Beheer van natuurmonument Kop Schouwen bij stichting VUURWERK "Hou 't lekker in '84" knallen en ongevallen WET INBRENG EIGENAREN EN GEBRUIKERS Lekker eten, dat komt een mens toe. Echte Boter is méér dan lekker. Is óók lichter verteerbaar. En er zitten natuurlijke vitaminen in. Daarom mag Echte Boter hoog op uw boodschappenlijstje blijven staan. Ook in 1984. Als 't éven kan. PZC/P$M»Vlncie 13 Fons Princen en zijn echtgenote met vuurwerk in de 'kluis' in Goes. beheer dat wordt gevoerd ten behoeve van het behoud van de natuurweten schappelijke waarden en het natuur schoon. De eerste prioriteit ligt bij maatregelen die verlies kunnen voor komen van op dit moment bedreigde waarden. Tweede prioriteit krijgen zaken die van groot belang zijn voor de verwer kelijking van de doelstellingen van de beheersvisie. maar waarbij op korte termijn minder sprake is van een directe bedreiging Deze zouden in principe binnen twee tot vier jaar (gedeeltelijk) gerealiseerd moeten worden. Voor de overige maatregelen geldt de derde prioriteit i vijf tot tien jaar). Recreatie In de ontwerp-beheersvisie is de prioriteitstelling ontwikkeling van recreatievoorzieningen buiten be schouwing gelaten. Dit behoort niet tot de doelstellingen van de beheers visie. Aangetekend wordt dat realise ring van gewenste recreatievoorzie ningen (fiets-, ruiter- en wandelrou tes) pas tot stand kan komen 'wan neer de zekerheid bestaat dat nega tieve invloeden op de omgeving door een adequaat beheer kunnen worden voorkomen'. In de beheersvisie van staatsbosbe heer wordt voor de komende twee jaar de hoogste prioriteit verleend aan het hydrologisch beheer. Verder achter eenvolgens aan het maaien (en afvoe ren) van vijf valleitjes in het Zeepe, in de Verklikkerduinen uitbreidmg van het maaibeheer tot vier valleien, het instellen van een begrazingsbeheer in de Zeepeduinen; het verwijderen van aangeplante populieren in de Meeu wenduinen; het opstellen of herzien van beheersplannen voor bossen met geleide ontwikkeling (slot Haamste de. nabij J. J. Boeijesweg, Kooibos Renesse. Westerenbani en voor enkele duigebieden (het Zeepe. gedeelte Oos- terenban). In agrarische gebieden geldt als hoog ste prioriteit het omzetten van akkers in grasland en het voorkomen van agrarische werkzaamheden die een voor lange tijd onomkeerbare invloed op de waterhuishouding of het bo demprofiel hebben, alsmede het toet sen van vergunningsaanvragen voor het vellen, rooien of aanplanten van houtgewassen aan het gewenste be leid. Ook wordt in de beheersvisie hoogste prioriteit gegeven aan het uitwerken van de mogelijkheden om de recreatieve druk te geleiden, name lijk door middel van bevordering van toezicht, informatieverstrekking en het bevorderen van rondwandelingen onder leiding van natuurgidsen door het Zeepe en de Vroongronden. Ten slotte is ook het beheer en onderhoud van de houtwallen in de categorie hoogste prioriteit opgenomen. Ter inzage De ontwerp-beheersvisie Kop van Schouwen ligt tot en met 16 januari ter inzage in het gemeentehuis van Westersehouwen in Haamstede. Reacties kunnen gedurende de gehele maand januari schriftelijk worden in gediend bij het college van burge meester en wethouders. Het college wil eventuele opmerkingen voor zover mogelijk verwerken in een eigen com mentaar op de beheersvisie. De be heersvisie Kop van Schouwen en de visie van b en w komen vervolgens nog uitgebreid aan de orde in een vergadering van de gemeenteraad van Westersehouwen. N [AAMSTEDE Staatsbosbeheer heeft een ontwerp-beheersvisie opgesteld voor het if atuurmonument Kop van Schouwen, in de gemeente Westersehouwen. In voorbereiding is w og de aanwijzing tot staatsnatuurmonument voor dat deel van het gebied dat eigendom is an de staat. Staatsnatuurmonument en beschermd natuurmonument vormen éen geheel, [et natuurmonument bestaat uit duinen en vroongronden en neemt een belangrijke plaats in. ji nder de natuurgebieden van het Nederlandse duingebied. Ook ornitologisch is het luingebied Kop van Schouwen van groot belang. Met de aanwijzing tot beschermd en bevoegdheden van deze stichting nisatie, coördinatie en uitvoering d atuurmonument en staatsnatuur- enkele globale ideeen geschetst, van het werk van de stichting. Ver- onument wordt beoogd ruimere mo- Daarbij wordt vermeld dat naast de der kan gebruik worden gemaakt van y jlijkheden te scheppen voor een overheid, de eigenaren en gebruikers vrijwilligers en tijdelijk personeel j! leltreffend behoud van natuur en een duidelijk inbreng in het op te voor bepaalde projecten. De taak van atuurschoon. In de ontwerp-beheers- richten orgaan zullen hebben, waar- de stichting op het gebied van voor- v we wordt aangegéven dat artikel 14 door hun betrokkenheid bij het be- lichting en educatie zal worden uit- an de natuurbeschermingswet de heer wordt vergroot. Verder wordt gewerkt in samenhang met de taken Mogelijkheid geeft met de eigenaars gedacht aan nauw contact tussen de van het bezoekerscentrum, a gebruikers een beheersplan op te stichting met Staatsbosbeheer, de Voor het beheer in het natuurmonu- (ellen, op vrijwillige basis. Met het stichting voor landschapsverzorging ment Kop van Schouwen in de nabije eheersplan kan het voor het natuur- van het Zeeuws Landschap, de Ver- toekomst worden prioriteiten gesteld, lonument gewenste beheer worden eniging tot Behoud van Natuurmonu- Blijkens de ontwerp-beheersvisie zijn Itgevoerd. En daarnaast brengt het menten in Nederland, de stichting deze prioriteiten een minimaal nood- eheersplan met zich mee dar eige- Zeeuwse Schaapskudden en de in de zakelijke aanvulling op het bestaande jaren gebruiker al meteen duidelijk- Kop van Schouwen op te richten cid verkrijgen over handelingen die Jagersvereniging. Nadere aandacht loeten worden uitgevoerd of nagela- verdient de relatie met een op te in in verband met het behoud van de richten bezoekerscentrum, waliteiten van het natuurmonu- ^Is taken van de stichting worden u lent. Betrokkenen kunnen op grond genoemd de organisatie en coördina- 2 an de wet een vergoeding krijgen tie van het gewenste beheer, in over- s oor de uit het beheersplan voort- |eg met de betrokkenen. De stichting a loeiende kosten, zo blijkt uit de zal ook een taak hebben bij het CADZAND-BAD Uit de auto van oelichting van staatsbosbeheer in de toezicht houden in het gebied. Aan de de Belg Van O. uit Brasschaat zijn ntwerp-beheersvisie. stichting kunnen dan de beheersver- donderdagmiddag tussen een en vier linnen het beschermd natuurmonu- g0edingen worden gegeven. De stich- uur 2500 Belgische franks, zijn identi- lent is sprake van een groot aantal ting kan dan overeenkomsten met teitskaart, rijbewijs en cheques ont ij ïgenaren, gebruikers en verschelde- particulieren en particuliere in stel- vreemd. De dader(s) sloegfem het lin- ei e beherende lichamen Voor de uit- ijngen afsluiten en de vergoedingen kerachterraam van de auto kapot De ?i oering van het gewenste beheer regeien- ook zal de stichting zal de auto stond op een parkeerterrein na- rordt het van groot belang geacht dat bevoegdheid hebben zelf personeel in bij het Zwin te Cadzand-Bad. leze gedragen wordt door de diverse djenst te nemen, belast met de orga- «langhebbenden, en dat een goede 3 oördinatie op gang komt. De ont- «rp-beheersvisie maakt duidelijk lat de organisatie daarom in handen worden gegeven van een op te ichten stichting met een brede be- il tuurlijke samenstelling, waarin over- eid en particulieren zitting zullen ebben. het hoofdstuk 'organisatie van het i eheer' worden over de samenstelling Jranaten gevonden n Groede en Eede Geld en papieren ontvreemd uit auto in Cadzand h 1ROEDE Aan de G. de Moorsweg iGroede is een granaatkop gevon- 1 met een lengte van tien centime- en een diameter van acht centime- In Eede werd op een akker aan de n ïieuweweg een granaat met een leng- i van 50 centimeter gevonden. De R xplosieven Opruimings Dienst heeft e granaten vrijdag in de Zwarte older te Nieuwvliet onschadelijk ge- aakt. av.se brandweer x idt verbranding an kerstbomen AS VAN GENT Vrijdag 6 januari maf 19.00 uur zullen onder toezicht an de plaatselijke brandweerkorp- tn kerstboomverbrandingen worden fhouden in Sas van Gent op het ïrein aan de Prinsenkade, in West- irpe op het terrein aan de Alvarez- ïaat en in Philippine op het terrein :hter de volkstuinen aan de Mossel- older. De inwoners worden in de ilegenheid gesteld om de kerstbo men vrijdagmorgen voor de woningen splaatsen, waarna ze in de namiddag oor gemeentewerken zullen worden pgehaald en overgebracht naar de De Verklikkersduinen, waar volgens de ontwerpbeheersvisie van Staatsbos- erbrandingsplaatsen. beheer het maaibeheer moet worden uitgebreid. (ADVERTENTIE) Het zal weer een hels kabaal worden in de nacht van oud op nieuw. Miljoenen Nederlanders zullen kleurig en knallend het afgelopen jaar vaarwel zeggen en het nieuwe jaar inluiden. Terwijl anderen bewonderend toezien. Enorme bedragen aan knal- en siervuurwerk gaan in rook op. Ook kan worden aangenomen dat het jaarlijkse aantal ernstige ongevallen weer plaatsvindt. Dat betekent 1600 slachtoffers, onderw ie zo'n zestig procent jeugdigen van 5 tot 19 jaar. Ruim een kwart miljoen Nederlandse gezinnen kent deze ernstige ongevallen uit eigen ervaring. Reden genoeg om even stil te staan bij vuurwerk en veiligheid. Het waren de oude Chinezen, die De laatste jaren zijn weinig grote o'n duizend jaar geleden het v werk uitvonden. Zij staken het a branden ontstaan door het afsteken van vuurwerk. Wel meldt de onder tijdens bepaalde feestelijkheden en commandant D. G Murre van de rituele gebruiken. De knallen v, gemeentebrandweer in Vhssingen oorspronkelijk bedoeld om boze dat er wel eens een dakkapel volle geesten luidruchtig te verjagen. Een dig is uitgebrand, nadat daar een vijftal eeuwen later, omstreeks 1500, vuurpijl belandde. Tijdens het af- introduceerden de Portugezen het vuurwerk in Europa In die tijd werd vuurwerk gemaakt en aange stoken door speciale vaklieden Dat bleef zo tot het begin van de 19e eeuw. Toen deed het zogenaamde kleine vuurwerk zijn intrede op de Europese markt. De prijs bleef tot na de eerste wereldoorlog vrij hoog. Het vuurwerk was daarom slechts weggelegd voor de welgestelden. de gegoede burgerij. Pas na de tweede wereldoorlog nam het vuurwerk zijn steken om 12 uur z'et men het vuur enorme vlucht en vanaf die periode ni!1 zo meent hij Hij raadt een steekt Nederland massaal jaarlijks ieder aa" de rotjes en pijlen niet voor miljoenen aan klappers en met een lucifer aan te steken, maar siervuurwerk aan met een brandende sigaret Daar- Tal van instanties waarschuwen naaat dienen de mensen het vuur- eind december voor de gevaren, werk °P een koele en droge plaats te verbonden aan de vuurwerkpiet De bewaren. Bovendien acht hij het stichting 'Consument en veiligheid' bijvoorbeeld. Deze instelling hield belangrijk dat de mensen naast de telefoon de alarmnummers van onlangs een onderzoek waaruit brandweer, politie en ambulance bleek dat vooral kinderen (53 pro cent) het door een gezin aangeschaf te vuurwerk ontsteken. Niet ver wonderlijk dat zij ook jaarlijks de grootste groep slachtoffers vormen. De stichting pleit voor een streng optreden wat betreft de verkoop buiten de officiéle periode voor de jaarwisseling. Het onderzoek wees iast~van "bet Vuurwerk. ~Bij° men namelijk uit dat één op dezes gezin- politiebureau komen eind decem- nen rond de 15e december al het ber telefoontjes binnen met klaeh- hebben liggen, zodat in geval van nood zo snel mogelijk gereageerd kan worden. ..Hoe sneller er gebeld wordt, hoe beter eventuele slachtof fers geholpen kunnen worden be sluit Murre \7ooral oudere mensen ondervin den jaarlijks behoorlijk wat nodige knalmateriaal in huis heeft ten bejaarden. D. Zuidwegt, Gekocht bij één van de vele illegale secretaris van de Algemene Neder- verkooppunten. Verder wil de stich- landse Bond van Ouderen in Yerse- ting dat de verkoop verboden wordt van vuurwerk, dat zich in een grilli ge baan voortbeweegt Bovendien zou 'Consument en veiligheid' graag zien dat al het sier- en kanl- vuurwerk is voorzien van een stokje om het in de grond of een fles te steken. Op vuurwerk, zo blijkt uit het on derzoek, wordt nog steeds niet be zuinigd. Winkelier Fons Princen van het Goese Feesthuis geeft het grif toe ,Ik mag niet mopperen' zegt hij. Tevreden stelt hij vast dat jaarlijks duizenden mensen hun vuurwerk bij hem kopen. Princen is het enige verkooppunt in de Ganze- stad. Hij heeft daarvoor de benodig de hinderwetvergunning Voorlopig ligt circa 1400 kilo opgeslagen in de kluis, vertelt Princen Het vuurwerk mag pas vrijdag en zaterdag de deur uit Afsteken mag volgens de wet alleen op oudejaarsavond en in de nacht van oud op nieuw. Het dient voorzien te zijn van een Nederlandse ge bruiksaanwijzing en de knallen mo gen niet meer dan 150 decibel pro duceren volgens de warenwet en de wet op de gevaarlijke stoffen. Ver der kunnen klanten in één keer tot twee kilo kopen. In het verleden was het met vreemd dat sommige klanten voor honderd gulden aan vuurwerk kochten. Nu kan dat niet meer ..De grote klanten hebben we niet meer", stelt Princen ke erkent dit. „Vroeger was het leuk", herinnert hij zich. „Nu is het: hoe meer leven, hoe beter. De men sen hebben te veel geld misschien". Hij benadrukt dat verschillende ouderen bang zijn om zich de laat ste dagen over straat te begeven. „Sommige jongeren gooien voet zoekers naar je toe. als je op de fiets zit", zegt hij. „Ook als je wandelt". Naar mening van Zuidwegt een vervelende zaak. „Je bent ook niet meer zo geneigd om opzij te sprin gen, als je oud bent", onderstreept hij. Maar met alleen mensen zijn bang voor vuurwerk. Duizenden honden en katten in de provincie zal deze laatste dagen van het jaar het angstzweet uitbreken Voorname lijk vanwege hun sterk ontwikkeld gehoor, waardoor de knallen enkele keren harder overkomen dan bij mensen. C, J. Jongepier uit Middel burg van de Zeeuwse Dierenbe scherming vertelt dat een groot aantal dieren elk jaar van schrik wegloopt en niet meer terugkeert. Hij adviseert de eigenaars van hon den en katten hun huisdieren in huis te houden en ervoor zorg te dragen dat ze niet kunnen wegglip pen ..Sommige dieren lopen van angst in het prikkeldraad", vertelt Jongepier. „En de meesten zijn da gen na oudejaarsnacht nog zenuw achtig". Jongepier kan dierenbezitters enke le tips geven. Tegenover honden mag geen angst getoond worden, meent hij ,,Je moet gewoon doen alsof er geen gevaar is' De eige naars van katten zo is zijn over tuiging kunnen hun huisdieren beter hun gang laten gaan- „Die zullen van schnk ergens achter of onder kruipen", aldus Jongepier. Tenslotte maakt hij duidelijk dat bij dierenartsen om een kalmerend middel kan worden gevraagd. René Groeneveld Kitty Princen steekt een vuurpijl aan met behulp van een veiligheids lont Adjudant J. de Vos van de ge meentepolitie in Terneuzen waarschuwt met name voor 'onoor deelkundig gebruik'. „Men weet de gevolgen niet van een rotje, dat naar iemand wordt gegooid", ver telt hij. Zo vloog deze week in Terneuzen nog de kleding van een vijfjarig meisje in brand. Enkele met vuurwerk spelende jongens hadden dit veroorzaakt. Voorts stelt de adjudant dat het tot dusver in het Zeeuws-Vlaamse betrekke lijk rustig was. Wel zou hij graag zien dat alle Zeeuws-Vlaamsc ge meenten wat betreft de verorde ningen voor vuurwerk op één lijn gaan zitten. Zodat Terneuzenaren bijvoorbeeld niet al een paar dagen eerder vuurwerk in een naburige gemeente kunnen bemachtigen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 25