PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Weinig uitzicht voor Wilton Fijenoord Verdachte van ontvoering Heineken geeft zich aan VS uit Unesco wegens anti- Amerikanisme KOFFIE EN THEE FORS DUURDER Oranje in de sneeuw Scheepswrak dertiende eeuw gevonden KAMER TEGEN NIEUWE EXPORT NAAR TAIWAN LOSGELD HONDERDJES OPGEDOKEN Nevelig Veel bewolking en mogelijk wat regen .1 of motregen. Temperatuur ongeveer 9 graden. Matige wind, kracht 4. aan de kust en op het IJsselmeer nu en dan krachtig, 6, uit zuidwest tot roest. 226e jaargang no. 306 Donderdag 29 december 1983 Vandaag.... op pagina 6 mmmr Mf -L L WÊÊÊÊL De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren 01184-15144, heer v. d. Bulck. WITENPOST (ANPt Tussen het Friese Buitenpost en Gerkeklooster is een icheepswrak gevonden dat dateert uit de dertiende eeuw De ouderdom van \et schip is bepaald door prof. dr. W. G. Mook van het laboratorium voor dgemene natuurkunde van de rijksuniversiteit te Groningen. De herkomst ton het eikehoutenschip is nog onbekend. legin volgend jaar hoopt de stichting 'Oud-Achtkarspelen' het scheepswrak I ioot te leggen. „Deze vondst is vooral interessant omdat nu hel bewijs wordt geleverd dat de vroegere Lauiverszee diep landinwaarts nog bevaarbaar was Het wrak hebben we namelijk aangetroffen in een stuk land waar eeuwen geleden een slenk van de zee moet hebben gelegen. Voorzover we kunnen nagaan, is dit de oudste vondst in de wijde regio die aantoont dat de Lauwerszee tol ver in Friesland en Groningen gebruikt werd door het scheepvaartverkeeraldus secretaris J. Keizer van de stichting. Volgens hem gaat het om een uniekevondst 'van grote historische ivaarde' Berekend is dat het schip een lengte van ongeveer 20 meter moet hebben Van onze parlementaire redactiet DEN HAAG De regering praat vandaag met direktie en bewindvoerders van Wilton Fijenoord over de mogelijkheden van het afbouwen van twee onderzeeboten voor Taiwan die drie jaar geleden besteld werden. Voor het niet doorgaan van een vervolgopdracht van nog eens twee of vier onderzeeboten neemt de regering echter geen enkele verantwoordelijkheid. bleek woensdagavond nadat de WD-fractie in de Tweede Kamer hier i uitdrukkelijk om had gevraagd. De «gering weet zich echter gesteund ir de gelegenheidscoalitie van CDA n PvdA. I Folgens premier Lubbers hebben de roorstanders van een nieuwe export- «rgunning de uitspraken van de 4 toenmalige premier Van Agt in 1980 si 1981 verkeerd begrepen. Lubbers a ei dat Van Agt zich toen 'politiek rerbonden' heeft in de toekomst geen nieuwe wapens aan Taiwan te leve ren. Een motie van de VVD om het ifwijzen van de exportvergunning toor twee tot vier nieuwe onderzeebo- voor Taiwan terug te draaien, terd met 80 tegen 36 stemmen ver- rapen. Bet afwijzen van de exportvergun- •_Tg betekent volgens Lubbers echter pn automatische verantwoordelijk- M van het kabinet voor de afbouw nn de lopende order. De werkgele- (tnheid en het voortbestaan van de industrietak zijn wel een zorg van het ibinet, „evenals van alle andere be rokken. We gaan daarom ook met 'le betrokkenen praten, maar niet als nieuwe verplichtingaldus Lub- U&ers. I ifbouw ti De uitvoering van de (aangenomen) aotie van CDA en PvdA om in over ig met de bewindvoerders van RSV en de directie van Wilton Fijenoord sche zaken Van Aardenne praat van- „maatregelen te voorzien die de af- daag al over de mogelijkheden van de bouw van het onderhanden werk vei- werf die in financiële problemen ver lig stellen", betekent voor de regering keert. geen probleem. Minister van economi- Van een opheffen van de surséance van betaling waarin Wilton Fijenoord verkeert, bijvoorbeeld door een tech nisch faillisement. verwacht minister Van Aardenne geen heil. De kosten daarvan zijn nauwelijks te overzien en bovendien heeft dit geen zin voor enkele maanden. Dan zou de werkge legenheid bij de werf voor een lange période verzekerd moeten zijn, aldus de minister. Wel zal er volgens Van Aardenne moeten worden bezien of een afsplit sing van de nieuwbouw-afdeling waar de onderzeeboten worden ge bouwd van de reparatie-afdeling mogelijkheden biedt. Voor de regio Rotterdam moet een voldoende reparatiecapaciteit behou den blijven en daarin past wellicht het instand houden van de reparatiewerf (Slot zie pag. 3 kol. 2) DEN HAAG AN Pi Deze vrouw demonstreert op het Binnenhof met een broodtrommel, waarin zelfs de muizen met genoeg voedsel meer kunnen vinden, vóór behoud van de werkgelegenheid bij de Schiedamse werf Wilton Fijenoord. De tweede kamer debatteerde gisteren over de levering van onderzeeërs aan Taiwan De schepen zouden bij Wilton Fijenoord worden gebouwd. VVD-woordvoerder Jacobse in de banken van de twee.de kamer met links zijn fractievoorzitter Nijpels. Jacobse bestookte het kabinet gisteren met vijf moties over de kwestie Taiwan. Korter werken Korter werken levert geen ex tra banen op. Arbeidstijdver korting leidt slechts tot be houd van werk. (PAGINA 3) Minima De gemeente Dronten mag mensen met een minimumin komen niet ontzien bij het hef fen van gemeentelijke belas tingen. Een besluit van de Kroon. (PAGINA 5) Waterkering Wie het water deert, die het water keert". Dit oude gezegde is niet meer van toepassing op de gezamenlijke strijd tegen het water. Een terugblik op de concentratie van de water schappen. (PAGINA 11) Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Financiën, economie: 4 Kunst en cultuur: 7 Provincie: 9, II en 13 Sport: 15 AMSTERDAM (ANP) - Koffie en thee worden maandag 2 januari fors duurder. De prijs voor een pak koffie van 250 gram gaat met zesentwintig cent omhoog en thee wordt achttien cent per pakje van 100 gram en veertien cent per 20 zakjes duurder. Voor oploskoffie varieert de prijsverhoging van tien tot zestien cent per 50 gram, zo heeft de Vereniging van Nederlandse Kofiïebranders en Theepakkers bekendge maakt. De prijsverhogingen zijn het gevolg van hogere prijzen op de wereld markt en de verhoging van de btw. Juist dezer dagen heeft de te velde staande kofiie-oogst in Mexico erg geleden van een koudegolf. In de staat San Luis Potosi is 70 procent van de oogst verloren gegaan De prijsstijgingen zijn vergeleken met de ontwikkelingen in 1983 buitengewoon fors. De koffieprijs steeg in de tweede helft van het jaar drie maal achter elkaar met in totaal achtentwintig cent per half pond en thee werd in totaal achttien cent per ons duurder. AMSTERDAM (GPD) Een van de drie voortvluchtige hoofdverdachten in de ontvoeringszaak van bierbrou wer Heineken en zijn chauffeur Dode- rer. de 30-jarige Frans M., heeft zich woensdagavond om acht uur bij het Amsterdamse hoofdbureau van poli tie gemeld. M. was in gezelschap van een familielid. Hij maakte volgens de politie een afwezige indruk, 'als een man die aan het eind is van zijn Latijn'. Uit de twee brieven die Frans M. de afgelopen week via Het Parool en kennissen naar de politie stuurde, is niet op te maken wie de hoofddader is van de ontvoering. M. zou slechts hebben meegedaan omdat hij door belastingschuld in moeilijkheden was geraakt en om 'zich te bewijzen Volgens de politie is het duidelijk dat M. zich schuldig voelt, maar er kan nog met meer over worden gezegd De politie is ervan overtuigd dat ook de andere twee hoofdverdachten zich in Amsterdam bevinden. Bij verschillende kantoren van de Amro-bank en de ABN zijn acht brief jes van honderd gulden opgedoken die volgens de nummering behoren tot het losgeld van naar schatting 30 miljoen gulden Vlak nadat de heren Doderer en Heineken waren bevrijd uit de twee cellen in een loods op het Amsterdamse industriegebied, vond de politie circa 8 miljoen gulden in een auto en in een koffer van twee ver dachten. In de bossen van Zeist werd later 20 miljoen gulden ontdekt. Er wordt nog 4 a 5 miljoen gulden ver mist. In de Heineken-zaak zitten nog twee verdachten vast. Een van de andere verdachten die in verband met de ontvoering moest worden vrijgela ten, werd onmiddellijk weer in hech tenis genomen in verband met een fraudezaak. Aanvullen verlengde WWV toegestaan DEN HAAG (ANP) Minister De Koning van sociale zaken en werkge legenheid zal bij de toepassing van de verlengde WWV-regeling (wet werkloosheidvoorziening) afspraken accepteren tussen werkgever en werknemer, waarbij de eerste garan deert bij eventuele korting van het huidige uitkeringsniveau (75 procent van het dagloon) dit aan te vullen. De aanvullingen moeten deel uit ma ken van ontslagaanvragen die zijn ingediend bij de gewestelijke arbeids bureaus voor 1 januari 1985 Een werknemer komt in de verlengde WWV-penode als hij na 2,5 jaar werk loos te zijn geweest inmiddels zestig jaar of ouder is. Deze werknemer vervalt na 2.5 jaar werkloosheid niet tot het bijstandsniveau maar blijft tot zijn 65-ste jaar m de WWV. De WWV- uitkenng wordt door de overheid be taald. (ADVERTENTIE) LET OP Grandioze kerstshow op De Roompot Kijk naar onze stuntaanbiedingen op de pagina kleintjes. CARAVANS DE ROOMPOT KAMPERLAND Tel. 01107-1555 LOS ANGELES (AFP UPI'DPA) Het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken zal vandaag, donderdag, bekendmaken dat dc Verenigde Staten zich terugtrekken uit de Unesco, de organisatie voor onderwijs, weten schap en cultuur van de Verenigde Naties. Hier mee zal uitdrukking worden gegeven aan reeds lang heersende onvrede over het beleid van de organisatie bij de regering van presi dent Reagan. „Het state department heeft de aanbeveling (om uit de organisatie te stappen) gedaan en de president heeft ermee ingestemd", aldus een woordvoerder die niet wilde dat zijn naam ge noemd werd. Woordvoerder van het Witte Huis Larry Spea- kes bevestigde indirect het besluit Het uittreden van de Verenigde Staten zal per 1 januari 1985 van kracht worden. In Parijs verluidde dat de Ameri kaanse ambassadeur bij de organisatie, mevrouw Jean Gerard, woensdag middag persoonlijk het besluit ter kennis had gebracht van de direc teur-generaal, Amadou Machtar m'Bow. In Amerikaanse rege ringskringen klaagt men allang over de 'poli tisering' en het 'anti- Amerikanisme' van de Unesco, haar pogingen om de persvrijheid aan te passen aan wat hier onder in ondemocrati sche landen wordt ver staan en haar slechte begrotingsbeleid. In Washington wordt de Unesco door velen ge zien als een coalitie van landen uit de derde we reld en het oostblok. De ze coalitie .zou het erom te doen zijn een nieuwe economische en com municatie-orde op te leggen. Waar de Amerikanen ook bijzonder verbolgen over zijn is de voortdu rende discussie binnen de Unesco over Israel en haar pogingen om dit land uit te sluiten. Amerika neemt een kwart van de begroting van de Unesco voor zijn rekening. De begroting bedraagt momenteel 200 miljoen dollar, (cir ca 600 miljoen gulden). LECH (ANP) Koningin Beatrix brengt met haar gezin weer een skivakantie door in het Oostenrijkse Lech. Op deze foto v.l.n.r. prins Friso, koningin BeatrixPrins Constantijn, zijn broer kroonprins Willem Alexander en prins Claus. Restwaarde van Tai wan-besluit TTet 'drama-RSV' tekent •wi I XT zich in de laatste week van dit jaar nog even scherp H af als dat in de eerste week van 1983 het geval was In januari waren het de onrustbarende cijfers over dreigend verlies van ba nen bij het toen al bijna failliete Rijn-Sehelde-Verolme-concem. Giste ren trokken 1500 wanhopige demon stranten naar het Haagse Binnenhof om er de politici met de klemmendste aandrang te bewegen tot actie voor behoud van de werkgelegenheid bij Wilton Fijenoord in Schiedam. De tweede kamer kwam een dag terug van kerstvakantie om te debatteren over het besluit van het kabinet- Lubbers. geen exportvergunning te verlenen voor een vervolgorder die Taiwan wilde plaatsen bij de voorma lige RSV-werf om onderzeeërs te bou wen. Het debat is volgens de regels van de voorspelbaarheid verlopen Hoewel de WD-fractie spetterend van leer trok tegen de argumentatie van de door haar gesteunde regerings combinatie om die Taiwanese op dracht te verhinderen ging het in 's lands vergaderzaal eigenlijk al niet meer over de betwistbaarheid van deze beslissing. Het kabinet wist zich - hoe vervelend de verdeeldheid in ei gen gelederen daarover ook was - verzekerd van een solide meerder heid. Waar de tweede kamer zich terecht sterk voor maakte was: de redding van de werf Wilton Fijenoord. Dat probleem was acuut geworden. Daarvoor diende op korte termijn een oplossing te worden aangedragen. Het was duidelijk dat het kabinet zich maar moeilijk zou willen laten overhalen om een cheque af te geven aan de bedreigde werf. Premier Lubbers gaf de kamer te verstaan dat hier twee gescheiden vraagstukken aan de orde waren. Het militaire ex portverbod richting Taiwan was één probleem De lamentabele toekomst- kansen voor Wilton Fijenoord een ander vraagstuk. Ook al omdat dit kabinet er weinig voor voelt recht streeks verantwoordelijk gesteld te worden voor het voortbestaan van de voormalige RSV-werf evenals voor de financieringsmoeilijkheden die daar zijn ontstaan rond de afbouw van de twee jaar terug door Taiwan bestelde onderzeeers Aan de andere kant heb ben alle huidige Haagse politici, die in 1981 hebben meegewerkt aan de eer ste (en nu als pertinent eenmalig bestempelde) exportvergunning voor de Taiwanese bestelling van militaire waar in Nederland, boter op hun hoofd als ze beweren dat bij Wilton Fijenoord met de destijds genomen beslissing geen verwachtingen zijn gewekt. Daarom is het in ieder geval tegenover de 5000 werknemers van de Schiedamse werf een zaak van morele verplichting voor een ruime kamer meerderheid geworden om het kabi net zwaar onder druk te zetten zich tot het uiterste in te spannen voor behoud van dit stuk Nederlandse scheepsbouw. Het nu bijna verstreken jaar waarin de Nederlandse samenleving zich in de breedste zin van het woord heeft beziggehouden met de vraag wat er van het uiteengevallen RSV-concem nog te redden was heeft tegelijk aan getoond dat defensie-opdrachten daarbij van vitaal belang zijn. De vervroeging van binnenlandse bestel lingen (onder meer voor het behoud van werkgelegenheid bij 'De Schelde' in Vlissingen) was voor het kabinet al een grote krachtproef. En wat buiten landse militaire orders betreft is het tot nu toe een zaak van sterke hoop en grote verwachting gebleven. Toch moet de export van militair materieel de Nederlandse scheepsbouwindu- strie uit de problemen halen. In de tweede kamer bestond daarover giste ren geen enkel misverstand. Alleen heeft diezelfde bedrijfstak met de han dicap te kampen dat omstreden or ders steeds op kritieke momenten grote spanningen hebben veroor zaakt Jaren geleden was het de wei gering van een exportvergunning voor dc levering van onderzeeërs aan Zuid-Afrika. Een beslissing die ertoe leidde dat Frankrijk zonder scrupules de opdracht van de Nederlandse scheepsbouw overnam Twee jaar te rug was het dat 'uitzonderingsgeval' voor Taiwan. En nu dan de weigering van een vervolgorder. Met de regel maat van de klok keren bewindslie den terug van buitenlandse missies met hoopvolle verklaringen over de goede kansen die de Nederlandse ge specialiseerde scheepsbouw maakt als het gaat om de verwerving van militaire orders. Ook dat wekt ver wachtingen bij personeel van bedrij ven waar duizenden banen op de tocht staan Het is nuttig dat de tweede kamer de gevolgen van de beslissing om 'nee' te zeggen tegen Taiwan (financieel en uit een oogpunt van werkgelegenheid) gisteren bij het kabinet heel scherp heeft onderlijnd. Zo ondubbelzinnig als er dit keei richting Taiwan en richting Volksre publiek China is opgetreden, zo on dubbelzinnig behoort dat ook ie ge beuren tegenover de problemen die dit besluit als restwaarde heeft nage laten. vdM Bejaardenoorden De fracties van CDA en WD in de eerste kamer gaan akkoord met de bezuinigingen die minister Brinkman van WVC vol gendjaar wil doorvoeren op de bejaar denoorden. Door middel van een inte rimwetje, waarover de eerste kamer woensdag debatteerde, wil Brinkman volgend jaar ongeveer 220 miljoen gulden op de bejaardenoorden bespa-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1