BEZUINIGEN Zijn ambtenaren beter af? vakantie en auto eerst aan de kant De uitgaven voor de auto PZC/enquête Koelkast is onmisbaar Vakantie en auto Wat wordt vervangen Hoe naar het werk? Gehakt of biefstuk Ambtenaren achteruit 17 DECEMBER 1983 21 Door Runa Hellinga) De uitgaven voor de auto (inclusief afbetalingen op leningen die er voor zijn geslotenl lopen niet alleen in guldens op met hel inkomen, ook het aandeel in de totale bestedingen van het huishouden dat de auto op slokt, neemt toe naarmate er meer wordt verdiend. Tussen minimum en modaal wordt gemiddeld f2800 (een procent of 7) aan de auto besteed als er een voor de deur staat. Boven f35 mille per jaar netto, gaat f4000 of meer in de auto zitten, ofwel 10 a 11 procent van het inkomen. Er wordt aan de auto het een en ander zelf gerepareerd. Voor alle doe-het-zelf karweitjes geldt: hoe meer er verdiend wordt, des te minder wordt er geklust. Als er heel weinig verdiend wordt (minder dan 15.000 gulden), wordt er trouwens ook niet veel aan de auto gerepareerd. Dan hebben mensen na melijk zelden een auto. Vooral in de inkomensgroepen direct daarboven wordt veel afgeklust. Voor al de mensen die een inkomen tussen de 25.000 en de 35 000 verdienen, zijn vrij enthousiaste sleutelaars. 35 pro cent van hen doet wel eens wat aan zijn auto. Als men meer dan 45.000 verdient, neemt het enthousiasme met sprongen af. Daar klust nog geen 16 procent zelf aan zijn voertuig Dat is de groep, waar garagehouders het van moeten hebben. En als de auto het dan echt met meer doel. en noch de doe-het-zelver noch de garagehouder er meer iets aan repareren, hoeveel mensen kopen dan een nieuwe? Ook dat is, zoals zoveel, een kwestie van geld Mensen die weinig verdienen, hebben al mmder vaak een auto. Van de huishoudens met een inkomen onder de 15.000 gulden heeft driekwart geen wagen, en van degenen met een inkomen tot 25.000 moet toch nog 42 procent het zonder doen. Daarboven begint de auto echt gemeengoed te worden, en wie meer dan 80.000 gulden verdient, loopt echt in de gaten als hij er geen heeft. Toch is er in die inkomensgroep waar iedereen nu een auto heeft) toch af en toe wel iemand, die heeft besloten er volgende keer geen meer te nemen In andere inkomensgroepen ligt dat aan tal veel hoger. Een op de 6 autobezit ters die tussen de 15.000 en de 25.000 verdient, wil geen volgende meer aan schaffen Bij de groep tot 35 000 is dat een op de acht. Vijf van de acht autobezitters is van plan om de volgende keer een tweede hands auto te kopen. Hoe lager het inkomen is, hoe groter de groep men sen die een gebruikte auto wil kopen. Opvallend is dat tweehandswagens in alle inkomensgroepen vrij populair zijn Van diegenen die meer dan 80.000 gulden verdienen, wil toch nog een kwart volgende keer een gebruikte auto kopen. Nieuwe wagens zijn in lagere inko mensgroepen meer uitzondering dan regel In gezinnen waar tussen de 15 en de 25 düizend wordt verdient, zal maar in 1 van de 6 gevallen volgende keer een nieuwe wagen voor de deur staan. IDoor Henk Schol) De vakantie en de auto vallen 't eerst ten prooi aan het bezuinigingssnoeimes, wanneer een gemiddeld Neder- ands huishouden de buikriem moet aanhalen, nergiebesparing blijkt, nu de campagnes daaromtrent al nige tijd zijn uitgewoed en de dikke trui zelfs mode dreigt te (orden, geen bruikbaar bezuinigingsmiddel meer. lerde post waarop de familie Doorsnee in Nederland zou latigen als de nood aan het gezin komt, blijken de abonne- lenten op kranten en tijdschriften. het economisch tij ten goede eerst méér geld zou besteden, als dat sen. dan wordt extra inkomen in de mogelijk was. antwoordden twee le- sste huishoudens omgezet in meer zers (inkomen tussen f 45 en f 80 millei betere kwaliteit kleding. De vakan- rordt in dat geval ook op aangena- wijze doorgebracht, terwijl als er ook nog uit kan het gemid- elde Nederlandse huishouden meer sport en hobby investeert. verschillende inkomensgroepen dt verschillend op veranderingen y het inkomen gereageerd. -/■ moet natuurlijk wèl een auto heb- om erop te kunnen bezuinigen. In enquete werd gevraagd op welke »K mensen het eerst zouden Beien, als hun inkomen achteruit gaan Worden gemiddeld de dtantle en de auto het meest ge sold (beide in 21 van de honderd rallen), in huishoudens waar min- een minimumloon binnen st wordt eerst op kleding en alco- ibespaard. Daar zijn waarschijnlijk t veel auto's te vinden en gaat het bntiegeld op aan andere zaken 5 vakantie. In dezelfde inkomens iep noemt 11 procent de telefoon i tweede bezuinigingspost. Dat be lli? pent vermoedelijk niet: minder bel- l maar de telefoon de deur uit. dat ze meer zouden gaan roken, tsen inzender gaf als derde voorkeur om meer aan te besteden, de post ..ali mentatie" op. Enige tientallen lieden gaven blijk van hun wens om als een hoger inkomen zou binnenkomen, dit deels aan de post „alcoholische versnape ringen" te doen toevloeien. Negen maal kwam het extra inkomen op de eerste plaats terecht in de voederbak van het huisdier, terwijl zes „baas jes" te kennen gaven op deze onkos tenpost juist als eerste te willen bezuinigen. De dierenvrienden win nen deze wedstrijd dus met ruime voorsprong. loeilijker ft het aan de onderkant van de nensladder moeilijker is om te winigen blijkt temeer uit de ant- wrden die kwamen op de vraag: waan zou u, als dat kan, méér tgeven In de huishoudens waar een iomen tot ongeveer modaal (netto imille per jaar, alles meegerekend) menkomt wordt dan, naast aan veel vaker eten en drinken Mid als post om meer aan uit te j-j jen. Anders gezegd: daar wordt al iioorlijk zuinig gedaan wanneer het deze uitgaven gaat. iDoor Runa Helhngai DEN HAAG (GPD) Jc zal maar vaalwasmachinc-fabrikant zijn. Bij na niemand heeft zo'n ding en van dc procent die er wel een heeft, koopt bijna de helft geen nieuwe als de oude kapot is. Dan kun je beter in koelkasten doen. Die heeft bijna ie dereen procent) en bijna iedereen vervangt hem als hij kapot gaat. Koelkasten zijn de meest verspreide apparaten. Het kopen van een koel kast is onafhankelijk van de inko menspositie. Alleen of er een nieuwe of een tweedehands wordt gekocht, wordt door de hoogte van het inko men bepaald Wie meer dan 80 dui zend verdient, koopt gewoon een nieuwe als de oude het met meer doet Wie van minder dan 15 duizend rond moet komen, zal vaak in de kleine advertenties turen daar koopt 62 procent een tweedehands. Op een koelkast wordt overigens zo mogelijk met bezuinigd Als mensen even het geld hebben, kopen ze hem nieuw-. Andere apparaten zijn veel minder alom aanwezig. Vaatwassers en video recorders zqn maar in een op de tien huizen te vinden, droogtrommels in twee op de tien Bij dat soort appara ten speelt de hoogte van het inkomen duidelijk wel een rol Hoe meer geld men heeft, hoe meer apparaten. En ook het vervangen van dit soort appa ratuur wordt daardoor bepaald Zo heeft niemand met een inkomen beneden de 15.000 een videorecorder. In de groep er net boven (tot 25,000) heeft zes procent er een. Twee op de drie gezinnen met dat inkomen gaat hem niet vervangen als hij stuk is. Van degenen die meer dan 80.000 verdienen, heeft 15 procent een video recorder. Iedereen zou hem vervangen als hij kapot gaat. Sommige apparaten worden aange- schait omdat ze handig zijn De was machine is een typisch voorbeeld. Dat apparaat komt in 94 prcent van de huishoudingen voor Bijna iedereen zou hem vervangen als hij kapot gaal. Maar het is opvallend dat er de was machine het meeste voorkomt in ge zinnen. waar de partner werkt. En alleen in gezinnen waar de partner niet werkt, denkt men er over om geen nieuwe aan te schaffen Bij de wasmachine is overigens iets merkwaardigs aan de hand. Het Is het enige apparaat dat minder voorkomt in huizen waar veel verdiend wordt dan m huizen waar het inkomen rond modaal ligt. Het wasprobleem is blijk baar ook op een andere manier op te lossen De wasserij bijvoorbeeld De kleuren-tv Toch nog 16 procent van de bevolking heeft er geen (som migen zullen zwart-wit kijken). De grootste groep mensen die er geen heeft, is die met het laagste inkomen Daar heeft 41 procent geen kleu- rentoestel. Verder is de kleuren-tv een voorwerp dat in de meeste huishou dingen wel voorkomt En bijna ieder een die er nu een heeft, gaat hem ook weer vervangen. Wie in huis uitgeploeterd en uitgeke ken is. trekt er in het weekend wel eens op uit. In tegenstelling tot het beeld dat mensen ervan hebben, blij ken de gezinnen in de lagere inkomen dan met massaal naar de caravan te gaan. Het grootste percentage caravanbe- zitters zit bij de hoogste inkomens. Daar hebben ruim twee op de tien gezinnen een buitenhuis op wielen. Dc allerlaagst betaalden hebben zel den een caravan: maar in twee op de honderd gevallen. Als de caravan het niet meer doet, zullen de meeste mensen hem door een tweede hands vervangen. Ook als ze veel geld heb ben. - wt om te noteren waren de tolgende antwoorden die overigens Kaarloosbaar kleine percentage felzen Op de vraag waaraan het 't Door Runa Hellinga) De ambtcnarenacties zijn aan Ne derland niet ongemerkt voorbij gegaan. Veel mensen vonden het trouwens onzin dat dc ambtenaren actie voerden, omdat ze zoveel beter af zouden zijn dan de werknemer in het bedrijfsleven. De enquête geeft geen simpel antwoord op de vraag wie gelijk heeft. Maar cr blijkt wel uit dat veel ambtenaren in inkomen achteruit zijn gegaan door dc bezui nigingen. Dc enquête is overigens ruim voor de acties gehouden. Ambtenaren blijken kampioen inleve ren te zijn. Meer dan de helft van hen zegt dat ze de afgelopen tijd minder zijn gaan verdienen En bijna 70 pro cent van hen legt de oorzaak bij de bezuinigingen. In het bedrijfsleven liggen die cijfers* heel anders. Daar zijn veel minder mensen achteruit gegaan in inkomen (36 procent). Van die 36 procent is 'maar' 40 pro cent achteruit gegaan als gevolg van bezuinigingen. Ontslag is bij het be drijfsleven overigens een goede twee de als oorzaak voor inkomensdaling Het gaat om 15 procent, wat veel meer is dan bij de overheid, onder de ambtenaren werd de inkomensdaling voor slechts 5 procent aan ontslag geweten. Het gemiddelde jaarsalaris van een hoofdkostwinner die bij de overheid werkt, is 30 712 gulden per jaar. tegen over 28.497 gulden in het bedrijfsle ven. Dat scheelt een dikke 2 0P0 gul den per jaar Het gaat dan natuurlijk wel om gemiddelde cijfers. Uitge splitst naar leeftijd en opleiding blijkt de zaak met zo eenvoudig te liggen Bij de overheid is de inkomensnivelle ring verder doorgevoerd dan in het bedrijfsleven. Het gevolg is dat be paalde groepen lagere ambtenaren naar verhouding meer en hogere amb tenaren minder verdienen dan in ver gelijkbare functies in het bedrijfsle ven (afgezien van uitzonderingen als de burgemeesters van Amsterdam en Rotterdam, maar die hebben het for mulier ook niet ontvangen i Ook bij lagere ambtenaren gaat het natuurlijk om gemiddelde cijfers. Er zijn er velen, die helemaal niet beter af zijn dan hun collega's in het bedrijfsle ven, getuige de brief van een van de inzenders Het gaat om een man die in het onderwijs werkt bij het zogenaam de niet-onderwijzende personeel. Ook het niet-onderwijzend personeel is ge troffen door de extra korting op de salarissen die in het onderwijs heeft plaatsgevonden „Hel gemiddelde salaris van mijn collega's is nu f 1.700. Ze lopen nu de kans gezien de bezuinigingen bij de ambtenaren en het onderwijs in ieder geval per 1 januari een extra korting van 3.5 procent te krijgen of ontsla gen te worden. De zogenaamde vette salarissen en dc veilige baantjes van de ambtenaren zijn voor onze groep dus een fictie". Ongeschoolde en geschoolde arbei ders zijn bij de overheid niet beter af dan in het bedrijfleven. Geschoolde arbeiders verdienen gemiddeld zelfs wat minder wanneer ze ambtenaar zijn Dc grote verschillen in inkomen zitten vooral bij de lagere en middel bare employés Die verdienen bij de overheid per jaar zo'n 2.000 gulden meer dan in het bedrijfsleven Mensen met alleen lagere school of met een lagere beroepsopleiding heb ben bij de overheid wel meer kansen op een beter betaalde functie Het gemiddelde inkomen van mensen met een dergelijke opleiding is bij de over heid 27.000 gulden. Bij het bedrijfsle ven is dat 2.000 gulden minder Wie de universiteit heeft gedaan, kan beter een baan bij een bedrijf gaan zoeken. Voor mensen met een univer sitaire opleiding ligt het aanvangssa laris in het bedrijfsleven hoger en het salaris blijft sneller stijgen. Hoe ouder men wordt, des te groter wordt het verschil Iemand die gestudeerd heeft <-w uuuci is utui -to jaar. verdient bij de overheid 53 000 gulden en zou in het bedrijfsleven met 10.000 gulden meer naar huis gaan Zekerheid Een vaak gehoord argument waarom ambtenaren best wat zouden mogen Inleveren, is de zekerheid die ze heb ben dat ze niet ontslagen kunnen worden. Wie de plannen van de over heid een beetje bijhoudt, weet dat dat niet helemaal meer opgaat. Ontslagen bij het onderwijs, dreigende ontslagen bij het bibliotheekwezen.de tijden veranderen Dat blijkt ook uit de reacties in de enquete. Bijna 5 procent van de ambtenaren die achteruit zijn gegaan in inkomen, meldt immers dat dit komt. doordat ze ontslagen zijn. Ondanks het feil dat veel ambtena ren ingeleverd hebben, zijn ze best tevreden met hun inkomen. Dat geldt ook in het bedrijfsleven. Daar valt wel op dat er grotere verschillen zijn tussen mensen die vinden dat hun inkomen voldoende of meer dan dat is. en mensen die hun inkomen ontoe reikend of slecht vinden. Ontevreden tol zeer ontevreden is in de bedrijven 10 procent en bij de overheid 8 pro cent. Zeer tevreden is 41 proeent in het bedrijfsleven en 39 procent van de ambtenaren. Integendeel teiparmg openeraie- tosten1 De helft van de mensen gaat elk jaar met vakantie, zoals blijkt uit de antwoorden De partners blijken trouwens meer op stap te gaan dan de hoofdkostwinners. kostwinner partner nooit met vakantie niet elk jaar met vakantie elk jaar met vakantie We vroegen u wat u zou doen als in uw huishouden een van de volgende artikelen onherstelbaar kapot zou gaan. Afgerond waren de antwoorden, procentueel, als volgt: heb ik niet vervang door nieuw vervang door (andere) 2e hands Auto Kleuren-t.v. Video-recorder Caravan-vouwwagen Wasmachine Vaatwasmachine Droogtrommel Koelkast De auto blijkt favoriet als vervoermiddel om naar het werk te gaan. Men kon meer dan een vervoermiddel invullen. Vandaar dal de totale percentage boven de 100 uit konden komen. hoofdkost partner winner openbaar vervoer 9 pet. 10 pet. auto-motor 52 -31 (brom)tiets 39 41 lopend 5 4 niet van toepassing (bij voorbeeld werk aan huis 2 15 T Titgaande van de veronderstelling dat iemand met een topinkomen t_/ niet anderhalf keer zoveel aardappels opeet als de burger met een inkomen tot modaal, zal het verschil in uitgaven voor eten en drinken tussen die tivee vooral op het punt van kwaliteit merkbaar zijn. Woensdag gehakt en vrijdag vis of drie keer per iveek biefstuk, dat maakt nogal wat uit. In guldens wordt aan de top van de inkomensladder anderhalf maal zoveel aan eten en drinken uitgegeven als aan de onderkent gemiddeld tussen de f9 enf 10 mille, tegen rond zesduizend gulden ongeveer f 500 per maand in het gemiddelde huishouden waar niet meer dan f25 0P0 binnenkomt De allerlaagste inkomensgroep, die onder de flS mille per jaar netto, besteedt niet veel meer dan f250 per maand aan eten en drinken De groep wordt overigens voor 80 procent door alleenstaanden gevormd Vi tel de ambtenaren die aan de enquête meededen, gaf 51 procent te kennen de afgelopen jaren in inkomen achteruit te zijn gegaan, jl 6 procent meer ging verdienen. Van de werkos in het bedrijfsleven werd 36 procent mei een inkomensda ling geconfronteerd, terwijl 8 procent er op vooruit ging. In onderstaande tabel geven deze groepen ondervraagden aan. wat de oorzaak van de inkomensveranderingen was. De uitkomsten zijn in procenten weergege ven. Daling Stijging Oorzaken Over- Over- Bedrijf heid Bedrijf heid Ontslag gekregen 16 5 3 2 Ontslag genomen 7 4 1 2 Ziekte 9 2 0 0 Pensioen 2 3 0 0 Einde opleiding 0 0 4 8 Promotie 0 1 38 30 Andere baan 3 2 12 15 Bezuiniging 39 69 0 1 Arb tijdverkorting 3 3 0 0 Baan gekregen 0 0 14 33 Andere oorzaak 21 10 26 9

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 21