Voor- en nadelen pijlerdam lijn vertekend weergegeven Draglinemachinist wil een deel van Serooskerkse muntenvondst 1 Steenfabriek Aardenburg weer paar maanden 'stil' Aanleginrichtingen veerdienst vroeger en sneller bouwen PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Vogels dood door olie op strand bij Valkenisse PROJECTLEIDER IR T. VISSER: Goes stelt ton beschikbaar voor kwijtschelding reinigingsrechtenmet het PZCA PAGINA 9 VRIJDAG 23 DECEMBER 1983 JSSINGEN - Het strand bij Kaap- ien, tussen Valkenisse en Dis- is donderdag vervuild door een wne laag olie. Deze is waarschijn- jk de nacht tevoren geloosd door ischip. De olie is echter zo fijn, dat verontreiniging nauwelijks is te [strijden volgens het district Schei- mond van dgsm (directoraat-gene raal voor de scheepvaart en maritie me zaken). Daar bestaat de verwach ting dat de oliclaag snel zal verdam pen. Een loods bracht het district Schelde- mond van dgsm om ongeveer 8 30 uur op de hoogte van de olievlek. Het is niet bekend welk schip de verontreini ging heeft veroorzaakt De vogelwacht in Oost-Souburg kreeg donderdag een melding uit Zoulelan- de van een vogel, die zich onder de olie bevond. Liesbeth Baukema van de vogelwacht constateert dat de af gelopen drie weken elf vogels zijn gebracht die door olie waren vervuild, ergens tussen Vlissingen en Westka- pelle. Zij vermoedt dat de afgelopen tijd herhaaldelijk is geloosd, waar door bepaalde stukjes strand in dat gebied zijn verontreinigd. Geen van deze vogels heeft het overigens over leefd. Zij hadden al zoveel olie binnen gekregen, dat hun ingewanden waren verbrand, waardoor zij niet meer te redden waren URGHSLUIS Volgens ir. T. Visser, projectleider stormvloedkering bij de Deltadienst van jkswaterstaat, worden de kosten en baten van de pijlerdam in de Oosterscheldemonding oortdurend en ten onrechte in een verkeerd daglicht gesteld. „De indruk wordt gewekt dat e bezig zijn aan een project dat er bij nader inzien niet had moeten komen", aldus Visser in En 'jaarwisselingsboodschap' tot de medewerkers van rijkswaterstaat en de aannemerscom- inatie Dosbouw. Hij vindt dat met name de nadelige gevolgen van de inflatie en de oordelen voor het milieu steeds vertekend worden weergegeven. gelijking met andere met-traditionele werken in dit opzicht glansrijk door staan" De projectleider van de Deltadienst beklemtoont dat het eindoordeel over het milieu-effect van de stormvloed kering pas gegeven kan worden over tientallen jaren Hij acht het 'geen wonder' dat bij de huidige economie aan de ecologie minder waarde wordt Visser noemt in zijn boodschap kering geweest, dan men zich reali- tijds is geraamd, maar hoogstens 1.2 toegekend, dan in de jaren van de Oosterscheldeproject maal. De rest is inflatie", stelt ir. beslissing voor een half open dam Visser „De Oosterschelde kan de ver- Aiss nadrukkelijk het onlangs uitge- seert ..Het rapport van de algemene re- wordt niet tweemaal zo duur als garner over de Oosterscheldewer- Hij beperkt zich tot de opmer- ..Er wordt in Nederland weer dover de Oosterschelde gepraat". projectleider maakt wél duidelijk de wijze waarop dat gebeurt niet enthousiaste instemming heeft, bouwers moeten zich niet laten moedigen door het commentaar de prijs, die overigens zeer vele cerianöers een goede broodwin- g bezorgt". begoogt Visser de mening van de projectleider de geldontwaarding over de afgelo- r. tien jaar van véél groter invloed i de bouwkosten van de stormvloed- Mevrouw A. Schot stopt als havenmeesteres Irandje in oven ütospuiterij Goes DES Een brandje in de moffelo- heeft donderdagmorgen schade [gericht bij een autospuiterij aan Dronkersweg te Goes. In de oven testen drie pallets met zogenaam- ïoorschakelapparatuur gemoffeld itden. zeker moment zag een van de rsoneelsleden rook uit het apparaat men. Over de oorzaak bestaat nog [duidelijkheid, maar vermoedelijk i, een van de pallets vlam gevat, schadebedrag was donderdag- kameVs vaL Koophandel ond nog niet bekend. Eigenaar J. R. i verzekerd. .Maar voor een veroordeling beslissing is het veel te vroeg; mis schien kan ons nageslacht de waarde van natuurbehoud in geld uitdruk ken, wij in elk geval nog niet", meent yisser De beste manier om de kosten voor de stormvloedkering te beperken is THOLEN Mevr. Adja Schot-van in dc optiek van ir. Visser 'nu veilig Meel uit Tholen stopt per 1 januari als cn snel door te Safn met onze techni- havenmeesteres van de watersport- sc,le hordenbloop". Hij is ervan over- vereniging De Kogge Ondanks het tui8d dat de heersende kritiek van feit dat zij haar taak tot volle tevre- zelf zal verstommen als straks het denheid van het bestuur uitoefent wil werk klaar is en Zeeland veilig en ze er zelf mee ophouden. De activltei- wei van zijn open Oosterschelde kan ten in haar winkel een zaak in genieten. Visser aan het slot van zijn scheepsbenodigdheden nemen te veel jnarboodschap: „Laten we het begin tijd in beslag. Mevrouw Schot is te- van ,het einde van onze montagc- vens havenmeesteres van de gemeen- arbeid tegemoet gaan in het vertrou- te Tholen. Deze functie blijft ze ver- wen dat vakwerk uiteindelijk erken- vullen ,ling zal vinden". AARDENBl'RG Ondanks gunsti- provinciaal bestuur. Bij twee grote in Middelburg - werd de Aardenburg- ger vooruitzichten zal de Steenfa- bouwprojecten - de Zeeuwse biblio- se Steenfabriek niet als sleenleveran- briekin Aardenburg begin januari de theek en het PZEM-gebouw, beiden cier gekozen. „Als ik die twee orders produktie weer vooreen periode van in de bouwwereld wijt directeur J. had gekregen, dan had ik rustig tot waarschijnlijk vier a vijf maanden Trapman de slechte resultaten in eind 1981 door kunnen produceren", stop zetten. Behalve aan de malaise 1983 ook aan de houding van het Zegl Trapman. Van november 1982 tot juni dit jaar 1 I *1 1_ was er sprake van een eerste tijdelijke 1 a i 1 Volgens directeur Trapman is er al GOES - De gemeenteraad KAMERS VAN KOOPHANDEL: westelijk Arbeidsbureau geweest. ..De Goes uitkering. Wethouder J. Dijkgraaf noodzaak van een nieuwe onderbre- heeft donderdag 100.00(1 gulden be- (CDA) liet weten dat daarvoor in de king is tijdelijk". vertelt de directeur schikbaar gesteld voor kwijschel- gemeente ongeveer 1000 mensen in -We hebben geen financiële ruimte ding van de afvalstoffenheffing (of- aanmerking komen. Hij voegde eraan rneer om nog door te draaien en de Miiigingsrechten). Daarbij toe dat ook andere inwoners om opslagterreinen zitten met vijf maan- vijtschelding van de gemeentelijke den werkvoorraad vrijwel vol De pro- vergrote meerderheid zo stellen de Kamers van Koophan- eigen betrapt bij efstai oesters ÖUWERSHAVEN De rijkspolitie Schouwen-Duiveland heeft don- rdagmiddag tegen één uur volgens de Kamers van Koophandel aanzienlijk worden beperkt, als de del. twee voorgestelde maatregelen wor den genomen, terwijl ook het ongenel voor het personenverkeer op deze wijze drastisch kan worden vermin- Zij verwachten overigens dat de Schade vanaf april het aanbod van personen auto's (door het toeristenseizoen; sterk toeneemt", aldus de Kamers bedrijfsleven nog meer dan 2,5 mil joen gulden zullen bedragen, omdat nog geen benadering kan worden ge in Zeeland willen dat de om bouw van beide aanleginrichtingen van de veerdienst Vlissingen-Bres- kens in de periode van midden fe bruari tot midden juni 1985 wordt derd. „Het is bekend, dat jaarlijks werkelijke financiële schade voor het vervroegd naar begin januari 1985. Bovendien zou de ombouwperiode moeten worden bekort, door het werk te laten uitvoeren in een drie- ploegcnstelsel, gedurende zeven da- feen aangehouden die bij 'Den Os- QiL ^ordt dringend verzocht in een .Sïïï :rn nwf aan de Hoofdingenieur-direcleui van de rijkswaterstaat in Zeeland, ir O H. Boom. waarin gewezen wordt op bedrijfsleven te beperken, door de concurrentiepositie van het regionale de extra kosten van ongeveer 2.5 voorstellen over te nemen „Ook de bedrijfsleven. De Kamers van Koop miljoen gulden voor het Zeeuwse be- argumenten om hieraan niet tege- handel hebben berekend, dat de mzet- dnjfsleven. doordat het vrachtverkeer moet te komen bleven onduidelijk bare vervoerscapaciteit op dc beide vier maanden moet omrijden via Indien dit zoals we veronderstellen veerdiensten tesamen gedurende de Kruiningen-Perkpolder. als gevolg budgettaire oorzaken heeft mogen wij ombouwwerkzaamheden minimaal van de stremming van de veerdienst u erop wijzen, dat aanmerkelijk hoge met twaalf procent vermindert voor Vlissingen-Breskens in die periode. kosten worden afgewenteld op het het totale verkeer en met 35 procent De schade voor het bedrijfsleven kan bedrijfsleven. Wij achten dit onjuist' derrechtelijk oesters uit de Greve- ;en te halen. Het betrof twee dui- opkoper met zijn helper, (o de politie hen op helerdaad tapte, hadden ze al zo'n 1000 ocs- (ongeveer 100 kg) opgevist. Antwerpenaren W. J A D. en J. P S waren donderdagmorgen L' Schouwen-Duiveland gereden in Loop daar duikers aan te treffen bereid zouden zijn om tegen een ?oeding oesters op te duiken. Bij nOsse' vonden ze G. S J van K Leuven en M A. L. van de B. uit cerlecht. die wel wat wilden verdie- 3i onverwijld aan de slag gingen imst van de politie maakte een taan de diefstal ten nadele van de toboeren. De Antwerpenaren (alten nog te ontvluchten met hun vol oesters, maar werden door fjiiüe achterhaald Er werd pro- lerbaal tegen het viertal opge- fct wegens diefstal en op grond de duikverordening. De uitrus- van de duikers werd in beslag omen. evenals de honderd kilo te. i Koophandel in hun bnef. Het is geven van de toeneemt van de kosten volgens hen gebleken tijdens de ver- als gevolg van de langere wachttijden, gadenng van de stuurgroep Derde doordat de kans toeneemt dat de het Dubbeldekker op 17 november, dat vrachtverkeer moet achterblijven op onvoldoende tegemoet is gekomen de veerpleinen en van de omzetverlie- aan de wens om de schade voor het zen door de verslechtering van de voor het vrachtverkeer. Aardrijkskunde Ze hadden gisteren aardrijks kunde, de leerlingen van de derde klas van die openbare toffere school in een van de whouwse dorpen. Johan, kom jij eens voor de *las en wijs jij op de kaart eens aan waar Amerika ligt" Jfoor Johan, een zeer gis kerel- dsjve>9een enkel probleem ..Hel "ff' daar meester" ■Uitstekend jongen", prees de Wderwijzer hem uitbundig. •Ja maar weer zitten. En wie d'«ef wie Amerika ontdekt tl te/U" U doodse stilte. ,0' ergens achterin de klas fu vinger aarzelend de lucht .Johan, meneer". POGING TOT JURIDISCHE STAPPEN el de mikt de JoDJ de raad met name op een korting belasting kunnen vragen. Ze krijgen ductiestop komt niet als een verras voor degenen die in aanmerking ko- die ook, als ze binnen de daarvoor sinK we hadden er rekrung mee ge- men voor een zogeheten eenmalige geldende inkomensnormen vallen, houden De wethouder beklemtoonde dat aan Wanneer hij terugblikt op 1983 con- ëén en ander zo ruim mogelijke be- stateert hij met spijt, dat het provin- kendheid wordt gegeven. ciaal bestuur zijn fabriek lijkt te ver- Al tijdens de begrotingsbehandeling geten. „De provincie heeft te weinig in oktober '83 had de raad zich in aan ons gedacht. Men had ons zeker meerderheid uitgesproken voor een de helpende hand kunnen bieden. Uit gebaar in de richting van de echte es komen regelmatig fraaie termen minima Daar was door het dagelijks over het bevorderen van de Zeeuwse bestuur uitwerking aan gegeven, ten- werkgelegenheid. Als je alleen provin- einde geen juridisch aanvechtbare ciale steun krijgt wanneer je over een dingen te doen. Dat leidde tot het sterke lobby beschikt, dan hebben we plan om desgevraagd afschrijvingen 'n Zeeland slechte bestuurders. Wij te verlenen van de afvalstoffenheffing kwamen zeer wel in aanmerking voor, aan mensen die daarvoor in aanmer- noern het maar een verkapte subsi- king komen. Met name de VVD had die" daar bij monde van L. Mol-de Jager Trapman doelt daarmee op de bouw grote moeite mee Ze vond dat ge- van de Zeeuwse bibliotheek en het meenten niet aan inkomenspolitiek PZEM-gebouw Zeker bij het laatste moeten doen. Het raadslid zei dat een Project was de Aardenburgse Steenfa- afschnjvingsregeling dan ook moet bnek een serieuze kandidaat, maar gelden voor alle burgers De PvdA-er om kwaliteit-technische redenen - P Duinkerke wees erop dat zulks ook waar de directeur overigens vraagte- - op grond van een uit 1845 daterende kens bij zet - werd er voor een andere, wet-gebeurt Niet alleen de minima, vele malen duurdere niet-Zeeuwse maar iedereen die onder de normen steen gekozen „Ik geloof dat het valt. komt in aanmerking betoogde bestuur in Zeeland te weinig gezond hij. Wethouder Dijkgraaf beaamde chauvinisme aan de dag legt Het was dat Hij merkte nog op dat de regeling t°ch een simpele kwestie Als ze die voorshands voor 1984 geldt en niet orders aan óe enige Zeeuwse Steenfa- automatïsch voor de verdere toe- bnek hadden gegund, dan hadden we komst geldt °P ons huidige productieniveau van 70 procent gemakkelijk een jaar door kunnen werken Voor de bouw van de Zeeuwse bibliotheek is ons zelfs hele maal geen offerte gevraagd", aldus Trapman Ter illustratie van het 'ge zonde chauvinisme' verwijst de direc teur naar Brugge Voor de bouw van de nationale bank aldaar, waar zijn fabriek in normale tijden volgens hem zeker als leverancier zou zijn gekozen, werd nu voorrang gegeven aan een Belgische concurrent ..Heel jammer, maar begrijpelijk", zegt Trapman daarover Drs Dijkgraaf VEERE De 18-jarige draglinema- chinist Toon le Conté uit Goes is bezig met het nemen van juridische stappen tegen de verdeling van de muntenschat van Serooskerke. Hij meent aanspraak te kunnen maken op een deel van de totaal 853 zilve ren plakken die in 1979 werden gevonden in de grond onder het gesloopte hotel 'De Lindenboom' op het Dorpsplein van Serooskerke. Als Conté doorzet betekent dat dat er andermaal juridische verwikke lingen ontstaan rond de ontdekking van dc munten. Langdurig is er in deze zaak een juridisch steekspel gevoerd tussen de erven van dc voormalige eigenaar van het pand en dc gemeente Veere. Le Conté zegt 'met stomheid gesla gen' te zijn toen hij deze week in het bericht over de aanstaande veiling van de muntenschat las, dat twee andere vinders wel meedelen. Het zijn de voormalige gemeente-opzich ter S Koole en gemeentewerkman L. Jacobsen Zij krijgen samen 288 munten die tegelijk met het Veerse aandeel zullen worden geveild. Le Conté noemt zich de echte vinder „Ik ben de man die de pot met munten bloot woelde. Als ik niet zo diep had gegraven was die pot er nooit uitgekomen". Al direct na de ontdekking van de muntenschat stelde de draglinema chinist destijds dat hem een deel toekwam. Volgens zijn baas, C. West dorp van het gelijknamige slopersbe drijf dat het karwei in Serooskerke uitvoerde, had Le Conté echter geen been om op te staan, omdat de firma door het tekenen van het sloopcon- tract. afstand had gedaan van alle 'echten op wat er eventueel aan vaardevols zou worden opgegraven. Le Conté zegt het onrechtvaardig te /inden dat de gemeente-opzichter en Ie gemeentewerkman wel 'in de prij zen zijn gevallen' en hij niet. Er bestaan over de ontdekking verschil lende lezingen. Le Conté houdt het er op dat hij de enige was. Jacobsen was als stratenmaker elders in het dorp aan het werk en stond tijdens zijn schafttijd bij het graafwerk toe te kijken ..Hij had met die sloop niks te maken", zegt Le Conté En de gemeente-opzichter zou naar .zijn zeggen op het moment van de ont dekking zelfs niet eens aanwezig zijn geweest, maar was via een telefoon tje van iemand uit de buurt snel opgetrommeld. Daartegenover staat de lezing van de gemeentewerkman, die op een bepaald moment toekij kend op het werk zijn hand opstak en 'ho even' riep naar de draglinema chinist. omdat hij 'iets groens' had gezien Koole en Jacobsen waren daarop met hun handen verder gaan graven, waarbij ze op de munten- voorraad stuitten. Contract i Mont- De heer Le Conté Burgemeester mevrc frans wijst in haar r< naar het contract met de slopersfir ma. Na de vondst had de gemeente in een aangetekend schrijven aan de sloper nog eens duidelijk herinnerd aan hel sloopbeslek. waarin de ge volgen bij een eventuele vondst van iets waardevols waren omschreven. Op deze brief kreeg de gemeente geen reactie meer, Le Conté stelt nu dat hij als vinder nooit een contract met de gemeente heeft getekend. Burgemeester Van Montfrans daar over: „Hoe hard het ook klinkt, wij hebben met meneer Le Conté als persoon niets te maken, maar alleen met het bedrijf. Contract is con tract". Zowel Jacobsen als Koole krijgen ieder 144 munten. Wat dte munten zullen doen op de veiling, die in februari plaatsvindt, is nog de grote vraag. Maar wat de opbrengst ook moge zijn, voor Jacobsen blijft het een leuke financiële meevaller. „Als gewone man vlas je op schoppen. Ik kan best wat gebruiken, maar lk geloof niet dat ik daar erg veel wijzer van zal worden. Het zal eerder een extraatje zijn om eens in de buurt van op vakantie te gaan Ik heb zes kinderen. Het lijkt me leuk om aan ieder van hen en ook aan mijn vrouw een munt cadeau te doen. En wat er dan uiteindelijk nog van in mijn portemonnee zal komen, zal niet zoveel wezen". Jacobsen zou het wel billijk vinden wanneer de gemeente .V'eere on danks die contractuele bepalingen toch een gebaar zou maken naar de draglinemachinist toe. In deze geest maakte ook het raadslid \V. Duvekot tijdens een rondvraag onlangs nog een opmerking. De burgemeester liet toen weten dal dat wel eens nader zou worden bekeken. Me vrouw Van Montfrans wilde er don derdag in haar reactie niet nader op ingaan of daar nog- werk van zal worden gemaakt. Zij wil het laten bij de mededeling dat de gemeente in de afw ikkeling van deze kwestie 'uiterst correct heeft gehandeld'. Weer aan de slag Ondanks de slechte resultaten van 1983 verwacht hij ruim binnen het halve jaar weer aan de slag te kun nen. Dc toekomst ziet er iets gunsti ger uit. Vooral omdat de Nederlandse steenbakkers onlangs een akkoord hebben getekend, dat ze in 1984 niet meer zullen produceren dan in 1983. Dit betekent, meent Trapman, dat de vraag volgend jaar het aanbod met zo'n 150 miljoen stenen zal overtref fen. Voor de Aardenburgse Steenfa briek is de productiebeperking bo vendien slechts ten dele van toepas sing, omdat 60 procent van de afzet naar België gaat. Trapman verwacht dan ook dat de omstandigheden op relatief korte termijn iets zullen nor maliseren. Tot een derde productiestop zal hoogstwaarschijnlijk niet moeten worden overgegaan Temeer omdat er interne verbeteringen in de fabriek zyn doorgevoerd, die de productiekos ten aanmerkelijk drukken Met name de recente overschakeling van gas- op kolenstook bespaart ongeveer 50 pro cent op de energierekening Dergelij ke bezuinigingstechnieken resulteren volgens de directeur in een netto prijsdaling Verder speelt als gunstige factor mee. dat de Aardenburgse Steenfabriek ondertussen een van de weinige overgebleven Nederlandse producenten is van originele hand vormstenen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 21