Haven Rotterdam is door dieptepunt heen ■sssssr* Onderzoek: helft gehuwden is niet bijster gelukkig P'"/ China is zeer tevreden met 'Taiwan-besluit' Nog geen besluit toelaten CP-leden WEEKEND Taxichauffeuse overvallen Advertentie Unigarant misleidend FIETSEN SPARTAMETHET FRAME UIT ÉÉN STUK. TWINTIG PROCENT OVER WEEGT ECHTSCHEIDING GAK betaalt in januari 'oude' uitkeringsbedrag VERBETERING BETREKKINGEN MOGELIJK ZATERDAG 31 DECEMBER 1983 PZC/ binnen-buitenland TOKIO AFPi De kinderen in Japan werken te hard, ■spelen niet genoeg, weten hun handen niet te gebruiken en als ze een kop boven hun ouders uitsteken zijn ze lichamelijk zwakker, aldus donderdag hel persbureau Kyodo dat het ministerie van onderwijs aanhaalde Voor de ouders geldt alleen het succes van de geest De kinderen worden door het onderwijsstelsel en hun ouders onderworpen aan een enorme spanning omdat ze gedwon gen worden al hun tijd aan leren te wijden. Om te voorkomen dat ze tijd verdoen worden zc dikwijls behandeld als vorsten. Zo kan zestig procent van hen verklaren dat ze nooit een appel hebben geschild, een ei gepeld of de tafel gedekt, volgens een recente studie van een particulier instituut. Daar komt bij dat de schooldagen van Japanse kinderen lang zijn Na de lessen gaan de meesten naar vervolma- kingsscholen, de joekoe'. in de hoop er concurreren te leren en het slagen voor examens. Veel leerlingen van de lagere school maken dagen van tien uur en voor ontspanning, lichamelijk of anderszinsis geen tijd meer. IN 1984 LICHTE STIJGING BEDRIJVIGHEID ROTTERDAM (ANP) De bedrijvigheid in de Rotterdamse haven zal volgend jaar voor het eerst sinds vijf jaar weer licht stijgen. Statistici van het gemeentelijk havenbedrijf voorspellen in 1984 een stijging van de goederenoverslag met 5 tot 7 miljoen ton, wat neerkomt op een herstel van 2 tot 3 procent. Dit zei de Rotterdamse wethouder het voor Rotterdam zo belangrijke voor havens- en economische zaken, achterland maar ook in sommige sectoren in Nederland gaat het weer wat beter. Hij voegde daaraan toe dat ook de wereldhandel de afgelopen maanden een levendiger beeld toonde dan ge ruime tijd het geval is geweest Door deze gunstige ontwikkeling, die al in de tweede helft van 1983 begon, zijn de resultaten voor de Rotterdam se haven over dit jaar minder' slecht uitgevallen dan werd gevreesd. De drs R. den Dunnen, vrijdagmiddag Den Dunnen zei dat het er op lijkt dat 0Verslagactiviteiten bedroegen tijdens een toespraak op de jaarlijkse voor de haven van Rotterdam het oudejaarsbijeenkomst van de haven- vereniging Rotterdam. Volgens de wethouder komt deze eco nomische opleving eerder dan ver wacht. Als oorzaak noemde hij de snelle verbetering van de economi sche situatie in de West-Duitsland, HAARLEM (GPD) Een Haarlemse part-time taxichauffeuse is donder- 1 dagavond in haar auto bijna ge- - wurgd en met een mes in haar rug gestoken. De verwondingen van de vrouw (24) zijn in een ziekenhuis behandeld. De dader vluchtte in de richting van de Haarlemmerhout. Volgens de directeur van het taxibe drijf maakt zijn werkneemster het op "dit moment goed. De part-time chauffeuse begon don derdagavond met haar dienst om acht uur. Na enkele ritten in Haarlem en omgeving parkeerde zij haar auto op de taxistandplaats bü het Haarlemse station. Even na negen uur stapte een ongeveer 25-jange man in. Eenmaal aangekomen in de straat die hij opgaf, vroeg de chauffeuse waar de man uit wilde stappen. De man aarzelde en zei uiteindelijk op een bepaalde plek er uit te willen Nadat de chauffeuse hem de ntpnjs had verteld, begon de man uitgebreid m zijn tas naar geld te zoeken Opeen bepaald moment voelde de chauffeu se een harde klap op haar borst. Vervolgens werd de sjaal, die zij om haar nek droeg, stevig aangetrokken. Ondanks een paniekgevoel als gevolg van ademnood slaagde de vrouw erin .het alarm te activeren en het linker portier open te maken. Ze wilde zich uit de taxi laten vallen. Dat lukte weliswaar, maar toch slaagde de man erin haar met een mes in de rug te steken. ALMERE (ANP) De fracties in de adviesraad van het openbaar li chaam Zuidelijke IJsselmeerpolders hebben vrijdagavond unaniem beslo ten geen beslissing te nemen over de toelating van twee leden van de Centrumpartij tot de gemeenteraad van de nieuwe gemeente Almere. Deze uitspraak deden de fracties tij dens een door landdrost Lammers bijeengeroepen spoedvergadering. Die vergadering was bijeengeroepen nadat de afdeling rechtspraak van de raad van state donderdag bepaalde dat de adviesraad twee leden van de Centrumpartij alsnog moet toelaten tot de gemeenteraad van de nieuwe gemeente Almere. De adviesraad had geweigerd de Cen trumpartijleden Fresco en Vreeswijk op te nemen omdat zij ten tijde van de verkiezing niet in Almere woonden. De raad van state is van mening dat de woonplaats ten tijde vhn de verkie zingen niet de doorslag geeft, maar dat gelet moet worden op de woon plaats van de gekozene ten tijde van de beslissing over zijn toelating tot de gemeenteraad. De adviesraad drong vrijdag aan op uitstel van de beslissing omdat hij de uitspraak van de raad van state nader wil bestuderen. De fracties stelden niet binnen 24 uur een gefundeerde beslissing te kunnen nemen waarvoor de raad van state zelf twee weken nodig had. Uitstel betekent nu dat de beslissing over toelating wordt genomen door de gemeenteraad zelf. die op 2 januari de plaats inneemt van de adviesraad in Almere. Landdrost Lammers deelde vrijdag avond mee dat de fracties maandag middag 2 januari bij de installatie van de nieuwe raad de burgemeester de namen zullen geven van de kandi daat-leden van de te benoemen on derzoekscommissie, zodat deze direct in de nieuwe gemeenteraad maandag 2 januari benoemd kunnen worden. dieptepunt van de crisis is gepas- 1983 uiteindelijk nog ruim 232 miljoen ton, tegen ruim 250 miljoen ton vorig seerd. Niet alleen in West-Duitland. jaar Dll ,s een verues Van 7 procent. Aanvankelijk was met een achteruit gang van 10 procent rekening gehou den De slechte gang van zaken in 1983 was volgens Den Dunnen vooral te wijten aan het teruglopen van de overslag van ruwe olie en ertsen. In de stuk goedsector (vooral containers) werd het beste resultaat geboekt, een stij ging van 4 proeent tot 40 miljoen ton. Verrassend was volgens de wethou der dat ook het conventionele stuk goed (kisten, kratten en balen) met 1,7 procent steeg naar 180.000 ton. FRANKFURT (AP) Hel deed even denken aan mannetjes van Mars, die een wandelingetje maakten door de brandweerkazerne van de luchtmachtbasis Rijn-Main in West-Duitsland, maar de werkelijkheid was minder spectaculair: het zijn gewoon twee asbestpakken die klaar staan voor gebruik in geval van brand. DEN HAAG (GPD) De klacht v, Konsumenten Kontakt tegen een» vertentie van Unigarant (verzek ringsmaatschappij van de ANWB) gegrond verklaard. De Reclame C« Commissie vindt een advertentie»! deze maatschappij onvolledig daardoor misleidend. De indruk wordt namelijk gewekt q j| men een merkfiets, ongeacht h merk. kan verzekeren, maar dat klq met. Het gaat hierbij om een adv» i tentie voor het zogenaamde RAI Pjj Garant Plan. waarin sprake is vi 1 „merkfiets" zonder meer. Maar Kont sumenten Kontakt heeft geconsi teerd dat bepaalde, ook bekend merken niet volgens dit plan kunn If worden verzekerd. Unigarant voen) n ondanks herhaalde verzoeken, ga verweer tegen de klacht. Ook wt 11 geen beperking in de advertentietel aangebracht De advertentie is vi gens de RCC strijdig met de Neó landse Code voor het Reclamewea zodat aanbevolen wordt zich in li vervolg te onthouden van deze mart J van adverteren. Gezondheidszorgopleidingen Bijna 125.000 leerlingen/studenti a hebben in 1982/'83 een opleiding uk li gezondheidszorg gevolgd Vrouw i zijn veruit in de meerderheid (ruim II procent). Dit blijkt uit cijfers, die vo de eerste maal zijn gepubliceerd do het Centraal Bureau voor de Stat] tiek iCBS) De radio- en televisieprogram ma's voor dit weekeinde vindt u op pagina 39 en 41 van de Oudejaarsbijlage. radio-tv en kunst i ADVERTENTIE) UTRECHT (ANP) Bijna de helft van de getrouwde mensen voelt zich niet bijster gelukkig in hun relatie. Ongeveer streeks verband gevonden tussen in twintig procent van de echtparen overweegt echtscheiding. Belangrijke oorzaken zijn gemis aan gevoelsmatige proces van emancipatie waarin betrokkenheid met elkaar, gebrek aan overeenstemming over belangrijke kwesties, sexuele ontevredenheid en deel van de vrouwen is 'verwikkelde11 onvrede met de traditionele rolverdeling tussen man en vrouw. impotentie bij hun mannen. Zo'nve c band is de laatste jaren wel gesuo Dit zijn enkele resultaten van een met ouders en schoonfamilie, het to- belangrijkste oorzaken voor het over- rpercj door sommige psvehiaters onderzoek door het Nederlands Insti- nen van genegenheid en de sexuele wegen van een scheiding. Emancipatie van vrouwen blijkt va tuut voor Sociaal Sexuologisch On- relatie. Deze vrouwen klagen vooral over de aj effect te hebben op de totale en derzoek (NISSO) onder 650 gehuw- In de meeste van de onderzochte afstandelijkheid van hun man. Ze tionele verhouding Bij een deel v ri«n Hot ic nitcrovoorH Hoor Hrs r relaties was de rolverdeling tradltio- willen niet zozeer meer ruimte voor de huwelijken is een verwildering tu1 ueel. De vrouwen zijn geconcentreerd zichzelf maar meer ruimte voor el- sen man en vrouw het gevolg bij eiJi op het gezin en de mannen op hun kaar samen dingen doen, meer sa- ander deel leidt het emancipatiepi ientaüef voor ïerkt B»n? e[** v-an de vrouwen men praten, elcetera. ces van de vrouw tot het bijstellen bleek sterk ontevreden met deze Si- relatie on allerlei fronten luatie Bij twintig procent van de Er zijn veel klachten over de sexuele iJ?_ï -elatie. Bij maar zestien procent den. Het is uitgevoerd door drs B, Klem, prof. dr. J Frenken en drs. P Vennix. Volgens hen is het repre gehuwden en samenwonenden van 20 tuauc. uij i.wint.ik, ututcm van uc tot jaar tot do nudden-en hogere ondcrïraa'gde vrouwen vormen con- welstandsklasse. Doel van het onder zoek was het opsporen van factoren die tot echtscheiding leiden Conflietpunten die in ongeveer zestig procent van de huwelijken vaak voor komen zijn de hoeveelheid tijd die men samen doorbrengt, de omgang KIEL (AP) In de universiteitskliniek van Kiel heeft een 26-,jarige Westduitse vrouw donderdag het leven geschonken aan de eerste 'reageerbuis-drieling' in Europa. Moeder en kinderen maken het uitstekend, aldus de behandelende artsen. De kinderen, Arne, Dennis en Joerg, weiden in de 33-ste week van de zwangerschap met de keizersnee geboren Zij wogen tussen de 1200 en 1800 gram Tot zij een gewicht van ongeveer 3000 gram hebben bereikt zullen zij in de couveuse moeten blijven. De moeder, Marlies Clausen, kon niet op normale wijze zwanger worden Enkele eicellen werden In het zieken huislaboratorium bevrucht en vervolgens in de baar moeder ingeplant In Australië is al eerder een reageerbuis-drieling geboren. In mei kwam in Kiel een reageerbuis-tweeling op de wereld. Na de sexuele bevrijding van de zesl nicTen over de rolverdeling een van de <«e echtparen nermde man noch «w en vrouw onvrede met de sexuele rela- [les j t:, sexuahteit met alleen bem lie. Dc mccsi voorkomende klacht - ter eefd dan vroeger, maar o bij 118 proeent van de echtparen - was conflictueuzer De onderzoekers cl verschil in sexuele behoede lussen ÖWfc»». dat liet oude huwelijks» de partners del met zijn scherpe rolverdeling a sen mannen en vrouwen steeds n» Bij de mannen is de sexuele ontevre- Zjjn geldigheid verliest, denheid groter dan bij de vrouwen De Er doen zich meer conflicten voor.fc vrouwen van deze mannen klaagden mensen zoeken een oplossing dooi MAASTRICHT (ANP) In het con- over onbetrokken, onverschillig en vaak eindeloos - te praten over eti Riet tussen de bonden en de directie onpersoonlijk sexueel gedrag van hun nieUwe manier van omgaan met d van het Maastrichtse chemisch bc- echtgenoot. Huwelijken waarin se- kam. gij twintig procent van de Wi drijf Ciba Geigy (v/h Ten Horn) over xuele problemen voorkomen zijn in derzochte relaties lopen die ondei de arbeidstijdsverkorting heeft de meerderheid relaties waarbinnen zich handelingen'op niets uit en wordtee president van de Maastrichtse recht- ook andere moeilijkheden voordoen, scheiding overwogen, bank. mr. P. Paulussen, vrijdagmid- Mannen in sexueel ongelukkige huwe- De onderzoekers signaleren in w dag de bonden in het gelijk gesteld, lijken bleken veel sterker geneigd tot deel van de onderzoeksgroep ooktt Dc Unie BLHP en de industriebond echtscheiding dan^ vrouwen. volgens hen bedenkelijke 'relatl FNV waren op 31 n 1 I Bonden krijgen gelijk in conflict met Ciba Geigy de directie van het Maastrichtse be drijf dat deel uitmaakt van een Zwit serse onderneming, overeengekomen dat de arbeidstijdverkorting met in gang van 1984 ingevoerd zou worden in blokken van vier uur. De bonden wilden dat dit ten goede zou komen aan de werkgelegenheid bij het be drijf. Zij stapten naar de rechter toen Ciba Geigy op 30 november aankon digde dat er vijftien minuten per dag korter gewerkt zou worden, omdat ze hiervan geen uitbreiding van de werk gelegenheid verwachten. n dit jaar met De onderzoekers hebben geen recht- economie': als een relatie niet n navenenue t genoeg oplevert investeert men i niet langer in en gaat men op v naar een nieuwe relatie met i hogere 'rendementsverwachting'. Yj-jf tel. 01189-1900, b.g.g. 1965. Reserveringen: diners - partijen - koffietafels a la carte vlees- en visspecialiteit T WEE VERDIENERS WET NIET OP TIJD De eerste kamer heeft dan het bedrag waar de pas donderdag 29 de- verzekerden recht op cember tot de wijziging hebben. De korting van in de belastingheffing drie procent op de wao- besloten. Voor aanpas- daglonen en aaw-grond- sing van de arbeidson- slagen leidt in bepaalde geschiktheidsuikerin- gevallen namelijk tot een lager netto uitke ringsbedrag dan in de- UTRECHT (ANP) Het gemeenschappelijk ad- ministratiekantoor (GAK) hêefl besloten de ongeveer 450.000 men sen die via het GAK een aaw wao-uitkering krij gen, over januari 1984 een voorschot te geven gen in januari had het dat even groot is als de GAK uiterlijk 15 decern- cember, ook al wordt uitkering die ze in de- ber moeten beginnen kening gehouden met de cember 1983 hebben met wijziging van de ontvangen. computerprogramma's Het GAK kan dan na- Bovendien konden de melijk nog geen reke- verzekerden niet op tijd Verder zal voor tweever- ning houden met de de nieuwe werknemers- dieners de nieuwe loon- nieuwe loonbelasting- verklaring inleveren. belasting hoger zijn. maatregel de zoge- Het GAK zal teveel be- naamde wet tweeverdie- Het voorschoot over ja- taalde voorschotten zo ners en met de kor- nuan zal in een aantal mogelijk in februari ver ting van drie procent. gevallen iets hoger zijn rekenen. nieuwe, lagere sociale verzekeringspremies dingsrechten van de KLM in Kanton China tevreden" De Taiwanese minister van buiten landse zaken Chu Fu-Sung heeft ge zegd dat zijn regering begrip heeft voor het besluit van de Nederlandse regering om geen nieuwe onderzeeërs aan Taiwan te leveren. Dat begrip komt voort uit de 'gecompliceerde politieke factoren' die de zaak beïn vloeden. aldus Chu. PEKING (RTR/AFP) China juicht het beslui), toe van de Tweede Kamer geen toestemming te geven voor de levering van meer onderzeeboten aan Taiwan Dit maakt de weg vrij voor verbetering van de betrekkingen tus sen Nederland en China, zo staat vrijdag in het Chinese Volksdagblad. Hel commentaar onder de kop 'Een wijs besluit' duidt erop dat China zijn diplomatieke banden met Neder land volledig wil herstellen. Het stuk in het communistische par tijorgaan stelt dat het 'veto' van de Nederlandse regering van 21 decem ber tegen de levering van meer onder zeeboten aan Taiwan, woensdag be krachtigd door de Tweede Kamer. ..een heilzaam effect zal hebben op het herstel en de ontwikkeling van de betrekkingen tussen de twee landen'' In dit verband spreekt de krant van nieuwe contacten op politiek, econo misch. cultureel en andere gebieden. Het Volksdagblad noemde vijf begin selen als basis voor de betrekking tussen China en Nederland; weder zijds respect voor soevereiniteit en territoriale integriteit; wederzijdse non-agressie, niet-inmenging in el- kaars binnenlandse aangelegenhe den. gelijkwaardigheid en wederzijds welzijn en vreedzame coëxistentie. De Chinese regering verlaagde in 1981 het niveau van de betrekkingen met Nederland tot die van zaakgelastigde als 'straf voor de toestemming van de toenmalige regering-Van Agt voor de levering van twee onderzeeboten aan Taiwan. Peking beschouwt de eiland- staat als een opstandige provincie en levering van oorlogstuig een Taiwan als een 'ernstige schending van de Chinese soevereiniteit'. Daar kwam nog bij het Chinese onge noegen over de opening van een Iuchtverbinding tussen Amsterdam en Taipeh in april van dit jaar. Peking zag de overeenkomst als een inmenging in zijn binnenlandse aan gelegenheden en trok de noodlan- Kinderpsychologe prof. Bladergroen overleden GLIMMEN (ANP) Kinderpsy chologe prof. Wilhelmina Bla dergroen is naar nu pas be kend is geworden afgelopen zondag (eerste kerstdag) op 7" jarige leeftijd overleden. Mevrouw Bladergroen was be kend strijdster voor betere kan sen voor het kind In 1978, het jaar waarin zij in Groningen af scheid nam als hoogleraar ortho pedagogiek, ontving zij de Jan tje betonprijs. Mevrouw Bladergroen (geboren m Amsterdam) begon in de jaren dertig ir. de hoofdstad 'gvmnastieklerares. Zij studeerde wijsbegeerte en psychologie en stichtte in 1943 het Psychlogische pedagogisch instituut in Amsterdam. Later werd zij in Groningen achtereen volgens lector en hoogleraar in de kinderpsychologie. In Gro ningen gal' Bladergroen de stoot tot de oprichting van de Stich ting Orthopedagogisch Instituut Noord Nederland. Zij publiceer de veel over leesstoornissen t" kinderen, hun achtergronden en in verband daarmee over spel en speelruimte. Blader groen werkte mee aan de ency elopedie voor ouders. Zij ridder in de Orde van de Neder-' landse Leeuw Haar crematie heeft inmiddels in stilte plaats gevonden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 2