Piet Verpoorte Themadag onderwijs en kunstzinnige vorming Zeeuwse juryleden naar examens BEVEREN: KLASSE GENOEG VOOR EEN KAMPIOENSCHAP Aloy naar marathon KLEINE 'GASOORLOG' IS IN VOORDEEL VAN KLANT =i! EEN JONGE VOETBALLER MOET VOOR HET VELD KIEZEN Driedaagse van Axel volgend jaar met een nieuwe opzet 1 OCCASIONS f Vogelshow Breskens Vogelshow in Axel VRIJDAG 23 DECEMBER 1983 PZC/ streek AXEL „Zaalvoetbal is een fantastische sport met een grote amusementswaarde.Maar als een jeugdige voetballer voor de keuze komt te staan, moet hij voor het veldvoetbal kiezen, want zaalvoetbal is toch eigenlijk maar surogaat". Dat is de conclusie van Piet Verpoorte: jarenlang de betrouwbare sluitpost van de voetbalvereniging Axel. Drie seizoenen in de hoofdklasse van Belgie als doelman van Gantoise. En nu furore makend in het team dat zijn naam draagt en in de hoogste klasse van het Axelse zaalvoetbal speelt. De Axelse doelman Piet Verpoorte: ik had eigenlijk te weinig tijd om mijn loopbaan af te bouwen. „Kijk", zegt hij. „zaalvoetbal ver schilt hemelsbreed van veldvoetbal. Daartoe ontbreken in het zaalvoet bal teveel essentiële dingen, zoals de lange pass. de tackle en de afmetin gen van het speelveld en doel. om er maar enkele te noemen. Een goeie zaalvoetballer behoeft daarom per definitie nog geen goeie veldvoetbal- ler te zijn Andersom zal vaker het geval zijn. omdat zo'n speler meestal in ruime mate over techniek en spelinzicht beschikt Bovpndien wordt van zijn conditie veel minder gevergd, omdat hij zich kan laten vervangen". Piet Verpoorte vervolgt: „Sport dient ook nog karaktervormend te zijn en de ontbrekende, essentiële dingen, die het verschil tussen zaal- en veldvoetbal bepalen, bevatten juist deze elementen In de zaal moet hy geen tweemaal drie kwar tier tot het uiterste gaan. Hij wordt ook nooit stevig aangepakt, want lichamelijk contact is verboden" „Dus een jonge speler, die gezegend is met een behoorlijke techniek, kan al vlug goed uit de voeten in de zaal. Hijjcrijgt sterallures, iets waar je als jong mens met weinig ervaring toch gemakkelijk aan toe geeft. Ik geloof niet dat ik moet vertellen hoe fataal zoiets ls en zowel de maatschappelij ke als sportieve ontwikkelingen van zo'n knaap kan beïnvloeden". je dan? Kennelijk is het zo: als je doel staan en daar heb ik nog steeds eenmaal met die sportmicrobe be- geen spijt van. Het was weer een smet bent, kom jer er niet zo maar heel nieuwe ervaring", vanaf. Dus ging ik weer maar in Hij kan ook wel begrip opbrengen KLOOSTERZANDE Volgend jaar hoopt het KNWU-districtssportcom- missielid voor Zeeland, Arjaan de Schipper, beter in het aantal juryleden te zitten, dan in zijn eerste jaar in deze functie het geval was. Verschillende keren had De Schipper problemen om een volwaardig team bij de wedstrijden op de been te brengen. Komende dinsdag kunnen deze pro blemen voor een groot deel zijn opgelost, want na een cursus van een twaalftal weken wordt er in Kloosterzande een examen voor ju ryleden gehouden. In totaal nemen eenentwintig kandidaten aan het examen deel, daarbij bevinden zich ook vier Brabanders. Het aantal Zeeuwse juryleden kan met zeven tien man worden uitgebreid, waar door het korps weer op volle sterkte naar buiten kan treden. Cursusleider in Kloosterzande was de bekende microfonist Chris Del- bressine. terwijl ook het internatio nale jurylid Wim Jeremiasse bij een paar lessen van de partij is geweest. Er zal in een drietal onderdelen worden geëxamineerd, waaronder ook de baansport. Speciaal hiervoor hebben de cursisten een praktijk avond meegemaakt in het Rotter damse sportpaleis Ahoy, waar het hele baangebeuren door Delbressine en Jeremiasse uit de doeken werd gedaan voor het feit dat sommige trainers hun selectie verbieden om in de zaalvoetbalcompetitie uit te komen. Het motief van dit verbod is, dat men de kans loopt om geblesseerd te raken en zaterdag of zondag niet kan spelen. „Doordatje als veldspeler de ruimte gewend bent. ben je geneigd om je in de zaal op een zelfde manier te gedragen als op het veld en dat kan nu eenmaal niet. De ruimte die je hebt. is maar een vijfde deel. terwijl je er toch met tien man op bezig bent. Omdat daar wel eens geen rekening mee wordt gehouden, krijg je blessures". „Je krijgt door in de zaal te spelen wel een goede balbehandeling en er moet snel gecombineerd worden, dus dat zijn twee factoren die ook bij veldvoetbal de basis vormen voor goed spel". Het zaalvoetbal is volgens Piet Ver poorte wel van invloed op de terug loop van het kader bij de veldvoet- balverenigingen. Oudere spelers gaan nu in de zaal spelen en kunnen zodoende geen tijd meer vrij maken voor een bestuurs- of andere functie in hun veldvoetbalvereniging. Met het zaalvoetbal is er dus een andere vorm van vrijetijdsbesteding bijge komen. „Daarom is het noodzakelijk dat we een vorm gaan vinden dat deze beide sporten goed naast elkaar kunnen leven. We moeten begrip voor eikaars standpunten opbren gen en dan is zowel het zaal- als veldvoetbal levensvatbaar". Uit nood ETAPPEKOERS VOOR JUNIOREN Piet Verpoorte is een sportman die daarover kan oordelen. Zelf heeft hij dat alles meegemaakt. Wat het zaalvoetbal betreft heeft hij ook de nodige ervaring: „Maar", zegt hij, „dat ik daar aan ben begonnen is toch uit de nood geboren. Ik ben destijds vroeg met voetballen moe ten stoppen, vanwege het feit dat de werkzaamheden in de slagerij me erg in beslag namen en ik zodoende over te weinig tijd beschikte om me voor de volle honderd procent in te zetten. Daarom ben ik gestopt. Nu kwam op een gegeven moment ons team van de ene op de andere dag zonder doelman te zitten en wat doe GRAAUW Zondag 8 januari neemt de sportvereniging Aloy uit Graauw deel aan de internationale marathon van Egmond aan Zee. De Zeeuws-Vlaamse vereniging is met een afvaardiging van de partij bij de prestatielopen De mogelijkheid bestaat om mee te lopen op de halve marathon en aan de lopen van tien en vier kilometer. AXEL De Driedaagse van Groot Axel, een etappewedstrijd voor wieler-junioren, die in 1984 voor de derde maal wordt verreden, wordt in een nieuw jasje gestoken. Deze meerdaagse wedstrijd werd tijdens de eerste twee edities verreden van af vrijdag tot en met zondag. Nu staat hel evenement gepland van donderdag 31 mei (Hemelvaarts dag! tot en met zaterdag 2 juni. Niet alleen dit is een belangrijk verschil met de voorgaande uitgaven. Bo vendien is er verschil in de etappes, die worden verreden. „Deze data lijken ons erg geschikt: de meeste renners zijn toch vrij in die dagen. Ik denk dat het de be langstelling van met name de deel nemende ploegen bepaald ten goede zal komen", aldus organisatievoor zitter Walter van Acker, die er aan toevoegde „We denken er over om de wedstrijd internationaal te ma ken. waardoor we misschien ook nog een paar Belgische formaties aan de start kunnen krijgen. Natuurlijk zou dat best interessant zijn, maar daar staat tegenover dat buitenlandse ploegen geen inschrijfgeld hoeven te betalen. Dus dat moeten we nog eens goed bekijken, voordat we daar een definitieve beslissing over ne men". Niet alleen de periode waarin deze Driedaagse van Groot Axel teen organisatie van de verschillende wielercomitê's binnen de gemeente Axeli. ook de etappe-indeling wijkt af van die van voorgaande edities. „Vorig jaar is er op dat punt nogal wat kritiek geweest, zodat we heb ben besloten naar een ander par koers te zoeken en dat is aardig gelukt". De eerste rit op donderdag 31 mei, met start en aankomst in Axel, voert de deelnemers viermaal over een ronde van om en nabij vijfentwintig kilometer vanuit Axel naar Zuiddor- pe via De Sterre naar Koewacht en weer terug naar Axel „Daarbij komt dat er in Axel tijdens de eerste etappe van deze wedstrijd een koers voor amateurs wordt gehouden. In teressant, want terwijl de amateurs de ene zijde van de Kanaalkade berijden, hebben de junioren hun passage op de andere rijbaan. „Voor het publiek ongetwijfeld interes sant", denkt Van Acker. Op de twee de dag staat er in de ochtenduren eerst een individuele tijdrit gepro grammeerd; hiervoor vindt de start, plaats in Koewacht, terwijl de aan komst in Zuiddorpe is. De derde etappe de tweede rit in lijn wordt s-middags verreden, waarbij in Zuiddorpe wordt gestart en in Axel de finish is. De vierde en laatste rit is traditio neel de rit met start en finish in Koewacht, waarbij de bekende kas- seistroken bij de Pereboom beslist niet worden vergeten. Aan de organisatie van dit evene ment zal het bepaald niet liggen; het draaiboek voor deze derde uit gave van de Driedaagse van Groot Axel ligt in concept bij de KNWU ter goedkeuring. De verenigingen hebben de komende maanden het laatste woord. Een maximum aan tal inschrijvingen is de wens van de organisatie. ZAAMSLAG - Het gaat goed met de YVase vertegenwoordigers in de Bel gische voetbalcompetitie. Zowel Beveren (in de eerste klassei als Sint-Siklaas (in de tweede klassei werden herfstkampioen, waarbij met name Beveren wel een uiterma te sterke indruk maakte in de serie van zeventien wedstrijden. Slechts zes verlicspunten (één nederlaag en vier gelijke spelen) liep de formatie van trainer Urbain Braems op in deze - bijna - perfecte reeks, die voor de 'bewoners' van de Freethiel de aanloop moet zijn naar een nieuw kampioenschap van Belgié, zoals dat enkele jaren geleden ook al eens werd behaald. Het zou onge twijfeld een nieuw hoogtepunt wor den in de geschiedenis van de VVaas- 1 anders. De kansen afwegend, halverwege de rit, mag worden aangenomen dat Beveren een redelijke kans maakt om later dit seizoen als kampioen gekroond te worden Niet minder dan vier punten op het eveneens verrassende Seraing en zelfs vijf punten scheiden momenteel Ander- lecht en de leiders van elkaar. Trai ner Urbain Braems blikt dan ook erg tevreden terug over de heenronde van Beveren „Het is toch ongeloof lijk dat wij van de vierendertig te behalen punten er achtentwintig naar ons toe weten te halen. Dat is een enorm hoog percentage", meld de Urbain Braems begin deze week, een paar dagen na de met 3-0 gewon nen thuiswedstrijd tegen RW DM „Dit wordt een kampioenschap zo als het Belgische slectssze slechts zelden is geweest. Nogmaals, we hebben een fameuze heenronde ge speeld". Niet alleen de behaalde resultaten waren voor Braems re den om tevreden terug te kijken naar de eerste competitiehelft: ook de discipline en het keurige optre den tijdens de trainingen en de wedstrijden van zijn spelers prees hij. „In de afgelopen zeventien wedstrij den heeft niet een van onze spelers aan de kant moeten blijven vanwege een schorsing. Daar ben ik zowat nog trotser op dan op het aantal behaalde punten", wilde Urbain Braems wel kwijt. Overigens zal Beveren in de eerste wedstrijd van de terugronde (in het weekeinde van 14 en 15 januari. Beveren heeft dan een thuiswedstrijd tegen Club Luik voor de boegi dat record kwijt raken, want dan zal Paul Theunis na zijn derde boeking een wedstrijd mogen rusten Voor Heinz Schonberger ide Duitse middenvelder van de Waas- landers) komt deze rustperiode ove rigens op het juiste moment, wan hij liep tegen RWDM een dijblessure op De stand in de eerste nationale na de eerste competitieronde: Beveren 17 12 4 1 28 34-17 Seraing 17 10 4 3 24 35-18 Anderlecht 17 9 5 3 23 41-23 Cercle Brugge 17 8 3 6 19 20-15 Waregem 17 7 5 5 19 25-18 Standard Luik 17 7 5 5 19 24-18 Club Brugge 17 6 7 4 19 26-21 KV Mechelen 17 4 10 3 18 21-23 Waterschei 17 6 5 6 17 26-26 Antwerp 17 5 6 6 16 22-20 Lierse 17 6 3 8 15 23-27 Club Luik 17 5 5 7 15 17-24 Koririjk 17 4 7 6 15 19-23 Beerschot 17 3 9 5 15 21-31 Lokeren 17 5 4 8 14 18-25 AA Gent 17 4 3 10 11 19-28 Beringen 17 3 4 10 10 17-38 RWDM 17 1 7 9 9 16-29 TE RN EU ZEN Een aantal pomphouders in de Kanaal zone zitten elkaar sinds begin deze week in de haren: er is een kleine 'gasoorlog' uitgebroken. De automobilist kan daar z'n voordeel mee doen, want het gas gaat op sommige plaatsen tegen afbraakprijzen weg. Pomphou der A. de Krijger in Sluiskil verlaagde z'n prijs voor gas donderdag tot 67,4 eent. Dat, terwijl de adviesprijs van de maatschappijen 79,4 cent bedraagt (voor zelfbedie ning is de adviesprijs 77,4 cent). De Krijger „Ik heb woensdag al besloten met m'n prijs te kelderen omdat ik tot m'n grote verbazing moest consta teren dat m'n collega De Pooter aan de Invalsweg in Terneuzen plotseling op 70.4 cent was gaan zitten Waar om weet ik niet De Pooter in Zaamslag. ook al een collega, zat plotseling op 70,5 cent. Daarop heb ik besloten nóg lager te gaan zitten onder het motto" 'Als we zo gek gaan doen, wil Ik niet achterblijven' Voor ieder Spaans punt in die wedstrijd Spanje-Malta heb ik er toen een cent afgedaanJa. eigenlijk maken we elkaar op deze manie kapot. Maar ik vecht al jaren tegen deze vorm vat concurrentie en ik ben met van plan te wijken". Een woordvoerster van De Pooter-Terneuzen reageer, laconiek. „Wij hebben de prijs verlaagd in goed overleg I met onze benzinemaatschappij Texaco Het is gebeurdfc het kader van de concurrentiestrijd. Wij eten er g boterham minder om. want wij houden onze winstms gewoon vast" De Krijger boos Waar moet het naar tót als dit zo doorgaat Ik vind het waanzin, maar ik d« gewoon mee Ik moet wel Maar op deze manier gaanw wel allemaal naar de knoppen. Een ding verzeker ik automobilisten Als de prijs elders nog verder zakt, duiku er nóg verder onderdoor. Het moet nu maar eens op h« scherp van de snede worden uitgevochten". OP KLEUTER- EN LA GERE SCHOLEN CADZAND Het Zeeuws Steunpunt voor Kunstzinnige Vorming houdt woensdag 25 januari een themabijeen komst over 'basisonderwijs en kunstzinnige vorming' voor onderwijsgevenden van kleuter- en lagere scholen in West Zeeuwsch-Vlaanderen. Zij kunnen vanaf 13.30 uur in het oecumenisch vormings centrum Hedenesse kennis maken met nieuwe ideeën op dit terrein, mogelijkheden in school en voor hulp, onder steuning en werkbegeleiding. Van 13.30 tot 17.30 uur wordt er in groepen gewerkt aan: tekenen en schilderen, drukken, ruimtelijkwerk en textiel. Van 17.30 tot 18.30 uur is er een maaltijd en om 18.30 uur treedt Tejafer Teneeter op met fragmenten van het nieuwe programma voor leer lingen van de vijfde en zesde klassen De Verrassing Hoofdpersoon is een kind in een ziekenhuis. Voorts wordt de videoband gedraaid van Tejater Teneeter's vorige produktie. Het Ge heim van de Waarheid Het Zeeuws Steunpunt voor Kunst zinnige Vorming, het Zeeuws Service- en Informatieburo en de Zeeuwse Or ganisatie ter Ondersteuning van het Sociaal-Cultureel Werk praten maan dag 6 februari in het Open Jongeren centrum Terneuzen aan de Nieuw- straat (vroeger De Kousepael) met vertegenwoordigers van organisaties voor vrijwillig en professioneel jonge renwerk én uit jongeren bestaande werkgroepen, die professionele po diumkunsten programmeren, over jongerentheater in liet komende sei zoen. Zoals bekend heeft het provinciaal bestuur besloten om voor '84 een subsidie beschikbaar te stellen om theater voor jongeren in Zeeland te bevorderen Van de uitkoopsom van gemiddeld 1250.- (waarvan wordt uitgegaan) komt 50 procent voor reke ning van de provincie, het resultaat van de organiserende instelling, die eventueel een beroep kan doen op de gemeente. Voor jongerentheater is maximaal ƒ31 250,- beschikbaar. Er wordt uitgegaan van 50 voorstellin gen. Zij dienen van goede kwaliteit te zijn en een professioneel karakter te dragen. Voorts moeten ze gericht zijn op de leeftijdsgroepen 13 tot en met 15 Muziek op kerst in Houtenkwartier HULST Het open jongerencentrum Kontrast in Hulst laat kerstavond, zaterdag, de band 'Zzipp' optreden in het Houtenkwarlier in Hulst. Deze uit Doetinchem afkomstige band be staat uit vijf leden. Zzipp speelt over liet algemeen goed in het gehoor liggende muziek met scherpe teksten. De band vertoont soms overeenkom sten met Gruppo Sortivo. Het optre den begint om 21.00 uur. Tweede kerstdag valt in het Houten kwartier de Drive inn Verona te be luisteren. aanvang 20.00 uur. Vrijdag 30 december is het vierde vrije po dium, een jamsession Dit begint om 20.00 uur Oudejaarsdag is het open jongerencentrum in Houtenkwartier open vanaf 14.00 uur Dan wordt voor al veel video vertoond. Nieuwjaarsdag is het openjongerencentrum eveneens open Overige activiteiten zijn de ver toning van de film 'De Maan' op 2 januari en 't Vlissingse Rocktheater op 7 januari. Woensdag 28 december is er wat Kontrast noemt een 'Vinger-in-de-papvergadering', een vergadering die openbaar is waarin belangstellenden hun woordje kun nen doen Aanvang 20.00 uur. I ADVERTENTIE i van de BM W-dealer Garage Verimigge bv Industrieweg 37 4538 AG Terneuzen Telefoon 01150-13451 jaar en 16 jaar en ouder. Popmuziek komt niet voor subsidiering in aan merking. De provincie gaat uit van de programmeerperioden januari tot en met april, mei tot en met augustus en september tot. en met december De bijeenkomst in het OJC is de eerste met een regionaal karakter. De aan vang is 20 00 uur. Schoolvoorstelling Met een financiële bijdrage van de provincie is er 10 februari in het Terneuzense Zuidlandtheater een schoolvoorstelling van het stuk Drausscn vor der Tiir van Wolfgang Borchert door de Kammerspiele Düs- seldorf onder leiding van Bcrnd Hoff mann. Deze Duitstalige opvoering staat onder auspiciën van VVIKOR NIKOS en is bestemd voor leerlingen van de RijksscholengemeenschapP(. trus Hondius en het Zeldenrustcollj. ge in Terneuzen. de Rijksscholengt- meenschap Koningin Wilhelmina St. Aloy in Oostburg. In Draussen vor der Tur heeft de tr Russische krijgsgevangenschap t< rugkerende korporaal Beckmann ea ontmoeting met een zich herstellen* Duitse maatschappij Vol goede hoe? komt hij terug. Helaas ziet hij oven. en bij iedereen tekenen die een vól gende moordpartij direct weer moge lijk maken. WIKOR was in februan '80 voor het laatst in Terneuzen De kale zangeres van Ionesco. De voorstelling begint om 14.00 uur BRESKENS Voor de negende maal houdt de vogelvereniging 'De Vink' te Breskens tijdens de kerst dagen haar internationale vogel- tentoonstelling. De opening van de tentoonstelling in de vismijn te Breskens. wordt door de burge meester van Oostburg. mr C. T. Spijkerboer vanavond (vrijdag) verricht. Op de tentoonstelling zullen bijna 500 vogels, waaronder kanaries, grasparkieten, roodkopamatïnes, duiven en kwartels te zien zijn. De organisatoren hebben tevens een gezellig zitje gecreëerd waar kan worden meegespeeld met het rad van avontuur. Vrijdag is de tentoonstelling van 19.00 tot 22,00 uur geopend, zater dag van 10.00 tot 22.00 uur, zondag van 11.00 tot 22.00 uur en maandag •van 11.00 tot 18.00 uur. Maandag worden omstreeks 18.00 uur de prij zen uitgereikt door de distncts- voorzitter Jos van der Walle. De vogels voor de tentoonstelling in Breskens worden aan de keuring onderworpen AXEl. De vogelvereniging 'De Zecuwsch-Vlaamse Vogelvrien den'* in Axel houdt zaterdag 24, zondag 25 en maandag 26 decem ber (tweede kerstdag) haar jaar lijkse show en elubtentoonstelling in het cultureel centrum 'De Halle' in Axel. Voor dit jaarlijkse gebeuren heb ben 28 inzenders in totaal 240 vo gels ingezonden Dat zijn vorm-, postuur- en kleurkananes. grote en kleine parkieten en verschillende soorten tropische vogels. De vogels werden door vier keurmeesters ge keurd. De prijsuitreiking van de tentoonstelling is maandag 26 de cember om 1G.30 uur. De tentoon stelling is voor het publiek geopend op zaterdag van iti 00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur; zondag van 10.00 tot 12 00 uur en 13.30 tot 17 00 uur en maandag van 10.00 tot 12 00 uur en van 13 30 tot 16 00 uur Een keurmeester onderwerpt enkele tropische vogels aan een strengt keuring.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 30