Schelde krijgt opdracht ifbouw van duikschool Mi-Lock-mensen hebben weinig kans op werk Eerste 190 miljoen voor Schelde overgemaakt Geen casino in Neuzen Neut Station Souburg in mei 1986 open PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT OUDE GETROUWEN Verkoopster met wapen ledreigd Rijkspolitie Hulst betrapt inbreker ANSEN VOOR TORPEDOWERKSCHIP PZC A LISSINGEN - De Koninklijke Maatchappij De Schelde in Vlissingen heeft van het linisterie van defensie opdracht gekregen tot afbouw van een drijvende duik- en emonteerschool. Het stalen ponton waarop de bovenbouw komt te rusten werd al in januari dit jaar door de KMS opgeleverd. De KMS is daarnaast nog in onderhandeling met het linisterie van defensie over de bouw van een torpedowerkschip. Volgens een woordvoerder het ministerie valt over die order binnen enkele weken een beslissing. De KMS sloot ovendien afgelopen woensdag een licentie-overeenkomst met Brown Boveri Company in «itserland voor de vervaardiging van warmte-technische apparatuur. opdracht tot afbouw van het 'bo- zoals de drijvende duik- en de- Któerschool wordt genoemd, ora- ;volgens KMS-directeur ir B. C. G. nog 80.000 manuren werk. -.aartuig. dat de naam "Thetis' erneuzenaar werd p straat beroofd KNEUZEN Twee mannen heb- rijdagnacht 9 december A. W. iTerneuzen op straat beroofd van portefeuille met ,f 465,- en 200 [Ijische franken. man werd in de Dijkgang in de izense binnenstad beetgepakt jtegen de grond gegooid. krijgt, dient ter vervanging van het huidige duikopleidingsschip 'Soem- ba'. dat zestig jaar geleden werd gebouwd. Volgens de heer Propper is de KMS nog in onderhandeling over een op dracht tot de bouw van een torpedo werkschip. dat moet dienen ter ver vanging van het huidige torpedowerk schip. de 'Mercuur'. De heer Própper sprak in dit verband van een 'behoor lijke order' waarvan de uitvoering ongeveer twee jaar zal vergen. De onderhandelingen met het ministerie hebben betrekking op de prijs en de uitvoering van het schip. Volgens een woordvoerder van het ministerie van defensie is de KMS de enige gegadig de voor de opdracht. Hij zei te ver wachten dat binnen enkele weken een beslissing wordt genomen Ir Propper zei desgevraagd ervan uit te gaan dat de capaciteit van één miljoen manu ren van de afdeling marinebouw in de loop van 1984 volledig zal worden -benut. De opdracht tot de bouw van het torpedowerkschip zal volgens hem geen invloed hebben op het tijdstip van aanvang van de bouw van M-fregatten. De KMS sloot afgelopen woensdag een licentie-overeenkomst met de fir ma Brown Boveri Company in Zwit serland voor het ontwerp, de bereke ning en de fabricage van warmte- technische apparatuur voor turbine installaties. Dit deelde KMS-direc- teur ir J. J. Broodman vrijdag mee. Deze overeenkomst betekent volgens de heer Broodman een aanzienlijke uitbreiding en aanvulling van het produktenpakket van de Schelde. Er zal nauw worden samengewerkt tus sen de KMS en Brown Boveri Neder land bv. waardoor volgens de heer Brpodman de exportmogelijkheden van de KMS voor energie-installaties sterk wordt vergroot. De heer Broodman verklaarde desge vraagd dat over de nieuwe mogelijk heden die deze licentie-overeen komst biedt, contacten gaande zijn, die, zoals hij zei, „binnen enkele maanden kunnen worden omgezet in opdrachten". Uitbreiding van het personeelsbestand achtte hij niet uit gesloten. VLISSINGEN - De Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen huldigde gisteren een groot aantal jubilarissen, onder wie vier ex-werknemers die 25 jaar met pensioen zijn. De vier 'ouwe taaien' ontvingen uit handen van GROEPSdirecteur Propper een envelop met inhoud en een bloemstuk Van links naar rechts. F. Kopmels, L. L. Lagendijk, C. N. de Vries en C H, Lagendijk. De heer A. J. van Laarschot, eveneens 25 jaar gepensioneerd, ontbreekt op de foto SITUATIE TEXTIEL NIET ROOSKLEURIG lES Ken gemaskerde jongeman vrijdag, gewapend met een blvuurwapen, geprobeerd geld af- te maken van de 28-jarige A. S. uit Goes. De dader bedreigde nouw omstreeks 11.15 uur in de jrlische boekhandel 'Het d'in Goes, waar zij verkoopster ü'.S. tot twee keer toe had gewei- geld te verstrekken aan de met ri goene bivakmuts uitgedoste da- q verdween de dief. Daarbij loste hij schot in de richting van de vrouw, wan overigens geen inslag werd onden Goese gemeentepolitie denkt ram dat het wapen een alarmpi- K was. Het signalement van de fcr die vermoedelijk samen met sn man was, luidt: een gezette tussen de vijftien en twintig jaar. 170 meter lang. gekleed in een Icgnjs-blauwachtig jack. De politie (i mekt let ereen, die inlichtingen verschaffen over deze zaak, con- op te nemen met het politiebu- Goes. HULST „De situatie is niet zo rooskleurig, vooral omdat de textiel een specifieke bedrijfstak is." Adjunct-directeur Van Luijk van het gewestelijk arbeidsbureau in Terneuzen drukt zich in zeer voorzichtige bewoordingen uit als hij spreekt over de op nieuw werk voor de dertig werknemers van de sokkenfabriek Mi-Lock in Hulst, die binnenkort ontslagen zullen worden. Het ponton voor de drijvende duik- en demonteer school werd al in januari dit jaar door De Schelde opgeleverd Het bedrijf heeft nu ook de opdracht verworven tot afbouw van hel 'botel' VOOR WAARDEN HERFINANCIERING VOLDAAN De ontslagen Mi-Lockwerknemers zijn voor het merendeel vrouwen, in alle leeftijdsgroepen. En volgens Van Luijk is juist in de textielbranche hun positie niet al te best, waar het gaat om het vinden van werk. „En verder is de algehele werkgelegenheidssituatie niet bepaald rooskleurig te noemen Hij geelt echter toe dat het merendeel van de ruim driehonderd ontslagen werknemers van de Clmgse textielfa briek Clitex weer werk heeft gevon den. Maar", zo voegt hij daaraan toe, „wel op langere termijn. Vaak pas na jaren En dan is het een kwestie van geduld en ook toeval Degenen die aansluitend werk vonden waren maar heel klein in aantal, de gelukkigen", merk Van Luijk op Toch. ziet de adjunct-directeur nog ontwikkelingen in Zeeuwsch-Vlaan- deren op het gebied van de werkgele genheid. Hij denkt daarbij onder meer aan de plannen die Philips in Terneu zen heeft. „Het zit niet helemaal pot dicht". waarbij hij er gelijk op wijst dat men niet te vroeg moet juichen. ..Toch heb ik het idee dat er met een paar jaar geleden een lichte - en ik zeg heel naddrukkelijk lichte - verbete ring te bespeuren valt ger wil dat de ontslagaanvraag on middellijk in behandeling wordt geno men Hij heeft zo'n haast omdat het onlangs verstrekte boedelkrediet slechts tot half januari loopt. De ont slagen Mi-Lockmedewerkers mogen zelf kiezen of ze gedurende hun opzeg termijn thuisblijven of gewoon aan het werk blijven. Volgens districtsbestuurder Ron Ja cobs van de Unie BLHP ligt de zaak bij Mi-Lock heel moeilijk. ..Het bedrijf heeft praktisch geen eigen vermogen. Wél is er een redelijk orderpakket, maar de banken zijn op dit moment nogal streng met hun voorwaarden." De bewindvoerders gelden volgens Jacobs 'als de beste op hun terrein in Nederland.. „Wanneer ze ook maar een mogelijkheid zien om het bedrijf voort te zetten zullen ze die benut ten Overigens hebben de bonden afgesproken tweede kamerleden te zullen benaderen om ervoor te zorgen dat de Nationale Investeringsbank de geldkraan met dichtdraait. De 'huis bank' van Mi-Lock is de Nederlandse Credietbank Er loopt overleg met meerdere banken. HULST De Hulster rijkspolitie heeft in de nacht van donderdag op vrijdag in de supermarkt Torro in Hulst een inbreker op heterdaad be trapt. Het is de uit Belgie afkomstige T. M. die geen vaste woon- of verblijf plaats heeft. Omstreeks twee uur ging het alarm. De surveillerende politie-agenten trof fen M. achter in het bedrijf aan. De inbreker vluchtte door de nooduit gang. die open was. maar kon nog voordat hij het terrein verliet worden gepakt. Zo te zien aan de sporen was er nog een tweede inbreker bij. maar die werd niet aangetroffen M is na verhoor vrijgelaten. Namen een tevreden man, die die een tijd geleden zijn woon- opnieuw zag inrich gemeente had keurig, rijn garageverzorgd ten plek, waar hij zijn kon neerzetten. In goed overleg plakte dagen een bon voorruit van zijn op dat üe gemeente gecreëerde vian vervoegde zich bij de instantie. „Ja - meer!', kreeg hij er te ho- „er staal geen P op dal mar uw auto stond". w", zei de man, „maar als iaar een P schilder, kan r*'een daar zijn auto parke- toklopt", zei de dienstdoen 'teambte. „En wie dat doet. P vervolgens trouwens «een bekeuring, want die voor uw uitrit staan. Dat trouwens ook voor u. U JJ niet parkeren voor een ml". ij'effeld verliet de man het «eau. 9 saat dit weekeinde veel "R kei strand wandelen. VLISSINGEN - De Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen heeft aan de door het ministerie van economische zaken gestelde voorwaarden voor herfinan ciering na het RSV-debacle voldaan. Het ministerie heeft dit vrijdag bericht aan de KMS-directie en de eerste 190 miljoen gulden van het totaalbedrag dat met de herfinan ciering is gemoeid zijn vrijdag overgemaakt. Deze mededeling deed groepsdirecteur ir B C G. Própper vrijdagavond tijdens de jaarlijkse jubilarissenavond in Vlissingen. De heer Própper zei verder te verwachten dat het verlies voor de Schelde over 1983 vrijwel nihil zal zijn „Onze kredietwaardigheid is weer hersteld Het eigen vermogen bedraagt thans bijna 120 miljoen gulden Het bedrijf heeft weer een redelijk gezonde basis", aldus de heer Propper in zijn toespraak tot de ongeveer 400 aanwezigen De KMS-directeur gaf een kort overzicht van de gang van zaken sinds het begin van dit jaar en de gevolgen die de reddingsoperatie heeft gehad. Hij gal eveneens een overzicht van de huidige stand van zaken bij de verschillende onderdelen van het bedrijf. „De afdeling machinebouw kan voor 1984 rekenen op een nulresultaat. Dat is positief, gezien het feit dat de afdeling de laatste tien jaar mei verlies heeft gedraaid" aldus de heer Própper, „De afdeling ketelbouw is geheel hersteld. Er zijn nu drie belangrijke orders voor ombouw van energiecen trales waarmee in totaal een bedrag van 600 miljoen is gemoeid Er is nu weer ruimte voor nieuwe ontwikkelin gen". De scheepsreparatie-afdeling blijft vooralsnog een zorgenkind, zo bleek uit zijn woorden Ook voor 84 zijn de tekenen niet gunstig De afdelingen apparatenbouw en nieuwbouw laten een gunstiger beeld zien. Bij de nieuw bouw blijft het streven erop gericht het aantal wachturen te reduceren, zo zei de heer Própper. en de verwachting is dat deze afdeling in 1985 weer op sterkte zal zijn. „Bij dc nieuwbouw zijn drie zaken van groot belang. Ten eerste de opbouw van een eigen verkoopapparaat, daar naast een verbreding van het assortiment en ten derde het door computers ondersteunde ontwerpen en tekenen. Vrijdag hebben de bewindvoerder en de directie 'de namen ingevuld' voor de arbiedsplaatsen die gaan verval len. Het grootste aantal ontslagen valt in het atelier. Daar zullen 12 werknemers eruit moeten. Drie werknemers gaan de komende maan den in de VUT. Vrijdag is ook collec tief ontslag aangemeld bij het ar beidsbureau. aldus districtsbestuur der Bram Oudenaarden van de indus triebond FNV. Normaal gesproken - zo schrijft de wet voor - zit er een- maand tussen de aanmelding van collectief ontslag en hel in behande ling nemen van de aanvraag door het arbeidsbureau. Bewindvoerder mr. C. Kager van Mi- Lock echter gaat proberen van deze ontheffing te krijgen. De beslissing al dan niet dispensatie te verlenen wordt door 'Den Haag' genomen. Ka- TERNEUZEN Het jubileumjaar moet nog aanvangen, maar de borrel is er al. Drankhandel Kolijn bv en slijterij De Vriend in Terneuzen hebben deze week de 'Neuzen Neut geintroduceerd. de 'enige echte Terneuzense dubbele graanjenever'Alleen Kolijn en De Vriend brengen hem op de markt. De belangstelling voor de 'Neut' die in een vrolijk buikflesje wordt verkocht, was direct al erg groot Het inspireerde de twee handelaren De Vriend bracht een paar maanden geleden ook al een speciale '400 jaar stad'-wijn op de markt tot een gedichtje 'Terneuzenaars hebben al jaren gewacht, eindelijk is hij er dan in al zijn pracht! De Neuzen Neut. die komt er aan... Gemaakt van 't allerbeste graan! De Neuzen Neut heeft klasse, dat is waar. Geef 'n Neuzen Neut. maak 'n Royaal gebaar' Want de Neuzen Neut is mooi en ook erg fijn. alléén verkrijgbaar bij de Vriend en Kolijn'. i Van onze Haagse redacteur DEN HAAG Er zal géén casino worden gevestigd in Sluis of in Vlis singen. de twee Zeeuwse gemeenten die zich daarvoor kandidaat hebben gesteld. De Raad voor de Casinospe len heeft beide gemeenten af laten vallen en gekozen voor Amsterdam, Rotterdan, Nijmegen, Groningen en Breda. De Raad is tot die lijst van vestigingsplaatsen gekomen in een advies aan het kabinet, dat vrijdag is gepubliceerd. Sluis en Vlissingen hadden zich. als Zeeuwse toeristencentra, opgegeven na een oproep daartoe van de Raad voor de Casinospelen In totaal rea geerden 32 gemeenten De beide Zeeuwse gemeenten vielen echter al bij een eerste selectie af Weliswaar is er niet een éénduidig criterium waaraan vestigingsplaatsen moeten voldoen, maar de Raad heelt vooral rekening gehouden met de aanwezigheid van grote bevolkings concentraties. de aanwezigheid van een hoogwaardig toeristisch centrum én met geografische spreiding. Sluis en Vlissingen maakten niet al te veel kans. al was het alleen maar vanwege het feit dat beide gemeenten in een 'uithoek' van het land liggen Daar komt bij dat van de Belgische casino's concurrentie uitgaat. De Raad voor de Casinospelen kwam vrij snel tot de conclusie dat men zich voor wat de vestigingsplaatsen be treft zou moeten beperken tot de Randstad Brabant. Gelderland en het Noorden. Uiteindelijk bleven over Amsterdam imogelijk 2 vestigingen». Rotterdam. Nijmegen. Breda en Gro- j mngen Hel is nu aan het kabinet om te bekijken of dit advies wordt opge volgd. De Raad stelt overigens voor de casino's gefaseerd, in een periode van 5 tot 8 jaar, te realiseren. (IST-SOUBURG - Het ministerie van verkeer en waterstaat heeft tocstem- ja; gegeven voor de bouw van een spoorwegstation in Oost-Souburg. Het Ufgevan b en w van Vlissingen wil dat de voorstadshalte in mei 1986 kan tfdtn geopend. Dit blijkt uit de begeleidingsbrief van het college van b en bij de begroting voor 1984. ^waterstaat en de Nederlandse Spoorwegen hebben inmiddels overeen- mmlng bereikt over de bloktijden voor de Keersluisbrug en de Souburgse 3g Dat was aanleiding voor het ministerie van verkeer en waterstaat om het licht op groen te zetten voor de bouw van het station. De voorstadshalte is gedacht nabij de Kanaalstraat Rijkswaterstaat en de ns zijn al enkele jaren in overleg over de invoering van bloktijden voor het scheepvaartverkeer op het Kanaal door Walcheren. Bij aankomst en vertrek van treinen zouden de bruggen niet mogen worden geopend voor de scheepvaart, omdat de voorstadshalte anders niet rendabel te maken zou zijn. Voor de spoorwegen zijn die bloktijden dan ook een absolute voorwaarde geweest. Voor rijkswaterstaat hebben de belangen van de drukke scheepvaart op het kanaal altijd een belangrijke rol gespeeld. ZATERDAG 17 DECEMBER 1983

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 9