ersttentoonstelling van erk Breskense ouderen L 'P* ZET DE PRIJZEN OP ZIJN KOP! ZAALVOETBAL SAS VAN GENT Veel belangstelling voor kerstconcerten Veel belangstelling vogelshow in Axel 1 wpsw Omstreden project Wissel Zeeuws-Ylaandenn PZC/ provincie THOOLSE WERKLOZEN AAN DE SLAG MET BEHOUD UITKERING NSDAG 27 DECEMBER 1983 DIENSTENCENTRUM 'GOEDERTIJT' BRESKENS Zaterdagmid dag is in het dienstencentrum 'Goedertijt' in Breskens de jaarlijkse kersttentoonstel ling geopend. De expositie werd geopend door de heer A. Wagenaar, een van de expo santen en secretaris van de stichting Welzijn voor Oude ren in West-Zeeuwsch-VIaan- deren. Het werk dat op de tentoonstelling te zien is.is gemaakt door ouderen die zelfstandig of door het volgen van cursussen huisvlijt beoefenen of op een andere creatieve manier uiting willen geven aan datgene wat in de vrije tijd kan worden verricht Van de 15 exposanten zijn onder andere schil derijen, boetseerwerk, calligrafeer- werk, scheepsmodellen en poppen te bezichtigen. De tentoonstelling duurt tot 1 januari en is dagelijks geopend van 14.00 tot f7.00 uur. De kerstexpo sitie wordt georganiseerd door de be heerscommissie van het dienstencen trum. publiek boog zich met veel aan- 1hl over de werkstukken. ort- en spelinstuif Vogelwaarde tGENWAARDE - De werkgroep irtieve Recreatie Hontenisse' dt woensdag 28 december een -en spelinstuif in het Dorpscen- in Vogelwaarde, aet programma staan spelen voor .aigd van vier jaar en ouder. Van. itoen tot half twaalf zijn,die voor iinderen in de leeftijden van vier acht jaar. 's Middags van half i, tot half vier, komt de jeugd van jaar en ouder aan de beurt, chrijven voor de spelen 's morgens negen uur en 's middags om 13.00 tan worden deelgenomen aan spe- zoals sjoelen, tafeltennis, bussen ien, hockey, korfbal, scoopen en- »rts. afelactie voor ndingsproject Brazilië OONDIJKE De gereformeerde Ivereniging West-Zccuwsch- inderen houdt morgen, woens- een wafclactic. De opbrengst de verkoopactie is bestemd voor it medisch hulpproject in Brazilië, geld wordt overgemaakt naar Boot. Deze oud-Aardenburgse is verpleegster werkzaam in Brazi- wafels worden gebakken in het ;dgebouw van de hervormde kerk ichoondijke Vier vrijwilligers zul- ae wafels woensdag huis-aan-huis iopen Kersïmndbaltoernooi middelbare scholen 3 OOSTBURG De handbalafdeling van Operatie '71 viert het twaalfe neenhalfjarig jubileum met een kersthandbaltoernooi voor de mid delbare scholen. Dit evenement wordt vandaag, dinsdag, gehouden in sporthal 'De Veerhoek' te Oostburg. Twaalf teams, van vijf scholen, star ten vanmorgen om negen uur in drie poules, voor het spelen van in totaal zevenentwintig wedstrijden. De prijs- uitreiking wordt omstreeks vier uur 1-0 Corn Boys 3 met 3-0 en van Deho MM verricht door de wethouder van sport- verwinning op Corn Boys 3. heeft 2 met 3-1. zodat Corn Boys 2 in de zaken J. Vergouwe. Er is onder meer Corn Boys 4 de leiding in de tweede subtop komt. Rac. White 3 won een een prijs voor de sportiefste ploeg klas weten te bemachtigen in de keer van CPC 2 met 2-1 maar verloor beschikbaar gesteld zaalvoetbaleompetitie in het rayon met 7-4 van ONA'SU. Rac White 4 Sas i- SAS VAN GENT Door Gent. Ook door het verlies verloor een keer met 3-1 van ONASU speelde 1-1 tegen CPC 2 Philippine 2 en Philippine 3 eindigden met 0 0 gelijkspel De eerste klassers waren van punten door de medekoploper heeft Corn Boys 4 de leiding kunnen nemen. Zo moest Rooien Oedt met een 2-2 gelijkspel genoegen nemen tegen stand tweede klas: 1 Corn Boys 4 Rijnvaart 2. Rijnvaart 2 versloeg in de - - tweede wedstrijd het bovenaan mee draaiende Molenkreek 2 met 2-1 Mo lenkreek 2 behaalde in zijn dubbel een white 3, 9 CSM, 10 Rijnvaart 2~ 11 4-0 over winning op CSM Corn Boys 2 Philippine 3. 12 Rac. White 4. 13 had tweemaal succes, het won van Corn Boys 3; 14 CPC 2 Kerstbolling 2 Rooien Oedt: 3 Philippine 2, 4 Molenkreek 2; 5 Corn Boys 2; 6 Deho'80'MM 2: 7 Ona/Su: 8 Rac. IJzendijke IJZENDIJKE De heer A. van Looke is winnaar van de kerstbolling van de bolclub Molenzicht te IJzendijke Aan de kerstbolling namen in totaal 33 krulbollers deel De einduitslag 1 A. var R Goossens. 4 F Lar Broecke. IN HULST EN OMGEVING HULST NIEUW-NAMEN LAMS- WAARDE Liefhebbers van concer ten hebben tijdens de kerstdagen uitgebreid aan hun trekken kunnen komen. Een hoogtepunt daarbij was ongetwijfeld het kerstconcert ii gemeenschapscentrum 'Den laert' in Hulst waar bijzonder belangstelling voor bestond. het Jozef in Nieuw-Namen bestond op- Dul- merkelijk veel belangstelling. Behal- vccl ve het gemengd zangkoor 'Smt-Ceci- Dat lia onder leiding van de heer G Pollet ,erd verzorgd door het Hulster Ge- uil Nieuw-Namen verleende ook het mengd Koor met begeleiding door gemengd koor 'Sint-Gregonus Arie Karremans aan de listische medew verleend door Kaasschieter. Uïtge leugel. So- Kieldrecht medewerking aan dit jaar- rking werd verder hjkse gebeuren. Aan het kerstconcert sopraan Hanneke werd verder meegewerkt door het werden koperensemble onder leiding van de «VOORSTELLINGEN 8GEN OP ZOOM Roxy I. 14. en 21.15 uur: Never say never 12 jr.. n. 14 en 19 uur: Superman III. an'Actueel I, 19 en 21.30 uur: zula II. 18 jr.: 14 uur: Pinocchio. sn'Actueel II. 14. 19 en 21.30 uur: fier vuisten slaan op hol, a.l ï'Actueel III, 20 uur: Sophie's ice, 16 jr.; 14 uur: Nena, 12 jr. Grand, 19 en 21.30 uur er say never again, a.l.; 14 uur: 101 matiers. a.l. 1ST De Koning van Engeland, 5,16.15, 18.45 en 21.15 uur: Never never again, a.l.; 13 45 en 16.15 LHeidi. a 1.; 13 45 en 16 15 uur: erman III. a.l 16 en 21.15 uur hie's choice. 16 jr., 18.45 en 21.15 The Bronx Warriors. 16 jr., 14.30 .45 uur Josephine Mutzenbacher 18 jr.. 18.45 en 21.15 uur: The ■iing of life. 16 jr iTBL'RG Ledel, 20 uur De ierster, 18 jr.. NEUZEN Luxor, 14 en 20 uur: j never again, a.l.; 20 uur meaning of life, a.l., 14 uur Heidi, SSINGEN Alhambra 1,14,19 en luur: Never say never again, a.l.; «mbra II. 14 uur: 101 Dalmatiers, uur. Superman III, a.l.; 21.30 The meaning of life, a.l. TOONSTELLINGEN 1 Galerie Bellemans. 10-18 tekeningen uit Zeeuws Platen- Kindergalerij tekeningen van Nijhoff. JEN OP ZOOM Markiezenhof, uur werken van David Kleijne ili, Stichting Etcetera, 13.30-17 culptures van Gloria Pecego en v. d - Water (t'm 15/1). ESKENS Galerie 'Raiffeisen', uur: Kerstsalon (t/m 15/1). 1INISSE Hal Gemeentehuis, 14-17 uur: 'Stille getuigen uit toud verleden' (t'm 30/12). GH-HAAMSTEDE De Be- schole, 14-17 uur: 'Kijken naar Ischap' (tm 7 1». BURG Biologisch Museum, 'De Natuur in Zeeland', sndijken in Zeeland' en "Dieren natuur'. ;S Lunchcafé Stadhuis. 9-18 werken van Martine Raes (t/m werken van I'raetorius, Handl, Schu- heer R Steketee; bestaande uit dich- bert, Mozart, Haydn, Berlioz, Fauré, ter Frank Pollet en het trio R. Baluw enkele stukken die (trompet). R. Passemiers (trombone) door dirigent Jo en P. Stroosnijder op het orgel. enS' In het gemeenschapscentrum 'De Lui- Het Hulster koor was in de kerstnacht fel' in Lamswaarde verzorgde het ook al te horen en te zien in de plaatselijk gemengd koor in samen- basiliek in Hulst. Vooraf bracht het werking met de muziekvereniging verschillende kerstliederen ten geho- 'Vrijheid Eendracht' uit Lamswaarde KAMPERLAND"—^ Hal Golfslagbad re In cie nachtmis werd de mis in A een kerstconcert. Het koor werd op De Roompot- tekeningen ïeugd van LoUi ten ëell0re gebracht. Deze het. orgel muzikaal ondersteund door -- - - werd afgewisseld met Gregoriaanse de heer P de Nys. gezangen en enkele kerstliederen m een bewerking van Jo Ivens Voor de 0°^ in Heikant en Smt-Jansteen wa- Museum, 10-12 en 13 30-17 uur: werken van George Hadeier (tm 15 1). HEINKENSZAND De Stenge. 9-12 en 13-17 uur: werken van Hanneke Kres Hm 14 1). Bibliotheek: 'Rederijkerskamer 'De Fiolieren' (t'm 30 12; Noord-Bevel and itm 31 12) MIDDELBURG De Vleeshal, 11-17 uur wintertentoonstelling Kunst kring (t/m 31/12); Zeeuws Museum,' 10-17 uur 'Krabbels Eyk °P het orSel en kapitale tekeningen' (t/m 7/1); Zeeuws Kunstenaars Centrum, 10- 17.30, werken van Henny Schrijver (Urn 11/1); Demerary, 9-17 uur: diverse ambach ten en exposities. OOSTBURG Atelier Oudestad 66. 10-12 en 14-18 uur: werken van Jan Verschoore. SAS VAN GENT Bibliotheek. 13.30- 17.30 uur: werken van Ferdinand Slock. TERNEUZEN Tierlantijn'. 14-18 uur: poppen van Wopje van de Kamp en Lies Bleeker (t/m 31/12) muzikale omlijsting zorgde Tijn van ren de plaatselijke muziekverenigin- - gen, respectievelijk'Heikant'en'Sint- Jan', van de partij om het kerstfeest in Ook voor het kerstconcert in de hun parochiekerk muzikaal op te luis- rooms-kalholieke parochiékerk 'Sint- teren. AXEL - De Zeeuws-Vlaamse Vogel vereniging hield een kerstshow in Ter Schorre: werken van leerlingen het cultureel centrum 'De Hal Ie' in Zeldenrustcollege (t/m 8/1 Hal Stadhuis, 8.30-12 en 13-16.30 uur: werken W. O J Nieuwenkamp. Axel. Er was een groot aantal ders en de vogels werd door de keurmeesters over het algemei weid:, Axel klasse 7 parkieten eigen kweek '83 kampioen J Janse WesUlorpe. klasse 8 parkieten OK kampioen H Neyman. Axel. tweede prijs J Jansen. Westdorpe: klasse 9 zebra's plus Japanse meeuwen EK '83 kampioen T Herwegh. Axel. tweede prijs T. Herwegh. derde prijs V. Herwegh-van Rijs- VLISSINGEN Galerie 'De vrije uitzonderlijke kwaliteit toegedacht, bergen, Axel, klasse 10 kampioen er zaterdag, zondag EK 82-"83 C, Saman. Axel. tweede prijs J grote belangstelling Matthijs. Terneuzen. derde prijs T Her wegh. Axel vierde prijs J Matthijs Terneu zen. vijfde prijs R van Overmeren Axel. zesde prijs T Herwegh. Axel. klasse 11 exoten. zcbravïnkcn en parkieten OK en EK kampioen mevrouw V Herwegh-van eigen Rijsbcrgcn. Axel klasse 12 exoten OK Zaamslag, kampioen C Herwegh, Axel. tweede prijs C 18 uur: expositie van schaal- en klasse 2 kanaries zonder rood vetstof kam- Herwegh. derde prijs J Matthijs. Terneu- - - - Zaamslag tweede prijs W zen. vierde prijs C Herwegh, vijfde prijs C neeringh'. 13.30-17.30 za. 10.30-17 uur: Oude kaarten van Zeeland (t'm 14 1): Reptielenzoo 'Iguana'. 14-17 30 uur expositie levende reptielen, amfibieën en insekten; Museum, 10-12 30 en 13 30-17 uur: werken van Meggie Dirks itm 3112) YERSEKE Atelier Dam Tw> Bovendien wa en maandag e van het publiek. De uitslag klasse I kampioen W. Verdoom Zaamslag. kanaries pigment tweede prijs w Verdoorn. Zaamslag. i kweek derde prijs J W. Janse schelpdieren en werken div kunste naars ZIER1KZEE 'Tussen de twee ha vens', 10-12 en 14-17 uur: werken van mevr. Visser en de heren Cornelissen en Vlieger HULPCENTRA Noord- en Midden-Zeeland Goes, tel 01100-14444 mok voor milieuklachten I Zeeuwsch-Vlaanderén Alarmnummer 01150-12200 (brandweer en ambulancei Telefonische hulpdienst Zeeland, tel. 01180-15551, dag en nacht bereikbaar Chr. hulpdienst Zeeland voor mensen in nood. tel 01180-36251. van 10 00-24 00 uur- weekends van 20 00-24 00 uur Stichting 'Blijf van m'n lij!" Zeeland, lel 01184-14645, dag en nacht bereikbaar. Nederlandse Hartstichting, tel 070-614614 Te bereiken op kantoordagen van 9-17 uur. pioen M Mi Vinke, Terneuzen derde prijs J van Kerk- Herweeh klasse 13 stammen voort, Zaamslag. vierde prijs M. Meijer, taarden en kanaries EK 83 kampioe Zaamslag klasse 3 kanaries rood vetstof plus pigment EK '83 kampioen M van Alten. Terneuzen, ts ten, derde prijs M bastaarden EK kampioen M. Meijer. Zaam slag; kampii bas- ■n J Kerkvoort. Zaamslag. tweede prijs M Meuer, Zaamslag. derbykampioen W Ver- ide prijs M. van Al- doorn, algemeen kampioen kanaries M. klasse 4 Metier, algemeen kampioen tropen C. Sa- ;r. Zaam- man. aanmoedigingsprijs W Coppieters, .c 5 kanaries bastaarden EK bondskruis C. Saman. bondsmedailles M W Vinke Terneuzen, klasse 6 Meijer, J Jansen. T Herwegh en J. Mat- kanaries bastaarden OK kampioen C Her- thijs K Simone van Duivendijk aan het werk i; haar schouder mee. het accountantskantoor Harthoom te Tholen. Haar 'baas' kijkt over Werken met behoud van uitkering blijkt nog steeds een heel probleem te zijn. Zeker als het gaat om baantjes in de commerciële sector. Dat wordt duidelijk uit de gang van zaken rond het werkervaringsproject op Tholen. Een project dat volgens de gemeente Tholen, de werklozen die er aan meedoen en de bedrijven die de werkplaatsen beschikbaar stellen, goed functioneert. Toch hangt boven dat project een zwaard van Damocles in de vorm van een uitspraak van staatssecretaris L. de Graal. De FNV Zeeland heeft namelijk aan De Graaf gevraagd geen medewer king aan het project te verlenen. Als de staatssecretaris op dat verzoek ingaat moet de gemeente Tholen de volle 100 procent van de RWW uitkering van de deelnemers aan hel project betalen. Momenteel kan Tholen. net zoals iedere gemeente, nog 90 procent van die uitkering bij het ministerie declareren. Toch is er veel belang stelling voor het werkervaringspro ject. ook praktijk ervarings project (PET) genoemd. Verschillende Zeeuwse gemeenten voelen er wel voor. maai ze kijken met spanning uit naar wat de staatssecretaris zal beslissen. Aan het begin van de afgelopen zomer kwamen in Tholen de eerste initiatieven boven borrelen Ge dacht werd aan een project zoals dat al in Lelystad functioneerde. Een Thoolse werkgroep bestudeer de dat plan en schreef vervolgens zo n 250 bedrijven op het eiland aan Dat waren bijvoorbeeld winkels, in dustrieën; kantoren en campings. Agrarische bedrijven werden niet benaderd, omdat de werkgroep vooral bij de wat kleinere bedrijven niet zo veel mogelijkheden zag. Ver volgens waren de RWW-ers aan de beurt Het ging om jongeren tot en met 22 Jaar die nog nooit hadden gewerkt. De coördinatie van hei project berustte bij de functionaris van het baanlozenproject op Tho len. waar het werkervaringsproject een onderdeel van is. Deze functio naris, Toon Jansen, constateerde al snel dat de FNV bedenkingen had en ook het gewestelijk arbeidsbu reau wilde liever geen medewerking verlenen, zolang er op rijksniveau nog geen uitspraak was gedaan over dit soort projecten. Toch wenste het Thoolse college van burgemeester en wethou ders, later gesteund door de ge meentcraad, het project voort te zetten. Een relatief groot aantal bedrijven had positief gereageerd (ongeveer 70i en ook bij de werklo zen waren verwachtingen gewekt. Het komt er op neer dat een werklo ze in een bedrijf 'mee gaat draaien'. Het is niet direct de bedoeling dat zo njongen of meisje daadwerkelijk mee gaat produceren, al is dat lang met in alle gevallen te vermijden. Toon Jansen ..Als iemand bij een bakker zit om werkervaring op te doen, dan leer je geen brood kneden door er alleen maar naar te kijken. Dan zul je het ook zelf eens moeten doen" De praktijkervaringsperiode duurt 6 maanden In ieder bedrijf is een mentor die de werkloze bege leidt en waar aangeklopt kan wor den. Het gaat er om dat de deelne mer aan het project kennismaakt met het bedryf. dal eventuele eigen vaardigheden worden getoond en dat er ervaring wordt opgedaan. Dat kan van bedrijf Lot bedrijf vel schillen. afhankelijk van de moge lijkheden. Niet ieder bedrijf dat zich had opgegeven bleek over de moge lijkheden te beschikken om een werkloze een halfjaar op te nemen, Daarom heeft Toon Jansen een strenge seiectie toegepast en uit voerige gesprekken met de bedrijfs leiders gevoerd Datzelfde heeft hij overigens ook gedaan met de be langstellende werklozen. Ongeveer 70 procent van de RWW-ers reageer den positief, Dat betekende zo'n 50, van wie er uiteindelijk 25 aan het project mee wilden doen. Na een verdere selectie kwam men op een aantal van 15. het maximum dat de werkgroep voor het Thoolse project had gesteld. De Thoolse accountant R Hart hoom is een van de werkgevers die in hun bedrijf een plaatsje hebben gemaakt voor een werkloze die werkervaring op wil doen ..Ik vond het een opvallend initiatief toch vrij conservatieve gemeente als Tholen. Ik was dan meteen bereid er als werkgever aan mee te doen. want het werkloosheidspro- want je steekt er altijd wat van op". Het accountantswerk was vol komen vreemd voor haar, maar nu na enkele maanden begint ze er al de nodige interesse in te krijgen en overweegt ze zelfs na de praktijk periode een cursus in die richting te gaan volgen. Volgens Harthoorn heeft het project zonder meer voor delen voor de werklozen die er aan mee hebben gedaan: „Ikzelf zou bij het opvullen van een vacature dë voorkeur geven aan iemand die al enige ervaring heeft in bijvoor beeld het omgaan met collega's. Zo iemand heeft toch meer voordelen dan een werkloze die alleen maar thuis heeft gezeten". Niets dan voordelen dus, althans zo lijkt het. Want de FNV denkt er duideüjk anders over. Distnctsbe- stuurder M L Strous wijst het project om principiële redenen van de hand Hij kan zich weliswaar niet aan de indruk onttrekken dat het hele project op Tholen goed bege leid wordt, maar zodra dergelijke projecten op grote schaal worden ingevoerd verwacht hij toch proble men Hij heeft verschillende bezwa ren. Allereerst is er de concurrentie vervalsing ten opzichte van onder nemers die geen extra mensen in het kader van het project hebben. Verder stelt hij dat het produkt arbeid tegen 'dumpprijzen' op de markt komt en als er op die manier goedkope arbeidskrachten komen, dan zal dat volgens Strous ook zijn gevolg hebben voor de lonen. Ook e^n stelt hij dat het als het ware een verlenging is van de proefperiode van bedrijven. Een werkgever kan eerst zes maanden aanzien of ie mand bevalt en hem of haar dan li bleem is niet. alleen een^probleem een eventuele vacature plaatsen". i l~~* stelt Strous Volgens Toon Jansen kan dat juist met. omdat eerst moet worden nagegaan of in de deelne mende bedrijven vacatures zijn of wellicht te verwachten zijn Een ander bezwaar van de FNV-dis- trictsbestuurder is het feit dat de werklozen die aan een dergelijk de overheid, maar het is een probleem waar we met z'n allen iels aan moeten doen'Harthoorn ziet Simone van Duivendyk. die bij hem ervaring opdoet, beslist niet als een goedkope kracht die hij allerlei klusjes kan laten doen die toch maar bleven liggen ..Als je zo ie mand gebruikt als Joojyongen of project mee hebben gedaan een 'nnnm°""° g| voorkeur hebben by sollicitaties ..Dan krijg je een verkapte vorm van maatschappelijke dienstplicht iedere werkloze moet eerst als goed kope arbeidskracht mee hebben ge draaid wil hij of zij in aanmerking komen voor een baantje Het komt er volgens Strous gewoon op neer dat by invoering van dergelijke pro jecten op grote schaal de controle nagenoeg onmogelijk wordt, de werklozen als volwaardige werkne mers worden ingeschakeld en daar door arbeidsplaatsen op oryuiste wijze worden ingevuld. Toon Jansen geeft toe dat er in de bezwaren van de FNV wel een kern van waarheid zit Maar dat is dan ook de reden dat hij voor een klein schalige opzet van dergelijke pro jecten pleit Die zijn nog goed te overzien, stelt hij. en in dergelijke gevallen is ook een goede controle mogelijk. Daarnaast voelde het ge meentebestuur van Tholen het als zijn politieke plicht om iets voor zyn werklozen te doen. aldus Jan sen Het laatste woord is nu aan de staatssecretaris, die moet verklaren of dergelijke projecten wel of niet door de beugel kunnen. René Sclirier loopmeisje dan denk ik dat je je doel voorbij schiet" Dat zou trou wens ook zo geconstateerd worden door Toon Jansen, die regelmatig met de werkgever en de werkloze komt praten over de gang van za ken. Die controle wordt inderdaad op Tholen stringent uitgevoerd Zo dra mocht blijken dat een jongen of meisje te nadrukkelijk wordt inge schakeld in het arbeidsproces, kan het project in dat bednjf worden beëindigd. Wat Simone van Duivendijk betreft is daar geen sprake van Ze doet de voorkomende werkzaamheden in het. accountantskantoor en wat ze niet kan of niet begrijpt vraagt ze aan haar 'collega s Onder dal werk valt bijvoorbeeld het opmaken van kasboeken het rubriceren of het zogenaamde op staat zetten Dat is wellicht voor Harthoorn wel mooi meegenomen maar ook hier geldt weer dat ze pas ervaring met het werk heeft, als ze het een poosje heeft gedaan. En dat is nu juist waar het project om draait werkervaring Simone: „Ik zat al ruim een jaar thuis en had nog nooit gewerkt. Ik voelde wel voor het project.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 23