AMSTERDAM- INDIE- AMSTERDAM eerste geslaagde pelikaanvlucht zo snel nog nooit de halve wereld rond PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT eerste vlucht op indië ïT 1 De eerste Indiè-vlucht van de KLM vond plaats in het ujaar van 1924. Een éénmotori- Fokker F-7 vertrok op 1 okto- ter met A. J. N". Thomassen A. 4 Jinessink van der Hoop en H. i vin Weerden Poelman als pilo ten. en P. van den Brocke als lioordwerktuigkundige. Op 24 november werd een veilige lan ding uitgevoerd bij wat toen nog Batavia heette, nadat een onherstelbaar beschadigde mo tor en een collecte voor een nieuwe voor een maand opont houd in Philippopolis hadden gezorgd. Het waren experimentele vluch ten, die na deze eerste sprong in bet duister volgden. Zo nu en dan ging er een vliegtuig naar bet oosten om 'zo tot een regel- tige dienst te komen. De F-7 1924. met een 480 PK-motor meen kruissnelheid van 140 km per uur maakte in 1925 plaats Toor de F-7A. met een sterkere r,otor en een 20 kilometer hoge re snelheid. De KLM groeide in üam en faam en in 1927 werd de kerstpostvlucht gehou- Het een dnemotorige uitvoering de F-7A vlogen de heren ipen, Fnjns en Elleman in Kgen dagen naar Batavia. Zes- ben dagen later waren ze terug oo Schiphol. Het was echter de ienlijk grotere F-7B-3M uit waar in 1930 uiteindelijk veertiendaagse lijndienst ir.ee geopend werd. Zonder pas sagiers, in de regel, overigens. Het kon voorkomen dat een op merkelijk daadkrachtig of haas tig persoon als passagier mee tloog naar Batavia, maar in de regel bleef het beperkt tot post kvracht. Voor de KLM was dat voldoende om de dienst renda- oel te houden. Passagiers kwamen in 1931. met indienststelling van de Fok je F-12. Een driemotorig toestel iet een kruissnelheid van 200 1 b per uur. v er man bemanning de route naar Indonesië pats voor vier passagiers. Nederlandse luchtvaart was wnaangevend in de wereld, en tlrouubaarder vliegtuigen ui de Fokkers bestonden er niet. De F-12 was zo zeker, in oktober 1931 de veertien- ugse dienst kon worden om- een wekelijkse vlucht Batavia, en omgekeerd. Een ur later werd al de honderdste idiè-vlucht uitgevoerd, ver- okken op 20 oktober, en weer tuis op 14 november. combinatie post-vracht-pas- igiers bleek uitstekend te han- ren. Zo uitstekend, dat de LM concurrentie kreeg. De :heepvaartmaatschappijen Stoomvaart Maatschappij Ne- fcrland en de Rotterdamse Loyd financierden de bouw van Postjager. Een zeer snel, nals de Fokkers driemotorig, llegtuig. doel was gezonde concurren- voor de KLM, met als gevaar orde KLM dat deze het post- oaopolitie naar Batavia zou Kjtraken. De Postjager was "t alleen ontworpen om snel- m3ar ook om goedkoper te a dan de KLM-dienstverle- l KLM had om aan de uitda ag het hoofd te kunnen bieden Fokker de F-20 Zilvermeeuw iteld. Groter dan de Postia- groter ook dan de opvolger ade F-12, de F-18 met zijn drie otoren van 440 pk en kruissnel- =id van 208 km per uur, v Zilvermeeuw kwam te laat. ine motoren van 600 pk en een nussnelheid van 250 km per '•jr waren in 1933 nog een won- te een jaar later was het verou- ïid, voorbij gestreefd door de terikaanse laagdekkers van Minium met hogere snelheid, wider onderhoud en meer pas teers. Tegen Kerstmis 1933 adat nog niet doorgedrongen. Postjager vertrok op 9 de ader om nog geen dag later te ~"J~n in Brindisi. De Zilver- i bracht het er nog slech- if De Pelikaan, een werk tal zonder capsones vol- iüit de opdracht zonder man- b-fn Uit Nederland 180 kilo naar het vliegveld Tjillitan Batavia, en voor de retour- L'tat zelfs 500 kilo. 'was het voorlopige hoogte- 'I van de Nederlandse vlieg- ïbouw. Bij de Melbourne-ra- in het najaar van 1934, zou- anaast de Uiver ook de Post ijen de nieuwe Fokker F-36 linemen. De Uiver verwierf "itr onsterfelijke roem, de F- kwam niet aan starten toe en 'Postjager strandde opnieuw vege cn ging daarbij in 'namen op. 'Fokkers bleven echter na de ^'vlucht van de Pelikaan nog ""Jaar de Indié-lijn domine- Pas in 1935 verwezen de ®«ikaanse „blikken vogels" 'MUt. linnen en staalbuis van akkers naar de vergetelheid. eenmaal deed Fokker van ■"spreken. Een maand na de Winning van de Uiver, en iff"3 de Pelikaan, vloog de Snip nonstop de oceaan - Een huzarenstukje waar ««legiuigen zich in die tijd plachten te wagen. Uit at met extra tanks vloog de ;Ua de Kaap Verdische ei- en naar Suriname en Cura- ^arhij tot 1940 in gebruik f als laatste Fokker in rJ: van de KLM. Sinds de dagen van de Pelikaan is er nogal wat veranderd in de wereld van de luchtvaart De route naar Indonesië wordt nu onderhouden door Boeing-747 vliegtuigen Dat betekent een slartgewicht van enkele honderdduizenden kilo's, tegenover 7850 kilo van de Fokker, hel betekent 391 passagiers in plaats van vier, 25 ton vracht en post en een reistijd, inclusief tussenlandin gen. van zestien uur en drie kwartier De Pelikaan deed er ruim honderd uur over. Betaalde de creme de la creme in 1933 welgeteld 1750 gulden voor een enkeltje in de weinige luxueuze eerste- klasse van de F-18. of F-12, nu is voor dat bedrag een verhoudingsgewijs zeer comfortabele toeristenklasse te koop. Het kan nog goedkoper, zodat de jaren dertig zelfs als het om geld gaat, het pleit verliezen.. Een goedkoop toeristen retour is al voor iets meer dan 2000 gulden te koop, ook al waren de met goud gegarandeerde guldens van 1933 ruim twaalf maal meer waard in koopkracht, dan het nikkelen muntstuk van 1984. Op 18 december vertrokken ze van Schiphol, en al op 30 december waren ze weerom. Nederland stond op z'n kop, vijftig jaar geleden. De wereld keek toe met open mond. De mannen van de Pelikaan, Smirnoff en Soer aan de stuurknup- pel. Grosfeld de boordmeeano en Van Beukering de marco nist deden vier dagen, vier uur en veertig minuten over de heenreis, en over de terugreis zelfs nog een paar minuten minder. Zo snel was nog nooit rond de halve wereld gevlogen. Schiphol was die 30c december 1933 de media nooit aandacht hebben bc- gehuld in mist en regen. Het was koud steed aan de boordmeeano, de werk en nat hondeweer Maar er stonden luigkundige. Hol korps werktuigkun- meer dan 21 000 mensen te juichen digen bestond toen nog niet. Wc luid- toen Smirnoff na drie mislukte pogin- den niet eens een uniform, zelfs niet gen de Fokker F-18 Pelikaan veilig dat van de foto's. Alleen voor de deed landen. In tegenstelling tot ne- Indiè-roulc hadden wc een khaki gen jaar eerder na de eerste Indie- hemd en broek, en een tropenhelm, vlucht werden nu alle bemanningsle- Maar dat was dan ook wel nodig, den, ongeacht rang of stand, benoemd Maar zonder de mecano tot Ridder in de Orde van Oranje l'ndic-vluchtcn nooit Nassau. Het duurde drie maanden wccst". voor het viertal na alle huldigingen. „Op het n i die ogelijk ge- chtstaUqn gingen de pilo- celebraties en loftuitingen, weer ge- ten direct naar het hotel De mecano woon aan het werk ging. bleef achter. Om de motoren te onder- Bijna 83 jaar is hij nu. de boordwerk- houden, om toezicht te houden op het luigkundige van toen, J. H M. Gros- tanken, en vaak moesten we dat ook feld. Het kost moeite om een afspraak nog zelf doen Tankwagens waren er te maken. Veel tijd heeft hij niet over niet. in de woestijn en de wildernis. Er voor publiciteit: „Ik heb een hoop te waren blikken, met vier imperial gal- doen. en ik jaag graag En dan ben ik Ion. Zeg maar achttien liter. Er ging graag op Schiphol-Oost Zo zie en tweeduizend liter mee. Dat moest hoor je nog eens wat. De VARA wilde door een trechter, met een zeemleren ook. dat heb ik geweigerd. Als het nu nog de televisie was geweest. Het was de radio. U mag komen, en er is al iemand geweest van een advertentie blaadje. hier uit de buurt. Daar blijft het bij". J. H. M. Grosfeld is het enige beman ningslid van de Pelikaan, dat nog in leven is. Hij weet hoe het toen gegaan is, wat zich afspeelde tussen de nacht evert van tijn lap. Die zeem. dat was om te voorko men dat er water in de benzine kwam". De tijd van het gesprek wordt be- 18 op 19 december 1933. toen de schikbaar gesteld, onder de voorwaar- Pelikaan op het laatste moment uit de dal we 'iet zullen hebben over de de hangar gesleept, voor de lange reis ro1 van de boordmeeano. De hond vertrok en de triomfantelijke thuis- wordt in de keuken gelaten, zodat er komst bijna twaalf etmalen later. ongestoord gesproken kan worden, en „Als je over die vlucht wil praten, kan mevrouw Grosfeld zet. koffie en koek je net zo goed weer gaan. Daar is al Jes °P de salontafel. Voor het raam zoveel over geschreven en gezegd. Het dailBt een groot model van de Peli- is lang geleden, dat is waar. Het was kaan, aa'i de muur prijkt een oorkon toen heel wat. Maar er is toch niets de- "^a de Pelikaan heb ik niet zo r aan toe te voegen" lang meer gevlogen. Je maakt proi Aan het standpunt is weinig tot niets tie- nietwaar, en dan kom je op de te veranderen. Grosfeld is even onver- grond terecht". zettehjk als zijn kleine, doch brede en ongebogen postuur al deed vermoe den. met felle ogen in een verweerd gezicht boordmeeano „Ik heb het nooit juist gevonden, dat kim Grosfeld kwam in 1918 als 17-jarige bij de nog jeugdige Marine Lucht vaartdienst. Hij bleef er tot hij in april 1930 bij de KLM terecht kon. In april kwam ik. en in december vloog ik al naar Indie We kwamen met verder dan Athene Er was van alles misgegaan, wat er maar misgaan kon. En we hadden er vijf dagen over gedaan om er te komen We vlogen toen over de Balkan, en dat kon vooral s winters gevaarlijk zijn Op de vleugels en op de propeller kon zich ijs afzetten, en er bestond toen nog niets waamiee je dat in de lucht weer weg kon krijgen. En onderweg op de sta tions had je ook met veel hulp" „In het begin vlogen we met drie man en geen passagicis Die kwamen later We kregen van do KLM voor zo'n vlucht met een F-7 drie schoppen, drie revolvers, drie paar .laarzen en een walerdestilleerapparaat mee. Een marconist ging niet mee, dat kon toen nog niet Met de F-7 was het twaalf dagen uit en twaalf dagen thuis, en zeker veertien dagen hard werken in Bandoeng om het vliegtuig klaar te krijgen voor de terugreis. Dat gebeul de bij de luchtmachtaldeling van het KNIL. het Koninklijk Nederlands-In disch Leger. Zonder het KNIL waren die Indié-vluchten met mogelijk ge weest. Ik kwam wat later, toen het al bijna een geregelde dienst begon te worden, ik heb het allereerste uur niet eens meer meegemaakt". Onderweg in de lucht had Grosfeld, evenmin als zijn collega's veel te doen. wat het vliegtuig aangaat Het werk begon pas nadat het toestel was ge land voor de nacht, of voor een nieuwe lading brandstol. cursus „Toen ik bij de KLM kwam. kreeg ik een cursus. Als werktuigkundige moest je het hele vliegtuig kunnen onderhouden en repareren. Die vlieg tuigen van Fokker hadden een romp van autogeen gelast staalbuis Dat geraamte werd stijf gehouden door een verspanning met staaldraad. Daarmee kon je de romp richten. Op die buizen zaten houten latten en daarop was weer linnen gespannen. Ook dat moest je kunnen, linnen spannen. Als een vliegtuig bij de landing een beetje te hard was neerge komen, dan moest je de romp contro leren, Of die nog wel recht stond, en zonodig bijstellen. De vleugels waren van hout, met. triplex erover heen". „Je hoort tegenwoordig wel van vogel aanvaringen. maar die zijn er altijd al geweest De vogels gingen dwars door het triplex van zo'n vleugel van die Fokkers heen Bij de eerstvolgende tussenlanding plakte je een nieuw stuk triplex over zo'n gat heen En je kon in geval van nood natuurlijk de hele motor uit elkaar halen. Maar dat gebeurde eigenlijk nooit" ..Je had veel werk aan die F-7B's, je kreeg het met cadeau. En dat deed je dan allemaal voor f33.60 per week Voor de Indie-vluchten kreeg je wat extra's Je kreeg daggeld, je vlieguren- toeslag en meer van dat soort dingen Als je het handig deed. kon je er wat aan overhouden En het was avon tuurlijk he Dat telde ook mee". „Je was tenslotte gek van de lucht vaart. Het was een betrekkelijk kleine ramilie. je was altijd onder elkaar en iedereen kende elkaar Vorige maand ben ik met een stel mecano's nog naar de Uiver wezen kijken. Dan zie je elkaar nog eens terug, en je praat wat over herinneringen aan die tijd". op het oog Vliegen gebeurde in die jaren nog op liet oog. Veel instrumenten telde de cockpit nog niet. Geen kunstmatige horizon, geen automatische piloot. „In de bodem zat een gat. Voor dat gat kon een raam. met daarop draden gespannen draaien. Als de draden evenwijdig hepen met de golven kon ie de richting van de zijwind boven zee aflezen De kaart zat op een trommel gerold Als we weer een eindje verder waren, draaide de piloot de trommel ook een stukje door De piloten losten elkaar af met vliegen, maar wij zaten ook wel eens te roeien. Dat moqhl natuurlijk niet. maar er mocht zoveel niet. en als je eenmaal in de lucht zat, was je toch op jezelf aangewezen". ..Je zat zes ot zeven uur per dag in de lucht, en je kreeg het pas druk op de grond. Zonder een technische man aan boord was dat met de Pelikaan ook met door gegaan" De vlucht van de Pelikaan blijkt in de marge toch bespreekbaar. Het is ook een te indrukwekkende gebeurtenis geweest om buiten beschouwing te kunnen laten. Het was het hoogte punt van de Nederlandse luchtvaart, tenslotte. „We hadden die dag voor 12 uur moeten vertrekken, met de Zilver meeuw Het was een prachtig vlieg tuig. het modernste dat er was. ook met drie motoren, maar tegelijk ook een intrekbaar landingsgestel. Dat moest ik met handkracht binnenha len. Ik stond dan te zwengelen als een orgeldraaier We hadden er zeventig op proef mee gevlogen bij Fokker, daarna uitgetest op de lijn Berlijn- Londen. Als hij vloog, dan vloog hij als een scheermes. Maai- hij zat vol kinderziekten. In Engeland hadden we al eens aan de grond geslaan met hetzelfde euvel. Toen we weg zouden gaan. braken de tandwielen van de aandrijfas van de middenmotor" ..Er waren veel mensen, voor het vertrek De Zilvermeeuw was bijna honderd kilometer per uur sneller dan de Pelikaan Daar was alles op bere kend De bevoorrading de bezetting van de radiostations onderweg We hebben niet eens meer gekeken of die motor nog te repareren viel We moes ten weg. met die post voor de Kerst, en in de hangar stond de Pelikaan klaar Voor de gewone vlucht, een paar dagen later. Er waren wat kleine gebreken aan, en er was geen tijd om dat te verhelpen voor het vertrek We wisten alleen niet of het ook kon". „Plesman zei: als jullie zeggen dat het kan. dan kan het. Soer heeft het toen uitgerekend. Denk erom. had Ples man gezegd, geen extra risico's ne men Maar ja, je hebt geen passagiers bij je. dus je doet toch wat meer. dan op een normale vlucht. Met de Zilver meeuw zouden we. net als altijd, 's nachts aan de grond blijven. Maar nu moesten we dag en nacht doorvliegen, om net op tijd te halen Dat is gelukt en dat maakte die vlucht zo bijzonder Dat gebeurde vrijwel nooit, dag en Foto linksboven: De^Fokker F18 Pelikaan. Goed voor 14 passa giers op de Europese lijndien sten cn voor 4 op weg naar Indie. Uitgerust met drie Pratt JL- Whit ney 'Wasp' luchtgekoelde moto ren van ieder 44 pk. Kruissnel heid 208 km per uur. spanwijdte 24.5 meter, lengte 18.5 meter, vleugeloppervlakte 84 vierkante meter, totaal gewicht 7850 kilo Foto rechtsboven 20.000 jui chende Nederlanders, regen en mist ivachten de Pelikaan bij aankomst om 22 14 uur op 30 december op Schiphol, naar bij na drie kwartier rondcirkelen m afwachting van een mogelijk heid om te landen. Foto linksonder: De Pelikaan en zijn bemanning, v.l.n.r Smirnoff. Soer. Grosfeld en Van Beuke- ring. Foto rechtsonder De heer J H. Af. Grosfeld. nacht doorvliegen We hebben ook nog de post van de Postjager opge haald". ,,'s Nachts om één uur zijn we vertrok ken. in Rome heb ik nog de lekke vlotter van een van de carburateurs staan solderen We zijn verder alleen maar geland om brandstof en pro viand in te nemen. Het schema voor radiocontact met de grond, daar had den we mets aan. want die waren 's nachts nooit bezet, en dan hadden we het juist nodig. We namen iets meer risico, want zo'n vlucht maak je ook maar één keer extra tanks Voor de terugreis was er in Bandoeng een extra brandstoftank ingebouwd. Om het verwachte tijdverlies door de tegenwind te compenseren. Met meer benzine kon er langer worden door gevlogen, met minder tussenlandin gen „In Marseille hoorden we dat er 20.000 mensen ons op Schiphol stonden op te wachten We hoorden ook dat het heel slecht weer was. We hadden door die extra tank zoveel benzine, dat we desnoods naar Berlijn hadden kunnen uitwijken. Maar met z'n vieren is besloten om toch te proberen te lan den Drie keer misten we het baken, de vierde keer lukte het". In 1931 kwamen de passagiers op de Indiè-vluchten. hoogstens vier per keer Voor Grosfeld geen succes, die meevliegers Aangezien de werktuig kundige onder het vliegen zijn tijd maar zat te verdoen, en de passagiers aangenaam beziggehouden moesten worden, was de oplossing gauw ge vonden. ..Plesman zei die lui hebben toch niets te doen Maar ik ben nooit een stewart geworden. Ik ben er nooit in geslaagd het de passagiers echt naar de zin te maken. Je had er de moge lijkheden natuurlijk ook niet voor, maar het lag me niet'Mevrouw Gros feld ververst onderwijl de koffie, en brengt de voorraad koekjes weer op peil „De drankjes bewaarde je in een oud benzineblik vol ijsblokjes uit het laatste hotel. Iets warms was er nooit, in de lucht. Wel broodjes, ook uit het hotel. Meestal was het kip, want alle hotels hadden kippen Soms kon je ham krijgen Verder waren er ther mosflessen met koffie Je deed dat soort dingen, voor er passagiers mee gingen ook al voor de bemanning. Maar dan werd er niet op de bediening gelet en keek niemand op als het smeer van de motor van de afgelopen nacht 's ochtends nog onder je nagels zat". De piloten en de passagiers gingen op ieder station rechtstreeks naar het hotel De mecano bleef achter De cabine moest schoongemaakt en ont smet. het vliegtuig moest worden klaar gemaakt voor de volgende dag. De passagiers moesten worden ver troeteld dat had Plesman goed in de gaten Maar ik zat praktisch altijd alleen te eten. en kreeg mei meer dan een paar uur slaap. De marconisten hielpen dikwijls mee. dat moet ik wel zeggen". „Wij waren eigenlijk monteurs en technisch verantwoordelijk voor de hele machine. De vliegers hadden het zwaarste werk. Het was allemaal primitief, maar ze kwamen altijd uit waar ze moesten zijn. Wij werktuig kundigen waren niet belangrijker, maar niemand heefi in al die jaren aandacht besteed aan onze rol aan boord. Ik wil niets zeggen over de kwestie met de Airbus, waar de vliegers eisten dat er een werktuig kundige mee zou vliegen. We leven nu in een andere tijd. Ik heb nog op mijn donder gehad van de directie omdat mijn „bediening" van de pas sagiers iemand aanleiding tot klach ten had gegeven. Ik heb 35 jaar bij de KI.M gewerkt, veel beleefd en met plezier weggegaan. Het vliegen is veiliger tegenwoordig. Maar ook toen al was bij de KLM de passagier het belangrijkste".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 27