Zeeuwse profspelers voor het eerst in een superieure rol Michel Platini voetballer van het jaar ZAAL VOETBAL TOERNOOI IN VLISSINGEN Columbianen volgend jaar naar de Tour PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VLISSINGEN IN DE FINALE VERSLAGEN VOETBALBOND MALTA START ONDERZOEK PAGINA 11 DINSDAG 27 DECEMBER 1983 Foto rechts: Danny Blind, (hier aan de bal) was een van de uitblinkers in het profteam.. Hij scoorde onder meer een schitterend doelpunt in de wedstrijd tegen Middelburg en is op deze foto drie spelers van Jong Ambon te snel af. PARIJS (SID) De Fransman Michel Platini, spelend voor het Italiaanse Juventus, is met grote voorsprong Europees voetballer van het jaar geworden. De verkie zing werd gehouden onder voetbaljournalisten uit ze sentwintig landen. Plattel werd de opvolger van zijn 1959: Alfredo di Stefano (Spa-Real Italiaanse clubgenoot Paolo Rossi. Madrid): 1960: Luis Suarez (Spa de topscorer op het laatste Wereld- Barcelona); 1961: Omar Sivori kampioenschap. Platini kreeg 110 (Arg-Juventus); 1962: Josef' Maso- stemmen. Op de tweede plaats in pust (TSj-Dukla Praag). 1963: Lev de verkiezing eindigde de Schot Jasjin (Sov-Dinamo Moskou); Kenny Delglish van Liverpool met 1964: Denis Law (Scho-Manchester 26 punten voor de Deen Alan Si- United): 1965 Eusebio (Por-Benfi- I monsen van Vejle BK met 25. ca): 1966 Bobby Charlton (Eng- De uitslag van de verkiezing Eu- Manchester United) j ropees voetballer van het jaar 1967: Florian Albert (Hon-Ferenc- 1983 is: varos). 1968 George Best (N-Ier- 1 Michel PlatmiiFra-Juventusi 110 Manchester United): 1969. Gianni punten. Rivera ilta-AC Milam: 1970: Gerd 2 Kennv Dalglish (Scho-Liverpool) Muller (WDl-Bayem München 26: 3 Alan Simonsen (Den-Vejle 1971: Johan Cruijff 'Ned-Ajaxi. - BKi 25; 4 Gordon Strachan (Sch- 1972: Franz Beckenbauer (WD1- Aberdeem 24, 5 Felix Magath Bayerm. 1973: Johan Cruijff (Ned- (WDl-Hamburger SV) 20, 6 Renat Barcelona); 1974: Johan Cruijff Dassajev (Sov-Spartak Moskou) (Ned-Barcelonai: 1975: Oleg Blo- en Jean-Marie Pfaff (Bel-Bayern chin (Sov-Dinamo Kiev); 1976: Münchem 15; 8 Jesper Olsen (Den- Franz Beckenbauer (WDl-Bayem Ajax) en Karl-Heinz Rummenigge München); 1977: Alan Simonsen •j (Bayern München) 14; 10 Brian (Den-Barcelona); 1978: Kevin Kee- Robson (Eng-Manchester United) gan (Eng-Hamburger SV). 1979: 13. Kevin Keegan (Eng-Hamburger De voorgangers van Michel Plati- SV). 1980 Karl-Heinz Rummenig- ni waren: ge (WDl-Bayem München). 1981 i 1956 Stanley Matthews iGBr- Karl Heinz Rummenigge iWDl- Blackpooli; 1957 Alfredo di Stefa- Bayem Münchem. 1982: Paolo i no (Spa-'Real Madrid*. 1958 Ray- Rossi (Ita-Juventusi. 1983 Michel mond Kopa iFra-Real Madndi, Platini (Fra-Juventusi VLISSINGEN Het leek jarenlang voor de Zeeuwse profspelers ogenschijnlijk een simpele opdracht. Het team dat Jo Jansen in het veld bracht tijdens het zaalvoetbaltoernooi in Vlissingen was altijd op voorhand al favoriet voor de eindzege. De Zeeuwse voetbaltrainer kon vrijwel ieder jaar selecteren uit een sterke formatie: spelers als Jan Poortvliet, Chris iemens, Adrie Koster en Danny Blind stellen zich meestal wel beschikbaar voor dit ihitterende evenement op tweede Kerstdag. Maar nog nooit was Jo Jansen er ook werkelijk i geslaagd om het toernooi met winst af te sluiten. echte zaalvoetballers waren de ïatste jaren dikwijls in het voordeel, rwee keer werd de Zeeuwse zaalselec- Ie gehuldigd als winnaar en één keer Sad het team van Groeneweg de rofspelers in de finale teruggewezen, laandagmiddag, in de bomvolle orthal Baskensburg. was er echter ten twijfel mogelijk over het verschil niveau. De Zeeuwse profs waren in -ze zesde editie van het 'Vriend- chapstoernooi' superieur en dat de- ïonstreerden ze vooral in de laatste redstrijd van het toernooi. 0 Jansen had kennelijk zijn spelers emotiveerd als nooit tevoren. Dat éek eigenlijk al in de aanloop naar 1 finale en met name in de allereerste edstrijd. De Zeeuwse profs moesten igelijk aantreden tegen Groeneweg: ft duel dat twee jaar geleden de sale was. let Ronnie van Poucke als de beste chutter (hij scoorde drie keer) werd leze tegenstander volkomen van de i]s gebracht, De Zeeuwen stopten de eoductie pas bij een score van 6-1 en aren dus op slag weer de gedoodverf- favoriet. Het werd vervolgens 0-0 (gen Jong Ambon en na een 2-0 ehterstand werd ook Middelburg !t 3-2 verslagen. cherse tweedeklasser miste welis waar een paar van zijn beste spelers voor de zaal. Frans Schaap was bij voorbeeld thuis gebleven, omdat trainer Bert Pentury niemand had, was hij verplicht om mee te doen. Verder speelde Taco van den Velde mee met het Zeeuwse zaalvoetbal team en kon Gerrie Eijkenhout al leen in de eerste wedstrijden in het veld komen. Niettemin haalde ook Vlissingen (zij het iets moeizamer) de finale van het toernooi. De ruim zeshonderd toeschouwers in de Vlissingse hal hadden een specta culaire eindstrijd verwacht, maar betaalde voetballers Met iets meer ruimte voorin (omdat Vlissingen aan vallender ging spelen) slaagde vooral Jan Poortvliet er in om in die laatste minuten nog meer kansen te schep pen Eén keer scoorde Poortvliet zelf met een volley, na een combinatie met Ronnie van Poucke. Marcel Schenk bepaalde tenslotte de eindcij fers op 3-0. Geen excuus Jo Jansen had vooraf eigenlijk wel een excuus kunnen bedenken voor een eventuele nederlaag. Het Zeeuw se team verscheen in de eerste plaats „veldspelers" over en had dus maar één man om te wisselen. Maar de coach repte met geen woord over die handicap. ,,We hebben klasse genoeg in dit team en daarom zijn we zeker niet kansloos in de finale voorzag hij vlak voor het duel tegen Vlissingen. Dat zou Jan Poortvliet later ook bea men ..Met vijfman spelen is trouwens veel plezieriger. Ikzelf en Danny Blind hebben het hele toernooi gespeeld zonder te wisselen. Dat moet geen probleem zijn, als de conditie in orde is". Voor Jan Poortvliet en Danny Blind was het bovendien een aangename warming-up. De twee Zeeuwen spélen vanavond (maandag) met Sparta en met Roda JC twee wedstrijden in de zaal Danny Blind ..Meestal is die overgang naar de zaal een beetje lastig. Dat toernooi in Vlissingen kwam ons dus wel goed uit". Vlissingen door het meesterschap van de Zeeuw se profs was daar geen sprake van Het ^duurde wel tot de twintigste minuut (vijf minuten voor tijd) voor dat de score werd geopend. Toen werd Angelo Nijskens plotseling vrij ge speeld op enkele meters van het doel en het schot van de Hulstenaar ver raste Hans de Roover: 1-0. Vanaf dat moment sprak de conditie ook duidelijk in het voordeel van de niet op volle sterkte. Zo moest Chris Riemens ver van tevoren afzeggen met een blessure en dat gold ook voor Ton van Eenennaam. Jo Jansen had bovendien niet de beschikking over Adrie Koster, die toch een zeer waar devolle zaalvoetballer is. En in de dagen voor het toernooi meldde ook Edy de Schepper zich nog af met een blessure. Jo Jansen had daardoor maar vijf Vlissingen bereikte de finale van het toernooi niet rechtstreeks. Het ein digde gelijk met Arnemuiden in de voorronden en ook het doelsaldo bracht geen beslissing. De straf schoppen moesten daardoor de fina list aanwijzen. Vlissingen won die toegift met 2-1: Hans van de Rafelaar en Jaap Meerman scoorden vanaf de stip. Het optreden van het Zeeuwse zaal voetbalteam was in deze poule teleur stellend Max Kempees had zijn selec tie de laatste weken naar een paar uitstekende uitslagen geleid, maar in dit belangrijke toernooi kwam het team te laat op gang. De 3-1 nederlaag tegen Vlissingen betekende al vroeg de uitschakeling voor de eerste plaats. Maar nog zwakker was de prestatie van Middelburg, dat als enige ploeg niet met de eigen trainer verscheen. André Wurth had de organisatie („om dat ik al dag en nacht op het veld sta") aan anderen overgelaten. De inspiratie ontbrak kennelijk ook bij de spelers, want Middelburg eindigde kansloos onderaan. Tegen de Zeeuwse profs verraste Mid delburg wél bijna de 2-0 voorsprong (door Jongelings en Dekker) beteken de dat de profs bij die stand uit de finale lagen. Maar Schenk en Blind (2x) bogen de score om naar een 3-2 winst en dat was ruimschoots vol doende voor de eindronde. De organisatie van het toernooi droeg na afloop 5200.- af aan de Stichting Sport Steunt Zonneveld. De uitslagen van de poule-wedstrij den waren. Poule A: Zeeland - Amemuiden 1-1, RCS - Vlissingen 1-1. Zeeland - Vlis singen 1-3. RCS - Arnemuiden 2-4. Zeeland - RCS 5-0. Amemuiden - Vlissingen 2-2. Eindstand in deze pou le 1 Vlissingen, en Amemuiden, 3 Zeeland en 4 RCS. Poule B: Jong Ambon - Middelburg 2-2, Zeeuwse profs - Groeneweg 6-1, Groeneweg - Middelburg 3-1, Zeeuwse profs - Jong Ambon 0-0. Jong Ambon - Groeneweg 3-0, Zeeuwse profs - Mid delburg 3-2. Eindstand poule: 1 Zeeuwse profs, 2 Jong Ambon, 3 Groe neweg. 4 Middelburg. De finalewedstrijden: 7e en 8e plaats: Middelburg - RCS 2-4 iHennie Wijs 2x. Jan Jasperse 2x en Ronnie Roosevelt 2x). 5e en 6e plaats Zeeuws team - Groe neweg 7-0 (Taco van den Velde 3x. Enk Spekkens. Arnold Segers. Hans Picavet en Peter Picavet). 3e en 4e plaats: Amemuiden - Jong Ambon 1-0 (Jacco Oosterling). Finale Zeeuwse profs - Vlissingen 3-0 (Angelo Nijskens. Jan Poortvliet en Marcel Schenk). Foto links: De drukte rond de vedettes van het Zeeuwse profteam: Danny Blind en Jan Poortvliet ivorden bestormd door jeugdige fans. Foto onder: Het Vlissingse team op weg naar de finale. Ron van Dam in een duel met Henk de Nood van Arnemuiden. Michel Platini: met* een ruime voorsprong voetballer van het jaar BOGOTA (AFP) I)e Columbiaanse wieler bond heeft voor het nieuwe jaar laten weten naar elke etappewed strijd. waarvoor een uitnodiging binnen komt. een sterke ploeg renners af te vaardigen. In de eerste 'open' Ron de van Frankrijk baar den de Columbiaanse amateurs opzien met prestaties in de berge tappes. De Tour de France is ook voor 1984 het grote doel. In Columbia werden de dertig beste coureurs verdeeld in drie verschil lende selecties met twee objectieven de Tour de France en de Olympi sche Spelen In Los An geles De Ronde van Ta- chilra in Venezuela is de eerste van een reeks wedstrijden in de voor bereiding. Vervolgens zijn de Classica Calima (Columbia), de Ronde van Cuba, de Ronde van Uruguay, de Ronde van Groot-Brittanie. de Vre- deskoers, de Ronde van Colorado (Coors Classic) en de Pan-Americano aan de beurt. Als speci fieke voorbereiding op de Ronde van Frankrijk wordt deelgenomen aan de 'Classico ren' in Colu- bia, de Ronde van Lu xemburg. de Midi Libre en de Ronde van de Au- de. In de tweede week van januari komen de renners al bij elkaar om aan het karwei te begin nen. VALLETTA (RTR) De voetbalassociatie van Malta is een onderzoek gestart naar dc omstandigheden, die leidden tot de nederlaag van 1-12 van de nationale ploeg tegen Spanje, afgelopen woensdag in Sevilla. Door dit resultaat plaatsten de Spanjaarden zich voor de eindronde om de Europese titel, in juni in Frankrijk, en viel Nederland af. Het bestuur van de bond van Malta heeft een verklaring uitgegeven, waarin melding wordt gemaakt van de samenstelling van een speciale onderzoekscommissie. De leden zullen bestaan uit onafhankelijke bonds- afficials. afgevaardigden van de regering en de oppositie in het parlement en een vertegenwoordiger van de associatie van sportjournalisten van Malta. Een jurist zal als voorzitter worden aangewezen De voetbalassociatie van Malta heeft bij de Europese voetbal unie iL'EFA" geprotesteerd tegen bepaalde voorvallen tijdens de wedstrijd in Sevilla. De Maltezers zijn met name boos over het gegooi met allerlei soorten voorwerpen op het veld. waarbij ook spelers van Malta werden geraakt Bovendien heeft de associatie geklaagd dat er geen afdoende bescherming was voor het team van Malta toen uitgelaten Spaanse supporters het veld na afloop overspoelden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 11