fteuw premiesysteem voor [oopwoningen op proef Windenergie-industrie moet zich nu op export richten Senaat achter stopwet gemeentelijke politie Uw Gasbedrijf adviseertT Rood staan duurder Unie BLHP wil stapsgewijs naar vierdaagse werkweek rootste schoolkrant Nederland in de maak 0 NODIG TERUGKEER OUDE METHODE Feest op Prins Willemschool AD VIES EZ BIJ OPENING WIND WEEK: Veel gemeenten zijn slordig met opstellen belastingbesluiten Stookkosten omlaag? JENSDAG 21 DECEMBER 1983 PZC/binnen-buitenland Th'IJK i ANP) Half maart verschijnt in een oplage van meer dan 300.000 splaren de grootste schoolkrant van Nederland Voor ieder van de Werkers, leerlingen LBO. Mavo, Havo, VWO en enkele scholen voor MBO. tan bijdrage erin terugvinden, is er een boekenbon van vijftig gulden. Vijf tón krijgen bovendien de Scholieren Persprijs 84elk met een waarde van and gulden. Itefl het centraal schoolmelkcomité in Rijswijk dinsdag bekendgemaakt itkrant. die 32 pagina's telt, zal het comité ook schoolleiding en leerlingen *4eren op de mogelijkheden van gesubsidieerde melk in het drankenpak- op school. In het voortgezet onderwijs maken dagelijks tienduizenden al gebruik van de schoolmelkvoorztening. Het gaat er in de eerste plaats om een leuke krant door en voor scholieren te maken, aldus Margriet van Roggen van het comité Het project is bedoeld om al het talent, dat in de klaslokalen schuilgaat, te stimuleren en te belonen. Alle leerlingen van het voortgezet onderwijs kunnen er aan deelnemen. Voor eind januari moeten de verhalen, interviews, commentaren, reportages, gedichten, foto's, tekeningen of strips binnen zijn. De jongeren kunnen zelf het onderwerp bepalen waarover hun bijdrage gaat. Voor de toekenning van de prijzen is er ene jury die geleid wordt door een beroepsjoumalist. Verder zitten er leerlingen in van de school voor de journalistiek, De fotovakschool en de academie voor grafische vormgeving iNHAAG (ANP) Staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting) mag het nieuwe premiesys- ;m van koopwoningen volgend jaar gaan invoeren onder voorwaarde dat na een half jaar rdt bekeken of het systeem beter werkt dan het oude. Dat heeft de tweede kamer dinsdag gesproken door het aannemen van een motie van de CCD-er De Beer. nieuwe systeem houdt in dat laten bestaan van de twee systemen jtrs an premiewoningen gedu- dat hij er toch akkoord mee wil gaan een aantal jaren een premie om het nieuwe systeem gedurende pn van 5.500 gulden, terwijl er in een half jaar in te voeren, huidige systeem sprake is van rere toelagen in de eerste jaren, J inknmPtl na verloop van tijd lager worden. MIAUtnc/l ie commissievergadering waarin PvdA en PSP stemden tegen de nieu- tómer dit nieuwe systeem- enige we motie-De Beer. Pvd A-woord voer- Rieden met Brokx besprak bleek der De Pree zei het intrekken van de njet. fVD nogal wat bezwaren tegen het oude motie jammer te vinden, omdat meer invoeren van de plannen zijn fractie die wel gesteund zou blijft kreeg alleen de steun van de linkse oppositie, met uitvoering van D'66. CDA en VVD vroegen in een motie, die uiteraard een meerderheid kreeg, dat de premie verhoogd moet worden als het gezinsinkomen tussentijds daalt. De PvdA steunde deze motie cretaris Brokx zegde toe deze motie te zullen uitvoeren. De kamermeerderheid steunt Brokx in zijn beleid om meer dan in het verleden het geval was woningwet woningen aan huurders te verkopen. Een motie van de PvdA om dat niet te doen kreeg alleen de steun van CPN, PPR, PSP. EVP en Scholten en Dijk man. De PvdA gaat er namelijk van uit dat er nog een grote behoefte bestaat aan betaalbare huurwonin gen en dat die behoefte de komende jaren eerder groter dan kleiner zal worden. de staatssecretaris te hebben, hebben. *SSt°ieta" a^Trd'Sgï Ee" »°"a Da da «Is® dat in 1984 het oude en het sMde regf rodanjf te mjziBen dat systeem naast elkaar moeten SfSf." testaan en dat aan het emd met laag bereikbaar volgend jaar bekeken zou worden i systeem de voorkeur heeft. de stemmingen dinsdag zei De rechter dat er zoveel haken en i vastzitten aan het naast elkaar In de regeling is namelijk wel opgenomen dat de premie kan wor den verlaagd als het gezinsinkomen flink stijgt. Bij verlaging van het inkomen moet de premie echter ook worden aangepast, meent een grote meerderheid van de kamer. Staatsse- oge Raad: verdachte nslag mag aan ïlgië uitgeleverd HAAG (ANP) De 24-jarige H. it Almelo, die wordt verdacht imoord op een Turkse diplomaat ;1, mag aan België worden tleverd. Dit heeft de Hoge Raad sdag bepaald in zijn arrest over beroep dat G. had aangetekend rn een uitspraak van de recht- k in Almelo, die de door België «egde uitlevering toelaatbaar fenoemd. lordt verdacht van de moord op B-jarige Turkse diplomaat Akso t juli in Brussel. Nu de Hoge Raad It bepaald dat de uitlevering toe- baar is, kan de minister van justi- eslissen over de feitelijke uitleve- van de man. Zijn advocaat, mr. H. ader, verwacht dat die beslissing orte termijn wordt waargenomen, lens mr. Brander twijfelt de Beigi- ijustitie aan het waarheidsgehal- !H de getuigenverklaringen waar- "jkt dat zijn clënt ten tijde van de ig in Parijs was. Volgens hem de verklaringen ten nadele van clënt juist zeer dubieus, lederland moest G. voor de recht- ik aantonen onschuldig te zijn: in iè komt slechts aan de orde of er aende bewijs van het plegen van aoordaanslag kan worden gele om tot een veroordeling te ko- AMSTERDAM (ANP) - Rood staan bij de bank wordt duurder. De NMB gaat per 21 december een tijdelijke toeslag op de debetrente berekenen van een half procent. Het tarief van de debetrente is gekoppeld aan het promessedis conto van De Nederlandsche Bank dat thans 6 procent bedraagt. Herinvoering van de tijdelijke toeslag op de debetrente van een half procent (op 5 oktober werd deze afgeschaft! is volgens de NMB noodzakelijk in verband met de gestegen rente op de geldmarkt Maar geldmarkthandelaren keken wat vreemd op van de maatregel omdat de tarieven juist op dit moment omlaag gaan. Een woordvoerder van de Amrobank beaamde dit maar wees erop dat dit slechts voor de 1-maands deposito's geldt. De rente op 3-maands deposito's ligt al geruime tijd boven 6 procent. De ABN en Amrobank zullen de Middenstandsbank een dag laten volgen. Deze banken zullen per 22 december een toeslag op de debetrente berekenen van een half procent. In geldmarktkringen wordt verwacht dat de andere bankinstellingen zich spoedig hierbij zullen aansluiten. Toch prikkeldraad rond Woensdrecht WOENSDRECHT (ANP) Een deel van de basis Woensdrecht mag voor lopig toch beveiligd worden met prikband. Dat hebben militaire auto riteiten in Den Haag maandag be slist. Afgelopen vrijdag werd de aanleg van een prikkeldraadversperring langs de een kilometer lange Kooiweg plotse ling gestaakt omdat politiek-militaire autoriteiten liever een 'publieksvrien delijk' hek zagen geplaatst. Waarom op het eerdergenomen be sluit is teruggekomen, kon een lucht- machtvoorlichter niet zeggen. De plaatsing van een definitieve afraste ring is ook niet echt van de baan, maar voorlopig uitgesteld. De komen de dagen zal het vlijmscherpe prik band worden aangebracht. Daarmee hoopt de basisleiding te verhinderen dat onbevoegden de basis betreden. Sinds het besluit om eventueel kruis raketten op de basis Woensdrecht te stationeren, zijn er al diverse malen indringers aangehouden. DEN HAAG Dinsdag was er feest op de Prins Willemschool in Den Haag. De school die aan het eind van vorig schooljaar werd gesloten op last van het ministerie van onderwijs omdat er te weinig leerlingen zouden zijn. Na diverse acties van het personeel, de leerlingen en de ouders van de leerlingen werd de school dinsdag feestelijk heropend. ZONDER TERUGWERKENDE KRACHT ind Madrid De vijf eigenaars de Madrileense discotheek 'Alca- f. waar zaterdag 82 mensen door id omkwamen, zijn dinsdagoch- m opdracht van de rechter van Ktie naar de Carabanchel-ge- Tnis in de hoofdstad overge- 4. elk van de gevangenen is een om vastgesteld van 50 miljoen b'sica. één miljoen gulden), elprojecten - NEPOSTEL, het riands Adviesbureau voor Post Becommunicatie in het Buiten- verleent de PTT in Roeanda bij het uitvoeren van ka- rijecten. Met dit contract is ca. f 1 *n gemoeid. HOUTEN (ANP) De Unie BLHP wil dc komende zes jaar streven naar de stapsgewijze invoering van een vierdaagse werkweek. In 1990 moet er een werkweek van 32 uur zijn bereikt, in jaarlijkse stapjes van een uur of in andere vorm. Die'vorm zal per bedrijf moeten worden afgesproken. De arbeids tijdverkorting moet betaald worden door het afzien van de prijscompen satie, minder premie- en belasting druk van overheidszijde en de pro- duktiviteïtsstijgmg in de bedrijven. Inleveren van nominaal loon moet worden vermeden, tenzij het voort bestaan van een bedrijf in het ge ding is. Dit staat in de beleidsnota voor de komende jaren, die de unie dinsdag in Houten presenteerde. De nota wordt begin volgend jaar met de leden besproken, waarna het definitieve beleid wordt vastge steld. Ongeorganiseerden Een opvallend punt in het beleids plan van de Unie BLHP is, dat de bond vindt dat het afgelopen moet zijn met de aanwezigheid van on georganiseerde werknemers in on dernemingsraden. De Unie stelt zijn leden voor om er bij de politiek voor te pleiten dat de wet op de ondernemingsraden iwui i in die zin wordt gewijzigd. Vak bondsleden moeten het volgens de Unie in de ondernemingsraad alleen voor het zeggen krijgen, omdat het de georganiseerde werknemers en hun bonden zijn die de verantwoor delijkheid dragen voor het tot stand-komen van de arbeidsvoor waarden. Die verantwoordelijkheid willen de bonden ook dragen wat betreft het belangrijkste cao-onder- werp voor de komende jaren, de arbeidstijdverkorting. Als belangrijke opgave voor 1985 en 1986 noemt de unie het maken van goede afspraken met ondernemers over de herbezetting van arbeids plaatsen. die door korter werken 'vry' komen Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De Eerste Kamer is dinsdag akkoord gegaan met het zo geheten stopwetje, waarmee het au tomatisme dat een groeiende ge meente een eigen politiekorps krijgt, van de baan is. Tegen het wetsvoor stel van de ministers Rietkerk (bin nenlandse zaken) en Korthals Altes (justitie) stemden PvdA, PSP en CPN. Volgens de bestaande politiewetge ving vallen gemeenten met minder Korter werken voor personeel woningcorporaties ALMERE (ANP) Het personeel van de woningcorporaties gaat met in gang van 1 januari 1984 vijf procent korter werken. Dat is een van de uitkomsten van het akkoord dat werkgevers- en werknemersdelega ties hebben bereikt over de cao voor 1984. De cao geldt voor ongeveer 14.000 werknemers De nationale woning raad heeft dit dinsdag meegedeeld. Het is de bedoeling de arbeidstijd op jaarbasis van 40 uur per week te verkorten tot 36 uur per week. De arbeidstijd wordt nu dus met twee uur per week (op jaarbasis! verkort. De werknemers zullen voor de ar beidstijdverkorting de prijscompen saties van 31 december 1982. 31 de cember 1983 en 1 juli 1984 inleveren. In het nu gesloten akkoord voor 1984 is de automatische prijscompensatie per 31 december 1984 gehandhaafd. dan 25 000 inwoners onder de rijkspo litie. Wanneer gemeenten boven deze inwonersgrens komen, knjgen zij au tomatisch recht op een eigen gemeen telijk korps. Met elke wijziging is 6 tot 7 miljoen gulden gemoeid De nieuwe wet stopt de automatische overgang van de ene naar de andere soort politie en bevriest de huidige toestand. De wet is een voorbereiding op de reorganisatie van de politie tot één provinciale politie Hiervoor ligt al geruime tijd een wetsontwerp bij de Tweede Kamer. Daarnaast levert de stopwet bezuini gingen op. Momenteel zijn vijf ge meenten de 25.000-grens dicht gena derd. Voor de overgang van deze gemeenten naar een eigen politic heeft Rietkerk geen geld meer, tenzij hij op andere „urgentere politieta ken" zou bezuinigen, aldus de be windsman in de Eerste Kamer. Een eerdere versie van de stopwet werd met algemene stemmen door de Eerste Kamer verworpen. Het be zwaar richtte zich tegen de terugwer kende kracht in het wetsvoorstel. De bewindslieden dienden daarop een nieuw ontwerp in zonder het omstre den wetsartikel. Een maand geleden besloot een meer derheid in de senaat om ook met de behandeling van de nieuwe stopwet te wachten Eerst moest de regering dui delijkheid verschaffen over de voort zetting van de voorgenomen politiere organisatie, aldus onder meer WD en PvdA Aan die voortzetting was twij fel gerezen vanwege de hoge invoe ringskosten van de nieuwe politiewet. De senaat wilde het antwoord van de bewindslieden op opmerkingen over de politiewet van Tweede-kamerleden afwachten. Na een brief van Korthals Altes, waarin hij aandrong op verdere af handeling van de stopwet, liet de VVD echter blijken tegen verdere behandeling geen bezwaar meer te hebben. Samen met het CDA lieten zij het opnieuw op de agenda plaat- Oplichting - De Haarlemse politie heeft acht mensen gearresteerd op verdenking van flessentrekkerij en oplichting van een groot aantal Ita liaanse bedrijven. De bedrijven zijn vermoedelijk voor anderhalf a twee miljoen gulden benadeeld. De verdachten kochten in Italië na mens of voor rekening van vier Neder landse bedrijven een groot aantal goederen zonder betaling. Windenergie voor woningen Huizen BlIZEN (ANP) De eerste be- '°oers van een complex van 35 Bergiezuinige woningen in het wdhollandse Huizen hebben dinsdag hun sleutel gekregen, in windmolens zorgen voor J energie in deze woningen, alleen voor stroom, maar voor verwarming en warm «ater. Jk er geen wind is betrekken de toners hun stroom als van- Wis van de elektriciteitscentra- en een centrale ketel zorgt «n voor de verwarming. Bij veel tndgaat het teveel aan electri- jjeit naar de centrale. 1 ®rs in Noord-Holland, in lid Wiperduin, betrekken be wo k's eveneens elektriciteit van todmolens. Daar wordt volgens provinciale elektriciteits- ^atschappij geen optimaal ge- "l® gemaakt van de goedkope- windenergie. Het verbruik van Menergie zou toenemen, in fo de verbruiksmogelijkheden ®ook uitstrekken tot het ver- innen van de woning en het darmen van water. Dat laat- 1 is dus in Huizen wel het nal Het ministerie van econo- zaken heeft het project in gesubsidieerd in samen- met het Bouwfonds Ne- Gemeenten. HOEK VAN HOLLAND (GPD) - „De Nederlandse windturbincfabrikan- tcn moeten niet wachten op een ople ving van de binnenlandse markt, maar de inspanningen richten op het buitenland. Met name in de Verenig de Staten cn in het Caribisch gebied zijn mogelijkheden voor export aan wezig". Deze raad gal' de directeur-generaal voor energie van het ministerie van economische zaken, drs. G. H. B. Verberg de toch wel wat somber gestemde industrie dinsdag mee bij dc opening van 'Windweek '83' op het terrein van Energie Anders in Hoek van Holland. Drs. Verberg kon geen directe steun toezeggen. ,.De industrie moet de kar zelf trékken", zo zei hij. Wel mag van economische zaken ondersteunende actie worden verwacht. Zo organi seert het departement in juni 1984 op Curasao een 'handels-ontmoeting wind-water-zon' waarvan een stimule rend effect voor de export wordt ver wacht. Dat Amenka voor de windenergiesec tor een 'land van beloft' is werd onderstreept door drs. J. C Smit, voorzitter van de raad van bestuur van HOLEC, Nederlands grootste windturbinefabrikant. HOLEC die in 1981 het Deense 'Wlndmatic' en de Nederlandse windmolenproducent 'Polenko' opkocht, zag van 1981 op 1982 de omzet in de sector windener gie toenemen van 3 tot 10 miljoen. In 1982 was de omzetstijging slechts 2 miljoen, een ogenschijnlijke stagnatie die geheel te wijten was aan een inkrimping op de Deense en Neder landse thuismarkten. De situatie werd echter goedgemaakt door een groeiende export naar Califomië. Voor 1984 mikt HOLEC dan ook op een omzet van 26 miljoen. Drs. J C Smit De snelle ontwikkeling van de Cali- fornische markt is. zo maakte de HOLEC-topman duidelijk, het resul taat van een stimulerend beleid. Amerikaanse particulieren en bedrij ven kunnen deelnemen in windpar- ken en krijgen op hun investering een belasting teruggaven tot 50 procent. Nederland dient naar de mening van drs. Smit het Amerikaanse systeem over te nemen, want „mensen krijgen blijkbaar liever belasting terug dan dat zij subsidie ontvangen". Niet alleen de Californische markt, maai" ook de verkoop van de 300 kW windturbine aan de PZEM beïnvloed de de omzetcijfers gunstig. Een in het verschiet liggend perpectiel op ded thuismarkt noemde drs. Smit het windpark Sexbierum. dat voor HO LEC de 'room in de koffie' kan beteke nen. Met de bouw daarvan kan in 1984 worden begonnen. Behalve de proefwindcentrale met een vermogen van 10 MegaWatt, kon digde ïr G A. L. van Hoek, directeur van de Samenwerkende Electriciteits Produktiebednjven de inbedrijfstel- ling aan van een nationaal windmeet- net. Dit net zal gegevens opleveren over windsnelheden, windrichtingen en fluctuaties die van belang zijn bij het opstellen van onder meer op brengstprognoses. De meetappara tuur is geinstaleerd op hoogspan ningsmasten en gekoppeld aan com puters Binnen enkele weken begin nen de metingen Op de mededeling van ïr. Van Hoek dat in het proefwindpark van de SEP (investering 50 miljoen) een multiMe- gaWatt-turbine, een soort superwind molen, zal worden opgenomen, rea geerde de voorzitter4 van het Cen trum voor Energiebesparing ir. Th. Potma wienig enthousiast Naar zijn mening dient niet te worden gewacht op de ontwikkeling van enorme wind turbines. maar moet nu met alle kracht worden gestreefd naar het op gang brengen van een industriële pro- duktie van kleine tot middelgrote windmolens. ,,We moeten geen mono cultures nastreven die gericht zijn op gigantisme", zo meende hij. FNV- voorzitter Wim Kok trok uit de vele studies de conclusie dat windenergie- toepassing voor Nederland een kans rijke optie is, „waardevol voor de eigen energievoorziening en een bij drage leverend aan nieuwe industriële voorzieningenHij kwam tot de slot som dat de ontwikkeling van winde nergietoepassing met kracht dient te worden voortgezet Mede in het be lang van de werkgelegenheid acht hij een financiële ondersteuning door de overheid tijdens ontwikkelings- en in troductieperiode nodig en verant woord. Alle inleiders bleken het er over eens dat alle gezamenlijke inspanningen slechts werkelijk succes zullen opleve ren wanneer met er in slaagt windtur bines te maken die zo'n veertig pro cent goedkoper zyn dan die vandaag de dag ons landschap sieren. iVan onze parlementai re redactie) DEN HAAG Veel ge meenten zijn erg slordig bij het opstellen van be sluiten betreffende ge meentelijke belastin gen. In een op de vier besluiten moet op last van het provinciebe stuur of het ministerie van binnenlandse zaken wijzigingen worden aangebracht. Onvoldoende kennis bij de gemeenten, maar ook de provincies, op belas tingterrein is daarvan de hoofdoorzaak. Dat antwoordt staatssecre taris Van Amelsvoort (binnenlandse zaken) op vragen van de PvdA- Tweede-Kamerleden Hummel en Rienks. Tussen 1 juli 1982 en 1 juli 1983 werden in het hele land 6415 gemeen teraadsbesluiten over belastingen genomen die aan de Kroon ter goedkeuring werden voorgelegd. In ruim vijf honderd gevallen advi seerden Gedeputeerde Staten veranderingen aan te brengen, en ver volgens vond de staats secretaris in nog eens ruim 1100 gevallen de besluiten niet correct In 300 gevallen was sprake van ernstige gebreken, schryft Van Amelsvoort. De meeste gebreken ko men voor in besluiten betreffende de onroe- rcnd-gnedhplasting. de hondenbelasting. de toeristenbelasting, het rioolrecht en de leges. In een groot aantal ge vallen blijken gemeen ten in hun besluiten een terugwerkende kracht op te nemen (met als gevolg een hogere be lastingheffing) waar dat niet is geoorloofd. ADVERTENTIE Vervelend, die hoge stookkosten, zodra het kouder wordt Maar wist u dat er tegenwoordig C.V.-ketels bestaan die minder gas verbruiken? Misschien iets voor u Informeert u eens bij uw Gasbedrijf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 5