TELEVISIE OP ZAK Honda in Jazz SUZUKI WINTER het moeilijke jaargetijde de nieuwigheid van '84 1 AUTOMOBILISTEN OPGELET: UW ACCEPTGIROKAART VOOR DE BETALING DEEL III IS NOG GELDIG. groot in 't kleine PZC/ varia -T>: DINSDAG 20 DECEMBER 1983 Door Hugo van dér Heem) Clive Sinclair heeft weer iets om mee aan de weg te timmeren. Na het eerste zakrekenmachientje, een (zelfbouw) digitaal polshorloge en verschillende kleine compu ters nu een mini, nee micro-tv. Het is een zwart-wit tv'tje met een scherm van 2 inch, iets meer van vijf centimeter. Het gaat 80 pond kosten in Engeland, wellicht zo'n f350 in Nederland. In september is het in Engeland voor het eerst getoond. Er is heel veel know-how in dit ultra moderne tv'tje gestopt. Sinclair Re search in Cambridge claimt dat er zo'n 12 miljoen gulden nodig was om het project af te ronden. Het is dan ook het eerste toestel met een vlak beeldscherm en met alle tv-functies samengebracht in een chip. Een chip is een zwart langwerpig 'plakje kauw gum' met een heleboel pootjes, de elektrische aansluitingen. De chip vervangt enige duizenden transistors: elektronische versterkers en schake lelementen. De zwart-wit tv (de Japanners hebben al kleine kleuren tv'si is typisch voor de reiziger bedoeld Hij kan namelijk meer normen aan die in de wereld gebruikt worden om tv-beelden over te seinen. Het gaat dus om een multi- standaard apparaat, bruikbaar over de hele wereld, behalve in Frankrijk en landen die het Franse systeem hebben overgenomen. De afmetingen zijn 14 bij 9 bij 3 cm (flink wat kleiner dan een pocketboek dus) en het ge wicht 280 g. Er zitten' maar twee knoppen aan. Een aan- en uitknop, tevens volumeregeling en een knop voor de afstemming op de verschillen de tv-zenders. Hoewel de beeldkwaliteit van het beeld hoog is, gebruikt de dreumes maar weinig stroom. Op een bijgele verde ultra-platte Polaroid batterij (die in de meeste filmpacks aanwezig is) werkt het apparaat 15 uur. Dat is vier tot zes keer zolang als sommige andere tv'lvjes. Clive Sinclair, stichter en voorziter van de raad van bestuur van Sinclair Research, heeft in Lon don, bij de voorstelling van het appa raat gezegd: „Ik geloof dat dit tv'tje even belangrijk is voor de televisie als de portable voor de radio indertijd. Er is een nieuw 'persöonlijk-produkt' ge boren" Plat De sleutel van het hele ontwerp is natuurlijk de revolutionaire platte, beeldbuis en het samenbrengen van zoveel onderdelen in een chip. Voor het ontwerp van de chip kreeg Sin clair hulp van Ferranti, een fabri kant van halfgeleiders. In de chip werden zoveel onderdelen samenge- elektronica bracht dat het tv'tje zeker de helft van de onderdelen bevat van welke andere tv dan ook. Met die ene Fer- ranti-chip was het mogelijk via inge wikkelde technieken automatisch de beeld- en geluidsingangen te bekij ken en daarmee de ontvanger-scha kelingen te besturen. Daarmee wordt vanzelf op een andere norm overge schakeld als de tv die tegenkomt. De platte kathodestraalbuis (geen Li quid Crystal Display LCD zoals ande ren gebruiken) is driemaal zo 'licht sterk' als vergelijkbare buisjes. Des ondanks gebruikt hij een kwart tot een tiende van de stroom die gebrui kelijk is bij een tv-ontvanger. Het beeldbuisje heeft het elektronenka- nón aan de zijkant. De straal wordt door extra elektroden naar het fosfor- scherm aan de voorzijde afgebogen. Twee stel andere elektroden zorgen voor horizontale- en vertikale afbui ging van de straal om zoals gebruike lijk het beeld te vormen. Het trapeziu machtige beeld dat ontstaat, wordt ook nog met. optische middelen gecor rigeerd. door een zogenaamde Fre- sncl-lens. De techniek is enigszins vergelijkbaar met die welke wordt toegepast bij Sony's Walkman. Nieuwe schakelingen zorgen ook voor het onderdrukken van schaduwbeel den, wat bij het gebruik van een sprietantenne heel vaak het "geval is. Ook het ontwerp van het eigenlijke afstemgedeelte is een technisch hoog standje geworden. Het ontvangge- deelte meet 31 bij 23 bij 11 mm met een stroomverbruik dat 90 pet lager ligt dan gewoonlijk Er is gebruik gemaakt van hybride technieken: dunne- en dikke filmtechnieken om het geheel zo klein mogelijk te hou den. Van het tv'tje zullen 10.000 stuks per maand worden gemaakt. De produk- tie daarvoor is deze maand aangelo pen. De apparaatjes zullen per postor der aan de man worden gebracht. In het komend voorjaar zullen de eerste worden geleverd. Gezien de prijs ver wacht Sinclair er ruim een miljoen per jaar over de hele wereld te kunnen verkopen, waardoor zeker in Enge land flink wat extra banen zullen worden geschapen. Massa Het tv'tje wordt geleverd met een oordopje om ongestoord te kunnen luisteren, een batterij en inschuifba re antenne. De 6 Volt Polaroid batte rijen zouden f40 per drie kunnen kosten voor op reis, terwijl er een kleine netvoeding beschikbaar is voor zo'n f 35. De produktie zal ver zorgd worden door Timex in Dundee, een van de 'onderaannemers' van Sinclair, die in staat is grote aantal len apparaten automatisch te ver vaardigen. Sinclair heeft ook met zijn computers laten zien dat het mogelijk is om ongewoon goedkope massa-artikelen te maken. Weliswaar zijn de Sinclair- computers niet het toppunt van tech niek, maar wel zijn ze zelfs door schooljongetjes aan te schaffen, wat 'computer-analfabetisme' zoals dat tegenwoordig al heet, tegengaat. Sir Clive Sinclair begon zijn onderneming- in 1979 met de bedoeling nieuwe elek tronische artikelen voor de consu ment te brengen. Sinclair heeft 1,7 miljoen computers verkocht Er wor den er maandelijks nog 100.000 gepro duceerd, meeste grassen behoren hiertoe. Van daar ook dat grasvelden en gazons in de winter gewoon groen blijven. An dere bekende soorten in deze groep zijn zuringsoorten, wcegbreesoorten, pinksterbloem, rode en witte klaver, pastinaak, bereklauw, fluitekruid en ook het madeliefje. Degene die deze planten goed ken kan de kleine bla den of de rozetten die er nu van zijn overgebleven overal terugvinden. Een andere strategie om aan de geva ren van de winter te ontsnappen is- inpakken en wegwezen, We hebben het dan over de therofyten (the- ros=zomer) of eenjarige planten, die in het voorjaar ontkiemen en nogvoor de winter afsterven. Ze hebben er dan wel voor gezorgd, dat zaad is geprodu ceerd voor het voortbestaan van de soort in de volgende zomer. De meeste onkruiden behoren hiertoe. En dan wordt duidelijk, dat de korte levens duur niet alleen voor overwinteren nodig is. De grote snelheid is ook nodig om te ontkomen aan schoffel of ploeg. Zodoende kan men ook thero fyten midden in de winter tegen ko men: in het najaar kan de grond zijn vrijgemaakt van gewassen, waarna het onkruid zijn kans heeft gegrepen. In dit kader noemde ik al het klein kruiskruid. Ook zeer vaak in de winter langs akkers aan te treffen is de grote ereprijs, waaraa zelfs (vaak gesloten) blauwe bloemen te vinden zijn. Van de meeste therofyten is nu echter niets te zienof het moest het zaad zijn dat tussen de grondkorrels gezocht moet worden. Een derde levensvorm is de goefyt (geos=aarde) waarbij boven de grond eveneens niets te zien is. Alle leven i i Door de acties bij de PTT. heeft de accept girokaart u wellicht later bereikt Gebruik hem echtertoch. Al is de aangegeven betalingstermijn verstreken. Dit is een publikatie van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat. Winter. Binnenkort is het officieel weer zo ver. Voor de deur staat een moeilijk jaargetijde, waaruit plant en dier levend tevoorschijn hopen te komen. De bedreigingen zijn namelijk in geen tijd van het jaar zo groot als in dit seizoen. De grootste schrik wordt gevormd door de tem peraturen onder nul, die vloeibaar water omzetten in keihard ijs waar mee niets te doen valt. Vogels en zoogdieren kunnen het niet drinken en planten kunnen het niet opzuigen. Daarnaast moeten alle organismen ook wij als mensen oppassen dat het waterige geheel van cellen waar uit ze bestaan, niet gedeeltelijk be vriest. De mens weert zich tegen winterse weersomstandigheden door allerlei maatregelen, zoals kleding en ver warmde behuizing. Dieren kruipen soms ver weg en houden een winters laap, omdat andere winteractiviteiten te veel risico met zich meebrengen. Ook planten hebben zo hun methodes om de winter door te komen. De meeste hebben er wel iets op gevon den. Enkele andere soorten trekken zich van de winter weinig aan en bloeien zelfs bij niet al te grote vorst. Een van de bekendste is wel het klein kruiskruid, een decimeterhoog on kruid met gele bloemen, dat veel in tuinen en straatranden groeit Ook het straatras bloeit gewoon in de winter door, evenals het madeliefje. Maar deze planten vormen een min derheid. De meeste andere kunnen zich niet zo gemakkelijk opstellen en hebben speciale mechanismen voor overleving. Dit zijn er meer dan één en innavolging van de Deen Raunkiaer worden ze levensvormen genoemd. Zo'n vijftig procent van de Nederland se soorten valt onder de hemicrypto- fy ten. Dit betekent zo veel als 'halfver borgen planten', Hiermee worden be doeld de planten waarvan in de winter alleen een bladrozet of een graszode boven de grond blijft bestaan. Dit betreft zowel vaste planten als tweeja rige planten. Tot de tweejarige soor ten behoren speerdistel, wilde kaarde- bol, jacobskruid en teunisbloem. De plat op de grondliggende bladrozet ten kan men nu op de geëigende plaatsen waarnemen. Ze zijn extra stevig gebouwd om de vorst te kun nen weerstaan. Vooral de bladrózet- ten van de speerdistel zijn beroemd. Na een koude nacht kunnen de harige en stekelige exemplaren er fraai be rijpt of bedruppeld uitzien. In de loop van de zomer zijn die rozetten ont staan en het komende jaar zullen daaruit de stengels komen om de distelkoppen te dragen. Na de bloei sterft de hele plant af. Ook van de meestal eenjarige brosse melkdistel treffen we wel eens ken merkend lichtgroen judaspenning. De bladen hiervan zijn sterk genoeg te gen de winterkou en vormen daarom geen verdedigend rozet. Meer nog vinden we in ons land de langer levende hemicryptofytcn. De l ol zover de indeling van Raunkiaer, een handig systeem om zicht te krij gen op de verschillende overlevings- vormen. Toch zijn er nog wat moei lijk in te delen planten. Ik denk hierbij aan de klimop, die gewoon groen blijft, omdat de bladen dik genoeg zijn. Gezien de hoogste en de houtige stengels is deze maar inge deeld bij de fanerofyten. Behalve knoppen kunnen bladen blijkbaar soms ook als winterorgancn funge ren. J. W. Jongepier blijft nu onder de grond in de vorm van wortelstokken, knollen of bollen. Natuurlijk behoren hiertoe alle be kende bolgewassen. Met wortelstok ken overwintert het bekende of be ruchte zevenblad, dat in veel siertui- nen een plaag is door het agressieve karakter van de ondergrondse delen. Hetzelfde geldt voor de akkerdistel, die de landbouwers kan lastigvallen. Een andere bekende geofyt is het kleine hoefblad, dat in de late winter al tot bloei komt en dus maar zeer kort overwintert. Nog weer anders doet een kleine minderheid onder de inheemse plan- tesoorten het. Zij laten wat takken boven de grond over waarop knop pen het prille leven herbergen en beschutten tegen de kou. Zitten die knoppen bij een volwassen plant tot hooguit een halve meter boven de grond, dan Spreekt men van chamaefyten ('kleine planten'). Zitten ze ook hoger dan zij het fanerofyten (zichtbare planten'). De dauwbraam of kattebraam is een algemeen voor komende chamaefyt: in de winter blijven de takken zichtbaar en leven dragen, samen met wat dode bladen. In de voormalige oksels van die bla den zitten de knoppen. Tot de fanerofyten worden alle strui ken en bomen gerekend. Een struik waarvan de knoppen fraai te zien zijn is de duindoorn. Allerlei moerasplanten zitten tussen de geofyten en de hemicryptofyten in. Zij overwinteren door knoppen onder het water of in de modder en worden helofyten genoemd hel osmoeras). Tenslotte kent het systeem van Raun kiaer nog de hydrofyten of waterplan ten. Die kenmerken zich doordat ze op de een of andere manier onder water leven en overleven: door een in de bodem verankerde wortelstok, door winterknoppen vlak boven de bodem of door het zaad op de bodem te laten vallen. De bladen van deze planten zitten in of liggen op het water. Hooguit steken de bloemen er bovenuit. Onze meest algemene wa terplant is het klein kroos, dat bestaat uit vlakke rondachtige schijfjes. Dit is een duidelijk geval van een eenjarige hyörofyt. In de winter sterven de schijfjes af en zinken naar de bodem. In het voorjaar worden uit zaad nieu we schijfjes gevormd, die na enige tijd naar de waterspiegel opstijgen. rDoor Stern Leeuwenkamp) Suzuki heeft na het succes van de Alto alle vertrouwen in de nieuwe SA 310. Deze kleine motorenklasse van rond de 1 liter heeft altijd het imago gehad van weinig comfort en veel lawaai. Deze auto haalt dat voor een groot deel weg. Bij een introductierit in sterk geaccidenteerd terrein met vele bochten gedroeg de SA 310 zich als een stil en stevig werkpaardje. „Door het innoveren van de 1 liter- doordacht. Enig nadeel voor in- en auto laten we comfort en zuinigheid uitstappen is de dakrand die ver meer de overhand nemen", zei di- naar beneden steekt. De ontwerper recteur Y. Saito van Suzuki Japan. K. Ishitawe vertelde dat liet vol- Deze kleinere auto's zullen voor de gende model op dat punt wellicht rest van de jaren '80 nog veel meer belangstelling krijgen omdat ze nu al voldoen aan de eisen die aan een nioderne middenklasser gesteld kunnen worden. Suzuki heeft in Salto voor deze auto aa„B,,past ,,urdc„. „et is ove- cen geheel nieuwe fabriek in drie rl opva„cn(| jc mel ma" vpreekl dat er geen anC,voord to™ - mpclc vragen gegeven kan autovaria diezelfde snelheid en voortvarend heid worden er door 800 man bijna 60 auto's per werkuur gemaakt. Dat is een gigantisch aantal, vandaar dat de mensen worden bijgestaan door 137 robots, die tevens van Suzuki-makelij zijn. De motor met een inhoud van 993 cc weegt maar 63 kilo. Door speciale aluminium- legeringen. holle kruk- en nokke- nas, dunnere zuigerveren, weglaten van overtollige onderdeeltjes en zo meer kon dit lage toLaalgewicht van deze 3-cilinder bereikt worden. Door een fraaie driepuntophanging, verbeterde krukas en contragewich- s deze motor uiterst stil. Ook in worden. Als je graag wilt weten wat hij als ontwerper heeft moettj 'inleveren' op het uiteindelijke rat del om binnen de kostenraming it blijven, dan krijg je dat niet It horen. Jammer is dat. De auto kan een top halen van 145 km-u en heeft een gemiddeld ver bruik van 1 17 ruim. Ook bij li, toerentallen neemt deze lichtge wicht goed op, terwijl het koppel van 74,5 Nm voldoende is om ds auto van 675 kg vlot weg te krijger si Het maximum vermogen van 50pi wordt bij 5800 toeren afgeleverd, Er zijn twee types: SA 310 vaa st f 14.245 is wat kaler (minder sin- ping, geen achterruitwisser, deelbare achterbank en geen hot denplank zijn een aantal zaken (ft 8 ontbreken). Voor f 1.000 méërstaa de SA 310 GL voor de deur die ecfcl a compleet is en ook wat aardige 4 oogt. Na 50 jaar auto's te hebben K gemaakt en 30 jaar ervaring is speciaal kleine auto's is Suzuki weg om een scherp geprijsd e comfortabel merk te worden arkt. De Jazz is een compacte re auto dan dé Shuttle én Civic, met een lengte van 338 cm en een breedte van 157 cm en hoogte van 147 cm. De Jazz heeft twee types: 1,2 special en 1,2 luxe. Die hebben de hogere toerengebieden laat hij motoren van 45 pk en 56 pk en vier- zich nauwelijks horen. Mede door respectievelijk vijfbak. het vefë geluiddempende materiaal is het binnen met gewoon stemge- De 4 cylinder lijnmotoren hebben luid en 100 km-u goed verstaanbaar, een lange slag en drijven (uiteraard) Dat hebben we bij andere liehtge- de voorwielen aan. De Jazz lijkt nog wichten wel eens minder gezien. Stoeltjes, sturen, vering, dash board. schakelen, alles is goed op de „oude" Civic, het meest op vallende is dan ook in het interieur veranderd. Door de uitgekiende ver hoogde daklijn is het binnenin stuk ken ruimer geworden. De stoelen hebben een speciale zit. Door de korte rugleuningen en de plaatsing' zit men veel meer rechtop en wordt er minder interieurruimtt 51 opgeslokt. Het biedt tevens royale kijk op de weg, De 1230 cc motor van 45 pk hccfl een koppel van 82Nm-2500 tr. c dat is voor een auto van 688 kg lam niet slecht. De topsnelheid is 135 km-u en gemiddeld verbruik ligi rond 1:15. De prijzen van de Jan zijn 1 15.445 en f15.995 exclusie! afleveringskosten. Een compacte auto in de totaal vernieuwde serie van Honda is de Jazz met twee soorten motoren van 1.2 liter Dit is de luxere uitvoering van ruim 15 mille. De Suzuki SA 310 GL heeft o.m. interieur en achterruitwisser. A T it! een completer dashboard, fraaier M1 Se cs d a

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 6