)ierenbevrijdingsfront dreigde lees in winkels te vergiftigen Nakasone weer premier coalitiekabinet Japan 2 1 pzcfl Koningin vraagt verdraagzaamheid Westduitse kerk afgebrand Paus: geld bewapening inzetten tegen honger Onzekerheid uitkomst debat tweeverdieners llan in woning oodgestoken het weer Ontvoerders laten verminkte jongen vrij nsdag 27 december 1983 PZC/binnen-buitenland OLKSGEZONDHEID ZWEEG OM PANIEK TE VOORKOMEN EX HAAG (ANP) Geneeskundige diensten in zeven steden en het ministerie van justitie tbben het kerstweekeinde scherp gelet op mogelijke vergiftigingsgevallen, na een «j reigement van het dierenbevrijdingsfront vlees te hebben vergiftigd. Deze organisatie had fgelopcn vrijdag in een brief gewaarschuwd dat in een aantal supermarkten in deze steden l lees was ingespoten met het levensgevaarlijke vergif strychnine. Tot maandagmiddag, H neede kerstdag, waren bij het ministerie van volksgezondheid nog geen gevallen van lOgelijke strychninevergiftiging bekend, h jiksgezondheid en justitie menen dierenbevrijdingsfront waren ge- ij |t het dierenbevrijdingsfront met noemd. q n waarschuwing publiciteit heeft Hen zoeken, nbet voor de kerst. Op Het ministerie van welzijn, volksge- as iksgezondheid is de gehele vrijdag zondheid en cultuur, het NOS-jour- tertsachtig ambtelijk topoverleg ge- naai en de redactie van het ANP in t over de vraag hoe deze bedrei- Den Haag ontvingen vrijdag een aan- tegemoet moest worden getre- getekende expressbrief. Daarin waarschuwde het front dat een aan tal van zijn leden donderdag 22 de cember in verscheidene supermark ten in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Arnhem en Zwolle paketten met kalkoen, konijn en kip had inge- Vrijdagavond verklaarde de di- :',eur-generaal van de volksgezond st J van Londen, dat het ministe- de zaak niet in de publiciteit wilde engen. omdat na het opmaken van balans er geen enkel redelijk bewijs dat het front zijn dreigement laad ook had uitgevoerd. Volks- indheid vreesde dat door het ge il van alarm veel mensen ongerust iiden worden, hetgeen kon leiden paniek. Uit voorzorg lichtte het dsterie onder meer de gemeentelij- geneeskundige en gezondheids- tnsten in van Amsterdam. Rotter- en. Den Haag. Arnhem. Zwolle. Cecht en Eindhoven, die door het I 8ERLEN (ANP) De 28-jarige H. russen is zaterdagavond door ken- isen dood in zijn Hat in Heerlen uigetroffen. De man is doodgcsto- jk be en waarmee is de Heerlense poli- ïniet bekend. Wel wordt zijn dood in irband gebracht met drugs. Moge- is er sprake van een wraakoefe- z. De politie heeft dat zondag- :r.d meegedeeld. VATICAANSTAD (CIC) De ongehoord grote geldbedragen, die voor de bewapening worden besteed, kunnen beter worden gebruikt om de honger in de wereld te bestrijden. Dat betoog de paus Johannes Pau- lus II op de middag van de eerste Kerstdag, toen hij vanaf het grote bal kon van de Sint Pieter zijn zegen 'Urbi et Orbi' (voor de stad en voor de wereld) uitsprak. De paus hield de leiders van de volkeren voor, dat zij op vreedzame wij ze via de weg van onder handelingen tot over eenstemming moeten zien te komen. Ten overstaan van tien duizenden mensen op het Sint Pietersplein be toogde de paus dat ..de schreeuw om vrede die opstijgt uit de door oor log gepijnigde volken, allen ter harte moet gaan die in staat zijn hun aandeel te leveren in onderhandelingen en dialoog om te komen tot rechtvaardige en eervol le oplossingen voor be staande spanningen". Voor de volken die hun grondrechten gemi nacht zien, wenste de paus vreugde en veilig heid. De paus besloot zijn toe spraak met Kerstwen sen in het recordaantal van 44 talen. Eerder had het Vaticaan meege deeld. dat de paus da genlang op de vele talen van de heilwens oefent, met behulp van een bandrecorder De paus heeft op Kerst avond een bezoek ge bracht aan de ouders van het op 22 juni ont voerde meisje Emanue- la Orlandi. De oudes van het meisje zijn bei de in dienst van het Vaticaan. Dc afgelopen weken hebben de ont voerders niets meer van zich laten horen. vooruitzichten van woensdag tot en met «dag: [1 bewolking en af en toe enige regen, nimumtemperatuur ongeveer 4 graden, üdagtemcpraluur ongeveer X graden. alfagebied mg van hoge druk bezorgde ons w rustige nacht met weinig wind. Jig duurt dit echter niet. Bij IJsland een erg diepe depressie. Het tiensysteem hiervan komt in de tend al boven Engeland. De bewol- gaat dan al toenemen en van- nfdog begint het alweer te regenen, wind, die nu weer zuidwest gewor- is, gaat toenemen tot hard oj machtig. De temperatuur blijft 1 og, namelijk 8 a 9 graden Celcius. mitzichten voor woensdag: veel wiking. af en toe regen. Tempera- ir ongeveer 9 graden. Eerst nog "de. zuidwesten wind, later afne- std tot matig. iiutisch bericht nd: zuidwest 4-5, toenemend tot 8 [zicht: goed, in de ochtend afne- 5id tot matig: temperatuur kustwa- t 5 graden: afwijking waterstan- if iets meer dan een halve meter ihOging; maximum golfhoogte Mding Schelde's: omstreeks één der. ZON EN MAAN december n op 08.48 onder 16.35 an op 02.08 onder 13.27 ROME (AFP) Een specialist in de plastische chirurgie, professor Emete de Longis. gaat proberen het oor aan te zetten van Giorgio Bulgari-Calissoni, die zaterdag met zijn moeder is vrijgelaten na dat ze 35 dagen geleden waren ontvoerd. Dit is in de nacht van zaterdag op zondag vernomen in de Romeinse kliniek 'Paideia' waar de 17-jarige Giorgio is opge nomen. De jongeman leek door zijn vermin king zeker te hebben geleden, maar zijn algehele toestand is betrekke lijk normaal, net als die van zijn moeder, zo zei men in het zieken huis. Op 18 december hadden de ontr voerders het oor van Giorgio in een enveloppe gedeponeerd in een af valbak in de buurt van de kerk Santa Maria Maggiore. om druk te zetten op de onderhandelingen voor het betalen van losgeld De familie Bulgan heeft vermoede lijk een losgeld van vier miljard lire (ca. 7,5 miljoen gulden) betaald. ROME De verminkte en geketende Giorio Bulgari tijdens zijn gevangenisschap. De ontvoerders maakten de foto als bewijs dat het ging om het oor van de jongen. spoten met strychnine. Het front schreef op deze manier een einde te willen maken aan dc overmatige con sumptie van dieren tijdens het kerst feest. Een woordvoerder van het front. 'Wil lem verklaarde vrijdagochtend in een telefoongesprek met het ANP dat ook in Utrecht en Eindhoven pakket ten waren ingespoten. Een aantal medewerkers van het front zou een injectiespuit met strychnine zijn toe gestuurd met de vraag dit in de supermarkten in vlees te spuiten De mensen die waren benaderd zouden later hebben gemeld in welke winkels en in hoeveel pakketten zij hadden gespoten. De hoeveelheid strychnine zou. aldus 'Willem', dodelijk kunnen zijn als het ingespoten vlees door een persoon zou worden opgegeten ..Als er op tijd gewaarschuwd wordt is er niets aan de hand", zo verklaarde hij. Over deze wijze van actievoeren zei hij dat het tijd wordt de mensen op een andere manier wakker te schudden. ,,We heb ben dat al een aantal jaren gepro beerd en blijkbaar is het nog steeds niet duidelijk", Topoverleg Aan het topoverleg hebben afgelopen vrijdag onder andere deelgenomen de directeur-generaal, de veterinaire hoofdinspecteur, de hoofdinspecteur levensmiddelen en de hoofdinspec teur geneesmiddelen. Ook het Natio naal Vergiftigingen Informatiecen trum in Utrecht werd ingeschakeld. Strychnine is een zeer sterk gif dal leidt tot spierverstijvingen. Het heeft binnen 10 tot 30 minuten de dood tot gevolg. In geval van een dergelijke vergiftiging is de eerste tegenactie liet toedienen van een spierverslap pend middel. De vervolgbehandeling omvat onder meer het spoelen van de maag en het toedienen van zuurstof. Strychnine wordt hoofdzakelijk ge bruikt voor de bestrijding van mol len. Het is alleen verkrijgbaar voor erkende mollenbestrijders. in poe dels die moeilijk in water oplosbaar zijn. BAD ORB (AFP) Door een brand die op eerste Kerstdag Talrijke voorwerpen voor de eredienst, waaronder het heeft ge7ed in een rooms-katholieke kerk uit de vijftien- hoogaltaar, zijn door het vuur verwoest de eeuw in Bad Orb, vijftig kilometer ten oosten van De politie deelde mee dat drie brandweermannen tijdens Frankfurt, is voor ongeveer 10 miljoen mark schade het blussingswerk werden gewond. Hoe de brand is aangericht. ontstaan is niet bekend. INVLOED TANAKA STERK VERMINDERD ADVERTENTIE i paar schoenen halen prijs betalen FEENSTRA'S SCHOENENHUIS Koopcentrum Groenendijk VLISSINGEN <Van onze correspondent! TOKIO Yasuhïro Nakasone heeft maandag een tweede kabinet samen gesteld, acht dagen na de verkiezin gen waarbij de regerende Liberaal- Democratische Partij (LDP) een forse nederlaag leed. De nieuwe Japanse regering verschilt in politiek opzicht weinig van de vorige, maar de machtsbalans tussen de verschillen de LDP-facties is verschoven ten na dele van de groep rond oud-premier Tanaka. Het is de eerste coalitierege ring in Japan sinds 1955. Het nieuwe kabinet is een coalitie met de Nieuwe Liberale Club (NLC), een kleme centrumpartij die zich in 1976 afsplitste van de LDP en slechts acht zetels heeft in het 511 leden tellende lagerhuis. NLC-leider Seiichi Tagawa is de meuwe minister van binnenland se zaken BEZWAREN IN EERSTE KAMER DEN HAAG (GPD) Met is nog maar zeer de vraag of hel wetsontwerp tweeverdieners deze weck door de Eerste Kamer wordt aanvaard. Dal heeft de voorzitter van de Eerste Kamer. prof. Piel Steenkamp, maan dag voor de NCR V-radio gezegd. Volgens Steenkamp bestaan er in de Kamer tal van grote bezwaren tegen het wetsontwerp. ..De uitkomst van het debat is voor mij dan ook nog volstrekt onzeker", aldus de voorzit ter van de Senaat. Zeeman verdronken Bij het aan Hij erkende dat een eventuele verwei - boord gaan van zijn schip is de 32- ping van het wetsontwerp voor het jarige Schotse zeeman G. Crowford financiële beleid van de regering grote het afgelopen weekeinde in het water gevolgen heeft. „Maar we hebben het van de Beneluxhaven in Rotterdam recht het wetsontwerp af te wijzen De gevallen en ondanks reddingspogin- Eerste Kamer is geen papieren tijger" gen van twee collega's verdronken. In de Eerste Kamer heerst ook irrita tie over het vele werk, dat in de laatste week van het jaar nog moet worden afgehandeld ..Er moet haas tig worden beslist over belangrijke wetsontwerpen en dat is een afschu welijke situatie" aldus Steenkamp Over het wetsontwerp tweeverdie ners. waarover het debat vandaag begint, zei Steenkamp het onjuist te vinden dat aan de behandeling moet worden begonnen terwijl het verslag van het debat in de Tweede Kamer nog met eens is verschenen De LDP verloor bij de verkiezingen op 18 december een fors aantal zetels, maar nadien hebben negen onafhan kelijke conservatieven zich bij de LDP aangesloten, die aldus een zeer krappe meerderheid van 259 zetels verkreeg De invloed van de Tanaka-factie in het kabinet ging aanzlenijk achteruit, hoewel nog steeds zes ministerspos ten door aanhangers van de con troversiële oud-premier worden bezet De belofte om de invloed van Tanaka m de LDP uit te bannen was de voorwaarde waarop Nakasone alle facties wast te verenigen voor een verlenging van zijn premierschap. De zakenwereld in Japan reageerde giste ren zeer gunstig op het nieuws. Oud-Premier Tanaka werd in okto ber veroordeeld wegens het aanne men van steekpenningen van Lock heed. Zijn weigering om vervolgens zijn zetel in het parlement op te geven vormden de aanleiding voor de vervroegde verkiezingen van 18 de cember. Gat t ADVERTENTIE) GOUD- EN ZILVERVEILING Donderdag 29 december in de Schouwburg te Middelburg. Aanvang 14.00 uur Zilveren kandelaars, serviezen, broodmanden, karaffen met zilveren montures, 2 zilveren cassettes, tafelbestek, zilveren dienschalen, EEN ZILVEREN SCHAAKSPEL etc. etc Gouden sieraden: hangers, armbanden, ringen, bloedkoralen snoeren, granaten halssnoeren, diamant, briljant, gouden heren zakuurwerken, gouden damesarmbandhorloges met briljant bezet etc. etc. Kijkuren: donderdagmorgen van 11.00 tol 12.30 uur Veilingmeester A I VERHAGE. Notaris P. KREPEL I Wij wensen u een voorspoedig 1984 I Staatssecretaris Koning (financiën) wil nog niet zeggen waar de regering de ruim 400 miljoen gulden vandaan denkt te halen, indien de Eerste Ka mer het tweeverdieners-voorstel donderdag verwerpt. In een brief aan de Eerste Kamer zegt Koning daar over niet te w illen speculeren. Koning heeft zaterdag schriftelijk geantwoord op de vele kritische op merkingen van de Eerste-Kamerle- den Hij geeft toe dat aan het wets voorstel nadelen verbonden zijn. maar de voordelen wegen er volgens hem tegenop Het gaat volgens de bewindsman niet om een noodwetje om het financie ringstekort terug te dringen, zo stelt Koning. Voorop staat volgens Koning de noodzaak om de structuur van de loon- en inkomstenbelasting aan te passen aan de stand van de maat schappelijke ontwikkelingen. Het gaat daarbij vooral om een meer gelijke behandeling voor de fiscus van samenlevingsvormen. Hingen Muzen (fltaec Weert meldlnge tekrak (ffigen Muzen rJuee aweert "krak Wsse Wag, 27 december 07.30 175 07.54 199 08.29 136 08.33 212 09.10 157 09.09 182 09.38 160 28 december 8.40 166 09.02 191 09.42 130 09.35 203 10.16 152 10.14 176 10.41 154 20.14 183 20.37 207 21.27 150 21.16 219 21.50 175 21 49 203 22.15 178 21.28 172 21.50 195 22.36 143 22.28 208 23.00 166 22.58 193 23.25 169 27 december cm uur cm dingen 01.23 153 14.16 Muzen 01.54 sikzee 02.18 121 isweert. 02.19 179 Mldinge 02.38 140 15 07 178 skrak 02.55 163 &Hsse 02 50 141 15.23 181 Wisdag, 28 december uu «Sagen 02.35 146 1526 181 Muzen 03.02 15« 15.51 192 toee 03.27 120 16.11 156 sreeert 03.25 172 16.11 208 seidlnge 03.48 137 16.18 173 ^krak 04.04 159 16.35 201 ®lsse 03.56 139 16.32 177 HILVERSUM (ANP) Koningin Bea trix heelt zondag (eerste Kerstdag) in de traditionele kerstrede via Hilver- sumse radiozenders gepleit voor ver draagzaamheid en tolerantie. Haar hele toespraak was hieraan gewijd. „In een tijd van materiel^ teruggang nemen de spanningen toe Onze sa menleving verhardtaldus de konin gin. Volgens haar „staan we ook van daag weer voor de taak in onze sa menleving gestalte te geven aan to lerantie en respect voor onze mede mensen". De koningin stelde in haar boodschap vast dat onverdraagzaamheid het af gelopen jaar weer oorzaak was van vele conflicten. „Ook in ons land deden zich schokkende gebeurtenis sen voor. waarbij zelfs een kind slacht offer werd", aldus Beatrix. De koningin verduidelijkte de laatste zinsnede niet Mogelijk doelde zij op de dood van de 15-jarige Kerwin Duin- meijer, die in augustus in Amsterdam werd doodgestoken door een leeftijd genoot. naar diens zeggen louter om dat Kerwin Antilliaan was. Hieronder volgt de letterlijke tekst van de rede: „Met Kerstmis is het alsof de tijd stil staat. De dagelijkse zorgen zetten we even van ons af. wanneer wij het feest vieren van de geboorte van Christus Het kerstfeest laat ons de wereld die zo vaak donker lijkt in een nieuw licht zien. In dat licht mogen wij elkaar zien. niet alleen hen die ons nabij zijn. maar ook degenen die ver van ons afstaan dwars door alle verschillen heen. Daartoe zijn wij niet altijd in staat. In het leven van alledag hebben mensen soms moeite elkaar te verdragen. In een tijd van materiële teruggang ne men spanningen toe Onze samenle ving verhardt. Mensen kunnen elkaar negeren, afschrijven, opzij zetten, of nog erger. Onverdraagzaamheid is in de wereld, dit afgelopen jaar. weer oorzaak ge weest van vele conflicten. Ook in ons eigen land hebben zich schokkende gebeurtenissen voorgedaan, waarbij zelfs een kind het slachtoffer werd Achter uitingen van intolerantie schuilt vaak angst je ervaart de an der vooral als anders en daarmee als bron van dreiging. Maar wie bang is draagt in wezen zelf het gevaar in zich Angst voor de ander doet ons vluch ten in de afzondering van de eigen persoon, de eigen groep, de eigen cultuur Mensen komen niet naast, maar tegenover elkaar te staan. Verdraagzaamheid, fundament van ons menselijk samenleven, blijft steeds een grote opgave. Zelfs m een land met een lange traditie van to lerantie, moet de ruimte voor de an der en voor het anders zijn en denken, door elke generatie opnieuw worden veroverd. Iedere tijd wordt geconfronteerd met eigen vormen van onverdraagzaam heid. Ook vandaag staan we weer voor de taak in onze samenleving gestalte te geven aan tolerantie en respect voor onze medemensen. Verdraagzaamheid vereist niet dat we geen kritiek mogen hebben, elkaar allemaal aardig moeten vinden, of volledig begrijpen. Tolerantie vraagt openheid voor het onbekende en doorbreking van het isolement. Waar de culturen elkaar ontmoeten, hoeft geen confrontatie te ontstaan De ontmoeting van verschillende leef- en denkwerelden kan de gemeenschap als geheel verrijken Elk mens is even kostbaar, ongeacht afkomst, ras of geloof, maatschappe lijke positie of nationaliteit In die gelijkwaardigheid van mensen ligt de basis van een verdraagzame maat schappij. Verdraagzaamheid houdt ook zorg in. mee-dragen van de last van de ander Die zorg is vooral nodig voor degenen die aan de rand van de samenleving staan, die zich uitgeschakeld voelen. Het is een eis van rechtvaardigheid dat de hele gemeenschap de zwakken draagt. Kerstmis plaatst de opdracht tot ver draagzaamheid ln een verder reikend licht. Jezus noemde de ander: ..de naaste" Die naaste is voorwerp van liefde. Velen worstelen met het begrip naas tenliefde' en vinden het moeilijk daar aan inhoud te geven. Onze taal kent het gezegde „wat gij niet wilt dat u geschiedt, doet dat ook aan een ander niet Jezus zei het positief, behandel de mensen zoals u door hen behan deld wilt worden Wij vragen respect voor onze overtuiging. Laten we dat respect dan ook aan anderen geven. Wij hebben als mens erkenning nodig en liefde. Laten we die dan ook aan anderen geven. Van het verhaal dat met Kerstmis is begonnen, vormt liefde de kern Daar over lezen we De liefde is lankmoe dig. zij kwetst met, zij wordt niet verbitterd Alles verdraagt zij". Kerst mis vraagt dat wij ons wapenen tegen onverdraagzaamheid, dat wij onbe grip trachten om te zetten in respect en isolement in openheid Om de ander te kunnen aanvaarden moeten we hem eerst zien In een deel van Afrika begroeten mensen elkaar met de woorden ..Ik zie je Elkaar werkelijk zien dat lijkt mij de op dracht het uitzicht van Kerstmis Ik wens u gelukkige Kerstdagen toe" K Scherphuis, W F de Pagter en F van de Velde Hoofdredactie M. P. Dielemen en C. van der Maas. KANTOREN Vlissingen: Walstraat 56-60, 4381 EG Vlissingen. tel. (01184) 15144 Middelburg- Markt 51, 4331 LK Middelburg. tel. (01180) 27651 Goes Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel. (01100) 16140 Terneuzen Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457 Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058 In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t m vrij dag vanaf 19.00 uur (01184115144. Opening kantoren Van maandag t m vrijdag van 08.00 tot 17.00 uur 's Zaterdags in Goes, Vlissingen en Middelburg van 08.00 tot 10.30 uur Telefoonnummers buiten kantooruren. Expeditie. (01194) 511 Advertentie-afdeling: (01186) 1584, Redactie (011841-14796. Overlijdens advertenties maandag- t m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondag avond van 20.00 tot 22 00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 62,80a franco per post ƒ74.-: per maand 21,65. laarabonn 245,-, iosse nummers 0.85 (alle bedragen inclusief 4 pet btw.). Postrek nr 3754316. t.n.v. PZC ab.rek Middelburg Advertentietarieven 122 cent per mm; minimumprijs per advertentie 18,30; ingezonden mededelingen 2'/? x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 4,25 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant BV. Middel burg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3