ËJ (Geen studietoeslag meer voor 16- en 17-jarigen Op langere termijn motoren van Brons in onderzeeboten m Vervoerstarieven 10 procent omhoog Prostitutiemafia in Groningen opgerold PZEM Lubbers en Walesa 'burgers' van het jaar IN PLAATS VAN SCHOOLGELDPLAN Jitbreiding stakingen in Suriname Beton rond Witte Huis :,.A Compromis in kamer over bejaardenoorden Kamer wil rem op fietsdiefstallen tarieven met ingang van 1 januari 1914 VRIJDAG 23 DECEMBER 1983 PZC/binnen-buitenland HILVERSUM (ANP) Minister-president Lubbers mag zich 'Nederlander tan het jaar' noemen. De Poolse vakbondsleider Lech Walesa is voor de «cede maal tot 'wereldburger van het jaar' uitgeroepen. Dit is de uitkomst jan een onderzoek dat de AVRO heeft laten uitvoeren onder ruim duizend Nederlanders van 18 jaar en ouder. Vorig'jaar kreeg Mr. van Agt het predikaat Nederlander van het jaar. De ondervraagden konden personen uit alle sectoren van de samenleving kiezen. Dertien procent koos voor premier Lubbers. De tweede plaats is voor koningin Beatrix (ruim 4 procent), op de voet gevolgd door AbvaKabo-voorzltter Jaap van de Scheur en PvdA-fractievoorzitter Joop den Uyl. beiden ook goed voor vier procent. Naar aanleiding van de verkiezing van de Nederlander van het jaar brengt de AVRO-radio op zaterdag 31 december (Hilversum 2, 15.32-16.30 uur) een 'politiek interview' met de minister-president. Naar aanleding van de verkiezing .van de wereldburger van het jaar zendt de AVRO-radio op 31 december (Hilversum 2,16.32-17.00 uur) een programma rond Lech Walesa uit. DEN HAAG (ANP) - Minister Deetman (onderwijs en wetenschappen) heeft een mogelijkheid jevonden de begroting voor onderwijs en wetenschappen sluitend te maken. Daarin ontstond gat van 140 miljoen gulden toen de Tweede Kamer een stokje stak voor extra schoolgeld voor leerplichtige kinderen in het voortgezet onderwijs. Deetman schaft de leeftijdstoeslag voor zestien- en zeventienjarigen, begroot op 400 miljoen gulden, af en voegt dit geld bij de legemoetkomingen voor studiekosten, it blijkt uit de nota van wijzigingen c de minister naar de Tweede Ka- xer heeft gestuurd, Volgens het mi- xsterie zullen in het nieuwe stelsel de juders van zestien- en ze ventienjari sen er netto niet substantieel op achteruitgaan. bestaande leeftijdstoeslag is een ijer algemene maatregel. Hij werd destijds ingevoerd nadat het zoge- caamde derde kind voor de kinderbij- dag voor deze leeftijdscategorie was geschaft. De leeftijdstoeslag is afhankelijk van tct inkomen van de ouders en be- jraagt ten hoogste 1700 gulden. Hij maakt onderdeel uit van het inkomen waarover belasting en premies wor den geheven. In het nieuwe stelsel voor tegemoetkoming in de studie kosten is dat niet het gavel. 'Werkelijke kosten Deetman acht het op zijn plaats de werkelijk studiekosten te vergoeden die ouders met lage inkomens moe ten maken om hun zestien- en zeven tienjarige kinderen naar school te kunnen laten gaan. In de praktijk zou dit er op neerko men, dat het brutobedrag voor leef tijdstoeslag netto ultkomet op de ver goeding die volgens het nieuwe stelsel wordt uitgekeerd. Voor het komende jaar komt zo 70 miljoen beschikbaar en voor volgende jaren 140 miljoen. Daarmee heeft Deetman voldaan aan het verlangen van her kabinet voor een jaar de helft van ,,het gat in de lijdelijke vergunning Duphar - Het chemisch bedrijf Duphar B.V. in Amsterdam heeft van de kroon een Sjdelijke vergunning tot 1 januari 1M7 gekregen voor de lozing van «drijfsafvalwater op het Noordzeeka- aal en de Carel Reinierszhaven. 3e kroon heeft hiertoe besloten nadat «schillende milieugroeperingen iad augustus dit jaar beroep hadden Jg ungetekend tegen een in juni 1982 «strekte lozingsvergunning. Die ns. onder een aantal voorwaarden, cpnncipe voor onbepaalde tijd afge- n even door het ministerie van verkeer waterstaat. Van onze correspondent) M PARAMARIBO - Een spontane sta- ling bij de Surinaamse bauxietmaat- schappij Suralco te Paranam heeft óch uitgebreid. Naar uit Paramaribo 'L «ordt vernomen, zijn ook de bauxiet- ïiders van Billiton te Moengo tot ingsacties overgegaan terwijl (tigc banken en tankstations don- brdag voortijdig zouden zijn dicht- :aan. stakingen te Paranam begonnen elopen maandag. Meer dan de helft 'Bi de in totaal 3000 arbeiders legde snder steun van de vakbonden het wk neer uit protest tegen de aan- Knlijke belastingverhoging die door fc Surinaamse regering met ingang a 1 januari aanstaande is afgekon- 'jf ï?d Omdat door de staking de ener- fl' everbinding tussen het stuwmeer L'obaka en Paramaribo is afgesloten, Aagt het elektriciteitsbedrijf Surina- 2 EBS er niet in voldoende energie deveren. Met name de buitenwijken a Paramaribo zitten sinds woens- *1 igmiddag zonder stroom. lofficiéle Surinaamse regeringskrin- si worden de acties bij de bauxiet- aatschappij Suralco en Billiton af gaan als wilde stakingen. Een ^oordvoerder, die anoniem wilde blij- zei de staking als een contra- irolutionaire activiteit te beschou- 3i ondersteund door de bevrijdings- ud In Nederland. DEN HAAG (ANP) De tarieven in het stads- en streekvervoer gaan op 1 april gemiddeld met tien procent omhoog. Een treinkaartje wordt drie procent duurder. Dit blijkt uit het over zicht van de nieuwe ta rieven dat minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) donderdag heeft gepubliceerd. De strippenkaart wordt ongeveer zes procent duurder. Een zes-strip penkaart gaat 4.75 gul den kosten, een tien strippenkaart 7.85 gul den. een vijftien-strip penkaart 7.55 gulden en dezelfde kaart voor kin deren en 65-plussers 3,80 gulden. De abonnementen wor den ongeveer elf procent duurder, en die voor jon geren van tien tot en met achttien jaar zelfs 24 procent. Bovendien worden de zones in de steden verkleind, wat m veel gevallen een prijs verhoging betekent. De nieuwe tarieven vloeien voort uit het tarieven- plan 1984-1987 waarmee het parlement eerder dit jaar akkoord is gegaan. begroting" binnen de eigen begroting te vinden. De andere helft voor '84 nam het kabinet voor zijn rekening door vergroting van het financierings tekort. Het konsumenten Kontakt verwijt minister Deetman van onderwijs dat hij uitermate arrogant omspringt met de problemen van mensen uit de lagere inkomensgroepen. Twintig arrestaties na serie inbraken NIJMEGEN (ANP) Een recherche team van rijks- en gemeentepolitie in Nijmegen heeft met de arrestatie van twintig verdachten meer dan hon derd inbraken en drie brandstichtin gen opgelost. Bij de inbraken werd voor anderhalf miljoen gulden aan goederen buitge maakt. De branden, twee in sexclubs in Wijchen en Beuningen en een in een kledingmagazijn in Weurt. richtten voor ruim 600.000 gulden schade aan Dit heeft een woordvoerder van de rijkspolitie in het district Nijmegen "donderdag meegedeeld. De politie kwam de inbrekers op het spoor na een tip. Bevoegdheden Ombudsman - De bevoegdheden van de Nationale Om budsman worden wellicht uitgebreid, zodat hij ook kan optreden tegen lagere publiekrechtelijke lichamen zoals provincies, gemeenten en water schappen Minister Rietkerk (binnenlandse za ken) heeft tijdens een mondeling over leg met leden van de kamercommissie voor de ombudsman meegedeeld op korte termijn te komen met een nota over de uitbreiding van de bevoegdhe den van de ombudsman. WASHINGTON - Na de golf van recente bomaanslagen mei auto's op buitenlandse vertegenwoordigers in diverse landen worden op tal van plaatsen de veiligheidsmaatregelen extra verscherpt. Rond het Witte Huis in Washington bracht men woensdag een nieuwe lading betonblokken aan om de bescherming van het gebouw te vergroten. HOMOFIELEN GECHANTEERD ADVERTENTIEi Twee vrouwen zwanger met invriesmethode ROTTERDAM (ANP) Een leam van het academisch zie kenhuis Dijkzigt in Rotterdam heeft de afgelopen maanden bij Iwee vrouwen via de invriesme- Ihodc een zwangerschap tot stand gebracht. De geboorten van de 'diepvries-reageerbuis- haby's' worden respectievelijk begin en medio 1984 verwacht. Het ziekenhuis heeft dit donder dag bekendgemaakt. De invriesmethode is een aan vulling op de zogenaamde rea- leerbuismethode. Het verschaft demogelijkheid embryo's die na Kil operatie niet ingebracht kunnen worden, in te vriezen en op een later tijdstip, als de vrouw het meest vruchtbaar is, inde baarmoeder terug te plaat sen. Bij de twee vrouwen die nu wanger zijn was het ingevroren en weer ontdooide embryo twee dagen oud. Het behandelend team van het Dijkzigt-zieken- huls heeft nu in totaal dertien zwangerschappen via de rea geerbuis tot stand gebracht. Drie meisjes zijn inmiddels gebo ren Vier zwangerschappen zijn vroegtijdig geëindigd. Een vrouw is zwanger na het toepas sen van een nieuwe punctieme thode ter verkrijging van de ei cel, die poliklinisch is uitge voerd. ARNHEM - In Burgers Dierenpark in Arnhem is deze week een trompetvogel geboren. Het gaal volgens het dierenpark om een unieke geboorte, omdat het in de afgelopen 25 jaar geen enkele dierentuin ter wereld gelukt is om kweekresultaten met deze oenuoudvogel te boeken Het trompetvogelkuikentje wordt opgevoed door een kip. Het trompetvogelkuikentje doet er ongeveer een jaar over om een volwassen Zuidamerikaanse oerwoudvogel te worden. GRONINGEN De Groninger poli tie heeft twee mannen en een vrouw aangehouden die er van worden ver dacht op grote schaal homoseksuele en heteroseksuele klanten van prosti tuees te hebben gechanteerd. Het drietal, de 40-jarige H.Z., de 20-jarige C.M.K. en de 18-jarige LM.P. wordt verder verdacht van geweldpleging, het terroseren van bars. steunfraude en van het aanzetten tot prositutie van twee meisjes van 13 en 14 jaar De twee mannen worden ook nog verdacht van het hebben van vleselij ke gemeenschap met deze meisjes. In een buurt in Groningen dwongen ze mannelijke tippelaars geld af te staan onder dreiging met geweld Exploi tanten van café's waar homoseksue len komen werden met geweld ge dreigd De Groninger politie spreekt DEN HAAG (ANP) Minister Brink man van WVC en de regeringsfracties CDA en VVD zijn donderdag in de tweede kamer tot elkaar gekomen op het punt van de bevoegdbeden bij het doorvoeren van bezuinigingen op de bejaardenoorden. Hoewel de regeringsfracties niet wil len tornen aan de hoogte van het bezuinigingsbedrag volgend jaar 230 miljoen gulden bleek er woens dag groot verschil van mening tussen de kamer en de minister over het leggen van de eindverantwoordelijk heid bij de provincies, wat CPA en WD voorstelden, of bij de bewinds man. wat Brinkman bepleitte Na de bezwaren die Brinkman woens dag naar voren bracht hebben CDA en VVD hun wijzigingsvoorstel aange past- Dat houdt in dat de controle op de budgetten van de bejaardenoorden in eerste instantie bij de provinciale besturen ligt, maar dat de minister een eindverantwoordelijkheid be houdt. De hele kwestie waar het om draaide zal overigens slechts voor een jaar gelden, omdat Brinkman in de loop van volgend jaar zal komen met een definitieve wijziging v' de wet op de bejaardenoorden. De minister ver klaarde het compromis zij het node te zullen aanvaarden. van maffia-aehtige toestanden. Het drietal was al veel vaker aangehouden dor de politie, maar ernstige gevallen van afpersing en geweld kon de politie niet bewijzen omdat er weinig aangif ten werden gedaan. De gedupeerden werden bedreigd met geweld en met het bekend maken van het feit dat ze prostituees bezochten wanneer ze aanklachten zouden indienen De Groninger politie heeft bij het onder zoek contact gezocht met het C O C in de hoop achter de namen van de gechanteerde homosexuelen te ko men. Een aantal van hen is uit Gro ningen verhuisd uit angst voor het drietal dat werd geholpen door een tiental heroïne-verslaafden. „We hopen dat veel gedupeerden con tact met ons zullen opnemen om de bewijslast te versterken", aldus in specteur J, Schonfeit van de Gronin ger politie. De politie verwacht bin nenkort nog meer aanhoudingen te zullen verrichten. Uitlevering Rienk K. De afde ling rechtspraak van de Raad van State is nog niet toe aan een oordeel over de weigering van de staatssecre taris van justitie om de Nederlandse zakenman Rienk K. op te eisen De voorzitter van de afdeling maakte donderdag duidelijk dat zij zich eerst wil buiten over de ontvankelijkheid van K. in het beroep dat hij tegen deze weigering heeft ingesteld. Uiterlijk 2 februari zal een uitspraak worden gedaan. DEN HAAG (ANP) De tweede kamer heeft donderdag uitgespro ken dat er een rem moet komen op het aantal fietsdiefstallen. Hier voor moet een aktieplan komen. De kamer legde dit vast door aan vaarding met algemene stemmen van een motie-Tommel (D'66). Het gevraagde plan moet ook voor zien in een verhoging van de kans op het terugvinden van gestolen fietsen. Ook sprak de kamer uit. dat het gebruik van de fiets en het openbaar vervoer beter op elkaar moeten worden afgestemd. Zeer tegen de zin van minister Smit-Kroes iverkeeri sprak de ka mer verder uit. dat er een onder zoek moet komen naar de mogelijk heden van her-Invoering van de conducteur op de tram. Een motie van deze strekking van Castricum (PvdA) verkreeg de instemming van een meerderheid, met uitzon- ueinig van de fracties van VVD SGP en RPF. Voorts is de kamer van mening dat er van een 'ruimhartig en stimule rend' beleid ten aanzien van regio nale en kleine vliegvelden sprak moet zijn en dat het wegvak Woes te Hoeve - Arnhem in een 'tech nisch optimaal tempo' tot auto snelweg moet worden gemaakt. Ook wii de kamer dat postagent schappen desgewenst op de zater dagen en koopavonden worden open gesteld. De tweede kamer heeft donderdag een wetsontwerp aangenomen tot het achterwege laten van de aan passing van de alimentatiebedra gen aan de stijging van de kosten van het levensonderhoud. Tegen het wetsontwerp stemden CPN. PPR. EVP en PSP. Reden van die bevriezing is de inkomensachter uitgang van grote groepen van de bevolking. i ADVERTENTIE i DEN HAAG (GPD) De twee Walrus- onderzeeboten die de marine volgen de maand zal bestellen, krijgen geen Nederlandse maar Franse dieselmo toren. Staatssecretaris Van Houwe- lingen (defensie) is echter van plan om voor de volgende twee duikboten, die in 1988 moeten worden besteld, motoren te kopen bij Brons in Appin- gedam. Om de problemen van Brons op korte termijn op te lossen, krijgt het bedrijf bovendien volgend jaar een nog met nader aangeduide opdracht van de fensie. Ook zullen drie dieselmotoren voor mijnenjagers eerder worden aan gekocht om liquiditeitsproblemen te voorkomen. Staatssecretaris Van Houwelingen maakte zijn beslissing donderdagmid dag bekend tijdens een vergadering van de vaste kamercommissie voor defensie. Hij sprak van een regeling die voor alle betrokkenen bevredi gend is. De commissie stemde ermee in. Een woordvoerder van de onderne mingsraad van Brons Appingedam noemde het besluit van de bewinds man voor de lange termijn prima. „Maar voor de korte termijn zien we nog geen reden om de piek op de kerstboom te zetten", aldus de OR- man. Over het orderpakket dat defen sie heeft toegezegd, bestaat volgens hem nog onvoldoende duidelijkheid. Brons had graag de dieselmotoren willen leveren voor de onderzeeboten die de marine volgend jaar gaat be stellen. Het gaat om de nummers drie en vier in de serie Walrus-schepen De eerste twee hebben Franse motoren van het merk Pielstick, omdat de toenmalige Brons-motor niet aan de marine-eisen voldeed Inmiddels ls de Nederlandse motor echter aanzienlijk verbeterd Geschikt Een onderzoekscommissie heeft vast gesteld dat de Brons-motor technisch geschikt is voor de onderzeeboten. Een beslissing om «1e Walrus 3 en 4 al van zulke motoren te voorzien, zou echter tot vertraging leiden bij de bouw van die schepen, omdat aan passingen in het ontwerp van de machinekamer nodig zijn. Een en ander zou leiden tot een forse prijs verhoging. „..uerzoekscommissie wa ren de meningen over de omvang van die meerkosten verdeeld Volgens Brons zou het slechts om 5 miljoen gulden gaan. volgens de scheepswerf RDM. die de duikboten bouwt, kun nen de extra kosten oplopen tot 46 a 56 miljoen gulden. Daarbij gaat het vooral om de kosten van leegloop bij RDM Defensie wil in januari aanbesteden, omdat anders de werf RDM bij gebrek aan werk in grote problemen komt Aanbesteding m januari is volgens Van Houwelingen alleen verantwoord als de Franse motoren worden be- gruikt. Intussen geeft de bewindsman Brons uitzicht op een order voor de in totaal zes diesels voor de volgende twee Walrussen. Het bedrijf zal steun krij gen bij de verdere vervolmaking en beproeving van de zogenaamde O- RUB motor. Deze keuze van de Ko ninklijke Marine versterkt volgens Van Houwelingen de exportkansen van Brons. Begin 1984 zal Van Houwelingen Brons bovendien een opdracht geven die het bedrijf net zo veel werkgele genheid (200-250 manjaren) bezorgd als een order voor de motorten voor de Walrus 3 en 4 zou hebben gedaan. Samen met het iets naar voren halen van de aankoop van drie motoren voor de mijnenjagers van de Alkmaar klasse. betekent dit volgens van Hou welingen ,dat de conütuiteit van Brons voorlopig wordt verzekerd en het bedrijf in staat wordt gesteld ook in de toekomst met een goede kans op succes op de markt te blijven opere ren Rond de jaarwisseling zal de staatsse cretaris de Tweede Kamer inlichten over zijn plannen voor de aanbeste ding van de Walrus 3 en 4 Overigens zijn de kosten van de motoren (onge veer 20 miljoen gulden) slechts een klein onderdelen van het totale order bedrag (bijna een miljard gulden» De kamercommissie stemde donder dag in met het plan van de staatsse cretaris om 900 geleide wapens van het type Sidewinder te kopen voor de F-16-jagerbommenwerpers. Die kos ten 211 miljoen gulden. De komende jaren heeft de luchtmacht nog eens 1900 soortgelijke wapens nodig. Daarbij denkt Van Houwelingen aan een Europees produkt, dat nog in ontwikkeling is. Mededeling aan de kleinverbruikers van de NV PZEM en Gemeentebedrijven Middelburg Zoals reeds in diverse perspublicaties is gemeld, zullen de verkoopprijzen van aardgas met ingang van 1 januari 1984 met 3 cent per mJ worden verhoogd Dit is een gevolg van het door de rijksoverheid bepaalde energieprijsbeleid. De NV PZEM en Gemeentebedrijven Middelburg, die na 1 januari a s. een geïntegreerd bedrijf vormen, zijn genoopt de hogere aardgasprijzen aan hun afnemers in rekening te brengen.*) AARDGAS Rekening houdend met de eventuele invoering van een nieuw BTW-tarief 1 per 1 januari, zullen de aardgastarieven aldus worden vastrecht per aansluiting prijs per geleverde eenheid vastrecht bij blok- of wijkverwarming abonnement (alleen kookdoeleinden) 5.65 per maand 0.63 per m3 1.49 per wooneenheid 9,22 per maand ELEKTRICITEIT Onze elektriciteitstarieven worden in 1984 voor de vierde achtereenvolgen de maal niet verhoogd Slechts de eventueel te verhogen btw wordt doorberekend. De bruto kWh-prijzen kunnen varièren onder de invloed van de prijzen van de brandstoffen, die voor de elektriciteitsproduktie worden ingezet HEETWA TE RA PPA RA TEN Afgezien van de BTW worden de tarieven voor huur en onderhoud van heetwaterapparaten niet verhoogd. De verbruikers in het voorzieningsgebied van Gemeentebedrijven Middelburg ontvangen persoonlijk bericht omtrent de integratie van GBM in de NV PZEM. Middelburg, december 1983 Directie NV Provinciale Zeeuwse Energie-Maatschappij

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 5