GEWELD Grundig, einde aan een patriarchaat spanning stijgt in Noord-Ierland Drugsbestrijding VS PZC/°Pinie en achtergrond Israël opzettelijk vaag over lot Arafat hedendaagse sieraden 'ïL OCEAAN DROOGLEGGEN MET EEN LEPEL WOENSDAG 21 DECEMBER 1983 (ADVERTENTIE i JONGE DUBBELE G'RAANJEKÖ! Door Henk Dam De Noordierse terroristen hebben het druk: 30 doden de afgelopen twee maanden in Ulster zelf, twee in de Ierse Republiek (bij de bevrijd ng van de gekidnapte zakenman Don Tidey). en afgelopen zaterdag vijf doden in Londen als gevolg van de bomaanslag bij het warenhuis Harrods. Det is een ontwikkeling die de aandacht verdient. Immers, de afgelopen jaren vielen er successievelijk steeds minder doden en gewonden in en rond Noord-Ierland te betreuren, maar de geweldsgrafiek wijst nu weer duidelijk omhoog. De cijfers van de afgelopen twee maanden zijn de ergste sinds juli '81, de dagen van Bobby Sands en de andere hongerstakers van de IRA. Toen, twee en een half jaar geleden dus, was het Europa Hotel in Belfast gemuld met oorlogsverslaggevers die als gieren het moment afwachtten waarop de zo lang voorspelde buröer- oorlog tussen katholieke (republikein se) en protestantse (loyalistische) Noordieren dan toch eindelijk zou losbarsten. Misschien moeten ze binnenkort wel terugkeren De gebeurtenissen van de afgelopen weken hebben de betrek kelijke i rust in Noord-Ierland van de laatste jaren in ieder geval wreed verstoord. Het geweld in Ulster is vergelijkbaar met een veenbrand: je weet nooit waar en hoe hevig het vuur weer zal oplaaien. Enkele factoren spelen bij de nieuwe geweldsgolf een belangrijke rol. In de eerste plaats zijn met name de Repu blikeinse terroristische groeperingen het Ierse Republikeinse Leger (IRAi en het Ierse Nationale Bevrij dingsleger (INLA) hersteld van de klappen die „verraders" hen hadden toegediend. Dank zij overlohers kon de Noordierse politie de afgelopen twee jaar een groot aantal bij het terrorisme betrok ken mensen arresteren en laten ver oordelen, maar die tactiek werkt nu niet meer zo goed. Dat komt, omdat de juridische waarde van de verklarin gen van overlopers in toenemende mate betwidfeld wordt. Bovendien heeft een aantal van de overlopers (die de vrijheid, grote som men gelds. en een nieuwe identiteit in een ver land krijgen aangeboden in ruil voor belastende verklaringen) het op het laatste moment toch niet aan gedurfd te getuigen, uit angst voor epresailles tegen familieleden De IRA kreeg verder eind september een morele oppepper (en een belang rijke versterking van het „oorlogvoe rende" kader) toen niet minder dan dertig veroordeelde terroristen wisten te ontsnappen uit de Maze-gevange- nis bij Belfast, nota bene de zwaarst bewaakte gevangenis in het Verenigd Koninkrijk. Op scherp Sindsdien hebben twee moordpartij en de situatie in Noord-Ierland ver der op scherp gezet: de drievoudige moord vorige maand op kerkgangers in het plaatsje Darkley (daders: de INLA), en de moord begin deze maand op de „rising star" onder de protestantse politici, Edgar Graham (daders: de IRA). Die moorden zorgden ervoor, dat ook de enige poging om loyalisten en republikeinen op politiek niveau wat nader tot elkaar te brengen, de raad gevende assemblee die een jaar gele den door minister Prior (Noord-Ier land) in het leven was geroepen, zeker voorlopig om zeep is geholpen. De grootste politieke partij voor het protestantse volksdeel, de Official Unionist Party (OUP) onder leiding van James Molyneaux, stapte uit de raad en heeft verklaard de assemblee te zullen blijven boycotten zolang de veiligheidssituatie in Ulster niet naar de zin van de loyalisten is. Dat kan belangrijke gevolgen krijgen voor met name het doen en laten van de meest spraakmakende onder de loyalistische politici, ds. Ian Paisley. Hij had veel in de assemblee geïnves teerd, omdat hij in deze raad een goede mogelijkheid zag zich als staatsman te laten afschilderen, en zijn partij, de met de OUP rivaliseren de Democratie Unionist Party (DUP) aan gewicht (en kiezersgunst) te laten winnen. Men vraagt zich angstig af, wat de illustere dominee gaat doen als de assemblee blijvend ontwricht blijkt. Terug naar de straat, en nu militanter dan ooit? Weer dreigen met zijn „Third Force", het gewapende leger tje van zijn volgelingen dat hij in '81 voor de ogen van een verbaasde we reldpers liet paraderen? Ernstiger zelfs nog zijn de berichten die de afgelopen dagen zijn gekomen uit het kamp van de Ulster Defence Association (UDA), tijdens het hoog tepunt van het geweld in Noord-Ier land (de beginjaren '70) de protestant se evenknie van IRA en INLA, maar nu een slapende reus waarvan nog maar zelden wordt gehoord. Nieuwe vleugel Vorige week is echter gebleken dat de UDA een nieuwe militaire vleugel heeft opgericht onder de naam Ulster Defence Force (UDF). die meer dan 6000 leden teil. Daartoe is besloten ten eerste omdat vele protestanten vrezen dat politie en leger in Noord- Ierland de situatie niet meer de baas kunnen, en ten tweede om klaar te staan voor de door deze protestanten binnen tien jaar verwachte burger oorlog. Leden van de UDF, aldus woordvoer der John McMichael, zijn naar Euro pa, het Midden-Oosten en bestem mingen elders gereisd om er onder zoek te doen naar bestrijding van terrorisme Aangenomen wordt, dat in ieder geval Israel en Zuid-Afrika tot LONDEN - De wrakstukken van de wagen waarin de door de Ira verbor gen bom zat. die afgelopen zaterdag tot ontploffing werd gebracht voor het Londense warenhuis Harrod's. de door de UDF geraadpleegde lan den behoren. Aan republikeinse zijde heeft de radi calisering. zoals die nu bij het protes tantse volksdeel valt waar te nemen, al eerder plaatsgehad. Niet voor niets heeft Sinn Fein, de politieke vleugel van de IRA, zo n enorm succes onder de katholieken uit vooral de armelijke wijken in Belfast en Londonderry. Meer dan 100.000 stemmen trok Sinn Fein bij de laatste verkiezingen, en dat moeten dus allemaal mensen zijn, die het geweld van de IRA goedkeu ren. Protestanten en katholieken zijn door dit alles nog verder uit elkaar gedreven dan ze toch al waren. Er is alle reden (erg) bezorgd te zijn... ADVERTENTIE henk&ingrid' ,van derkooij edelsmeden --x» scherminkelsiraoi 31 vllssingen iDoor Hans Amesz) Ik kan hel niet meer horen: pa- f (riarch. autoritaire manier van fe'iding geven, grove methoden, ik ben iemand met een ruwe bolster en een blanke pit". Aldus Max Grundig. als hem gevraagd wordt hoe het komt dat hij voor het door hem opgerichte elektrotechnische con cern Grundig geen opvolger heeft gevonden die aan zijn eisen.voldoet. Grundig, inmiddels 75 jaar oud, wilde en wil niet horen dat het wellicht aan hemzelf ligt dat zijn bedrijf dusdanig in moeilijkheden is geraakt, dat het een grote Europese partner nodig had Want hoewel hij, naar eigen zeggen, „elke pfennig' die zijn onder neming verdiende, weer in de firma heeft gestoken, bleek dat de concur rentie een veelvoud daarvan makke lijk aan de beurs kon krijgen. De verhoudingsgewijs zwakke kapi taaldekking maakte het concern Grundig uit de plaats Furth in Beie ren buitengewoon gevoelig voor de gebruikelijke op- en neergang in de conjunctuur Toen de firma Grundig. die in de Bondsrepubliek Duitsland een kwart van de televisiemarkt be heerst, dan ook geconfronteerd werd met het feit dat kleurentelevisies aan zienlijk minder gekocht werden, kwam dat hard aan Terwijl in opslag plaatsen 800.000 niet verkochte appa raten stonden, bood Grundig zijn toe stellen met korting van enkele hon derden marken aan. Dat leverde geld op, maar geen winst. Concern-chef Max Grundig had even min weinig geluk met de zogenaamde Hi-Fi-tocstellen. In plaats van de 'huisbakken' Grundig-apparaten ga ven de kopers de voorkeur aan de technische finesses van de Japanse concurrentie. Kennelijk, zo beweren Westduitse ingewijden, had de „pa triarch uit Furth", die vroeger een feilloos instinct voor de wensen van zijn klanten had, het een en ander uit het oog verloren. Einde tijdperk Nu Max Grundig de leiding van de door hem opgerichte firma, waarbij ruim 27.000 mensen werken, binnen kort overdraagt aan Philips, eindigt een zogenaamd tijdperk. De in 1908 als zoon van een magazijnchef gebo ren industrieel is een van de laatste pioniers uit de opbouwjaren van de Bondsrepubliek Duitsland. Grundig. die als detaillist van radio's is begon nen en na de oorlog door verkoop van de radio-bouwkast „Hienzelmann" al snel producer werd. schiep het groot ste Duitse concern voor gebruikselek- trotechniek Als zodanig geldt hij als eén van de symboolfiguren van het Westduitse „Wirtschaftswunder". Hij heerste ook als zodanig Binnen het bedrijf durfde niemand de eenzaam regerende chef tegen te spreken, Na de fantastische successen van vroeger „lijdt deze onderneming", zo zegt een vroeger directielid, „onder het Ade nauer-effect". Kortom: wat Grundig doet. is goed gedaan. Max Grundig ontsloeg een manager die zonder zijn uitdrukkelijke toe stemming op het vliegveld van Neu renberg was beland. Grundig zelf be sliste over de vorm van nieuwe toe stellen en ook de technische beslissin gen werden door de chef genomen. Dat ging. om het zwak uit te drukken, niet altijd goed. Nu legt de „pa triarch" aan iedereen die het maar horen wil, uit dat het sociale net van de Bondsrepubliek Duitsland ervoor verantwoordelijk is dat de loonkosten 80 procent hoger liggen dan die in Japan. „Die kunnen overeenkomstig goedkoper produceren" Grundig wilde zijn bedrijf begin dit jaar verkopen aan het genationali seerde Franse concern Thomson- Brandt. dat ook al de Duitse firma's Nordmende. Saba, Dual en Videoco- lor heeft overgenomen. Dat ging niet door omdat het federale kartelbureau in Berlijn daar wegens concurren- tieoverwegmgen tegen was. Het heeft er nu meer dan de schijn van dat de transactie Philips-Grundig wel wordt goedgekeurd. Dat heeft ongetwijfeld te maken met de ruim twee miljoen werklozen die de Bondsrepubliek Duitsland op dit moment heeft. Max Grundig verkoopt zijn bedrijf aan Philips voor minder geld dan hij van Thomson-Brandt had geëist. Des tijds werd gesproken over één miljard mark. terwijl Grundig een paar jaar geleden nog had gezegd dat minder dan twee miljard zelfs wö praten viel. Nu is het minder Gnï tegenover een reporter van hef-" blad Stem begin dit jaar: „Nus maar een hoffelijke tegenvraag: vraag niet een te grote inmengt de persoonlijke vrijheid van de» nemer. Ik snuffel toch ook met zakken om te kijken wat u bent". Max Grundig hoeft zich ovtf financiële toekomst geen zor{9 maken. Van Philips zou df triarch" 150 miljoen krijgen. I®' eigen woorden: „Hier komt et»1 perk ten einde. En wat de GA» stichting betreft: die is er ook v»' financiële zorg voor mijn fan# iDoor Henk Kolb De Verenigde Staten hebben in november 1982 de illegale drughandel uitgeroepen tot het voornaamste misdaadprobleem. Hoewel sedertdien de bestrijding ervan werd gereorganiseerd onder leiding van de FBI en bijna dui zend agenten en ten naaste bij 200 openbare aanklagers werden inge deeld bij twaalf speciale eenheden die de georganiseerde misdaad op dit gebied te lijf gaan, staat een ding vast: het gebruik van verdo vende middelen in Amerika blijft stijgen. Slechts een klein deel van de op bijna industriële schaal ge smokkelde narcotica wordt onder schept en de directeur van het Bureau voor Narcotica Bestrij ding, Francis M. Muilen, verklaar de dat zijn organisatie misschien doeltreffend zou kunnen zijn als zij over 100.000 agenten zou kunnen beschikken. Ook in Amerika zijn deskundigen tot de bizarre slotsom gekomen, dat de illegale drughandel alleen kan worden beperkt door die te legalise ren. Het geldelijk profijt ervan is enorm. Alleen een methode om de opbrengst te niet te doen kan hel pen - voor het ogenblik zijn er zoveel mogelijkheden om via banktransac- ties in landen waar de VS niet achter de loketten mag kijken, zwart geld te reinigen, dat de inci dentele successen van de FBI en de Drug Enforcement Administration (DEA) geheel verbleken bij het to taal van niet minder dan 100 mil jard dollar dat Amerikanen volgens vice-president Bush aan drugs uit geven. In mei van dit jaar werd in New York de Chileen Eduardo Oroczo- Prada veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf en een boete van een miljoen dollar. Hij stond aan het hoofd van de grootste organisa tie die zwart geld weer wit geld maakte, die ooit ln de VS werd opgerold. De aanklacht besloeg 150 miljoen dollar in baar geld, dat hij over vier jaar op achttien verschil lende bankrekeningen deponeerde en overmaakte naar andere, be schermde, 'accounts' in de VS, Pa nama. de Bahama's en de Kaaiman Eilanden. Al dit geld was afkomstig uit de drughandel, maar het is niet temin maar een klein deel van de totale som die daarmee, naar ruwe schatting is gemoeid. Tweede slagveld De VS bestrijden in Latijns Ameri ka niet alleen maar de linkse gue rilla's - het gevecht tegen de massa le invoer van verdovende middelen uit die regio in Amerika, heeft geleid tot een schemerig tweede slagveld. Naar schatting van het ministerie van buitenlandse zaken brengen Zuidamerikaanse cocaine en marihuana in de Amerikaanse straathandel niet minder dan 57 miljard dollar op. Volgens Joseph H. Lodge, een voormalig detective die thans grote bedrijven adviseert over de manier waarop zij gebruik van drugs tijdens de kantooruren kunnen tegengaan, is drugcon sumptie per hoofd van de bevol king in de VS hoger dan in enig ander geïndustrialiseerd land. Hij schrijf daaraan zelfs de daling toe van de Amerikaanse produktivi- teit. Jarenlang hebben de Amerikaanse politieautoriteiten zich toegelegd op het achterhalen van de indivi duele gebruikers. Die aandacht is nu verschoven naar de grote organi saties. De cijfers over de consequen ties van de nationale kwaal, die bijvoorbeeld ook de Amerikaanse strijdkrachten flink heeft aangevre ten, zijn niet allemaal even recent, maar wel verbijsterend. In 1974, dat is bijna tien jaar gele den, begingen heroïnegebruikers misdrijven waarbij voor bijna vier miljard dollar aan andermans ei gendommen in het geding waren. Alleen aan de hand van de cijfers van methadon centra en van de justitie valt een schatting te maken van het aantal heroïneverslaafden in de VS. Volgens de autoriteiten zijn er dat 400.000. maar dat is volgens andere organisaties een aanmerkelijk te lage schatting. Vol gens de laatste cijfers van december 1981 behandelden de ongeveer patiënten per jaar en 200 hosplu namen zo'n 10.000 personen i een behandelingsperiode op. Afgezien van de invoer uit voa melijk Colombia, verbouwt Am ka zijn eigen marihuana van tee mende kwaliteit. De cannabis pj heeft een verleden als achterti produkt van de alternatieve cult en een toekomst als oogst dn economische harde tijden een brengst biedt voor marginale fa bouwers die voorheen nog welt een centje overhielden aan Ulq drankstokerij. Het is in opbra het derde produkt van de An kaanse landbouw grofweg tien: jard dollar per jaar. De autoriteiten realiseren zich zij nooit in staat zullen zijnd produktie van eigen bodem gta uit te roeien, alle vliegtuigpatio les en spuitmiddelen ten spijt. I tenschappelijke methoden hel de kwaliteit van de oogst verhos Sheriff Jim Carlton van Josepl County in Oregon, beweert d wanneer in de rest van de landb« even doelbewust werd gewerkt VS watermeloenen van 200 kiloi kunnen laten groeien. Tegen legalisering Legalisering van drugs, afsnij van het profijt en dergelijke a regelen zijn in de VS geen haal) propositie. Volgens de laatste niepeilingen is 74 procent v» bevolking tegen legalisering: marihuana, denkt 53 procent verbouw van planten soonlijk gebruik geen mist moet heten, maar 85 procent™ dat aanplant voor de handel: degelijk in die categorie valt,! gebruik van deze, op den duuri schadelijke, maar haar keu zeggen betrekkelijk onschult plaiit, is volgens 65 procent vi ondervraagden niet meer te be gelen. Het feit dat de prijs van heroia gedaald, zoals ook die van coct (met zeer ver gevorderd social! bruik). nadat de Amerikaanse os heid zijn bestrijding op veel gn schaal ter hand heeft genos duidt er op dat verdovende mld len desondanks ruimer beschikt) zijn dan voorheen omdat vaststi dat het aantal gebruikers niet verminderd. Een van de redea die voor het falen van de ovrheld stanties wordt opgeheven is tekort schieten van het justit systeem: niet genoeg vervolginj niet genoeg straf. Volgens een: port van de rekenkamer van! congres zijn 85 procent van des: tanten die de douane en de wacht tussen 1977 en medio 15 de kraag grepen nooit vervol;; Wat wij doen, zei een overheid» tenaar mismoedig, is de oceaanI scheppen met een lepel (Door Jaap van Wezel) Israël voert een onduidelijke Ara fat-politiek. Officieel heet het dat de regering opzettelijk vaag doet over haar plannen wat zij met Arafat voor heeft: mag hij vrij weg gaan of niet. Die „opzettelijke vaagheid" sug gereert een beleid dat er in feit niet is en ook nauwelijks mogelijk is. Want van het begin af aan was het duide lijk dal Israel het zich niet kan veroorloven Arafat fysiek tegen te houden als hij door de Grieken met VN-vlag onder begeleiding van de Franse vloot wordt weggehaald uit Tripoli. Dat staat nog los van de vraag of de vrije aftocht van Arafat al dan niet in Israëlisch belang is. „Met de beschie tingen van de afgelopen dagen heb ben wij duidelijk gemaakt wat wij duidelijk wilden maken", zegt een regeringsfunctionaris, nog altijd vaag. Maar daarbij is nog geen antwoord gegeven op de fundamentele vraag. Want Israel heeft in feite belang bij Arafat. Twee PLO s die elkaar op het politie- TRIPOLI - Een PLO-strijder met zijn zoontje in afwachting van inscheping op een Griekse veerboot die hem naar Tunis moet brengen. ke of militaire slagveld bestrijdenis voor Israël een ideale situatie. Daar om moet Arafat blijven bestaan. Na het vertrek van Arafat uit Tripoli vrezen de Israëli's echter voor een nieuw probleem te komen staan: de PLO-rebellen zullen nu zij met langer tegen Arafat en zijn mannen hoeven te strijden zich als Palestijnse vrij heidsstrijders moeten bewijzen. Daar om vrezen" de Israeli's een nieuwe golf van aanslagen in Libanon, en moge lijk ook in Israel zelf. Als Arafat al in staat was om een autobus in Jeruza lem op te blazen, dan moeten de PLO-rebellen toch zeker tot een ge lijksoortige of zelfs grotere daden in staat zijn. De onvrede over internationale erken ning en bescherming van Arafat en de vrees voor de toekomst heeft mis schien bijgedragen tot de Israëlische bombardementen op Tripoli van de afgelopen dagen. Er is uiteindelijk ongetwijfeld ook Amerikaanse druk aan te pas gekomen maar het Israë lisch gedrag was ondanks alle rationa lisaties toch niet zo rationeel. Men vond iets te moeten doen tegen de man die premier Shamir vijand num mer een van Israel noemt. En dat hebben de Israëli's daarom dan ook maar gedaan. TRIPOLI - PLO-leider Arafat wuift ten afscheid naar de inwoners van Tripoli vlak voor hij zich inscheept.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 4