Senaat blijft verdeeld over de tweeverdieners Korter werken levert geen nieuwe banen op Steeds minder Nederlanders met vakantie Andropov lijkt ondanks ziekte stevig in zadel Wilton Fijenoord Koud ongerief MEERDERHEID CDA LIJKT VOORSTANDER het weer Lonen vrije beroepen in januari vrij VROM-bijdrage sociale bouw Polen vragen in Amsterdam politiek asiel )ONDERDAG 29 DECEMBER 1983 DEN HAAG (GPD) De eerste kamer staat nog sterk verdeeld tegenover het wetsontwerp Tweeverdieners'. Binnen zowel de CDA- als de PvdA-fractie zijn de meningen over het plan om huishoudens met meerdere inkomens extra te belasten verdeeld. De derde grote fractie, de VVD, heeft zich nog niet uitgelaten over de stemverhouding binnen de groep. PZC/binnen-buitenland het begin van het debat in de «iaat werd woensdagochtend duide- ijk dat de drie grootste fracties grote lezwaren hebben tegen het plan van le staatssecretarissen Koning ifinan- üén). en Kappeijne van de Coppello n De Graaf (sociale zaken). Net als in ie tweede kamer vrezen de senatoren dat de persoonlijke levenssfeer van de lerknemers wordt aangetast, dat rouwen moeilijker op de arbeids markt terecht kunnen en dat de tmancipatie een forse stap achteruit el gaan. r. Toch bestaat de verwachting dat een ieerderheid van de eerste kamer van- svond het wetsontwerp zal steunen. Staatssecretaris Koning lijkt door njn toezeggingen van de afgelopen lagen met name de overgrote meer- lerheid van de CDA-fractie aan zijn ajde te hebben gekregen. De kleine rechtse fracties lijken zich ook bij het wetsvoorstel te zullen neerleggen, net als een deel van de verwachting in) niet volledig tegen PvdA-fractie. Klein links en D'66 zijn het wetsontwerp heeft gekeerd. De echter fel tegen. Daarmee hangt de VVD-fractie zal pas vandaag, na het beslissing af van het stemgedrag van antwoord van Koning een definitief de liberale fractie, die zich (tegen de standpunt innemen. (Slot van pagina 1) De vooruitzichten van vrijdag tot èn net maandag: Veel bewolking. Vooral vrijdag en laterdag mogelijk wat regen. Hiddagtemperatuur ongeveer 8 gra- lcn. Deltagebied Weersverwachting voor het Deltage bied voor 29 december Dus land blijft ook vandaag in een testelijke stroming van bijzonder ie echte en vochtige lucht. Het werd ïjj sferen in Zierikzee op een haar nc. is rn graden en dat is ruim vier graden bren de normale waarde voor de tijd li m het jaar. De brede westelijke t- hchtstroming wordt in stand gehou- i. ten door een hardnekkig hogedruk- 7i jebied boven Frankrijk en door een qordel van depressies op het noorde alk deel van de Atlantische Oceaan. In deze luchtdrukverdeling zal weinig Krandering optreden zodat er geen 1 mmenswaardige verandering in het Ni Kersverloop ontstaat. Er komt van- 'aj iaag veel bewolking voor en het doet 21 nchtig en nevelig aan. De wind is ei ainder sterk dan gisteren en blijft het Ni pootste deel van de dag matig tot «I oms vrij krachtig uit zuidwest tot ".est. Het kwik zal vanmiddag rond de negen graden schommelen Op een ij madering van een nieuw regenfront lfl ia! vanavond de wind toenemen tot y( ïrachtig of mogelijk hard later. 1(j Vooruitzichten voor vrijdag: in de 0, Khtend passeert een regengebied :g naar tegen de middag krijgt de zon le overhand en neerslag van beteke- g| as wordt daarna niet meer verwacht. Ij iet wordt wel winderig, met name in II le ochtend en de temperatuur daalt ■ets. Nautisch bericht ill iind: zuidwest tot west 4 tot 5 Beau- - orf, in de avond toenemend 6, moge- r( [ffc later 7 Beaufort; zicht: meest >j natig; temperatuur kustwater: 6 gra in len; afwijking waterstanden: een ge il mge verhoging van een paar decime- sj it; maximum golfhoogte monding ïl 'cheldes: tijdens het ochtendhoogwa- 2J sr circa driekwart meter en in de tvond ongeveer één meter zeegang. ZON EN MAAN 9 december 3 on op 08.48 onder 16.36 IQ laan op 04.46 onder 14.06 van Wilton Fijenoord. Overigens is de markt op dit gebied ook bijzonder slecht, al verwachten de werven een lichte vooruitgang in het komende jaar. Het behoud van de nieuwbouw bij Wilton Fijenoord kan alleen gewaar borgd worden door nieuwe orders uit het buitenland. Een vooruitschuiven van orders van de Nederlandse mari ne sluit de regering uit. Bovendien zou er dan nog een te groot gat vallen tussen de afloop van het huidige contract met Taiwan en de nieuwe marine-bestelling. Wel wil de regering de mogelijkheid open laten dat militaire exportorders ook bij Wilton Fijenoord geplaatst kunnen worden. Bij de opsplitsing van het RSV-con- cem in de jaren '70 werd besloten dat Wilton Fijenoord zich alleen op de reparatie toe zou leggen, terwijl de marine-orders uitgevoerd zouden wor den door de werf De Schelde en de RDM. Van de regeling dat alleen een militaire „overloop" van deze twee werven bij Wilton Fijenoord terecht zou kunnen komen, wordt zodoende „eventueel" afgeweken, aldus Van Aardenne. Voor het afmaken van de lopende order van twee onderzeeboten voor Taiwan moet, aldus de minister, de directie van Wilton Fijenoord maar naar Taiwan gaan om te zien of daar regelingen te treffen zijn. De werf is in financiële problemen gekomen omdat al het door Taiwan vooruitbetaalde gedeelte op is. Van de 200 miljoen gulden die betaald maar nog niet 'vertimmerd' is. is 100 miljoen opge gaan aan het debacle van de kolen- graafmachine in de Verenigde Staten. De andere 100 miljoen komt volgens Van Aardenne vrij bij de aflevering van de twee schepen Ook is de regering bereid een onder zoek in te stellen naar alternatieve produkten voor Wilton Fijenoord Van Aardenne noemde onder meer de mogelijkheid van het produceren van drukvaten. Wel gaf hij toe dat de RDM in de problemen kwam toen een order voor drukvaten voor kerncen trales in Zuid-Afrika ook geen export vergunning kreeg. Verder zal de rege ring op verzoek van de Kamer komen met voorstellen over compenserende werkgelegenheid. De regering ziet goede kansen voor een verbetering van de relatie tussen Nederland en de Chinese Volksrepu bliek. nu de regering geen vergunning zal afgeven voor de uitvoer van onder zeeboten naar Taiwan Naar Peking Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) zei woensdag in de Tweede Kamer dat binnenkort een zware han delsdelegatie naar Peking zal reizen om daar over de uitbreiding van de economische en andere contacten te praten De Tweede Kamer aanvaardde een voorstel van de WD'er Jacobse waarin de regering werd gevraagd een inventarisatie op te stellen van de handelbetrekkingen met China. De CDA'er Van Iersel sprak de hoop uit dat spoedig weer ambassadeurs kunnen worden uitgewisseld en dat tussen Nederland en China culturele en economische verdragen kunnen worden gesloten. Wilton Feijenoord zal nu in ieder geval de weigering van het kabinet om de exportvergunning te verlenen juridisch gaan aanvechten, aldus di recteur Sluis. PvdA-woordvoerder Simons ver klaarde dat een deel van zijn fractie gunstig oordeelt over het voorstel. Volgens deze PvdA-senatoren bevor dert de nieuwe wet de emancipatie van de vrouw en de individualisering in de belastingwetgeving. Daarmee komt de wet tegemoet aan de wensen van het PvdA-verkiezingsprogram- ma. Ook het draagkrachtbeginsel wordt volgens deze groep voldoende in acht genomen. Wel benadrukte Simons dat onlr -ziin fractie pas een definitief oordeel zal geven nadat staatssecretaris Koning zijn antwoord heeft gegeven. CDA- woordvoerder Christiaanse. zelf belas tingdeskundige. bracht naar voren dat de wet fraude bevordert en moge lijkheden geeft om belastingen te ont gaan of te ontduiken. Evenals de PvdA had hij moeite met het ontbre ken van duidelijke omschrijvingen voor begrippen als 'gezamenlijke huishouding'. Verder was het ontbre ken van een goede regeling om de kosten van kinderopvang met de be lastingen te verrekenen een punt van kritiek. Ondanks deze kritiek van de woord voerder van de grootste fractie, valt te verwachten dat het CDA het wetsont werp zal steunen. Dinsdag al bleek dat veel van het verzet van de fractie tegen het wetsvoorstel was weggeno men door een aantal toezeggingen van staatssecretaris Koning. Naar verluidt zouden van de 26 CDA-sena- toren slechts twee leden tegen het voorstel zijn. onder wie Christiaanse. Deze liet echter gisteren wel blijken niet te licht te willen tillen aan het bedrag van 400 miljoen gulden dat de maatregel moet opbrengen. VVD-senator Van Graafeiland ging op geen enkele wijze in op de manier waarop zijn fractie zou stemmen. Wel benadrukte hij dat de WD de doel stellingen van het wetsontwerp on derschrijft. Maar de fractie heeft grote problemen met de technische uitwer king en de gevolgen van de maatrege len. Emancipatie Het verzet van de fractie is vooral gericht op de groeiende fiscale afhan kelijkheid van de partners, de anti- emancipatoire tendenties, de relatie met andere wetten en de bewijs- en controle problematiek. Daarnaast wees Van Graafeiland vooral op de dreigende aantasting van de persoon lijke levenssfeer, omdat alle werkne mers moeten opgeven of hun partner werkt en hoeveel hij of zij verdient. Hoog water •onderdag. 29 december H hssi imeuzen V insweert 'emeldinge yfcreekrak 09.55 165 10.17 187 1059 130 10.49 202 1127 151 11.23 175 1154 155 rijdag. 30 december 11.05 169 1126 192 12 13 134 1201 207 00.11 160 00 08 187 00.35 163 Jerneuzen s' lerikzee Insweert ïffemcldinge Jeekrak 2J Iruinisse Laag water onderdag. 29 december ïssingen emeuzen "Terikzee insweert emeldinge reekrak mlnlsse 03.52 144 04.17 156 04.39 121 04.39 171 04.58 138 05.14 160 05.05 140 rijdag. 30 december lil tangen 05.09 149 05.34 161 05.51 127 05.52 177 06.07 143 06.23 167 06.15 145 22.38 168 23.01 190 23.46 139 23.36 204 12.37 156 12.33 181 13.05 159 16.37 177 17 02 189 17.20 153 17.21 205 17.31 170 17.47 197 17.42 172 17.41 176 18.06 189 18.21 149 18.25 204 18.37 166 18.52 193 18.48 167 iVan onze redactie buitenland) DEN HAAG De Russische president Joeri Andropov is in het ziekenhuis opgenomen. Zijn toestand is echter niet ernstig, zo heeft een functionaris van het Centraal Comité bekendgemaakt. Het is voor het eerst dat van gezaghebbende zijde officieel wordt bevestigd dat de gezondheid van de Andropov te wensen overlaat. Volgens de partijfunctionaris heeft Andropov's ziekte niets te maken met zijn nieren, zoals in het westen wordt verondersteld, en zou de ziek te een jongere man geen problemen bezorgen. Hij weigerde de ziekte van de 69-jarige Sowjet-leider ver der te specificeren, maar verklaarde nog wel dat Andropov nauwlettend de werkzaamheden van de Opper ste Sowjet volgt. Andropov is nu al bijna viereneenhalve maand met meer in het openbaar verschenen. Hij ontbrak ook bij de parade op het Rode Plein op 7 november. Aanvan kelijk werd officieel gezegd dat hij een kou had opgelopen. Volgens de partijfunctionaris had Andropov gisteren de zitting van de Opperste Sowjet bij willen wonen, maar zijn behandelende artsen hadden het hem afgeraden. De officiële mededeling kwam ove rigens nadat Andropov in zijn rede. die bij zijn afwezigheid tijdens de vergadering van het Centraal Comi té van de communistische partij werd voorgelezen, had opgemerkt dat hij „door tijdelijke oorzaken" de voltallige vergadering niet kon bij wonen. Wat hem ook mag schelen, duidelijk is wel dat de voormalige chef van de gevreesde KGB de teugels van de macht nog altijd strak in handen heeft Door de benoeming van twee van zijn medewerkers in het machtige, slechts uit dertien leden bestaande Politbureau, en van nog twee ande re aanhangers op andere sleutelpo sities in de partij-hierarchie heeft Andropov duidelijk zijn macht aan de top weten te consolideren. van Vitaly Vorotnikov (57). voorma lig ambassadeur in Cuba. en van Mikhail Solomentsev i70). die in de partij een hoge functie had. verze kerde Andropov zich van een werk bare meerderheid over de groep die in dit hoogste politieke apparaat van de partij hun kaarten op Tsjer- nenko hadden gezet. Ligatsjov Rivaal Met deze manoeuvre heeft de An dropov eventuele ambities van zijn rivaal Konstantin Tsjernenko. die na de dood van Brezjnev (10 no vember 1982) even van de macht heeft kunnen proeven, maar daar na door Andropov naar de zijlijn werd gemanoeuvreerd, geblok keerd. Met de aanstelling in het Politburo Een andere, eveneens belangrijke benoeming, is die van de 63-jarige technocraat Jegor Ligatsjov lot se cretaris van het Centraal Comité, een machtige functie, die essentieel is voor Sowjet-politici die hogerop willen. Voorts versterkte Andropov zijn positie met de benoeming van Viktor Tjebrikov (60) als kandidaat- lid van het Politburo. Andropov is woensdag tijdens ver kiezingsbijeenkomsten in het kies district Proletarski in Moskou aan gewezen als kandidaat voor de Raad van de Unie, een van de twee kamers van de Opperste Sowjet. De verkiezingen zullen op 4 maart plaatsvinden. Andropov is momen teel al secretaris-generaal van de communistische partij en presi dent van de Opperste Sowjet (staatshoofd). Generaal Ustinov II) in gesprek met de politbureauleden Andrei Gromyko (mi en Konstajitin Tsjernenko tijdens de winterzitting van de Opperste Sowjet. Op de achtergrond de leden Vitaly Vorotniko 'li en Mikhail Solomentser. PHILADELPHIA (APEen voorbijganger komt le hulp als deze vrouw in de Amerikaanse stad Philadelphia blijkens de uitdrukking op haar gezicht vrij onzacht met het trottoir in aanraking komt. Door de plotseling opvriezende regen kwamen niet alleen de voetgangers in moeilijkheden maar moest in Philadelphia en het omliggende gebied aan de Amerikaanse oostkust ook het verkeer met de grootste omzichtigheid zijn weg zoeken. DEN HAAG (ANP) Voor de meerderheid van de eerste ka mer moet de loonontwikke ling van vrije beroepsbeoefe naren (de niet-cao-inkomens) komend jaar al met ingang van het eerste kwartaal volle dig worden vrijgelaten. Een wetsvoorstel van minister De Koning isociale zaken) om de huidige wet op de niet-cao-inkomens met drie maanden te verlengen tot 1 april 1984. in afwachting van een nieuwe wettelij ke regeling, is woensdag verworpen Tegen stemden CDA. WD. SGP. GPV en RPF CDA en VVD noemden het wetsvoorstel 'onaanvaardbaar'. Minister De Koning zei zich daarbij neer te zullen leggen. Het staat nagenoeg vast dat ingrijpen in de inkomens van vrije beroepsbeoe fenaren met ingang van 1 januari 1984 onmogelijk zal worden nu de senaat zich in deze bewoordingen heeft uitge laten. Luchtvrachtindustrie De Ne derlandse Vereniging voor Luchttransport NWL i waarin onder meer luchtvrachtexpediteurs en lood- salhandelaars samenwerken) ver wacht dat 1984 een goed jaar voor de Nederlandse luchtvrachtindustrie zal worden. Dit geldt zowel voor Schiphol als voor de vliegvelden van Maas tricht, Twente en Rotterdam. ENQUETE: ALLEEN BEHOUD WERK DEN HAAG (ANP) Afspraken over arbeidsduurverkorting voor 1983 en 1984 leiden slechts tot behoud van werk cn niet tot of nauwelijks tot extra banen. Dit blijkt uit een onderzoek van de dienst collectieve arbeidsvoor waarden van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid. De dienst heeft een telefonische en quête gehouden onder partijen die betrokken zijn bij bedrijfstak-cao's met vijfduizend of meer werknemers. De afgsproken arbeidsduurverkorting varieert in de 42 onderzochte cao's voor 1983 van 0.69 procent tot 2.7 procent en voor 1984 van 0.68 tot vijl procent. Zou een verdergaande ar beidsduurverkorting worden doorge voerd. bijvoorbeeld naar 10 a 12 pro cent in 1986 of 1987 dan zou dat wel leiden tot het ontstaan van nieuwe banen, aldus de onderzoekers. Volgens de onderzoekers is de raming van het centraal planbureau (dit jaar nog geen herbezetting en volgend jaar 25 procent van de ingeleverde ar beidstijd omgezet in nieuwe banen) te DEN HAAG (ANP) Het ministerie van YROM (volkshuisvesting) zal bij dragen aan het nieuwe waarborg fonds voor de sociale woningbouw dat vooral bedoeld is om verbetering van na-oorlogsc woningen mogelijk te maken. Voor 1984 verleent het ministerie een malig 30 miljoen gulden. optimistisch geweest) In vrijwel alle van de 92 grote cao's in ons land, waaronder 1.860.000 werknemers val- AMSTERDAM (ANP) Zeventien Polen die een Europese rondreis maakten met het Poolse passagier schip Rogalin zijn dinsdagavond niet op het schip, dat inmiddels is ver trokken, teruggekeerd. Zes van hen hebben zich bij de Amsterdamse vreemdelingendienst gemeld met een verzoek om politiek asiel, aldus de politie. Noch de woordvoerder van de mare chaussee noch die van de vreemdelin gendienst kon vertellen waar de ande re elf zijn gebleven- Waarschijnlijk verblijven zij op diverse adressen in ons land. Het schip kwam maandag aan in de Amsterdamse haven met 121 beman ningsleden en 249 passagiers. Dins dagavond is het schip weer vertrok ken. len zijn arbeidsduurverkortende maatregelen vastgelegd In de meeste gevallen is de arbeidsduurverkorting gerealiseerd in roostervrije tijd. In slechts vier van de 92 cao's zjjn er afspraken gemaakt over een mogelij ke arbeidstijdverkorting van 10 pro cent in 1986 of 1987. De dienst collectieve arbeidsvoor waarden van het ministerie heeft voor haar onderzoek 42 bednjfstak-cao's onderzocht die betrekking hebben op 1,4 miljoen werknemers Met uitzon dering van twee gevallen verwachten de bij die cao's betrokken partijen voor de jaren 1983 en 1984 geen ol vrijwel geen herbezetting van de vrij gekomen arbeidstijd. Als belangrijkste oorzaak voor het feit dat er geen of slechts een zeer geringe herbezetting zal plaatsheb ben in die jaren geven de betrokke nen aan: overcapaciteit in bedrijf of bedrijfstak, organisatorische proble men en de slechte positie van bedrij ven of bedrijfstakken. (ADVERTENTIE) GOUD- EN ZILVERVEILING VANDAAG. 29 DECEMBER, in de Schouwburg te Middelburg. Aanvang 14.00 uur Zilveren kandelaars, serviezen, broodmanden, karaffen met zilveren montures, 2 zilveren cassettes, tafelbestek, zilveren dienschalen, EEN ZILVEREN SCHAAKSPEL etc. etc. Gouden sieraden: hangers, armbanden, ringen, bloedkoralen snoeren, granaten halssnoeren, diamant, bril|ant, gouden heren zakuurwerken, gouden damesarmbandhorloges met briljant bezet etc. etc. Kijkuren. vanmorgen van 11.00 tot 12,30 uur Veilingmeester A. I. VERHAGE. Notaris P- KREPEL Wij voorspoedig 1984 DEN HAAG (ANP) In het afgelopen jaar zijn weer minder Nederlan ders met vakantie ge weest. Vooral bij de bui tenlandse vakanties is er sprake van een terug gang. Bovendien gingen de Nederlanders nog nooit zo kort met vakantie als in het vakantiejaar 1983 (van oktober 1982 tot okto ber 1983). Dit blijkt uit de resulta ten van een vakantie- onderzoek van het cen traal bureau voor de sta tistiek (cbs) Uit de onderzoekscijfers blijkt dat in het vakan tiejaar 1983 8,1 miljoen Nederlanders met vakantie gingen. In 1982 waren dat er nog 8,3 miljoen en in 1981 8.6 miljoen. Het totaal aan tal vakanties daalde voor het eerst sinds 1966 van 11,9 miljoen in 1982 naar 11.3 miljoen in 1983 De gemiddelde vakantieduur bedroeg 14.4 dagen Volgens de onderzoe kers is de daling van het aantal vakanties met vijf procent ten opzichte van 1982 hoofdzakelijk een gevolg van het feit dat het aantal buiten landse zomervakanties met bijna tien procent afnam tot 4,5 miljoen. In Nederland werden net als in 1982 4.5 miljoen vakanties in de zomer periode doorgebracht In de zomer van 1983 hebben de badplaatsen aan de Noordzee een re cord-aantal Nederland se vakantiegangers ge trokken: 700 000. Op de tweede plaats kwamen Veluwe en Veluwerand met 560 000 vakanties. De aantallen binnen landse wintervakanties (0.8 miljoen) en de bui tenlandse wintervakan ties (1.5 miljoen) zijn se dert 1980 vrijwel onge wijzigd. aldus het CBS Directie K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie. M P. Dieleman en C. van der Maas. KANTOREN Vlissingen: Walstraat 56-60. 4381 EG Vlissingen. tel (01184) 15144 Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651 Goes. Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen. tel. (01150) 94457 Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t m vrij dag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144. Opening kantoren Van maandag t/m vrijdag van 08.00 tot 17 00 uur. 's Zaterdags in Goes, Vlissingen en Middelburg van 08.00 tot 10 30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie: (01194) 511 Advertentie-afdeling (01186) 1584 Redactie (01184)-14796. Overlijdens advertenties maandag- tm vrijdagavond van 2030 tot 22 00 uur 1011841 15144 Zondag avond van 20.00 tot 22 00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 62,80; franco per post 74,-, per maand 21,65; jaarabonn. 245,-, losse nummers 0,85 (alle bedragen inclusief 4 pet. btw Postrek nr 3754316, t.n.v. PZC ab rek. Middelburg Advertentietarieven 122 cent per mm, minimumprijs per advertentie 18.30; ingezonden mededelingen 2V? x tarief Voor brieven bureau van dit blad 4.25 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw Giro. 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3