lissingen werkt tekort fan bijna 5 miljoen weg Raad Vlissingen akkoord met uitbreiding zwembad Bezuinigen door vermindering personeel Overdracht gemeentebedrijven voorbeeld van modern beleid d'66 enrcpu wilden uitstel Hulstenaar krijgt medaille van Carnegie Heldenfonds Openbare werken van belang voor de werkgelegenheid IlTERPAG 17 DECEMBER 1983 PZC/provincie 13 l?a USSINGEN - Het college van b en w van lissingen is er in geslaagd het tekort van bijna vijf liljoen gulden in de ontwerp-begroting voor 1984 weg te werken. De 'ombuigingsoperatie' tln het college heeft ruim 2,5 miljoen gulden opgeleverd. Het grootste deel daarvan is pgebracht door bezuinigingen op openbare werken (925.406 gulden) en welzijn (841.618 lilden). Daarnaast is bijna een miljoen gulden bezuinigd na een herziening van de ioriteitenschema's. De nieuwe financiële verhoudingswet en andere correcties leveren dvendien nog eens ruim een miljoen gulden meer op dan oorspronkelijk begroot. Een groot W IzijH ig eel van de bezuinigingen wordt gerealiseerd door slechts een beperkt deel van de vacatures gemeentepersoneel op te vullen. •J ^bestaande vacatures en de vaca- de hand van dat rapport wordt bezien .V; «die m 1984 worden verwacht of vervulling van vacatures noodzake- vervroegde uittreding of pensio ig worden voor maximaal 50 pro ;opgevuld. Wanneeer eei\vaeatu lijk is. of eventuele vervulling moge lijk is door middel van interne ver- plaatsing. soet worden vervuld denkt het Het college houdt onder meer reke- !st >k aan Interne overplaatsingen. jre vacatures, die niet ontstaan .deleeftijd van betrokkenen, wor- Iechter op gelijke wijze bekeken. xt het aantrekken van personeel buitenaf is geen financiële dek- aanwezig. .college zegt overigens teleurge- ïldte zijn oVer de resultaten van de soneelsprognoses, zoals de ver- blende diensthoofden die voor de mende jaren hebben opgesteld. 5"%rom is een ambtelijke werkgroep VHSSINGEN jgsteld. met medewerkers van ver Llier.de dienstonderdelen, die moet 3 san of door aanpassing of wijzi- e:. i van de organisatiestructuur een Wering mogelijk is van de effi- Het college van b en .an Vlissingen wil de komende lende dienstonderdelen, die moet jaren arbeidsintensieve openbare j werken blijven uitvoeren, omdat zij een positieve bijdrage leveren aan de werkgelegenheid op korte termijn. ■*.- van de totale gemeentelijke Het college denkt daarbij aan de anisatie of onderdelen daarvan, aanleg van rioleringen, woonbuurt- rapport van deze werkgroep verbeteringen, zwembad en Vissers- v rül verwacht voor 1 februari. Aan haven. Het college verwacht, dat de eerste fase van de rioleringswerken in het najaar van 1984 worden vol tooid met de realisering van de kop- pelcircuitleiding. Dit blijkt uit de begeleidingsbrief van het college bij de begroting voor 1984. De gemeente Vlissingen heeft inmid dels het rapport van de provincie ontvangen over de toedeling van de Een Belg heeft vrijdagmid- kosten voor de riooltransportlelding omstreeks halfdrie vijf valse tussen de Paardenstraat en de Zinder- isderddollarbiljettcn ingewisseld weg. Het overleg over die verdeling ten bank in Sluis. met gedeputeerde -staten en het Wa- alse biljetten van onderd dollar in ais ingewisseld time kracht. Het aantal boden wordt met één verminderd in verband met de vervroegde uittreding. Bij de plant soenendienst worden drie vacatures verwacht, waardoor 105.000 gulden wordt bespaard. Het met vervullen van vacatures bij de reinigingsdienst levert 121.000 gulden op. ning met vacatures op de secretarie, waardoor in 1984 een bedrag van ruim 266.000 gulden kan worden bespaard. Bij de archiefdienst wordt rekening gehouden met handhaving van een bestaande vacature voor een part- BEGROTINGSBRIEF VLISSINGEN ijr honderddollarbiljetten zaten tus- terschap Walcheren is geopend. Gede- m sandere wel echte, maar minder in puteerde staten hebben zich volgens B 2de dollarbiljetten Later op de het college uitgesproken voor een dag probeerde hij hetzelfde bij een verdeling, waarbij gemeente eiï water- Ewisselkantoor te Sluis, maar de schap ieder de helft van de kosten nanger daar bemerkte, dat de hon- voor eigen rekening nemen. Deze sleu- illarbiljetten vals waren. Van tel geldt, als binnen twee jaar de nog n, die reed in een auto met een resterende werken worden uitge lach kenteken, ontbreekt het voerd Het betreft met name het ge deelte tussen het gemaal Paarden straat en het gemaal watertoren Het college hoopt begin 1984 een studie te kunnen voorleggen aan de gemeenteraad over de ontwikkeling van de Spuikom, om in 1985 een eerste aanzet te kunnen maken met de woningbouw in dat gebied. Daar naast heeft het bestuur van de stich- SVRZ rekent op tweede verpleeghuis Walcheren jjERNEUZEN Het bestuur ian de stichting Verpleeg- en Susthuizen Zeeland blijft ijve- rtn voor een tweede verpleeg- or Walcheren in Middel burg. „Wij hopen binnen niet al Ir lange tijd het groene lieht te krijgen", zei voorzitter A. J. Ka- lad vrijdagmorgen in de verga- wring van de stichtingsraad in bet Temeuzense verpleegtehuis [Ter Schorre. Een tweede ver- fleeghuis voor Walcheren staat nerigens niet opgenomen op de iS lijst van nieuwe gezondheids- lorgvoorzieningcn van gedepu- tode staten. "och antwoordde Kaland op een raag van burgemeester S. ïiancke van Valkenisse niet somber te zijn gestemd over de uiteindelijke afloop. Hij stelde rast dat voldoende goede argu- nanten pleiten voor de bouw •an een tweede verpleeghuis in •tr, Walcheren Hoewel er op dit rament over een eventuele toe- hemming van het ministerie niets bekend is, doen wij ons realisatie van het verpleeg- enste bewerkstelligen" 3e stichting Verpleeg- en Rust- sazen rekent zozeer op die toe- sanming van het ministerie dat Bintem niet wordt gedacht over pRituele alternatieven enof tesenvoorzieningen, mocht het ïiiuis er niet komen. Algemeen directeur M L Almekinders ®ees In dat kader op de grote gentle van een tweede ver pleeghuis naast Der Boede ih Xoudekerke: voor Walcheren be slaat op dit moment een wacht- met zestig nijpende geval- li Almekinders: „Aanvankelijk •as het plan de voorziening bij Boede te realiseren, maar iitisdoor de toenmalige staats- Sttetaris Veder-Smit afgewezen het argument dat door de •cvang de woonfunctie in ge sar zou komen Onder minister Gsdeniers is daarna een gun- £g advies uitgegeven voor een kade huis m Middelburg. Maar de huidige regering wor- a alle plannen voor de intra state gezondheidszorg nu weer Ptieuw overwogen" joekinders wees voorts op het ft dat alle adviserende instan- p. waaronder het college voor S ziekenhuisvoorzieningen, "di positief over een tweede topleegtehuis voor Walcheren «bben uitgelaten. „Realisatie to een tweede huis is dan ook Sdringend" je heren E. Baerends, A. Berg- toeff en L. Kraak werden her- jftoemd als lid van het be- «iir. Nieuw in de stichtings- W komen S. Asperen, A. de (hs-Eelsingh en J. Meche- ock. uitgevoerd in vier fasen, tot en met 1987. Het college streeft in dit gebied ook de rehabilitatie na van de panden Branderijstraat 2 en 4 en Groenewoud 42-44. Het college van b en w wil overigens in de eerste helft van 1984 nog de al eerder toegezegde werkgelegenheids- nota aanbieden aan de gemeenteraad. Hoopvoller Burgemeester drs Th. J. Westerhout van Vlissingen wees vrijdagmiddag aan het slot van de laatste raadsver gadering voor dit jaar op de vele investeringen voor de werkgelegen heid. „Ondanks alle problemen en bezuini gingen ziet het er nu veel positiever en hoopvoller uit, dan toen we begin dit jaar werden geconfronteerd met het RSV-debacle en de consequenties daarvan voor de Koninklijke Maat- rolgens schappij De Schelde. We hebben toch een stuk werkgelegenheid kunnen be houden. waaraan we zo'n behoefte hebben", meende hij De Vlissingse burgemeester wees daarbij op de in vesteringen voor het nieuwe zwem bad. de Vissershaven, nieuwe vismijn, boulevard, woningbouw in Grave- straat en op de plaats van de voorma lige Scheldecenlrale en herinrichting van Bellamypark „Dankzij de verschillende raadsbe sluiten is voor 60 tot 65 miljoen gulden voor 1983 en 1984 op de werk- gelegenhcidsmarkt gebracht. We hebben duidelijk vorm gegeven aan onze beleidsafspraak, Het college wil 190.000 gulden bezui nigen op de subsidie voor de biblio theek door vacatures niet op te vul len, de openingstijden aan te passen en de aanschaffingen te verminderen. Op de uitkeringen voor de dienst welzijnsvoorzieningen wordt in to taal 166.500 gulden bezuinigd, door vermindering van de personeelsfor matie en te verzenden drukwerk, maar ook van de vergoedingen. Het buurt- en clubhuiswerk moet 250.000 gulden inleveren. Dal moet mogelijk worden gemaakt door een herstruc turering van het buurt- en clubhuis werk en het opbouwwerk. Het college van b en w erkent dat de aanvankelijk gekozen opzet is mis lukt om de bezuinigingen gelijkmatig te verdelen over de verschillende sec toren. De richtbedragen waren vol gens het college in bepaalde sectoren beslist niet te realiseren, vanwege verplichte uitgaven en vaste kosten. Ook is het niet mogelijk gebleken alternatieven te bieden voor de aan gedragen bezuinigingsmogelijkheden. Het vooronderzoek van de gemeente raad vindt plaats op maandag 30 januari en begint om 19.30 uur. De algemene beschouwingen van de ge meenteraad worden gehouden op dinsdag 21 februari, eveneens vanaf 19.30 uur. Het college van b en w antwoordt op woensdag 22 februari (aanvang: 19.30 uur). De tweede in stantie en begrotingsvaststelling vol gen op vrijdag 24 februari. Deze ver gadering begint om 10.00 uur. ting Bedrijfspensioenfonds voor het .gelijk te doen v Schildersbedrijf in beginsel besloten ongeveer honderd huurwoningen te bouwen in het gebied 'Beschermd Stadsgezicht'. Deze plannen worden r de werkgelegen heid. Ondanks het moeilijk begin met de KMS, is het toch een positief 1983 geworden", besloot de Viissingse burgemeester. Vlissinger bekent inbraak in woning VLISSINGEN - De 23-jarige Vlissin ger F. F. heeft bekend de dader te zijn van de donderdag gepleegde inbraak in een woning aan de Paardenstraat in Vlissingen. De inbraak werd in de loop van de ochtend gepleegd. F. ging aan de haal met medeneming van een bandrecorder, een cassetterecorder en een, volgens de politie, kostbare gitaar. De bandrecorder kon al snel worden opgespoord De Vlissingse politie vond het apparaat op aanwijzingen van een buurtbewoner in enkele bos jes in de omgeving van de woning. De overige goederen werden in beslag genomen bij de 40-jarige opkoper J V., woonachtig in Den Haag, maar zijn bedrijf uitoefenend in Vlissingen, Te gen V. wordt proces-verbaal opge maakt in verband met heling. F, is na verhoor in vrijheid gesteld MIDDELBURG Het kerstfeest nadert en dat wordt in het straatbeeld meer zichtbaar. Zoals bij de lagere school 'De Zeeburch' ui Middelburg. De heer R. Willemsen leerkracht van de gecombineerde klassèn dne en vier. maakte een tekening op een raam van zijn klaslokaal. Met als resultaat een kleurige kerstman, met muts. kerstklokjes en hulst Afscheid van de GEBachterste rij van links naar rechts M. de Bree. J Dekker, mevrouw Dekker. N. Davidse. mevrouw Verstraten, de heer H. Verstraten Voorste rij van links naar rechts mevrouw de Bree. mevrouw Davidse, mevrouw Janse. de heer H. Janse. mevrouw Onderdijk, de heer W Onderdiik MIDDELBURGSE WETHOUDER SCHOENMAKERS: MIDDELBURG - „De overdracht van de Middelburgse dienst Gemeente bedrijven (GEB) naar de PZEM/WMZ is een voorbeeld voor Nederland van een modern fusie- en personeelsbeleid. Het werd overigens mede mogelijk door de opstelling van alle bij de overdracht betrokken partijen". In deze bewoordingen blikte de Middelburgse wethouder G. B. Schoenmakers terug op de onderhandelingen, die ertoe hebben geleid dat de gemeente Middelburg met ingang van 1 januari 1984 geen eigen energiebedrijf meer heeft. Ter gelegenheid van de overdracht vond vrijdagmiddag in de Burger zaal van het stadhuis in Middelburg een officiële bijeenkomst plaats, waarin afscheid werd genomen van de GEB, die in 1881 werden opge richt. Tevens werden de laatste GEB-jubilaris en de vijf personeels leden van Gemeentebedrijven die met in dienst zullen treden van de PZEM of de WMZ, in het zonnetje gezet. Burgemeester drs P A. Wolters van Middelburg ging in op de aanleiding tot de onderhandelingen over de overdracht. ..Er dreigde een span ning tussen de risico's met betrek king tot de bedrijfsresultaten en de belangen van de consument. Hij noemde het resultaat geen vreugde volle gebeurtenis, maar ook beslist geen drama ,,De overdracht is wél een halteplaats in de geschiedenis van onze gemeente. Wij zijn tevre den over het resultaat. Niet in de eerste plaats over de financiële kan ten ervan, maar des te meer met het oog op de belangen van onze mede werkers De burgemeester prees het werk van de onderhandelings delegaties. die werden geleid door wethouder Schoenmakers (GEB) en gedeputeerde W. Don (PZEM.' WMZ). Worgcontract Wethouder Schoenmakers blikte te rug op de gebeurtenissen, die zich afspeelden vanaf het moment dat hij in 1978 wethouder van onder meer Gemeentebedrijven werd Re fererend aan zijn vroegere baan als geschiedenisleraar maakte Schoen makers bekend, dat de vrouw van de toenmalige directeur van GEB in dat jaar van een kennis te horen kreeg Wat jammer voor uw man. nu zo'n wethouder. Toen ik kwam. hoorde ik van een worgcontract. waardoor GEB al zeven mihoen had verloren. Ik moest het contract openbreken Dat was toch wel een harde portefeuille voor die halve zachte van cultuur en onderwijs". Schoenmakers memoreerde het aanvankelijke verzet van het GEB- personeel tegen de mogelijke over dracht en stelde daarop als ant woord. dat hij zeker zou zijn afgetre den als de belangen van het GEB- personeel door de PZEM en de WMZ niet zouden zijn veilig gesteld. Spijtig vond hij evenwel het verlies van het aan de gemeente Middel burg toebehorende waterwingebied Oranjezon bij Vrouwenpolder. Hij liet doorschemeren ook om per soonlijke -recreatieve- redenen de verkoop van het stukje Middel burgs grondgebied aan de WMZ te betreuren De wethouder richtte zich tenslotte met een persoonlijk woord tot de laatste GEB-jubilaris. de heer N Davidse. die onlangs 25 jaar bij Gemeentebedrijven in dienst was. en tot de vijf mensen die niet 'mee gaan' naar de PZEM of de WMZ. Deze zijn: H. Verstraten. W Onderdijk H. Janse, M de Bree en J Dekker De huidige directeur van Gemeen tebedrijven. de heer R. Meijer, had eveneens 'de grootste lof voor de onderhandelingsdelegaties, die zo veel aandacht schonken aan de totstandkoming van een sociaal statuut, dat de belangen van het door de PZEM em de WMZ overge nomen personeel waarborgt. Hij zei niet somber te zijn over de over dracht .Want er verandert niet veel We krijgen er immers 1200 medewerkers bij" zei hij. refererend aan het aantal personeelsleden van de PZEM en de WMZ Somber Somber was wel de heer Vader, die namens het huidige personeel het woord voerde. Hij wees erop. dat vooral voor het kantoorpersoneel de situatie bij de nieuwe werkge ver drastisch verandert. „Het gaat mij te ver u te bedanken voor het feit dal u ons overgedragen heeft. Wel wil ik u bedanken voor de manier waarop u heeft onderhan deld". zei de heer Vader met ver wijzing naar het sociaal statuut. „U heeft eruit gehaald wat er uit te halen was. Ik wil tot de nieuwe werkgevers zeggen 'Wij komen over en help ons'. Misschien kun nen we dan over twee jaar wel zeggen, dat het toch nog is meege vallen". Nadat de heren Bimmel -namens het personeelsfonds- en H. Verstra ten -namens degenen die afscheid, nameneen toespraak hadden ge houden. sloot gedeputeerde W. Dori' de rij van sprekers af. „De geschie denis van de energievoorziening in Zeeland begint aan een nieuw hoofdstuk, dat weieens een hoogte punt kan blijken te zijn. Voor de geschiedenis en zeker ook voor de economische grondslag waarop de PZEM en de WMZ rusten is de integratie van Gemeentebedrijven van enorm groot belang. Op mate rieel gebied is alles geregeld wat de overgrote meerderheid van het per soneel van gemeentebedrijven zich kon wensen. Maar wat onderhande lingsdelegaties niet kunnen garan deren is de kwaliteit van de mense lijke relaties in een plotseling ont staande nieuwe bedrijfsgemeen- schap; een nieuwe en opeens 1400 mensen tellende organisatie". De heer Don sprak dan ook de wens en het vertrouwen uit, dat alle perso neelsleden, oude en nieuwe colle ga's van elkaar, samen de schou ders zetten onder het bereiken van een optimale sfeer. Hij vergeleek de integratie met een huwelijk, waarin iedereen het beste aan elkaar geeft, zodat het resultaat 'een gezin, een bednjf. een vereniging' méér wordt dan de som der delen. Nadat het officiële deel van de bijeenkomst was afgesloten, volg de een receptie voor de jubilaris en degenen die afscheid namen. Hon derden mensen maakten van de gelegenheid gebruik om hen de hand te schudden. VLISSINGEN - De gemeenteraad van Vlissingen heeft vrijdag besloten tut renovatie van hel Sportfondsenbad en uitbreiding met een golfslagbad voor de recreatie. Alleen de eenmans fracties RPCL' en D'66 stemden tegen. Zij kwamen met een motie waarin werd gevraagd om uitstel tot de behandeling van de b begroting voor 1985. eind volgend jaar. die echter door de andere fracties (pvda, cda eii vvd) werd verw orpen. WD-raadslid J. Verkerk vroeg aan vankelijk ook om uitstel van het voorstel, opdat de uitbreiding met het golfslagbad Iegelijk zou kunnen wor den behandeld met het voorstel tot een volgende uitbreiding met een wedstnjdbad, in januari. De motie van raadslid J Schaap (d'66) en C. J van der Weele (rpcui ging hem echter te ver. Hij het dan ook nadrukkelijk weten geen tegenstander te zijn van het voorstel van b en w en alleen om uitstel te hebben gevraagd voor meer gegevens over het wedstnjdbad. Met name de PvdA en CDA vonden dat de uitbreiding van het zwembad al lang genoeg is uitgesteld. Zij wezen op de noodzaak om te komen tot een renovatie. Burgemeester drs Th. J. Westerhout stelde bovendien dat een uitstel tot eind volgend jaar betekent, dat dan niet meer de een miljoen gulden subsidie ter beschikking is. die het rijk heeft toegezegd voor het wed- strijdbad „Er zijn realistische en doorslaggevende factoren om nu te beslissen", zei hij in antwoord op de vraag van raadslid Schaap, waarom De HULST Burgemeester P. J. G. Molthoff van Hulst heeft vrijdagavond in de bur gerzaal van het stadhuis bij de Hulstenaar D. M. de Waal de bronzen medaille van het Carnegie Heldenfonds opge speld. De Waal kreeg deze onderscheiding voor zijn moedig gedrag om met ge vaar van eigen leven een me demens van de verdrinkings dood proberen te redden. De Waal was vorig jaar april passagier van een sporlvissersvaartuig. In De Krammer bij Bruinisse sloeg de schip per J, Drinkwaard overboord. De Waal sprong vervolgens overboord in een poging de schipper te redden. Hij haalde het slachtoffer nog wel uit het water, maar het mocht niet meer baten. De Waal heeft al vier keer eerder drenkelingen uit het water gehaald. Burgemeester Molthoff zei in zijn toespraak: ,.U aarzelde niet en u hebt al eerder van dit gedrag blijk gegeven. De medaille moet niet als een bewijs van dankbaarheid worden gezien, maar als een onderscheiding voor u en uw gedrag", zei hij tot. De Waal. De plechtigheid werd bijgewoond door familie van De Waal, de nabe staanden van schipper Drinkwaard en burgemeester T. C. Hekman van Bruinisse Burgeineestei P. Molthoff speldt de Hulstenaar De Waal de bronzen me daille van het Carnegie Heldenfonds het voorstel niet enkele maanden zou kunnen worden uitgesteld, aangezien er al tien jaar wordt gesproken over de uitbreiding. Garantie Raadslid C. de Keijzer ipvda) wilde van wethouder D J. P Bruinooge (PVda) van welzijn en werkgelegen heid de garantie dat de berekendë energieprijzen niet te optimistisch waren ingeschat, dat de uitbreiding van het personeel met 1.5 persoon voldoende zou zijn en er een goede machine zou worden gekozen voor dé golfslag in het recreatiebad. Wethou der Bruinooge stelde de garantie te hebben gekregen van de bouwonder nemingen dal de prognoses voor de energiekosten realistisch zijn Hij er kende dat de uitbreiding van hel personeel 'uiterst krap" is. Verder vq- zekerde hij dat. de Raad van Beheer van het Sportfondsenbad goed in dé gaten zal houden welke machine wordt gekozen voor de golfslag Volgens wethouder ing. G. J. A. M. Adan leda) van financiën is bij (Je behandeling van het voorstel in de raad goed duidelijk geworden welke twee fracties (pvda en cda red.l de beleidsafspraken wel hebben gete kend en welke fracties niet. In de beleidsafspraken werd namelijk ho ge prioriteit gegeven aan de uitbrei ding van het zwembad. Kerstconcert Nis se NISSE De fanfare Con Amore uit Hoedekenskerke houdt donderdag 22 december een kerstconcert in Nisse. Dat gebeurt in de hervormde kerk. De muzikanten staan onder leiding van J Kruyn-Voorberge Het optreden zal worden afgewisseld met samenzang Het concert begint om 20.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 13