Deel gewetensbezwaren van ambtenaren bespreekbaar Oppikken voortvluchtige in Heineken-zaak mislukt Organon stelt kinderen in de derde wereld bloot aan ernstige risico's Uw Gasbedrijf adviseert, i Proef met 'pil' voor leeuwinnen Zuid-Afrikaanse vliegtuigen boven Angola neergehaald OVERHEID SCHETST UITGANGSPUNTEN Nakasone handhaaft pro-westerse politiek Fransman krijgt tien jaar voor wurging Actie tegen niet-gekeurde huisvuil-zak Boerenhulp mag ook zelf bouwwerk verrichten CODECOMMISSIE NA KLACHT WERKGROEP: 0s WOENSDAG 28 DECEMBER 1983 PZC/binnen-buitenland ETOSHA PAN, NAMIBIË (RTRi - In het nationale Park Ethosha in Namibië wordt een proef genomen met een voorbehoedmiddel voor leeuwinnen. Doel is het natuurlijk evenwicht te herstellen door middel van een vermindering van aantal welpen. Het evenwicht is verstoord voornamelijk als gevolg van ingrijpen door de mens. De leeuwenbevolking wordt te sterk, terwijl de stand van het voornaamste prooidier, hel wildebeest of de blauwe gnoe, een lid van ie antilopenfamilie terugloopt. De kuddes van de wildebeesten kunnen niet meer vrijelijk migreren, doordat het hele park ter grootte van Wales is omheind Dit betekent geringere sterfte onder de leeuwen, doordat zij niet meer achter de kudden hoeven aan te trekken Voor de proef zijn capsules van rubber met een lengte van vijf centimeter ingeplant in de nekspieren van leeuwinnen zo dat zij een constante stroom van anti conceptiehormonen krijgen toegevoerd De proef beperkt zich tot een groep van ongeveer 55 leeuwen op het totaal van naar schatting 500 in het park DEN HAAG (ANP) Een ambtenaar met gewetensbezwaren (militairen, politiepersoneel) loopbaan binnen de organisatie, bij- legen verplichtingen die uit zijn werk voortvloeien heeft recht op overleg met zijn bevoegd ^ëuÏÏimoud of™Pandëre luncue gezag over die bezwaren. Zo nodig heeft hij ook recht op een onderzoek van de mogelijkheden is dat met mogelijk, dan zal verlating zijn werk voort te zetten waarbij aan die bezwaren tegemoet gekomen wordt. Ook moet van OTverrmjdeüjk kunnen worden nagegaan of hij elders werk kan gaan verrichten. Dat zijn de uitgangspunten van het binnenlandse zaken, van defensie en bij de overheid te voeren personeels- van justitie. beleid tegenover gewetensbezwaarde Het komt volgens het ministerie van ambtenaren. Dit heeft het kabinet binnenlandse zaken, dinsdag in een besloten op basis van een rapport van toelichting, bij de overheid de laatste een werkgroep van de ministeries van tijd voor dat overheidspersoneel be zwaren heeft tegen bepaalde taken. Als voorbeeld wordt het wachtlopen bij kernwapens genoemd en het wei geren van politiemensen ME-diensten te doen. Daarbij rees de vraag in hoeverre een overheidsdienaar ge rechtigd is taken te weigeren. De werkgroep meent dat de betrok- zijn. Voor politie en militairen, die algemeen inzetbaar zijn, zal dat in kene enige tijd moet krijgen om tot >*gel zeker het ^val zijn, aldus het een definitief besluit te komen. In die ministerie, periode moet hij zo min mogelijk met de werkzaamheden waartegen hij be zwaar heeft geconfronteerd worden. Een oplossing moet zoveel mogelijk gericht zijn op voortzetting van de Inval Afghanistan met protesten herdacht Doden door koude Een sinds enkele dagen in de staten in het noorden van Mexico heersende stren ge koude heeft tot nu toe aan 48 mensen het leven gekost In de staat San Luis Potosi is door de koude 70 procent van de te velde staande koffie verloren gegaan TOKIO (UPI/DPA) De Japanse premier, Yasuhiro Nakasone, heeft dinsdag verklaard dat hij het internationale vertrouwen in Japan wil herstellen en het pro-westerse politiek van zijn eerste regering zal handhaven. Nakasone legde de verklaring af tijdens een persconferentie na de beëdiging van zijn tweede kabinet door keizer Hirohito. Hij was maandag al door het parlement herkozen tot premier na de verkiezingen van 18 december die zijn liberaal-democratische partij (LPD) op een gevoelige nederlaag was komen te staan. Maar door concessies aan zijn tegenstan ders binnen de LDP en steun van onafhankelijke parlementsleden en de conservatieve neo-liberale club iNLCi slaagde hij erin een tweede ambtstermijn veilig te stellen. WASHINGTON (UPI) In tal van landen is dinsdag, op de vierde ver- - - jaardag van de Russische inval in «altmans burgemeester oud- een schade aangericht van naar Afghanistan, geprotesteerd tegen de Tweede-Kamerlid H. J G. Waltmans schatting 40 miljoen gulden. Russische bezetting van dat land. 's mel >nEanE van 16 januari 1984 in de grootste steden in Noord-Mexi- 3(4 De tien landen van de Europese ge- benoemd tot burgemeester van het co is de watervoorziening gestremd meenschap gaven een scherpe verkla- Noordhollandse Landsmeer. door bevriezing van de toevoer. óig uit waarin zij de Russische schen ding van Afghanistans onafhankelijk heid veroordeelden. Moskou stelde de voortdurende aanwezigheid van Russische troepen in Afghanistan :e wijten is aan het buitenlands beleid fan de Amerikaanse regering. Duizenden betogers, onder wie veel Afghanen protesteerden gisteren on der meer in Bonn. West- Berlijn. New Delhi, Washington, Bangkok en Ge- nève tegen de Russische aanwezig- beid in Afghanistan. De Afghaanse regering bood dinsdag popnieuw aan de 105.000 Russische 'militairen naar huis te sturen. Het aanbod, uitgezonden door radio-Ka- boel, bevatte de eis dat er internatio nale garanties komen dat er een einde komt aan al het verzet. Het Afghaanse verzet bezwoer echter door te zullen vechten tot de Russi- iche troepen verdreven zijn. Antiterreurbrigade zou trainen voor inzet in Gemenebest LONDEN (DPF) De Britse terreur- bestrijdingsbrigadc SAS wordt vol lens een bericht in de Daily Tele- paph van dinsdag opgeleid om tegen politieke woelingen, staatsgreeppo- (ingen en revoluties in kleine lidsta ten van het Britse Gemenebest inge- let te kunnen worden. Zich beroepend op regeringskringen ui Londen noemt het gewoonlijk goed 1- Ingelichte blad Hongkong en kleine eilanden in het Canbisch gebied als voorbeelden waar eventueel een taak toor de SAS-brigade zou kunnen lig gen. In Londen zou men zich er zorgen over maken dat het voor kleine groepen huurlingen en extremisten zo eenvou dig blijkt te zijn een klein Gemene- bestland te overweldigen. Na de inva sie van Amerikaanse strijdkrachten op het Caribische eiland Grenada, dat ook deel van het Britse Gemenebest uitmaakt, heeft Londen leden van zijn militaire inlichtingendienst de situa tie laten opnemen in de Gemenebest- landen die in bovengenoemde catego- ne thuishoren. Zij stelden zich daar onder meer op de hoogte van de mogelijkheden voor onopvallende in filtraties door de SAS-brigade. De SAS-brigade is in de afgelopen jaren verscheidene malen ingezet als het om hel klaren van delicate taken Sing:. voornaamste reden van het besluit ervoor te zorgen dat Engeland niet opnieuw voor een onverwachte situa tie wordt geplaatst is de invasie op Grenada na de staatsgreep door ui terst linkse figuren. De grootscheepse militaire actie van de Veremgde Sta ten was naar de mening van Londen Schieten met kanonnen op mussen'. NEW YORK iAPi Miss Piggy, de populaire muppet. de ster uit de gelijknamige show. is hier te zien in een scène uü de nieuwe film: The Muppets Take Manhattan'De scène laat in een terugblik miss Piggy als een grootogig biggetje zien. De film zal in 1984 in première gaan AMSTERDAM (ANP) De recht bank in Amsterdam heeft dinsdag de 43-jarige Fransman Marc R. veroor deeld tot tien jaar gevangenisstraf wegens wurging van de 64-jarige Am sterdammer J. van Nieuwenhuijse in juni dit jaar. Dit was overeenkomstig de eis van de officier van justitie. De rechtbank hield bij het vonnis rekening met de psychiatrisch rap port waarin de Fransman verminderd toerekenbaar werd genoemd Ander zijds overwoog de rechtbank dat de man in ons land al tweemaal eerder is veroordeeld voor zware mishandeling de dood tengevolge hebbende Dit is het derde delict waarbij verdachte de dood heeft veroorzaakt, aldus de rechtbank Marc R. was ook op 22 mei als onge wenste vreemdeling de grens overge zet. maar steeds weer naar ons land teruggekeerd In de nacht van 19 op 20 juni bracht hij Van Nieuwenhuijse door wurging om het leven in de woning van het slachtoffer aan de Van Woustraat in Amsterdam De rechtbank-president S. Slager noemde het 'uniek' dat de raadsman namens zijn cliént voor tbr gepleit had, maar nam desondanks de eis van de officier van justitie over. Antilliaanse politie De Neder landse marine zal de politie van de Nederlandse Antillen bijstand gaan verlenen bij het verrichten van aan houdingen op zee. Met het oog daarop is het fregat Van Speijk uitgerust met vier mitrailleurs. De regering van de Antillen heeft een dergelijk verzoek aan Nederland gedaan na een ban koverval enige tijd geleden op Aruba Dat heeft minister De Ruiter van Antilliaanse zaken geantwoord op schriftelijke kamervragen. i ADVERTENTIE) Foto: Een glimlachende premier Nakasone. gevolgd door kabinetsleden, verlaat de vergaderzaal dinsdag nadat het pas gekozen kabinet voor het eerst bij elkaar kwam. HOORN (ANP) de Nederlandse vereniging van Reinigingsdirecteu ren heeft per brief bij een groot aantal inkooporganisaties van !e- vensmiddelenbcdrijven aangedron gen op het terugdringen van de niet door het keuringsinstituut KOMO in Rijswijk gekeurde vuilniszak. Mocht de handel daartoe niet gene gen zijn, zo waarschuwen de reini gingsdirecteuren in hun brief, dan zullen gemeenten zelf weer de distri butie van vuilniszakken ter hand gaan nemen De reinigingsdirecteuren zijn tot hun actie gekomen omdat meer en meer huisvuil wordt aangeboden in niet gekeurde huisvuilzakken van slechte kwaliteit, waardoor wordt meege werkt aan straatvervuiling, aldus de vereniging in een dinsdag gepubli ceerde verklaring. Uit een in september gehouden onder zoek is de vereniging gebleken, dat zeventig procent van de mensen KO- MO-zakken koopt. ALKMAAR (ANP) Medewerkers van een boerenhulporganisatie mo gen onder supervisie van een recht matig gevestigde aannemer bouw kundige werkzaamheden verrichten. Dat heeft de president van de Alk- maarse rechtbank, mr. T. W. Ottema, - m ajuaQ1 dinsdag beslist in het kort geding dat uitbrengen. Houders tekst daarvan luidt: kan zijn van het negeren D0litie eeen antwoord geven - pas maken -Houder/houdster van van deze verklaring" trijdag liet een woordvoerder van het FRANS M. ZOU IN DOODSANGST VERKEREN AMSTERDAM (GPD) Een van de woning in Amsterdam kon komen tussen Frans M. en de centrale meld- nog voortvluchtige hoofdverdachten oppikken. kamer van de Amsterdamse politie, in de Ileineken-ontvoeringszaak, Toen leden van de afdeling zware De verbinding werd echter verbroken Frans M., heeft zich dit weekeinde criminaliteit in gezelschap van de zonder dat verdere afspraken konden niet. volgens afspraak, aan de politie journalist zich bij het door M opgege- worden gemaakt, overgegeven. Aan een verslaggever ven adres meldden, bleek de verdach- van het dagblad Het Parool had M. te zich daar niet op te houden. Later is meegedeeld dat de politie hem in de in de vroege morgen op Eerste Kerst nacht van zaterdag op zondag in een dag nog telefonisch contact geweest De politie weet zeker dat de telefoon tjes aan de verslaggever en aan de politie van de voortvluchtige M. af komstig zijn geweest. Tegenover de journalist van de krant had de ont voerder van Heineken en zijn chauf feur Doderer gezegd in doodsangst te verkeren en zijn vlucht te willen beëindigen. Hij drong er op aan dat een aantal met naam genoemde politiemensen AMSTERDAM (ANP) komen is nog met pre- waardige levensstaat te waa/de^^tmo^f^zoifplLte de loop van IJ84 za, c,e5 bekend Op de pas verwachten is. HijVzij komen in elk geval de stelt voorts een ieder d h een woning ging Op de foto en handtekening aansprakelijk voor ma- of de in het huis aangetrofren van de houder, alsmede tenele en immateriële DerSonen ervan op de hoogte waren ,dit u„e.l„_glv.0i? dat M zich aldaar zou melden, wil de dc Nederlandse Vereni ging voor Vrijwillige Euthanasie in Amster- de afdeling West-Friesland van het Nederlands Verbond van Ondeme- daarmee duidelijk dat mers in de Bouwnijverheid iNVOBi ze ecn euthanasie- hierdoor wegens oneerlijke concurrentie had verklaring hebben gete- rerklaring weigert Amsterdamse korps weten dat M. zich uitdrukkelijk Daarbij wordt venvezen vrijwel zeker spoedig zou melden. Die toestemming hem haar naar een aantal wetsar- conclusie werd getrokken nadat de aangespannen tegen de coöperatieve kend en gedeponeerd medisch te behandelen tikelen. waarop naar de verdachte m twee brieven liet binken vereniging tot exploitatie van een b'J de vereniging. Dat of te verzorgen indien overtuiging van de ver- behoorlijk overhoop te liggen met sche bedrijfsverzorgingsdienst heeft de vicevoorzitter hijzij door welke oor- eniging iemand zich kan zichzelf' In beide brieven vergezeld west-Friesland. Medewerkers van de vereniging Jan zaak ook in een toe- beroepen als hij vooraf van het paspoort en riibewiis van M van deze boerenhulporganisatie had- Beyer dinsdag meege- stand verkeert waarin kenbaar maakt, dat hij betuigde de Amsterdammer zijn spijt rlnn nnn Solnnrrzillr nondaal in fia hnilli, ClPOlQ. VOOT nPlll/nflflr PPPT1 tlPT- llihf torrpn 7ÜT1 ainon din kondigde 33n ZlCh SnPl tP ZLlllcil den een belangrijk aandeel in de bouw deeld. van een ligboxenstal op het bedrijf Wanneer de pas zal uit- van de heer T. J. Butter te Hauwert. voor hem'haar geen her- niet tegen zijn eigen stel tot een redelijke of behandeld wil worden. overgeven. VEEL DODEN BIJ OPLAAIENDE STRIJD PTT bevestigt toename aantal geheime nummers DEN HAAG 'ANPi - Een kleine 400.000 1zeven procenti van de in totaal 5.4 miljoen telefoonaansluiting gen in ons land is geregistreerd als' geheim nummer Er is de laatste tijd LISSABON (UPI) De strijdkrach- Volgens de Angolese regering heeft beschoten met moderne Russische sprake van een flinke stijging van het ten van Angola hebben tijdens het Zuid-Afrika behalve vliegtuigen ook SA-8-raketten. aantal geheime telefoonnummers, zo kerstweekeinde twee Zuidafrikaanse drie gemotoriseerde brigades en vier Dit heeft de bevelhebber van het blijkt uit onderzoek door het NIPO De vliegtuigen neergehaald. De toestel- pantsereenheden ingezet als onder- Zuidafrikaanse leger, generaal Con- PTT bevestigde dinsdag deze ontwik ten voerden boven Zuid-Angola bom- deel van de operatie die gericht is op stand Viljoen, maandagavond na te- keling bardementsvluchten uit waarbij de vernietiging van guerrillabases van rugkeer uit het grensgebied met An- Geheimhouding door de PTT van een 'tientallen' doden en honderden ge- de Narnibische bevrijdingsbeweging gola in Pretoria bekendgemaakt. Hij telefoonnummer kost niets extra Dc wonden vielen, aldus meldde het Swapo in het zuiden van Angola. ontkende dat er Zuidafrikaanse vlieg- PTT is ook niet van plan dat te officiële Angolese persbureau Angop Naar Angola bekendmaakte hebben tuigen zouden zjn neergeschoten zo- veranderen. De PTT is niet gelukkig zich 'gewelddadige botsingen' voorge- als uit Angola was vermeld. met de hoeveelheid geheime num- Generaal Viljoen onderstreepte dat mers. de Zuidafrikaanse militairen in Zuid- Bescherming van de persoonlijke le- zich geen Swapo-kampen. aldus de meter van de grens tussen Namibië en Angola blijven opereren totdat hun venssfeer privacy, wordt verreweg regering in Luanda. Volgens Angop Angola. opgave, het opvangen van guerrilla- het meest genoemd als reden voor een maakten de twee neergehaalde vlieg- Vliegtuigen van de Zuidafrikaanse strijders van de Swapo op het territo- geheim nummer. Het betreft meest tuigen deel uit van een squadron van luchtmacht zijn tijdens hun jongste rium van Angola, is vervuld. particuliere nummers actie in Zuid-Angola tegen de N'ami- dinsdag. Er zouden dit weekeinde drie steden daan in de buurt van de steden Calia- zijn gebombardeerd. Daar bevonden ma en Cuvelia. op ongeveer 100 kilo- 12 toestellen die een aanval uitvoer den op de stad Cahama. bische bevrijdingsbeweging Swapo ADVERTENTIEi mos) tegen Organon had ingediend, op basis van anabole steroïden aan Bij de uitspraak is voor het eerst als middel tegen ondervoeding, zon- gebruik gemaakt van een twee jaar der daarbij te vermelden dat de be- geleden door geneesmiddelenfabri- handeling gecombineerd moet wor- kanten opgestelde internationale ge- den met een voedzaam dieet Het dragscode. Wemos voerde aan dat, preparaat Orgabolin, dat in 'frambo- Het bedrijf moet' voortaan bij het Organon bij bepaalde in de derde zensmaak'te krijgen is. werd in Bang- verkopen van medicijnen in andere wereld verspreide produkten contra- la Desh speciaal aanbevolen voor kin indicaties. waarschuwingen en bijwer- deren, waarbij nadrukkelijk wordt ge- UTRECIIT (ANP) De geneesmidde lenfabrikant Organon heeft door re clame en onvolledige voorlichting ii Bangla Desh en Kenya gebruikers van preparaten, met name kinderen, blootgesteld aan ernstige risico's landen dezelfde informatie.verstrek ken als in Nederland gebruikelijk is. Dat heeft de Codecommissie voor de farmaceutische bedrijfstak in Neder- dat die klacht terecht ls. land bepaald naar aanleiding kingen onvermeld laat De codecom- steld dat er geen contra-indicaties tijd maatregelen ter missie is tot de conclusie gekomen zijn. De Nederlandse bijsluiter bij het zelfde middel waarschuwt onder meer het voor 'virilisatie' (vermannelijking voldoende betracht", aldus de uit spraak van de codecommissie Organon liet dinsdag in een verkla ring weten het in hoofdzaak met de uitspraak eens te zijn. Hel bedrijf geeft toe dat liet in een aantal geval len niet zorgvuldig genoeg is geweest oegt daar aan toe dat ,.al geruime ictie wor- een klacht die de Werkgroep Mediese Organon prees in Bangla Desh en met name bij kinderen. Organon heeft JONGE DUBBELE GRAANJENEVER Ontwikkelingssamenwerking (we- Kenya verschillende geneesmiddelen ue „noodzakelijke zorgvuldigheid on- past materiaal". den genomen". Volgens Organon i echtbaar dat de codecom missie haar oordeel heeft gebaseerd •erouderde en inmiddels aangc- hen lek in een slang, vervuilde branders. heel gevaarlijk. Laat uw gasapparatuur regelmatig controleren dooreen vakman. Waar u zo iemand vindt? Informeert u eens bij uw Gasbedrijf. Hi! K <vn mihllrnib-van ri*.1 VPf.lN oiricnwcrltendc Gasbedrijven V I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 5