Petitie tegen kernwapens voor provinciaal bestuur 'Gasoorlog' Kanaalzone breidt zich verder uit Koninklijk zilver voor leider zondagsschool Arnemuiden Op krukken naar een wereldrecord Aanleg Bathse Spuikanaal begin 1984 in volle gang almanak Contactlens vormde inzet van handtastelijkheden VREEDZAME FAKKELOPTOCHT IN MIDDELBURG Drie gewonden bij botsing IJzendijke Gewonde en zware schade bij twee aanrijdingen in Vlissingen DINSDAG 27 DECEMBER 1983 PAGINA 5 ÜIEUWVUET De 17-jarige R. D. I Breskcns is bij een ongeval zon- bgmorgen vroeg omstreeks kwart foor twee zwaar gewond geraakt. Hij rerd met vermoedelijk hersenletsel i een ribfractuur per ambulance ««gebracht naar het Sint Antonius- iekenhuis in Oostburg. 3et ongeval gebeurde op de provin- tiale weg Buitenlust-Sluis tussen Groede en Nieuwvliet. D. reed met personenauto in een bocht ra mks rechtdoor. De auto sloeg over de di top en belandde in een sloot waar hij legen een dam tot stilstand kwam. len passerende Belgische arts ver eende eerste hulp. De brandweer west er aan te pas komen om D. uit voertuig te halen. D. werd een toedproef afgenomen De auto werd gheel vernield. ZEEUWSE Menselijk Dal ivas een vreemd gezicht, in de Ellestraat in Heikant. Zo vreemd, dat een bewoonster van een van de huizen in deze straal, dichtbij de Belgische grens, de rijkspolitie in Hulst opbelde Temeer, omdat 'hef precies een week geleden ook al was gebeurd. Precies om half twee vormde zich een lan ge nj geparkeerde auto's De bestuurders bleven geruime '.yd achter het stuur zitten en wachtten. Meer met. Na gerui- ne lijd verdwenen zc weer Net 's een week eerder. Nu mag er in de EUestraal gewoon mparkeerd worden, dus de poldie kon geen overtreding constateren Maar toch gingen de mannen van de groep Hulst kjjkje nemen. Want vreemd was het wel. Die rij auto's stond daar maar. met in elke auto een man achter het stuur, wachtend op iels. dat kennelijk stond te gebeuren De politie ontdekte, dat alle bestuurders éen ding gemeen hadden, naast zich op de voor bank lag een blaadje En m dat blaadje stond nu die ad terlentie Daarin werden "lannen opgeroepen om zich op maandagmiddag om half '•wee le vervoegen in de EUe straal tn Heikant Daar ook u?u een vrouw van 2? lentes, kennelijk met een overvloed aan genegenheid voor de me demens. hiervan wat uitdra 5en aan de behoefligen De hkst van de annonce het wat t betreft mets aan de ver beelding over. Tot een uitwis- '•ding van liefde is hel tn teder 5eva! met gekomen. Een grin dende politieman, na het onderzoek ter plaatse' Waarschijnlijk een geintje. Ik heb zelf ook nog een kwartier de rij' gestaan, maar niets S®ten wat beantwoordde aan de hooggespannen verwach togen van de lezers van dat blaadje 'HULST - In en voor de bar 'The Joy' In Hulst is zaterdagavond enige onenigheid geweest, waarbij twee jongens licht aan het gezicht werden gewond Het begon allemaal toen tegen hen uur een jongen een meisje sloeg, waarbij de laatste een contactlens kwijt raakte Zij stelde de andere partij ioor deze schadepost te vergoeden, maar daar wilde hij met op in gaan. Hel meisje stelde hem daarop in het vooruitzicht dut zij de politie van hel gebeurde op de hoogte zou stellen Dil leidde tot twee kampen, voornamelijk familiele den van beide partijen, die zich voor de bar handtastelijkheden tegenover ellcaar veroorloofden. Twee jongens liepen daarbij venoondingen aan de lip op. De inmiddels gearriveerde politie suste de gemoederen door het gezelschap dat aangifte wilde doen van de vermiste contactlens, waar inmiddels een gescheurde jas aan toegevoegd kon worden, mee te nemen naar hel bureau De contouren van het Bathse Spuikanaal beginnen zichtbaar te worden. In het midden op de foto de Bathse brug en direct daarachter de 'sifon' Luchtfoto Wim Ricmensi BERGEN OP ZOOM In het begin van 1984 wordt het menens met het graven van het Bathse Spuikanaal. ten westen van de Schelde-Rijnver- binding. Dan begint een zandzuiger met zijn activiteiten. Het vaartuig wordt op een speciale manier via het Sehelde-Rijnkanaal in het tra cé van het Spuikanaal gebracht. Gekozen is voor een methode waar bij de zuiger met behulp van een soort rollenbaan vanuit de Schcl- de-Rijnverbinding in het toekom stige Spuikanaal terecht moet ko men. De zandzuiger moet tussen 4 en 5 miljoen kubieke meter bagger specie wegwerken. Momenteel worden in het gebied waar het Spuikanaal gegraven wordt - en waarvan de contouren al duidelijk zichtbaar zijn - de kanaal oevers versterkt. Gebleken is dat er bij een flinke wand stevige golven kunnen ontstaan en daar moeten de kanaaldijken uiteraard tegen opge wassen zijn. Voordat de zandzuiger in het kanaal verschijnt, moet het werk aan de oevers klaar zijn Met een groot deel van de baggerspecie - ongeveer 2.4 miljoen m3 - wordt bij Bergen op Zoom de zogenaamde Bergse Plaat opgespoten een land tong in het nieuwe Markizaalmeer. Rijkswaterstaat is bezig met het maken van de omkading voor de Plaat. Een deel daarvan is klaar. Van de zes nieuwe bruggen die over het 140 meter brede Spuikanaal komen zijn er inmiddels 'in het droge' vijf gereed de Bathse brug. twee bruggen in de A-58. een leidin- genbrug en een brug in de oude rijksweg 258. Aan de nieuwe spoor brug wordt druk gewerkt Het. is de bedoeling dat in het voorjaar 2984 de eerste moot van deze brug op zijn plaats geschoven wordt Vlakbij de Bathse brug is intussen ook de sifon gereedgekomen, die bedoeld is om het polderwater van enkele polders aan de oostkant van ScheldeRijn- verbmding en Spuikanaal af te voe ren naar de spuiboezem van het waterschap Noord- en Zuid-Beve land bij Bath Vlakbij deze plaats wordt aan de oever van de Wester- schelde gebouwd aan de spuisluis. waardoor in de toekomst het zoete water uit het Spuikanaal geloosd wordt op de Westerschelde. Ir C. Kooman, hoofd afdeling.water- bouwkundige werken oost van de Deltadienst, vertelt dat het Bathse Spuikanaal omstreeks mei 1987 in gebruik moet kunnen zijn. Het tijd stip hangt nauw samen met de sluiting van de Krammer. Pas als deze stroomgeul dicht is. kunnen aan de Ooster- en Westerschelde de hoogwaterkeringen bij het Spuika naal worden doorgebaggerd. BURGH-HAAMSTKDK Hel gaat goed met de Schouwse jongelui die proberen het wereldrecord bar kruk-zitten op hun naam te krij gen. Weliswaar is éen van hen, Harry Speelman (27) uit Haamste de afgevallen, maar de anderen willen hun recordpogingen voorlo pig niet beëindigen. Aanvankelijk was het de bedoeling tot na 17.00 vandaag (dinsdag) te blijven zit ten. Op dat moment zouden ze het wereldrecord van 100 uur op hun naam hebben. Maar Marco Ver beek 118) uit Zierikzee vertelde maandag dat hij wil proberen tot donderdag te blijven zitten. Op welk tijdstip hij er mee zou stop pen wist hij nog niet. omdat hij door wil gaan totdat hij niet meer kan. Marco Verbeek vertelde dat de in spanningen sinds vrijdagmorgen 8.00 uur tot de namiddag van twee de kerstdag in ieder geval wel wa ren meegevallen! Hij voegde er aan toe dat hij aan de record-poging mee wilde doen omdat twee van zijn vrienden daartoe al in een eerder stadium hadden besloten en hij niet achter wilde blijven. Over de reden kon hij overigens niet erg duidelijk zijn ..We doen het ge woon maar voor een lolletje en om in het Guiness Book of Records te komenVerbeek liet, weten dat ze drie uur op een kruk zitten en er dan een kwartier afgaan om wat oefeningen te doen. Daarbij worden ze begeleid door een fysio-thera peut uit Burgh-Haamstede. Ook komt een plaatselijke huisarts re gelmatig kijken om bijvoorbeeld de bloeddruk te meten. Maar over andere belangstelling hebben de krukzitters evenmin te klagen Marco Verbeek zei niet te hebben verwacht dat er zoveel aanloop zou zijn, van vrienden, familie en ande re bekenden Op die manier is het ook helemaal geen probleem om de kerstdagen in de jeugdsoos Big S in Haamstede, waar de recordpoging wordt gehouden, door te brengen, stelde hij. D van de Berge, die verantwoorde lijk is voor de goede gang van zaken, vertelde dat er 's nachts een ploeg van zo n 15 mensen in de soos achterblijft om het drietal gezel schap te houden. Dan worden spel letjes gedaan of video-banden be keken Overigens hebben de deel nemers 's nachts wel enige proble men gehad en dreigden ze in slaap te vallen, wat 'verboden' is. Maai met behulp van water en natte sponzen helpen de begeleiders hen er dan door. Van links naar rechts: Tonny Optenbrouw uit Oosterland. Andrê Dalebout uit Haamstede en Marco Verbeek uit Zierikzee. MIDDELBURG - Ruim honderd mensen, van jong tot oud, hebben zaterdagavond deelgeno men aan een demonstratieve fakkeloptocht in Middelburg tegen de plaatsing van kernwa pens in Nederland. Zij boden commissaris der koningin dr C. Boertien een petitie aan, die was ondertekend door 5000 Zeeuwen. De vreedzame demonstratie werd slechts even verstoord op het Abdijplein, tijdens het voorlezen van de petitie. Enkele jongelui die blijkbaar toevallig aanwezig waren, riepen kreten als 'pacifisten, communisten', waardoor echter nauwelijks een smet op de bijéénkomst werd geworpen. <e demonstratie was georganiseerd Noord-Brabant zou u blijk kunnen bene in onze eigen achtertuin", aldus door bet Walchers Vredesplatform, geven van uw bezorgdheid over de de heer Reijnders. it overlegorgaan voor vredesactivi- dreigende plaatsing van de 48. nota- Hi.i stelde verder dat de provincie iciten. waarin vredesgroepen, politie- ie partijen en vakbonden heb- i. De tocht was bedoeld als afslui- ong van de actie 'Zeeland zegt nee H ïgen de kernwapens'. De fakkelop- j^H Bdit vertrok wat later dan gedacht H stadhuis, waar iedereen zich ff' -SqiSSfWB n 19.30 uur verzamelde. De tocht door de binnenstad van Middelburg moest daarom enigszins worden inge- lort. Men wilde tijdig op het Abdij- plein zijn. waar dr Boertien om 20.00 our een petitie kreeg aangeboden, uit tanden van woordvoerder F. Reijn ders die de wapenwedloop een verspil- ang van materiaal en arbeidskracht roemde Hij zei echter ook wat van provinciale staten te verwachten, len groot aantal Zeeuwen eist van aze regering, dat ze nee zal zeggen r-gen de plaatsing van 48 kruisraket- sn in ons land. Het lijkt ons vanzelf sprekend. dat de staten deze eis on derstrepen en dit kenbaar maken aan !e landsregering. Aan de staten van Zwaargewonde bij Commissaris der koningin dr C. Boertien ft pens in ontvangst van de heer F. Reijnders v neemt de petitie, tegen kernwa- n het Walchers Vredesplatform een Zeeuws vredesbeleid zou kunnen voeren, door het vredeswerk met subsidies te ondersteunen. Ook zou den studies en andere activiteiten kunnen worden bevorderd, naar de ombouw van militaire tot civiele produktie bij De Schelde. „Moge dit kerstfeest ook het momerit zijn, waarop de Zeeuwse staten beginnen aan een daadwerkelijk vredesbe leid", zo besloot hij. Commissaris Boertien zei, dat de peti tie ongetwijfeld haar weg naar de staten van Zeeland zou vinden, aan gezien ze was gericht aan gedeputeer de én provinciale staten. Hij wenste de demonstranten verder nog goede feestdagen toe waarna de bijeen komst werd besloten en de stoet ont bonden. Onder de deelnemers bevond zich onder andere de onlangs tot burge meester van het Zuidhollandse Crom- strijen benoemde drs E. W. H. Broek huis uit Vlissingen. De tocht door de binnenstad had een vreedzaam en sfeervol karakter. De deelnemers wer den alleen gehinderd door een sterke wind, die de fakkels vaak doofde Tijdens de wandeling door de bin nenstad en op het Abdijplein werd een protestlied tegen de kernraket gezongen op de wijs van 'O denne- boom', met de tekst 'O kernraket, o kernraket, wie heeft jou uitgevon den. Je zult straks over Zeeland gaan, als je moet in Woensdrecht staan, o kernraket, o kernraket, ik zal je te genhouden'. «ngeluk Nieuwvliet Auto vernield bij ongeval Draaibrug DRAAIBRUG De personenauto van A. D. uit Sluis is zaterdagavond bij een ongeval op de rijksweg li- Draaibrug geheel vernield. Het ongeval gebeurde toen een perso nenauto. bestuurd door A B. uit Sint Kruis, komend uit de richting Aar denburg, op de kruising pardoes de weg opreed richting Sluis. Op dat moment naderde D. vanuit de rich ting Oostburg naar Sluis. Om een aanrijding te Voorkomen week D uit naar links en botste legen een boom Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor 1JZENDIJKE Drie personenzijn maandagavond bij een ongeval op de kruising Rijksweg 61/Oranjedijk te IJzendijke gewond geraakt. Een per sonenauto, bestuurd door de 20-jari- ge P. van R. uit IJzendijke, reed over de rijksweg vanuit richting Schoon- dijke naar IJzendijke. Op de kruising met de Oranjedijk kreeg Van R. geen voorrang van de personenauto, be stuurd door de 82-jarige A. d'H. uil Biervliet die van de Oranjedijk kwam. D'H liep een hersenschudding op en vermoedelijk een bekkenfractuur. Hij zat bekneld in zijn auto en werd dooi de brandweer van Schoondijke en Oostburg uit zijn benarde positie be vrijd Zijn vrouw, de 81-jarige G. d'H De D. liep een hersenschudding op Beiden werden met een ambulan ce overgebracht naar het Sint Anto- niusziekenhuis m Oostburg De passagiere van Van R de 19-jarige K van D liep een lichte hoofdwond op en kon na behandeling in het ziekenhuis huiswaarts keren De au to's werden beiden zwaar beschadigd JUBILEUM G. DE NOOIJER ARNEMUIDEN - Burgemeester M. M. jarig jubileum als leider van de licr- Markusse van Arnemuiden heert de vormde zondagsschool. Dat gebeurde ere-medaille in zilver, verbonden aan vrijdagavond tijdens een bijzondere de Orde van Oranje Nassau uiige- kerstviering van de zondagsschool, reikt aan G. de Nooijer uit Aruemui- De heer De Nooijer is in totaal al 44 den, in verband met dieHs veertig jaar verbonden aan de zondagsschool VLISSINGEN' - Bij een aanrijding tussen twee personenauto's op de kruising van de Irislaan met de Vin cent van Goghlaan in Vlissingen is zondag om 13.45 uur de 28-jarige I. D.-D. uit Vlissingen aan het hoofd gewond geraakt. Zij werd per ambu lance naar het Gasthuis in Middel burg gebracht. De vrouw reed mee in de auto van haar man R. I,. T. D., die over de Vincent van Goghlaan reed. komend uil de richting van de Bloemenlaan. Bij de kruising met de Irislaan ver gat hij volgens de politie voorrang te verlenen aan P. A. A. I.. S. uit Vlissin gen, die van rechts kwam. Beide auto's werden aanzienlijk bescha digd en moesten worden wegge sleept. Ernstige schade ontstond ook ruim een uur later bij een aanrijding tussen twee auto's op de kruising van de Bonedijkestraat met de President Rooseveltlaan in Vlissingen. R. van der M. uit Rotterdam reed over de Bonedijkestraat. uit de richting van de Hogeweg Bij de kruising met de President Rooseveltlaan stopte hij eerst voor het stopbord ter plaatse, maar reed door toen hij niets zag Op dat moment kwam echter J S J. uil Oostkapelie met zijn auto over de President Rooseveltlaan aanrijden uil de richting van de Koudekerkse- weg. De politie heeft het kentekenbe wijs van beide voertuigen ingenomen. De auto van de heer Van der M. moest worden weggesleept van de hervormde kerk in Arnemui den Daarnaast is hij twintig jaar lid van de kerkvoogdij, als notabel, kerk voogd en president-kerkvoogd. Ook is hij al 24 jaar werkend lid van het Rode Kruis. Bovendien is hij actief op vak- bondsgebied. Hij is inmiddels 45 jaar lid van het CNV, waarvan 38 jaar van de Industriebond CNV. Ook is hij al achttien jaar bestuurslid van de kerfstfeestcommissie en dertien jaar secretaris van het tbc-fonds van het CNV. Ds A Schaap feliciteerde de heer De Nooijer namens kerkeraad en kerk voogdij Felicitaties kreeg hij ook van oud-leider F. Poortvliet van de zort- dagsschool, namens het oud-perso neel en van leider J. Theune, namens het huidige personeel. De heer Maas kant sprak de jubilaris toe namens de Nederlands-hervormde zondags schoolbond. 'WA T HIER GEBEURT IS ZOTTIGHEID TERNEUZEN De 'gasoorlog'. die momenteel woedt in de Kanaalzone, lijkt zich uit te breiden. Nadat hel Texacopompstation van M. de Pooler in Tcrneuzen begin vorige week zijn prijs voor autogas verlaagde naar 70,5 cent en pomphouder A. de Krij ger in Sluiskil op 87,4 cent per liter ging 'zitten', zijn enkele pomphou- rs in de buurt eveneens 67,4 cent gaan rekenen. De Krijger heelt inmiddels zijn prijs verder verlaagd naar 64.4 cent. Dat is ijftien cent onder de adviesprijs van de maatschappijen. De Krijger ..De markt is al verzadigd er wordt geen liter méér gedraaid Wat er nu gebeurt is zottigheid, maar ik moet wel mee Er moet nu maar eens- een uitspraak komen van de maat schappijen. We zijn elkaar aan het afslachten. Bovendien is die lage prijs helemaal niet in het belang van de consument. Want als je geen winst marge meer hebt kan je ook geen service geven". Oliehandel Oppeneer BV in Sluiskil zit nu ook op 67 4 cent. A Nieuwelink van de oliehandel ..Het zit er dik in dat we meegaan We kunnen De Krij ger niet laten gaan. Hel is wel niet van harte, maar ja Al gaat-ie door tot twee kwartjes, we gaan mee". •Pomphouder F. G de Pootei in Zaam slag houdt het nu voor gezien. Zijn lilerprijs voor autogas is 70,5 cent. „Ik wil best wel concurreren, maar dil wordt te gek Ik geel' graag een leuk scherp prijsje, dat doe ik al jaren, maar je hebt je personeel en dat moet toch ook betaald worden. Bovendien denk ik niet dat de stunt van De Krijger veel klanten bij me zal weg trekken. Het gaat wel weer over". M de Pooter van het benzinestation aan de invalsweg in Temeuzen. die de 'gasoorlog' heeft ontketend, wilde geen commentaar geven. Jeugdige daders diefstallen in Hulst aangehouden HULST De Hulster rijkspolitic heeft op eerste kerstdag twee Hulster jongens aangehouden, die ervan wor den verdacht de afgelopen maanden een flinke reeks diefstallen en vernie lingen te hebben gepleegd. Het zijn A. E. (14) en P. K. (16). In totaal werden drie bromfietsen gestolen, twee fietsen, een carbura teur van een bromfiets en in de Lini- straat in Hulst stak het tweetal begin december vier autobanden lek De twee hebben bekend. Auto's vernield bij botsing Vogelwaarde VOGELWAARDE Bij een botsing in de Schoolstraat in Vogelwaarde zijn vrijdagmiddag twee personenau to's onherstelbaar beschadigd. Mevrouw J R. uit Vogelwaarde botste tegen de achtei-zijde van de auto van P van der M eveneens uit Vogel waarde. Zy werd afgeleid door een in de berm geparkeerde auto en bemerk te te laat dat Van der M aanzienlijk langzamer reed dan zijzelf De brand weer heeft het wegdek dat besmeurd werd met olie en benzine, moeten schoonmaken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 19