Bedrijfsresultaten van NSM lager dan over '82 CDA onderzoekt mogelijkheid kwartaalbij drage aan minima HOORT ZIET van Krabbendijke naai de Oostenrijkse Alpen AANEENSCHAKELING VAN PROBLEMEN Vredesfeest in sogerheide M. Kloet nam afscheid Bouwfonds Gemeenten VLISSINGSE WETHOUDER HOEFKENS: zat: ïCEMBER 1983 PZC/ provincie 16 SLUISKIL De Nederlandse Stikstof Maatschappij (NSM) in Sluiskil investeert 25 miljoen gulden in de bouw van een nieuwe nitraatoplossingsfa- briek Met het project en de levering van materialen zijn een jaar en 200 manjaren werk. gemoeid. De NSM wil zoveel mogelijk Nederlandse aanne mers, constructeurs en leveranciers inschakelen, waarbij speciaal op de eigen regio wordt gelet. Het Sluiskilse bedrijf investeerde de afgelopen drie jaar bijna 500 miljoen gulden in uitbreidingen en vernieuwingen De nieuwe nitraat-oplossingsfa- briek zal de oude nitraatfabriek gedeeltelijk vervangen. Op dit moment beschikt hel bedrijf over twee van dergelijke oplossingsfabrieken Nitraatop lossing dient als basis voor de produktie van vaste nitraatmeststoffen. die hoofdzakelijk worden verkocht op de Europese markt De nieuwe fabriek is ontworpen op grond van eigen technologische kennis en zal in eigen beheer worden gebouwd. Met de investering wil de NSM niet alleen de produktiecapa- cileit opvoeren maar ook toe naar een zo zuinig mogelijk energiegebruik. De nitraatoplossing wordt in Sluiskil verwerkt tot kalkammonsalpeter, gestabiliseerde ammoniumnitraat en magnesamon. Momenteel neemt de NSM een nieuwe nitraat-granulatiefabriek in gebruik. Die stelt het Zeeuws- Vlaamse bedrijf in staat om de emdprodukten kalkammonsalpeter en ammoniumnitraat niet alleen in 'geprillde' (uitgekristalliseerde druppeltjes) maar ook in 'gegranuleerde' i korrels waarvan de diameter kan worden aangepast aan de vraag) vorm op de markt te brengen Voor de nieuwe nitraatoplossingsfabriek zal de NSM geen personeel van buiten aantrekken, omdat het gaat om vervanging van een van de bestaande installaties. HULST De bedrijfsresultaten over 1983 van de Nederlandse Stikstofmaatschappij BV in Sluiskil zullen lager uitvallen dan het voorgaande jaar. De verwachting is dat aan het eind van dit jaar een omzet geboekt zal kunnen worden van 660 miljoen gulden. In 1982 bedroeg de omzet 721 miljoen gulden. Dat zei algemeen directeur ir. L. Boido van de NSM vrijdagmiddag tijdens de huldiging van de jubilarissen in Den Dullaert in Hulst. De NSM is het afgelopen jaar op commercieel gebied geconfronteerd met een reeks moeilijkheden die hun uitwerking op de bedrijfsresultaten niet hebben gemist. De NSM-direc- teur noemde de steeds grotere invoer in Nederland tegen prijzen die de markt sterk hebben verstoord. Daar naast gaf Boido aan dat er een steeds groter wordende weerstand van ande re producenten is gekomen tegen de export van NSM-produkten. met na me naar Duitsland en Frankrijk. ,,dit heeft geleid tot een prijzenoorlog, die nog steeds voortduurtzei hij. Deze situatie heeft volgens de NSM-direc- teur een nadelige invloed gehad op de verkoopprijzen, die op hun beurt een weerslag hebben gehad op het omzet cijfer en de financiële resultaten. De export van NSM-produkten bin nen de EEG is overigens niet afgeno men ..Integendeel, deze is hoger dan verleden jaar, Dit resultaat werd be haald dank zij onze niet aflatende en doortastende actie, waardoor wij ons geen enkele gelegenheid laten ont glippen om onze positie op de ge- meenschapsmarkt te verstevigen", al dus Boido. Over de 'verre' export toonde directeur Boido zich minder tevreden. Het minder succesvol zijn van deze export weet Boido aan de slechte financiële situatie waarin het merendeel van de ontwikkelingslan den zich bevindt en hun koopkracht daling, Boido constateerde vervolgens dat dit moment, het einde van het jaar, HOOGERHEIDE De vredesbewe ging Woensdrecht houdt morgen, zondag, een groot opgezet vredesfeest in 't Trefpunt aan de Huybergseweg in Hoogerheide. Het Antwerpse col lectief De Internationale Nieuwe Sce ne en de Toneelgroep Proloog werken eraan mee. De Belgen brengen een muzikale act; de toneelspelers uit Eindhoven spelen het stuk 'Waarom de hond zijn baas verliet' Verder treedt onder anderen Dick Hageman, de pottebakker uit Ossendrecht, op met zang en gitaar. Ook de accordeonist Peet Brouwer en De Fanfare uit Breda verlenen muzi kale medewerking. Vredesbewegin gen als Pax Christi, Stop de N-bom, IKV, Jongeren voor Vrede, het Vre desbureau en Vrouwen voor Vrede zijn aanwezig met informatiemate riaal. Het feest begint 's middags om twee uur. ILaEdbouwstudiedag in Axel over mest TERNEUZEN De Stichting Ier bevordering van het landbouwkun dig onderzoek in Zeeuwsch-Vlaande- ren en het consulentschap voor de akkerbouw en de rundveehouderij houden donderdag 22 december de Zeeuws-Vlaamse studiedag in De Halle te Axel. Thema is dit jaar: 'Dierlijke organische mest en bodem- verbetering'. Ing. P H M. Dorscheidt, directeur van de Stichting Limburgse Mest bank. spreekt over 'afzetmogelijkhe den van drijfmest uit overschotgebie- den', ing. D. Schippers, bedrijfsleider van de prof. dr. J M. van Bemmelen- hoeve over 'résultaten van het organi sche stofonderzoek op de proefboer- derij' en J Kodde, specialist bode maangelegenheden bij het Consulent schap in Goes over 'De waarde van de organische mest en de toepassings mogelijkheden in Zeeuwsch-Vlaande- ren". De voorzitter van de stichting, J. Ramondt, opent de bijeenkomst en na de inleidingen is er een forumdis cussie onder leiding van consulent ir. L. Th. J. M de Wit. De middag begint om 13.15 uur. KONINKLIJK ONDERSCHEIDEN GOES Burgemeester mr W. Blanken van Goes heeft vrijdag aan M. Kloet (611 uit Kloetinge de eremedaille in goud. verbonden aan de orde van Oranje Nassau, uitgereikt. Kloet kreeg de onderscheiding vanwege zijn werk bij het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten en vanwege zijn maatschappelijke verdiensten. Een en ander viel samen met de afscheidsreceptie in hotel-restaurant 'Terminus' in Goes. De heer Kloet maakt met ingang van 31 december 1983 gebruik van de VUT-regcling. De receptie werd zeer druk bezocht. De burgemeester sprak onder meer over de herstelwerkzaamheden die de heer Kloet in dienst van het Bouwfonds na de watersnood in 1953 verrichtte- .Verder heeft u bijdragen aan het helpen oplossen van het volkshuisvestingsvraag- stuk in de provincie Zeeland", al- dus mr Blanken. Vervolgens be lichtte de burgemeester de activi teiten van de functionaris op kerke lijk gebied. De heer Kloet is ouder ling van de christelijk gereformeer de kerk Goes en lid van de beheers- vari deze kerk Ruim tien jaar geleden heelt hij als zoda nig de nieuwbouw van de kerk mede mogelijk gemaakt en onge veer vijf jaar geleden werkte hij mee aan de uitbreiding en de ver bouwing. Aan hel Bouwfonds Ne derlandse Gemeenten is de heer Kloet gedurende een periode van dertig jaar verbonden geweest. Zijn laatste functie is hoofd van het Info-ccntrum in Middelburg. Onder zijn leiding werden in Zee land door het Bouwfonds ruim 3500 woningen gebouwd. Burgemeester Blanken trechtsi speldt de heer Kloet de versierselen bij de onderscheiding op. Op de achtergrond kijkt mevrouw Kloet toe een lichte verbetering te zien geeft. Hij zei toen te hopen dal deze trend zich in '84 zal voortzetten. Bedrijfsdirecteur ir G. Huys ging in zijn toespraak vooral in op de geschie denis van de NSM, met name op de jaren waarin de jubilarissen (35 en 25 jaar) bij het bedrijf waren komen werken. Het jaar 1948 was het jaar van de start na de tweede wereldoorlog. Eerste paasdag 1950 kon de fabriek weer draaien. In het jaar 1959 kwam de NSM met haar produkt ureum op de internationale markt. Huys prees vervolgens de trouw en loyaliteit van de jubilerende NSM-werknemers. CDA -bestuurders: vrijheid gemeenten in recreatiebeleid MIDDELBURG- De provinciale over heid in Zeeland moet de gemeenten enige ruimte geven in het voeren van een eigen beleid rond de recreatie. Daarom dient de provinciale regelge ving globaal van karakter te zijn. Dat is het standpunt van de vereniging van christen-democratische gemeen te- en provinciebestuurders, afdeling Zeeland Volgens het CDA dient het provinciaal bestuur van Zeeland een beleidsvisie te ontwikkelen, waarbij vooral de economische betekenis van de recreatie naar voren komt. De beleidsvrijheid van de gemeente besturen zou vooral gunstig kunnen werken op het punt van de tweede woningverordeningen, maar ook in de situatie van het kamperen bij de boer. Over dat laatste is in de nieuwe kampeerwet al een reeks regels vast gelegd. Vanuit de Zeeuwse situatie is er volgens de Zeeuwse CDA-gemeen- te- en provinciebestuurders reden om aan te dringen op soepele overgangs maatregelen en in sommige gevallen is zelfs een pleidooi denkbaar voor enige aanpassing van de normen. Als de invoering van de nieuwe kam peerwet langer op zich laat wachten dan oorspronkelijk was gepland, moet voorkomen worden dat er een 'slui pende' uitbreiding plaatsvindt van het kamperen op de boerderij In ieder geval dient er volgens de CDA-be- stuurders voor worden gewaakt, dat er ten opzichte van de reguliere cam pings scheve concurrentieverhoudin gen ontstaan. Wel wordt erkend dat met name op de kleine landbouwbedrijven door het kamperen bij de boer een welko me en vaak noodzakelijke aanvulling wordt verkregen op het inkomen van de boer. Buit 100 gulden bij inbraak schaftlokaal VLISSINGEN - Onbekenden hebben tussen donderdagavond half tien en vrijdagmorgen half acht ingebroken in een schaftlokaal aan de Irislaan. Zij verschaften zich toegang door een ruit te verbreken en verdwenen, na het lokaal te hebben doorzocht, met een bedrag van ongeveer honderd gulden. VLISSINGEN - Binnen het CDA zul len de mogelijkheden worden onder zocht om te komen tot een 'kostenve- reffeningsbijdragc' voor mensen met een minimum uitkering. Deze bijdra ge zou ieder kwartaal moeten wor den uitgekeerd en dient om «1e stij ging van de vaste lasten op te van gen. Dit is het resultaat van het gesprek dat de Vlissingse wethouder van sociale zaken A. Hoefkens (cda) dinsdag had met zijn partijgenoten in de Tweede Kamer, de heren S. C. Weijers en drs G. Gerritse. Aanleiding tot dit gesprek was de maandag uitgevoerde bezettmgsaclie bij de Vlissingse sociale dienst door leden van hel Komitee Vrouwen in de Bijstand. Een delegatie van dit comi té werd vrijdagmorgen door de wet houder op de hoogte gesteld van het resultaat van de bespreking. Aanvankelijk was het de bedoeling dat de heer Hoefkens er bij de kamer leden op zou aandringen de voorgeno men - en inmiddels feit geworden - korting van drie procent op de uitke ringen achterwege te laten. Volgens de wethouder bléek al snel dat daar geen kans op was. Vervolgens bracht de heer Hoefkens een voorstel ter sprake voor een bijdrage in de kosten van verplichtingen waarop de uitke- ring.s trek kers geen invloed kunnen uitoefenen, zoals huurverhogingen, de verlaging van de huursubsidie die in juli 1984 zal worden doorgevoerd, de gasprijsverhogingen en eventueel de ziekenfondsbijdrage. ..Ik heb de ka merleden weten te overtuigen van het feit dat. in Vlissingen geen mogelijkhe den zijn om te verhuizen naar goedko pere huurwoningen. Bovendien heb ben veel woningen geen schoorsteen, zodat de bewoners zijn aangewezen op het gebruik van centrale verwar ming. dus op het gebruik van aard gas aldus de heer Hoefkens. De bijdrage zou ieder kwartaal verstrekt moeten worden De hoogte wordt dan bepaald door de stijging van de ge noemde kosten in dat kwartaal. De 'vereffeningsbijdrage' staat in de visie van de wethouder los van de eenmali ge uitkering aan de minima. „Die is gebaseerd op de stijging van de kos ten van levensonderhoud". Het eerste kwartaal van '84 zal wor den besteed aan het verzamelen van gegevens en het voorbereiden van het voorstel. Voor juli, wanneer de verlaging van de huursubsidies aan de orde komt, moet dan het definitie ve voorstel gereed zijn. De gemeente Vlissingen zal in de eerste helft van januari de gegevens met betrekking tot het huurwonin genbestand en het aantal uitkerings gerechtigden een 'sociale kaart.' aan de CDA-tractie doen toekomen. De overige gemeenten in Nederland zal worden gevraagd hetzelfde te doen De delegatie van het comité toonde zich vrijdag gematigd optimistisch over het resultaat van de bespreking. „Onze bezettingsactie heeft in ieder geval resultaat gehad en dat is posi tief. Nu moeten we afwachten wat er uiteindelijk van het voorstel terecht komt". aldus Tanja Gorter Wethouder Hoefkens noemde de kans dat een voorstel voor de totstandko ming van de regeling er inderdaad komt 'erg groot' Wethouder Hoefkens Hoewel ze afkomstig is uit een land waar elk viaduct al beschouwd wordt als een alpenreus, voelt Trudy Boogaard uit Krabbendijke zich op de besneeuwde hellin gen van kolossale Oostenrijkse bergen als een vis in het water. Gewapend met een fikse dosis talent, talenkennis en lef toog ze eind vorig jaar naar Oostenrijk met maar een doel voor ogen: ze moest en zou ski-lerares worden. In Kaprun werd ze, samen met haar mede-cursisten, weken lang 'gezeefd'. Twee-derde van de kandidaten, onder wie ook veel Oostenrijkers, viel af, maar Trudy Boogaard toonde zich een taaie tante. Ze slaagde voor het examen. Vanaf volgende week maakt het tennisracket (ze is tennislerarcs in Nederland) vier weken plaats voor de lange latten. De lokroep van de sneeuw is onweerstaan baar. Ervaring op ski-gebied heeft ze vol doende. Ze beoefent de sport nu al een jaar of vijftien, zestien en de laatste seizoenen verbleef ze zelfs meerdere keren per jaar in Oosten rijk Zo ontstond ook het idee om een opleiding voor ski-lerares te volgen ..Het leek me wel een leuke combinatie met het tennis. Ik geef graag les en ik ski graag, daarom had ik er zin in", zegt ze Via omwegen kwam ze bij de Salzbur- ger skivereniging terecht waar ze zich inschreef voor de cursus. Het eerste onderdeel duurde een week. De 35 cursisten waren onder gebracht in een luxe hotel. „Dat was eigenlijk net vakantie Er wa ren een paar Duitse jongens die het ook als vakantie beschouwden. Ze kwamen er al voor het derde jaar", verklaart Trudy Boogaard. De Zeeuwse aspirant-leraar had weinig problemen met de lessen. „Er was wel iets van spanning, maar dat viel wel mee". Van de dertien Nederlan ders die aan het avontuur begonnen bleven er slechts drie over en van de totale groep werden slechts zo'n twaalf cursisten goed genoeg be vonden voor de volgende 'ronde'. „Het was in mijn voordeel dat ik bepaalde dingen snel leer. Een an der voordeel was dat ik altijd al les gehad had in Oostenrijk". Het vervolg was veel pittiger. Na die ene week in oktober moesten de overgeblevenen nog een twee weken durende opleiding volgen. „Dat zou een paar weken later zijn, maar toen kon ik niet. Uiteindelijk ben ik pas in decem ber teruggegaan. Toen zal ik tussen praktisch allemaal Oostenrijkers", vertelt Trudy Boogaard. Gebrek aan sneeuw en daardoor veel reizen zorgde ervoor dat de deel nemers dagen maakten van zes uur 's ochtends tot diep in de avond. „Extreem", noemt ze die periode vol praktijk- en theorielessen. „Op praktijkdagen kwam het wel voor dat de lillen niet werkten, omdat het slecht weer was. Op de ski's en met een rugzak op je rug moesten we dan anderhalve kilometer naar boven klimmen. Zigzaggend, want we moesten tegelijkertijd de piste prepareren. Als je dan boven was mocht je naar beneden skiën. In de tussenlijd was het weer wat opge klaard, zodat de liften weer werk ten, maar toen we beneden kwa men waren ze al weer uitgescha keld. Dan konden we opnieuw naar boven klimmen". Het klimwerk kostte haar vier a vijf kilo aan gewicht, maar met alleen lichamelijk, ook geestelijk werd het nodige verlangd. Urenlange theorie lessen in het Duits. „Te moeilijk om gelijk mee te schrijven, daarom moest ik goed luisteren en na afloop gaan zitten schrijven". Uiteindelijk redde ze het met een her-examen, dat ze in mei met succes aflegde. De cursus telde in eerste instantie zo'n 130 man en daar bleven krap veertig 'leraren' van over. Ongeveer negen tig cursisten, onder wie tal van Oostennjkers. vielen af. Ondanks het her-examen is kon gelijk les gaan geven. „Maar ik heb eerst een paar dagen goed geslapen". „Voor een buitenlander is het moei lijk om aan het werk te komen als ski-leraar", verzekert de Zeeuwse. „In oktober had is daarom al een stuk of '23 brieven verstuurd met gegevens over mezelf en daar kreeg ik een paar positieve reacties op". Volgende week gaat ze in de buurt van Salzburg weer aan de slag. „De voorwaarde is dat je per jaar min stens veërtig dagen les moet geven, "anders kan je niet verder. Daar wordt streng op gecontroleerd. Ik ga nu eerst vier weken en in februari ga ik nog een keer terug". Ze is op dit moment nog niet bevoegd om les te geven in de hoogste (ver- gevordeideni skiklassen „Die cur sus wil ik volgend jaar gaan doen, want dat eist nogal veel voorberei ding. Je doet dan ook de slalom en het buiten de piste skiën en verder moet je van alles weten over lawi nes, sneeuwlagen enzovoort" Voor beginnelingen is 'vals plat' op een helling eigenlijk al te steil en bovendien zouden ze die eerste dagen liever op schuurpa pier oefenen dan op de veel te 'gladde' sneeuw. Voordat de ski verslaving toeslaat zijn er al bloed, zweet en tranen gevloeid. Een ski leraar, die voor een beginnersklas staat, moet niet alleen over peda gogische capaciteiten beschikken, maar ook over een oneindige hoe veelheid geduld. „Je ziet vaak heel snel resultaat. Het ligt ook aan je instelling als leraar. Als je hoge eisen stelt, dan stel je jezelf en leerlingen teleur". Bovendien gaat ze voor de aanvatj t van de lessen van even 'inskién' rtt: collega's en als het even kan stort2 zich na afloop ook nog even vancf piste. „Die snelheid boeit me Dit groeit ook naarmate je beter wordt, iets meer op vermoeidheid en 3) gaan letten. Je gaat meer verant woord skiën. Voor mij is het ooi belangrijk dat ik heel blijf, wantii moet ook aan de tennislessen bil.- ven denken". Als tennislerares is Trudy Boogaaro werkzaam in Rucphen Als speel ster kwam ze vorig jaar uit vooi Smash in Sint-Jansteen, maardt nadruk ligt toch vooral op het les» ven. Het is overigens puur toevii dat er in Rucphen ook ski-mogelljt heden zijn op een kunst-skibaii „Dat kan ik iedereen aanrader,' zegt ze. „Je krijgt dan de kans om li wennen aan je schoenen en hf materiaalToch blijven capnolx op een kunst-skibaan surrogaat re geleken bij het echte werk. Boven dien geeft zo'n 'mattenbaan' nairn- lijks een indicatie van wat het sk:e: inhoudt. „De baan in Rucphen j nogal moeilijk. Het is te vergelijke met een ijspiste. Daar moet je even aan wennen. Toch zijn a banen in opkomst. Ik kom in 0» tenrijk steeds meer mensen tege: die op kunst-skibanen gelesd heb ben". Maar het zal ook voorkomen, di: mensen die jaarlijks gewend ware: op wintersportvakantie te gaan, at genoegen moeten nemen met df kunstmatige, hellingen in eige: land. Want een wintervakantit wordt nou eenmaal beschouwd als een dure vakantie. „Toch denk ii niet dat er veel minder mensen Cf wintersport gaan dan vroeger. He verlegt zich wel meer. Er gaan ra meer mensen in januari en febniis in plaats van tijdens kerst. Bevn dien gaan ze nu maar een week»' tien dagen", meent de Bevelands Voor haar zelf betekenen df to mende vier weken in Oostenrij allerminst vakantie. „Het is «b werken, dat valt nog best tete Dat is trouwens ook iets waar.' rekening mee moet houden, mensen die je lesgeeft zijn V vakantie, dus moet je er niet tevtó druk achter zetten". Hoewel b6 ski-Ierarenbcstaan in de praktij niet overloopt van romantiek herf Trudy Boogaard haar hart verpaci aan de sneeuw en de bergen. J' denk er serieus over om in Oosten- rijk te gaan wonen. Dan zou ik indr zomer tennislessen kunnen gevft Het is alleen moeilijk om dal»1' maar voor elkaar te krijgen, m ik zou het verschrikkelijk graü willen". Koen Mijnhtt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 16