INKOMEN Nederland en zijn verdiende loon dan halve ton netto: 90 Tevreden met inkomen is 85 procent PZC/enquête 25 Ze klussen wat af Lid van een vakbond? Wat u er van vond slechtst betaalden in Nederland 'ievinden in de agrarische sector. i wordt een totaal gezinsinko- van netto f22.576 per jaar ver- mi. minder nog dan in de gezinnen ongeschoolde arbeiders waar, aiddeld genomen, f 22.719 per jaar Benkomt. Hierbij dient vermeld Op de tekening zijn links de inkomens i. «orden dat slechts een klein aan- landbouwers en tuinders in de Éjte vertegenwoordigd was. 'f de helft (46 procent) van alle ««de geènqueteerden geeft op 1 gulden p/jaan aangegeven. Horizontaal het aantal in procent waar die inkomens binnenkomen. De Inkomens-enquête is een Project van de Gemeenschap pelijke Pers Dienst en de bij «K dienst aangesloten regio- Me dagbladen, waaronder de in samenwerking met «I Centrum voor Onderzoek de Economie van de Pu- Wieke Sector, een instituut 'Me Rijksuniversiteit van widen Jtenschappelijke begelei- ^?_prof. dr. Bernard M. S. en drs. Aldi J. M. j^iactionele verwerking: Jan j^on, Henk Schol, Runa aeainga. Marien van den Bos. tekeningen: Jaap Vegter. 'o«s: Roland de Bruin en «ben Oreel. "Wright: PZC. GPD-RU Lei- (Door Henk Schol) In de Inkomensnotitie die minister van sociale zaken De Koning onlangs presen teerde, staat het regerings voornemen vermeld om een andere methode te gaan toe passen voor het in beeld bren gen van de inkomensverde ling in Nederland. Al jaren is het gebruik om te spreken over „minima" en „modale" of „twee maal-modale" werknemers. Daar wil het kabinet van af. temeer omdat dè modale werknemer een door reke naars bedachte figuur is die in de praktijk van alledag onvindbaar blijkt. Het kabmet wil de inkomensverdeling voortaan in „decielen" in kaart bren gen. Daarvoor wordt de Nederlandse bevolking opgedeeld in tien procents- groepen (decielen), nadat ze eerst in een lange rij is gezet waarbij het huishouden met het laagste inkomen achteraan en dat met het hoogste inkomen voorop loopt. Telkens wanneer de tien procents schijf wordt overschreden, wordt ge keken naar het hoogste inkomen uit die groep, dat tegelijk het inkomen van de laatst passerende Nederlander uit de groep is. Wanneer dit systeem wordt gevolgd, valt af te lezen hoeveel procent van Nederland in welke inko mensgroep valt. De Rijksuniversiteit van Leiden heeft nu uit de inkomensgegevens die zijn aangedragen door lezers van de bla den die bij de G.P.D. zijn aangesloten, zo'n inkomensverdeling naar decielen geproduceerd Bij de inkomens gaat het hier om netto gezinsinkomens. Dit overzicht ziet :ptember van dit jaar aangedragen 'er zo uit, aigaande op de in informatie: In de inkomenski: lol (netto per jaai is zoveel procent van de r jaar) Nederlandse huishoudens te vinden f 19 832 10 procent I 23.516 20 procent f 26 240 30 procent I 2!) 000 40 procent f 31 500 50 procent f 35 095 60 procent f 38.724 70 procent f 43.300 80 procent f 50 640 90 procent f 142 999 100 procent Uit de tabel valt af te lezen dat in negentig procent van alle Nederlandse huishoudens volgens dit onderzoek een netto totaal jaarinkomen heeft van f 50.640 of minder Ook is te zien dat tien procent een inkomen heeft dat ligt tussen de f31.500 en f38 724 Bij het hoogste inkomen, f142 999. dient de kanttekening geplaatst dat het t hoogste was dat in dit onderzoek werd opgegeven Het hoeft met per sé ook het hoogste gezinsinkomen in Nederland te zijn. 17 DECEMBER 1983 Door Henk Schol) Bijna 85 procent van de Neder landse huishoudens is tevreden met het inkomen waarmee het moet rondkomen. Vijftien procent denkt daar anders over. Van de tevreden groep vindt 19 procent het inkomen voldoende, 30 procent goed en ruim 35 procent geeft als oordeel over het gezinsinkomen „zeer goed". Onderaan de inkomensladder wordt veruit het negatiefst over dat inko men geoordeeld. Huishoudens met een inkomen onder de f 20 mille netto per jaar (ruwweg de minimumloon- grens) zijn daar in meerderheid onte vreden over. Boven deze inkomens grens behalen de tevredenen een meerderheidspositie, die groter wordt met het stijgende inkomen Komt er in het huishouden meer dan f 25 mille per jaar netto binnen, dan vinden de meeste mensen dat een goed tot een zeer goed inkomen Boven de f40 mille-grens is zelfs een meerderheid te vinden die dat inkomen als „zeer goed" omschrijft. Afeezien van de huishoudens waar de hoofdkostwinner ongeschoold werk doet (daar is 61 procent tevreden met het inkomen) schommelt het aantal tevredenen in alle andere beroeps groepen tussen de 80 en 90 procent. In de gezinnen waar de hoofdkostwin ner niet werkt, is het beeld wat geva rieerder. Onder de werkloze hoofd kostwinners vindt een nipte meerder heid het inkomen onvoldoende tot zeer slecht. Van de gepensioneerde hoofdkostwinners is daarentegen weer 80 procent tevreden met het inkomen. In die groep zitten dan ook vermoedelijk niet alleen AOW'ers, maar ook mensen met pensioenen. Zij hebben gemiddeld wat meer beste dingsmogelijkheden, zo lijkt het. Onder de arbeidsongeschikte hoofd kostwinners is 33 procent niet tevre den met de inkomenssituatie. Dienst plichtigen hebben blijkbaar weinig te klagen: Negen procent vindt z'n wed de onvoldoende. 90 procent vindt die voldoende tot zeer goed. Studerende hoofdkostwinners zijn in overgrote meerderheid ook tevreden met het inkomen. Een kwart van hen is daar minder positief over. (Door Henk Schol) rond te komen van een totaal jaarin- gemiddeld even veel (of, bij de twee- Ïuishoudens, waarin twee mensen een betaalde baan hebben, hebben gemiddeld f 12.500 komen van f29 mille. verdieners zelfs minder) te verdienen li-. i - - i ,r.,De zelfstandigen in Nederland hebben dan zij die na de lagere school de meer te besteden dan huishoudens waar een kostwinner met een baan rondloopt. Dat ee„ bcdrag le vertercn dat lets hoger studie eraan geven Door de bank etto-bedrag zal volgend jaar zeer waarschijnlijk kleiner worden, als de belastingmaatrege- ligt- dan het landelijk gemiddelde. Bij genomen heeft de „lagere scholier" Mie het kabinet-Lubbers voor de tweeverdieners heeft bedacht, effect gaan sorteren. 'eSba?r vijf tientjes meer per maand te beste- - fa inkomen van bijna f36M000 gulden in den dan de gemiddelde havo- of mms- lishoudens van meer dan één per- middelbaar employé te zijn. In deze dan vrije-beroepsbeoefenaren en hun kas. klant, die daarmee onderaan de inko- in, waarin er één de kost verdient, groep hebben huishoudens gemiddeld gezinnen te besteden hebben. Wanneer opleiding en inkomen van mensiadder terecht komt, boen gemiddeld f32.848 te beste- f35.680 netto per jaar te besteden. In de huishoudens van ongeschoolde hoofdkostwinners met een baan tégen m, lenvijl twee-kostwinnersgezin- Bijna 23 procent van de werkende arbeiders komt gemiddeld alle in- het lamplicht wordt gehouden, dan De beste inkomens worden verdiend njaarlijks netto f 45.415 gemiddeld Nederlandse hoofdkostwinners werkt komsten bij elkaar geteld f2000 blijkt als frappant gegeven dat een in universitaire kring. Daar word per uien verteren. als hogere employé en zorgt mede netto per maand binnen. Geschoolde havo- of mms-opleiding net 'zo goed huishouden gemiddeld zo'n 46 mille or dat netto-verschil wordt door voor een gezinsinkomen van f47.173 arbeiders hebben f350 méér te beste- niet gevolgd had kunnen worden. De netto per jaar aan inkomen bij elkaar rkende partners gemiddeld zo'n 26 per jaar, zeshonderd gulden minder den. De lagere employe's trachten mensen met dit diploma geven op gesprokkeld, r arbeid verricht, terwijl de door- e-hoofdkostwinner 42 uur gemid- Idvoor baas of zichzelf aan de slag (huishoudens van Nederland door ur genomen, hebben een netto rinkomen van f34.290 om uit te rui. De grote massa bijna zestig tent dekt haar uitgaven uit een osinkomen dat schommelt tussen :25 en f45 mille netto, zeg maar *eg: tussen één en tweemaal mo il In deze netto-bedragen zijn alle omsten van het huishouden dus vakantietoeslag, kinderbijslag, mubsidie, inkomsten uit vermo- en andere (kleinere) postjes - (gerekend. n procent van alle huishoudens et rondkomen met een inkomen onder de f20.000 netto per jaar een bedrag dat ongeveer overeen- nt met het netto-minimumioon. Ken minium en modaal verblijft ;een groep van veertien procent i alle Nederlandse huishoudends, srocent geniet een inkomen tussen (45 en f60 mille. Eén procent prijst hgelukkig met een netto gezinsin- uenvan meer dan tachtig mille per in kostwinner ruwweg drie van de vijf huishou- BI58procent) wordt van het inko- b van één kostwinner geleefd. De («verdieners maken 42 procent lalle huishoudens uit. ie twee kostwinners-huishoudens Egt de hoofdkostwinner twee van (drie besteedbare guldens binnen. rij! de werkende (of uitkeringsge- idigdei partner iets minder dan van die drie guldens bijdraagt. wordt gevormd door ■Ka inkomen als kinderbijslag, ren- Ktvangsten of andere baten. oneer de inkomens en beroepen - o de hoofdkostwinners onder de p worden genomen, blijkt dat di- leuren in Nederland de beste sala- (en hebben. Zij verdienen netto üusief vakantiegeld) gemiddeld 1136 per jaar. Hun totale gezinsin- men ligt nog iets hoger, namelijk op M gemiddeld netto per jaar. ichtst betaald (Runa Hellinga Om de woonlasten en de kosten van het levensonderhoud niet verder dan noodzakelijk te laten oplopen, wordt er heel wat afgeklust. Tweederde van de ondervraagden neemt bijvoorbeeld regelmatig de schildcrkwast ter hand. Overigens blijkt onder de eigen- aan „bovenhuurders" of huisbaas woningbezitters rneer concurrentie overgelaten voor de winterschilder te bestaan In bijna de helft van de gezinnen (82 procent van hen schildert regel- kruipt er regelmatig iemand achter matig deuren en kozijnen) dan on- de naaimachine om de gezinsgar- der de huurders, van wie de helft de derobe uit te breiden. Kleren ma- kwast met enige regelmaat in de ken gebeurt niet alleen omdat het verfpot doopt noodzaak is, voor veel mensen is Kleine reparaties in huis doet bijna het blijkbaar ook een hobby In een iedereen wel eens Ruim 83 procent op de vijf gezinnen met een netto van de huurders en bijna 90 pro- inkomen van 80.000 gulden worden cent van de kopers pleistert wel zelf kleren gemaakt Maar de mees eens een gaatje dicht of vervangt te zelfmaak-mode komt wel tot lekke tochtstrip. stand in gezinnen met een laag inkomen of gezinnen waar men in Wanneer het om grote reparaties inkomen achteruit is gegaan, gaat, dan haakt de huurder af. Dat In meer dan de helft van de gezin- hoort immers de huisbaas te doen. nen waar per jaar tussen de 15.000 Nog slechts 15 procent van hurend en de 35.000 gulden wordt verdiend, Nederland pakt grote klussen in wordt een deel van de kleding zelf huis aan. In de eigen woning wil 34 vervaardigd Dat geldt ook voor 50 procent van de bezitters daarvan procent van de gezinnen die moe- wel de nek uitsteken voor een gro- ten bezuinigen omdat het inkomen tere reparatie is verminderd. Als mensen meer Een merkwaardig gegeven vormt gaan verdienen, vallen degenen die de vaststelling dat de onderhuur- het zelf maken niet als hobby be- ders verreweg het meest schilderen schouwen, al snel af. In die gezin- en kleine schades 'repareren. Meer nen die het financieel beter hebben dan 90 procent deinst daarvoor niet gekregen maakt nog maar 40 pro terug, al wordt het grotere werk cent zelf kleding Jid van een vakbond? hoofkost- winner partner FNV 21 pet 4 CNV 9 1 MHP 4 0 Werklozenbelangenvereniging 0 0 WAO-AWW-belangenvereniging 1 0 Organisatie van bijstandtrekkers 0 0 Overige 11 6 Nee 54 89 1De percentages zijn afgerond, waarbij halve percenten naar boven zijn afgerond. In de enquête was een aantal uitspraken opgenomen, waarover men zijn mening kon geven. In (afgeronde) procenten berekend, antwoord de u als volgt: niet mee mee weet eens eens niet Als je wilt werken is er took nu nog) wel werk te vinden Als jongere in dit land kun je beter emigreren Tegenwoordig loopt vrijwel iedereen het risico werkloos te worden Van een bijstandsuitkering kun je niet rbndkomen Als in een gezin waarin man en vrouw beiden werken de vrouw werkloos wordt, moet haar uit kering niet afhangen van het het inkomen van de man Als er bezuinigd moet worden is het logisch dat er ook op de uitkeringen bezuinigd wordt Er wordt veel misbruik ge maakt van de sociale voor zieningen De term 'sociale zekerheid' is eigenlijk onzin ook wat betreft de uitkeringen kun je nergens meer zeker van zijn Als in een gezin waarin beiden werken de man werkloos wordt, moet zijn uitkering met afhan gen van het inkomen van de vrouw Over het algemeen kunnen de uitkeringen best omlaag Er wordt in Nederland eigenlijk best goed voor iedereen gezorgd Als de inkomens omlaag moeten dan moeten toch eerst de mensen met de hogere inkomens inleveren In ons land zijn de inkomens veel te veel genivelleerd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 25