Telefonische hulp Inzet van 'vliegende muis' voor inspectie pij Ier dam Zeeland zingt in Rotterdam ten Sate van kerkorgel in Zierikzee 00.34 uur meisje huilt uit over verbroken verkering LqPqq ZET DE PRIJZEN OP ZIJN KOP! VINDING VAN YERSEKS BEDRIJF SKADOC Ook met Nieuwjaar een gastvrij en royaal onthaal in Hotel Zuiderduin. (ADVERTENTIE Jake Schmid Band speelt in Goes GOES De Jake Schmid Band De optredens van Jake Schmid zijn zo treedt oudejaarsnacht op in café De langzamerhand traditie aan het wor- Blaauwe Steen in Goes Vanaf 00.30 den in het Goese café Het is de derde uur brengt de Bevelandse formatie keer dat de band tijdens de jaarwisse- onvervalste rock and roll ten gehore, ling een concert verzorgt. ilET MEDEWERKING WESTLANDS MANNENKOOR IERIKZEE Negen Schouwen- Bivelandse koren geven vrijdag 17 hruari onder het motto 'Zeeland ingt in Rotterdam' een concert in de lotc zaal van De Doelen in Rotter- hm ten bate van de restauratie van tl orgel in de Grote of Nieuwe Kerk t Zierikzee. Behalve de koren uit de tgio verleent ook het Westlands Mannenkoor een bijdrage aan de feeuwse zangavond in de Maasstad, ader leiding van dirigent P. Struyk a met medewerking van organist irie Keizer. al Benefiet-concert vindt plaats op itiatief van de korencommissie thouwen-Duiveland. In de Doelen eden aan het christelijk gemengd oor Laus Deo uit Bruinisse, het Ederlands hervormd kerkkoor Drei- thor, het interkerkelijk koor Haam- 'ede, c e christelijke gemengde zang- ireniging Een naam is onze hope uit lerikzee. de christelijke gemengde zangvereniging VZOS Oosterland. het gemengd koor Sursum Corda uit Scharendijke. het Zierikzeese christe lijk gereformeerde koor De Lofstem en het gereformeerde kerkkoor en het hervormde kerkkoor, beiden even eens uit Zierikzee De muziekavond 'Zeeland zingt in Rotterdam' begint om 20.15 uur. De korenavond wordt georganiseerd door de stichting Oude Zeeuwse Ker ken. in samenwerking met het be stuur van de plaatselijke commissie van deze stichting en de orgelrestau ratiecommissie. Alle koren m Zee land. en dat zijn er tenminste een zestig, zullen deze dagen worden uit genodigd 'Zeeland zingt in Rotter dam' bij te wonen. De organisatoren hopen d3t alle koorleden één of meer belangstellende meenemen en tevens op een massale opkomst van liefheb bers van koorzang uit heel de provin cie, aldus J. H de Wilde, secretaris van de orgelcommissie Grote Kerk Voor het vervoer van de koorleden, hun aanhang en de andere belangstel lenden, wordt een touringcarbedrijl uit Domburg ingeschakeld. Van het busvervoer kan onder andere gebruik gemaakt worden vanuit Middelburg, Westkapelle. Goes, Haamstede, Re- nesse en Zierikzee. Inzet Het orgel van de Grote Kerk verkeert momenteel in redelijke staat. Dat het op 5 november 1848 in gebruik geno men instrument niet aan een totale verwaarlozing ten onder is gegaan valt met name te danken aan de daadwerkelijke inzet van de Zierik zeese organist D. Visser, tevens voor zitter van de restauratiecommissie. Hij heeft het orgel door tijdig ingrij pen veilig weten te stellen en daar voor de meest noodzakelijke consoli derende maatregelen getroffen, aldus het commissielid De Wilde. Volgens organist Visser van de Grote Kerk is het orgel een uitstekend ne- gentiende-eeuws instrument. De windladen bijvoorbeeld zijn zeer soli de, nauwgezet gebouwd van voortref felijk eikenhout met mahonie pijp- stokken. Visser: „In de jaren zeventig hadden weer en wind vrij spel in de kerk door de kapotte ramen en het lekkende dak Maar aan deze toe stand is gelukkig, een einde gekomen door de uitwendige restauratie van de kerk Deorgel-restauratiecommissie hoopt dat met de orgelrestauratie in de ioop van 1986 een begin kan worden ge maakt Het mooiste zou zijn wanneer de werkzaamheden kunnen plaatsvin den in samenhang met de restauratie van het kerkinterieur, aldus De Wilde. De omvang van de kosten van de orgelrestauratie valt momenteel niet precies te overzien. Maar voorshands wordt uitgegaan van een bedrag in de orde van drie ton. PZC/ provincie 11 WOENSDAG 28 DECEMBER 1983 fERSEKE Het is gebruikelijk dat de bijzondere vaar/werktuigen die bij de bouw van de stormvloedkering in de Oosterschelde worden gebruikt een Latijnse naam krijgen. Dat is ook iet geval met het nieuwste inspectievaartuig dat komend voorjaar in gebruik zal worden enomen, de Trigla (rode poon). Net als het verdichtingsschip Mytilus, de mattenlegger jardium en het pijlerhefschip Ostrea is de Trigla speciaal voor de constructie van de jijlerdam ntworpen. Maar daarmee houdt de vergelijking op. Zijn de Macoma, Cardium en Ostrea kolossale schepen, de Trigla heeft daarbij vergeleken minuscule afmetingen, 's Werelds kleinste op afstand bestuurbare inspectievaartuig is nog geen meter lang en heeft ten maximale doorsnede van 42,5 mm. Loks voorstel was door de pijpen in de eigen woorden) 'vehikel' neer te laten, voet van de pijlers die daar zijn aange- dat van daaruit in steeds breder wor- bracht om in de toekomst de cements- dende cirkels zijn onderzoekende pecie door te spuiten, een (in zijn werk kan verrichten. Daarbij kwamen Ie taak van de Trigla is onder de «ten van de pijlers te kijken. De Ijlers rusten op twee ribben die over e volle lengte van de voet lopen. De ïimte tussen de funderingsmat en de ooi van de pijler wordt afgesloten Bor grindzakken rondom de pijler- oet. Deze holle ruimte die hard is, omt het gewicht van de pijlers op de ralle oppervlakte te liggen. Dit gaat venwel alleen op als er geen zand of ilib op de mat is terecht gekomen en jeen mossels onder de pijler zijn ge- jroeici. De bovenste funderingsmat sordt vlak voor het plaatsen van de pijler weliswaar zorgvuldig schoonge- sjgen, maar omdat er altijd al tijd rerstrijkt tussen die twee handelin gen, bestaat het gevaar dat ongewen de hoeveelheden zand en slib worden tgezet. Een centimeter zand is geen jobleem, maar een laagje van vijf altimeter zou vervelende gevolgen jinnen hebben. lijkswaterstaat en de aannemers- ombinatie Dosbouw hebben dit tij- Dg onderkend en een aantal bedrij- ren gevraagd een methode te beden- ien om na te gaan of er inderdaad sprake is van zand, slib en mosselaan- poei. Dat heeft uiteindelijk geleid tot sn opdracht aan het Yersekse bedrijf Sfcadoc. Deze onderneming is gespe- ïialiseerd in de ontwikkeling van on- i'jwaterinspectie-apparatuur. Zo zijn iet ontwerp en - gedeeltelijk - de Buw van het met camera's en zand- - ietectoren uitgeruste voertuig Portu in dat onder meer de funderingsmat- en onder water nauwekeurig in ogen- ehouw neemt, door Skadoc uitge leerd. 'ules Verne ürecteur dr ir H. Lok heeft voor het a inderzoek van de ruimte tussen mat pijlerzool een, zoals P. van de Berg Dosbouw het noemt, 'Jules Ver- :e-achtige-oplossing' bedacht. Van Berg: „Wc hebben er aanvankelijk li «gal sceptisch tegenaan gekeken. laar het apparaat bleek precies te innen wat we wilden". Wij nodigen n graag uit om op Nieuwjaarsdag onze gast te zijn. Maak uw keuze uit de inmiddels alom bekende 'Zondagsbrunch' en een speciaal Nieuwjaarsmenu. Uw reservering zien wij tegemoet. Dr Zondagsbrunch is een uitgebreid alneembullel waai l>tj wij een heerlijk glas Champagne serveren Van 12 00 tot 14 00 uur staal dc brunch - vooreen vriendenprijsje vanƒ28,50 p p - voor u klaar Natuurlijk kunt u. tei gelegenheid van hel Nieuwe Jaar, extra aandacht au ons verwachten Vanaf 18.00 uur serveren w ij een speciaal Nieuwjaarsmenu voor een prettige prijs. De muzikale omlijsting is in handen van Harry Boer! En wij hebben óók aan de kinderen gedacht. Een paar dagen uitwaaien? Tot 10 januari a.s. hebben wij nog lijne hotelkamers beschikbaar voor dc speciale prijs van ƒ55,- p.p.p.d., inclusief een ge/cllig ombijt bullet Hotel Zuiderduin De Bueksweg 2 4361 SM Westkapelle tel 01186-1810 Hotel Zuiderduin. Echt uit in Zeeland! !\^j twee beperkingen kijken De door- laatpijpen hebben een doorsnede van slechts 48 mm. waardoor alle onderde len van het apparaat uiterst klein moesten zijn. Bovendien is de ruimte tussen de mat en de pijler ook maar gering, afhankelijk van de aanwezig heid van tegelmatten 35 tot 110 cm. Daarom kan de Trigla van Skadoc zich in drie stukken knikken. Het apparaat kruipt daarmee als het ware uit. en in de buis. De Trigla is over zijn volle lengte van ongeveer 80 cm volgestopt met minia tuur-instrumenten: een lampje, een camera, een zanddiktemeter, twee knikcilinders en drie motortjes met kleine schroeven voor de voortbewe ging. Twee opblaasbare stukken fiets band houden het vaartuigje drijvend. De camera kijkt met behulp van een spiegeltje dat ook weer door een mo tortje rond kan draaien. Met een navelstreng is de Trigla verbonden met een bedienmgspedaal. Op deze streng wordt een schaalverdeling aan gebracht zodat kan worden vastge steld waar precies onder de pijlervoet het vehikel zijn waarnemingen ver richt. Vliegende muis Met de kleine schroefjes kan de Trigla zich razendsnel voortbewe gen. Dat heeft hem aan zijn bijnaam 'vliegende muis' geholpen. De ont wikkeling en de bouw van twee Trigla's leen als reserve), de bedie- ningsappratuur en de stellage om het voertuig door de smalle pijp te voe ren, vergen ongeveer 750.000 gulden. Medio januari zal de nieuwe aan winst voor het eerst laten zien wat hij kan. Vanaf april komt hij daad werkelijk in bedrijf. Van den Berg hoopt dat de vele hoofdbrekens die de ontwikkeling van de Trigla heeft gekost voor niets zijn geweest, met andere woorden: dat nergens onaanvaardbare hoeveelhe den zand en mosselaangroei worden aangetroffen. Overigens wordt - "voor het geval dat - al gedacht over metho den om dit ongerief op te ruimen Skadoc:directeur Lok heeft enige overtuigingskracht moeten gebruiken om rijkswaterstaat en Dosbouw te doen geloven in zijn vinding: „Toen ik ermee kwam zeiden ze: nou geloven we dat u een gaatje in uw hoofd hebt". 'astoor Bastiaensen ioes met emeritaat 1 IOES - De bisschop van Breda heeft r astoor F. Bastiaensen in Goes met igang van 31 december eervol ont- g lag verleend. Pastoor Bastiaensen, lie in Lewedorp gaat wonen, blijft n «schikbaar voor assistentie in het i istoraat. Verder gaat hij pastoraal c ierk verrichten in bejaardentehuis 0 9e Kraaijcrt' in Lewedorp. •astoor Bastiaensen werd 22 oktober 518 geboren in Ginneken. In 1942 erd hij tot priester gwijd en werd in atzelfde jaar kapelaan in Sas van ienl. Hij ging in 1954 als kapelaan aar Stoppeldijk. In 1947 werd hij adsdienstleraar-moderator in Breda. 11967 werd hij pastoor van de paro- iiie van de Heilige Gummarus in iteenbergen. en deken van het toen- lalige dekenaat Steenbergen. Hij 1 wam in 1972 naar Goes. Ie Bredase bisschop heeft Th. Kern els, luchtmachtaalmoezenier sinds f 965, met ingang van 1 februari be- I loemd tot pastoor in de parochie van Heilige Maria Magdalena in Goes. )e heer Kempers. die 55 jaar is. zal at pastoraat samen met pastor H. bekelman en in verbondenheid met overige pastors in de regio Beve- inden Schouwen-Duiveland behartï- De heer P van de Berg van Dosbouw toont het minuscule apparaat - inmiddels al omgedoopt tot vliegende muis - dat ai in de loop van volgend jaar zijn inspectiewerk aan de pijlerdam op de bodem van de Oosterschelde gaat verrichten 01180-15551 gedraaid. In gesprek. „Dit is het telefonisch antwoordapparaat van de Telefoni sche Hulpdienst in Zeeland. Op het ogenblik is onze medewerker in gesprek op de andere telefoonlijn. Wij geven graag iedereen de gelegen heid in alle rust te praten. Daarom kon het nog even duren voordat de telefoon vrij is. Maar probeert u het over een minuut of tien rustig nog eens". In een paar kranten zijn de eerste advertenties al verschenen Adver tenties van de Stichting Ideéle Re clame (SIRE) waarin de aandacht wordt gevraagd voor een van de meest onderschatte problemen van deze tijd mensen die geestelijk dreigen te vereenzamen; mensen die na een verhuizing weinig aan sluiting kunnen vinden in hun nieu we omgeving, werklozen, alleen staanden die moeilijk contacten kunnen leggen En omdat de Telefo nische Hulpdiensten niet onbekend zijn met de eenzaamheidsproblema- tiek (ruim tien procent van de ge sprekken gaat daaroveri verwijst SIRE in de campagne naar die hulpdiensten Je zou toch zeggen in deze dagen zullen ze het wel extra druk hebben bij de telefonische hulpdiensten de kerst, oud en nieuw. Mis. Dat blijkt zelfs erg mee te vallen. Dat komt: er wordt overal wel een Kerst Inn of iets dergelijks georganiseerd. Maar de weken vóór de feestdagen: juist dan gaat de telefoon opvallend vaak.r Mensen die enorm tegen de feestdagen opzien, niet weten hoe ze die dagen moeten doorkomen. Om dat ze alleen zijn. of diep in de problemen zitten Onvoorstelbaar eigenlijk. Mensen die de telefoon pakken om bij een volslagen onbekende hun hart uit te storten. Maar het gebeurt. Heel vaak zelfs. Jaarlijks komen^r alleen al bij de Telefonische Hulpdienst Zeeland tassen de 4500 en 6000 telefoontjes binnen. Dat zijn er zo'n vijftien per dag Telefoontjes van mensen op zoek naar wat aandacht, een beetje begrip. Om te praten over de echtscheidingsperikelen waarin zij verzeild zijn geraakt hoe moet het straks met de kinde ren. het huis. het geld? Over proble men van sexuele aard, over de een zaamheid waarmee zij worstelen, alcohol- en drugsverslaving, mis handeling. een ongewenste zwan gerschap. Noem maar op. En heel soms zelfs over zelfdodingsplannen. Er wordt vaak tegen ons ge- f zegd: jullie lossen niks op, jullie luisteren alleen maar. Maar luisteren is een heel belangrijke vorm van hulpverlening. AI die mensen die bellen al pratend scheppen ze vaak orde in hun eigen chaos. En dat lucht niet alleen op. op die manier ontdekken ze ook vaak in welke richting zij de oplos sing van hun moeilijkheden moe ten zoeken", zeggen Mario Jonker cn Gcr Wolters, beiden als beroeps kracht verbonden aan de THD- Zeeland. De Telefonische Hulp dienst Zeeland. Een van de bijna dertig THD's in Nederland. Een pand in de Middel burgse binnenstad. Twee beroeps krachten, een part-time medewer ker en zo'n veertig tot vijftig vrijwil ligers Zeven jaar geleden opgezet- Aangesloten bij de Federatie van Telefonische Hulpdiensten in Ne derland. die op haar beurt weer is aangesloten bij een internationale federatie. Uit een (willekeurig) nachtrapport van een van de hulpdiensten - 23.40. Angstige vrouió belt. durjt thuiskomst van man niet af te wach ten. is door hem mishandeld cn gisteren haast ovef de balluslrade van de flat (vier hoog) gegooid met het jongste kind in de armen. Man drinkt, is driftig en mishandelt vrouw en kmd herhaaldelijk. Ze wil geenpolitiehulp MahJjezil vuurwa pen en komt om zeven uur 's mor gens thuis Ze vraagt dringend on derdak niet bij familie) en vervoer voor haar en de kinderen. Zal mijn best doen - 00.12. Man heeft klachten over de PTT. Had Algerije aangevraagd en kreeg Tunesië aan de lijn Wilde de Sheik vanArabtë spreken. Was ken nelijk een feestje aan het vieren, vertelde twee moppen van Sam en Moos en ging verder met het feest - 00.34. Meisje huilt bij me uit over door haar vriend uitgemaakte ver kering Heb haar kunnen troosten. - 00.51. Man zit met schuldgevoe lens. Verliet een maand geleden vrouw en kinderen om met andere vrouw te gaan 'leven'. Deze vrouw ivas gehuwd en heeft om hem haar man. en twee kinderen verlaten Hij i3 nu weer terug bij z'n eigen vrouw ('ik kon toch niet buiten haar') en voelt zich nu schuldig over wat hij teweeg heeft gebracht. Hierover uit gebreid met hem gesproken Zijn 'vriendin mag ons uiteraard bellen als ze dat wil. - 01.40 Vrouw van 23 40 belt dal vervoer gearriveerd isze vertrekt naar X en heefl een briefje voor haar man achtergelaten. - 02.10 Vrouw vraagt nummer van de gebedstelefoon, wilde verder niet spreken, haar het nummer ge noemd. - 03.54Bekende mevrouw W. uit H belt over haar bekende problema tiek. Ze voelt zich eenzaam, nie mand bekommert zich om haar Ze heeft ook nu weer het een en ander gedronken Haar stemming blijfl vol zelfbeklag en er is. zoals meest al. haast geen gesprek mogelijk Als ik toch probeer de zaak wat uit een andere hoek te belichten, wordt ze boos en legt de hoorn neer'hierover graag nog een gesprek svpi. - 05 15. Man dacht dat hij de tijd melding gedraaid had. hem (mijn) tijd genoemd - 08.51. Vrouw wilde met sociale dienst spreken. Haar uitgelegd dat deze tot maandag gesloten is. „Dan ken je verder kreperenwas haar antwoord en de hoorn werd neerge legd. Per jaar komen er rond de 150.000 van dit soort telefoontjes bin nen bij de vele honderden (anonie me) vrijwilligers en vrijwilligsters die aan de telefoon zitten bij de 27 erkende SOS Telefonische Hulp diensten. Anonieme vrijwilligers. Juist die anonimiteit is enorm be langrijk. zeggen Wolters en Jonker. „Zeker in een provincie als Zee land met al die kleine dorpen. Vaak is het zo dat de mensen niet met hun problemen te koop willen lo pen. dat ze voor hun omgeving niet willen weten dat zij in moeilijkhe den zitten. Want wal zal de buurt er wel niet van denken? En dan is het voor hen een verademing dat ze hun verhaal een keer kwijt kunnen. Toen wij een jaar of zeven geleden begonnen werd er gezegd: ach. dat is in Zeeland toch helemaal niet nodig? hier heb je nog sociale controle, burenhulp. En dat is na tuurlijk ook wel zo. zolang je je maar aan de geldende waarden en normen houdt. Doe je dat niet, nou, dan krijg je om je oren hoor. Je zult maar ik noem maar wat homofiel zijn in een klein dorp, nou. dan kun je vaak beter verhui- De telefonische hulpdiensten 'drij ven' op de vrijwilligers. Ze doen hun werk bij toerbeurt in aaneengeslo ten diensten, zodat de THD's 24 uur per dag bereikbaar zijn. Jonker en Wolters knikken het valt voor die vrijwilligers niet altijd mee om al die ellende van anderen te moeten aanhoren. „Dat is inderdaad niet mis", zeggen Wolters en Jonker. Het is niet voor niets, dat veel vrijwilli gers na een jaar of vier 'afhaken', gewoon omdat ze het niet meer volhouden De SOS-Telefonische Hulpdiensten hanteren zo leggen Wolters en Jonker uit bij het werven van nieuwe vrijwilligers een vrij strenge selectieprocedure. Zijn ze daar een maal doorheen gerold, dan krijgen ze een basistraining, die twee week einden duurt. En dan vaak onder begeleiding van een mentor de praktijk in. wachten op telefoontjes. En luisteren. Wolters en Jonker begrijpen het best de scepsis die ontstaat door dat we zo langzamerhand overvoerd lijken te raken met allerlei luisterlij- nen. Want naast de SOS Telefoni sche Hulpdiensten zijn er nog tien tallen andére praattelefoons: vrou wen bellen vrouwen, de kindertele foon, de mannenlijn, de zwanger schapstelefoon. de praat-eens-uit- lijn. de NVSH-telefoon, pastorale luisterlijnen. handelsreizigers bel len handelsreizigers tja. echt die bestaat i En ga zo maar door Ieder een heeft zo zoetjesaan z'n eigen 'uithuil-lijn'. Je hebt. zo schreef ie mand eens in een ingezonden brief in de PZC, zo langzamerhand een aparte telefonische hulpdienst no dig om uit te vissen bij welke telefo nische hulpdienst je moet zijn. En eerlijk gezegd: Wolters en Jonker zijn zelf ook niet zo gelukkig met die ontwikkeling. „Maar aan de andere kant: al die luisterlijnen die zich richten op speciale groepen, kun nen vaak beter op specifieke proble men inspelen dan wij dat kunnen En de PTT ook die vaart er wel bij. Willem J. van Dam (De fragmenten uit het nachtrap port van een hulpdienst zijn overge nomen uit een brochure uitgegeven door het ministerie van toen nog - CRM)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 11