dviesbureau ruimtelijke rdening sluit de deuren Patiëntenvereniging wil garanties ziekenhuiszorg 'We rijden 's morgens weg met een heel open gevoel' OORZAAK BRAND YERSEKSE IS NOG NIET ACHTERHAALD \N MIDDELBURG ONTSLAG 22 MENSEN Nieuw schip Delta instituut 1983 weerkundig jaar van extremen OPHELDERING PLANNEN GEVRAAGD TREKTOCHT MET PAARD EN WAGENTJE PZC/ provincie 'NAFLUITEN IS HET BEGIN VAN PORNO DAG TEGEN PORNO IDDELBURG - Het adviesbureau voor ruimtelijke ordening Stad en Landschap BV in Tholen. Westerschouwen. Bruimsse, Uiddelburg zal zijn deuren in Middelburg, Rotterdam en Zwolle vanaf 1 januari gesloten ™ra5en"TOrd^p^Ugeiiinhetwak houden wegens faillissement. De 22 personeelsleden in Middelburg is ontslag aangezegd, zo is gesteld om een nieuw bureau van de irijdag bevestigd door ir C. Paans, directeur van het bureau. Hij bevestigde eveneens dat ^""de'gemeenténi ÏÏ^Ssérf'pêr pogingen in het werk worden gestel.d om een nieuw, soortgelijk bureau op te richten brief gevraagd of zij de samenwerking waardoor een deel van het personeelsbestand opnieuw werk zou kunnen krijgen. 5tad en Landschap heeft een hoofd- het gebied van ruimtelijke ordening, voorbereiden van bestemmingsplan- de m het bejan„ van siagen restiging in Rotterdam en. behalve in Stad en Landschap was werkzaam nen en structuurschetsen Tot de n verdere mededelingen doen over Zeeuwse hoofdstad, verder een voor de meerderheid van de gemeen- klantenkring behoren onder meer de U oi cnmt p.,, ,-tc *iantoor in Zwolle. In 1982 moest het ten in Zeeland. Bijvoorbeeld door hel gemeenten Vlissingen. Oostburg otale personeelsbestand al inge- trompen worden van 200 tot minder jan honderd. In Middelburg liep het hestand toen al terug van 25 tot 22 mensen. De belangrijkste oorzaken /oor de sluiting van het bureau zijn [et inzakken van de bouwmarkt er. set feit dat gemeenten minder geld YERSEKE Het Delta Uittrekken voor onderzoekswerk op instituut voor hydro- met deze mogelijke opvolger voort illen zetten Directeur C Paans wil- i <Van een medewerker) VLISSINGEN „Dit jaar was merkwaerdig: op St.-Jansdag den 24 Juny saten de oude vrou wen met groote loliepotten (vuurstoven) in de kerk. ende 't volk kon haar niet verwarmen die by de straten gingen". Aldus de kroniekschrijver aan het eind van het jaar 1435. Ook 1983 was op weerkundig gebied een merkwaardig jaar. Nu moet ge zegd dat zieh in vrijwel ieder jaar een of meer bijzondere weersverschijnselen voordoen maar in het afgelopen jaar raak ten de extremen elkaar. Denk maar aan de warme droge zo mer die voorafgegaan werd door een record nat en koud voorjaar. De gemiddelde temperatuur in Vlissingen kwam volgens de voorlopige berekeningen uit op 10,6 gr. tegen 9,8 gr normaal. Februari en mei waren de enige maanden die duidelijk te koud waren. Het aantal vorstdagen (minimum temperatuur onder nul) liep in Zeeland uiteen van 24 in Vlissingen tot 60 in Kapeile- brug. Ijsdagen (maximum tem peratuur onder nul) kwamen al leen in februari voor 1 a Zeeuwsch-Vlaanderen. 3 te St - Annaland Het aantal zomerse dagen (maximum temperatuur 25 gr. of meer) was groot; het liep uiteen van 21 in Vlissingen tot 48 in Kapellebrug. De hoeveelheid neerslag in Vlis singen was 712 mm tegen 739 normaal. Belangrijk te nat was het in april, mei en september. De drie zomermaanden waren droog. De zon scheen in Vlissin gen 1495 uur tegen 1575 normaal Mei was de somberste maand sinds het begin van de waarne mingen in 1907. Februari enjuli waren zonnige maanden. Het jaar begon met een zeer zachte januarimaand. Met een gemiddelde etmaaltemperatuur van 6,7 gr. in Schoondijke was het een van de zachtse januari maanden sinds 1706. Herhaalde lijk kwam harde wind of storm voor. Februari was ruim 5 gra den kouder dan januari, maar de vorst was overwegend licht Het voorjaar met zijn vele regen veroorzaakte overstromingen en grote achterstand bij de zaai- en pootwerkzaamheden. Voor wat betreft Zeeland was het natste waarnemingsstation Klooster- zande waar 286 mm viel (nor maal 137 mm). Met slechts 322 uur zon in Vlissingen (normaal 493 uur) beleefden we de somber ste lente van de eeuw. Pas op 31 mei kwam het kwik boven 20 graden, nog niet eerder was dat zo laat in het seizoen gebeurd. Alleen Zeeuwsch-Vlaanderen kende in april al enkele dagen met een temperatuur boven 20 graden. De eerste zomerse dag die op 31 mei op enkele plaatsen in Zee land juist werd bereikt, luidde een warme droge zomer in. Voor al de vakantiemaand juli was uitzonderlijk warm; de gemid delde etmaaltemperatuur kwam op een aantal plaatsen boven 20 graden, iets wat in De Bilt bij voorbeeld in deze eeuw nog niet eerder was gebeurd. In de hele zomer viel in Brouwershaven slechts 80 mm regen. Plaatselij ke buien zorgden vooral in au gustus voor grote verschillen Cadzand 86, Rilland 16 mm. Op 1 september kwam een einde aan het zomerweer. September werd een natte maand, in Brou wershaven werd 166 mm geme ten (normaal 70). In Kapellebrug viel maar 64 mm. De rest van de herfst bracht een lange droogte periode waarbij het weer vaak zeer zacht was. Op 4 oktober konden we met een gemiddelde etmaaltemperatuur van 19.6 gr (Oost-Souburg) de warmste ok toberdag sinds het begin van de metingen noteren. Toch bracht november nog een korte vorstpe riode; de laagste temperatuur van het hele jaar werd toen zelfs gemeten. Na wat temperaturen rond het vriespunt in de eerste helft van december nam 1983 afscheid met zacht en somber weer. Op kerstavond werd vrij wel in heel Zeeland ruim 13 graden gemeten. biologisch (Dilioi in Yerseke krijgt begin 1985 de beschik king over een nieuw on derzoek vaar tuig. Het ministerie van onder deze ontwikkelingen. Wel sprak hij de verwachting uit dat half januari be kend zal zijn of er mogelijkheden zijn of niet. Tot de gemeenten die op het ogenblik met Stad en Landschap samenwer ken behoort Middelburg, Burgemees ter drs P A Wolters van de Zeeuwse Aan boord worden twee hoofdstad toonde zich vrijdag verrast laboratoria ingericht, over het slechte nieuws' rond het éen voor nat en een voor bureau Hij kon nog geen antwoord droog werk Voorts is er geven op de vraag welke gevolgen dat wijs lei onderzoekappara- tuur niet meegerekend, onderzoek ongeveer twee miljoen gulden. Het nieuwe vaartuig ruimte voor de plaatsing zal hebben voor zijn gemeente Op het van een gespecialiseerd ogenblik is een zo genoemde Middel- containerlaboratonum. burgse 'structuurschets' ver gevor derd Daarin wordt ingegaan op de De Luctor gaat de gewenste structuur van woningbouw plaats innemen van de (uitbreiding) en wegen in en om Mid- Stella Mans. een van de delburg April 1980 gaf de gemeente- an Wetenschap- kan die worden geregeld huidige onderzoekvaar- raad opdracht voor het maken ervan tuigen van het Diho en sindsdien is er voor het karwei een ook de ondiepe delen Ook zal het nieuwe kleine kwart miljoen gulden beschik- van het Deltagebied be- schip op termijn de ta- haar gesteld. Burgemeester Wolters varen kunnen worden, ken krijgen van het ze' vrijdag dat het gemeentebestuur wordt 34 m lang e breed en krijgt een vaar- bereik tot 15 mijl buiten- wetenschappen gaats De diepgang zal ia de Koninklij- vanabel zijn Door mid- van ballasttanks heeft ke Nederlandse Acade mie pen daarvoor subsidie van 0,9 tot 1.5 m. zodat verstrekt. Het schip zal worden gebouwd bij Gebr. Kooiman B.V. Zwijndrecht. De bouw- Voor het schip is al een tweede onderzoekvaar- koslen bedragen, aller- bedacht: Luctor tuig de Jan Verwey begin januari de consequenties van de sluiting van Stad en Landschap zal bekijken De ruines die overbleven na de brand in de twee opslaghallen in Yerseke YERSEKE In totaal 110 brandweerlieden van zeven korpsen uit de regio zijn donderdagavond en -nacht bezig geweest met de bestrijding van de uitslaande brand die, zoals gemeld, twee opslaghallen op het industrieterrein in Yerseke totaal verwoestte. Het sein 'brand meester' klonk om 23.55 uur, ruim een uur nadat het vrijwillige .-brandweerkorps van Yerseke de melding had binnenge kregen. Het nablussen duurde echter tot 12.00 uur vrijdagmiddag. De twee bedrijven die de hallen gebruikten, de handelson derneming Ivex (diverse goederen) en Meaf Kunststoffen bv zijn tegen brand verzekerd. De politie tast in het •duister wat de oorzaak van de brand betreft. Wel is inmiddels bekend dat de brand in het gedeelte van Ivex ontstaan is Het onderzoek van de technische recherche van dc rijkspolitie in Middelburg duurt nog voort Meaf Kunststoffen bv. die van de handelsonderneming Ivex een hal huurde voor opslag van plasticwaren, heeft door de brand een voorraad verloren die geschat wordt op een waaide van 230.000 gulden De eigenaren van Ivex waren vrijdag niet bereikbaar voor commentaar Een en ander heelt geen gevolgen voor de produktie van Meal Kunststoffen bv, waar 25 mensen hun brood verdienen Tijdens de brand hadden de korpsen van Yerseke. Krui- ningen, Rilland. Krabbendijke. Waarde. Kapelle en We- meldinge de grootste moeite om te voorkomen dat de brand oversloeg naar de belendende percelen, een woc huis van de familie Van Oost en een bloembollenbedrijf van de firma Steketee Rook Het blussen werd enorm bemoeilijkt door de hevige rookontwikkeling, afkomstig van brandende kunststof en tienduizend kilo celluloidlak. De brandweerlieden verbruikten 135 flessen perslucht. Omdat de zoetwater- voorziening onvoldoende was om de 24 lagedruk- en de 3 hogedrukstralen te voeden en omdat de brandweercom mandant het gebruik van 3 waterkanonnen nodig achtte, werd een slangenverbinding naar de Julianahaven. 800 meter verderop, gelegd. Tijdens hel nablussen ontstond vrijdagmorgen nog een brandje in een gaspijp, dat echter snel geblust «as. TERNEUZEN „Geen emo ties, wél garanties voor de ziekenhuiszorg". Onder dat motto stuurt de Zeeuws- Vlaamse patiëntenvereniging Samen Beter binnenkort een brief aan gedeputeerde sta ten, waarin opheldering wordt gevraagd over het plan om een centrumziekenhuis in de Kanaalzone te bouwen en het St.-Liduinaziekenhuis in Hulst te vervangen door een polikliniek. ..We distantiëren ons van alle opwin ding die er rond het Liduina dreigt te ontstaan maar we vinden óók dat g s hun huiswerk slecht hebben gemaakt Er is een bouwplan naar buiten ge bracht zonder dat de bevolking in zicht heeft in de voorwaarden", zegt Gilbert van Goethem. voorzitter van Samen Beter De patiëntenvereniging wil dat het dagelijks bestuur van de provincie op korte termijn duidelijk maakt hoe het de gezondheidszorg in Zeeuws-Vlaan- deren ziet. Samen Beter gelooft dat de plannen, die volgend jaar worden voorgelegd aan staatssecretaris Van der Reijden, alleen haalbaar zijn als de eerstelijns voorzieningen (huisartsen, wijkver pleegkundigen enz.) worden ver sterkt. Ook moet er duidelijkheid komen over de opzet van de polikliniek in Hulst Daarbij gaat het om de bereik baarheid van specialisten en de sa menwerking met de plaatselijke huisartsen, het handhaven van de twee ambulances (de socioloog Wim Blok. bekend van het onderzoek naar de gezondheidszorg in Zeeuwsch- Vlaanderen 'Tussen artsenmacht en patiëntenklacht', vindt dat er in ieder geval hulp geboden moet kunnen wor den aan hartpatiënten i en de beschik baarheid van medische apparatuur. ..De mensen hebben er recht op om dat te weten", oordeelt de patiënten vereniging. ..Zeeuwsch-Vlaanderen ziet het aantal ziekenhuisbedden ten slotte dalen van 580 in 1979 tot 390 straks, een reductie met 34 procent Dat is niet niks. Daar mogen best bepaalde garanties tegenover staan". Afspraken moeten er óók komen over de frequentie van het busvervoer, vinden de bestuursleden Wie vanuit het Land van Hulst in de toekomst patiënten van het in het nieuwe cen trumziekenhuis bezoekt, moet kun nen rekenen op een behoorlijke ver binding. Het bestuur van de Zeeuws-Vlaamse patiëntenvereniging Samen Beter en de socioloog Wim Blok. Van links naar rechts: voorzitter Gilbert van Goethem, secretaresse Marijke Hen- deriks. Wim Blok en bestuurslid Mare Dobbelaer Overigens staat het voor Blok vast dat het St.-Liduinaziekenhuis open had kunnen blijven als de zieken huisbesturen in Zeeuwsch-Vlaande ren vijf of zes jaar geleden tol een hecht samenwerkingsverband had den besloten. Hij vindt dat het bestuur van het Sint-Antoniusziekenhuis in Oostburg op voorhand 'om moeilijkheden vraagt' door de besprekingen over een fusie met de andere ziekenhuizen op te schorten tot 1989, wanneer de nieuwbouw in de Kanaalzone achter de rug moet zijn. Blok Lees de wet ziekenhuisvoorzie ningen er maar op na Oostburg heeft 100 bedden Dat komt zonder samen werking in de problemen. Het zou mij niets verbazen als de uitbreiding van de polikliniek, die gs. in de wacht hebben weten te slepen, niet door gaat, wanneer het plan in januari officieel moet worden vastgesteld door Van der Reijden Het college voor ziekenhuisvoorzieningen heeft in het verleden al eens meer negatief geadviseerd" Laura. Marjan en Peer en hun mini-woonwagen, tijdelijk neergestreken in Zuidzande. op weg naar onbestemde verten minuten voel je of mensen ervan gediend zijn, Je moet wel naar de mensen toe als je zo leeft, en dat wil je ook. Maar zelden reageren ze bang, of afwerend". Rijkdom ZLTDZAND „Kom maar mee", zegt Peer uitnodigend. „We hebben alle tijd". Laura, een elfjarige Fjord, laat een zacht gehinnik horen als hij het hekje opendoet en het woonwagentje wil binnenstappen. Een minuscuul huisje op wielen. 1.80 bij drie meter. Klein, wat heet klein? „D'r hebben ooit wel eens twaalf mensen ingeze ten", zegt Peer geruststellehd De zitbank kan worden uitgetrokken tot een acceptabel tweepersoons bed. uit de wand komt plotseling een piepklein halfrond tafeltje te voorschijn. een gaspitje zorgt voor het licht, een potkacheltje voor de warmte, er komt water uit de kraan. Laura steekt haar hoofd door de openstaande deur en bedelt een paar sneetjes brood Wat heeft een mens nog meer nodig0 ..Het goede van dit leven is de eenvoud ervan", zegt Peer. „Praten, eten. drinken, slapen, vrijen, rei zen. Zeeën van tijd. en toch altijd iets te doen" Marjan, z'n vriendin, knikt instemmend Uit het Bra bantse Budel in vijf weken dwars door België, nu even neergestreken in het Zeeuws-Vlaamse Zuidzande. op visite bij goede kennissen en over een paar dagen weer verder 'Een duidelijk reisdoel is er niet „We zitten waai we zitten", zegt Peer filosofisch .We zijn eigenlijk op weg nergens naar toe" Het woonwagentje. hoe klein het ook is. blijft nergens onopgemerkt. Ook niet langs het stille polder- straatje in Zuidzande. waar het tweetal nu even 'woont', in afwach ting van een hoefsmid die Laura kan beslaan. Dat zal wel volgende week worden, maar Peer en Marjan zullen de laats ten zijn die zich daar druk over mkken. Intussen komen mensen nieuwsgierig langsrijden, minderen hun snelheid, en proberen een glimp op te vangen van de reizigers. Of ze komen schuchter aanlopen en blijven op een afstand je staan kijken ..De mensen zijn steeds heel vriendelijk, ze groten vaak als we onderweg zijn. maken opmerkingen, vragen -hoe je leeft, wat je doet Ontzettend leuk is dat" zegt Marjan vrolijk. „Steeds weer nieuwe mensen ont moeten. die telkens weer zo ongelo felijk verschillende kunnen zijn. het is boeiend om dat elke dag weer mee te maken", vult Peer aan „Ik ga daar ook op in Binnen viif Een leventje buiten de geknevelde tijd van prikklok, piepende compu terhorloges, werktijden, afspraken, en andere dwingelandij, hoe raak je daarin verzeild? „Ik heb al eens een maand of drie in een besteleend gewoond, ben jarenlang klusjes man geweest. De eerste paar maan den moet je afleren te denken in roosters van tijd en afstand. Je moet ervan loskomen. Maar dan kom je op een golflengte die je niet kunt beschrijven. Dat heeft een ongelooflijke rijkdom. Het heeft mij tien jaar gekost om zover te komen", probeert Peer uit te leg gen. „Maar jij", zegt hij tegen zijn vriendin, „jij hebt dat van nature Marjan. 21 jaar. maakte haar studie isociaal-agogie) af. en kreeg het idee aangereikt van vrienden, die met dezelfde woonwagen al eens drie jaar over 's Heren wegen waren getrokken. „Dat wilde ik ook", zegt ze nu. „Daar hoefde in verder niet over na te denken". Peer deed dat 'minder dan een seconde' en stemde toe. Zijn baan als docent dramati sche expressite leverde hij in Vijf weken geleden begon de tocht Marjan en Peer kenden elkaar toen nam een jaar. ..Een risico geeft Peer volmondig toe „Met z'n twee- én in zo'n kleine ruimte. Maar het gaat heel goed. Het is niet eenvou dig. maar weldadig" Marjan be aamt het ..Soms is het hard hoor. echt wel even wennen". De reis verliep tot op heden voor spoedig. Alleen bij de oversteek van de Westerschelde met het veer Krumingen-Perkpolder ontstonden moeilijkheden Het paarjde mocht er met op „Dat stond in het regle ment Er was niks aan te doen We hebben toen op een veewagen ge wacht. Binnen tien minuten kwam er een die wel plaats had voor Laura. We hebben toen meteen een auto met een trekhaak gezocht om het wagentje mee te slepen Ook geen probleem. Aan de overkant hebben we gewoon dewagen weer losgemaakt, het paard uit de vee auto gehaald en weer aangespan nen" Hulp hebben ze nauwelijks nodig Alleen voor water, een plekje om de wagen neer te zetten en Laura te laten grazen Dat geeft nergens problemen Mensen vinden het leuk. zijn meuwsglerig Als we er gens staan worden we vaak binnen gevraagd om koffie te drinken Ze zijn vaak blij eens met vreemden te- kunnen praten Heel openhartige, gesprekken zijn dat' zegt Marjan „Misschien wel omdat ze weten dat we over een paar dagen weer weg gaan en niet meer terugkomen". Financiën Financien zijn al evenmin een heet hangijzer in het woonwagentje „Met ons spaargeld kunnen we nog zo'n maand of vier vooruit", legt - Peer uit. „Als het op is zullen we zelf de kost moeten verdienen. Mar jan maakt zelf oorbellen. Ik pro beer accordeon te spelen", en wijst op het instrument in de hoek dat sinds een maand of twee zijn aan dacht heeft. Peer kan bovendien kleine fluitjes maken van klei. Hij heeft een klein bakoventje in een olieblik gefabriceerd. „Daar moet toch wel iets mee te verdienen zijn", zegt hij monter, en speelt bij w ijze van demonstratie een 'lekker moppie' muziek op een fluitje dat met een leren touwtje om z'n nek hangt. En dan is er natuurlijk nog Laura, al getraind in het maken van 'ritjes' met kinderen op de rug. Geen zor gen, kortom. ,.'s Morgens rijden we weg met een heel open gevoel", legt Marjan begeesterd uit. „Zo van; we zien wel waar we vandaag terecht komen. We hebben geen tijdsplan ning of afspraken" Het bevalt haar tot nu toe uitstekend. „We hebben geen limiet gesteld aan deze reis zegt ze. .Het kan een maand duren, of nog tien jaar. En alles er tussen in" ATERDAG 31 DECEMBER 1983 t ADVERTENTIE) pOjAj^ Sinds 1960 zijn ze een verbouwd verschijnsel: wildgeplakte affiches over pola riserende zaken als Navo, kernwapens, milieudefensie, Dolle Mina, abortus, kraken, monarchie, Vietnam, provo, stadsvernieuwing, potten- en flikker- beweging. Uit 15.0(H) Nederlandse actie-affiches werden de 500 meest representatieve gekozen en van commentaar voorzien door Henk Hofland. Zo ontstond 'Een Teken Aan De Wand', het Boek van de Maand december. Een magnifiek album van een mondiger wordende samenleving. Een kleur- en luisterrijk document (220 pagina'sover de vaderlandse geschiedenis van de laatste 20 jaar. Wie op zoek is naar een afwijkend decembercadeau. holt nu naar de boekwinkel. 'Een Teken Aan De Wand'. Tot 7 januari 124,50. Daarna f 37,50.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 11