Kersttentoonstelling van werk Breskense ouderen Omstreden project PZC/ provincie Reorganisatie Borselse dienst gemeentewerken Culturele raad Goes praat over twee werkgroepen SKW agenda Zeeuwse wandeldriedaagse THOOLSE WERKLOZEN AAN DE SLAG MET BEHOUD UITKERING '«ftg ZET DE PRIJZEN OP ZIJN KOP! )INSDAG 27 DECEMBER 1983 \N DIENSTENCENTRUM 'GOEDERTIJT' Beknelde chauffeur n het accountantskantoor Harthoom te Tholen. Haar 'haas' kijkt over Hel publiek boog zich met veel aan tocht over de werkstukken. Bareigenaar in ziekenhuis na vechtpartij SORTGENE In de Granadabar in [ortgene is zaterdagavond een vechtpartij ontstaan, waarbij de ei- sociaal-cultureel [enaar J. van der W. enkele gebroken nbbcn opliep. Hij is naar het zieken huis in Goes is vervoerd. Bit de verhoren is gebleken dat de daders een oud meningsverschil op deze wijze wilden te moeten oplossen. culturele raad. Politie ontruimde bar in Yerseke YERSEKE - De rijkspolitie van Rei- T ui.. merswaal heeft in de nacht van zater- stad „In d t verband achten wij de d zond dc bar .Albalros werken die thans voorhanden z,jn een YCTSeke ontrulmd tócn daar ae kerst- goede aankledme voor het statiorage- gedachtc gebeel ondcr de vdet drel|!. bied Wel dient voorkomen te worden J Er deden z!c^ dat te veel beelden van dezelfde kun- 0„eCTCgcldhedBe„ J00r en er warel, stónaar In Goes worden geplaatst meb5(, d,e Mch mlshan<leld voeiden. HEINKENSZANDDe buitendienst zich over deze interne wijzigingen uij stelt liet dagelijks bestuur Lit het p0]me heeft mnaiclciels enkele Ijüi- van de dienst gemeentewerken Bor- de dienst gemeentewerken uitspreken voorstel wordt verder met duidelijk of hoekers verhoord en maandag ge wordt gereorganiseerd. Als ge- in haar vergadering van dinsdag 10 er een aankoopbedrag en andere kos- avond was de verwachting dat er in folg daarvan zullen 4 buitendienst- januari. Die wordt gehouden in het ten met het plaatsen van de beelden d( Ze zaak no„ wel ;iani10udmgen zul- ploegcn gevormd worden. Die ploe- gemeentehuis te Heinkenszand en be- zijn gemoeid De culturele raad verga- |en voj[,en ten worden gestationeerd in 's-Gra- gint om 19.00 uur. Andere zaken die dert vrijdag 6 januari in het stadhuis venpolder, 's-IIeerenhoek, Heinkens- dan aan de orde komen zijn de aan- Goes. Deze bijeenkomst begint land en Kwadendamme. In die dor- koop van stukken grond voor de 19-30 uur pen blijven de werkplaatsen hun aanleg van een fietspad tussen Hein- functic behouden en eventueel wor- kenszand en 's-Heerenhoek. Ook ver- den ze aangepast. Dat za| in ieder gadert de raad over het aanschaffen geval gebeuren in 's-Gravenpolder, van verschillende materialen voor een nieuwe betonvloer in de aantal scholen in Borsele. Verder werkplaats moet. De vorming van de staan er nog twee voorstellen op de nieuwe ploegen is al achter dc rug in agenda om grond aan te kopen in l-Gravenpolder en Heinkenszand. 's Heerenhoek en Driewegen om be stemmingsplannen in die dorpen ge le gemeenteraad van Borsele kan reed te kunnen maken Fll.MVOORSTELLINGEN Museum. 10-12 en 13 30-17 uur: 1ERGEN OP ZOOM Roxy 1, 14 werken van George Hadeier (t/m 15 11 .545 en 21.15 uur. Never say never HEINKENSZAND De Stenge. 9-12 met kneuzingen naar ziekenhuis KORTGENE - Autobestuurder J. VV. G. VI. uit Kortgene is zaterdag na een auto-ongeval met inwendige kneu zingen naar een ziekenhuis in Goes vervoerd. Door onverklaarbare oor zaak was hij op de Oudedijk in zijn woonplaats met de auto over de kop GOES De culturele raad van de De ene werkgroep zou zich moeten fecslagen en onderaan de dijk in een gemeente Goes gaat zich buigen over richten op het club-en buurthuiswerk berm terecht gekomen, een voorstel van een werkgroep die en de wijkbelangen en de andere De man, die bekneld was geraakt in zich heeft bezig gehouden met voor- werkgroep heeft jeugd en ïongeren- zijn voertuig, werd met hulp van de bereidend werk op het gebied van het werk peuterspeelzalen en kinderdag- brandweerkorpsen van Colijnsplaat —erk jn Qoes. Dat verblijven als aandachtgebied en Kortgene uit zijn netelige positie voorstel komt er op neer dat er twee Verder buigt de culturele raad zich bevrijd, aparte werkgroepen in het leven over een voorstel om twee beelden moeten worden geroepen, die de be- van de Goese kunstenaar A. Beijsens langen van het sociaal-cultureel bij het station te plaatsen. In het erk kunnen behartigen bij de Goese voorstel van het dagelijks bestuur van de culturele raad wordt overigens wel opgemerkt dat men kritisch moet staan ten opzichte van het plaatsen van beelden als aankleding Van de Automobilist zwaar gewond bij Kapelle Antieke klok in Goes gestolen GOES Bij de familie L aan de De Grootstraat m Goes is zaterdagavond een antieke Friese stoeltjesklok ge stolen De daderisi kwanueni binnen i de achterdeur De klok vertegen woordigt een waarde van 7.000 - Commissie welzijn Kapelle vergadert en 13-17 uur: werken van Hanneke Kres itm 14 li; Bibliotheek: 'Rederijkerskamer 'De Fiolieren' (tm 30121. KAMPERLAND Hal Golfslagbad De Roompot: tekeningen jeugd Noord-Beveland itm 31 12). MIDDELBURG De Vleeshal. 11-17 huis Dijkzigt in Rotterdam. NCVB Kamperland vierde feest KAMPERLAND De afdeling Kam perland van de NCVB en de hervorm- s rvuiisvcimciis ucau um, ïu- 17.30, werken van Henny Schrijver de vrouwengroep hielden een kers - - j j viering in het Jhr. Mr de Casembroot- huis in Kamperland onder leiding van s?am. 12 jr Roxy II. 14 en 19 uur: Superman III. il; Lnem'Actueel I. 19 en 21.30 uur. Caligula II. 18 jr., 14 uur: Pinocchio. Li. iinem'Actueel II. 14. 19 en 21.30 uur: De vier vuisten slaan op hol, a.l.; Cinem'Actueel III. 20 uur: Sophie's uur: wintertentoonstelling Kunst- thoice, 16 jr14 uur: Nena, 12 jr. kring (t'm 31/12); 10ES Grand. 19 en 21.30 uur: Zeeuws Museum, 10-17 uur:'Krabbels fever say never again, a.l.; 14 uur: 101 en kapitale tekeningen' (t'm 7 1); lalmatiers, a.l Zeeuws Kunstenaars Centrum. 10- 1ULST De Koning van Engeland, 3.45, 16.15, 18.45 en 21.15 uur; Never (t'm 11 1 ay never again, a.l., 13.45 en 16.15 Demerary. 9-17 uur: diverse ambach- ur Heidi, a.l 13.45 en 16 15 uur: ten en exposities. Jiperman III, a.l16 en 21.15 uur: OOSTBL'RG Atelier Oudestad 66, iophie's choice. 16 jr18 45 en 21.15 10-12 en 14-18 uur: werken van Jan ar The Bronx Warriors, 16 jr.: 14 30 Verschoore. a 18 45 uur Josephine Mutzenbacher SAS VAN GENT Bibliotheek. 13 30- 1 18 jr.; 18.45 en 21.15 uur: The 17.30 uur: werken van Ferdinand leaning of life. 16 jr. Slock. •OSTBURG Ledel. 20 uur De TERNEUZEN 'Tierlantijn'. 14-18 ersierster. 18 jr.; uur poppen van Wopje van de Kamp ERNEUZEN Luxor. 14 en 20 uur en Lies Bleeker (t'm 31/12); Sever say never again, a.l.; 20 uur: Ter Schorre: werken van leerlingen meaning of life, a.l.; 14 uur: Heidi, Zeldenrustcollege (t/m 8/1); Hal Stadhuis, 8.30-12 en 13-16.30 uur: VUSSINGEN Alhambra 1,14,19 en werken W. O. J. Nieuwenkamp 2130 uur. Never say never again, a.l.: VLISSINGEN Galerie 'De vrije Alhambra II. 14 uur: 101 Dalmatiers, neenngh', 13 30-17.30 za. 10.30-17 uur: 11, 19 uur: Superman III, a.l., 21.30 Oude kaarten van Zeeland (lm 14/1); -vr The meaning of life, a.l. Reptielenzoo 'Iguana', 14-17.30 uur ENTOONSTELLINGEN expositie levende reptielen, amfibieën AXEL Galerie Bellemans. 10-18 en msekten; "Jr tekeningen uit 'Zeeuws Platen- Museum, 10-12 30 en 13 30-17 uur: oek" Ktndergalenj: tekeningen van werken van Meggie Dirks (tm 31 12). lene Nijhoff. YERSEKE Atelier Dam Twee. 10- IERGEN OP ZOOM Markiezenhof, 18 uur expositie van schaal- en 117 uur: werken van David Kleijne schelpdieren en werken div. kunste- "m8 1i. Stichting Etcetera, 13 30-17 naars. ,ur sculptures van Gloria Pecego en ZIERIKZEE 'Tussen de twee ha ftara v d. Water (t/m 151). vens', 10-12 en 14-17 uur werken van IRESKENS Galerie 'Raiffeisen', mevr. Visser en de heren Cornelissen 1-17 uur: Kerstsalon (t/m 15/1). en Vlieger IRUINISSE Hal Gemeentehuis, ■12 en 14-17 uur: 'Stille getuigen uit Noord. KAPELLE - Een automobilist uit Hansweert is maandagmiddag streeks kwart over twee ernstig ge wond geraakt, toen hij op de Wemel- dingse Zandweg bij Kapelle tegen een boom botste. De auto was met de rechter wielen in de berm geraakt en toen de bestuurder, de 20-jarige W. G. B. de B., dit trachtte te corrigeren, schoot de wagen naar dc andere kant van de weg en botste daar tegen een KAPELLE De commissie welzijn- boom. saangelegenheden van de gemeente Kapelle vergadert dinsdag 17 januari De brandweer van Kapelle moest er over onder meer het regionaal educa- aan te pas komen om de man uit zijn t,ief centrum 'De Bevelanden'. Aan de vervoermiddel te bevrijden Met een orde komen in dat kader de subsidie- zware hersenschudding, een kaakfrac- r(ng van bet REC. de deelname van tuur en ingedrukte borstkas moest hij Tholen het vaststellen van de taken worden overgebracht naar het zieken- en de formatie van het REC en de integrtie van de kunstzinnige vor ming in het REC De Kapelse com missie houdt zich ook bezig met het elfde advies van de stuurgroep ont wikkelingsprojecten Dc vergadering wordt gehouden in het gemeentehuis te Kapelle en be gint om 20.00 uur, Aanzienlijke schade bij autobotsing KORTGENE - Bij een aanrijding tus- de presidente van de NCVB, mevrouw M P Burger-de Dreu Een koortje, bestaande uit leden van beide vrouwengroepen, bracht enkele kerstliederen ten gehore Het kerstverhaal werd gelezen door sen'twee personenauto's zijn zaterdag mevrouw R Geelhoed-Begthel. De in de Hoofdstraat in Kortgene beide bijeenkomst werd besloten door de voertuigen aanzienlijk beschadigd, presidente van de hervormde vrou- De bestuurders. C de V uit Kortgene wengroep. mevrouw E. Smeets-van en M A. uit Wissenkerke. bleven Oortmerssen. De muzikale begelei- ongedeerd De aanrijding ontstond ding was in handen van de heer P. door onoplettendheid bij het verlaten Moll. van een parkeerplaats. KRITNINGEN Het kilometer. 10 kilometer De dag voor de Zeeuwse wandeleomïtc Reimers- \v aal houdt op 31 mei e 1 en 2 juni de jaarlijkse Zeeuwse wandeldrie daagse. Voor dit gebeu ren bestaat jaar na jaai kilometer. De wandeldriedaagse startplaats is het dorps- wordt de Luctor Kruiningen. steeds tussen 8.00 uur en 9.00 uur. Het startlo kaal is vanaf 7.30 uur meer belangstelling uit geopend, binnen- en buitenland. Voor de deelnemers die De deelnemers kunnen van ver komen is over- ingedeeld worden in nachting mogelijk op de de deelnemer drie klassen. Dat zijn dc camping Den Inkel te het dorpshuis Enkoud verleden' it/m 30/12) volgende afstanden: 50 Kruiningen. Emergo- wandeltocht gelopen te Krummgen De afstanden bij deze tocht bedragen 5. 10. 15. 25. 30, 14 en 50 kilome ter. Ook hier vertrekken vanuit Krui ningen vanaf 8.00 uur. 01100-14444 (ook voor milieuklachien) "i wuu vaieueii iuiii 'l'RGH-H AAMSTEDE De Be- Zeeuwsch-Vlaandcrcn Alarmnummer Wschole, 14-17 uur: 'Kijken naar oi 150-12200 (brandweer en ambulance lidschap' (t'm 7 1Telefonische hulpdienst Zeeland, tel •OMBL'RG Biologisch Museum. 01180-15551. dag en nacht bereikbaar 10-17 uur 'De Natuur in Zeeland'. Chr hulpdienst Zeeland voor mensen in Bloemdiiken in Zeeland' en 'Dieren noo^u^ 01180-36251 van 10 00-24 00 uur- de natuur' weekends van 20.00-24 00 uur uernaiuur. Stichting'Blijf van m n lijf Zeeland, lel ES Lunchcafe Stadhuis, 9-18 oi 184-14645 dag en nacht bereikbaar ur: werken van Martme Raes (tm Nederlandse Hartstichting, tel 070-614614 "12); Te bereiken op kantoordagen van 9-17 uur Werken met behoud van uitkering blijkt nog steeds een heel probleem tc zijn. Zeker als het gaat om baantjes in de commerciële sector. Dal wordt duidelijk uit de gang van zaken rond het werkervaringsproject op Tholen. Een project dat volgens de gemeente Tholen, de werklozen die er aan meedoen en de bedrijven die de werkplaatsen beschikbaar stellen, goed functioneert. Toch hangt boven dat project een zwaard van Damocles in de vorm van een uitspraak van staatssecretaris L. de Graaf. De FNV Zeeland heeft namelijk aan De Graaf gevraagd geen medewer king aan het project te verlenen. Als de staatssecretaris op dat verzoek ingaat moet de gemeente Tliolen de volle 100 procent van de RWW uitkering van de deelnemers aan het project betalen. Momenteel kan Tholen net zoals iedere gemeente, nog 90 procent van die uitkering bij het ministerie declareren. Toch is er veel belang stelling voor het werkervaringspro ject. ook praktijk ervarings project (PET) genoemd Verschillende Zeeuwse gemeenten voelen er wel voor, maar ze kijken met spanning uit naar wat de staatssecretaris zal beslissen. Aan het begin van de afgelopen zomer kwamen in Tholen de eerste initiatieven boven borrelen. Ge dacht werd aan een project zoals dat al in Lelystad functioneerde. Een Thoolse werkgroep bestudeer de dat plan en schreef vervolgens zori 250 bedrijven op het eiland aan Dat waren bijvoorbeeld winkels, in dustrieën. kantoren en campings. Agrarische bedrijven werden met benaderd, omdat de werkgroep vooral bij de wat kleinere bedrijven niet zo veel mogelijkheden zag. Ver volgens waren de RWW-ers aan de beurt Het ging om jongeren tot en met 22 jaar die nog nooit hadden gewerkt De coördinatie van het project berustte bij de functionaris van het baanlozenproject op Tho len. waar het werkervaringsproject een onderdeel van is Deze functio naris. Toon Jansen, constateerde al snel dat de FNV bedenkingen had en ook het gewestelijk arbeidsbu reau wilde liever geen medewerking verlenen, zolang er op rijksniveau nog geen uitspraak was gedaan over dit soort projecten. Toch wenste liet Thoolse college van burgemeester en wethou ders. laier gesteund door dc ge meenteraad. het project voort te zetten. Een relatief groot aantal bedrijven had positief gereageerd longeveer 70) en ook bij de werklo zen waren verwachtingen gewekt. Het komt er op neer dat een werklo ze in een bedrijf 'mee gaat draaien Het is niet direct de bedoeling dat zo n jongen of meisje daadwerkelijk mee gaat produceren, al is dat lang met in alle gevallen te vermijden. Toon Jansen ..Als iemand bij een bakker zit om werkervaring op te doen. dan leer je geen brood kneden door er alleen maar naar te kijken. Dan zul je het ook zelf eens moeten doen". De praktijkervaringsperiode duurt 6 maanden In ieder bedrijf is een mentor die de werkloze bege leidt en waar aangeklopt kan wor den. Het gaat er om dat de deelne mer aan het project kennismaakt met het bedrijf, dat eventuele eigen vaardigheden worden getoond en dat er ervaring wordt opgedaan Dat kan van bedrijf tol bedrijf ver schillen. afhankelnk van de moge lijkheden. Niet. ieder bedrijf dat zich had opgegeven bleek over de moge lijkheden te beschikken om een werkloze een halfjaar op te nemen. Daarom heeft Toon Jansen een strenge selectie toegepast en uit voerige gesprekken met de bedrijfs leiders gevoerd Datzelfde heeft hij overigens ook gedaan met de be langstellende werklozen. Ongeveer 70 procent van de RWW-ers reageer den positief. Dat betekende zo'n 50. van wie er uiteindelijk 25 aan het project mee wilden doen. Na een verdere selectie kwam men op een aantal van 15. het maximum dat de want je steekt er altijd wat van op". Het accountantswerk was vol komen vreemd voor haar, maar nu na enkele maanden begint ze er al de nodige interesse in te krijgen en overweegt ze zelfs na de praktijk- periode een cursus in die richting te gaan volgen. Volgens Harthoorn heeft het project zonder meer voor delen voor dc werklozen die er aan mee hebben gedaan: ..Ikzelf zou bij het opvullen van een vacature de voorkeur geven aan iemand die al enige ervaring heeft in bijvoor beeld het omgaan met collega's. Zo iemand heeft toch meer voordelen dan een werkloze die alleen maar thuis heeft gezeten". Niets dan voordelen dus, althans zo lijkt het. Want de FNV denkt er duidelijk anders over. Districtsbe stuurder M. L. Strous wijst het project om principiële redenen van werkgroep voor het Thoolse project de hand Hij kan zich weliswaar niet had gesteld De Thoolse accountant R. Hart hoom is een van de werkgevers die in hun bednjf een plaatsje hebben gemaakt voor een werkloze die werkervaring op wil doen ..Ik vond aan de indruk onttrekken dat het hele project op Tholen goed bege leid wordt, maar zodra dergelijke projecten op grote schaal worden ingevoerd verwacht hij toch proble men Hij heeft verschillende bezwa ren. Allereerst is er de concurrentie vervalsing ten opzichte van onder nemers die geen extra mensen in het kader van het project hebben. Verder stelt hij dat het produkt arbeid tegen 'dumpprijzen' op de markt komt en als er op die manier goedkope arbeidskrachten komen, dan zal dat volgens Strous ook zijn gevolg hebben voor de lonen. Ook het een opvallend miuatiel in een ;te!t hlJ dat bet als bet ,vare ee„ toch vrij conservatieve gemeente als Tholen. Ik was dan meteen erlenging is van de proefperiode van bedrijven. ..Een werkgever kan bereid er als werkgever aan mee te eerst „5 maanden aanzien of doen. want het werkloosheidspro bleem is niet alleen een probleem ,'an de overheid, maar het is mand bevalt en hem of haar dan in een eventuele vacature plaatsen", stelt Strous. Volgens Toon Jansen probleem waar we met z n allen iets kan dat juist niet. omdat eerst moet aan moeten doen Harthoom ziet Simone van Duivendijk. die bij hem ervaring opdoet, beslist niet als een goedkope kracht die hij allerlei klusjes kan laten doen die toch maar bleven liggen: ..Als je zo ie- worden nagegaan of in de deelne mende bedrijven vacatures zijn of wellicht te verwachten zijn Een ander bezwaar van de FNV-dis- trictsbestuurder is het feit dat de werklozen die aan een dergelijk mand gebruikt als Joopjongen of project mee hebben gedaan een I™,™,*.,..,,» Tjj voorkeur hebben bij sollicitaties. „Dan krijg je een verkapte vorm van maatschappelijke dienstplicht: iedere werkloze moet eerst als goed kope arbeidskracht mee hebben ge draaid wil hjj of zij in aanmerking komen voor een baantje". Het komt er volgens Strous gewoon op neer dat bij invoering van dergelijke pro jecten op grote schaal de controle nagenoeg onmogelijk wordt, de werklozen als volwaardige werkne mers worden ingeschakeld en daar door arbeidsplaatsen op onjuiste wijze worden ingevuld. Toon Jansen geeft toe dat er in de bezwaren van de FNV wel een kern van waarheid zit Maar dat is dan ook de reden dat hij voor een klein schalige opzet van dergelijke pro jecten pleit. Die zijn nog goed te overzien stelt hij. en in dergelijke gevallen is ook een goede controle mogelijk Daarnaast voelde hel ge meentebestuur van Tholen het als zijn politieke plicht om iets voor zijn werklozen te doen. aidus Jan sen Het laatste woord is nu aan de staatssecretaris, die moet verklaren of dergelijke projecten wel of niet door de beugel kunnen. RenC Schrier loopmeisje dan denk ik dat je je doel voorbij schiet" Dat zou trou wens ook zo geconstateerd worden door Toon Jansen, die regelmatig met de werkgever en de werkloze komt praten over de gang van za ken. Die controle wordt inderdaad op Tholen stnngent uitgevoerd. Zo dra mocht blijken dat een jongen of meisje te nadrukkelijk wordt inge schakeld in het arbeidsproces, kan het project in dat bedrijf worden beëindigd. Wat Simone van Duivendijk betreft is daar geen sprake van, Ze doet. de voorkomende werkzaamheden in het accountantskantoor en wat. ze met kan of niet begrijpt vraagt ze aan haar collega s Ónder dat werk valt bijvoorbeeld hei opmaken van kasboeken het rubriceren of het zogenaamde op staat zetten Dat is wellicht voor Harthoorn wel mooi meegenomen, maar ook hier geldt weer dat ze pas ervaring met het werk heeft, als ze het een poosje heeft gedaan En dat is nu juist waar het project om draait; werkervaring Simone: „Ik zal al ruim een jaar thuis eu had nog nooit gewerkt. Ik voelde wel voor het project. BRESKENS Zaterdagmid dag is in het dienstencentrum 'Goedertijt' in Breskens de jaarlijkse kersttentoonstel ling geopend. De expositie werd geopend door de heer A. Wagenaar, een van de expo santen en secretaris van de stichting Welzijn voor Oude ren in West-Zeeuwsch-Vlaan- deren. Het werk dat op de tentoonstelling te zien is.is gemaakt door ouderen die zelfstandig of door het volgen van cursussen huisvlijt beoefenen of op een andere creatieve manier uiting willen geven aan datgene wat in de vrije tijd kan worden verricht Van de 15 exposanten zijn onder andere schil derijen. boetseerwerk, calligrafeer- werk, scheepsmodellen en poppen te bezichtigen. De tentoonstelling duurt tot 1 januari en is dagelijks geopend van 14.00 tot 17.00 uur. De kerstexpo- sitie wordt georganiseerd door de be heerscommissie van het dienstencen trum.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 7