utomatisering Kadaster laat personeel ongemoeid ROOSEVELT Omzet van fruitveilingen in '83 twee miljoen lager LM-medewerker L. Anderson nam afscheid van landbouw was president familie van Klein Klaasje? Ontwikkelaar bouwplannen in Middelburg verdacht van fraude PZdy P OOFDDIRECTEUR BIJ AFSCHEID IR VAN DER MOST IEER DRUKKE RECEPTIE IN GOES Uitbreiding agrarisch onderwijs bepleit iRIJDAG 23 DECEMBER 1983 13 iDELBURG - „De invoering van de automatisering bij het Kadaster zal zeketr voor de itende' medewerkers geen gevolgen hebben. Zo lang echter het Ministerie van Binnenland- Zaken nog geen uitspraak doet over de manier waarop er bij de overheid tot een rmindering van arbeidsplaatsen moet worden gekomen, dan kan ik dat evenmin. Wel is het dat de hoofddirectie er alles aan zal doen om de nadelige gevolgen tot nul te reduceren, en e mogelijkheid is er". t zei de hoofddirecteur van de kwamen schudden op zijn afscheids- waarvan de laatste negen jaar als gist van het Kadaster en de Open- receptie Zoals gemeld werkte Van der directeur in Zeeland. Je Registers, ir W J. Resink. don- Most ruim 41 jaar bij het kadaster Ir Van der Most zelf. ging in zijn rdagmiddag in de Statenzaal te Idelburg. Hij sprak daar ter gele- iheid van het afscheid van ir A H. i der Most directeur van het Ka- ster in Zeeland, die met de 'vut' it. Resink: ,,Die mogelijkheid blijkt uit svolgende: Eind 1984 zal ons aantal jèrsoneelsleden zijn teruggebracht 3401, dat waren er begin 1982 nog Ül2. Als we bedenken dat in 1985 en nog eens moet worden ingeleverd ihet kader van de twee-procentsope- atie, terwijl tegelijkertijd het werk- mnbod stijgt, dan val t te voorspel er een tekort aan mankracht jl ontstaan. Het moet mogelijk zijn aan te vullen met eigen mensen 'vrijkomen' door de automatise- sg". jse geruststellende woorden sprak rResink tot ruim tweehonderd men- a die ir Van der Most de hand 'olitie Hulst gaat iptreden tegen lokkeren trottoir HST De Hulster rijkspolitie itna de kerstdagen strenger letten mensen die de trottoir blokkeren t auto's, fietsen, bromfietsen ol stderen. Aanleiding tot de niaatre- jd is het rapport van de Hulster j. urkgroep 'Bejaarden veilig op weg', ildat onderzoek blijkt dat bejaar- in Hulst vaak de grootste moei- £heden ondervinden allerlei hin- fcraissen op de trottoirs te omzeilen. Jdjudant P. de Koning, commandant -^de groep Hulst van de rijkspolitie, alt onomwonden- ..Er is overlast. >raarden hebben gelijk als ze hier- a rer klagen". De adjudant wil aan de dacht tegemoet komen en de contro- jop dit soort overtredingen verscher- „Er moet meer rekening gehou- worden met de medemens, die Uet zo goed uit de voeten kan en wie M li stoep blokkeert loopt de kans op jnbon". Eén van de voorbeelden die M badjudant noemt is de Clacisweg 's I ronds (bezoekuur ziekenhuis) ,,Over 8, b stoep naar het ziekenhuis komen Tje niet Het staat volgeparkeerd" tweede klacht in het rapport is de snelheden in de woonwijken. hierin wil d.e rijkspolitie tege- J' loetkomen en zal daar in de toe- j omst meer snelheidscontroles hou- dankswoord terug in de geschiedenis van zijn loopbaan Hu was al eerder werkzaam op Walcheren en wel tus sen 1946 en 1959 Hij hield zich toen bezig met onder andere de herverka veling en het op papier zetten van nieuwe grenzen die ontstonden na de inunuatie en de oeverstroming in 1953. Hu zei tot slot ..De stand van het waterpeil heeft dan ook op Wal cheren mijn loopbaan bepaald"' Veel belangstellenden kwamen persoonlijk afscheid nemen van ir Van der Most SOMBERE SITUATIE KLEINFRUITSECTOR erneuzenaren i'iiangehouden •t iet heroïne ids itj ERNEUZEN De gemeentepolitic Terneuzen heeft woensdagavond iTerneuzenaren met enkele gram- i heroïne bij zich aangehouden. iwaren J. de B., W. R. en F. G. Het tal werd verbaliseerd voor het itrtreden van de opiumwet. Ze zijn middels weer op vrije voeten ge il KAPELLE - De Centrale Tuinbouw veiling Zeeland (CVZ) heeft in 1983 een omzet behaald van totaal 51,8 miljoen gulden. Dat is 2 miljoen gulden minder dan het jaar daarvoor. CVZ-directcur A. Dommisse deelde dit donderdag mee aan het begin van de laatste veiling van 1983, die in dc veilinggebouwen te Kapelle werd ge houden. Hij maakte duidelijk dat de omzetdaling in de fruitteelt helemaal voor rekening komt van het oude seizoen, toen grote hoeveelheden ap pels afgezet moesten worden tegen lage prijzen. Dommisse liet weten dat bij de afsluiting van het fruitsei- zoen 1982-1983 in juli van dit jaar, de CVZ tegen een lagere omzet aankeek van ruim 7 miljoen gulden. In de tweede helft van '83 kon er derhalve nog voor ruim 5 miljoen gulden worden goedgemaakt, aldus directeur Dommisse Hij zei dat de oogst van appels over het in augustus begonnen nieuwe seizoen wat kleiner was dan normaal, maar er is een grote vraag en er worden bevredigende prij zen betaald. Ook voor het verdere verloop van het seizoen 1983-1984 toonde Dommisse zich optimistisch over de afzetmogelijkheden voor fruit. Bij de peren is de Conference het belangrijkste ras. Er was een grote oogst van Deze peer is echter ge vraagd m vele landen van Europa en brengt derhalve opnieuw voor de te lers zeer bevredigende prijzen op De directeur van de CVZ (vestigingen in Goes. Kapelle Krabbendijke en Terneuzen) tekende aan dat een storm in de eerste weken van septem ber '83 overigens veel schade toe bracht aan de Zeeuwse pereteelt Er kwam door de storm een minder aanbod van maar liefst circa één miljoen kilo peren. Sprekend over de hardfruitsector tekende Dommisse nog aan dal met de invoering van de zogenaamde Hollandkrat de presen tatie van het Nederlandse fruit aan zienlijk is verbeterd De CVZ-direc teur beklemtoonde dat deze wijze van presenteren niet meer weg te denken is in de Nederlandse fruitteelt: Somber Naast zijn positieve berichten over het hardfruit, moest Dommisse som bere geluiden laten horen over dc gang van zaken in de kleinfruitsec- tor. Hij gewaagde van een 'sombere situatie' Bij de frambozen viel de produktie sterk tegen door het natte voorjaar en de prijs liep belangrijk terug. De oogst van rode bessen en bramen was goed, maar de prijzen stonden zwaar onder druk door con currentie van fruit uit zuidelijke lan den. dat in dezelfde tijd aan de markt =0ES - Blozend van genoegen nam Anderson (64) donderdag de vele ïplimentjes in ontvangst die hem bdeel vielen tijdens zijn afscheids- «ptie in de foyer van de 'Prins van Mje' in Goes. Anderson, hoofd van afdeling onderwijs en financiën m de Zuidelijke Landbouw Maat- diappij, gaat na ruim 38 dienstjaren ui januari van het nieuwe jaar met ffiioen. Om die reden waren talrij- 'prominenten uit de Zeeuwse land- Wwereld en vele andere belang- 5pllenden naar Goes gekomen om f ieel afscheid te nemen van de tionaris. ifümlampen en een video-camera kten deel uit van het decor bij de ptie. De video-camera was er om beelden van de feestelijke bijeen- Knst vast te leggen voor de echtgc- te van Anderson, die om gezond- redenen niet aanwezig kon zijn :cre- en oud-voorzitter van de ZLM, M.A. Geuze, opende de rij sprekers haalde herinneringen op uit de Wagen van Anderson bij de udbouworganisatie. ,,U heeft altijd ïfijne neus gehad voor de kneepjes L" het vak. maar u was veel meer een cijfermatig deskundige", ver- de Geuze. Ook stond hij even stil de persoonlijke band die in de loop ■laren tussen hen beiden was ont man. Vervolgens roemde hij Ander- -om de successen die hu behaalde •de damsport. „Die resultaten dui- 8 op een evenwichtige, systemati- toiatuuraldus Geuze mdbouw onderwijs •huidige voorzitter van de ZLM, A. G-Doeleman, belichtte de rol van Anderson in de ontwikkelingen van het agrarisch onderwijs in Zeeland. Doelemau: „Naast uw administratie ve werk bent u uitgegroeid tot de consulent van het landbouwonder wijs". Verder schetste de voorzitter een beeld van de gemeenschapstaken die Anderson vervult. GOES De ZLM-voorzitter A. J. G. Doeleman heeft donderdag ge pleit voor een uitbreiding van het agrarisch onderwijs in Zeeland. „De belangstelling voor deze spe cifieke tak van onderwijs neemt weer toe en het is van het grootste belang dat op die groeiende be hoefte door het rijk en door de landbouw organisaties ingespeeld wordt", aldus Doeleman. Voor het evenwel zover is dat er sprake kan zijn van een uitbreiding in de vorm van bijvoorbeeld een gemeenschap van scholen voor agrarisch onderwijs of de stichting van een agrarisch onderwijscen trum in Goes, moeten er volgens de voorzitter nog een aantal proble men uit de weg geruimd worden, waarvan de huisvesting het voor naamste is. „We moeten allereerst het overleg starten en het is nu de hoogste tijd dat we ons als georganiseerde land- uuun iuccu noren, de situatie is zo langzamerhand onhoudbaar ge worden". betoogde Doeleman. Met zijn opmerking over een on houdbare situatie doelde de voor zitter met name op het ruimtege brek waar de Groene School in Kapelle de laatste tijd mee kampt De school is 'uit zijn jas gegroeid' door een doorgaande stijging van het leerlingenaantal. De Rijks Mid delbare Agrarische School in Goes kent ook een toename van leerlin gen. Doeleman, die tijdens een af scheidsreceptie van een ZLM-me- dewerker in de Prins van Oranje tot zijn opmerkingen kwam, beklem toonde dat het de ZLM niet .te doen is om een vinger in de pap te houden bij een eventuele nieuwe agrarische onderwijsinstelling Doeleman „De ZLM heeft belang bij goed agrarisch onderwijs, dat stellen wij primair Hoe dat er komt en wie dat doet is voor ons van secundair belang Namens de ZLM-scholen sprak D. de Buck en A. van der Leeden nam namens het personeel van de ZLM plaats achter de microfoon. „Leo. je was een fijne en gezellige collega, met een groot gevoel voor humor", zei ze. Een van de laatste sprekers was ir L. Bouten, de inspecteur voor agrarisch onderwijs. Anderson kreeg verschillende geschenken, waaron der andere een video-recorder van het ZLM-bestuur. In zijn dankwoord vergat Anderson niet zijn opvolger. P Paauwe. succes toe te wensen met 'een moeilijke, maar dankbare taak'. Anderson maakt zich op verscheidene vlakken dienstbaar aan de gemeenschap: hij is secretaris van de onderwijscommissie van de ZLM- hei van de onderwijscom missie van het Koninklijk Nederlands Landelijk Comité, lid van de onder wijscommissie en de cursuscommissie van het Landbouwschap en verder zit Anderson nog in verschillende andere sub-commissies. Hij is secretaris van de vereniging voor ziekenhuisverple- glng Zuid en Noord, lid van de Raad van Beroep voor het Sociale Verzeke ringswezen in Rotterdam en Ander son was verder gedurende een periode van tien jaar bestuurslid van de open bare bibliotheek in Goes Verder schrijft hij wekelijks een rubriek in de PZC over de damsport (Anderson is twaalf maal Zeeuws kampioen dam men geweesti. Een andere liefhebberij is kerkorgel spelen Anderson organi seerde verscheidene orgelconcerten in de Grote Kerk in Goes en heeft tevens zitting in de Goese orgelstichting V-' Eleanor Roosevelt, weduwe van president Franklin D. Roosevelt, tijdens een bezoek aan Middelburg in de jaren vijftig. Is wijlen president Franklin Delano Roosevelt nu wel of geen directe afstammeling van Klein Klaasje uit OudVossemeer? Voor vele duikers in de geschiedenis en samenstellers van stambomen is dal al jarenlang de hamvraag. Dat er banden tussen 'Roosevelt' en het Zeeuwse eiland Tholen zijn, staat vast. Maar hoe ver ze gaan. is minder duidelijk. Een van de mensen die zich de maam Van het Rosevelt luidde, afgelopen vier maanden intensief vertrok in 1649 vanuit Tholen naar re bracht in 1950 nog een bezoek met Roosevelt en de zijnen heeft Amerika. Hij vestigde zich in het aan Oud-Vossemeer beziggehouden, is de 43-jarige Dick fort Oranje bij Nieuw Amsterdam Moermond uit Vrouwenpolder Hij (het huidige New York» en begon stelde een honderd pagina's dik een boerenbedrijf. In de volksmond manuscript samen over de genealo- werd hij al snel Klein Klaasje ge- gie (stamboom) van de familie 'Van noemd. vanwege zijn geringe afme- Rosevelt Een dezer dagen heeft hij tingen. zijn werkstuk overhandigd aan de Dat nam niet weg dat Klein Klaasje Provinciale Bibliotheek in Middel- twee rjiaal trouwde en zeven kinde- - burg Daar kreeg hij de toezegging ren kreeg Een van hen was Claes 'sduidelijk te zien dat zij op de Zijn neef. president Franklin Dela no Roosevelt, stamde af van Jaco bus. Franklin overleed in 1945 op 73-jarlge leeftijd, nadat hij tot vier maal toe tot president van Amerika was gekozen Zijn weduwe. Eleano- Moermond vertelt enthousiast ver- Tijdens mijn speurwerk kreeg ik van iemand nog een foto van Eleanore die is gemaakt vlak na de oorlog voor het verwoeste stadhuis van Middelburg. Zij was in die tijd voorzitster van een wereldwijde padvindersorgamsatie en op de foto Middelburgse Markt wordt omringd door kinderen in padvinderskos tuum. trouwens dat draagt zij zelf ook" Maar is Franklin Delano nou een afstammeling van Klein Klaasje dat het werk in ieder geval terecht Martenszoon van Rosevelt. van wie zal komen in het Rooseveltstudie- de naam later, zo blijkt uit de centrum dat wordt ingericht in de dossiers werd geschreven als Nico- nieuwe Zeeuwse bibliotheek en ook laes Roosevelt Deze Nicolaes zal een exemplaar worden gestuurd trouwde in 1682 met Heiltje Jansdr naar de Roosevelt Librarv in New Kunst en het echtpaar kreeg twee York kinderen: In 1690 werd Nicholaes Dick Moermond „Je zou haast den- Waarom dook Moermond eigenlijk geboren en twee jaar later kwam ken van wel maar het is tot nu toe in de geschiedenis? Hij zegt: Ik Jacobus ter wereld n,et bewezen, omdat het doopregis- was al een tijdje bezig met mijn Nicolaes sr. had ook niet stilgeze- ter van Klein Klaasje nog niet is eigen kwartierstaat, dat is het sa- ten. Toen hij op 30 juli 1742 overleed gevonden Daaruit zou de recht- menstellen van een stamboom, liepen er 45 kinderen en kleinkinde- streekse verwantschap moeten blij- waarbij je bij jezelf begint en zo ren van hem rond Nu blijkt presi- ken- Dus het wachten is op de verder de familiegeschiedenis in- dent Theodore Roosevelt een af- vondst van dat belangrijke docu- gaat Op een gegeven moment, in stammeling te zijn van Nicolaes' ment' september, stuitte ik op ene Lena zoon Johannes. Deze president was Moermond heeft nu zijn Roosevelt- Jons van 't. Rosevelt. Je hoort de Nederlands hervormd en kende bij j J laatste tijd veel over Roosevelt en zijn bezoek aan Nederland in 1910 ik liet mijn eigen familie verder nog enkele Nederlandse woorden even voor wat-ie was en ik stortte me op de Roosevelts" Al snel bleek dat Lena Joris in ieder geval de laatst bekende Van Rose velt was die in Oud-Vossemeer woonde, zij werd daar in ieder geval gedoopt en dat gebeurde op 10 juli 1729 Moermond „Ik dacht, er moet toch meer over die familie beschre ven staan Her en der ben ik gaan zoeken, maar zowel in de provincia le bibliotheek als in het Rijksarchief was er vrijwel niets te vinden over de Zeeuwse Van Rosevelts. Dat vond ik raar, want er komt toch niet zomaar een Rooseveltstudiecen- trum in Middelburg. Ik ben in diver se archieven geweest, onder andere in Vllssingen en Oostburg". Dick Moermond is echter ook lid van de genealogische vereniging en via. via kreeg hij steeds meer infor matie. zelfs vanuit Amerika Daar blijkt een professor Van Rosevelt te doceren aan de Berkeley univegiteit in Californiè .Deze man werd gebo ren in Vlissingen en heeft mij ook veel gegevens opgestuurd over het geen hij wist over de Zeeuwse tak" Moermond werd zo door zijh onder zoekingen gegrepen dat luj vele nachten tot twee. drie uur bezig was met zijn speurwerk. En dat is vrij logisch Want als je een 'nieuwe' voorouder vindt, dan heb je er met een weer twee problemen bij wie waren de ouders7 en je gaat weer verder op zoek" En op die manier kwam hij dan ook Klein Klaasje tegen Moermond pakt zijn manuscript en draagt voor: „Ene Claes Martens, afkomstig uit Oud-Vosse meer en wiens bijnaam of familie- genealogie afgerond, maar hij zit niet stil. Hij is alweer een andere familie gedoken, namelijk 'Van Cats' en ook zijn eigen voorouders laten hem niet los. Hij heeft map pen vol documentatiemateriaal en zegt tot slot: „Je blijft bezig, het is net een puzzel, iedere keer vind je weer een stukje dat past. Het is gewoon een hobby, maar als je eenmaal aan déze vorm van vrije tijdsbesteding begint, dan kom je er nooit meer vanaf...". De heer D Moermond met zijn documentatie over Roosevelt VOORLOPIG GEEN GEVOLGEN WINKELPASSA GE EN KOMST HEMA MIDDELBURG/AMSTERDAM - De projectontwikkelaar die in het cen trum van Middelburg een winkelpas sage wil bouwen wordt verdacht van fraude met de inkomsten- en ven nootschapsbelasting. In verband daarmee heeft hij onlangs in voorar rest gezeten, zo heelt een woordvoer der van dc Amsterdamse rechtbank donderdag desgevraagd bevestigd. Wethouder van ruimtelijke ordening A. Bergshoeff zei gisteren in een reactie dat deze ontwikkelingen vooralsnog geen gevolgen hebben voor de plannen in de Zeeuwse hoofdstad. Het gaat om de heer K de W Deze is directeur van Hij herenmode bv waar van het hoofdkantoor m Weesp is gevestigd Hieronder vallen minstens veertien andere bv''s waaronder De Waal Vastgoed bv Onder deze laatste naam' is De W bezig met twee in het oog springende activiteiten in Middel burg Het gaat om het bouwen van een winkelpassage 114 kleine vestigin gen) tussen de Markt en de Graven straat Verder heeft De W aan de Lange Delft enkele panden (waaron der het Citytheater) aangekocht waarin later vestigingen van de Hema en Blokker-komen Onlangs heeft de Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD) een on derzoek verricht in Weesp Daarbij werd een groot deel van de admini stratie in beslag genomen en werd ook huiszoeking verricht. Vervolgens is directeur De W. enige tijd in voorlopige hechtenis genomen Hetzelfde gebeurde met twee mededi recteuren Inmiddels is dit drietal weer op vrije voeten gesteld maar de woordvoerder van de Amsterdamse rechtbank deelde gisteren mee dat het onderzoek wordt voortgezet Htj beklemtoonde dat dit zich voorlopig concentreert op de kledlngsecior en niet op de bouwsector onder de serie van besloten vennootschappen Ver der richt het onderzoek zich op de financiële gedragingen van De W per soonlijk. Na het voorarrest is De W. verleden week dinsdag weer op vrije voeten gesteld Vanuit de rechtbank werd donderdag gezegd dat nog niet vast staat om welke bedragen het gaat. „In ieder geval niet om een paar stuivers, het kan om grote bedragen gaan" aldus de woordvoerder. Wethouder Bergshoeff zei gisteren dat deze verwikkelingen voorzover nu bekend geen gevolgen zullen heb ben voor dc bouwplannen in Middel burg. Hij meldde verder dat zeer waarschijnlijk in januari begonnen zal worden aan de bouw van de winkelpassage. 'Markthof geheten. De bewoners van de laatste twee particuliere woningen die erbij be trokken zijn hebben deze week ande re woonruimte aanvaard. Dat bete kent dat binnen afzienbare tijd alle voor de bouw benodigde panden leeg zullen staan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 23