7NV ziet misère ninima bevestigd UIT HET ZIEKENFONDS? NCW: enquête steunt beleid tweeverdieners m MAG NIET LAGER ]e Koning 'getroffen door grote respons' PZC -enquête HERENMODE STEUTEL Ai PZC/enquête IA VASTE LASTEN REST ZEER WEINIG WIJ ZIJN VERHUISD!!!! HET NOORDEN BETAALT DIREKTAL UW REKENINGEN. Het Noorden (-«A ATERPAG 17 DECEMBER 1983 Door Marien van den Bos) 'Inistcr Jan de Koning (sociale zaken en werkgelegenheid) zegt :n reactie op de uitkomsten van jPD-enquète vooral getroffen te .door de enorme respons van de diking. Hieruit blijkt wel dat de trwerpcn als het sociale mini- i, arbeidstijdverkorting, vaste en en drgelijke sterk onder de Mn leven. Conclusies wil de mi er echter niet trekken op basis de gegevens van de enquête, wel «haft de enquête een schat aan mialie over hoogst actuele za- ffe later verder minister De jng z!If aan Het woord. ..Ik volsta met een korte reactie op een aantal punten, die mij op het eerste gezicht zijn opgevallen. 1 Het door de onderzoekers vastge stelde nationaal aanvaardbare basis inkomen van 1" 17.300 wijkt niet spec taculair af van het betaande niveau van het voor een echtpaar geldende sociaal minimum, d.i. de som van bijstandsnorm, eventuele kinderbij slag en eventuele eenmalige uitkering echte minima. Overigens is de hoogte van het bestaansminimum niet objec tief vast te stellen. Welk inkomen minimaal wordt geacht, is in onze samenleving mede afhankelijk van de totale welvaart op een gegeven ogen blik. 2. Uit het onderzoek komt duidelijk naar voren, dat mensen een groot deel van hun inkomen kwijt zijn aan woon lasten en andere min of meer vaste lasten. Ik vind dat met name proble matisch in een tijd van koopkrachtda ling. De noodzakelijke bezuinigingen komen dan vooral te drukken op uitgaven, die je wél op korte termijn kunt veranderen, zoals voedsel, kle ding. luxe artikelen, e.d en dat kan hard aankomen vooral bij de laagste inkomens. Overigens moeten wij bij de beoordeling van deze onderzoeks resultaten wel bedenken, dat op wat langere termijn bezien ook de zoge naamde vaste uitgaven beïnvloed baar zijn. 3. Als je je realiseert hoe de koop krachtsituatie van veel Nederlanders is verslechterd, valt de bereidheid om loon in te leveren voor arbeidstijdver korting en behoud van werk mij be slist niet tegen. In het algemeen blijft ook de tevredenheid met het inkomen hoog. maar ik vind het moeilijk om daar zinvolle conclusies aan te verbin den. 4. Meer nog dan de concrete onder zoeksresultaten heeft mij de respons op de enquéie getroffen. Ik denk dat daaruit blijkt, hoe deze onderwerpen bij de mensen leven". Minister De Koning (Door Runa Hellingai 'olgens de FNV bevestigt de enquête het beeld dat ook uit andere enquêtes de laatste tijd naar voren is gekomen, tn onderzoek van de sociale diensten in tien Nederlandse meenten leverde vorige week schokkende cijfers op. Ruim nkwart van de huishoudens die van een minimuminkomen oet rondkomen, houdt na aftrek van de vaste lasten zoals uur, gas en licht, minder dan vijfhonderd gulden per maand ver voor voeding, kleding en andere uitgaven. Bovendien juupt bijna de helft van de mensen op het minimum met thulden. De uitslagen van de GPD-enquête bevestigen dat eeld, aldus de FNV. laagste inkomensgroep geeft aan cdasten gemiddeld 492 gulden per Bad uit. Dat is 43 procent van het tio inkomen. Voeg daar een aantal iere vaste uitgaven aan toe en het duidelijk hoe weinig er over blijft ivante leven. Terwijl uit de GPD- qaete blijkt dat het nationaal aan- iidbare minimumbedrag voor cdsel 530 gulden per maand is. En (minimumbedrag voor kleding 120 Iden per maand. jFNV heeft het aanbod gedaan aan de regering om de kortingen op ae uitkeringen die de mensen op het minimum het zwaarst treffen, van tafel te halen. In ruil voor een wa.t mindere premiedaling voor iedereen. CDA en VVD hebben dit solidaire aanbod van tafel geveegd. Onvoor stelbaar. in het licht van de onder zoeksresultaten die nu op tafel liggen. Context Uit de GPD-cnquète blijkt het inleve ren voor arbeidstijdverkorting niet erg populair te zijn. Maar de vraag die daarvoor gesteld is. is waarschijnlijk in een te beperkte context gepLaatst. Uit een onderzoek dat de FNV zelf kort geleden onder haar leden heeft gehouden, blijkt dat 73 procent van de FNV-leden bereid is loon in te leveren (dus niet alleen de prijscom- penstaite) onder voorwaarde dat daar harde en controleerbare werkgele- gensheidsafspraken met de werkge vers tegenover staan. Er blijkt onder de leden begrip voor te bestaan, dat het achterwege laten van arbeidstijdverkorting leidt tot een groter aantal uitkeringen. Dat moet dan betaald worden, wat ook tot inleveren leidt. De FNV is er zich overigens wel van bewust, dat inleveren van loon of uitkering voor de lagere inkomens uiteraard heel moeilijk is. Dat blijft ook uit de GPD-enquête. Vandaar dat een beleid gericht op arbeidstijdver- koritng nauw moet samenhangen met een inkomensbeleid waarbij de zwaarste lasten op de sterkste schou ders liggen. De resultaten van de PZC- enquète staan op pagina 1!) t/m 25. iDoor Marien van den Bos) De christelijke werkgevers (NCW) tonen zich ingenomen met het uitgebreide inzicht in de wensen en mogelijkheid van de Nederlandse gezinnen dat de GPD-enquête oplevert. „Inkomensenquète is eigenlijk een te beperkte omschrij ving", aldus de woordvoerder van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond, drs. J. G. M. Daim. „De uitkomsten maken duidelijk hoe groot de verscheidenheid van de gezin nen is". ,.Aan politici in Den Haag die het inkomensbeleid willen enten op stan daardgezinnen met standaardinko mens (minimum, modaal, etc.) kan deze enquête duidelijk maken dat standaardsituaties met een ver grootglas moeten worden gezocht: de levende werkelijkheid blijkt een zeer gevarieerd beeld op te leveren", aldus het NCW. Daim: ,,Uit de enquête komt naar boven dat de draagkrachtverschillen per gezin voor een belangrijk deel worden bepaald door het al dan niet aanwezig zijn van een partner met een betaalde baan. Gemiddeld hebben deze gezinnen zo'n duizend gulden netto per maand te besteden ,.Ook valt op dat het aantal gezinnen met een minimuminkomen izo'n 10 procent) erg klein is m vergelijking met het aantal personen dat een minimuminkomen geniet (zo'n 30 pro cent van het totaal)" De keuze van het kabinet om de beperkte middelen aan te wenden ter ondersteuning van de echte minima (gezinnen die het met één minimum inkomen moeten doen) en tweeverdie ners extra te belasten, kan door de uitkomsten van deze enquête goed worden gebillijkt". Verschillen gering ..Voorts is een interessante uitkomst dal ondanks het optreden van tweede inkomens de netto inko mensverschillen van de gezinnen mee blijken te vallen. Negentig pro cent van de gezinnen heeft een netto totaalinkomen van zo'n 50.000 gulden of minder, waarmee bijna ieder ge zinsinkomen tussen het minimum en ruim twee en een half maal het minimum kan worden gerangschikt. De tevredenheid met het inkomen (85 procent) is ook een opvallend resul taat: woordvoerders van belangen groepen willen ons nogal eens iets anders doen geloven". ..In dit verband is ook opvallend dat de ambtenaar per jaar netto ruim 2000 gulden meer verdient dan zijn collega in het bedrijfsleven, waarbij nog de grote baanzekerheid en de uitsteken de pensioen voorziening niet zijn mee geteld. Deze uitkomst plaatst de jong ste ambtenarenacties in een ander daglicht", aldus de christelijke werk gevers Ten slotte een opmerking van het NCW over het enquêteresultaat dat de uitkenngstrekker over het alge meen niet aan de slag wil voor een loon dat gelijk of lager is dan de uitkering ,,In de afgelopen jaren zijn de (individuele) inkomensverschillen drastisch teruggebracht. Daardoor zijn de niveaus van de uitkeringen en het loon zeer dicht bij elkaar geko men, Ook al zijn de motieven om de uitkeringen te ontzien zeer edel, men mag de ogen niet sluiten voor het feit dat loon ten opzichte van de uitkering ook financieel moet kunnen motive- van pagina 1 ig en hogere inkomens er eer- toebereid zijn dan anderen. Een stilte arbeidstijdverkorting zou mensen dan ook minder hard *nen dan bij mensen in de lage- tomensklassen. Wmt overigens niet weg dat er behoefte is aan part-time banen. dat betreft volgens de enquête (namelijk partners die ook op dit tent vaak al in deeltijd werken. hand aantal mensen wil wel 'eren als daar de eigen baan mee wdenkan worden; die bereidheid "overigens af naarmate men zijn 5lans op ontslag groter acht. £y bijna de helft van de Neder- bevolking is van een bijstands- ngmet rond te komen. Bijna 60 ll vindt overigens dat, als er Slgö moet worden, ook de uitke- ^traan moeten geloven; één op Nederlanders (34 procent) "dat echter niet. vraag of er nog wel werk is te blijken de inzenders zeer ver- Bijna de helft van de mensen Ujcent) meent dat „als je wilt "i er ook nu nog wel werk te bijna even veel (42 pro- 1 ajn het daar echter niet mee Zo'n globale tweedeling il .u u uuk net probleem of bij het vaststellen van de hoogte van werkloosheidsuitkeringen rekening moet worden gehouden met een tweede inkomen in het huishou den. Bijna de helft van de mensen (48 procenti vindt dat een werkloosheids uitkering voor een vrouw in een gezin waarin beide partners werkitien, af hankelijk moet worden gesteld van het inkomen van haar man; 46 pro cent vindt- dal voor de werkloosheids uitkering van een vrouw niet moet worden gekeken naar het (eventuele) inkomen van de man. Andersom vindt meer dan de helft (51 procent) dat voor een werkloosheids uitkering aan de man niet naar het (eventuele) inkomen van de vrouw moet worden gekeken; 44 procent vindt dat bij het bepalen van de uitkering aan de man wel rekening moet worden gehouden met een even tueel inkomen van de vrouw. De nadrukkelijke positie van de man in 90 procent van de antwoorden bleek hij de hoofdkostwinner blijkt trouwens ook op het vlak van de huishoudelijke arbeid. Gemiddeld steken mannen niet meer dan 7 uur per week in huishoudelijk werk. Eveneens gemiddeld genomen maakt het daarbij nauwelijks uit of de part ner ook een baan heeft of niet. Uitgebreide samenvattingen van de resultaten van de enquête vindt u in de PZC-enquêtebijlage (pagina 19 t/m 25). Te koop: LUXE RIJPAARD Stokmaat 1 70 m, goede gangen, m-dressuur met winstpunten, betrouwbaar Geschikt voor dressuur of recreatieruiter Tel 01100-12295. GEMEENTE WISSEKKERKE HINDERWET KENNISGEVING VERGUNNINGAANVRAGEN Burgemeester en wethouders van Wissenkerke maken ingevolge het bepaalde in de wet algeme ne bepalingen milieuhygiëne bekend dat aanvra gen om vergunning ingevolge de hinderwet zijn ingediend door: 1. de heer K. M Houtekamer voor het oprichten en in werking hebben van een café-restaurant op het perceel, plaatselijk bekend Havenweg 7 te Kamperland; 2. de B V. Algemeen Handelsmaatschappij Almij voor het oprichten en in werking hebben van een varkensmesterij op het perceel plaatselijk bekend Stekeldijk '25 te Geersdijk. Zij zijn voornemens de vergunning te verlenen onder voorschriften. Vanaf heden liggen deze aanvragen met de daarop betrekking hebbende stukken, alsmede de ontwerp-beschikkingen ter inzage op de afdeling algemene zaken van de gemeentesecretarie te Wissenkerke en wel op werkdagen van 8 30-12.00 uur tot en met 16 januari 1984 en tevens op afspraak (tel. 01107- 1655, toestel 23op 20 en 27 december 1983 en 3 en 10 januari 1984 van 18.00-21.00 uur. Voorts zijn aanvragen om een vergunning inge volge de hinderwet ingediend door 3. de heer P. de Regt voor een nieuwe, de gehele inrichting omvattende vergunning voor een hotel-café-restaurant op het perceel, plaatse lijk bekend Patrijzenlaan 1 te Kamperland. 4. de heer A. van der Maas voor het oprichten en in werking hebben van een landbouwbedrijf op het perceel, plaatselijk bekend Stekeldijk 15 te Geersdijk. Vanaf heden-liggen deze aanvragen met de daarop betrekking hebbende stukken ter inzage op de afdeling algemene zaken van de gemeente secretarie te Wissenkerke gedurende de hiervoor aangegeven periode. Tegen het verlenen van alle genoemde vergun ning kunnen door een ieder schriftelijk bezwaren worden ingediend bij het college van burgemees ter en wethouders. Voorstraat 31. 4491 EV Wis senkerke van 17 december 1983 tot en met 16 januari 1984. De ingekomen bezwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. De persoonlijke gegevens van degene die een bezwaarschrift heeft ingediend worden, indien daarom wordt gevraagd, met bekendgemaakt. Het verzoek daartoe moet schriftelijk, tegelijkertijd met het bezwaarschrift worden ingediend. Indien daarom wordt verzocht, kan Lot 10 januari 1984 een openbare zitting worden gehouden, waarop mondelinge bezwaren naar voren kunnen worden gebracht en waarbij tevens gelegenheid zal worden gegeven tot een gedachtenwisseling. Zij vestigen er de aandacht op dat degenen die gebruik hebben gemaakt van één of meer ge noemde mogelijkheden tot het indienen van bezwaren en degenen die aantonen daartoe rede lij kei-wijze niet in staat te zijn geweest in een later stadium: a tegen de genomen beschikkingen op de aan vragen van de heer K M Houtekamer en de B V. Algemene Handelsmaatschappij Almij beroep in kunnen stellen bij de Kroon, b. tegen de ontwerp-beschikkingen op de aan vragen van de heren P. de Regt en A. van dei- Maas wederom bezwaar in kunnen dienen. Wissenkerke. 17 december 1983. Burgemeester en wethouders voornoemd, P. Wisse, burgemeester H, van Strien, secretaris. Voor alle grote en kleine reparaties, stemmingen, ta xaties en verkoopbemiddeling bij piano's en vleugels kunt u terecht bij de meester in zi|n vak U vindt hem in het Ambachtencentrum in Middel burg. Herenstraat 6, Middelburg Info: 01180-33310 Onze wintercollectie hangt voor u klaar kostuums regenjassen holberts loden en pantalons winterjassen grote sortering 1 1903-1983 Klokstraat 8, Goes, tel. 01100-16415. katholieke leergangen is een van de grootste onderwijsinstellingen in Nederland. Reeds meer dan 35 jaar verzorgt de katholieke leergangen opleidingen handelswetenschappen vele cursussen ih diverse cursusplaatsen. Een gedegen en deskundige aanpak staat hierbij op de voorgrond. Binnenkort start in Roosendaal: •SPD-I repetitie ♦SPD-II Aanmelding en inlichtingen bij: Dra F. van der Gnft tel: 01650-37569 Tijdens kantooruren 013-365275. Katholieke Leergangen Opleidingen handelswetenschappen Willem II straat 45. 5038 BC Tilburg ACCOUNTANTSUNIE ZLM b.v. Postbus 140, 4460 AC Goes. Gaarne zijn wij u nu weer van dienst op het adres: Klein Frankrijk 1, 4461 ZN Goes. w. i In open, ongefrankeerde enve- - -loppe zenden aan Het Noorden, f' Plezierig idee dat u nooit een nota van bijvoor beeld huisarts of apotheek hoeft voor te schieten. Het Noorden betaalt alle nota's (van uw paraaf voorzien) zo snel mogelijk. Daarbti méér voordelen zoals het opmerkelijk uitgebreide pakket waarvoor u bent verzekerd, het extra voordelige keuzepakket, géén kosten vanaf een 4e kind, speciale regeling voor zeevarenden, enz. Zeker belangrijk: u betaalt bt| Het Noorden zo min mogelijk omdat winst maken niet hoeft. Daarbij een forse premie-verlaging bij een eigen nsiko van 1 500,- (alleenstaande) off 1000,- (gezin). Het is de moeite waard om de beknopte, heldere dokumentatie even aan te vragen-. GÉÉN ZORGEN OVER ZIEKTEKOSTEN VAN MORGEN. antwoordnummer 1039. 9700 VK Groningen. \q INSSS: YYUf «2-naam Onderlinge Ziektekosien verzekering Maatschappij Het Noorden Hoomsediep 131, 9727 GH Groningen Telefoon 050-262858

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 7