PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT abinet verschuift )esluit Taiwan-order Schepen met PLO-ers uit Tripoli vertrokken Amsterdamse politie doet inval bij sociale dienst umer wil meepraten Taart voor prins Charles auto adria Overgangsregeling tariefgroep tweeverdienerswet Verdachte in Heineken-zaak zeer kort vrij AFSCHEID BESCHERMING FRANSE MARINE talië trekt eel troepen i leiroet terug lubsidie tot J50 gulden huur O it 226e jaargang no. 300 J Koensdag 21 december 1983 Vrij zacht Wisselend, bewolkt en enkele buien. Uiddagtemperatuur ongeveer acht I graden. Vrij krachtige zuidwestelijke Kind. kracht vijf. aan de kust en op het IJsselmeer hard of stormachtig, zeven a acht. aJtknwdhm., duoeJU-.dotnu/e '1 PEN' HAAG (ANP) Staatssecretaris Koning van financiën treft als de inte kamer het wetsontwerp tweeverdieners heelt aangenomen bij de iriefgroepindeling van gehuwde vrouwen en ongehuwd duurzaam samenle- tenden die in aanmerking komen voor de (bijna-) alleenverdienerstoeslag L overgangsmaatregel. Dit heeft het ministerie van financiën dinsdag tekendgemaakt. [at werknemer, die op grond van de wet op de loonbelasting voor 1 februari rerzoekt te worden ingedeeld in tariefgroep II (alleenstaandetoeslag of bijna-alleen verdieners toeslag) of tariefgroep III (alleenverdienerstoeslag) wordt op zijn eigen verklaring in het eerste kwartaal van het volgend jaar ingedeeld in de tariefgroep van zijn keuze. Dit vooruitlopend op een door de inspecteur van belastingen af te geven beschikking. Als later blijkt dat die indeling naar keuze niet juist is geweest zullen de verschillen voor 1 juli door de inhoudspllchtige moeten worden verrekend, aldus financiën. De staatssecretaris heeft tot een overgangmaatregel besloten vanwege het korte tijdsbestek waarbinnen een groot aantal uitvoeringsmaatregelen' geno men moet worden. IENHAAG (GPD) Het kabinet heeft gisteren tot laat in de nacht vergaderd over de vraag ons land al dan niet onderzeeboten zal leveren aan Taiwan zonder dat er een beslissing is a enomen. Naar verluidt zijn de meeste ministers tegen de levering van de duikboten aan aiwan dat niet officieel door Nederland wordt erkend. De Rijkvoorlichtingsdienst wilde bijzonderheden geven over de inhoud van de besprekingen. Het kabinet zal de discussie nnmiddag, woensdag, voortzetten. Men wil er ook uitkomen, opdat de tweede kamer er nog oor het Kerstreces over kan debatteren. - Ippositieleiaer Den Uyl zei gisteren van Aardenne voor levering van de portvergunmng niet te geven Hel 3-, de Kamer er geen prijs op stelde onderzeeboten is. wil ook een debat CDA is verdeeld over de order in de Kestvakantie geconfron- E?:d ie worden met een kabinetsbe- Sang. Hij waarschuwde dat als het jinet toch zou besluiten tot het renen van de exportvergunning de tdA om een debat zal vragen .De ler wil m elk geval over die beslis- kunnen debatteren", aldus den ;L De fractie van de WD die samen ft minister van economische zaken ITKOMST MISSIE SAFGEZANT IN aiUK ONDUIDELIJK na ANAMA (AFP) - De speciale afge- ïl van de Verenigde Staten, Do ms inister v Aziz. wanneer het kabinet besluit de ex- AMSTERDAM (ANP) De 39-jarige banden met een grootmacht als de Robbic G. ("De Bouwvakker'), een Volksrepubliek China, dat zich fel van de drie verdachten die nog vast- verzet tegen levering zaten in verband met de ontvoering Minister van Aardenne (economische van Hcineken en Doderer, is dinsdag- zaken, VVD) heeft er nooit, onduide- middag vrijgelaten, maar onmiddel- lijkheid over laten bestaan dat, hij lijk daarna weer aangehouden op groot voorstander is van levering In het kabinet lijkt de ruzie tussen de licht gebleven' ministeries van economische en bui- der tenlandse zaken over het al dan met verlenen van een exportvergunning compleet. Minister Van den Broek (buitenlandse zaken, CDAi schijnt, zo blijkt uit welingelichte bronnen, steeds meer gewicht te hechten aan het onderhouden en op normaal ni veau brengen van de diplomatieke Fijenoord in een beslissend stadium is gekomen schijnt buitenlandse zaken definitief te hebben gekozen voor de „Chinese kaart". Zo stelde de woordvoerder van dit ministerie gistermorgen de rethon- sche vraag (tijdens een ontmoeting met de persi. dat het wel zeer opval lend is dat Nederland als enige West- europese land wapens zou leveren aan Taiwan. „Dit aspect is in de benchtge- ïng over deze zaak absoluut onderbe- aldus de woordvoer- TRIPOLI Een aanhanger van PLO-leider Arafat neemt in Tripoli afscheid van zijn dochtertje alvorens zich in te schepen voor de evacuatie Arafat weg uit Libanon iÏRmsfeld, heê'ft^maandag'avond verdonki.ie van fraude. Dit heeft een oorlogstuig aan Taiwan Aanvat.ke- onderhoud gehad met de Iraakse woordvoerder van de Amsterdamse lijk leek het erop dat het ministerie n buitenlandse zaken, Ta- geen bijzonderheden meege- a sld over het gesprek. Maar duide- fsis wel dat Washington streeft naar ja (betering van de betrekkingen •ra Kdt Irak die na de zesdaagse oorlog juni 1967 in het Midden-Oosten Bagdad werden verbroken, de Iraakse president, Saddam essein, heeft Rumsfeld ontvangen, it state department onderstreepte langs dat Washington bereid is over igaan tot een uitwisseling van am- ideurs „zodra Bagdad daarom ;t". Daaraan werd echter toege- d dat er op dit tijdstip geen ce^brbraak moest worden verwacht, onverwachte bezoek van Rums- aan Bagdad „past in het raam azijn huidige missie in het Midden sten", Daar worden intensieve po- gen in het werk gesteld om een Olossing van de Libanese kwestie te Elfden WÉ (RTR) - Italië begint binnen- 7 met de geleidelijke terugtrek- t van een gedeelte van zijn troe- die deel uitmaken van de inter- üonale vredesmacht in Libanon, it heeft de Italiaanse minister van feiae, Giovanni Spadolim. dinsdag (gedeeld. Het Italiaanse conlin- Beiroet bestaat uit tweedui- s manschappen. blijft een kleinere Italiaanse een- Jj id in Beiroet zolang er nog sprake is -.Libanese verzoeningsbesprekln- m Genève. zo liet de bewindsman kens politieke waarnemers houdt 'besluit van Italië direct verband 'deongerustheid van dit land over (roeiende betrokkenheid van Ame- banse strijdkrachten bij aanvallen Syrische posities. HAAG (GPD) Ook voor de 'dere woningen blijft volgend de mogelijkheid bestaan huur- «idie aan te vragen. Staatssecre- UBrokx heeft zijn aanvankelijke ™iigingsvoorstellen op dit punt - gesteld. towas aanvankelijk van plan het f op huursubsidie af te schaffen or) r11 de huur boven 600 gulden ®nt, Nu wil hij de grens op 650 uil ®n stellen. Dat is nog altijd lager pï grens die dit jaar gold: name- -^735 gulden. :!Iees voor leegstand van wonin- ®et een huurprijs boven 600 j® heeft mede een rol gespeeld in ^üssing.De groep mensen die nu Ibsidie ontvangt en een huur ®t boven de 650 gulden wordt, direct bedreigd. Voor hen wordt huidige steunbedrag bevroren, '-sbinet bespreekt deze week de «tellen van Brokx. TRIPOLI (GPD/UPI/DPA/RTR) De in zijn kogelvrije jeep naar de wach- Israël heeft zich dinsdag niet verzet politie dinsdagavond meegedeeld. van buitenlandse zaken door de tweede maritieme uittocht uit Liba- tendc Griekse veerboot Odysseus Eli- tegen de evacuatie. Hoewel het tot op G. werd enkele dagen na de bevrijding knieën zou gaan voor de werkgelegen non van Jasser Arafat en zijn Pale- tis reed, ontstond een pandemonium het laatste moment onzeker bleef of van Heineken en Doderer op Schiphol heidsargumenten van economische stijnse strijders is dinsdag na her- op de kade van de zwaarbcschadigde Israël enige actie zou ondernemen, aangehouden na zijn terugkeer uit -zaken. Maar nu het verlenen van een haaldelijk uitstel een feit geworden, haven van Tripoli. Vice-minister David Levy verklaarde Spanje, waar hij een huis heeft. exportvergunning aan de werf Wilton- Toen de Palestijnse leider 's middags Tientallen guerrillastrijders schoten maandagavond dat de militaire ope- hun geweren leeg in de lucht. De ratie van Israël in Libanon niet aan de honderden mensen die naar de haven doelstellingen heeft voldaan. Met het waren gekomen om de 4000 strijders vertrek van Arafat „zal Israël te ma- uit te wuiven, omsingelden de auto. ken krijgen met twee PLO's. één in klapten en zongen Maar ondanks dat Libanon en één elders in de wereld", laatste, wilde afscheid was het vertrek verklaarde Levy, van Arafat en zijn laatste 4000 loyale Een hoge functionaris van het Ameri- stnjders in vrijwel geen enkel ander kaanse ministerie van buitenlandse opzicht te vergelijken met het vertrek zaken die anoniem wenste te blijven, van de PLO uit Beiroet vorig jaar. De verklaarde dinsdag dat de evacuatie stemming onder de guerrillastrijders van PLO-leider Arafat „nutteloos" is was somber en ingetogen. als die niet leidt tot een spoedige Rpvrhpmiitio hervatting van het „politieke proces" DVALfier Uil rig jn Libanon en in het gehele Midden- De Palestijnen gingen dinsdagmid- Oosten Noch het Witte Huis, noch het dag aan boord van vijf Griekse veer- state department hebben dinsdag of- boten die de blauw-witte vlag van de ficieel gereageerd op het vertrek van Verenigde Naties voerden. De hele de Palestijnen uit Tripoli, evacuatie staat onder militaire be- De algemene vergadering van de Ver- scherming van de Franse marine. enigde Naties heeft maandag Israel De schepen zullen de Palestijnen naar „agressief en expansionistisch" ge verschillende Arabische landen ver- noemd en ieder land opgeroepen zijn voeren Twee schepen zijn onderweg contacten met de joodse staat te naar Noord-Jemen. waaronder de verbreken en het volledig te isoleren Odysseus Elitis. Een derde schip is op „op alle gebieden". Vierentwintig de- weg naar Porl-Soedan in Soedan, en legaties stemden maandag tegen de het vierde zal havens m Algerije en resolutie, 31 onthielden en 84 stem- Tunesie aandoen Het laatste schip den voor. brengt 500 guerrillastrijders naar Lar- naca op Cyprus, van waaruit zij van daag worden overgevlogen naar Irak Waarnemers houden het voor moge lijk, dat Arafat tijdens de doorvaart door het Suez-kanaal in Egypte aan land gaat of onderweg overstapt op een van de andere schepen. De evacuatie uit Tnpoli verliep dins dag zonder noemenswaardige inci denten. Arafat-getrouwen openden 's morgens het vuur op vliegtuigen, maar staakten de beschieting nadat duidelijk was geworden dat het Fran se vliegtuigen betrof. Tijdens een korte ceremonie droegen de Palestijnen het grootste deel van hun zware wapens over aan Moslim- miities en het Libanese leger. MANCHESTER (APi - Een bezoekje van de Britse prins Charles aan een buurtcentrum in Manchester liep dinsdag een beetje uit de hand. Er ontstond een slapstick-achtige scène toen een lid van een schooltoneelgezel- schap de prins met een 'taart' van scheerschuim bewerkte. Charles liet zich ook niet onbetuigd en deponeerde een volgende 'taart' in het gezicht van zijn lachende buurman. ACTIE TEGEN DRUGSHANDEL AMSTERDAM (ANP) De Amster- wegens overtreding van de wapenwet vaties in november door agenten in politie dinsdagmorgen in te grijpen, damse politie heeft dinsdagmorgen (wapenstok en stiletto), vlei wegens burger ontstond de indruk dat. op vier Op het moment dat de politie de een inval gedaan in het gebouw van overtreding van de opiumwet en acht bepaalde dagen van de maand in sociale dienst binnenviel waren er de gemeentelijke sociale dienst voor diverse delicten. Er is ook een toiletten en wachtruimte in drugs ongeveer honderd mensen aanwezig. (GSD) aan de Vlaardingenlaan in de geringe hoeveelheid heroine in beslag werd gehandeld. De verdovende mid- Aan allen van wie de politie vermoed- hoofdstad in verband met handel in genomen. delen werden ook ter plaatse ge- de dat zij mets met de duistere prak- verdovende middelen die daar werd Dit heeft een woordvoerder van de bruikt. aldus de politiewoordvoerder tijken in bet gebouw te maken had- bedreven. politie dinsdagmiddag meegedeeld Bij het overleg met de directie van de den. werd een brief uitgereikt met Er werden zestien mensen aangehou- Bij de politie kwam al enige lijd sociale dienst werd ook duidelijk dat. daarin een uitleg waarom de actie den, twee voor overtreding van de informatie binnen dat op bepaalde sommige personeelsleden, in het bij- werd gevoerd en met excuses voor de vuurwapenwet (een persoon had een dagen in de maand in het gebouw van zonder de mensen die met de bewa- overlast. Deze mensen werden vervol geladen revolver op zak en een ander de GSD werd gehandeld m verdoven- king zijn belast, werden bedreigd Op gens naar de kantine geleid, waar zij een revolver met losse patronem, twee de middelen Bij verschillende obser- grond van al deze gegevens besloot de werden opgevangen met koffie. De Nederlandse windturbine fabrikanten moeten zich meer jj richten op de export, waarbij k met name in de Verenigde 'I Staten goede kansen liggen (PAGINA 5) Kerstvakantie II Ook de kerstvakanties lijden onder het krappere budgetde Nederlander gaat goedkoper en korter op reis. (PAGINA 7) Grootschalig De mogelijkheden voor 'groot schalige ontwikkelingen' moe ten in het havengebied Vlissin- gen-oost open gehouden wor den. meent de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zee land. (PAGINA 9) Radio en tv, kunst: 2. Bin.- en buitenl.: 3 en 5. Opinie, achtergrond: 4. Financiën, economie: 7. Provincie: 9, 11, 13 en 15. Sport: 17. Tasser Arafat is van het oorlogstoneel in Libanon verdwenen. Gisteren zette j - - - - hij met zijn laatste vierdui- - zend getrouwen voet aan boord van een van de vijf Griekse schepen, die onder de vlag van de Verenigde Naties naar de Libanese havenstad Tripoli waren gevaren om de laatste restanten van het reguliere PLO-leger op te halen. Het is een vernederende aftocht geworden voor de eens zo gevierde leider van de in ballingschap levende Palestijnen. Vo rig jaar waren het de Israëliërs, die Arafat en zijn PLO militair op de knieën dwongen en zó zijn aftocht uit Beiroet bewerkstelligden; dit keer ligt. de verantwoordelijkheid voor het ge dwongen vertrek van Arafat en zijn mannen bij 'afvallige' PLO-strijders. die zich moreel en materieel gesteund wisten door Syrië. Dit land heeft zijn begerige blikken geworpen op grote delen van Libanon, die in de visie van de Syrièrs rijp zijn om onder de voog dij van Damascus te worden ge plaatst. Arafat, eens een terrorist van het zuiverste water, die zichzelf om schoolde tot politicus en diplomaat, leeft al meer dan een jaar in onmin met het regime in Damascus. Zijn bedoelingen werden al lang niet meer begrepen in de Syrische hoofdstad. De Syrièrs hebben de broederstrijd tussen voor- en tegenstanders van Arafat aangegrepen om zich van de PLO-leider te ontdoen. Militair is Jas ser Arafat op dit moment uitgescha keld. Beroofd van zijn bases in Liba non en zijn mannen verspreid over verschillende Arabische landen, is hij nu volledig aangewezen op zijn poli tieke en diplomatieke gaven Die zijn niet gering, zoals de afgelopen jaren is gebleken. Arafat is voorlopig versla gen. maar hij is niet verdwenen van het politieke wereldtoneel. De Syrièrs zouden dat in de nabije toekomst nog wei eens tot hun schade kunnen on- dervinden. Het vertrek van Arafat uit Libanon betekent geenszins, dat de rust in de regio is weergekeerd. Voor Tripoli zijn de oorlogshandelingen voorbij, maar daar ls dan ook alles mee ge zegd. De toestand in Libanon blijft labiel, ondanks het akkoord, dat de negen aan de vredesbesprekingen deelnemende 'clans' vorige week heb ben gesloten. Libanon is en blijft intern sterk verdeeld. De PLO is de afgelopen jaren als katalisator van de onvrede onder de moslimgroeperin gen in Libanon opgetreden, maar aan de basis van het conflict in Libanon ligt het onvermogen van de christelij ke en mohammedaanse bevolking vreedzaam naast elkaar te leven. De Llbanezen kunnen nu wel praten over een nationale verzoening en over een eigen identiteit, maar zolang vreemde troepen het land bezetten Israël in het zuiden en Syrië in het noorden en oosten is geen sprake van een eenheidsstaat. Intussen wordt over de hoofden van de Libanezen een machtsstrijd gevoerd tussen de Ver enigde Staten en Syrië. Het akkoord, dat de VS en Israel drie weken sloten, was mede bedoeld om druk op Syrië uit te oefenen zijn troepen uit Libanon terug te trekken Tot nu toe hebben de Syrièrs de militaire en diplomatie ke druk weerstaan Na het vertrek van Arafat kunnen de Syrièrs ach slecht-s sterker voelen De noodzaak uit Liba non weg te gaan is er niet Het is immers niet te verwachten, dat de Amerikanen op grote schaal militai ren zullen inzetten om de Syrièrs uit Libanon te verjagen. Libanon blijft derhalve de gevangene van het regi me in Damascus, zodat beslissingen over de eigen toekomst slechts geno men kunnen worden met de instem ming van president Assad van Syrië. Het Libanese conflict is onlosma kelijk verbonden met de gehele Midden-Oosten-problematiek. In deze regio hebben zich de afgelopen twee. drie jaar positieveranderingen vol trokken. die het politieke beeld ondui delijk maken De oorlog tussen Iran en Irak bijvoorbeeld heeft allerlei re percussies. al was het alleen maar omdat de Iramérs met een niets en niemand ontziende wreedheid hun revolutie exporteren. De zelfmoordac ties van fanatieke groeperingen tegen Amerikanen en Fransen spreken voor zichzelf. Saoedi-Arablé heeft zich niet kunnen profileren als een lokale vre destichter Deze 'vriend van de VS" weet kennelijk niet goed raad met zijn houding. Openlijk de Amerikanen steunen betekent politieke zelfmoord binnen de Arabische wereld. De Saoe- di's zijn alleen maar welkom vanwege hun miljardenhulp Zo langzamer hand beginnen de Arabische landen het gemis van Egypte te voelen, dat een aantal jaren geleden uit de Arabi sche liga werd gestoten als gevolg van het vredesakkoord met Israel. Egypte blijkt weer overal vrienden te hebben in de Arabische wereld. Dat is één van die natuurlijke ontwikkelingen, die over politieke en ideologische grenzen heenreiken Irak heeft het te druk met de oorlog tegen Iran en Saoedi-Arabié blijkt de rol van leider in de Arabische wereld niet aan te kunnen. Als de huidige tendens zich doorzet zou het op termijn wel eens Egypte kunnen zijn, dat het wankele evenwicht in het Midden-Oosten zal herstellen. Voorlo pig is dat nog een toekomstbeeld, maar in het Midden-Oosten kan de situatie zich snel wijzigen, zoals de afgelopen jaren is gebleken. Waarom dan nu niet? Dim

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1