ZEELAND" lavengebied Vlissingen-Oost iog niet aan afronding toe Bezwaren tegen beperking schuttijden Grevelingen Redding Van Dishoeckhuis kan PZC-journalist Rien van Reems ontvangt energieprijs 'Nieuwswiek' PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Zeeuws Biologisch Museum houdt 'jeugddagen' EACTIE VAN KAMER VAN KOOPHANDEL foorstel gs: Irie mille nor UW PLAN KAMERLEDEN VOOR VLISSINGS MONUMENT Landbouw gaat schaapskooien herstellen PZC PAGINA 9 WOENSDAG 21 DECEMBER 1983 OSTKAPELLE Het Zeeuws Bio- psch Museum in Oostkapelle lt dinsdag 27 december en don- ag 29 december een jeugdmu- omdag. Het thema in deze kerst- ikantie is: 'Winterrust!?' rodat de vorige jeugdmuseumdag ongeveer 400 mensen op de been lacht, is deze keer gekozen voor een ltsing van het aantal deelnemers. ,ag kunnen maximaal 200 deelne- toegelaten worden. In tegenstel ling tot vorige jeugdmuseumdagen zijn er nu speciale intekenlijsten ge maakt om vooraf te bespreken en zeker te zijn van een plaatsje op de dag, die men zelf wenst. De uiterste intekendatum is vrijdag 23 december. Aan iedere deelnemer wordt een the maboekje verkocht, In het boekje staan de opdrachten voor deze dag verwerkt, ideetjes om thuis mee te werken, twee ansichtkaarten om te kleuren en te versturen. Tevens zit er een kleurplaat in, zodat men mee kan dingen naar een prijsje. Ook de 'geen- blad-voor-de-mond-nemen-boom' ontbreekt niet. Het boekje geldt als toegangsbewijs; het bevat het dagpro gramma en een gratis consumptie bon. Activiteiten Activiteiten op deze dagen zijn onder meer een filmvoorstelling over 'Het dier en de winter', een speurspel door het museum, een luisterquiz en een strandwandeling. Bij slecht weer wordt uitgeweken naar een ander programma, waarbij de strandwan deling ontbreekt. Het programma op beide dagen be gint om 10.00 uur. De activiteiten duren tot ongeveer 15.00 uur. Aange raden wordt om brood, laarzen en regenkleding mee te nemen. Het Zeeuws Biologisch Museum is te vin den in de Oranjerie van kasteel Wes- thove tussen Oostkapelle en Dom burg. HDDELBURG - De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland is tan mening dat grootschalige ontwikkelingen in het havengebied Vlissingen-oost niet algewezen moeten worden. De kamer schrijft dit in een reactie op de regeringsbeslissing biake het structuurschema zeehavens met betrekking tot dat havengebied. Volgens de kamer van koophandel moet er worden ingespeeld op de planologische mogelijkheden van let gebied tot uitbreiding van zeehavenindustrieën en handelsactiviteiten. De mening van de legering als zou „mede in het licht van de in de Verstedelijkingsnota genoemde afronding van ^havenactiviteiten in midden-Zeeland een grootschalige zeehavenontwikkeling in het gebied niet meer in aanmerking komen" is onjuist, vindt de Kamer. rüngezien een aanzienlijk deel van terreinen van het havenschapsge- nog beschikbaar is en gelet op akloosheidspercentage in de regio kans op verbetering an twee Zeeuwse ijaardenhuizen m onze Haagse redacteui S' HAAG - De kans lijkt groot dat te bejaardenhuizen in Zeeland stemming zullen krijgen om de ar hen ingediende verbeterings- innen uit te voeren. Dat blijkt uit (woorden die minister Brinkman i WVC heeft gegeven aan het reede-Kamerlid Ter Veld (PvdA), gaat om 't Verlaet' in Sas van it en 'de Blaauwe Hoeve' in ïkman heeft dit jaar een bouwstop jvoerd om de kosten in deze sector de hand te kunnen houden. Hij eft nu nog slechts ontheffing aan ojecten die zijn goedkeuring kun- n wegdragen. twee Zeeuwse beiaardenhuizen idden de noodzakelijke ontheffing ad november nog niet gehad. Zij idoen echter wél aan de subsidie- orwaarden die een ander ministe- van volkshuisvesting, ruimte- ie ordemng en milieubeheer stelt, men het feit dat minister Brinkman gruimte in z'n budget heeft, lijkt de sns niet uitgesloten dat de Zeeuwse xden alsnog hun verbeteringsplan- b zullen kunnen uitvoeren. Midden-Zeeland dienen grootschalige ontwikkelingen niet afgewezen te worden" De Kamer voegt daar echter aan toe dat als gevolg van rentebij schrijving in het havengebied Vlissin- gen-Oost het niveau van de grondprij zen een belemmering kan vormen voor de vestiging van nieuwe bedrij vigheid. „Er dient voor gewaakt te worden dat zeehaventerreinen onbetaalbaar en dus onverkoopbaar worden. Herover weging van het standpunt van de regering ten aanzien van bijdragen in exploitatieverliezen is daarom drin gend gewenst Van belang hierbij is tevens dat uiterste zorgvuldigheid wordt betracht bij het reserveren van nieuwe terreinen voor zeehavenactivi teiten zolang in bestaande zeehaven gebieden nog voldoende ruimte aan wezig is Ter voorkoming van i te i hoge grondprijzen dient het beleid primair uit te gaan van benutting van thans beschikbare zeehaventerreinen", al dus de Kamer van Koophandel. Als een belangrijke belemmering voor de verdere uitbouw van 'Vlissingen' als op- en overslaghaven wordt alge meen de beperkte capaciteit van het Kanaal door Zuid-Beveland ge noemd ..Verbreding van dit kanaal over de gehele lengte dient op korte termijn nagestreefd te worden", vindt de Kamer In dit verband is volgens de brief schrijvers ook van belang dat ter verhoging van de veiligheid op de Westerschelde de walradarketen zo spoedig mogelijk wordt voltooid. TERNEUZEN Het Nederlandse binnenvaartschip 'Rijnpoorl' 890 ton, is dinsdagmorgen omstreeks zes uur aan de grond gelopen op een zandbank ter hoogte van de Put van Terneuzen. Het schip was onderweg van Terneuzen naar Ellewoutsdijk om zand te laden. Door een navigatiefout van de schipper liep het schip, tijdens afgaand water, aan de grond. Een sleepboot en een communicatievaartuig van de firma Muller uit Terneuzen waren direct na de stran ding ter plaatse maar de schipper wenst geen assisten tie van een sleepboot. Tijdens laag water kwam het binnenschip geheel droog op de zandplaat te staan. Na zes uur aan de grond te hebben gezeten kwam het schip omstreeks half één op eigen kracht vlot en kon de reis zonder schade voortzetten. VAN WATERSPORTERS EN SCHIPPERS DDELBURG - Het dagelijks be- r van de provincie heeft de iwse staten voorgesteld de Unie a Vrijwilligers (UW) in Zeeland r 1984 met drie mille te subsidié- Het gaat om een bijdrage in de len, die de ondersteuning van het ltselijke werk met zich mee- ngt. Die kosten zijn door de uit- tiding en verzwaring van het vrij- %erswerk gestegen. ..Juist in deze tijd. waarin profes sie instellingen door een aantal ffiiinigmgsmaatregelen zich beper- ?en moeten opleggen, kan een misatie als de UW de witte plek- opvullen. Daarom is het ook van 4ng dat de provinciale stichting in ■gelegenheid wordt gesteld de leden Wiveren en de plaatselijke afdelin- te vermeerderen. Wij vinden dit t maatschappelijke dienstverle- ginde eerste lijn zeer waardevol voorstel komt aan de orde in de «envergadering van 27 januari. HOEK VAN HOLLAND - PZC-chef binncn-cn buiten land Ricn van Reems is gisteren onderscheiden met de persprijs 1983 van dc Stichting Energie An ders. Van Reems kreeg de prijs - de zogeheten 'Nieuwswiek' - voor zijn artikelen over windenergie in de Provinciale Zeeuwse Courant. Van alle Neder landse journalisten, die zich in het afgelopen jaar hebben bezig gehouden met de voorlichting aan een breed publiek over ontwik kelingen op het gebied van de windenergie heeft de PZC-journalist zich het beste van zijn taak gekwe ten, oordeelde directeur W. L. Lenstra van de Stichting Energie Anders. De prijsuitreiking vond dinsdagmiddag plaats in het gebouw van de Stich ting Energie Anders te Hoek van Holland, waar de tweede wmdenergieweek wordt gehouden. In een kor te toespraak wees directeur Lemstra er op. dat de prijs voor de tweede achtereen volgende maal is toege kend Dat de 'Nieuwswiek' ditmaal terecht is gekomen bij een journalist van een regionaal dagblad, noemde hij opmerkelijk. 'Rien van Reems heeft met grote des kundigheid van zaken zijn lezerspubliek voorgelicht over de landelijke ontwik kelingen op het gebied van de windenergie. Hij haalde zijn informatie uit een brede groep van contacten. De le zers van de PZC werden daardoor beter en volledi ger ingelicht dan die van met name landelijke dag bladen; constateerde de di recteur van de Stichting Energie Anders. Hij noemde het geven van voorlichting een sleutelfunctie voor het introduceren van technieken Lenstra'Wij hebben geconstateerd, dat de grote dagbladen over het algemeen veel onzin schrij ven over windenergie. De journalisten van die bladen springen in op het algemene beeld van ieder huls zijn molentje, maar dat is on zin.' De publicaties van Van Reems in de PZC trokken de aandacht door zorgvul digheid en volledigheid. De directeur van de SEA was dan ook van oordeel, dat de persprijs 1983 bij de juiste man terecht is gekomen: PZC-redacteur Rien van Reems Tijdens de prijsuit reiking nodigde hij Van Reems uit volgend jaar zit ting te nemen in de jury, die dan de prijs moet toeken nen. BRUINISSE Het Koninklijk Ne derlands Watersport Verbond (KNWV) en de afdeling Schouwen- Duiveland van de Koninklijke Schip persvereniging Schultevaer staan af wijzend tegenover het voornemen van rijkswaterstaat om de schuttij den van de Grcvelingensluis terug te brengen van 08.00 tot 20.00 uur. Mo menteel wordt de scheepvaart dage lijks vrijwel onbeperkt toegang tot de Grevelingen verleend, namelijk tussen 05.00 en 22.00 uur. Voor de recreatievaart is de Grevelin- gensluis nabij Bruinisse een van de drukste sluizen van het land. Beroeps vaart naar en van de afgesloten zeearm komt echter alleen bij uitzon dering voor. Niettemin is Schuttevaer fel gekant tegen inperking van de openingstijden van de Grevelingen- sluis. ..Naar onze mening mag de scheepvaart nimmer worden belem merd Want ideaal is alleen een vrije vaart", aldus desgevraagd secretaris A. H. Hoogerheide van Schuttevaer Schouwen-Duiveland. die overieens aantekent dat de beroepsvaart via de sluis in de Grevelingendam inderdaad vrijwel nihil is. Rijkswaterstaat dienstkring Zierikzee heeft de directie Zeeland de vermin dering van het aantal schuturen voor gesteld naar aanleiding van de 'ui terst geringe scheepvaart', met name in de vroege ochtenduren tussen 05.00 en 08.00 uur. Ing H. Verheij, hoofd van de dienstkring, wijst er tevens op dat door beperking van een aantal schu turen voor de bediening van de sluis met minder mensen volstaan kan worden dan momenteel het geval is. Een andere overweging is het komen te vervallen van het jaarlijkse bie tentransport via de sluis. Want vanaf 1984 laat de Suiker Unie Puttershoek alle vervoer van suikerbieten vanaf Schouwen-Duiveland over de weg plaatsvinden en komt er een einde aan de bietenoverslag te Brouwersha ven. De georganiseerde watersport voelt niets voor vermindering van het aan tal schuturen. Met name de werk groep Deltawateren van het KNWV heeft dit duidelijk gemaakt in een brief aan rijkswaterstaat. De ope ningstijden van de schutsluis voor de scheepvaart komen nog ter sprake in een vergadering van Schuttevaer af deling Schouwen-Duiveland op vrij dag 30 december in hotel 'Storm' te Bruinisse (aanvang 20.00 uur). Gs: PZEM is niet verantwoordelijk voor situatie in Cap la Hague Uit handen van directeur W. L. Lenstra van de landelijke Stichting Energie Anders ontvangt bij PZC-redacteur Rien van Reems - rechts op de foto - de persprijs 1983, de 'Nieuwswiek'. voor zijn publicaties in de PZC over windenergie MIDDELBURG - Gedeputeerde sta ten van Zeeland vinden niet. dat de PZEM of de provincie Zeeland (me- dejverantwoordelijkheid dragen voor eventueel onveilige situaties bij de iopwerkingsfabriek van Cogéma in Cap Ia Hague. „De Franse overheid houdt hierop toezicht en is hiervoor verantwoordelijk", zegt het college in antwoord op vragen van het PSP- CPN-statenlid J. Dupre. die vragen had gesteld naar aanleiding van be richten over nog steeds stijgende kankercijfers onder kinderen in de nabijheid van het opwerkingsbedrijf bij Windscale in Engeland. Gs zeggen, dat zij uit kranteberichten hebben vernomen ..dat wordt be weerd dat onder kinderen in de nabij heid van het opwerkingsbedrijf bij Windscale sprake zou zijn van ver hoogde percentages leukemie' De Britse regering - aldus het college - 6telt momenteel een onderzoek in. Men meldt dat in Windscale ..geen splijtstofstaven zijn en uit Borssele worden opgewerkt". Dat gebeurt wel in La Hague. Op de veronderstelling van Dupre dat de ernstige gevolgen zich na verloop van tijd ook in Cap la Hague zullen openbaren, zeggen gs: Afgezien van het feit, dat met vast staat of eerder bedoelde berichten juist zyn. is er geen aanleiding te veronderstellen dat de fabnek van Cogéma in La Hague een onveilige situatie zal veroorzaken". Doodschop Het was hartstikke druk in dat ewrtwinkeltje in een van de Hevelandse dorpen - een paar iagen voor Kerst, dus wat wil ie. o struikelend kwam dat Mie de winkel binnen. Qf-ie voor deze keer asjeblieft en voor mocht, het was drin- Jtnd, z'n vader zat te wachten wacht hij er hortend uit beklanten, die zeer gediscipli- eerd op hun beurt stonden te "v°" vooruit dan maar", [Wc de man achter de toon- „wat zal het zijn?". •Een rol wc-papier graag". tVan onze Haagse redacteur DEN HAAG - Het Van Dishoeckhuis in Vlissingen kan misschien op de valreep worden gered. Er moet dan wel snel actie ondernomen worden om de dreigende sloop te voorkomen, er moet een zinvolle bestemming voor het monumentale pand worden gezocht en er moet een reéel financie ringsplan worden opgesteld. Als dat lukt, kan er naar alle waarschijnlijk heid een succesvol beroep op het rijk worden gedaan en kan het Van Dis hoeckhuis gerestaureerd worden en blijven op de plaats waar het nu staat. Dat schrijven vier Tweede- Kamerleden in een brief aan een groot aantal betrokkenen in vooral Zeeland, een brief waarin zij een dringend beroep doen snel in actie te komen. De brief is afkomstig van de Tweede- Kamerleden drs A Wagenaar (rpfi, drs H. Eversdijk (cda), mr A.J te Veldhuis (vvd) en J. van der Doef (pvdat en gericht aan onder meer de provincie Zeeland, Vlissingen. de werkgroep Beschermd Stadsgezicht en Belgische monumentenvereniging 'Comelis Floris' en de Koninklijke Maatschappij 'De Schelde'. „Mondelinge en schriftelijke interven tie bij de minister van welzijn, volks gezondheid en cultuur hebben ons de indruk gegeven dat mogelijk op de valreep nog iets gedaan kan worden om het Van Dishoeckhuis voor latere generaties te behouden", schrijven de vier Kamerleden, Voorwaarde is wél dat er een zinvolle bestemming voor dit monumenten- pand dat met sloop wordt bedreigd wordt gevonden De Kamerleden heb ben ook suggesties: er kan een mu seum worden ingericht, waarin met name de band tussen het huis van Oranje en Zeeland en Vlissingen tot uiting wordt gebracht en er kunnen provinciale ambtenaren worden ge huisvest, die met name belast zijn met, de interculturele samenwerking tus sen Zeeland en de Belgische provin cies Oost- en West-Vlaanderen. Koninklijk verblijf Niet zonder enig historisch besef stel len de Kamerleden ook voor een Koninklijke audientiekamer in het Van Dishoeckhuis onder te brengen. Dat sluit aan bij een Koninklijk Besluit van Koning Willem I uit 1818, waarin hij bepaalde dat het Van Dishoeckhuis steeds gereed moet zijn om dc koning en zijn gevolg een onderkomen te bieden indien hij Vlissingen zou aandoen. Weliswaar geldt dat Koninklijk Besluit niet meer, maar als zo'n regeling zou kunnen helpen bij de redding van het pahd is dat meegenomen, redeneren de Kamerleden. Er moet ook snel uitgerekend worden hoeveel geld er voor restauratie nodig is. De Kamerleden gaan er daarbij van uit dat het Van Dishoeckhuis kan blijven waar het nu is, en niet hoeft te wijken voor uitbreiding van de Ko ninklijke Maatschappij De Schelde. Volgens hen heeft de KMS nu minder behoefte aan uitbreiding. Er is gestudeerd op de mogelijkheid het pand af te breken en ergens weer op te bouwen en te restaureren. De kosten daarvan worden op meer dan 15 miljoen geschat. Restauratie ter plekke zou volgens een Antwerps ar chitectenbureau voor 4 a 5 miljoen kunnen Er moet snel worden beke ken of dat klopt, zeggen de Kamerle den Zij hebben nog méér suggesties. Zo zou uit het Europees Sociaal Fonds een bijdrage gevraagd kunnen wor den, zeker wanneer langdurig werklo zen bij het restaureren zouden worden ingeschakeld. Bovendien zouden ook de gemeente en de provincie moeten bijspringen, én moet er een beroep worden gedaan op particulieren. Wagenaar, Eversdijk, Te Veldhuis en Van der Doef pleiten voor het snel instellen van een werkgroep die op korte termijn bekijkt welke mogelijk heden er zijn en voorstellen doet. „Wij hopen dat een en ander in de komen de tijd concrete invulling kan krijgen, omdat in dat geval met reden een beroep op het lijk kan worden ge daan", schrijven zij. Met andere woor den. minister Brinkman staat niet onwelwillend tegenover de redding van het Van Dishoeckhuis, mits er van Zeeuwse en Vlissingse zijde snel wat wordt gedaan. Geen geld De Vlissingse wethouder W. Wisse verklaarde dinsdagavond desge vraagd dat de gemeente JYen geld heeft gereserveerd voor het behoud van het Van Dishoeckhuis. „Er is prioriteit gegeven aan een aantal projecten in de Vlissingse binnen stad. Als we geld moeten besteden aan het Van Dishoeckhuis, dan gaat dat ten koste van de uitvoering van die projecten", aldus de wethouder, die zei nog niet op de hoogte te zijn van de inhoud van de brief van de kamerleden. De heer P. Visser van de werkgroep Behoud Van Dishoeckhuis was al evenmin op de hoogte van het initia tief van de vier kamerleden. Hij ver moedde dat het initiatief is voortge komen uit de contacten die de werk groep ongeveer twee maanden gele den heeft gehad met de heer Te Veldhuis en de vragen in de Tweede Kamer die naar aanleiding van dat contact zijn gesteld over het Vlis singse monument. „Het is een prach tig initiatief, maar onze eerste zorg is eigenlijk toestemming te krijgen van de gemeente om het Van Dishoeck huis te conserveren." De kosten die daarmee zijn gemoeid worden volgens de heer Visser geschat op 120.000 gulden De werkgroep wil het Van Dishoeckhuis behoeden voor verder verval, in afwachting van een uit spraak van de raad van state in het beroep van de werkgroep heeft inge steld tegen de verlening van een sloopvergunning Granaten gevonden RETRANCHEMENT Nabij de Ka naaldijk te Retranchement is een mortiergranaat gevonden, In Nieuw- vliet werden bij Ter Moere vijf .50 granaten gevonden. De explosieven opruimingsdienst zal de granaten vandaag, woensdag, in de Zwarte Pol der te Nieuwvliet onschadehjk ma ken Fietser brak heup bij aanrijding TERNEUZEN De Terneuzense fiet ser mevrouw Z. V. is maandagavond met een gebroken rechterheup in het Julianaziekenhuis opgenomen na een aanrijding met een bromfiets op de kruising AIvarezlaan-Guido Gezelle- straat in haar woonplaats. Mevrouw V kwam in botsing met mevrouw J V uit Axel. Op het mo ment dat de bromfietster 'haar pas seerde. maakte mevrouw V. een bocht naar links om naar Oude Vaart af te slaan Van onze Haagse redacteuri DEN HAAG - Het ministerie van landhouw en visserij gaat geld ste ken in het herstel van twee schaaps kooien in het natuurgebied van Saef- tinge, terwijl in hetzelfde gebied bo vendien bruggen en dammen zullen worden hersteld. Het gaat om gelddat wordt uitgetrok ken om langdurig werklozen weer aan het werk te krijgen; by de projecten moet minimaal 70 procent van de mensen langer dan één jaar zonder werk zitten Landbouw heeft 175 mil joen te verdelen uit de totale pot van één miljard. Niet alleen het land van Saeftinge. dat beheerd wordt door de stichting het Zeeuws Landschap profiteert. Er gaat ook geld naar de ruilverkaveling Ka- pelle-Wemeldinge. waar deklagen van wegen zullen worden aangepakt, er komt geld voor de recreatieve inrich ting van de Braakman en voor Wes- terschouwen, er zal worden gewerkt aan bosonderhoud en bosuitbreiding, aan herbeplanting en er zal een werk- schuur kunnenworden gerealiseerd. Hoeveel geld er precies in ieder pro ject wordt gestoken is nog onduide lijk Het gaat in de toegezegde steun nu om projecten waarvoor in principe het licht op groen is gezet Het ministerie van landbouw heeft ook geld gereserveerd voor de inrich ting van het Markiezaatgebied. Het gaat om het natuurgebied dat in beheer is bij het Brabants Land schap. Nu ook Verkeer en Waterstaat kort geleden financiële steun heeft toegezegd, kan een halt worden toe geroepen aan de verpaupering van het gebied, waartegen vooral milieu organisaties in het recente verleden hebben geprotesteerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 9