ia PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Toch ontmoeting shultz en Gromyko PZC Gifwolk boven Neurenberg Vastgelopen kabelbaan houdt 120 mensen uren gevangen Margriet en gezin ongedeerd na ongeluk SUIKER EN MELK DUURDER tamse b.v. sinds 1881 Poolse orkesten hebben snaren tekort 'eugeot sluit oorlopig Talbot-fabriek Het 1 ci vandaag auto adria pta gaas Het jaar 1984 Bewolkt Half tot zwaar bewolkt en in de mid dag en avond mogelijk regen Mid dagtemperatuur ongeveer 7 graden Vrij krachtige zuidivestelijlce wind kracht 5, c hard, 7. 26e jaargang no. 308 iterdag 31 december 1983 UW SANITAIRINSTALLATEUR Postbus 154 4460 AD Goes Telefoon 01106-1740 MBURG iRTRi Poolse symfonie-orkesten komen ider snaren, trompetventielen en andere instrument- lerdelen te zitten en hebben het westen gevraagd om jdhulp. Dit heeft de Westduitse orkestfederatie in nburg in een verklaring meegedeeld woordvoerder verklaarde dat 15 Westduitse orkesten \middellijk hebben gereageerd en noodpakketten heb- gestuurd opdat de Polen op de itoonihoogte kunnen pen tot het einde van het seizoen. Jiaren. ventielen, mondstukken, rietjes en bladmuziek zijn onder de zaken die het meest nodig zijn, aldus de federatie De Poolse communistische leiders hebben vrijdag te kennen gegeven dat zij een eerder aangekondigde icrho- ging van voedselprijzen opnieuw zullen bezien icegens het verzet tegen de prijsmaatregelen Kringen van het ministerie voor prijzen zeiden dal de verhogingen, die gemiddeld, tien tol vijftien procent zou den belopen en die begin volgende maand van kracht zouden moeten worden, zijn uitgesteld lot februari of mogelijk nog later AKETTEN WEST-DUITSLAND OPERATIONEEL i'ASHINGTON/BONN (AFP/DPA/RTR) De Amerikaanse linister van buitenlandse zaken. George Shultz, zal 18 inuari in Stockholm een onderhoud hebben met zijn Sowjet- ollega Andrej Gromyko. Dit heeft het ministerie van buiten- mdse zaken in Stockholm vrijdag aangekondigd. De twee linisters bevinden zich rond die datum in de Zweedse oofdstad ter gelegenheid van de opening van de Europese ntwapeningsconferentie (EOC). Ie ontmoeting waarover geruime tijd van defensie. Peter Kurt Wuerzbach, izekerheid bestond is geregeld in meegedeeld. iplomatiek overleg' tussen de Ver- Hij wilde niets zeggen over het aantal "jgde Staten en de Sowjet-Unie. zo operationele raketten, noch over de irklaarde de woordvoerder van het plaats waar ze zijn opgesteld Ovei late departement Alan Romberg. De het algemeen wordt aangenomen dat atste keer dat Shultz cn Gromyko de Pershings staan opgesteld op de kaar spraken was in september in Amerikaanse basis Mutlangen in het adnd bij de afsluiting van de Euro- zuidwesten van de Bondsrepubliek veiligheidsconferentie. Dat ge- De Wesiaullse regenngswoordvoer- der Peter Boenisch heeft eerder mee- U1 an de crisis rond het Zuidkoreaanse gcdeeld dal de regering een verkla- E tegtuig dat koi t daarvoor was neer- j afleggen wanneer de Pershing i, [schoten door Sowjet-gevechtsvlieg- n fperaLl0I^el zu)len zljn geworden. "gen' Ze zou dit willen coördineren met de aarna zijn ook op andere gebieden BriLse regering, die op 4 lanuan mede- 4sCtoi?CSeSr0DeAmtEinT delingen zal doen over de plaatsing 'jïlssische onderhandelingen óver^cfe Knhsrahetten m Grool-Bmtan- üioraketten <INFi zijn afgebroken, wijl voor de besprekingen over res- ïtievelijk de strategische bewape- ig iStart) en de troepensterkte in dden-Europa (MBFR) geen nieuwe ta zijn vastgesteld waarop het over- zou moeten worden hervat et lijkt waarschijnlijk dat de minis- ers zullen proberen uit te vinden of er en mogelijke basis is voor een her- ilting van de ontwapeningsbespre- hgen De Oostduitse staats- en partijleider, Frich Honecker. heeft opgeroepen tot een verdrag tussen de NAVO en de landen van het Warschau Pact over het afzien van militair geweld. In een nieuwjaarsboodschap, die werd gepubliceerd door het officiële pers bureau ADN, verklaarde Honecker dat met de plaatsing van nieuwe Amerikaanse raketten in Europa voor de wereld ..waarschijnlijk de gevaar lijkste periode in de naoorlogse ont wikkeling" is ingetreden Daarom is het. volgens de Oostduitse leider, vooral nu dringend geboden dat de NAVO en het Warschau Pact een verdrag sluiten over het afzien van geweld en over het handhaven van vreedzame betrekkingen België zal in 1985 overgaan tot de plaatsing van nieuwe Amerikaanse raketten als de Verenigde Stalen en de Sowjet-Unie voor die tijd geen onlwapeningsakkoord hebben geslo ten. Dit maakte de Belgische pre mier, Wilfried Martens, vrijdag be kend. Volgens het NAVO-dubbelbesluit uit 1979 is hel de bedoeling dat België vanaf 1985 48 kruisraketten op zijn grondgebied plaatst. Een gelukkige vader sluit zijn zoontje in de armen nadat deze eindelijk bevnjd was uit de vastgelopen kabelbaan op de berg Tamaro in de Zwitserse Alpen BELl.INZONA (AP) Honderdtwintig mensen heb ben urenlang vastgezeten in een defecte kabelbaan op de 1.9(11 meter hoge berg Tamaro in de Zwitserse Alpen. Hel duurde 12 uur voordat vrijdagochtend de laatste inzittenden uit de 20 vastgelopen gondels werden bevrijd. Volgens de politie hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Hulpverleners van de Zwitserse alpineclub die uit helikopters werden neergelaten of zich van gondel naar gondel trokken na langs de steunmasten omhoog te zijn geklommen, brachten de meeste passagiers in veiligheid door hen een voor één in netten naar beneden te laten zakken. Anderen werden direct door helikopters opgehaald of met ladderwagens vanaf de grond uit hun benarde positie ontzet Naar de oorzaak van het defect wordt een onderzoek ingesteld. De kabelbaan zou enige tijd geleden ook al zijn vastgelopen 'ershings eerste nieuwe Amerikaanse Pers- inR I-raketten in de Bondsrepu- liek zijn reeds operationeel. Dat reft de Westduitse staatssecretaris Intvoeringszaak Heineken lans M„ een van de verdachten in de ntvoeringszaak Heineken-Doderer, i vrijdagmiddag op last van de rech- imissaris in de hoofdstad in ewaring gesteld Eerder op de dag as hij al aan de officier van justitie oor geleid. Een politiewoordvoerder i. dat er over het verhoor van de erdachte geen mededelingen worden sdaan. iKIJS (RTR DPA) Peugeot heeft floten de vestiging van de dochter- derneming Talbot in Poissy vanaf landag voor onbepaalde tijd te liten. Er worden voorlopig geen larissen meer uitbetaald, zo is vrij- Ig in Parijs bekendgemaakt, ugeot liet in een verklaring weten t de arbeiders die sinds drie weken staking zijn en de fabriek bezet uden geen onderhoudsploegen toe ten zodat de werkzaamheden die >eten worden verricht om op 2 ïuari weer te kunnen draaien niet tnnen worden uitgevoerd De fa- lek zal weer worden geopend als de uatie weer normaal is. aldus Peu- 0' rder deze week werd bekend dat ugeot van Talbot af zou willen De anse wetgeving laat echter niet toe t Talbot simpelweg wordt ver- ïcht. iV. AMSTERDAM 'GPU) De laatste uren van hel oude jaar zijn aangebroken. De daarbij horende geur van oliebollen bakken stijgt op uil keukens en bijkeukens Veei bakkers en baksters gaat het bereiden ran die jaarlijkse lekkernij glad af Er zijn echter ook nieuwelingen in het rak' Om het gevaar van misbaksels en daarmee een minder plezierig oudjaar te weren, kwam een oliefabrikant zelfs op de gedachte om de hoofdstedelingen via de telefoon te hulp le snellen in de voorbije dagen met vertrouwde recepten en variaties daarop DEN HAAG (ANP) Prinses Margriet, mr. Pieter van Vollenhoven en hun zoon prins Pie- ler-C'hristiaan zijn vrij dag ongedeerd gebleven bij een auto-ongeluk tij dens hun wintersport vakantie in Oostenrijk. Tussen Maria Alm en Hmtermoos werd de au to van Van Vollenhoven aangereden door een in de slip geraakte perso nenauto De bestuurder van deze auto is aan zijn verwondingen overle den. De tweede inzitten de werd zwaar gewond De omgekomen jonge man was de 20-jange Jurgen Bienerth uit Munchen De vrouw die het onge luk overleefde was de 18-jarige Karin Melcher Zij is op de mtensive- care-afdelmg opgeno men van het ziekenhuis Zeil am See DEN HAAG RIJSWIJK (ANPl Een hoging, aldus het Centraal Bureau de verhoging van het lage btw-tarief kilo suiker wordt maandag twee cent levensmiddelenhandel vrijdag. Ook van vier naar vnf procent op 1 januari duurder. De minimumprijs bedraagt een liter melk wordt volgende week 2.31 gulden. De verhoging vloeit een eent duurder. Het produkl.sehap voor zuivel, dat voort uit de verhoging van de btw formeel de prijsverhoging nog moet Dat wil zeggen dat de wettelijke mini- goedkeuren, maakt van deze prijsstij- mumprïjs van 1,17 gulden naar 1.18 enig melding in zijn vergaderstukken gulden (volle melk) gaat, respectieve- die woensdag 4 januari aan de orde lijk van 0,96 gulden naar 0,97 gulden komen De nieuwe minimumprijs kan halfvolle melki. Dit is het gevolg van op 5 januari ingaan. procent. Het ministe rie van economische zaken heeft toe slemming gegeven voor de pri.jsver- ADVERTENTIE) geen winterslaap bij Off. Ford-dealer Westhavendijk 150, Goes, tel. 01100-20440. Off. Peugeot-Talbot-dealer Westhavendijk 148, Goes, tel. 01100-20620. Huwelijksellende [pzcjOUDJAAR '83 Een zeer groot deel van de gehuw den in Nederland is niet. erg geluk kig met hun huidige relatie. (PAGINA 2) Rotterdam De haven van Rotterdam lijkt door het dieptepunt heen. Voor het eerst sinds vijf jaar neemt de bedrijvig heid toe. (PAGINA 2) Huursubsidie Bij de vaststelling van de huursub sidie zal ook het inkomen van inwonende familieleden worden meegeteld. (PAGINA 3) Faillissement Hel adviesbureau Stad en Land schap gaat dicht. Ontslag voor 22 personeelsleden in Middelburg (PAGINA lil Binnen- en buitenland: '2 en 3 Opinie en achtergrond: 4 Varia: 5 Provincie: 9, 11. 13 en 15 Sport: 17 en 19 Is het onmogelijke mogelijkIs ontwapening haalbaar' Voor de J vredesbeweging wordt 1984 op nieuw het jaar van Woensdrecht Tweede-kamervoorzitter Dick Dolman voelt zich prima in het centrum van het politieke spel. Dolman is optimistisch: 'de be schaving neemt toe'. George Orwells 1984 in vele ge daanten In de visie van de kriti sche voormalige Sowjet-burger Alexander Zinovjev. die door de USSR wordt verguisd vanwege zijn analytisch vermogen Maar ook in het, verhaal van Topo. de huisrobot. Het gevaar van hel zogenaamde broeikaseffect: Onbeperkt ge bruik van fossiele brandstoffen heeft een desastreuze invloed op het milieu. Verder in de oudejaarsbijlage on der meer aandacht voor 'inleve ren'. Beschouwingen aan de hand van de PZC-inkomensenquete i, 27. 29. 31, 33. NEURENBERG (AFP/DPA) Zestien personen zijn vrijdag- vloeistof zaten. De chemiscnereactieaie daarop totsiana kwam veroorzaakte een ontploffing Hierop ontsnapte een grote gaswolk De plaats van het middag Vil Neurenberg m een ziekenhuis opgenomen, nadat 0„Belukpwetd 500,. de politle argezet een wolk met salpeterzuur uit tanks bij een ehemische Zes politieagenten, zeven werknemers van het bedrijf en drie van een naburig fabriek was ontsnaut tankstation moesten met ademhalingsmoeilijkheden in een ziekenhuis wor- H den opgenomen. Op de plaats van het ongeluk moest aan veertig personen Volgens de politie gebeurde het ongeluk toen salpeterzuur uit een lekke tank zuurstof worden toegediend De politieafzetting kon na twee en een half uur werd overgepompt in een andere tank. waarin nog resten van een andere worden opgeheven. De gifwolk dreef weg van de stad en loste langzaam op Qlamen over de drempel. •\u heette het in de oude- "NffS jaarsconference van Wim ■.■ij Kan. de dit jaar overleden "I kleinkunstenaar, die miljoe nen Nederlanders tijdens de jaarwis seling wist te boeien met zijn bespie gelingen over het afgelopen jaar. Sa men over de drempel Dit ene zinnetje roept een beeld op, dat nu en voor altijd geldt Samen betekent meer dan één. in het voorbeeld van Kan zijn we met zijn allen Over de drem pel' zoals je een huis binnenkomt over de drempel, zo neem je die spreek woordelijke stap in het nieuwe jaar. Een jaar vol goede voornemens en hooggestemde verwachtingen. Dat al thans is de uitgangspositie. De reali teit van alle dag is. dat de problemen van het oudejaar maar al te vaak mee verhuizen naar het nieuwe jaar. In 1983 trok internationaal de ver slechterende verhouding tussen de supermachten Amerika en Rusland sterk de aandacht Een van de gevol gen daarvan was dat drie belangrijke gesprekken over wapenvermmdering en afbouw van strijdkrachten werden afgebroken zonder dat een datum voor een nieuwe ronde van onderhan delingen werd vastgesteld. Als we wat dichter bij huis blijven, kunnen we vaststellen dat de extra salarisinleve ring van de ambtenaren als onopge lost probleem over de drempel van 1984 wordt heengetild. In Zeeland zullen de moeilijkheden, waarmee de Vhssingse werf de Schelde in 1983 te kampen had niet licht worden verge ten Maar de lucht is nog lang niet opgeklaard De problemen schuiven mee het nieuwe jaar in Goede voorne mens en hooggestemde verwachtin gen: ze geven geen garantie dat het in 1984 allemaal beter zal gaan. Negentienhonderdvierentachtig: onwillekeurig dringt zich de ver gelijking op met George Orwells boek Nineteen eighty-four' Daarin geeft de in 1949 overleden schrijver een indrin gend beeld van een totalitaire staat, waarin mensen worden gemanipu leerd alsof zij marionetten zijn. Orwell - een pseudoniem van Eric Arthur Blair - deed zijn voorspellingen in 1949, toen hij zich teleurgesteld had afgewend van de naoorlogse ontwik kelingen op politiek, militair, econo misch, maatschappelijk en sociaal ge bied. In de afgelopen jaren is Orwells boek vele malen aangehaald, met name als het ging om de bescherming van de privacy van individuen en groepen van mensen Het is verleide lijk om bij de vergelijking tussen wat Orwell beschrijft als het beeld van 1984 en de werkelijkheid van van daag, de conclusie te trekken dat Nineteen eighty-four' ons voorland is. in elk geval met volgend jaar. maar dan toch zeker in het jaar tweedui zend. Immers, op een aantal punten heeft Orwell gelijk gekregen: de we reld is verdeeld m blokken, er zijn tal van lokale oorlogen geweest - er wor den er nu nog uitgevochten - die uit het blokdenken' zijn voortgekomen en in ons privéleven zien we. dat de computerisering snel om zich heen grijpt Bij Orwell gaat het echter om ontwikkelingen met louter negatieve aspecten De grote massa heeft de greep op het gebeuren om hem heen al lang verloren: Grote Broer regelt en manipuleert De werkelijkheid van nu is. dat m onze maatschappij welis waar Orwelliaanse trekjes zijn te her kennen, maar dat van een Orwell- maatschappij a la 1984 geen sprake is Het feit dat we er ons mee bezig houden kan worden uitgelegd als een natuurlijke angst dat ons ooit zoiets zal overkomen als Orwell in zijn boek beschrijft Het bepaalt ons er bij welk een groot goed het is in een parlemen taire democratie te leven, waar de stem van het individu niet verloren hoeft te gaan Niet in 1984. maar ook niet in het jaar 2000. Wat zal 1984 brengen'' Nationaal en internationaal blijft de plaat sing van raketten voor de middellan ge afstand in West-Europa het politie ke toneel beheersen Amerikanen en Russen staan onverzoenlijk tegenovei elkaar Alle lopende besprekingen tussen de supermachten zijn opge schort Het gaat om het zogeheten START-overleg m Genève over ver mindering van de strategische lange- afstandsraketten, de INF-besprekin gen in Genève over reductie van het aantal kernwapens voor de middel lange afstand en de MBFR-onderhan delingen in Wenen over troepenver mindering in Centraal-Europa De Russen hebben geweigerd een nieuwe datum vast te stellen voor hervatting van de onderhandelingen, nu Enge land en West-Duitsland al een begin hebben gemaakt met de veelomstre den stat ionering van de raketten vooi de middellange afstand Genève is ten dele mislukt Van een volledige mis lukking is sprake als de Russen weg blijven van de onderhandelingstafel Het aarzelende Nederland zal een keuze moeten doen: wel of niet statio neren van Pershings-2 en kruisraket ten Verstoppertje spelen achter Ge nève is niet langer mogelijk. De beslis sing moet komend voorjaar worden genomen De indertijd voorspelde he te herfst 1983 heelt zich veplaatstnaai voorjaar 1984 Mislukking van Geneve luidt een nieuwe, gevaarlijke periode in van een ongekende bewapenings wedloop De overkill' van vijf, zes. zeven keer elkaar kunnen vernietigen wordt nog groter De ontspanning tussen Oost en West komt als gevolg van de nieuwe wapenwedloop verdei onder druk te staan. Over enkele uren staan we op de drempel van het nieuwe jaar Veel reden om het opti mistisch tegemoet te zien is er niet. De verhoudingen in de wereld zijn te zeer verstoord om met hooggestemde verwachtingen het jaar van Orwell binnen te gaan Dim

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1