VOGELS Nieuwe 2000 computer in VS I d Dierenrecht wintervoeding.tussen noodzaak en ethiek WETGEVING LOOPT TE VER ACHTER PZC/ iTTrïf i i i i rii WOENSDAG 28 DECEMBER 1983 'n deze tijd van het jaar stelt men ons steevast vragen over het voeren van vogels. „Wat .kunnen we ze geven" en „Is het al nodig?". Misschien dat bij sommigen de vragen worden ijegeven door schuldgevoel in deze periode van kerstmenu's en oliebollen? Maar 't itwoord op de laatste vraag stelt soms nogal teleur. In winters zoals we die vaak in Zeeland ennen, waarin geen sprake is van langdurige vorst, sneeuw of ijzel is het helemaal niet odig om vogels te voeren. Zo simpel is dat. et dit antwoord komt natuurlijk de Igende vraag: maar als 't nu wel ?ns wat strenger gaat winteren? Nu, kan de zaak ook wat anders gen. Bijvoedenng kan de overle- ngskans van veel individuele vogels J (.'groten: de totale omvang van de pulatie en het voortbestaan ervan er echter niet van afhankelijk. Het nu eenmaal niet de sterkste vo- die slachtoffer van kou of honger zden en het redden van de zwakke oeders. komt de soort als geheel et ten goede. We moeten goed besef dat er altijd aantalsschommelin- zijn door natuurlijke oorzaken. Jtorbeeld daarvan vormen de Rot- mzen, die inmiddels ook weer ons ad hebben bereikt. Er blijken vrij- geen jonge vogels bij te zijn, karuit de conclusie kan worden ge- Uï ijkken dat hun broedseizoen in trif»rd-Siberië is mislukt. Stel nu dat met in staat zijn voldoende vetre- ires op te bouwen om hun volgende oedseizoen wel te laten slagen (los b andere omstandigheden die daar- j meespelen)? U zult begrijpen dat mens daarop geen invloed heeft, natuur regelt die zaken en da's jr goed ook. maarr zo zullen anderen zeggen, wij 06 ibben de natuur in ons land de gelopen eeuw mooi ontregeld. Voed ns [gebieden en voedselbronnen voor igels zijn verdwenen, evenals veel orten vogels, zijn we daarmee eigen- k niet verplicht wat voor onze win- "8 igasten te doen? En je kunt je ogen chniet sluiten voor die zielig kijken- vogels in je tuin? Zo verschuiven in de discussie langzaam naar de usche kant van de vogelvoedering. mt uit dat oogpunt bezien zou je onze plicht kunnen noemen in 1 verkerende vogels te helpen ze voedsel en water te geven. Wel ten we daarbij op een paar be- vafaijke punten letten. rand of een bosrand wonen kunnen boomkruipers helpen door het ophan gen van stukjes ongezouten spek- zwoerd. Voor winterkoninkjes kun je hier en daar wat universeelvoer in boomspleten of op boomstronken strooien. Voor elk voedsel is er wel een afnemer! Watervogels in onze grachten en vij vers geven we maïs en brood, ge mengd met wat olie en vet. gesneden groente en kleine stukjes rauwe aard appel. Die laatste kunnen we het best even laten bevriezen en in het open water gooien. Ze ontdooien langzaam en zakken naar de bodem. Zwanen en duikeenden profiteren ervan. Water vogels zijn eigenlijk de eerste die voor hulp in aanmerking komen. Met het maken van wakken en het open hou den daarvan zijn ze al een eind gehol pen. Plaats en tijd Er zijn vogels die hun voedsel alleen op de grond zoeken; er zijn er ook die helemaal niet op de grond willen komen. Voor die soorten biedt een eenvoudige voeder tafel uitkomst. Een plank van ongeveer 40x60 cm met een opstaand randje om het afwaaien van het voedsel te voorkomen. Een paal er onder van zeker 1 meter 75 en een voorziening om om de katten er af te houden. Op de grond strooien we zoveel mogelijk in de buurt van de bomen en struiken zodat vogels in geval van nood kunnen vluchten. Voe der vooral niet langs wegen, want er vallen toch al meer dan één miljoen verkeersslachtoffers per jaar! Kort om: kies de voederplaats met zorg! Het tijdstip van voederen is ook be langrijk. Het best is vroeg in de mor gen en zo'n uur voor zonsondergang. Er is dan voedsel op de momenten dat dit het hardst nodig is. Met een volle •elk voedsel !D eenvoudige en bekende i ophangen van een pindasnoer of tada's in een gazen korfje. Mezen las per verzot op. Ook liet ophangen vetbollen en vruchtvlees van lfd kosnoten trekt veel vogels aan. imaast kunnen allerlei zaden voe- brood, etensresten, kaaskorstjes n» ug zonder plastic), havermout- »kken, bessen, gekweekte krenten rozijnen, (roti fruit (ook schillen, ikhuizen), enzovoort. de verschillende soorten voedsel b men ook verschillende soorten vo- af. De zaadeters met hun stevige jaksnavels, zoals vinken, mussen, ico rzen en groenlingen hebben voor voor brood en zaden. De met :;lsere snavels uitgeruste insectene- - "s als mezen, heggemussen, merels, lamsvogels, lijsters en roodborstjes iden fruit, pinda's en bessen lekker- Mensen die langs de binnenduin- maag de nacht in en zo snel mogelijk weer een volle maag na de nacht is erg belangrijk- Er zijn vogeltjes die. bij strenge vorst, wel een tiende van hun lichaamsgewicht per nacht verliezen om hun lichaamstemperatuur op peil te houden! Op de genoemde tijdstip pen is er bovendien nog weinig con currentie van de opdringerige meeu wen en spreeuwen. Die zijn dan nog onderweg naar of van de plaatsen waar ze gezamenlijk overnachten. Drinkwater Voor veel soorten is ook drinkwater erg belangrijk. Ligt er sneeuw dan hoeven we ons daar geen zorg om te maken. De vogels pikken sneeuw op en komen zo aan het nodige vocht. Als het vriest maar niet heeft ge sneeuwd doen we wat ijsgruis of lauw water in een stevig bakje. Wat suiker erin voorkomt dat het snel bevriest; denk erom: beslist geen zout! Een omgekeerd kopje erin of een stukje gaas erover voorkomt dat de volgens een bad nemen. We moeten er voor waken de vogels onnodig te verstoren. Elke vleugelslag dwingt ze immers iets van hun brood nodige energievoorraad te verbrui ken. Dat geldt vooral voor vogels bij wakken (eenden, meerkoeten, zwanen en dergelijkei. Het voederen van vo gels van het open water en veld. zoals wilde zwanen, ganzen, eenden, reigers en roofvogels laten we het best, over aan natuurbeschermingsorganisaties. Dat vergt een grootscheepse en ge coördineerde aanpak. Wat doen we met slachtoffers van de kou of met gewonde vogels? Het beste advies is; rust gunnen op een droge en koele plaats. Dus niet bij de kachel of verwarming. Zorg wel voor wat voer en een bakje water, Ga niet elke keer kijken maar laat de vogel rustig 'op orde' komen. Is die na een dag weer opgeknapt, laat 'm dan op een rustige plaats weer los. Is er toch meer aan de hand. informeer dan waar in uw buurt een vogelasielhouder woont. Die heeft een vergunning van het ministerie van Landbouw en Visserij om de (beschermde) vogels weer 'op te lap pen'. Strikt formeel gezien bent u dus zelfs strafoaar als u een beschermde vogel ter verzorging meeneemt... Maar belangrijker is dat die asielhou der de nodige deskundigheid bezit en de voor dit werk zo noodzakelijke ervaring. Met mate Ik hoop dat het in dit verhaal vol doende heeft doorgeklonken. Voer buiten de echte koudeperioden (na een week strenge vorst) piet of slechts met mate en verminder de hoeveel heid voer aan het einde van die perio de. Zorg ervoor dat de vogels niet van ons afhankelijk worden of blijven, want dat is erger dan een handvol slachtoffers! We hopen dat het deze winter niet nodig zal zijn op grote schaal hulp aan de vogels te bieden. Laten we er vooral voor zorgen dat onze vrije 'natuur' hen voldoende ruimte, be schutting en voedsel kan blijven bie den! Marolle (Door Hugo van der Heem) 'et Amerikaanse Tandy-Radio .Shack-concern is ook in Neder- id buitengewoon actief op compu- i ifebicd. Sinds de tientallen win- Itjcs enige jaren geleden ook corn ers in het programma opnamen, is [steeds beter gegaan met de vesti gen, die men overal in het land idl. Ook elders in Europa heeft een wtgclijk proces plaatsgehad, ter ijl Tandy in de VS een toonaange- ide rol speelt voor hobbyist en ine zakenman. belangstelling voor de computer eft het de keten ook mogelijk ge lakt een vrij complete reeks machi- i te brengen. De goedkoopste daar- kost nog geen f400 in Nederland. Amerika heeft men het inmiddels Sfegedurfd om de reeks aan de bo azijde uit breiden met model 2000, acomputer die bedoeld is een alter- tief te bieden voor de waarschijnlijk irdere IBM-machines, Hij werd al- 1 ins ontwikkeld om te kunnen tken met MS-DOS. een Disk Ope- ag System van de beroemde Ame- zanse programmeurs Microsoft. Tandy model 2000 is een echte 16 j s machine, wat inhoudt dat de aputer een zeer groot geheugen !i cct kan bereiken. Er is gebruik taakt van een Motorola-chip uit ij i inmiddels beroemde familie, de jj 186 microprocessor. Deze werkt met zogenaamde kloksnelheid van 8 gaHertz. waarmee model 2000 bui tgewoon snel allerhande werk- SfBnheden kan uitvoeren. Het aan- geheugen is 128 kilobytes ot, uitbreidbaar tot maximaal 768 te. computer heeft een zeer hoge ömresolutie. Tekeningen en figu- i» ikunnen afgebeeld worden met een Ij ^keurigheid van 640 bij 400 pun- 3 Dit geldt zowel voor enkel zwart te als voor kleur, in welk geval men de beschikking heeft over acht kleu ren. De schermindeling is naar keuze 40 of 80 karakters op 25 regels, uiter aard met hoofd- en kleine letters. Allerhande andere mogelijkheden als dubbele letterhoogte, halve en volle helderheid, negatief schrift en onder strepen. glijdend scrollen en gedeeld scherm zijn voorhanden. elektronica Model 2000 is uitgerust met twee verder nog een verhoogde schrijf- flexibele diskstations van het zoge- dichtheid. Daardoor is 720 kiloBytes naamde slim-line model (extra laag), opslagcapaciteit aanwezig Een van Ze zijn van het dubbelzijdige type met de flexibele eenheden kan worden vervangen door een Winchester hard disk met een capaciteit van 10 miljoen tekens. Meer eenheden Het nieuwe Tandy-model bestaat uit drie eenheden: een toetsenbord met 90 toetsen, de eigenlijke computer met ingebouwde floppy discs en ten slotte de kleuren- of monochrome- beeldbuis. De eigenlijke computer kan zowel horizontaal op het bureau worden geplaatst, als ernaast. Er zijn voorts nog mogelijkheden om joys ticks (voor spelletjes of cursorbestu ring) of een 'muis' (eveneens voor cursorbesturing) aan te sluiten. Tandy, met het hoofdkwartier in Fort Worth in Texas, is bezig aan een Europese versie van de 2000. Hierop zal veel IBM- en soortgelijke program matuur kunnen worden gebruikt. Aangezien de Personal Computer van IBM hier nog niet zo populair is als in de VS. heeft de introductie nog met zoveel haast, hoewel te verwachten valt dat een andere computergigant uit de USA, Apple, met een spliiitei- meuw ontwerp komt in januari ko mend jaar. Dit type zou de Macintosh heten en een grote gelijkenis tonen met de veel duurdere Lisa van Apple, die rond de f30.000 kost, De mogelijk heden, met name de grafische verwer king. zijn van een fabelachtige kwali teit. ondanks de grote bedieningseen- voud. Tandy 's model 2000 heeft vergelijkba re kwaliteiten als de Personal Compu ter van IBM. Radio Shack claimt echter een lagere prijs en hogere snelheid. De computer is nog niet leverbaar in Nederland. Dieren zijn. voor zover het geen heilige koeien zijn. aan de heidenen overgeleverd". Een uitspraak van prof. mr. J. J. H. Brunner dezer dagen tijdens de promotie van mr. Dirk Boon tot doctor in de rechtswetenschappen aan de Rijksuniversiteit van Gro ningen. Een opzienbarend feit, want Dirk Boon promoveerde op 'Dierenrecht'. Hij is daarmee te vens de eerste jurist, die op dit (hachelijke) onderwerp promo veert. Want u weet, dat een dier in ons rechtsbestel geen of nage noeg geen rechten heeft. Pas als dierenkwelling of dierenmishande ling de gevoelens van mensen kwetst is er sprake van een over treding of een misdrijf. Daardoor is het niet verwonderlijk, dat ook in de meest ergerlijke zaken op dit gebied maar sporadisch tot vervol ging wordt overgegaan. Dirk Boon wil aan dieren daarom zekere rechten toekennen, zoals ook in zijn proefschrift van niet minder dan 351 gedrukte pagina's wordt toegelicht en bovendien nog wordt ondersteund door een film van bijna een half uur. Een opmerkelijk goede goede film overigens, die met finan ciële hulp van het voormalige mi nisterie van CRM samengesteld, zonder één woord commentaar een scala van ergerlijke zaken met die ren aan de orde stelt, waar wij ons aan schuldig maken Allemaal doodgewone zaken, die echter door de beeldopvolging hun ware beteke nis krijgen. Nu is het begrip 'Dierenrecht' met nieuw. Uit de Middeleeuwse dieren processen zou afgeleid mogen wor den, dat dieren naast hun vermeen de plichten ook zekere rechten ken den. Over die rechten werd echter, zover bekend, nooit iets zinnigs gepubliceerd. Het moet gezegd: het is een moeilijke zaak. Misschien wel even moeilijk is een omschrijving te geven van begrippen als 'pijn' en 'mishandeling' of in het moderne jargon 'welzijn van het dier'. Misschien werd daardoor in de Napoleontische tijd de juridische zijweg gevonden, dat dierenkwel ling of dierenmishandeling slechts strafbaar was. als de ethische ge voelens van de mens er door ge kwetst werden. De dieren telden amper mee. Toen rond 1900 de dierenbescher mingsgedachte van de grond kwam, ontstonden ook de juridische com mentaren op de wetgeving voor dieren. Na een lange aanloopperio de werd in 1932 de 'Stichting tot wettelijke regeling van het Dieren recht' opgericht. In 1937 verscheen er zelfs een boekje over. dat wonder lijk modem aandoet De weg bleek echter te lang. want hoewel de argumenten niet nieuw waren, ging de stichting in de Tweede Wereld oorlog geruisloos ten onder. Het is niet onmogelijk, dat de deportaties hieraan ten grondslag lagen Op dit moment zijn er verschillende zaken, die tegelijkertijd spelen. Er is een nieuwe Stichting Dieren recht Nederland, die de rechten van het dier aanhoudt, zoals die door professor George Ileuse in 1979 in de Unesco werden geproclameerd. Artikel 1 luidt "Alle dieren worden geboren met hetzelfde recht op le ven en eenzelfde recht van be staan". De Stichting Dierenrecht stelde hierop met belangeloze me dewerking van een aantal juristen een nieuw concept van een Wet op de Dierenbescherming samen, welk ontwerp dezer dagen aan staatsse cretaris Ploeg werd. overhandigd Normen AI in 1917 schreef de bekende Ne derlandse jurist mr. N. de Benedit- ty, dat de rechtsnormen in overeen stemming dienen te zijn met de maatschappelijke normen. Als we deze maatschappelijke normen ook toepassen op dieren, dan komen die dieren er maar bekaaid af. dierelantijnen Met andere woorden: de wet loopt wat dieren betreft ver. misschien wel té ver achter. Dat wordt ook bevestigd door een enquête die de grootste Nederlandse organisatie tegen het gebruik van proefdieren (de Nederlandse Bond tot Bestrij ding van de Vivisectie) kort geleden door het NIPO liet uitvoeren. Dit opinieonderzoek gaf opvallende uit slagen. Naast een toch wel zeer grote bekendheid van het publiek met het gebruik van proefdieren, waarbij die dieren soms ernstig moeten lijden, was een verbluffend groot deel der ondervraagden tegen het gebruik van proefdieren Cosmetica Voor het uittesten van cosmetische artikelen was zelfs 81 procent der ondervraagden er ernstig bezwaard over en voor chemische artikelen (zoals wasmiddelen, schoonmaakartikelen enzovoort) was niet minder dan 68 procent fel tegen gebruik van dierproeven. Het uittesten van medicijnen werd mil der beoordeeld. Wel had 64 procent der ondervraagden er bezwaar te gen, maar vond dat het toch moest gebeuren. Uit deze enquête, die representatief is voor de gehele bevolking, blijkt ook dat 84 procent van ons allemaal bereid is aanzienlijk meer voor arti kelen te willen betalen als er geen dieren aan opgeofferd behoeven te worden. Een hoopgevende uitslag voor de dieren, waarvan de realisering ech ter nog lang op zich zal laten wach ten. Hoewel vanuit sommige dierenbe schermingskringen nogal bezwaar werd gemaakt tegen dc overheve ling van een deel van het dierenge- beuren van het voormalige minis terie van CRM naar het ministerie van landbouw en visserij, mag men zich afvragen of dit wel terecht was. Het departement van land bouw en visserij is weliswaar het 'produktie-departement'. dat de bio-industrie. volgens de dierenbe schermers zo'n warm hart toe draagt, maar het is tevens het ministerie met de meeste know how in huis. Ook is het een beetje hypocriet te stellen, dat een maat schappelijke ontwikkeling, zoals de intensieve veehouderij een uit vinding is van één ministerie. Aan een dergelijke ontwikkeling heb ben wij allen meegewerkt, tot veel te laat een aantal mensen het waar schuwende vingertje ophief, nota bene in de richting van de veehou ders, maar ondertussen vrolijk doorging de gesmade artikelen van deze veehouders te consumeren. De weg van het scharrelei is een droef voorbeeld van deze hypocrie te opstelling. Bij een aantal ingewijden was het intussen bekend, dat staatssecreta ris Ploeg met stilzat. Er was al een raam in de vorm van de 'Nieuwe Gezondheidswet voor Dieren' en hij ving de geluiden uit de samenleving op om deze wet verder in te vullen De concept-wet van de Stichting Dierenrecht en de aanwijzingen van de nieuwe doctor Dirk Boon be hoorden tot de signalen uit die samenleving. Vlak daarop gaf de staatssecretaris kennis van zijn voornemen in het voorjaar met nieuwe aanvullingen op de dieren- wetgevmg te komen, die een aantal kwalijke uitwassen zal verbieden. Dat zal mogelijk overwerk beteke nen op genoemd ministerie, want de indruk bestaat, dat deze medede ling als een donderslag na een hel dere stakingshemel kwam. Hoewel van een aantal maatrege len van bestuur als toevoegingen op de Raamwet, die deze Nieuwe Gezondheidswet voor Dieren nu eenmaal is, geen wonderen ver wacht mogen worden, is het optre den van staatssecretaris Ploeg hoopgevend. En dat is toch een plezierige ge dachte zo rond de Kerstdagen. M. de Klerk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 7