ZEELAND" aiwan-besluit regering nadelig voor 'De Schelde' Opnieuw bezwaar en tegen vergunning kolencentrale Zeeuwse discobus wordt per 1 januari opgeheven PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT IRECTEUR PROPPER VREEST ERNSTIGE GEVOLGEN: Agenten draven tevergeefs c a Forse daling leerlingental lager- en kleuteronderwijs 'TE WEINIG ZORG VOOR MILIEU' Geen cijfers werkloosheid door acties bij de PTT PZC J PAGINA 13 DONDERDAG 22 DECEMBER 1983 VLISSINGEN Het voormalig tweede-kamerlid voor de PvdA E. W. H. Broekhuis (40) uit Vlissingen is met ingang van 1 januari benoemd tot burgemeester van Cronstrijen in Zuid-Holland. Deze nieuwe gemeente wordt gevormd door een samenvoeging van de gemeenten Klaaswaal en Nieuwmansdorp in de Hoekse Waard en telt in totaal 11.500 inwoners. De heer Broekhuis is op 14 februari 1943 geboren in Den Haag. Hfj kwam in 1968 naar Zeeland en vestigde zich in Tholen. waar hij fractievoorzitter werd van de PvdA, die hij nieuw leven inblies. Daarnaast was hij vanaf 1970 werkzaam bij het provinciaal opbouworgaan tot hij in 1981 werd gekozen als kamerlid. Inmiddels was hij in 1971 verhuisd naar Oost-Souburg en vervolgens naar Middel burg. tot hij zich zeven jaar geleden vestigde in Vlissingen. In de tweede kamer hield de heer Broekhuls zich voorna melijk bezig met vrede en veiligheid en buitenlandse zaken. Bij de verkiezingen van 1982 werd de heer Broek huis niet in de kmer gekozen USSINGEN Groepsdirecteur ir B. C. G. Pröpper van de Koninklijke Maatschappij De hft^Nedïïlan^'bedrijfslTvïn1 Een thelde in Vlissingen vreest dat de kabinetsbeslissing om de werf Wilton Fijenoord geen meerderheid van het college van ge- lestemming te verlenen voor de levering van nog eens twee duikboten aan Taiwan, ernstige ;olgen kan hebben voor de orderpositie van de KMS. De Schelde voert momenteel leerhandelingen op Taiwan over een aantal mogelijke (civiele) opdrachten. Nu het kabinet ehter besloten heeft de levering van twee nieuwe onderzeeërs aan Taiwan tegen te houden, het volgens Pröpper uiterst moeilijk worden die opdrachten binnen te halen. De MS-groepsdirecteur voorziet, dat de concurrentiepositie van de KMS op Taiwan ten ichte van bedrijven uit landen die wel bereid zijn het defensiemateriaal te leveren, uiterst istig zal worden. Hij noemde het kabinetsbesluit 'doodzonde'. Koninklijke Maatschappij De gaat om de ombouw van éen electnci- ciaal bestuur van Zeeland heeft vorige zal bij deze en gene nog eens luisteren >we heeft al een principe-overeen- teitscentrale Met die order is een maand druk in de richting van Den '®n j«Jken wat de achtergronden van met Taiwan gesloten over een bedrag van rond de 60 miljoen gulden Haag gelobbied om de exportvergun- de beslissing zijn en oi er nog moge- azienlijke ketelbouworder. Het gemoeid. Vorige maand werd een zo- ning toch te verlenen. Zo wees Próp- geheten letter of intent getekend. Op per begin november tijdens de doop de vraag of het kabinetsbesluit ertoe van het luchtverdedigingsfregat Ja- kan leiden dat Taiwan alsnog terug- cöb van Heemskerck op het grote deputeerde staten verzocht de terraad een paar dagen later dringend de gevraagde exportvergunning af te geven, met het oog op de daarmee samenhangende kans op de verwer ving van civiele orders door de KMS. Tevergeefs dus. „Ik vind het jammer dat het deze kant is uitgegaan", zei gedeputeerde drs R. C. E. Barbé (economische za ken) gisteravond in een reactie. ÏUDDELBURG - Hun draafpar- over de bolwerken ten spijt njn twee leden van de geünifor meerde dienst van de Middel- tegse politie er dinsdagmor- gen rond half vijf niet in ge ld een man te achterhalen die waarschijnlijk kort ervoor i geslaagde inbraak pleegde Trefcenter. Daar werd een videorecorder ter waarde van 1258 gulden buitgemaakt. De diefstal werd gepleegd door het forceren van de glazen deur sen de kant van de parkeer- bij de emballageloketten. De door de alarminstallatie ge- taarschuwde politiemannen za gen b(j aankomst een man weg rennen over het Vlissings Bol werk. Deze bleek al te ver weg te en achterna hollen had dan geen resultaat meer. Onder- v :ek w es uit dat er nog een seede recorder klaar stond om reegenomen te worden. Het is ie politie een raadsel hoe de ean zo snel weg kon geraken awijl hij de video-apparatuur fejzich droeg. Vermoedt wordt trdan ook dat deze al bij een ■eiste bezoek is weggenomen en st de man bij nadering van de net voor de tweede maal was geweest. krabbelt, zei Pröpper: ..Taiwan kan nog terug, maar laten we in hemels naam hopen dat ze dat niet doen" De KMS heeft nog meer ijzers in hel Taiwanese vuur. Zo is de Schelde doende met de verwerving van orders voor de vervanging van grote conden sors. Maar de kans dat die orders bij de KMS geplaatst worden is nu aan zienlijk geslonken, aldus Pröpper. Onaangenaam De kabinetsbeslissing om Taiwan geen nieuwe onderzeeers te leveren kwam gisteren voor de Schelde-di- rectie als een onaangename verras sing. „Ik had verwacht dat wij in ieder geval nog in de gelegenheid gesteld zouden worden om de vaste kamercommissies nog eens duidelijk te maken welke belangen daarmee gemoeid zijn", aldus een teleurgestel de ir Pröpper. Zowel de KMS-directie als het provin- ir b. c. g. Pröpper. lijkheden liggen. Maar er zit denk ik weinig ruimte meer in". De gedepu teerde zei niet te kunnen beoordelen in hoeverre de beslissing varf het kabinet van invloed zal zijn op de mogelijkheden van de KMS om op Taiwan orders te verwerven. „Maar ik ga cr van uit dat een positieve beslissing het voor de KMS allemaal wat gemakkelijker gemaakt zou heb ben". Motorschip bij Borsele van dijk getrokken BORSELE - De sleper 'Alpha' van de firma Polderman heeft in de nacht van dinsdag op woensdag rond 1.00 uur het motorschip 'Steenbok' van de dijk nabij Borsele getrokken. Het schip was dinsdagmiddag rond 17.00 uur van zijn ankers geraakt en op de dijk, oostelijk van de Totalstciger, geslagen. VEERE - De Vlissingse sportvisser R. Hamers 154) heeft woensdagmiddag rond drie uur een fors uit de kluiten gewassen regenboogforel uit het Veerse Meer gehaald. De vis heeft een lengte van ruim 66 centime ter en weegt 4 kilo. De regenboogforel kan maximaal 70 centimeter lang worden. Hamers was samen met zijn zoon aan het vissen nabij de Veerse Dam toen hij dc forel ophaalde. Het is een gaaf exemplaar. De heer Hamers heeft besloten de regenboogforel aan het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle te schenken. Jaarlijks worden in het Veerse Meer regenboogforellen uitgezet door de Heidemij en door de Federatie van Delta Vissers De vissen planten zich niet voori in het meer omdat de omgeving zich daar niet voor leent De vissen hebben zoet en snelstromend water nodig. In het Veerse Meer komen veel overjarige regenboogfo rellen voor die qua afmeting boven het gemiddelde uitkomen. De vis is prachtig van kleur, groen op de rug en op de zij een paarslila streep. DOOR ONTBREKEN SUBSIDIE MIDDELBURG - Het aantal leerlingen bij het kleuter- en het gewoon lager onderwijs in Zee land is vorig jaar ge daald in vergelijking met het i schooljaar. procent minder leerlin gen dan in 1981-1982, en in het kleuteronderwijs ging het om een daling met 2 procent, duidelijk groter dan de landelijke vermindering van 0,2 procent. Het op tijd M pad van een bloemenhan- telaar gaat niet over rozen. Luister naar het relaas van bloemenkoopman uit Sas tin Gent. Gisteren belde hij op. Van het worjaar, zo meldde hij op sombere toonhad hij bij de 5fmeente keurig netjes een Wrzoek ingediend: hij wilde '«r gelegenheid van moeder oog zijn handel op het trottoir uitstallen om vergeetachtige r, voorbijkomende vaders en Knderen er aan te herinneren hl vooral moeders van bloe- ifii houden. Een week na moederdag kwam het ant- ïoord van de gemeente he- 1 kon men aan zijn verzoek [fi gehoor geven, om ezel stoot zich doorgaans 'vt twee keer aan dezelfde fóen, luidt een bekend spreek woord. Maar op het gemeente- saste Sas van Gent heeft men sar kennelijk nimmer van '.koord. Want wat gebeurde: ÖP 11 november - vroeg ge- zou je zeggen - diende bloernenman wederom W verzoek in. Of hij op 15,16, '119 en 20 december kerstbo- öi voor zijn winkel mocht verzetten. En U raadt het al: :P 20 december kreeg hij ant- - - het mocht dit keer. bloernenman is van plan (5i in 2000 te beginnen met de ;f'koop van paasstukjes. indaag zal hij z'n aanvraag 9 de post doen Misschien, *5' misschien, heeft-ie dan nef op tijd z'n toestem- op zak. Die gegevens blijken uit het leerlingental is ook een overzicht van het in het gewoon lager on- kleuter- en lager onder- derwijs" het grootst bij wijs in Zeeland, dat door het neutraal bijzonder de stichting Zeeland is onderwijs, gevolgd door vervaardigd. Uit de ver- het rooms katholiek on- oorgaande zamelde informatie derwijs. het kleinst bij In het wordt duidelijk, dat in het openbaar onderwijs schooljaar 1982-1983 het vorige schooljaar in Het cijfermateriaal van waren er op het gewoon het kleuteronderwijs al- de stichting Zeeland lager onderwijs ruim 5 leen de deelname aan geldt als aanvulling op het reformatorisch on- dc documentatie die in derwijs is toegenomen: samenwerking met het bij de andere richtingen ETI over het voortgezet is sprake van een daling, onderwijs wordt ge- waarbij vooral het neu- maakt. De bedoeling is traal bijzonder onder- die overzichten jaar wijs (met 21,8 procent) lijks in september ge- opvalt. De daling van reed te hebben. MIDDELBURG De discobus zal Op 13 feuruari 1976 reed de discobus gezamenlijk ruim 32.000 platen leen- met ingang van 1 januari 1984 niet 'de Zeeuwsche Nachtegael' voor het den. In die jaren was het aantal Het motorschip. 1000 brt, was bezig meer door de provincie rijden. Dat eerst. uit. Behalve in de bestaande plaatsen, waar de bus wekelijks met werkzaamheden aan de zeedijk, heeft het bestuur van de Stichting voorzieningen voor de uitleen van kwam, iets teruggelopen. Toch bleef Nadat de 'Steenbok' bij hoog water Zeeuwse Centrale Muziekbiblio- grammofoonplaten in Terneuzen en de discobus in een behoefte voorzien, was vlotgetrokken kon het zonder theek besloten. Het bleek onmogelijk Middelburg kon toen ook de rest van De bus had een vaste plaats ingeno- schade, op eigen kracht naar Hans- te zijn om nog langer subsidie van de Zeeland worden voorzien. Deze bus men in het uitgebreide net van dienst- weert varen Het motorschip is eigen- overheid voor deze vorm van dienst- werd volledig door de provincie gefi- verlening van de Zeeuwse bibliothe- dom van Dekkers uit Papendrecht verlening te krijgen. Hiermee wordt nancierd. ken. een voor Nederland vrij unieke servi- Al snel konden 250 leden ingeschre- ce aan zo'n zeshonderd leners van ven worden, die jaarlijks zo n 10.000 In 1982 besloot het provinciaal be- grammofoonplaten in Zeeland stop- platen leenden. Deze aantallen groei- stuur de volledige subsidiërmg van gezet. den uit tot 675 leden in 1981. die deze voorziening stop te zetten. Ge- steld werd dat de gemeenten ook aan deze service moesten bijdragen Een aantal gemeenten heeft nu echter laten weten hiertoe niet in staat te zijn. Juist nu extra kosten gemaakt moeten worden (de bus is namelijk na acht jaar hoognodig aan vervanging toe) blijkt volledige subsidiëring niet meer mogelijk. Middelburger (20) op verdenking van heroïnehandel vast Flinke schade bij brand in klaslokaal MIDDELBURG - Een brandje in een Enkele minuten later was de brand- MIDDELBURG - De Middelburgse klaslokaal van de kleuterschool De weer ter plaatse met twee blusvoertui- recherche heeft maandag in diens Wipplank aan de Torenhofstraat 4 in gen. die werden bemand door acht- woning de 20-jarige Middelburger A. de Middelburgse wijk Dauwendaele tien brandweerlieden. Met een hoge- D. O. aangehouden op verdenking heeft woensdagmorgen in alle vroeg- ,-an handel in en in bezit hebben van l.e v00f minstens dertigduizend gul- drukstraal werd het vuur geblust De brand veroorzaakte onder meer een heeft geen bekentenis vermoedelijk ontstaan door kortslui- gesprongen en onstond veel rookscha ting in de kerstboomverlïchting. Om dat morgen i vrijdag) de kerstvakan- Volgens de politie heeft hij in de tie begint, komt de christelijke kleu- periode oktober-november 1982 en in terschool niet echt in moeilijkheden, augustus dit jaar genoemde praktij ken bedreven. De handel vond bui tenshuis plaats, niet alleen in Middel burg maar ook in Vlissingen. heroïne. O. is in verzekerde bewaring den schade aangericht. De brand is gat in het plafond. Ook is een rui gesteld maar heeft geen bekentenis vermoedelijk ontstaan door kortslui- gesp1 afgelegd. 'n de kerstboomverlïchting. Om- de. i*-—!-£>e kleuterschool De Wipplank tel drie klassen, waarvan één in de basis school Torenhoveschool. Door ge bruik te maken van de aula hoopt de Een passerende PTT-beambte^waar- schoolleiding 'op een onderwijskun- j|Éfi J HjMÉji dig verantwoorde manier de proble men naar beste weten op te lossen' schuwde de brandweer van Middel burg om negen minuten voor zes. Het bestuur van de Zeeuwse Centrale Muziekbibliotheek, waarvan de Mid delburgse discotheek en de discobus afdelingen zijn, kon dan ook niet anders besluiten dan de discobus per 1 janun 1984 op te heffen De leden van deze bus zijn na dat moment aangewezen op de vestigingen in Ter- neuzen en Middelburg. Het personeel van de bus, een full time chauffeur en enkele part-time assistentes, is werk aangeboden in andere onderdelen van het Zeeuwse bibliotheekwerk (onder andere in de discotheek van Middelburg) Hierdoor hoefden ten gevolge van dit besluit geen gedwongen ontslagen te vallen. MIDDELBURG - De Vereniging Mi lieuhygiëne Zeeland en de regio Zee land van D'66 hebben bij het dage lijks bestuur van de provincie be zwaar gemaakt tegen het ontwerp besluit de vereiste milieuvergunnin gen te geven voor de ombouw van de conventionele centrale bij Borssele tot kolencentrale. Zij menen, dat gedeputeerde staten zich bij hun be sluit onvoldoende hebben laten lei den door zorg voor het milieu. De VMZ en het Zeeuws Coördinatieor gaan voor Natuur-, Landschaps- en Milieubescherming hebben boven dien bij de minister van verkeer en waterstaat bezwaar gemaakt tegen de ontwerp-beschikking op grond waarvan afvalwater van de kolen centrale op de Westerschelde mag worden geloosd. De VMZ stelt in haar bezwaarschrift, dat gedeputeerde staten belangrijke onderdelen van eerdep gemaakte be zwaren buiten beschouwing hebben De conventionele centrale van de pzem in Borssele. gelaten. De vereniging stelt, dat de conclusie onjuist is. dat met de bouw van de kolencentrale wordt voldaan aan het zogenaamde 'stand still-be- ginsel' Onvoldoende zijn gs naar het oordeel van de VMZ ingegaan op net kostenaspect: binnen de gestelde fi nanciële randvoorwaarden zou hon derd procent rookgasontzwaveling mogelijk zijn. Het dagelijks bestuur van de provincie heeft verder, stelt de C jIq c VMZ. niet genoeg aandacht besteed aan het probleem van de zure regen. ecu uMwaarschrift in op het probleem van de zure regen D'66 meent, dat het - om dat probleem te lijf te gaan - nodig is alsnog over te gaan tot honderd procent rookgasontzwave ling. De politieke partij heeft twijfel over de afzetmogelijkheden van bij producten. die via het nattegipspro- ces beschikbaar komen De vereniging is het met gs eens. dat het gaat om een internationaal vraag stuk. ,,maar dat betekent bepaald met dat ieder land voor zich tussen tijds geen maatregelen zal moeten treffen", aldus de VMZ. ..Het grootste gevaar dat een forse aanpak van emissies bedreigt is dat landen op elkaar gaan zitten wachten. De ver eniging blijft erop aandringen, dat gs in het vergunningenbeleid rekening houdt met de verzuringsproblema- tiek. Ook de regio Zeeland van D'66 gaat in D'66 voert verder nog eens aan. dat bij de voorgestelde opslag van kolen bodemverontreiniging ontstaat, dat voorkomen kan worden door de bouw van silo's. Ook de afvalstoffen wil men opgeslagen zien in silo's. D'66 gaat in het bezwaarschrift ten slotte in op de uitstoot van S02 en NOx vanuit de door de NV Provincia le Zeeuwse Energie Maatschappij om te bouwen centrale. Die dient zoveel mogelijk te worden teruggedrongen. D'66 meent, dat gs zich ,,met het (gebrek aan) beleid verschuilen achter de 'internationale aanpak' van de verzurlngsproblematiek". MIDDELBURG - Als nawee van de acties bij de posterijen in de maand november is woensdag niet het maande lijkse overzicht van de werk gelegenheidssituatie in Zee land gepubliceerd. Een woordvoerder van hel Dis trictsbureau voor de Arbeids voorziening deelde desge vraagd mee dat deze nu in januari zullen verschijnen. Door de acties kwam er bij het computercentrum in Apel doorn. waar de cijfers uit het hele land worden verwerkt, slechts een gedeelte binnen. Vandaar dat over die maand geen betrouwbaar beeld kon worden gevormd. De werk loosheidscijfers zullen nu in de derde week van januari ver schijnen. tegelijkertijd met die over de maand december.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 13