Geen vergunning duikbootorder PZCfl Peking belooft orders en verbeterde betrekkingen Minister: geen hernieuwde oproep boycot Zuid-Afrika Huisarrest Bulgaarse verdachte aanslag paus Tekst Anne Frank op school lovooy mode GELUKKIG MET DUIKBOOTBESLUIT PZC/ binnen-buitenland 3 Vooi de feestdagen het weer Nederland moet meer halen uit EG-ontwikkelingshulp Deltagebied water Hautisch bericht M: eerst zuid 5-6, in de middag "Tiend naar zuidwest; zicht: aan- nkelijk goed, later matig: tempera- -v kustwater: ongeveer 5 graden: tykmg waterstanden: geen afioij- van betekenis: maximum golf te monding Scheldes: tijdens water vanmiddag circa drie- wrt meter zeegang. ZON EN MAAN december op 08.46 onder 16.31 op 20.35 onder 11.47 Antonov, met handboeien om, wordt door twee agenten naar zijn woning gebracht. DEN HAAG (GPD) Het Neder landse bedrijfsleven zal een veel groter aandeel kunnen hebben in projecten die worden gefinancierd door het Europese Ontwikkelings fonds. Tot onder meer die conclusie ko men mevr. drs. H. Bersee en drs. P. A. Morshuis van de onderafdeling bestuurskunde van de Technische Hogeschool Twente na een onder zoek dat zij hebben uitgevoerd on der auspiciën van de Commissie voor Ontwikkelingsproblematiek van Bedrijven, een commissie van de Sociaal-Economische Raad. De twee onderzoekers bevelen aan dat niet alleen het bedrijfsleven actiever wordt en uit zichzelf op zoek gaat naar orders die in het kader van het EOF te vergeven zijn, zij sporen ook de overheid aan om, zodra projecten bekend wor den, contact met bedrijven op te nemen. Smokings m alle maten (ook in de verhuur). Donderdag koopavond 1 cm 22 december 03 06 234 03 36 257 03.57 160 04.19 264 05.08 189 05.04 223 05.29 193 "t. 23 december 03.53 236 04.20 259 04.50 166 05.08 266 05.51 192 05.48 226 06.11 196 15.31 243 15.55 264 17.15 173 16.49 273 17.21 207 17.19 241 17.50 211 16.19 241 16.44 262 18.04 174 17.36 272 18.09 208 18.08 241 18.38 211 10.39 208 10.55 242 10.46 201 10.28 229 11.04 240 11.00 180 11.30 257 11.25 205 11.42 239 11.39 198 21.53 203 22.30 214 22.30 153 22.55 232 22.56 177 23.12 205 23.02 170 22.38 191 23.14 203 23.18 145 23.40 221 23.41 167 23.58 194 23.51 162 (Slot van pagina 1) woensdag brengt ook de bouw van de twee in 1981 bestelde onderzeeboten voor Taiwan in gevaar Volgens Lubbers was het veiligstellen van die order, waar Taiwan al enkele honderden miljoenen guldens in ge stoken heeft, voor dat land een hoofd reden voor de vervolgbestelling van vier onderzeeboten Op die manier zou werf zeker aan zijn verplichtingen kunnen voldoen. Dat is nu onzeker geworden. De woordvoerders van de grote partijen in de Tweede Kamer willen dat het kabinet over de brug komt om in elk geval de bouw van die twee onderzee boten mogelijk te maken. Volgens de VVD'er Jacobse gaat het daarbij om een bedrag van tussen 300 en 400 miljoen gulden. Jacobse zei dat „het nog maar de vraag is of minister Ruding (finan cien) daar zo blij mee is". Hij vindt het een verantwoordelijkheid voor het ka binet zelf om aan te geven waar dat geld vandaan moet komen. Hij kondigde aan dat de VVD alles in het werk zal stellen om het besluit terug te draaien. De PvdA vindt dat het kabinet in haar besluit volstrekt, voorbij gaat aan de economische gevolgen. Het kabinet zal Wilton Fijenoord. des noods met eigen defensieorders, te hulp moeten komen. „De regering heeft een bijzondere verantwoorde lijkheid omdat de huidige positie van de werf mede door overheidshandelen is veroorzaakt". Doek valt Steun Voorzitter Etman van de onderne mingsraad van Wilton Fijenoord ver wacht dat de weigering van de export vergunning binnenkort het einde van de Rotterdamse werf betekent. Vol gens Etman betekent het besluit een direct verlies van 2100 arbeidsplaat sen bij de werf. „Maar ook bij de toeleverende bedrijven, tot aan Ap- pingedam toe. zullen duizenden ont slagen vallen", aldus Etman. Volgens hem kan alleen zeer forse overheids steun de werf nog soelaas bieden. Lubbers wilde woensdag nog niet zeggen hoe het kabinet op een ver zoek van de werf om steun zal reage ren. Hij noemde dat een afzonderlijke kwestie, waarover het kabinet zich dan wel zal beraden. „Dit besluit schept geen verplichtingen voor het kabinet", aldus Lubbers. Volgens de premier geldt het besluit van woensdag ook voor eventuele andere militaire orders. Zo wilde Tai wan in ons land ook een tiental mij- nenjagers bestellen, Dat gaat nu zeker niet door. Maar Lubbers hield wel open dat Taiwan alsnog zal besluiten tot een aantal civiele bestellingen (containerschepen, baggermachines). „Taiwan is nog bezig met het invullen van de civiele orders die het gevolg waren van het besluit van 1981", zei de premier. Hij verwacht dat de groei van de laatste jaren in de handelsbe- DEN HAAG Premier Lubbers deelde woensdag hét besluit v met betrekking tot de duikbootorders mee. Over de afbouw van de twee onderzee boten zei werfdirecteur ir. J. B. A Sluis dat het voor de betrouwbaar heid van Wilton Fijenoord een onover komelijke ramp zou zijn indien deze gestaakt zou moeten worden. Volgens Sluis is het voorbestaan van de nieuw- bouwafdeling toch al in gevaar omdat voor de korte termijn alleen de Taiwa nese order in het verschiet lag. De burgemeester van Rotterdam, Bram Peper, zei verheugd te zijn dat de vergunning niet wordt verleend. Hij sprak van een ..verstandig be sluit", maar noemde het „afschuwe lijk dat we een afweging van belangen hebben moeten maken; tenslotte is de werkgelegenheid van iedereen ons even lief'. Het Rotterdamse college van B en W heeft er steeds op gewezen welke Chinese orders de haven zou mislo pen als de vergunning wel gegeven zou zijn. Volgens een rapport gan het Nederlands Economisch Instituut zouden Chinese sancties Rotterdam 430 banen en tientallen miljoenen aan orderverliezen kosten. Peper ver wacht dat Taiwan aanvankelijk zeer terughoudend zal reageren, maar na verloop van tijd de economische rea liteit onder ogen zal zien. Directie: K. Scherphuis, W F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60, 4381 EG Vlissin gen, tel. (01184) 15144 Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651 Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457. Hulst- Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m vrij dag vanaf 19.00 uur; (01184) 15144. Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag,t/m vrijdag van 08.00-17.00 uur. 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren. Expeditie: (01194) 511. Advertentie-afdeling: (01186) 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur. Redactie (01184)-14796. Overlijdens advertenties maandag- tm vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondag avond van 20.00 lot 22 00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 62,80. franco per post 74,-. per maand 21.65, jaarabonn. 245,-; losse nummers 0,85 (alle bedragen inclusief 4 pet. btw.). Postrek. nr.: 3754316, t.n.v. PZC ab.rek, Middelburg. Advertentietarieven 122 cent per mm; minimumprijs per advertentie f 18,30; ingezonden mededelingen 2'/j x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 4,25 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B.V. Middel burg. ONDERDAG 22 DECEMBER 1983 AMSTERDAM - In Amsterdam vond woensdagmiddag de overdracht plaats van de teksten uit het dagboek van Anne Frank, een muurschildering op de gevel van de Anne-Frankschool aan de Niersstraat in de hoofdstad. De schildering is van de hand van de kunstenaar Harry Visser. Op de foto de burgemeester bij de overdracht, terwijl schoolkinderen ballonnetjes oplaten. BEN HAAG (GPD) „Wij zijn zeer gelukkig met het besluit van Nederland om geen juikboten te leveren aan Taiwan", zo verklaarde gisteren een Chinese diplomaat kort nadat ninister president Lubbers de pers had meegedeeld dat geen exportvergunning wordt -egeven aan de Rotterdamse scheepswerf Wilton-Fijenoord bij wie Taiwan nog vier jnderzeeboten wilde bestellen. Voor Nederland, aldus deze Chinese diplomaat, ligt er in China nu een schitterende toekomst op zowel economische als politiek terrein, fting heeft nadat drie jaar geleden over die van zijn collega van economi- de vier schepen voor Taiwan beteken- H kabinet van Agt eenmalig besloot sche zaken van Aardenne (VVD), die de werkgelegenheid voor 5000 tot 6000 K het verlenen van een exportver- uit oogpunt van werkgelegenheid de mensen tot 1990. waning voor twee duikboten zijn levering aan Taiwan koste wat het sbassadeur teruggeroepen en de di- kost wilde doordrukken. De bouw van ianatieke betrekingen terugge- acht tot op het niveau van zaakge- .«m cTniMx gsügde. De Chinese diplomaat liet K.AJV1EK 01 EU NT Ssorschemeren dat daarin binnen af- lJl7'7TTT^vTT/-<Tlv!/-, gabare tijd een wijizging in komt. ÖLZ,UllNlUirN<jr Hogelijk kan ons land ook gauw reke- RF TA ARDFNOORTTFN a op orders op het gebied van DLJAAKUEi>UUKDLl> penwerken, tunnelbouw alsmede in DE?^ HAAG (ANP) - Een meerderheid Bdbouwprojecten, zo wordt uit goe- van de tweede kamer is het eens met ^gelichte kring vernomen. het voorstel van minister Brinkman apolitieke kringen wordt gezegd dat van wvc om volgend jaar een bedrag it besluit van de regering een over- van ongeveer 250 miljoen gulden te inning betekent voor minister Van bezuinigen op de bejaardenoorden. sr. Broek, die zich een fel tegenstan- D'e bezuinigingen worden gereali- niets anders dan een de facto erken- jerheeft getoond voor de levering van seerd door een grotere greep van de ning van Taiwan, dat door China ie conventionele duikboten aan Tai- minister op de begrotingen van de wordt beschouwd als een "opstandi- Zijn visie stond lijnrecht tegen- bejaardenoorden en het tieheersen ge provincie". van de bouw van nieuwe voorzienin- Als China een buurland zou zijn ge- gen. weest van Nederland, zou de levering ubbers naar VS Premier Lub- De linkse oppositie verklaarde zich van oorlogsmateriaal zelfs kunnen irszalop 18 en 19 januari een bezoek woensdag tijdens het debat in tweede worden aangemerkt als een daad van ifügen aan de Verenigde Staten, kamer over de bezuinigingen op de agressie. De economische kansen «ewel de reis in principe een privé- bejaardenoorden tegen de voorstellen voor Nederland zou men voor de Ho hMrinrfomü,, vai™, ^inn. eerste komende vijftig jaren wel kun nen vergeten, zo wordt gezegd. Peking Vijandige daad Voor minister van den Broek was deze „economische factor" ook een belangrijk argument om niet afwij zend te staan tegenover het verlenen van de exportvergunning. Maar on der druk van de rapporten van zijn ambtenaren veranderde de bewinds man allengs van gedachten. Levering van de duikboten ain Taiwan, zo werd de minister te verstaan gege ven, betekende een „vijandige daad jegens China", want in feite is dit algemene dienst Wijnaendts, onder streepte nogmaals deze visie van de ambtenaren. In ambtenarenkringen hield men re kening met het feit dat de Taiwanese order voor de Rotterdamse scheeps werf een „politiek spel" is van de regering in Taipeh die via ons land politieke erkenning probeert te be werkstelligen. In Taipeh redeneerde men dat als Nederland Taiwan zou erkennen de andere Europese landen dat voorbeeld wel zouden volgen. Maar deze hoop is nu de bodem ingeslagen. In politieke kringen meent men overi gens dat het kabinet eigenlijk niet zo lang hoefde na te denken over de leverantie van wapentuig aan Tai wan. Kijk maar naar Frankrijk. Dat land gaat als het de verkoop van wapens betreft, over lijken. Dat het geen oorlogsmaterieel levert aan Chi na is toch wel veelbetekenend, zo redeneert men in deze kringen Actie uakter heeft, zal Lubbers in Was- van bewindsman. Volgens de plan- in en New York toespraken hou- ïiftot organisaties op het gebied van Brinkman moet er per bejaar denoord gemiddeld 6 procent op de zal het Nederland nooit vergeven en Amerikaanse buitenlandse poli- begroting bezuinigd worden. Daar te- zal te zijner tijd op het internationale genover heeft Brinkman 25 miljoen gulden uitgetrokken voor zogeheten flankerend beleid, dat wil zeggen voorzieningen die bejaarden in staat moeten stellen om langer thuis te blijven wonen. vlak dat zeker laten voelen. Een in tern rapport van de economische af deling van het departement van bui tenlandse zaken waarschuwt de mi nister voor de economische gevolgen en de missie van ambassadeur in Dat minister van den Broek uiteinde lijk toch voor de „Chinese kaart" heeft gekozen, komt, zo meent men in politieke kringen, door een combina tie van factoren: in de eerste plaats is Peking ditmaal snel tot actie overge gaan. Er ging geen week voorbij of er stond wel een functionaris van de Chinese ambassade op de stoep van buitenlandse zaken. De argumenten van zijn ambtenaren, de druk van de Rotterdamse lobby onder leiding van burgemeester Pe per, die een fel tegenstander van de levering van duikboten aan Taiwan, de (interne) rapporten van de econo mische afdeling van buitenlandse za ken en die van ambassadeur Wij naendts (die zijn oor te luister legde in Peking) waarin het geven van de exportvergunning aan Wilton-Fij enoord sterk worden afgeraden, wa ren voor de minister overtuigend genoeg om in het kabinetsberaad zijn beleid te verdedigen. KABINET TEGEN EXTRA EG-TOP p vooruitzichten van vrijdag tot en met aadag: Issdvallig en vrij zacht. Middagtempe- omstreeks acht graden. fVan onze correspondent i ROME De Bulgaar Sergej Anto nov, verdacht van medeplichtigheid aan de moordaanslag op de paus, in mei 1981, is woensdagmiddag uit de Italiaanse gevangenis ontslagen. Rechter van instructie Ilario Martella, die hem in november van het vorig- jaar liet arresteren, stemde toe in het verzoek van Antonovs verdedigers om hem om gezondheidsredenen uit de gevangenis to ontslaan, maar legde hem tegelijkertijd huisarrest op. De Bulgaarse ambassade heeft rech ter Martella de verzekering gegeven dat Antonov het land niet zal verla ten. voordat de Italiaanse justitie een beslissing over zijn zaak heeft geno men. Bet weerbeeld iti Zeeland was giste- a alleszins redelijk. Er was veel zon o ie temperatuur was hoog voor de i »d van et jaar. Ook in de langste mhtwas de temperatuur boven nul. hl viel hier en daar nog een bui. Maag staat het iveer onder in- Kd van een stormdepressie boven Atlantische Oceaan Aanvankelijk i er nog opklaringen met op somrni- plaatsen nog een kans op een bui. bewolking zal in de middag snel nemen op nadering van een kou ttetj behorende bij de Oceaan-de- mie. In de middag zal het enige tijd regenen, bij een temperatuur Hongeveer 8 graden. De wind waait rel uit zuidelijke richtingen en is mxgend krachtig. In de middag de wind naar het zuidwesten, xruitzichten voor vrijdag: zuid- tieUjke stroming blijft gehand- deze stroming lopen storin- mee. Voor morgen ivordt er dan tor er het algemeen veel beioolking tmcht met nu en dan regen. Het vrij zacht met een middagtempe- J-Mir van omstreeks 9 graden. Voor meer mensen verhuissubsidie bij opknapbeurt huis DEN' HAAG (GPD) Meer mensen zullen binnenkort in aanmerking ko men voor een verhuiskostensubsidie als hun woning moet worden opge knapt. Staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting bereidt een nieuwe regeling voor. Hij voert daartoe over leg met de grote steden, die het meest met stadsvernieuwing te maken heb ben. De regeling zal pas in de loop van 1984 in kunnen gaan. Voor de uitbreiding van de subsidiere geling wil Brokx met meer geld be schikbaar stellen. Het moet worden betaald van de 90 miljoen gulden, die ook dit jaar voor verhuissteun op de begroting staat. Dat betekent dat de maximale subsidie per geval omlaag zal gaan. Nu is het maximum f 4500 in de grote steden en f 4000 daarbuiten. Volgens de huidige regeling krijgen alleen mensen een bijdrage in de verhuiskosten, wier woning zeer in grijpend wordt vernieuwd. De nieuwe regeling moet ook voor minder ingrij pende verbouwingen subsidie moge lijk maken. Het overleg met de steden en de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten is nog niet afgerond. DEN HAAG (GPD) Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) voelt niets voor een hernieuwde oproep aan het Nederlandse bedrijfsleven om Zuid-Afrika vrijwillig econo misch te boycotten. „Het bedrijfsleven heeft nee tegen zulke maatregelen gezegd, en ik wil als minister van buitenlandse zaken geen repeterende breuk wordenzei Van den Broek vanmorgen in de Tweede Kamer bij de voortzetting, van de behandeling van de begroting van buitenlandse zaken. De oppositie en het kamerlid Schol ten waren het niet met de bewinds man eens. Zij vonden dat hij door moest gaan met aandrang uit te oefe nen op het bedrijfsleven voor econo mische maatregelen tegen Zuid-Afri ka. Van den Broek wees er echter op dat dit kabinet evenmin als vorige een beleid heeft gevoerd dat totale isola tie van Zuid-Afrika wilde bewerkstel ligen. „Wij hebben geen wetgeving die het Nederlandse bedrijfsleven kan verplichten tot handels- en investe ringsstops in Zuid-Afrika. Ons beleid is dat van selectieve maatrgelen tegen het apartheidsbewind door middel van opvoering van politieke en econo mische druk in samenwerking met zoveel mogelijk internationaalaldus Van den Broek. Met betrekking tot de problemen in de Europese Gemeenschap is het ka binet geen voorstander van het hou den van een extra Europese topconfe rentie, zoals op de recente bijeen komst van regeringsleiders in Athe- Bisschop ontvoerd in Nicaragua MANAGUA (REUTER) In Nicara gua zijn in de oostelijke provincie; Zelaya een franciscaner bisschop, drie priesters en enkele Indianen ontvoerd door rechtse, door de Ver enigde Staten gesteunde opstande lingen. Dit heeft het ministerie van buitenlandse zaken in de hoofdstad Managua meegedeeld. De bisschop is de 65-jarige mgr. Salva dor Schlaefer. die de Amerikaanse nationaliteit heeft. Over de nationali teit en de identiteit van de drie pries ters is niets meegedeeld. ne is geopperd. Minister-president Lubbers zei dat zo'n extra EG-top maar valse verwachtingen zou wek ken. Een goed resultaat vergt een gedegen voorbereiding, aldus de pre mier. De eerstvolgende reguliere Eu ropese Raad van regeringsleiders is pas over een half jaar, onder Frans voorzitterschap. Staking Surinaamse bauxietmaatschappij PARAMARIBO/DEN HAAG (ANP) De werknemers bij de bauxietmaat schappij Suralco in Suriname heb ben sinds maandag het werk neerge legd, zo is woensdag vernomen uit Paramaribo. Een woordvoerder vani Suralco heeft dit desgevraagd beves tigd. Het gaat om een spontane stakingsac tie. zo wordt in Paramaribo gezegd. De staking wordt niet gesteund door de vakbonden. De stakers protesteren met name tegen aanzienlijke belas tingverhogingen die de Surinaamse regering per 1 januari heeft aangekon digd. De werknemers krygen hiervoor geen compensatie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3