Vlissingen werkt tekort van bijna 5 miljoen weg Kerstman in de klas Overdracht gemeentebedrijven voorbeeld van modern beleid Hulstenaar krijgt medaille van Carnegie Heldenfonds BEZUINIGEN DOOR VERMINDERING PERSONEEL Wissel Zeeuws-Vlaanderen Belangen van invaliden onvoldoende behartigd 7ATERDAG 17 DECEMBER 1983 )C.b»Y uV. ï-l k provincie 13 VLISSINGEN - Het college van b en w van lissingen is er in geslaagd het tekort van bijna vijf miljoen gulden in de ontwerp-begroting voor 1984 weg te werken. De 'ombuigingsoperatie' het college heeft ruim 2,5 miljoen gulden opgeleverd. Het grootste deel daarvan is opgebracht door bezuinigingen op openbare werken (925.406 gulden) en welzijn (841.618 gulden). Daarnaast is bijna een miljoen gulden, bezuinigd na een herziening van de prioriteitenschema's. De nieuwe financiële verhoudingswet en andere correcties leveren jovendien nog eens ruim een miljoen gulden meer op dan oorspronkelijk begroot. Een groot deel van de bezuinigingen wordt gerealiseerd door slechts een beperkt deel van de vacatures voor gemeentèpersoneel op te vullen. Üie bestaande vacatures en de vaca- Het college zegt overigens teleurge- waardoor in 1984 een bedrag van ruim die in 1984 worden verwacht steld te zijn oVer de resultaten van de 266 000 gulden kan worden bespaard oor vervroegde uittreding of pensïo- personeelsprognoses. zoals de ver- Bij de archiefdienst wordt rekening enng worden voor maximaal 50 pro- schillende diensthoofden die voor de gehouden met handhaving van een ïr.'opgevuld. Wanneeer een vacatu- komende jaren hebben opgesteld, bestaande vacature voor een part- moet worden vervuld denkt het Daarom is een ambtelijke werkgroep time kracht. Het aantal boden wordt Ceee aan interne overplaatsingen, ingesteld, met medewerkers van ver schillende dienstonderdelen, die moet Andere vacatures, die met ontstaan nagaan of door aanpassing of wijzi- coorde leeftijd van betrokkenen, wor- ging van de organisatiestructuur een «r. echter op gelijke wijze bekeken, verbetering mogelijk is van de effi- met één verminderd in verband met de vervroegde uittreding. Bij' de plant soenendienst worden drie vacatures verwacht, waardoor 105.000 gulden wordt bespaard Het niet vervullen van vacatures bij de reinigingsdienst levert 121.000 gulden op, Welzijn Dorpsraad van IJzendijke bijeen het aantrekken van personeel ciency van de totale gemeentelijke IJZENDIJKE De dorpsraad van buitenaf is geen financiële dek- organisatie of onderdelen daarvan. IJzendijke vergadert maandag vanaf Het rapport van deze werkgroep 20.00 uur in cafe N. de Lozanne in wordt verwacht voor 1 februari. Aan IJzendijke. Aan de orde komt onder de hand van dat rapport wordt bezien r"e?r de glascontainer op het Markt- C I jng aanwezig. Koffieconcert IVeense zangeres in Sas van Gent plein, de straatverlichting en het in voorbereiding zijnde dorpsplan. Dins dag heeft een afvaardiging van de dorpsraad een persoonlijk onderhoud met burgemeester C. T. Spijkerboer van Oostburg over het dorpsplan. of vervulling van vacatures noodzake lijk is, of eventuele vervulling moge lijk is door middel van interne ver plaatsing. Het college houdt onder meer reke ning met vacatures op de secretarie, SAS VAN GENT De Weense zanae- Slgrin Quetes geeft zondag in het L Gent een kerstkoffieconcert. RAADSLID VAN RIE AARDENBURG: iToering begint om 12.00 uur. Het oncert is èen initiatief van de Cultu re Commissie Sas van Gent. false biljetten van ionderd dollar in iluis ingewisseld LliS Een Belg heeft vrijdagmid- I omstreeks halfdrie vijf valse wderddollarbil jetten ingewisseld IJ een bank in Sluis. honderddollarbiljetten zaten tus- dandere wel echte, maar minder in u:de dollarbiljetten Later op de 'dagprobeerde hij hetzelfde bij een wisselkantoor te Sluis, maar de [vanger daar bemerkte, dat de hon- "dollarbiljetten vals waren. Van .•nan, die reed in een auto met een Igisch kenteken, ontbreekt het SVRZ rekent op tweede verpleeghuis Walcheren TERNEUZÈN Het bestuur van de stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland blijft ijve ren voor een tweede verpleeg huis voor Walcheren in Middel burg, „Wij hopen binnen niet al lelange tijd het groene licht te krijgenzei voorzitter A. J. Ka- lind vrijdagmorgen in de verga dering van de stichtingsraad in hel Terneuzense verpleegtehuis Ter Schorre. Een tweede ver pleeghuis voor Walcheren staat overigens niet opgenomen op de lijst van nieuwe gezondheids zorgvoorzieningen van gedepu teerde staten. Toch antwoordde Kaland op een vraag van burgemeester S Francke van Valkenisse niet somber te zijn gestemd over de uiteindelijke afloop. Hij stelde ■ast dat voldoende goede argu menten pleiten voor de bouw jan een tweede verpleeghuis in .Walcheren. ..Hoewel er op dit moment over een eventuele toe stemming van het ministerie aog niets bekend is. doen wij ons test realisatie van het verpleeg huis te bewerkstelligen" De stichting Verpleeg- en Rust huizen rekent zozeer op die toe stemming van het ministerie dat frintern niet wordt gedacht over eventuele alternatieven en/of tussenvoorzieningen, mocht het tehuis er niet komen. Algemeen directeur M. L. Almeklnders in dat kader op de grote urgentie van eeri tweede ver pleeghuis naast Der Boede in Koudekerke: voor Walcheren be staat op dit moment een wacht lijst met zestig nijpende geval- '.tr. -vlmekinders: „Aanvankelijk •as het plan de voorziening bij Der Boede te realiseren, maar öt is door de toenmalige staats- «retans Veder-Smit afgewezen ttet het argument dat door de «uvang de woonfunctie in ge- :ur zou komen. Onder minister «tdeniers is daarna een gun- sp? advies uitgegeven voor een tehuismMiddelburg Maar de huidige regering wor- alle plannen voor de intra- gezondheidszorg nu weer Weuw overwogen". ®*kinders wees voorts op het •it dat alle adviserende instan ts, waaronder het college voor ziekenhuisvoorzieningen. ®i positief over een tweede Hjjeegtehuis voor Walcheren «hben uitgelaten „Realisatie een tweede huis is dan ook ^dringend" klieren E. Bacrcnds, A. Berg- «jocff en L. Kraak werden her- wiocmd als lid van het be- "uur. Nieuw in de stichtings- komen S. Asperen, A. de %-Eclsingh en J. Meche- Pck, AARDENBURGHet Aardenburgse D'66 raadslid H. van Rie is van mening, dat de belangen van de inva lide inwoners onvoldoende worden behartigd. Hij baseert zijn stelling op het vervallen van een invalidenpar keerplaats in de Weststraat en het niet doorvoeren van een verlaging van de uiteinden van de trottoirs. Wethouder R. van de W'ijnckel wijst beide suggesties van het raadslid om praktische redenen van de hand. Wat de parkeerplaats voor invaliden betreft, verwijt Van Rie het college onvoldoende rekening met de gebrui kers te houden. De parkeerplaats is vorige maand van de Weststraat naar een terrein van de katholieke kerk verhuisd Het raadslid zegt van inwo ners vernomen te hebben, dat deze nieuwe plaats veel minder geschikt is. Zijn poging om deze kwestie in de vorige raadsvergadering aan de orde te stellen, stuitte op de tegenwerking van het college en de meerderheid van de raad. Volgens wethouder Van de Wijnckel een normale zaak, omdat het geen agendapunt betrof. In de raads vergadering van aanstaande dinsdag krijgt Van Rie alsnog de kans om de kwestie bij de ingekomen stukken aan de orde te stellen De wethouder liet vrijdag al weten, dat de parkeerplaats verlegd is. om dat er zeer weinig gebruik van werd gemaakt. Tevens zou het aanvoer- verkeer voor de winkels er door wor den belemmerd, omdat er minder ruimte overbleef om te laden en te lossen Het kerkterrein bleek volgens de wethouder de beste oplossing Een verlaging van de uiteinden van de trottoirs wijst de wethouder pertinent af. Het gevaar dat auto's en vrachtwa gens de bocht afgaan snijden acht hij tc groot Wel stelde hij vast. dal er momenteel bekeken wordt op welke andere plaatsen verzonken trottoirte gels kunnen worden gelegd De wethouder is het duidelijk niet met Van Rie eens, dat de belangen van de Aardenburgse invaliden op geofferd worden aan 'de verziekte politieke tegenstellingen' in de ge meente. Volgens Van Rie zou er sprake zijn van een 'treitercampagne' van de raadsmeerderheid. Het college wil 190.000 gulden bezui nigen op de subsidie voor de biblio theek door vacatures niet op te vul len, de openingstijden aan le passen en de aanschaffingen te verminderen. Op de uitkeringen voor de dienst welzijnsvoorzieningen wordt in to taal 166.500 gulden bezuinigd, door vermindering van de personeelsfor matie en te verzenden drukwerk, maar ook van de vergoedingen. Het buurt- en clubhuiswerk moei 250.000 gulden inleveren. Dat moet mogelijk worden gemaakt door een herstruc turering van het buurt- en clubhuis werk en het opbouwwerk. Het college van b en w erkent dat de aanvankelijk gekozen opzet is mis lukt om de bezuinigingen gelijkmatig te verdelen over de verschillende sec toren. De richtbedragen waren vol gens het college in bepaalde sectoren beslist niet te realiseren, vanwege verplichte uitgaven en vaste kosten. Ook is het met mogelijk gebleken alternatieven te bieden voor de aan gedragen bezuinigingsmogelijkheden Het vooronderzoek van de gemeente raad vindt plaats op maandag 30 januari en begint om 19.30 uur. De algemene beschouwingen van de ge meenteraad worden gehouden op dinsdag 21 februari, eveneens vanaf 19.30 uur. Het college van b en w antwoordt op woensdag 22 februari (aanyang: 19.30 uur). De tweede in stantie en begrotingsvaststelling vol gen op vrijdag 24 februari. Deze ver gadering begint om 10.00 uur. Viswedstrijd Os se nis se OSSENISSE De zeehengelverem- ging 'De Vogel' uit Klooslerzande houdt morgen, zondag, èen zeehengei- wedstrijd in de Weslerschelde nabij de Wilhelminapolder in Ossenisse Het prijzenpakket bestaat uit wild en gevogelte. pakket bestaat uil wild en gevogelte De wedstrijd begint om 12.00 uur en duurt tot 15 00 uur. De inschrijving en de prijsuitreiking zijn in zaal 'Kastan je' in de Clooslerstraat in Klooster- zande Koffieconcert Sint-Jansteen SINT JANSTEEN - De muziekvcmu- ging 'Sint Jansteen' houdt zondag haar vierde koffieconcert in het ge meenschapscentrum 'De Warande' in Sint-Jansteen. De fanfare 'Weldoen door Vermaak' verleent medewer king Het concert begint om 11 00 uur Beide muziekverenigingen staan on-, der leiding van dirigent Leo Verstig- gel MIDDELBURG Het kerstfeest nadert en dat wordt in hel straatbeeld meer zichtbaar. Zoals bij de lagere school 'De Zeeburch' in Middelburg. De heer R. Willemsen leerkracht van de gecombineerde klassen drie en vier. maakte een tekening op een raam van zijn klaslokaal. Met als resultaat een kleurige kerstman, met muts. kerstklokjes en hulst. Afscheid van de GEB: achterste rij van links naar rechts M de Bree. J. Dekker, mevrouw Dekker. N. Davidse, mevrouw Verstraten, de heer H Verstraten. Voorste rij van links naar rechts: mevrouw de Bree. mevrouw Davidse, mevrouw Janse. de heer H. Janse, mevrouw Onderdijk. de heer W. Onderdak. MIDDELBURGSE WETHOUDER SCHOENMAKERS: MIDDELBURG - „De overdracht van de Middelburgse dienst Gemeente bedrijven (GEB) naar de PZEM/WMZ is een voorbeeld voor Nederland van een modern fusie- en personeelsbeleid. Het werd overigens mede mogelijk door de opstelling van alle bij de overdracht betrokken partijen". In deze bewoordingen blikte de Middelburgse wethouder G. B, Schoenmakers terug op de onderhandelingen, die ertoe hebben geleid dat de gemeente Middelburg met ingang van 1 januari 1984 geen eigen energiebedrijf meer heeft. Ik moest het contract Ter gelegenheid van de overdracht vond vrijdagmiddag in de Burger zaal van het stadhuis in Middelburg een officiéle bijeenkomst plaats, waarin afscheid werd genomen van de GEB. die in 1881 werden opge richt Tevens werden de laatste GEB-jubilans en de vijf personeels leden van Gemeentebedrijven die verloren. openbreken. Dat was toch wel een harde portefeuille voor die halve zachte van cultuur en onderwijs". Schoenmakers memoreerde het aanvankelijke verzet van het GEB- personeel tegen de mogelijke over dracht en stelde daarop als ant woord. dat hij zeker zou zijn afgetre- niet in dienst zullen treden van de den als de belangen van het' GEB- PZEM of de WMZ. in het zonnetje gezet. Burgemeester drs P. A Wolters van Middelburg ging in op de aanleiding tot de onderhandelingen over de overdracht. „Er dreigde een span ning tussen de risico's met betrek king tot de bedrijfsresultaten en de belangen van de consument. Hij noemde het resultaat geen vreugde volle gebeurtenis, maar ook beslist geen drama „De overdracht is wél een halteplaats m de geschiedenis van onze gemeente Wij zijn tevre den over het resultaat. Niet in de eerste plaats over de financiële kan ten ervan, maar des te meer met het oog, op de belangen van onze mede werkers" De burgemeester prees het werk van de onderhandehngs- delegatïes, die werden geleid door wethouder Schoenmakers iGEBi en gedeputeerde W. Don <PZEM/ WMZ). Worgcontract Wethouder Schoenmakers blikte te rug op de gebeurtenissen, die zich personeel door de PZEM WMZ niet zouden zijn veilig gesteld. Spijtig vond hij evenwel het verlies van het aan de gemeente Middel burg toebehorende waterwingebied Oranjezon bij Vrouwenpolder. Hij liet doorschemeren ook om per soonlijke -recreatieve- redenen de verkoop van het stukje Middel burgs grondgebied aan de WMZ te betreuren. De wethouder richtte zich tenslotte met een persoonlijk woord tot de laatste GEB-jubilaris, de heer N. Davidse, die onlangs 25 jaar bij Gemeentebedrijven in dienst was. en tot de vijf mensen die met 'mee gaan' naar de PZEM of de WMZ Deze zijn: H. Verstraten, W. Onderdijk. H. Janse. M. de Bree en J Dekker. De huidige directeur van Gemeen tebedrijven, de heer R. Meijer, had eveneens 'de grootste lof voor de onderhandelingsdelegaties, die zo veel aandacht schonken aan de totstandkoming van een sociaal statuut, dat de belangen van het door de PZEM em de WMZ overge nomen personeel waarborgt. Hij zei afspeelden vanaf het moment dat niet somber te zijn over de ovi hij in 1978 wethouder van onder dracht „Want er verandert niet meer Gemeentebedrijven werd Re- vee! We krijgen er immers 1200 fererend aan zijn vroegere baan als medewerkers bij", zei hij, refererend geschiedenisleraar maakte Schoen- aan het aantal personeelsleden van makers bekend, dat de vrouw van de PZEM en de WMZ. de toenmalige directeur van GEB in dat jaar van een kennis te horen kreeg 'Wat jammer voor uw man, nu zo n wethouder.„Toen ik kwam. hoorde ik van een worgcontract. waardoor GEB al zeven mihoen had Somber Somber was wel de heer Vader, die namens het huidige personeel het woord voerde. Hij wees erop. dat vooral voor het kantoorpersoneel de situatie bij de nieuwe werkge ver drastisch verandert. „Het gaat mij te ver u te bedanken voor het feit dat u ons overgedragen heeft. Wel wil ik u bedanken voor de manier waarop u heeft onderhan deld", zei de heer Vader met ver wijzing naar het sociaal statuut. „U heeft eruit gehaald wat er uit te halen was. Ik wil tot de nieuwe werkgevers zeggen 'Wij komen over en help ons'. Misschien kun nen we dan over twee jaar wel zeggen, dat het toch nog is meege vallen". Nadat de heren Bimmel -namens het personeelsfonds- en H Verstra ten -namens degenen die afscheid nameneen toespraak hadden ge houden. sloot gedeputeerde W Don de rij van sprekers af. „De geschie denis van de energievoorziening in Zeeland begint aan een nieuw hoofdstuk, da: weieens een hoogte punt kan blijken te zijn. Voor de geschiedenis en zeker ook voor de economische grondslag waarop de PZEM en de WMZ rusten is de integratie van Gemeentebedrijven van enorm groot belang Op mate rieel gebied is alles geregeld wat de overgrote meerderheid van het per soneel van gemeentebedrijven zich kon wensen Maar wat onderhande- hngsdelegaties met kunnen garan deren is de kwaliteit van de mense lijke relaties in een plotseling ont staande nieuwe bedrijfsgemeen- schap; een nieuwe en opeens 1400 mensen tellende organisatie" De heer Don sprak dan ook de wens en het vertrouwen uit. dat alle perso neelsleden. oude en nieuwe colle ga's van elkaar, samen de schou ders zetten onder het bereiken van een optimale sfeer. Hij vergeleek de integratie met een huwelijk, waarin iedereen het beste aan elkaar geeft, zodat het resultaat 'een gezin, een bedrijf, een vereniging' méér wordt dan de som der delen. Nadat het officiële deel van de bijeenkomst was afgesloten, volg de een receptie voor de jubilaris en degenen die afscheid namen. Hon derden mensen maakten van de gelegenheid gebruik om hen de hand le schudden. Fietsgraveren in Terneuzen TERNEUZEN Wie in Terneuzen zijn fiets wil laten graveren moet snel zijn Maandag van 10 tot 18 uur staat het team op de parkeerplaats bij het overdekte zwembad De Honte. dins dag van 9 tot 14 30 uur bij de scholen gemeenschap voor nijverheidsonder wijs De Leeuwtjes aan de Rembrandt- laan en van 15 tot 18 uur aan de Frans Halslaan. Daarna worden de graveer- werkzaamheden onderbroken tot 16 januari ZHS De Wielingen Cadzand huldigde kampioenen CADZAND De Zeehengelsportver- eniging De Wielingen in Cadzand hul digde de clubkampioenen op de jaar lijkse feestavond Seniorenkampioen werd C. Riemens met 487 punten. Juniorkampioen: Michel Verploeg, 467 punten. Eerste dame: mevrouw Vonhout. 277 punten. Beker grote vis. mevrouw Vonhout. 277 punten, Pa trick Souvain. 1445 gram Bekerwin naar klassement over 15 jaar boven 15 laar: C Riemens Volkszangavond Sasse harmonie SAS VAN GENT Harmonie De Vereenigde Vrienden houdt woens dag haar traditionele kerstmuziek- en volkszangavond in de rooms-ka- tholieke kerk. Naast de harmonie werken mee het kerkkoor van de Nederlands hervormde kerk, het rooms-katholiek kerkkoor en het rooms-katholiek jongerenkoor. Zij brengen tijdens deze dienst diverse kerstliederen en volkszangen ten ge hore. Naast volkszang onder leiding van dirigent J de Witte brengen de koren ook gezamenlijke kerstliederen. An- nemieke van Vliet leest het kerstevan gelie, terwijl Ronald Neijssen de lezin gen doet. Pastor E. Erpelinck zal de avond, die om acht uur begint, afslui ten. Kerslkaarting CLINGE In café 'De Gouden Kroon' in Clinge wordt maandag 19 december een grote kerst-prijskaar- tmg gehouden. Aanvang.20 00 uur. Er wordt gespeeld om twintig kalkoenen en kippen De inleg is vijf gulden' De HULST Burgemeester P. J. G. Molthoff van Hulst heeft vrijdagavond in de bur gerzaal van het stadhuis bij de Hulstenaar D. M. de Waal de bronzen medaille van het Carnegie Heldcnfonds opge speld. De Waal kreeg deze onderscheiding voor zijn moedig gedrag om met ge vaar van eigen leven een me demens van de verdrinkings dood proberen te redden. De Waal was vorig jaar april passagier van een sport vissers vaartuig. In De Krammer bij Bruinisse sloeg de schip per J Drinkwaard overboord. De Waal sprong vervolgens overboord in een poging de schipper te redden. Hij haalde het slachtoffer nog wel uit het water, maar het mocht niet meer baten. De Waal heeft al vier keer eerder drenkelingen uit het water gehaald. Burgemeester Molthoff zei in zijn toespraak „U aarzelde niet en u hebt al eerder van dit gedrag blijk gegeven De medaille moet niet als een bewijs van dankbaarheid worden gezien, maar als een onderscheiding voor u en uw gedragzei hij tot De Waal. De plechtigheid werd bijgewoond door familie van De Waal, de nabe staanden van schipper Drinkwaard en burgemeester T. C. Hekman van Bruinisse. Burgemeester P. Molthoff speldt de Hulstenaar De Waal de bronzen me daille van het Carnegie Heldenfonds A d venlszangdienst kerk Kapelle KAPELLE - In de hervormde kerk m Kapelle wordt zondagmiddag een ad- ventszangdienst gehouden Het her vormd kerkkoor uit Krabbendijke. onder leiding van de heer Zuurveld, verleent muzikale medewerking. Gommert de Kok bespeelt het orgel De zangdienst begint om 17.00 uur. Bernardo de Eerste prins carnaval in Westdorpe WESTDORPE - Tijdens het prinsen bal van de Westdorpse carnavalsver eniging 'De Koeters' is Bernardo de Eerste - in het dagelijks leven Bennie Hemelsoet - gekozen als prins carna val. De presentatie van de prinsver kiezing was in handen van de Groot vorst der Westdorpse carnavalsver eniging. Henk Mosmans. Ais adjudant van de prins werd Jo de Wolf gekozen Op het prinsenbal - met muzikale medewerking van 'Tandje Bij' - waren ook de Raden van Elf van Philippine ide Mosselkrauwersi. Sas van Gent ide Betekoppemen Vogelwaarde ide Vogelpreken i aanwezig m zaal 't Oude Raedhuis. Kerstconcert Cantorij in Den Dullaert Hulst HULST Tijdens de kerstx lering maandag van het Katholiek Vrou wengilde in Den Dullaert in Hulst zal een kerstconcert worden verzorgd door de koorstïchtïng de Cantorij der Basiliek. Onder leiding van dirigent Anton de Kort zingt het koor a capel- la kerstmuzïek uit renaissance en barok. Aan dit concert werkt tevens mee pianist Jos Verpoorten. Jos Verpoorten studeerde orgel en clavecimbel. waarvan hij in het bezit is van het einddiploma solospel. Hij is als docent verbonden aan de Zeeuwse Muziekschool en is organist van de Lutherse kerk in Middelburg. Naast optredens van koor en piano is er in het programma ook ruimte voor het gezamenlijk zingen van traditionele kerstliederen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 45