Sluitingsbevel restaurant in Vlissingen geschorst Verkoop van kerstbomen lijdt niet onder recessie UITSPRAAK RAAD VAN STATE: Bij nieuwbouw griffie beschadigd huis hersteld Boekhandelaar B. P. Carrière overleden Opzetten steunproject voor een arm dorp zou mogelijk moeten zijn WOENSDAG 21 DECEMBER 1983 VLISSINGEN - Het afhaalrestaurant 'Lido' aan de Nieuwendijk in Vlissingen mag de ictiviteiten voorlopig voortzetten. De eerste en tweede verdieping van het pand moeten echter gesloten blijven voor het publiek. Dit bepaalde de afdeling rechtspraak van de Raad State bij de behandeling van het door de exploitante, mevrouw J. M. Doelwijt, ingediende schorsingsverzoek. Dat had betrekking op het besluit van het Vlissingse college van b en w om het in augustus van dit jaar uitgevaardigde bevel tot sluiting, ondanks door rouw Doelwijt ingediende bezwaren, te handhaven. B en w besloten in augustus tot sluiting, omdat in het pand gehandeld zou worden in verdovende middelen. Het college van b en w verklaarde in grond B en w wezen de bezwaren af. dig nadeel berokkenen, aldus waame- oktober vanditjaar de door de exploi- omdat bij openstelling van het restau- mend voorzitter van de afdelsing mr. Itante ingediende bezwaren tegen het rant de kans zou bestaan dat de J. M. Polak. Bovendien is niet onom- jlultingsbevel ongegrond. De inge- handel ln verdovende middelen zich stoten komen vast te staan dat de diende bezwaren hadden voorname- van de verdiepingen - waar de handel handel in verdovende middelen 'meer lJ|k betrekking op het feit dat het zich volgens de verklaringen van me- dan incidenteel' plaatsvond. Een an- sluitingsbevel gold voor het hele vrouw Doelwijt zou concentreren - dere overweging was dat mevrouw 1, en niet alleen voor de eerste en naar het restaurant zou verplaatsen. Doelwijt de verhuur van de eerste en .„..de verdieping. Daardoor verloor De tweede en derde verdieping waren tweede verdieping inmiddels heeft mevrouw Doelwijt haar bron van in- door de exploitante verhuurd aan beëindigd. Het sluitingsbevel voor de komsten, het restaurant op de begane derden. Alleen het bezwaar dat het verdiepingen blijft overigens in af sluitingsbevel behalve aan haar te- wachting van de afhandeling van het vens was gericht aan C. L - die wordt beroep, die nog geruime tijd op zich verdacht van handel in verdovende kan laten wachten wel gehandhaafd middelen - werd gegrond verklaard. B Het was niet de eerste keer dat de en w hadden, onder meer op grond afdeling rechtspraak van de Raad van van getuigenverklaringen, aangeno- State zich over deze zaak boog. In men dat L. was belast met de dagelijk- augustus van dit jaar deed de Vlis- se leiding over het restaurant, het- singse politie een inval in het pand en geen mevrouw Doelwijt ontkende het ernaast gelegen café 'De Zwarte TERNEUZEN Wethouder drs A. Doorduijn van Terneuzen heeft dins dagmiddag twee medewerkers van De beslissing van het college op het Parel' omdat, zo verklaarde commis- do vrijwillige bedrijfsbrandweer van bezwaarschrift was voor mevrouw saris L. E. Schuller bij die gelegen- Philips Terneuzen onderscheiden Doelwijt aanleiding beroep in te stel- heid, het vermoeden bestond dat in net een vrijwilligersmedaille. len bij de Raad van State en tevens beide panden werd gehandeld in ver- Het waren die de heren A. P. M. de schorsing van dat besluit te vragen, dovende middelen. Bij de inval wer- Klerk en W. L. E. Prenen, die vijftien De Raad van State stond dat verzoek den twee personen aangehouden en !;aar aan het korps zijn verbonden. De gedeeltelijk toe Sluiting van het res- een hoeveelheid verdovende midde- onderscheiding werd uitgereikt op taurant zou de exploitante onevenre- len, soft-drugs, in beslag genomen, «n bijeenkomst bij Philips. Parelhoenders in Kloetinge gestolen KLOETINGE - H. T. S. uit Kloetinge ift dinsdagmorgen bij de groep Kapelle van de rijkspolitie aangifte gedaan van diefstal van twee parel- Écenders. De dieren werden in de acht van maandag op dinsdag ont- iieemd uit het kippenhok bij de boer- ü-nj van S. aan de Oostweg in Kloe- (i enge. De daders kwamen het hok 4 tanen door de slotplaat van de deur verwijderen. De dieren werden met n mestvork 'gevangen', getuige de a die aan de vork kleefden. PZC/streek 11 Medaille brandweer Philips Terneuzen Verder vond de politie goederen die afkomstig waren van diefstal. Eén en ander was toen voor b en w aanleiding beide panden te sluiten. De exploitante diende tegen dat be vel een bezwaarschrift in bij b. en w. in beroep en vroeg tevens schorsing bij de Raad van State. Die schorste dat college-besluit toen tot een perio de van dertig dagen na het moment waarop b en w over het bezwaar schrift zou hebben beslist. Overwe ging daarbij was, zo blijkt uit de beschikking van de afdeling recht spraak, dat onvoldoende grond aan wezig was om mevrouw Doelwijt te verwijten dat zij niet genoeg heeft gedaan om de handel in verdovende middelen te voorkomen. Mevrouw Doelwijt heeft inmiddels ge meentegarantie gevraagd en gekre gen voor het aangaan van een hypo theek voor de aankoop en verbetering van het pand. Zij wil de eerste en tweede verdieping van het pand ge bruiken als woning. Binnenschip vast Tholense Gat THOLEN De sleepboot 'Zephyrus', pcharterd door Willem Muller uit j™ Terneuzen, heeft dinsdagmiddag in het Tholensche Gat het Belgische binnenschip 'Edwin' (600 toni vlotge- trokken. Het schip was daar om iwart voor zeven 's ochtends door een verkeerde manoeuvre aan de pond gelopen. De 'Edwin' was leeg op weg van Rotterdam naar Wemeldinge. Een eerste poging van de 'Zephyrus' mis- .jjJukte, maai- om kwart over twaalf lukte het wel. Direct daarna zette het schip de reis voort. - Schrijfgroepen van 'Amnesty' in Heinkenszand HEINKENSZAND Vandaag, «oensdag 21 december zijn er weer tchrijfgroepen van Amnesty Interna tional in Heinskenszand. 's Morgens «n 9.30 uur kan men terecht bij Btrüne Schulting, Strandloperstraat ïen 's avonds vanaf 20.00 uur in een de zalen de De Stenge. Er wordt schreven naar Kenia, Afghanistan a Turkije Ook is er een kaartenactie W)r Uruguay. Luchtpostpapier en wrbeeldbrieven zijn aanwezig. Vermiste man uit iken vermoedelijk ip Walcheren SF.R0OSKERKE (W) - De 29-jarige Htftin Jozef Fus uit Aken wordt Mds 13 december vermist en houdt Wh vermoedelijk op in de omgeving 'in Domburg. De rijkspolitie van de (roep Veere te Serooskerke is met zoekactie begonnen en verzoekt •Jeroen die Fus denkt te hebben '•zien zich met het groepsburcau in "rbinding te stellen. Het telefoon- eummer is 01189-1910. tus verliet op 13 december zijn wo- in Aken in zeer overspannen «stand. Familie en vrienden denken hij zich op Walcheren bevindt ®dat hij bij zijn vertrek had gezegd W hij naar Domburg zou gaan, Het j?nalenient van de Duitser luidt: «gt 1,5 meter, zwart half lang haar draagt een bril met dun rond tffituur. 5:] vertrek was Fus gekleed in een r^ange donkerblauwe jas, een spij- fcbroek en bruine schoenen Hij had bruine leren tas bij zich met 'hnn. in ieder geval zijn paspoort en De man spreekt een beetje Ne- MIDDELBURG - Na 26 maanden van gedwongen ballingschap aan het Molenwater is de familie G. Hageman weer teruggekeerd naar de eigen woning aan Koorkerkhof 16 in Middelburg. Dit pand, 'De Griffioen' geheten, is geheel her steld van de zware beschadigingen die het oktober 1981 opliep als gevolg van de nieuwbouw voor de griffie, pal ernaast. Het pand werd door die werkzaam-- heden ernstig ontzet. De bewoners bemerkten dat op een gegeven mo ment toen ze naar buiten wilden gaan en de voordeur niet meer open konden krijgen Zij verhuis den vervolgens naar een nieuwe woning aan het Molenwater. Van provinciezijde werd verzekerd dat het hoogstens een jaar zou duren voor ze weer terug zouden kunnen keren. In de praktijk liep bet nogal tegen. De verzekeringsmaatschappij van de provincie wilde alleen de taxa tiewaarde (180.000 gulden) op tafel leggen Geschat werd echter dat het in oorspronkelijke staat terug brengen van de woning wel 350.000 gulden zou gaan kosten (het bleek uiteindelijk iets meer dan driehon derdduizend gulden te zijn). De provincie weigerde aanvankelijk het verschil tussen het uitkerings bedrag en de totale herstelkosten te betalen Pas na anderhalfjaar, in februari 1983. kwam gedeputeerde J. B. Ventevogel (finanicèn) met de toezegging dat de provincie borg st stond voor het herstel en dat het opknappen de bewoners geen geld zou kosten. Dat gebeurde nadat het gemeentebestuur van Middel burg (wethouders H Gillissen en A BergshoefD druk hadden uitgeoe fend De heer G Hageman was dinsdag van mening dat ook de publiciteit rond het gebeurde be langrijk bij heeft gedragen aan de voor hem gunstige afloop van de affaire. isaudi. i augustus de werkzaamhe den begonnen waren werd De Grif fioen verleden week maandag op geleverd waarna de familie er zater dag haar intrek in heeft genomen Het provinciebestuur heeft een bloemstuk laten bezorgen met de boodschap „Gedeputeerde Staten van Zeeland zijn verheugd dat u weer bent teruggekeerd in uw eigen woning". Onzekerheid Verheugd toonden de heer en me vrouw Hageman zich gisteren ook. Maar ze wezen er wel op dat ze meer dan twee jaar in de narigheid hebben gezeten. Hun tijdelijk on derkomen aan het Molenwater was te klein om alle huisraad te kunnen bevatten. Vandaar dat een flink deel ervan 26 maanden lang in een pakhuis van een verhuisbe drijf opgeslagen is geweest. Het ergste vonden de gedupeerden de onzekerheid waarin ze lang heb ben verkeerd. Mevrouw Hageman wees erop dat eerst terugkeer bin nen een jaar was beloofd. Toen het veel langer ging duren kreeg haar vertrouwen in de overheid een geduchte knak. Niettemin overheerste dinsdag de feestvreugde over de terugkeer in De Griffioen waarin de familie voor de verwikkelingen al 33 jaar aan een stuk heeft gewoond. Vol lof was het paai- dinsdag met name voor de medewerking van de heer W On- derijk (namens de provincie als opzichter bij de bouw aangewezen) en eveneens voor de steun die ontvangen werd van de gemeente Middelburg Terwijl de klokken van de Lange Jan welluidend kerst- klanken over De Griffieon uit strooiden liet mevrouw Hageman weten dat geluid node ontbeerd te hebben. Elke keer wanneer de wind in de nchtmg Molenwater stond werd ze aan de problemen herin nerd en dat is nu voorbij MIDDELBURG - Op 66-jarige leeftijd is overleden de heer Bartholomeus Paulus Carrière, die jarenlang in Middelburg de boek- en kunsthandel Van Benthem en Jutting heeft geleid. De heer Carrière legde met name belangstelling aan de dag - en dat was ook in zijn collectie terug te vinden - voor de Zeeuwse cultuur, zoals op het gebied van boek- en plaatwerken en cartografie Ook werden er exposities gehouden In juli 1976 werd de winkel, die sinds 1947 aan de Lange Delft was gevestigd, overgenomen door de Standaard Boekhandel. De crematie van de heer Carrière heeft inmiddels in besloten kring plaatsgevonden. Kerstfeest Vijvervreugd MIDDELBURG - De commissie bij zonder kerkewerk houdt zondag 25 december (eerste kerstdag) een kerst feestviering in de Ontmoetingskerk te Middelburg Het feest is speciaal be stemd voor de bewoners van Vijver vreugd en hun familieleden en kinde ren De viering begint om 15 uur. Een muziekcombo verleent medewerking Kerstconcert Gasthuiskerk MIDDELBURG - De christelijke brassband ONDA met het jeugdor kest onder leiding van P. Baan en het groot orkest onder leiding van A. Rotte geven zaterdag 24 december een kerstconcert in de Gasthuiskerk aan*de Lange Delft in Middelburg. De gezelschappen brengen kërstliederen ten gehore. Het concert, dat is georga niseerd door de Evangelisatiecommis sie van de Gasthuiskerkgemeente be gint 's middags om half drie en duurt tot vier uur. Kerstnachtdienst in Vrouwenpolder VROUWENPOLDER Zaterdag 24 december 's avonds om 10 uur wordt in de hervormde kerk te Vrouwenpol der de kerstnachtdienst gehouden Voorganger is de plaatselijke predi kant ds J de Boer. Jan Hekhuis bespeelt het orgel. Verder werken mee de cantorij en de dames Tilroe en De Nooijer op cornet en bugel. Mevrouw E. S. M Bueno de Mesquita maakte deze foto van een Nepalese vrouw met haar kind bij Katmandoe BURGEMEESTER NA BEZOEK DERDE WERELD SLUIS „Als je al probeert de eigen laagste inkomens in de belas tingsfeer wat te ontzien, dan wordt het in wezen nog veel noodzakelij ker om hulp te bieden aan derde wereldlanden. Een goed voorstel om bijvoorbeeld een dorp in een arm land te adopteren zou door het Sluise gemeentebestuur zeker wor den goedgekeurd. Volgens mij zou het mogelijk moeten zijn om met de drie West-Zeeuws-Vlaamse ge meenten een steunproject op te zetten. In elk geval zou het de moeite van het proberen meer dan waard zijn". Sinds burgemeester J J P M. As- selbergs van SLuis in 1979 met zijn vrouw een rondreis door India en Nepal maakte, is de derde-wereld- problematiek meer voor hem gaan leven. Ook zijn visie op de westerse maatschappij veranderde. Hij zegt „Je komt er een beetje gelouterd van terug. Ondanks de onbeschrij felijke armoede maken de mensen daar toch een vrij gélukkige indruk. Pas dan realiseer je je goed dat geld niet alles is" Zijn belangstelling voor de ontwikkelingshulp dateert al van vóór zijn reis naar India Tot 1981. toen Asselbergs tot burge meester van Sluis werd benoemd, was hij werkzaam op de provinciale griffie. Twee keer was hij van nabij betrokken bij de coördinatie van grote Zeeuwse hulpoperaties: het vluchtelmgenproject in 1977, en la ter 'Zeeland helpt Rwanda' De laatste actie was vooral gericht op de verbetering van de watervoorzie ning. Elke Zeeuwse gemeente liet ten laste van de eigen begroting een aantal waterputten in Rwanda slaan. Aangezien het provinciaal bestuur die vorm van hulpverlening goedkeurde, moet het volgens As selbergs nu in principe mogelijk zijn om een zelfstandig gemeentelijk be sluit tot bijvoorbeeld de adoptie van een dorpje in een onderontwik keld land te nemen „Wanneer zori plan via een internationale organi satie of het ministerie van binnen landse zaken wordt opgezet,- dan kan de gemeente door g.s worden teruggefloten. Anders had Zeeland helpt Rwanda' ook geen doorgang kunnen vinden", aldus Asselbergs De mogelijkheden om aan ontwik kelingshulp te doen moeten voor een plaats als Sluis betrekkelijk gemakkelijk gevonden kunnen wor den De burgemeester wijst in dit verband op de jumelage met het Westduitse Heimbach Dat de vriendschapsband tussen de twee stadjes met het oog op de Europese eenheidsgedachte niet mag worden opgeofferd, wordt vooropgesteld ..Maar", voegt hij daaraan toe. „de samenwerking met de Duitse ge meente kost al vlug een paar dui zend gulden per jaar In dat licht bezien zou er toch ook iets mogelijk moeten zijn voor de armere lan den". Confrontatie Een persoonlijke confrontatie met de problemen in de derde wereld acht Asselbergs van groot belang. Hij is van mening dat eigenlijk iedereen een paar weken in één van de vele armoedige staten zou moe ten doorbrengen. Zelf heeft hij ze ven weken door India en Nepal getrokken. Met het openbaar ver voer werden juist die streken be zocht die niet op het programma van een normale toeristische trip voorkomen. De afgelopen vier jaar heeft hij zo'n twintig lezingen over zijn reis gehouden. Deze maand verzorgde hij dia-avonden voor de nutsdepartementen van Aarden burg/Sluis en Groede. „Dat is geen kwestie van idealis me", zegt, hij gevraagd naar de reden van zijn lezingen ,,Ik word uitgenodigd, en dan doe ik dat met plezier. Het is een informatie-avond Voor de toehoorders is het een kennismaking met een andere cul tuur. Na afloop blijkt overigens wel dikwijls, dat de problematiek, waar het land mee kampt, veel indruk heeft gemaakt". Verwonderlijk is dat niet. De dia's geven een indruk van de giganti sche problemen waar een land als India mee te maken heeft De bevol kingsgroei elk jaar 14 miljoen mwoners erbij de klimatologi sche rampen en de staatsschulden drukken een zichtbaar stempel op het dagelijks leven. Volgens de bur gemeester is India een land van tegenstellingen erbarmelijke ar moede naast industrialisatie en een eigen kernenergieprogramma. Hij gelooft dat westerse hulp voor de Indiërs een reéle verbetering van de levensomstandigheden kan beteke nen Het twee weken durende ver blijf bij zijn zwager, die samen met zijn vrouw in het melaatsenzieken huis Victoria Hospital' van Dich Palli in centraal India werkte, was onthullend. „Hulp via de gezond heidszorg kan tot goede resultaten leiden Als de bevolking in haar geheel gezonder wordt, dan neemt de behoefte aan veel nakomelingen af. De kinderen dienen nu als een soort sociale verzekering voor de ouders Omdat de helft voor het vijfde levensjaar sterft, zijn er veel kinderen nodig om een beetje zeker heid op te bouwen" Burgemeester Asselbergs is er van overtuigd dat de ontwikkelingshulp zich vooral moet richten op een verbetering van het leefklimaat. Goed onder wijs zou daar, zo meent hij. ook aan kunnen bijdragen „Als de mensen leren lezen, dan krijg je misschien vanzelf een andere levenshouding" Voor zover hij het kan beoordelen veroorzaakt het hindoegeloof, dat het leven voorstelt als een rad van zich steeds herhalende gebeurtenis sen, een passieve houding, die desa streus is voor de ontwikkeling van het land. Overingens waakt Assel bergs er zo veel mogelijk voor om vanuit de Westeuropese normen te redeneren: ,,De Indiërs vinden hun eigen systeem nog niet zo slecht. Als westerling erger je je als de trein vijf uur te laat is. Als je daar langer bent krijg Je op den duur samen met de inwoners bewondering voor het feit dat er überhaupt een trein of een bus rijdt" Ontwikkelingshulp moet met de nodige voorzichtigheid worden op- gezel. Dat de gemeentelijke overhe den daarbij een rol zouden kunnen spelen, staat voor de Sluise eerste burger vast. Voorlopig liggen er nog geen concrete initiatieven op tafel. De positieve houding van Asselbergs zou de discussie over de vraag, hoe het plaatselijk bestuur hulp aan de derde wereld kan ver lenen. wél op gang kunnen helpen. VLISSINGSE ACTIE VOOR 'DE SCHORPIOEN' VLISSINGEN De neergaande con junctuur heeft geen vat op de ver koop van kerstbomen. Eerder speelt de recessie de verkoop in de kaart. Meer dan voorheen blijft men nu thuis om de feestdagen in eigen een kostenbesparing zodat er nu best een kerstboom af kan. Het liefst wordt er nog een .flinke spar in huis gehaald. Omdat er een ruim aanbod is van kerstbomen vallen de prijzen dit jaar woonomgeving te vieren. Dat geeft vrij gunstig uit. Ze varieren van 7,50 De verkoop van 'Schorpioen-bomen' op het Vlissingse Belje Wolffplem tot omstreeks 15.00. De kerstbomen- handel is vrij en dat maakt dat er nogal op los geconcurreerd wordt. De gelegenheidshandel zorgt ervoor dat er ook partijen bomen van een minde re kwaliteit ter verkoop aangeboden worden Van de kerstbomen die jaarlijks wor den verkocht komt ongeveer 30 pro cent uit eigen land De bomen blijven in kwaliteit altijd wat achter De bodemgesteldheid speelt daarbij een voorname rol Dit jaar zat ook de droge zomer niet mee. Deze bomen ogen daardoor minder groen en ook de naalden vallen sneller uit. Grote belangstelling gaat er uit naar bomen uit de Belgische en Luxemburgse Ar dennen, naar bomen uit Denemarken en naar kerstgroen uit Sauerland. Importeur Tonny Leijnse uit Middel burg, die een belangrijk deel van de Nederlandse markt bewerkt met spar ren uit de Ardennen en ook veel bomèn exporteert naar Italië, Ierland, Engeland en Schotland heeft deze week bij de verkoop van bomen op punten op Walcheren veel succes ge boekt met voorverpakte bomen Het gaat hier om een Duitse uitvinding waarbij men de in een net verpakte boom in de vorm van een omvangrijke rollade mee naar huis kan nemen Dergelijk verpakte bomen lieten zich gemakkelijk meenemen zowel onder de arm als achter op de fiets. Flatbe woners kunnen de boom in afwach ting van de feestdagen rustig even,op het balkon kwijt zonder dat het groen veel plaats inneemt. De prijs van de aldus verpakte bomen die eigenlijk met een gulden verhoogd had moeten worden bleef gelijk 'bij wijze van service en omdat het een experiment betrof, aldus Leijnse. Het experiment is naar zijn mening ten volle geslaagd. Zijn handel in kunst stofbomen richt zich meer op het buitenland De belangstelling voor kunstbomen blijft in Nederland ech ter wat achter Schorpioen De stichting Ramschip Schorpioen heeft de kerstbomentijd aangegrepen oin extra gelden te verzamelen voor de restauratie van het schip. Een winkelier legde het winstpercentage voor hun Schorpioen opzij leggen. Dezer dagen kwam er nog een aanbie ding van iemand uit Belgie die een aantal bomen gratis aanbood ten behoeve van de actie. Wil van Son van de stichting zei dinsdag blij te zijn met de grote belangstelling voor Schorpioen-bo men Zij was ook vol lof over het meeleven uit de buurt, waar midden standers en kantoormensen de be manning van de verkoopstand op het tochtige Betje Wolffplein in Vlissin gen regelmatig warme drank met wat lekkers erbij kwamen aanbieden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 11