Uitstel betaling eerste bezuiniging EG-landbouw PZCfi Vermindering subsidie adviezen ondernemers Kerstinkopen groter dan vorig jaar Minister Ruding wil pensioen aanpakken Nieuw conflict over ziekenfondspremie VORSTEL EUROPESE COMMISSIE: Lepra-tentoonstelling het weer Vrouw vermoord HIJ DAG 23 DECEMBER 1983 (Van ome correspondent) aangeboden. Bij die interventie wordt jUUSSEL Europa wil boeren en handelaren in belangrijke agrarische produkten vanaf 1 randeerd^pr^béjwld03" 8ega anuari langer op hun geld laten wachten. De Europese Commissie wil zo ruim 400 miljoen ruiden uitsparen in 1984. Het is de eerste van een serie bezuinigingsmaatregelen om de Tw€€ gCVOlgdtl indbouwuitgaven binnen de begroting voor 1984 te houden. Over andere maatregelen wordt Voor de boeren en handelaren heeft as in januari beslist. h* uj£5,e,vJJj]e5?'rènte en'de6* r?s Sage ingewijden in Brussel be- creet besloten de uitbetaling bii inter- tijd van twee tot drie maanden vanaf fvordt gedrukt! mrulat handelende 1 ^ïren het dat de Commissie niet ventie van melk. graan, rundvlees en het moment dat de boter of magere betrokken produkten nu goedkoper Uct een fors bezuinigingspakket op olijfolie twee tot drie maanden verder melkpoeder wegens onverkoopbaar- de vri=e markl zuuen proberen af 1 £1 heeft gelegd om te laten zien dat uit te stellen. Momenteel geldt bij- heid op de gewone markt bij de te zetten i fci>esluitvaardigheid. die in de Euro- voorbeeld voor de zuivel al een wacht- Europese interventiebureaus wordt «e ministerraad momenteel zo ont rekt. in de Commissie wel aanwezig PZC/ binnen-buitenland n het renteverlies te ontlo- Europese Commissie heeft con- ilAATREGELEN iGSTAALMARKT Van ome correspondent) SL'SSEL - De Europese staalminis- zijn het donderdag in Brussel geworden over een pakket cri- anaatregelen dal de Europese aalmarkt voor verder afglijden behoeden. Het crisispakket omt neer op een bevriezing van de iropesc staalmarkt. Verandering in (heersende handelspatronen zijn in lile niet meer toegestaan. Minister in Aardenne (economische zaken) if toe dat dit strijdig is met het nncipe van vrije handel maar, zo hij, in tijden van crisis is het wel tpijpelijk". Het crisispakket be aat uit drie onderdelen: Een minimumprijs voor staal van sniddeld 750 Duitse marken. Een borgsom van f 37.50 per gepro- Keerde ton staal om naleving van (minimumprijzen af te dwingen. Invoering van een begeleidend do- aient waaruit blijkt uit welk land partij staal afkomstig is. Europese Gemeenschap heeft ook ec eind gemaakt aan de economi- i sancties die twee jaar geleden Sowjet-Unie werden ingevoerd PvdA EN VVD FEL TEGEN pen. De Europese Commissie gaat zich in ianuan ook buigen over de nieuwe landbouwprijzen voor het seizoen 1984-85 Verwacht wordt dat er een bevriezing voor de belangrijkste pro dukten zal worden ingevoerd, gezien de financiële nood waarin Europa verkeert Zoals bekend is de overproduktie van met name granen en zuivel een van de grote kostenfactoren In Europa. De DEN HAAG (GPD) Minister Ru- niet met Ruding eens. Hij wees erop Europese Commissie wil daarom de ding (financiën) wil dat mensen met dat het bij pensioenen gaat om con- üdstaten vanaf 1 januari 1984 verbie- een pensioen in 1985 en 1986 extra tracten met verzekeringsmaatschap- den steun te geven aan boerenbedrij- inleveren. Volgens Ruding zijn de pijen, waartoe mensen rechten heb- ven, waardoor de melkproduktie ver pensioengerechtigden er de afgelo- ben opgebouwd, Daar heeft de over- der zou stijgen. Het verbod geldt pen jaren in vergelijking met de heid volgens Linschoten niets over te voorlopig voor zes maanden, de tijd werkenden in koopkracht meer op zeggen. Bovendien is juist het afgelo- die de Commissie denkt nodig te vooruitgegaan. Daarom mag van de pen jaar geprobeerd de belastingdruk hebben om het hele bezuinigingspak- mensen met een pensioen best een op de pensioenen te verminderen, ket voor de landbouw door te voeren, groter offer worden gevraagd, meent omdat veel mensen met een pensioen hij. daar netto erg weinig van overhou- Ruding doet deze suggestie, waarover den, zegt de VVD'er. hij in het voorjaar met de sociale Het CDA wilde donderdag nog niet op de uitlatingen van Ruding reage ren. Men wil eerst een nader com mentaar van de minister hebben. partners wil gaan praten, in een dag bladinterview. Woordvoerders van PvdA en V-VD, een meerderheid in de Tweede Kamer dus. hebben deze op vatting donderdag al meteen van de hand gewezen. Volgens de minister zijn de mensen met een pensioen beter af omdat zij niet zoals werkenden de nadelige ge volgen hebben ondervonden van de stijgingen van de sociale premies van de laatste jaren. Over pensioenen wor den immers geen sociale premies in- ni ÖUWJCI^UIUC VVC1UCII IIIKÏ.TUI.IU fc militaire machtsovername In Behouden ..Ik gun ze dal graag, maar a. alles heeft zijn grenzen zegt Ruding. die erop wijst dat anders de werkenden ervoor op moeten draaien 'Niet behoorlijk' PvdA-woordvocrder Woltgens wees erop dat het overgrote deel van de mensen met een pensioen een heel leven lang heeft moeten werken voor een klein pensioentje boven de aow. Soms gaa' daar al erg veel van af aan ziekenfondspremie en belasting, ter wijl ook de aow al verlaagd wordt, aldus Woltgens, die zei de voorne mens van de minister „niet behoor lijk" te vinden. Ook WD-specialist Linschoten is het De steunregeling voor de algemene inkomstenverbetering van de boeren wordt wel voortgezet, maar daarbij zal meer nadruk op de kleinere be drijven in de achtergebleven gebie den in Europa worden gelegd. AMSTERDAM - Met het in een vitrine leggen van een lepraklepper opende prinses Juliana donderdagochtend in het Tropenmuseum in Amsterdam de tentoonstelling 'De Klepper' klept niet meer. welke t/m 25 maart '84 in de hoofdstad te zien zal zijn. Daarna zal de expositie doorgaan naar Groningen. Cadier en Keer en Zwolle. De tentoonstelling geeft een beeld van lepra door de eeuwen heen. Gratificatie voor groot deel Amsterdamse politie AMSTERDAM (ANP) Hel uitvoe- rende Amsterdamse politie-perso- neel in de rang van agent tot en met adjudant zal een eenmalige gratifica tie ontvangen in verband met de bijzonder zware druk waaronder dit' personeel, in het bijzonder het re- cherchepersoneel, heeft moeten werken. Burgemeester en wethouders van Amsterdam hebben besloten genoem de gratificatie toe te kennen vooruit lopend op een gesprek dat burge meester Van Thijn donderdag heeftj met de minister van binnenlandse! zaken over de salarispositie van het politiepersoneel, aldus heeft het bu-' reau voorlichting van de gemeente Amsterdam donderdag meegedeeld. De eenmalige uitkering wordt toege- '- kend in afwachting van structurele maatrelen van de minister van bin nenlandse zaken op het punt van de salariëring. Recherchepersoneel krijgt 350 gulden netto per persoon en het overige uitvoerende personeel 175 gulden rextielsteun - De Nederlandse re gering kan haar gang gaan met de plannen die ze ontwikkeld heeft voor ie steun aan de textiel-industrie Dat blijkt uit de verklaring die de EG- fommissie donderdag in Brussel heeft gedaan Het steunplan slaat op de katoen-, rayon-, linnen- en jute-indus- trie en de wol-, band- en vlechtwerkin dustrie. De bijdrage van de overheid zal als regel niet groter zijn dan 20. en in uitzonderlijke gevallen 25 procent. Drugssmokkel De narcoticabri gade van de Spaanse politie beeft donderdag in Malaga twee jonge Ne derlandse vrouwen aangehouden, die 220 kilo hasj bij zich hadden, en zoekt nog naar eerr derde oudere Nederland se vrouw. i ADVERTENTIE) :t twee boaconstrictors De Hooizolder presenteert hedenavond., finale disk-jockey wedstrijd m.m.v. Nathalie Een adembenemende travestiet-slangenshow n van plm. 7 meter. Gratis champagnecocktail Zaterdag 24 december geopend van 21.00-04.00 uur; 2e Kerstdag, ma. 26/12, geopend vanaf 14.00 uur tot 04.00 u Nieuwjaarsdag, 1 jan., geopend vanaf 14.00 uur met optreden van de 25 mans Big Band 'The Evergreens'. NCOVREAGEERT TELEURGESTELD Openingstijden. vri|dag en zaterdag van 21.00-04.00 i Zondag 14.00 - 01 00 uur vooruitzichten van zaterdag tot en met «houdend /.acht weer. Af en toe wat ite regen. Middagtemperatuur om- tien graden. tmerzal vandaag niet veel anders idan gisteren Dat ivil dus zeggen in 2 ochtend en vroege middag enkele 'kringen-en daarna toenemende Y -olking met in de avond regen. Btbij is de temperatuur aan de jtkant. namelijk 8 a 9 graden. Een uhtige zuidwestelijke stroming zachte en vochtige lucht aanvoe- Deze luchtstroming wordt in Ai gehouden door een sterk hoge- v igebied ten zuiden van Spanje en serie lagedrukgebieden boven de Kan. Schotland en het noorden de Noordzee. ^uitzichten voor zaterdag: ook ■'gen blijft de stroming onvermin- 'iaanhouden, wisselvallig weer en 'geraturen van ongeveer 9 graden. '0 er: hutisch bericht fi zuidwest 5-6. zicht goed. later 9. temperatuur kustwater: 5 gra- l afwijking waterstanden: een ge- verhoging: maximale golfhoog- sanding Schelde's. ongeveer een 'Ite meter ZON EN MAAN december JV op 08.47 onder 16.32 fisn op 22.01 onder 12.15 DEN HAAG (GEO) Het Nederlands Christelijk Ondernemers Verbond is teleurgesteld over de houding van de Celstraffen voor medeplichtigen in zaak-Van der Valk KONSTANZ DEN HAAG (DPA ANP) De rechtbank in het Westduitse Konstanz heeft donderdag twee vrou wen veroordeeld lot gevangenisstraf fen wegens medeplichtigheid aan de ontvoering vorig jaar van mevrouw Van der Valk. De 32-jarige Italiaanse Michela C. werd wegens medeplichtigheid aan de ontvoering, vrijheidsberoving en af persing tot drie jaar en negen maan den veroordeeld. De 33-jarige West duitse F. Ursula werd veroordeeld tot anderhalf jaar voorwaardelijke hech tenis. Michela C. had volgens de rechtbank een wezenlijke rol gespeeld in de ontvoeringszaak. Ursula F. werd aangerekend dat zij van de ontvoe ring op de hoogte was en die met bij de politie had aangegeven. Beide ver oordelingen bleven onder de eis van de officier van justitie vaste Tweede-Kamercommissie voor het midden- en kleinbedrijf. Die com missie is donderdag akkoord gegaan met een drastische verandering in de regeling voor zogenoemde bedrijfs-' ontwikkelingshulp. Daardoor kun nen ondernemers veel minder subsi die krijgen dan vroeger. Het komt erop neer dat de bijna een kwart miljoen zelfstandige onderne mers in het midden- en kleinbedrijf, die minder dan het modale inkomen verdienen (ongeveer f 37.000). nog maar 40 procent subsidie kunnen krij gen in de kosten van bedrijfseconomi sche advisering. De Tweede Kamer blijkt op dit punt achter de plannen van staatssecretaris Van Zeil (econo mische zaken) te staan Ook gaf de commissie steun aan het openstellen van de regeling voor be drijven tot 200 werknemers (nu tot 100). Ook kunnen nu allerlei commer ciële adviesbureaus zich gaan bezig houden met ten dele gesubsi dieerde advisering. Het verbond vindt deze ontwikkeling bijzonder spijtig. Op deze manier kun nen grotere bedrijven profiteren van een regeling die mede wordt betaald uit de middelen die waren bedoeld voor de lastenverlichting ten bate van het midden- en kleinbedrijf. Controle op inhoud en kwaliteit van de geleverde adviezen is, meent het NCOV. door de nu in te voeren rege ling onmogelijk OL'DEBILDTZIJL (ANP) De 29-^ jarige S. Sikkema is donderdagmid-f dag om het leven gebracht in haar woning in het Noordfricse Oudebildl- zijl. Als verdachte van de moord is don derdagavond de 37-jarige J. van Drachten aangehouden. Op het ment van zijn arrestatie verkeerde onder invfoed van sterke drank. O trent motief en omst andigheden wilde" de politie donderdagavond niets me dedelen. don- D. uitj t mo-fv de hij JA Om-M* Bisschop Schlaefer rechtsop een archieffoto met minister Miguel D'Escoto van buitenlandse zaken. hog water TEGUCIGALPA VATICAANSTAD MANAGUA H)PA AFP ANP) Ei' bestaat onduidelijkheid over het lot van Salvatore Schlaefer, de bisschop van het Nicaraguaanse Blucficlds. De Sandinistische regering in Managua meld de donderdagmorgen dat de bisschop vermoord is, nadat hij dinsdag in liet noorden van Nicaragua was ontvoerd. Maar het hoofd van de Indiaanse groep 'Misurasata', die in opstand is tegen de Sandinisten, heeft donderdag in een vraaggesprek met de Hondurese radio gezegd, dat de uiaaujup nog in leven is. Volgens Steadman Fagoth Mueller heeft de kerkelijke leider zich aangesloten bij 3,100 Indianen van de Miskito-stam, die dinsdag uit een 'concentratiekamp' in het noorden van Nicaragua naar Honduras zijn gevlucht. Fagoth Mueller verweet de Sandinisten, dat ze de bisschop en de in zijn gezelschap verkerende geestelijken wilden doden en de 'contrarevolu tionairen' en de Miskito's de schuld er van geven, Paus Johannes Paulus n had zich eerder op de dag ontzet getoond over de dood van bisschop Schlaefer. f, Erf k 04.20 259 0450 166 05.08 266 05.51 192 05.48 226 06.11 196 CO -fdis. 24 december 04 47 227 16.19 241 16.44 262 1804 174 17 36 272 18 09 208 18:08 241 18 38 211 AMSTELVEEN (ANP) Er dreigt opnieuw een conflict tussen Zie kenfondsraad en rege ring te ontstaan over de premies van de vrijwil lige ziekenfondsverze kering. De raad besloot tegen de uitdrukkelijke wens van het ministerie van welzijn, volksge zondheid en cultuur tot een gemiddelde premie voor de vrijwillige ver zekering van 173,40 gul den. Het ministerie had tevo ren laten weten niet ak koord te zullen gaan met een premie hoger dan 164.75 gulden. Mocht de Ziekenfonds raad besluiten tot een hogere premie, dan zou dit besluit door staats secretaris Van der Heij den voor schorsing aan de Kroon worden voor gedragen Eerder deze maand vroeg de staatssecreta ris de Kroon al een eer der besluit van de Zie kenfondsraad over in voeren van leeftijdstoe slagen voor oudere vrij- wiiiig verzekerden Le vernietigen. Het minis terie gaat ervan uit dat de ziekenfondsen bij het berekenen van hun pre mies voor volgend jaar al rekening moeten hou den met een bezuiniging van 85 miljoen, die de fondsen volgens het fi nancieel overzicht van de gezondheidszorg vol gend jaar moeten verwe zenlijken. De Zieken fondsraad deelde die mening met Volgens de raad is de premie voor 1984. die een paar gul den lager is dan dit jaar berekend volgens de richtlijnen die daarvoor bestaan. Bezuinigingen kunnen pas in de calcu latie worden opgeno men als zij een feit zijn. zo stelde de raad De stichting die de resulta ten van de ziekenfond sen gezien het verschil in kosten in de verschil lende delen van het land gelijkelijk verdeelt en die de premies heelt be rekend. is van plan zo nodig juridische stap pen tegen de overheid te nemen, zo heeft ze laten weten. ETEN BUITENSHUIS IS IN t. 23 december Igen 10 28 229 ten 11.04 240 lee 11.09 180 Mrt 11 30 257 idlnge 11.25 205 rak 11 42 239 Me 11.39 198 24 december ®gen 11.24 218 «ttn 11.59 230 arol 12.00 175 -"-eert 12.22 247 Ulft Uilige 12.20 198 1 ««Ik 12.37 231 12.35 194 DEN HAAG (ANP) De Ne derlandse consument laat zich er niet van weerhouden de kerstsfeer builen de deur te ondergaan, ondanks het uit zicht op een verminderde koopkracht in het nieuwe jaar. De horecabedrijven die speciale kerstarrangementen hebben, doeii dit jaar zelfs betere zaken dan vorig jaar liet geval was. Vooral de twee de kerstdag is hier populair. Dit beeld komt naar voren uit een door het Koninklijk Neder landse Ondernemersverbond (KNOV) verzamelde overzicht van zijn leden in die sector. Maar ook die Nederlanders die de kerstdagen in eigen huis doorbrengen, nemen het er dit jaar goed van Dat blijkt, vol gens de raad voor het filiaal- en grootwinkelbedrijf, vooral door de aankoop van duurdere le vensmiddelen en van betere wijnen, zoals champagne en gedistilleerde dranken De raad meent ln zijn algem eenheid dat ,,de einde-jaars verkopen zich gunstiger ont wikkelen dan voorzien in de meeste planningen," Hij con stateert in dit verband dat. de 'verkooppiek' tegen Kerstmis lijkt aan te liggen. Dat is een tot tevredenheid stemmende tendens, aldus de raad, die wellicht een uitvloeisel is van de minder florissante ontwik kelingen rond sinterklaas toen de ambtenarenacties nog een duidelijke rol speelden. Ook het KNOV meldt dit jaar een verschuiving van*de sin terklaasviering naar de kerst viering. Die tendens, die overi gens al enkele jaren merkbaar is, betekent zoveel, dat nogal wat Nederlanders de kerstda gen ecu betere gelegenheid vinden familie en vrienden te verrassen met geschenken dan sinterklaas. Een uitzondering hier, qua ca deaus, vormt het speelgoed. Wat dat betreft lijkt sin terklaas. met het oog op de kinderen, meer tot de verbeel ding te spreken. Dat blijkt uit de verkoopresultaten van de speelgoedzaken, waarbij het accent liet op 5 december De overige sectoren in de de tailhandel doen het, aldus het KNOV. wat betreft de kerstver- koop niet slecht. In het alge meen luidt de verwachting, dat dezelfde resultaten worden ge haald als vorig jaar. En daar mee ls men. gezien de huidige economische situatie, niet on tevreden. Boeken Een sector die het dit jaar bijzonder goed doet, is de bockhandel Daar waren al rond sinterklaas juichende' berichten te vernemen en die zijn ook nu.weer rond de kersi- verkoop te horen. Een steun in de mg vormen hier de boeke- bonnen. waarmee de Neder landse Spoorwegen zijn 35.000 jaarkaarthouders het ongerief tijdens de stakingen un het kader van de ambtenarenac ties) wil doen vergeten. Hier mee is een bedrag gemoeid van meer dan 2.5 miljoen gulden. Een andere sector waar dezer dagen sprake is van een ver kooppiek, is de kledingsector. Driekwart van de kledingsza ken is al nu de verplichte uitverkoopdata zijn afgeschaft, begonnen met de uitverkoop, aldus het KNOV Artikelen die duidelijk hebben te lijden van de recessie zijn de zogenaamde relatiegeschenken, waarmee bij voorbeeld bedrijven hun af nemers plegen te verblijden. De verkoop van dia soort, arti kelen is minder dan vorig jaar. Last van het ongunstig vallen van de twee kerstdagen (zon dag en maandag! tenslotte hebben vooral de brood- en banketzaken. Desondanks wordt ook hier melding ge maakt van een redelijk goede omzet. Directie: K. Scherphuis, W F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie; M. P Dieleman en C. van der Maas BUREAUS Vlissingen: Walstraat 56-60, 4381 EG Vlissin gen. tel (01184) 15144. Middelburg Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (011801 27651 Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel. (01100) 16140 Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag Urn vrij dag vanaf 19.00 uur; (01184) 15144 Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, vrijdag van 08.00-17.00 uur 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren; Expeditie: (01194) 511. Advertentie-afdeling' (01186) 1584 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur Redactie (01184)-14796. Overlijdens advertenties maandag- t m vrijdagavond van 20 30 tol 22.00 uur 101184) 15144 Zondag avond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 62.8C: franco per post 74.-- per maand 21.65, jaarabonn 245.-. losse nummers f 0.85 (alle bedragen inclusief 4 pet btw Postrek. nr 3754316. t.n.v. PZC ab rek. Middelburg Advertentietarieven 122 cent per mm; minimumprijs per advertentie 18,30; ingezonden mededelingen 2'/j x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 4,25 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw Giro; 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3