De Russen zijn vervol gens van de onderhandelingstafel in Genève weggelopen, en ook andere gesprekken zijn op z'n minst opge- wapens toevoegen aan de bestaande Toen er echter nieuwe wapens kwa- hoeveelheid als het enige resultaat is men, hadden we een vijand nodig. En dat je de wereld, je tegenstander, wie natuurlijk is het communisme een dan ook, nog een keertje extra kunt verwerpelijk systeem. Echter, het zit vernietigen? De waanzin van dit ons in het bloed om een vijand te soort discussies overheerst de vraag bestrijden, maar veel belangrijker is wie op wie voorligt. Kramer: „Ik heb het om de vijandschap te bestrijden. zonder gerechtigheid maar nu wordt er over de hele wereld zo'n tweeë neenhalf miljoen dollar per minuut aan bewapening uitgegeven, terwijl er in diezelfde minuut zo'n 40, 50 kinderen van de honger omkomen." democratie De tegenstanders van de verdere gang op de weg van kernbewape ning kunnen allen in de toekomst met een groot dilemma worden ge confronteerd. Want wat moet je als straks, en het is allerminst ondenk baar, de Tweede Kamer zegt: ak koord, onder de huidige omstandig heden zeggen wij 'ja' tegen de statio nering van kruisraketten. Als je gelooft in de parlementaire demo cratie, moet je dan zeggen: we heb ben wat dit betreft verloren, en dat laten we zo? Gijs Kramer bijvoorbeeld, kan zich dat dilemma goed voorstellen. Hij heeft met meerderheden en minder heden leren werken, in ieder geval in die tijd dat hij nog PvdA-raadslid was in de toen zelfstandig gemeente Nisse. Wat dan. als het parlement 'ja' zegt? Blokkades van Woensdrecht? Hij aarzelt lange tijd. Hij is er zelf, legt hij uit, de man niet naar om .•V bijvoorbeeld in Woensdrecht op de weg te gaan zitten. Hij zou echter veel begrip hebben voor mensen die dat wél doen. Maar toch... De keerzij de is dat je. als je burgerlijk onge hoorzaam wordt en niet meer in stemt met een in de Tweede Kamer genomen besluit, ook niet vreemd moet kijken als anderen met ideeèn waar je het op geen enkele manier mee eens bent, zich op dezelfde ma nier tegen het parlement gaan ver zetten. Een dilemma dus: .,'t Zou verdomd moeilijk zijn om te zeggen, burgelijke ongehoorzaamheid kan niet. Maar aan de andere kant kan je zeggen- als jullie dan niet luisteren,1 kan ik me voorstellen dat er groepen zijn die zich aan de democratie K bulten gaan". Kramer „Daar zou ik zelf niet bij zijn, tenzij mijn hele stroming daar, als eenheid, achter zou gaan staan, Maar ik zie de leider van de oppositie nog niet tot burgerlijke ongehoor zaamheid oproepen". Ook Hiensch ziet het dillemma le vensgroot voor zich opdoemen. Hij, net als Kramer en Pia Verstraten, hoopt dat het parlement de signalen uit de samenleving niet zal negeren, en als eerste stap op weg naar een vriendelijker maatschappij de kruis raketten zal afzweren. „Als er een beslissing komt vóór de plaatsing van kruisraketten die slechts met een hele kleine meerder heid tot stand komt, dan ben ik er bevreesd voor dat de democratie daaronder zal lijden. Het zal, ben ik bang, tot verharding leiden, en het zal moeilijk worden om binnen de vredesbeweging de solidariteit voor elkaar te handhaven"... Na enig aarzelen vertelt Hiensch wat het voor hemzelf zou betekenen: „Ik zal nooit ophouden", zegt hij. „Ik zal me moeten neerleggen bij de besluit vorming, maar innerlijk zal ik dat niet kunnen. Dit is zo'n essentiele zaak, dit zou zo'n fout zijn, dat ik het nooit in mijn leven zal aanvaarden" Hij zegt: „Dan is voor mij de grens bereikt. Dat zal ik God méér moeten gehoorzamen dan de mensen. Dan kan voor mij een vorm van burgerlij ke ongehoorzaamheid mogelijk zijn, al heb ik geen idee in welke vorm. Ik heb daar zorg over, maar méér zor gen .heb ik nog over Gods schep ping..." Kramer zowel als ds Hiensch en Verstraten hopen, het is al gezegd, dat de massaliteit van de vredesde monstratie indruk zal maken op de politici in Den Haag. Pia Verstraten; „Eigenlijk heb ik geen vertrouwen in hen maar soms denk ik. dat zyn toch ook mensen met hun eigen emoties, angsten Daar moet toch ook iets in omgaan?" Veel hoop hebben ds Hiensch en gevestigd op het volkspetitionement dat de vredesbeweging voorbereidt: een vraag aan iedere Nederlander van zestien jaar en ouder of-ie voor of tegen de kruisraketten is. De meer derheid zegt tégen, denken zij. Intussen hebben zij meer weerstand te overwinnen. In Nisse zijn, zegt Kramer, mensen wel eens met de nek aangekeken omdat zij een anti-kern wapen-affiche voor de ramen hadden hangen. Hiensch heeft anonieme briefjes ontvangen. En Pia Verstra ten is er bang voor versleten te worden voor zo'n „zoetsappig vrouw tje met van die ludieke acties". Ze zegt, glimlachend, „zelfs m'n zoon zei moet er nu weer zo'n stomme duif op de kerstkaarten..." Ondanks momenten van twijfels la ten zij zich echter niet permanent ontmoedigen. Ds Hiensch. „Ik ben christen en dus mag geloven dat het onmogelijke mogelijk zal zijn. Daar om moeten we doorgaan. Dat blijf ik zeggen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 30