PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT een vergunning voor duikbootorder Taiwan PZC Moebarak nodigt Arafat uit Koninklijk paar viert 30 april in Den Haag 'VD ONEENS MET KABINETSBESLUIT Eerste kamer akkoord met kortingswetten vandaag 'Wisselvallig Half tot zwaar bewolkt, in de kustge bieden eerst nog een enkele bui. Later op de dag van het zuidwesten uit af en toe regen Middagtemperatuur onge veer acht graden Matige zuidwestelij ke wind, aan de kust krachtig, later mogelijk hard. 226e jaargang no. 301 ponderdag 22 december 1983 Vandaag.... op pagina 8 De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren 01184-15144, heer v d. Bulck 0 HAAG Koningin Beatrix en prins Claus zullen volgend jaar op zoveel mogelijk leden van de koninklijke familie bij de viering in Den Haag zondag 30 april in Den Haag koninginnedag 1984 meevieren. aanwezig zijn t rijksvoorlichtingsdienst heeft dat woensdag bekend gemaakt. Prins Claus was dit jaar bij de viering van koninginnedag in Lochem en de RVD zullen met oog op de 75ste verjaardag van prinses Juliana Vaasen als gevolg van zijn ziekte met aanwezig DEN HAAG (GPD) De regeringsfracties in de Tweede Kamer zijn scherp verdeeld over het conflict tussen China en Taiwan. Ook besluit van om de Rotterdamse scheepswerf Wilton Fijenoord geen vergunning te verstrek- wijst het kabinet erop dat de Verenig- 6 6 de Staten hun wapenleveranties aan ienvoor de levering van vier duikboten aan Taiwan. Het CDA steunt het kabinetsbesluit, de Taiwan hebben teruggeschroefd en TVD is daar fel tegen en wil dat het wordt teruggedraaid. let kabinet en het CDA weten zich echter gesteund door de oppositie. De fracties van PvdA tnD'66 verklaarden woensdag het kabinet te zullen steunen. Vermoedelijk volgende week oensdag zal de Tweede Kamer over het besluit, dat het kabinet woensdag na uren mgaderen nam, debattere^ Vrijdag wordt wellicht een hoorzitting gehouden. Be fracties zullen dan het kabinet van Nederland". Ook de PvdA vindt kabinetsbesluit en voorspelde een po llgen in elk geval maatregelen te dat de goede betrekkingen met China sitieve invloed op de Nederlands-Chi-- rj" van ?ns gegeven woord te gmen om het voortbestaan van de niet mogen worden aangetast. nese relaties op politiek, wetenschap- KU,me» aIwl.'Ken aicius Lubbers, iwdlijdende scheepswerf van Wilton Een exportvergunning zou volgens pelijk en handelsgebied 'e argumenten waren niet Rjenoord veilig te stellen. Ook willen Lubbers, die sprak van „woord- Een nieuwe inbreuk op de betrekkin- CDA, PvdA, VVD en D'66 dat de breuk", aan de voorspelbaarheid van gen met China, ..dat in de wereld een 1?^ -J)p moment no= «ering garandeert dat de twee reeds de Nederlandse buitenlandse politiek zeer voorname plaats inneemt", seenatudeüjklieid scheppen over zijn 1981 bij de werf bestelde duikboten afbreuk doen. De Chinese reactie zou noemt het kabinet strijdig met de gJjesen°ver de problemen van En Taiwan kunnen worden afgele- nu scherper zijn dan in 1981. zo veron- internationale rechtsorde. Dat zou ex- wulon yenoord. Het besluit van ei Daarvoor zijn honderden miljoe- derstelt het kabinet. In 1981 besloot tra zwaar opgeval worden nu Neder- (Slo* -ie ÖÖO 3 kol 2) a guldens nodig. De bewindvoer- China de (diplomatieke) betrekkingen land voorzitter is van de veiligheids- iz- ii van Wilton Fijenoord gaan hier- op een laag pitje te zetten. raad van de VN Pagina 3: Peking belooft orders vandaag praten met het ministe- De Chinese zaakgelastigde Guo Jie Levering van duikboten zou niet bij- Pagina 13 Taiwan-hesluit nadelig Werkloos De industriële produktie in Neder land zal volgend jaar licht groeien, maar de OESO voorspelt 'ook een verdere toename van de werkloos heid (PAGINA 4) Vechter Kolen Uit milieu-overwegingen zijn weer bezwaren ingediend tegen de 'kole- Simon Wies ent hal, de nazijager, nombouw' van de centrale bij rechter en vechter, wordt 75 jaar Borssele. en doet het niet kalmer aan. (PAGINA 13) (PAGINA II) dat de andere westerse landen sinds 1980 ook geen exportvergunningen voor wapens rpeer hebben verstrekt. Lubbers zei woensdag dal al daze argumenten zijn afgewogen legen het belang van het voortbestaan van en de werkgelegenheid bij Wilton Fij enoord. „Er is gezocht naar argumen ten om van ons gegeven woord te Radio en tv, kunst: 2. Bin.- en buitenl.: 3 en 5. Financiën, economie: 4. Varia: 9, 10 en 11. Provincie: 13, 15. 17 en 19. Sport: 21 en 23. Lozingseisen De Zeeuws-Vlaamse werkgevers menen dat de lozingseisen voor de Westerschelde 'te strak en te for malistisch' worden gehanteerd. (PAGINA 17) van economische zaken, ondernemingsraad van Wilton Fij- eord voorspelt nu het einde van de fieepswerf en van de werkgelegen- Ivoor 2100 mensen. In een uiterste ng om de vergunning toch binnen halen, overwegen de bewindvoer- (het bedrijf heeft surseance van elallng aangevraagd) juridische appen tegen het kabinetsbesluit. verklaarde gisteren blij te zijn met het dragen aan een oplossing van het voor 'De Schelde' hina i!t kabinetsbesluit is volledig be id door onze relatie met de Volks- ipubliek China, die Taiwan als een istandige provincie beschouwt, armee heeft CDA-minister Van ai Broek (buitenlandse zaken), die de levering is, een overwinning boekt op minister Van Aardenne onomische zaken) en de VVD-mi- ters, Ook CDA-minister Ruding lancién) zou voor levering geweest een brief aan de Tweede Kamer minister Van Aardenne er na- hel kabinet op dat in 1981 al is ifgd dat de toen verleende export- igunning „éénmalig" was. „Daar- zijn bij de China verwachtingen aldus premier Lubbers asdag op een persconferentie, gaf toe dat geen sprake is van een ndische belofte aan China, maar i van een politieke. Ook CDA- trdvoerder Van Iersel zei woens- i dat het CDA in 1981 al gezegd tft „eens maar nooit weer". Volgens n Iersel zou een ander besluit „af rik hebben gedaan aan de geloof- 'igheid en de betrouwbaarheid lienstregeling IS kerstdagen «jaarwisseling BEZ WA REN PL A N T WEE VERDIENERS DEN HAAG (GPD) De eerste kamer verdieners volgende week door de heeft woensdag ingestemd met de eerste kamer wordt goedgekeurd. In kortingsmaatregelen i het kabi- de drie grootste fracties (CDA. VVD net. Tijdens het debat in de senaat en PvdA) leven grote bezwaren tegen hierover steunden CDA, VVD en de het wetsontwerp Vanuit het kabinet kleine rechtse partijen de plannen en door de partijen in de tweede van het kabinet om de ambtenaren- kamer wordt vooral op de regerings salarissen procent te week in de tweede kamer wees de oppositie de voorstellen van de hand. Staatssecretaris De Graaf (sociale de uitkeringen met 3 fractie flinke druk uitgeoefend om het erlagen. Net als vorige plan toch goed te keuren De bezwaren van de senatoren richten zich minder op de belastingverhoging ken) maakte duidelijk dat nog niet zelf- dan °P de maatregelen daar vaststaat dat het ziekengeld gekort omheen De vereiste nieuwe werkne zal worden, zoals de VVD-fractie in de mersverklaring. waarin men moet tweede kamer had voorgesteld Wel aangeven of men gehuwd is, alleen herhaalde de bewindsman zijn beves- staat of samenwoont, is een inbreuk tiging dat ook het ministerie in deze op de privacy Daar tilt de eerste richting denkt bij het zoeken naai' een kamer zwaar aan. alternatief voor de voorgestelde kor- ting op de hogere uitkeringen. Als voornaamste probleem hierbij noemde de staatssecretaris de door werking van bovenwettelijke afspra ken. De staatssecretaris liet weten dat zelfs de huidige vrijstelling van 25 procent van aanvullende inkomsten een uitzondering is. Extra inkomsten behoren te leiden tot een lagere bij standsuitkering. zei hij. Een meerderheid van de eerste kamer lijkt- overigens met minister Rietkerk van mening te verschillen of de voor genomen verlaging van de vergoedin gen en pensioenen van de kamerleden zonder extra wetgeving mogelijk is Volgens PvdA. WD en D'66 eist de wet dat hiervoor een afzonderlijke wettelijke maatregel getroffen wordt. Tweeverdieners Het is nog zeer onzeker of de belas tingverhoging voor zogenaamde twee- Benzine ruim cent goedkoper ROTTERDAM (ANP) De meeste benzinemaatschappij en en vrije pomphouders ver lagen met ingang van vrijdag de prijs van zowel super- als normale benzine met 1,2 cent per liter. Eén liter super gaat dan by zelftankstations gemiddeld 180.4 cent kosten één liter normaal gemiddeld 173.4 cent Plaatselijk kunnen door con currentie andere prijzen voor komen. De prijsverlaging is een gevolg van de prijsontwik kelingen op de internationale oliemarkt. IRECHT (ANP) De Nederlandse Zwegen rijden op zaterdag 24 wmber de normale zaterdagse 'Indienst, behalve ten zuiden van Mhoven waar vanaf 20.00 uur een (perkte treindienst tenminste trein per uur wordt uitgevoerd. heeft een NS-woordvoerder "tnsdag meegedeeld. ?eerste kerstdag rijden minder trei- i dan 0p een normale zondag: op binnenlandse lijnen zal tenminste 'trein per uur rijden. Voor bijzon nen verwijst NS naar de station- aches. Op tweede kerstdag rijden 'tonen als op een normale zondag "oudejaarsavond wordt na 20.00 de gehele binnenlandse trein- 3t stilgelegd. Op nieuwjaarsdag J® de treinen als op een normale dag. behalve op de Schiphollijn. 07.00 uur nieuwjaarsochtend rij er geen treinen van en naar Pbol, aldus NS In een oprisping van blind opti misme gal' de Nederlandse bondscoach Kees Rijvers zater dagavond na de 5-0-zege van het Nederlands elftal op Malta aan Spanje nog maar twee procent kans om de eindronde van het Europees voetbalkampioen schap nog te halen. Zo zeker was de bondscoach van zijn zaak, dat hij gisteravond - tij dens de wedstrijd Spanje-Malta - rustig ging kaarten bij de buren. Pas later op de avond vernam hij van KNVB-voorlich- ter Wim Jesse welke ramp zich in Scvilla over het oranjeteam had voltrokken. Terwijl de Nederlanders 'slechts' vijf voltreffers tegen de zeer be perkte Maltezers produceerden, kogelden de Spanjaarden vooral na rust naar hartelust raak. Door een Spaans schoonheids foutje was er zowaar nog een tussenstand van 1-1 te noteren (rust 3-1), maar tenslotte stond er een 12-1-zege op het score bord. Precies genoeg om Neder land te elimineren. Zie pagina 21 SCHIP MET PLO LEIDER IN PORT SAID 1Van onze correspondent) kaanse en Israëlische hoodkwartie- doel hebben gemist Hel gaat om de Het Israëlische bombardement van JERUZALEM PLO-leider Arafat ren. Het is hetzelfde kamp dat, de sji'ietische fundamentalistische orga- gistermiddag werd woensdagavond zet voor het eerst sinds zes jaar voet Franse luchtmacht onlangs „met sue- nisatie van de Heilige Islamitische gevolgd door een nieuwe aanslag van op Egyptische bodem als het Griekse ces" bombardeerde, zoals in Parijs Oorlog, die volgens Israëlische mill- grote omvang in westelijk Beiroet, schip, dat hem uit Tripoli heeft ge- wordt volgehouden, hoewel iedereen taire bronnen nauw samenwerkt met kennelijk opnieuw gericht tegen het haald, aanlegt in dc haven van Port het erover eens is dat de Fransen hun de PLO-rebellen van Aboe Moessa. Franse contingent van de nnillinat Said. President Moebarak heeft Ara- I ADVERTENTIE i 3 met ingang van vandaag verhuisd n KLEIN FRANKRIJK (naast auto Hendriks) Ons tel. nummer blijft 01100-28751 fat uitgenodigd naar Cairo te komen en hem te ontmoeten. Als Arafat daarop ingaat, zal het voor het eerst in zes jaar zijn dat Arafat een presi dent van Egypte ontmoet. De laatste keer was de beroemde zitting van het Egyptische parlement op 9 november 1977 waar wijlen president Sadat aankondigde bereid te zijn naar Jeru zalem te gaan. Arafat was toen in de zaal. Over de betekenis van een bezoek van Arafat aan Egypte kunnen we nog slechts speculeren vaststaat dat Ara fat tot dusver heefl geweigerd Egypte te bezoeken zolang Egypte vasthoudt aan de vrede met Israel, Maar een Conclusie dat Arafat door een bezoek aan Egypte dezelfde weg opgaat, is voorbarig. Geweld Het vertrek van Arafat en zijn getrou wen uit Libanon is gepaard gegaan met een golf van geweld en terreur Eerst bombardeerde de Israëlische luchtmacht woensdag rond het mid daguur in Baalbek in Oost-Libanon, een kamp dat volgens de Israëli's het nale vredesmacht: twee autobom men ontploftten en richtten enorme schade en paniek aan. met tientallen doden en gewonden, terwijl zeer ve len nog onder het puin van de inge storte gebouwen liggen voor Bei roet al bijna een „normaal" tafereel. Ook buiten Libanon een aanslag met kennelijk hetzelfde oogmerk in Anka ra ontploften bommen in de nabijheid van Franse en Amerikaanse gebou wen. Intussen is in Israel de Italiaanse minister van buitenlandse zaken An- dreotti aangekomen voor een officieel bezoek, en zijn belangrijkste agenda punt is de deelneming van Italië in de multionationale vredesmacht. De Ita lianen hebben al herhaaldelijk de wens te kennen gegeven eruit te wil len stappen, maar vooral onder Ame rikaanse druk hebben ze er tot dusver in toegestemd hun deelneming enig zins te beperken. De Israèische ambassade in Den Haag heeft woensdag geklaagd over het feit dat Nederland in de Veilig- BEIROET - Libanese soldaten en vrijwilligers van hel Rode Kruis zoeken heidsraad van de Verenigde Naties naar slachtoffers in het puin, nadat een autobom is ontploft in de buurt van heeft meegewerkt aan de evacuatie een Franse post in het centrum van Beiroet. Zeker 20 personen, onder wie een van de 4000 Palestijnse guerrillastrij- centrum is van de recente terreuraan- Franse militair uit de multinationale vredesmacht zijn bij de aanslag om het ders uit Tripoli Dit doet „pijn", aldus lagen m Libanon op Franse. Ameri- leven gekomen. de ambassade in een persverklaring. HetTaiwanse 'avontuur' T\/Tet de beslissing om \^j I -LVlgeeh exportvergunning af te geven voor de levering j—H van duikboten aan Taiwan heeft het kabinet-Lubbers gisteren de knoop doorgehakt in een uiterst netelige kwestie De scherpe scheiding van opvattingen in het re geringskamp (WD uitgesproken voorstander van de levering. CDA voor betere betrekkingen met de Volksrepubliek China i geeft aan hoe gevoelig deze affaire ligt en welke tegenstrijdige belangen ermee ge moeid zijn Maandenlang is er in Den Haag geaarzeld over de aanvraag van de 'probleemwerf Wilton Fijenoord. De verzwarende moeilijkheid dat het daarbij juist ging om een belangrijk stuk werkgelegenheid bij een bedrijf dat de Taiwanese order beschouwt als een zaak van 'erop of eronder' was oorzaak van voortdurend uitstel Ten slotte staan er in de meuwbouwsector bij de voormalige RSV-dochter in Rotterdam 750 arbeidsplaatsen op het spel. De tweede kamer heeft uit eindelijk het kabinet onder druk gezet om de beslissing niet langer voor zich uit te schuiven of ze op een onbe waakt ogenblik (bijvoorbeeld midden in het kerst-reces, zoals nog dreigde) af te doen. Het ging hier om een uiterst principiële politieke zaak, waarbij de positie van Nederland te genover andere Europese landen in de relatie met de „beide China's" ernstig in het geding was. De eenmalige be slissing van het kabinet-Van Agt in 1981 om Taiwan militair materieel (twee duikboten) te leveren heeft er eigenlijk voor gezorgd dat de interna tionale geloofwaardigheid van Neder land nu nog veel duidelijker op het spel stond dan twee jaar geleden. Binnen het kabinet is het gevecht over deze 'vervolg-order' aan Wil ton Fijenoord vooral een gevecht ge weest tussen de ministers Van Aar denne (WD.econonusche zaken» en Van den Broek (CDA. buitenlandse zaken). Kon Nederland in het belang van deze opdracht aan een industrie, diep in de problemen, en met uitzicht op meer orders op de korte termijn zijn nek uitsteken en zich indirect mengen m een internationaal con flict? Taiwan is bezig zijn marine te vernieuwen en probeert met opdrach ten aan mogelijke leveranciers tege lijk een diplomatiek bruggehoofd te vestigen in Europa. Nederland heeft Taiwan nooit officieel erkend (van daar de 'onechte' luchtverbinding met Taipeh, vandaar de informele missies van regeringszijde, zoals vori ge week). De Volksrepubliek China beschouwt Taiwan nog altijd als een 'opstandige provincie' En als 'vergel ding' voor de vorige duikboot-op- dracht aan Taiwan heeft de Volksre publiek China de diplomatieke be trekkingen met Nederland afgeslankt tot het laagst werkbare niveau, dat van tijdelijk zaakgelastigden. Het was dus duidelijk dat waar aan de ene kant iets tastbaars viel binnen te halen, aan de andere kant grote risi co's werden genomen. Een even ha chelijke als onvoorspelbare onderne ming dus. spel tot de beslissing van het -' kabinet in deze kwestie tegelijk be hoedzaam en luidruchtig geweest. Buitenlandse zaken was er veel aan gelegen dat niet op voorhand al een verdere verslechtering van de verhou ding met Pekir.g-China tot extra pro blemen zou leiden. Vandaar de zorg vuldige diplomatieke sonderingen naar wat er zou gebeuren wanneer inderdaad een nieuwe export-vergun ning voor duikboten aan Taiwan zou worden afgegeven De Rotterdamse missie naar de Volksrepubliek China (onder leiding van burgemeester Pe- 1 per» heeft in dat onderzoek naar de gevoeligheid van de kwestie een op vallende bijrol gespeeld. Daartegen over stond het bepaald nogal opzich tige bezoek dat WD-fractieleider Nij- pels deze zomer aan Taiwan bracht en de duidelijke instemming die hij ter plekke al betuigde met de nieuwe levering van oorlogsschepe n aan dit land. De werkgevers hebben in de afgelopen tijd niet nagelaten om her haalde beroepen op het kabinet te doen. een exportvergunning te verle nen. Ook de Industriebond.FNV heeft zich steeds voorstander van de leve ring aan Taiwan betoond. Nu het kabinet anders heeft, beslist en ook in de tweede kamer blijkt te kunnen rekenen op een forse meer derheid ivan in ieder geval CDA en PvdA) heeft het zich tevens ook ver plicht aan het getergde bedrijf Wilton Fijenoord. Welke zijn daar de directe gevolgen van het wegvallen van zo'n order? Hoe snel komt er hoe vee! geld op tafel voor de afbouw van de twee eerder bestelde duikboten aan Tai wan. waarvoor het bedrijf zelf geen middelen meer heeft? Welke toe komstkansen heeft Wilton Fijenoord nu nog over en hoe sterk wil het kabinet zich daarvoor ('persoonlijk') inzetten? Met een 'proefzending' mili tair materieel aan Taiwan heelt Ne derland twee jaar terug bewust risi co's genomen. Met de weigering van een vervolgorder nu neemt het weer. maar andersoortige risico's Maar is dat niet het eigene van een dergelijk avontuur? vdM Werkloosheid EG Het aantal werklozen in de Europese Gemeen schap is in de twaalf maanden tot en met november toegenomen met bijna 700 000 ofte wel zes procent tot 12,23 miljoen. Dit is woensdag bekendge maakt door het bureau voor statistiek van de EG.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1