eagan 'verantwoordelijk' voor fouten in Beiroet PZCfi Felle kritiek Andropov op Russische industrie Weer arrestatie bij basis Woensdrecht Stakers Surinaamse bauxietbedrijyen geven geen krimp TRIJD TEGEN TERRORISME AANBINDEN' Sabena ipnieuw n staking het weer Doden in VS door koude Lubbers politicus van het jaar Onduidelijkheid over gratieverlening Poolse politieke gevangenen ASHINGTON (UPI/DPA/AFP/RTR) President Reagan heeft dinsdag de verantwoordelijk- eid op zich genomen voor mogelijke fouten in het veiligheidssysteem die mede de aanslag w logelijk gemaakt zouden kunnen hebben van eind oktober op het hoofdkwartier van de merikaanse mariniers in Beiroet. Die aanslag kostte aan 241 mariniers het leven. president zei niet te geloven dat de •plekke verantwoordelijke militaire ®lvelhebbers bestraft dienden te wor- fOENSDAG 28 DECEMBER 1983 PZC/b'nnen"buitenland HUSSEL (RTR) Het personeel u de Belgische nationale lucht- urtmaatschappij Sabena heeft insdag een compromisvoorstel van directie unaniem afgewezen en is or de derde maal binnen één week oor 24 uur in staking gegaan, uchtvaartfunctionarissen zeiden dat stóren ongeveer 30 vluchten van ibena zouden worden afgelast. De aking kan ook leiden tot het stop- «en van vluchten van buitenlandse aatschappijen die door het grond- soneel van Sabena worden behan- Sd. ;t conflict is volgens de vakbonden gevolg van de weigering van de recue van Sabena om de salariskor- f, agen van de afgelopen 18 maanden jjf id de betrokkenen werknemers te- p g te betalen. (oord in bos Overeenkomstig de li van de officier van justitie heeft de [rechtse rechtbank dinsdag de 40- '5 nge H O. uit Boxtel veroordeeld tot m gevangenisstraf van negen jaar iet aftrek van voorarrest. De recht- jjl ink acht O. schuldig medeplichtig in de moord op de 47-jarige Mehmet btorcu in de bossen van Zeist op 26 X oruari van dit jaar. den. „Als er verwijten gemaakt moe ten worden, dan moeten die aan ie mand hier. aan de president gemaakt worden", zo zei Reagan op een pers conferentie in het Witte Huis. „En ik aanvaard de verantwoordelijkheid zo wel voor het goede als voor het slech te". De Amerikaanse president belegde de onverwachte persconferentie na le zing van een rapport van een speciale commissie over de aanslag. In dit rapport dat vandaag openbaar zal worden gemaakt, levert de commissie kritiek op de omstandigheden die ertoe hebben geleid dat de mariniers in hun slaap aangevallen konden wor den met zulke ernstige gevolgen In het rapport wordt de conclusie getrokken dat de Verenigde Staten en hun militaire instellingen, gezien de traditie en de opleiding, niet voldoen de toegerust zijn om op te treden tegen het nieuwe fenomeen van door een staat gesteund terrorisme, aldus Reagan. Hij voegde eraan toe dat hij het daar helemaal mee eens was. Reagan bevestigde nog eens dat hij de mariniers in Libanon wil houden 'zo lang er hoop is op vrede' in dat land. Hij riep op tot internationale samen werking tegenover het terrorisme dat stilzwijgende aanmoediging van poli tieke groeperingen en zekere staten krijgt. Om de veiligheid op de westelijke Jordaanoever te vergroten overwe gen Israëlische autoriteiten zekere Arabische inwoners te deporteren en dreigen ze huizen te vernietigen. Dit heeft de Israëlische minister van defensie, Moshe Arens, dinsdag laten blijken tijdens een bezoek aan het Palestijnse vluchtelingenkamp De- haishe bij Bethlehem Joodse kolomsten oefenen al langer druk uit op de autoriteiten strengere straffen uit te delen aan met name de Palestijnse jongeren die regelmatig met het gooien van stenen naar voer tuigen en in brand steken van banden protesteren tegen de Israëlische be zetting. Er wonen in het gebied 22.000 Israë liërs in 100 nederzettingen en 800.000 Palestijnen. Israel heeft geen plannen de bezette gebieden westelijke Jordaanoever en Gazaslrook te annexeren, zo lang het vredesproces in het Midden-Oosten in het kader van de akkoorden van Camp David wordt voortgezet. Dit heeft de Israëlische minister van jus titie. Moshe Nissim, dinsdag in Jeru zalem verklaard voor de commissie van justitie van de Knesset. vooruitzichten van donderdag tot 'ft i met zondag 'el bewolking en nu en dan wat -gen of motregen. Middagtcmpcra- ir rond 8 graden. ind west tot zuidwest 6 tot 7, afne- md 5 tot 6 Bft in de avond, zicht: g, temperatuur kustwater: 6 gra- afwijking waterstanden: een ge- aige verhoging, maximum golfhoog- monding Scheldes omstreeks een otnsdag, 28 december op 08.48 op 03.27 ■Singen [ji Beuzen iffl 'rikzec Wsweert 3J Beuzen ia Beid i nee se krak 8.40 166 09.02 191 09.42 130 09.35 203 10.16 152 10.14 176 10.41 154 10.17 187 10.59 130 10.49 202 11.27 151 11.23 175 11.54 155 geuzen i tókzee - msueert I meldinge I reekrak Nlntsse 13.02 156 13.27 120 13.25 172 13.48 137 04.04 159 03.56 139 toderdag, 29 december 'i - ....-• Beuzen eikzee ft ffisweert ,1 üaeldingc ^UWkrak Mnisse 04 .1' 13.52 144 156 04 39 121 0439 171 04 58 138 05.14 160 05.05 140 15.26 181 15.51 192 16.11 156 16.11 208 1618 173 16.35 201 16.32 177 16 37 177 17 02 189 17 20 153 17.21 205 17.31 170 17.47 197 1742 172 WASHINGTON (AFP) De koude golf in de Verenigde Staten heeft al aan 268 mensen het leven gekost. Dit blijkt uit cijfers die dinsdag zijn gepubliceerd. Vooral het zuiden is ernstig getroffen door kou, ijzel en sneeuw. Hele steden zitten zonder water doordat de water leiding is gesprongen. In Atlanta was het maandag mm 13 graden, een temperatuur die er sinds 1935 niet meer was gemeten. De citrusteelt in Florida en Texas heeft ernstig te lijden van het koude weer. De verhezen lopen in de mïljoe- Een stijging van de temperatuur zit er volgens een woordvoerder van het meteorlogische centrum in Kansas voor het ogenblik, met uitzondering van het zuidoosten van het land. met MONACO (UPI) Prinses Caroline van Monaco poseerde gisteren met haar verloofde Stefano Casighari voor de fotografen. Morgen wordt het huwelijk, het tweede van Caroline, voltrokken in het paleis in Monaco. PARAMARIBO/DEN HAAG (ANP) De sta kingen bij de Surinaam se bauxietbedrijven Su- ralco en Billiton duur den dinsdag onvermin derd voort, zo is uit Pa ramaribo vernomen. De acties, die vorige week maandag bij Suralco begonnen, zijn een pro test tegen de belasting verhogingen die per 1 januari ingaan. Bij de banken werd dinsdag weer normaal gewerkt, nadat het per soneel vorige week vrij dag het werk had neer gelegd om dezelfde rede nen als de bauxietarbei- ders. De stroomvoorzie ning in Paramaribo, die vorige week vrijdag juist was hersteld, was dins dag echter opnieuw ge brekkig. Vorige week hadden arbeiders bij Su ralco de stroomtoevoer van de stuwdam Afo- bakka, die via het bau- xietbedrijf naar Para maribo loopt, tijdelijk afgesneden In een aan tal buitenwijken viel de stroom dinsdag uit. Ver schillende bedrijven on dervonden daarvan hin der. Er lijkt inmiddels wei nig uitzicht op onder handelingen tussen sta kers en regering. De au toriteiten hebben vol gens waarnemers zelfs de druk op de stakers verhoogd. Afgelopen weekeinde verklaarde minister van financien Caldeira via de televisie- dat hij niet op de eisen van de sta kes kan ingaan De be lastingverhogingen zijn volgens Caldeira nodig om het begrotingstekort te verminderen. Aan de Algemene Bank Neder land (ABN) in Paramari bo stuurden de Suri naamse autoriteiten een brief, waarin de bank eraan wordt herinnerd dat in 1980 een vergun ning werd verkregen om het bankbedrijf uit te oefenen. De bank heeft daarom de taak de dienstverlening aan het publiek voort te zetten, zo staat in de brief die dinsdag in het dagblad De Ware Tijd werd gepu bliceerd. De brief lijkt een indi rect dreigement aan de bank, waar het perso neel het werk vorige week onderbrak. Mijnongeluk Bij een ongeluk in een goudmijn in West-Driefontein bij Johannesburg zijn dinsdag zeker vier doden en 57 gewonden gevallen. Een mijnwerker wordt vermist. Het ongeluk werd veroorzaakt door een steenverschuiving. Het is het tweede soortgelijke ongeluk in een week. Afgelopen zaterdag vielen er in een andere goudmijn van dezelfde onderneming vier doden. Ook daar wordt nog een mijnwerker vermist. De Ruiter naar Antillen Minis ter De Ruiter van defensie en de chef defensiestaf, luitenant-generaal Huy- ser. brengen van 2 tot 12 januari een werkbezoek aan de koninklijke mari ne op de Nederlandse Antillen. ADVERTENTIE 'SYSTEEM VERTOONT ZWAKHEDEN' iieuw wordt er met stormachtige e md grote hoeveelheden zachte en g xhtige lucht naar ons land ver- 5s! erd. Tussen een sterk hogedrukge- 3; ;d van bijna 1045 millibar boven nd unkrijk en een diepe oceaandepres- bij IJsland en voor de Noorse kust :A:fi de toch al zeer krachtige boven- ro; mming zich nog meer verscherpt, aangevoerde lucht heeft een tem- latuur van tien a twaalf graden tnslependfront komt vanavond nog at dichter bij Zeeland te liggen. Het in dan opnieuw gaan regenen. Ui- mrd kan door de vele en dikke wolking geen enkele zonnestraal HvtrbrekenKortom: zacht, somber, genachtig en veel wind deze dag. ntzichten voor donderdag to, veel bewolking, maar mogelijk enkele opklaringen. Minder wind. onder 16.35 onder 13.45 21.28 172 21.50 195 22 36 143 2226 208 23 00 166 22 58 193 23 25 m 22 38 168 2301 190 23 46 139 23 36 204 DEN HAAG (GPD) Minister-pre sident Ruud Lubbers is door de parlementaire pers gekozen tot po liticus van het jaar 1983. Nummer twee werd oppositieleider Joop den Uyl, vorig jaar nog winnaar van deze door het weekblad De Tijd georganiseerde enquete. Ver rassende derde, op geringe afstand van Den Uvl, is het GPV-Tweede- Kamerlid Gerrit Schutte. Op een gedeelde vierde en vijfde plaats eindigden de voormalige CDA-kamerleden Jan Nico Schol ten en Stef Dijkman. Zesde werd VVD-l'ractieleider Ed Nijpels met slechts tien procent van de stem men, zevende staatssecretaris Joop van der Reijden (volksgezondheid! en achtste minister Onno Ruding (financien). Opmerkelijk is ook de lage klassering (op de negende plaats met slechts 12 punten) van CDA-fractieleider Bert de Vries. Lubbers haalde bil de 72 deelne mende parlementaire journalisten twee maal zoveel punten als Den Uyl (125 tegen 59) Het gaat bij deze verkiezing met in de eerste plaats om populariteit, maar meer om de rol die iemand in de politiek van het afgelopen jaar heeft gespeeld. Lub bers maakte daarin onmiskenbaar de dienst uit. Macht Bij de parlementaire pers heeft vooral de manier bewondering ge wekt waarop Lubbers de afgelopen twaalf maanden de niacht in poli tiek Nederland aan zich getrokken heeft. „Het CDA aan het lijntje, Ed Nijpels tot '86 opgesloten in de discotheek en de vakbeweging in de ijskast", was een van de formu leringen. Andere opmerkingen Zo zijn we zijn voorganger gelukkig snel verge ten": ..Lubbers heeft de PvdA voor jaren buitenspel weten te zetten en „een Vorst die heerst over volk en parlement" Den Uyl wordt om schreven als de man die „grom mend ten onder gaat" of zijn partij „met een diep stilzwijgen aan de forse meerderheid helpt"' Zeer verrassend is de hoge derde plaats van de GPV'er Schutte (52 stemmen) wiens deskundigheid en eerlijkheid alom worden geroemd ..Hij speelt in zijn eentje haast meer klaar dan het merendeel van zijn 149 collega's' schreef een van de journalisten die aan de enquête deelnam. Dc Amerikaanse president, Rea gan, en de Russische partijleider en president, Andropov, zijn maandag door het Amerikaanse weekblad Time aangewezen als „mannen van het jaar". De verslechtering van de Amerikaans-Russische betrekkin gen hebben de berichtgeving in 1983 overschaduwd en de beide mannen hebben deze verslechte ring gesymboliseerd, aldus Time. MOSKOU (RTR AFP/DPA/UPI) - Het gebrek aan consumen tengoederen veroorzaakt ontevredenheid bij de bevolking. Bovendien is de kwaliteit van de huishoudelijke goederen die wel te krijgen zijn slecht, zo heeft de Sowjetleider Joeri Andropov de voltallige vergadering van het centrale comité van de communistische partij laten weten in een boodschap, waarvan de tekst dinsdag is afgedrukt in het partijblad Prawda. Het centrale comité beëindigde dinsdagmiddag zijn tweedaagse zitting. De verbeteringen in de industrie vol trekken zich veel te langzaam, aldus Andropov, die toegeeft dat veel pro blemen voortkomen uit de zwakhe den in het systeem van de geleide economie De Russische bevolking klaagt altijd al over het tekort aan kwaliteitsprodukten. maar het is on gewoon dat het Kremlin spreekt over ontevredenheid onder de bevolking. Volgens de partijleider kan de indus trie in de Sowjet-Unie met vertrouwen op de leveranties en is de produktivi- teit nog steeds te klein. Bovendien wordt de produktiecapaciteit te wei nig benut en wordt nieuwe technolo gie maar langzaam geaccepteerd Een en ander is te wijten aan slechte planning en zwak leidinggeven. In de toekomst zullen de bedrijfsleiders per soonlijk worden aangesproken en worden gestraft voor tekortkomingen. Andropov liet weten een grote veran dering te verwachten op alle niveaus van het economische bestuur Sinds Andropov de eerste man in Moskou is heeft hij aangedrongen op verbeteringen in de industrie. De in dustriële produktie zal dit jaar met naar schatting vier procent groeien; dat is tweemaal zoveel als vorig jaar. Het centrale comité nam gisteren een resolutie aan waarin de rede van Andropov een 'belangrijk politiek do cument' wordt genoemd, aldus Radio Moskou. Het centraal comité heeft de afgelo pen twee dagen, in afwezigheid van Andropov, gedebatteerd over het economische plan en de begroting voor 1984. De voorstellen van het centraal comité zullen aan de Opper ste Sowjet ter goedkeuring worden voorgelegd. De Opperste Sowjet, het parlement, komt vanaf vandaag en kele dagen bijeen om een aantal voorstellen formeel te bekrachtigen. Maandag had Andropov, die met een slechte gezondheid kampt, al ontbro ken bij de plenaire vergadering van het centraal comité. WARSCHAU (RTR) Een Poolse regerings woordvoerder heeft dinsdag meegedeeld dat met Kerstmis als hu maan gebaar vieren twintig politieke gede tineerden in gevange nissen of huizen van be waring in vrijheid zijn Twee gedetineerden kregen het consigne op 6 januari naar de gevan genis terug te keren en een derde kreeg te horen dat hij permanent vrij was als hij met opnieuw een strafbaar feit zou plegen Eenentwintig gevange nen in afwachting van hun berechtigmg zyn vrijgelaten maar het on derzoek in hun zaak wordt voortgezet, aldus de woordvoerder Kardinaal Joszef Glemp, de Poolse pri maat. had in een kerst dienst gezegd dat de kerk de invrijheidstel ling had weten te berei ken van 30 politieke ge vangenen. De zegsman zei dat hij niet wist er of verband bestond tussen de vrijla tingen en de bemidde ling door de Poolse kerk In kerkelijke kring had men geen commentaar op de kloof tussen de getallen van de kerk en van de staat Solidaritehsleider Lech Walesa had maandag gezegd dat men de vrij gelaten gedetineerden op erewoord had laten gaan en dat zij naar de gevangenis moesten te rugkeren. (Pagina 4; de rol van Glemp) i ADVERTENTIE) GOUD- EN ZILVERVEILING i de Schouwburg te Middelburg. Donderdag 29 december Aanvang 14.00 uur Zilveren kandelaars, serviezen, .broodmanden, karaffen met zilveren montures, 2 zilveren cassettes, tafelbestek, zilveren dienschalen, EEN ZILVEREN SCHAAKSPEL etc, etc, Gouden sieraden: hangers,, armbanden, ringen, bloedkoralen snoeren, granaten halssnoeren, diamant, briljant, gouden heren zakuurwerken, gouden damesarmbandhorloges met briljant bezet etc etc. Kijkuren. donderdagmorgen van 11 00 tot 12 30 uur Veilingmeester A I VERHAGE. Notaris P KREPEL Wij wensen voorspoedig 1984 WOENSDRECHT (GPD) In dc nacht van maandag op dinsdag is het opnieuw onrustig geweest bij de in gang van de vliegbasis Woensdrecht. De Koninklijke Marechausse ver richtte een arrestatie. Een lid van het korps luchtmacht bewaking raakte licht gewond doordat hij getroffen werd door een verkeersbord dat een demonstrant naar hem toewierp. Pas tegen vijf uur 's ochtends werd het weer rustig. De overigens beperkte ongeregeldhe den van maandag op dinsdag werden ingeleid door de aanhouding van een demonstrant op het basisterrein De man werd met verf en kwast op de basis aangetroffen nog voordat hij iets had kunnen schilderen Zijn aanhou ding was voor de bewoners van het vredesactiekamp aanleiding om s nachts naar de hoofdingang van de basis te trekken De vijftig tot zestig demonstranten eisten duidelijkheid over de positie van hun gearresteerde collega Toen zij daarop geen antwoord kregen, hiel den ze het voor gezien Een groepje van een man of twaalf bleef achter Zij bekogelden het personeel van de luchtmachtbewaking met ijzeren bou ten en een verkeersbord. Zou el de leiding van de vliegbasis als de brigadecommandant van de Koninklijke Marechaussee in Putte hopen dat meer manschappen be schikbaar worden gesteld voor de bewaking van de basis. De noodzaak daarvan is weliswaar nog niet aange toond. maar er wordt de laatste we ken al verschillende weekeinden ach ter elkaar een beroep gedaan op dezelfde manschappen voor de bewa king. Directie: K. Scherphuis, W. F de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. KANTOREN Vlissingen. Walstraat 56-60. 4381 EG Vlissingen. tel (01184) 15144 Middelburg Markt 51. 4331 LK Middelburg, tel. 101180) 27651 Goes Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel (01100) 16140 Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t m vrij dag vanaf 19.00 uur. (01184) 15144 Opening kantoren Van maandag t m vrijdag van 08.00 tot 17.00 uur. 's Zaterdags in Goes. Vlissingen en Middelburg van 08.00 tot 10.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie (01194) 511. Advertentie-afdeling: (01186) 1584, Redactie (01184)-14796. Overlijdens advertenties maandag- tm vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur (01184) 15144 Zondag avond van 20.00 tot 22,00 uur Abonnementsprijzen per kwartaal 62.80, franco per post 74 per maand 21.65. jaarabonn 245.-: losse nummers 0.85 lalie bedragen inclusief 4 pet btw Posuek nr 3754316, t.n.v PZC ab rek Middelburg Advertentietarieven 122 cent per mm, minimumprijs per advertentie 18,30: ingezonden mededelingen 2Vz x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 4,25 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw Giro. 35 93 00. Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B V Middel burg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3